Test nejlepších žehliček a jak je vybrat

Obrázek žehličky

Nákup nové napařovací žehličky se na první pohled může jevit jako snadný krok. Pakliže však nevíte, na co si dát pozor, čemu věnovat větší pozornost a po jakých parametrech se pídit, může se váš nákup setkat s určitým nezdarem. A právě kvůli tomu jsme pro vás připravili cenné informace vedoucí k výběru napařovací žehličky.

Prostřednictvím několika tematických kategorií vás blíže seznámíme s obecnými typy žehliček a zaměříme se na konkrétní parametry žehliček napařovacích. Zjistíte, jak zásadní roli hraje třeba příkon, parní ráz nebo volba žehlicí plochy.

Dozvíte se, jaké doplňkové služby a vlastnosti žehličky jsou ideální pro každodenní používání. Právě jejich absenci byste neměli v žádném případě podceňovat, jelikož vám ušetří fyzickou námahu a drahocenný čas.

S naším podrobným rozborem si poměrně rychle odpovíte na otázku, jak vybrat žehličku, ať už půjde o model libovolného výrobce – Braun, Tefal, Phillips, Electrolux, Bosch, Moulinex, Eta, Zelmer a mnohé další. Nepodceňujte funkci automatického vypínání, odvápnění nebo Anti-Drip systému, jež jsou v dnešní době naprostou nezbytností. Pomůžeme vám vybrat žehličku, s níž dostane žehlení nový rozměr.


Nejlepších 10 žehliček dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název žehličky

Žehlicí plocha

Parní ráz

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled žehličky Tefal FV 3922

Tefal FV 3922

Durilium

120 g/min

800 Kč

Malý náhled žehličky Philips Azur Performer GC3802/20

Philips Azur Performer GC3802/20

SteamGlide

140 g/min

1 000 Kč

Malý náhled žehličky Braun TS 785 STP

Braun TS 785 STP

safírová

170 g/min

1 800 Kč

Malý náhled žehličky Bosch TDA 502412 E

Bosch TDA 502412 E

keramická

180 g/min

1 400 Kč

Malý náhled žehličky Tefal FV 9970

Tefal FV 9970

keramická

180 g/min

2 100 Kč

Malý náhled žehličky ETA Digi Viento 7284

ETA Digi Viento 7284

eloxal

170 g/min

2 000 Kč

Malý náhled žehličky Sencor SSI 8440

Sencor SSI 8440

keramická

90 g/min

500 Kč

Malý náhled žehličky Hyundai SI 331

Hyundai SI 331

nerezová

80 g/min

400 Kč

Malý náhled žehličky Concept ZN 8120

Concept ZN 8120

keramická

90 g/min

1 200 Kč

Malý náhled žehličky Zanussi ZDB1600

Zanussi ZDB1600

nerezová

70 g/min

507 Kč

Testování a recenze žehliček pro rok 2017

Na podrobném testu nejlepších žehliček zatím pracujeme a předpokládané vydání pro rok 2017 je v druhé polovině roku. Součástí testu budou také recenze nejlepších žehliček, které se v testu umístily nejvýše. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlepších žehliček dle názoru uživatelů. Vždy se jedná o žehličky, které jsou již prověřeny množstvím uživatelů, vždy ale doporučujeme přečíst recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní žehličku, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz

Jak vybrat žehličku

1. Typ žehličky

2. Příkon a parní ráz

3. Žehlicí plocha

4. Doplňkové systémy

5. Cena žehliček

6. Tipy na žehlení

Žehlení prádla možná nepatří k oblíbeným a vyhledávaným činnostem mnohých z vás, přesto jistě uznáte, že je nezbytné. Jen málokdo chce vyrazit do práce, školy či za zábavou v pomačkaném a nevzhledném oděvu, který v žádném případě nepůsobí elegantně.

Abyste si žehlení prádla co nejvíce usnadnili a do určité míry také zpříjemnili, je nutné vlastnit žehličku, jež bude účinná a stane se vaší pomyslnou „pravou rukou“. Vlastnit musíte takový žehlící nástroj, po němž velice rádi sáhnete, a při žehlení vás nezastaví žádný materiál.

Připravili jsme pro vás souhrn toho nejdůležitějšího, co je třeba vědět, před nákupem nové napařovací žehličky. Podrobný popis vlastností a jednotlivých parametrů, o nichž jste možná ani nevěděli, přitom dokáží žehlení povznést na vyšší úroveň.


1. Typ žehličky

Na počátku všeho se musíte rozhodnout, jakému typu žehličky dáte přednost. Na trhu lze narazit na trojí základní dělení.

  • Suché žehličky
  • Parní stanice
  • Napařovací žehličky

Suché žehličky

Produkty, které ještě před několika lety okupovaly každou domácnost. Žehličky založené na maximální jednoduchosti. Jeden ovládací prvek, madlo pro uchopení a žehlicí plocha bez jakýchkoliv otvorů, z nichž by měla vycházet pára. Ano, právě poslední zmíněná vlastnost vypovídá o tom, z jakého důvodu jde o suché žehlení.

Prádlo žehlíte pouze rozpálenou žehlící plochou. Nízká hmotnost bez nádobky na vodu a minimální nároky na obsluhu osloví některé zájemce, absence páry však může být znatelná.

I díky tomu jsou suché žehličky vhodné spíše pro milovníky této dobové techniky nebo ty, jež tomuto procesu žehlení dávají přednost. Své uplatnění nachází také při cestování, a to v podobě zmenšených variant. Na vyžehlení prádla to stačí a vy ušetříte místo v zavazadle a neřešíte jakékoliv doplňování vody.

Parní stanice

V případě této kategorie produktů si nekupujete jenom samotnou napařovací žehličku. Její součástí je parní generátor, na nějž se odkládá žehlička při žehlení. Stanice s dostatečnou nádobou na vodu produkující několikanásobně vyšší množství páry, než klasická napařovací žehlička. Ta navíc neobsahuje nádobu na vodu, takže se s ní lépe manipuluje.

Parní stanice má výhodu v tom, že páru generuje neustále. Během žehlení ji máte k dispozici v příslušné teplotě a vypouštíte ji pod vysokým tlakem. Z toho jasně vyplývá, že tento typ žehlení je spojen s úsporou drahocenného času a hodí se především tam, kde je třeba často žehlit velké množství prádla. Nadstandardní parní výkon a účinnost žehlení v kombinaci s nižší hmotností jsou vykoupeny vyšší cenou.

Napařovací žehličky

Nejpoužívanější žehličky svého druhu, o nichž mimochodem pojednává celý tento praktický manuál zaměřený na výběr toho správného výrobku. Oproti suchým žehličkám mají jednu zásadní vlastnost. Není třeba kropit prádlo, protože jsou vybaveny napařovacími otvory na žehlící ploše, z nichž v případě potřeby vychází pára v příslušných dávkách, čímž se prádlo zvlhčí a daleko snáze žehlí.

Součástí těchto produktů je i řada doplňkových systémů, které nejenomže usnadňují žehlení, ale prodluží životnost samotné žehličky a mají vliv na celkovou bezpečnost.

Ještě než přistoupíte k volbě konkrétních parametrů, myslete na praktické využívání tohoto domácího pomocníka. Například délka přívodního kabelu vám dává poměrně bohaté možnosti pohybu. Nespoléhejte se pouze na kabely dlouhé 1,8 m, protože na trhu jsou i delší, než 3 metry. Pokud by vám náhodou přívodní kabel k elektrické síti vadil, nejsou výjimkou ani bezdrátové žehličky v kombinaci s nabíjecím modulem.

Nyní se ale pojďme zaměřit na konkrétní věci, jež vám s nákupem napařovací žehličky pomohou.


2. Příkon a parní ráz

Jedním z prvotních parametrů, o nějž byste se měli při výběru žehličky zajímat, je určitě příkon. Veličina udávaná ve Wattech, která prozrazuje jediné. Za jak dlouho se dokáže žehlící plocha rozpálit na požadovanou teplotu a vy ji můžete plnohodnotně využívat.

Příkon u novodobých žehliček se pohybuje kolem 1 400 W a výše. Hodnoty do 2 000 W lze považovat za průměrné. Vyžadujete-li od své žehličky opravdový výkon, může příkon dosahovat až 2 600 W. S nárůstem příkonu samozřejmě roste i vyšší spotřeba elektrické energie.

Příkon je úzce spojen ještě s jednou zásadní veličinou, kterou je parní ráz.

Parní ráz

Vzhledem k tomu, že vybíráte novou napařovací žehličku, budete klást důraz na to nejdůležitější. Čím je parní ráz neboli množství vyprodukované páry větší, tím budete mít snazší a rychlejší žehlení. A právě velikost příkonu ovlivňuje i tyto hodnoty.

Napařovací žehlička je schopna produkovat páru hned několika způsoby. Tím prvním je stálý parní výkon poskytovaný v průběhu žehlení. Pára odcházející z žehličky pokaždé, když ji položíte na žehlící plochu. Zde lze očekávat výkon 0-50 g/min. Rozhodně se při nákupu žehličky pohybujte alespoň v rozmezí 30-50 g/min. Menší hodnoty v dnešní době již nemají smysl a ztíží vám žehlení.

Další funkcí napařovacích žehliček je parní šok neboli jednorázový výstup páry po stisknutí ovládacího prvku. Pára v tomto případě nevychází ze žehlící plochy, nýbrž z přední části. Tento parní impuls má krátkodobý charakter a slouží k rozžehlení výrazně zmačkaných míst oblečení. Jeho hodnota se průměrně pohybuje mezi 100-200 g/min. Cenově nejdostupnější produkty kolem 1 000 – 1 500 Kč nabízí cca 150 g/min., což lze považovat za zlatý střed. Jakékoliv vyšší hodnoty budou jen k prospěchu věci.

S produkcí páry souvisí ještě vertikální napařování, jímž jsou vybaveny některé modely novodobých žehliček. Uplatnění této funkcionality je zřejmé – žehlení obleků a záclon, při nichž držíte žehličku vertikálně.

Aby byla funkce napařování při žehlení co nejefektivnější, je vhodné vybírat žehličky, jejichž žehlicí plocha disponuje dostatečným množstvím otvorů pro napařování. Vhodně rozmístěné průduchy mohou být doplněny ještě o praktické a nenápadné drážky přispívající k lepšímu rozvádění páry.

O délce napařování do určité míry vypovídá také objem nádoby pro dolévání vody, který se pohybuje od 200 ml až po 470 ml a výše.


3. Žehlicí plocha

Žehlení prádla by mělo být spojeno s pohodlím s komfortem. Každý od této činnosti očekává nenáročné klouzání žehličky po prádle a minimální nároky na údržbu. Abyste docílili takového stavu, musíte zvolit tu správnou žehlící plochu. Po příkonu a parním rázu je to možná jeden z nejdůležitějších parametrů vůbec. Na trhu samozřejmě existuje řada povrchů, které se od těch starých liší v tom, že je nemusíte pravidelně čistit a nedochází k jejich poškrábání.

K naprostému základu patří nerez a hliník, kde jistě ušetříte peníze, neočekávejte však dlouhou životnost. Chcete-li se vydat zlatou střední cestou, volte plochu s nepřilnavým povrchem, Platinum nebo keramiku. Vyžadujete-li od napařovací žehličky špičkovou kvalitu, padne volba na žehlicí plochu StreamGlide, Saphir nebo tu samočistící.

Pojďme se na jednotlivé plochy zaměřit trochu podrobněji.

Nerez

Nerezová ocel je nejčastěji využívána u levnějších modelů žehliček. Na první pohled jde o lesklou plochu. Ta sice pěkně vypadá, horší je to však s následnou údržbou. Tu je třeba provádět jen speciálními pastami. Ty jsou na nerezovou plochu nanášeny, když je žehlička zapnutá. Velkou nevýhodou nerezu je jeho snadné poškrábání, jehož se budete jen stěží zbavovat. Čím více rýh bude na nerezové ploše, tím hůře bude žehlička klouzat po prádle a žehlení bude komplikovanější.

Aluminium

Pomyslným nástupcem nerezové oceli je hliník, na který narazíte nejčastěji pod názvem Aluminium nebo Durasteel. Jde o trochu vylepšenou verzi s nerezem, jež se ale potýká se stejnými neduhy. Ano, za napařovací žehličku s hliníkovou plochou zaplatíte méně peněz, na druhou stranu musíte být opatrní, protože díky měkčímu výrobnímu materiálu hrozí častější poškrábání.

Keramika

Keramika je materiálem, jenž nachází uplatnění v mnoha odvětvích, od gastronomie, až po žehličky. V tomto směru jde o střední třídu, která oproti nerezu a hliníku má navrch. Samotné složení je příslibem vyšší odolnosti proti poškrábání, čímž se vyhnete problémům s přilnavostí povrchu. U keramiky lze ocenit rovnoměrné rozložení tepla v celé ploše, díky čemuž žehlení získává na potřebné efektivitě. Bohužel i keramika má své zápory. Je to nebezpečí odštípnutí okrajových částí při silnějším nárazu na jiný povrch. S keramikou proto musíte zacházet opatrně.

Určitou odnož keramického povrchu vytvořil například výrobce Tefal, jenž ji pojmenoval, jako Utragliss Diffusion. Nejzásadnější odlišností oprosti klasické keramické ploše je dvouvrstvá deska natažená na samotnou žehlící plochu.

Plocha s nepřilnavým povrchem

Pod tímto názvem si můžete představit univerzální výrobní materiál, jehož složení si každý výrobce žehliček uzpůsobí podle sebe. Obvykle jsou to slitiny nejrůznějších kovů, jejichž dominantou je onen nepřilnavý povrch. Bohužel nelze jednoznačně tvrdit, která plocha s nepřilnavým povrchem je dobrá nebo špatná. Hlavním kritériem při výběru tak zůstává pořizovací cena. Čím dražší, tím kvalitnější.

Platinum

Žehlící plocha, jíž naleznete pouze u výrobků značky Rowenta. Jejich speciální patentovaný povrch, jenž je odolný proti poškrábání. Jde v podstatě o lepší kategorii nerezové oceli, která je tvrdá a odolná. Dlouhá životnost Platinum plochy je však obecně spojena s vyššími pořizovacími náklady.

StreamGlide

V tomto případě jde o vymoženost z dílny Phillips. Zastaralejší verze této žehlící plochy nesla název Careeza. Povrch odolávající větším nárazům a poškrábání. Jde o materiál s vynikající přilnavostí k žehlenému prádlu. Žádné přichytávání a náročné čištění. Kvalitní povrch s vysokou tvrdostí zajistí, že žehlička bude po prádle klouzat s vypětím minimálních sil.

Autoclean Catalys

Patentovaný výrobek značky Tefal. Žehlící plocha je vybavena speciální vrstvou Palladia, které má velice přínosné vlastnosti a dokáže se samo čistit. Stačí k tomu spojení vzduchu a tepla, což jsou běžné podmínky při žehlení. Žehlící plocha se nepřichytává a velice snadno klouže po jakémkoliv materiálu. Výrobce udává, že tyto vlastnosti jsou zajištěny po celou dobu životnosti produktu.

Saphir

Jedna z nejlepších žehlících ploch na trhu, která vznikla pod taktovkou výrobce Braun. Na první pohled připomíná Saphir nerezovou ocel, jde však o daleko tvrdší slitinu. Dokazuje to i možnost čistit žehlící plochu klasickou drátěnkou. Na tuto odolnost má bezpochyby kladný vliv vybrušování diamantovým prachem, takže se vám žehlící plochu nepodaří v běžných podmínkách nikdy poškrábat. I v tomto případě platí, že kvalita je vykoupena odpovídající cenou.


4. Doplňkové systémy

Napařovací žehličku lze v dnešní době vnímat, jako moderního a inteligentního pomocníka v domácnosti, k čemuž přispívají nejenom výše uvedené technické parametry, ale také řada integrovaných systémů. V současnosti můžete s čistým svědomím zapomenout na nákup „hloupé“ žehličky, kterou musíte vypnout z elektrické sítě a jež dělá nepříjemné mokré skvrny na prádle.

Chcete-li bezpečného asistenta na žehlení, neopomínejte na systém automatického vypínání žehličky. Spousty starostí při žehlení vás zbaví systém proti odkapávání, naopak životnost produktu prodlouží systém odvápňování. Jakékoliv další vymoženosti navíc lze považovat za určitý nadstandard.

Anti-Drip systém

Hned zkraje se seznámíme s funkcí, s níž se vyhnete jakýmkoliv nežádoucím skvrnám vody na žehleném prádle. Systém proti odkapávání je dnes již nedílnou součástí moderních napařovacích žehliček. Jeho aktivace je prováděna regulačním prvkem na těle žehličky. Obvykle jde o označení modrého či červeného pole. Pokud je žehlička dostatečně rozpálená, může produkovat páru. Je-li tomu naopak, systém se aktivuje. Důvod je naprosto zřejmý. Studená žehlička by vodu nedokázala proměnit na páru a otvory na žehlicí ploše by docházelo k úniku vody.

Systém odvápňování

Standardní výbava všech kvalitních žehliček označovaná jako Anticalc nebo Calc clean. Systém, který pro vás bude mít jeden zásadní přínos – nemusíte do žehličky lít destilovanou vodu, nýbrž přímo vodu z kohoutku, aniž by docházelo ke vzniku vodního kamene.

Odvápňovací systém může mít podobu chemickou či mechanickou. Výsledek je v obou případech stejný. Dochází buď ke změkčení vody, nebo k narušení vodního kamene, takže máte jistotu, že se vám žehlička po nějakém čase neucpe.

I přesto, že jsou tímto systémem vybaveny téměř všechny modely žehliček, měli byste při manipulaci s vodou dodržovat jedno zásadní pravidlo. V okamžiku, kdy vyžehlíte prádlo, vylejte vodu ze žehličky. Ani odvápňovací systém totiž nedokáže zabránit vytváření řas v odstáté vodě, které mají pak negativní vliv na produkci páry nebo mohou způsobovat zabarvené skvrny na prádle.

Automatické vypínání žehličky

Jeden z praktických bezpečnostních systémů. Ten vás může ochránit před nežádoucím vzplanutím přístroje nebo žehleného prádla. Tato funkce pracuje velice jednoduše – v okamžiku, kdy necháte žehličku ve vertikální nebo horizontální poloze, dojde po uplynutí určité doby k jejímu automatickému vypnutí, aniž by došlo k fyzickému odpojení od elektrické sítě.

Na bezpečnost při žehlení může dbát nejenom automatické vypínání, ale také fyzická stavba výrobku. Některé žehličky jsou vybaveny protiskluzovými podložkami nebo speciálními patkami, jež zabraňují jejich překlopení.

Stream tip

Systém mnohdy označovaný jako Double Active Calc. Jde o funkcionalitu, která se pojí s fyzickou úpravou konkrétního modelu žehličky. Stream tip je prodloužená špička, v níž jsou zvětšené napařovací otvory. Díky tvaru žehličky a nadměrné páře máte možnost žehlit i hůře přístupná místa.


5. Cena žehliček

Z výše popsaných technických parametrů a systémů žehliček je patrné, že na trhu je poměrně značný výběr produktů, a to nejenom co se týče konkrétních značek, ale také cenového rozpětí. Obecně lze pořizovací náklady za žehličku rozdělit do tří skupin.

  • Žehličky za 500 – 1 000 Kč
  • Žehličky za 1 000 – 3 000 Kč
  • Žehličky nad 3 000 Kč

Žehličky za 500 - 1 000 Kč

Napařovací žehličky z této kategorie jsou obvykle spojeny s nižším parním rázem a šokem kolem 100 – 150 g/min. Výkon sice nemusí zaostávat za dražšími modely, nákupní cena se však promítá do jedné zásadní oblasti. Tou je žehlicí plocha, která bývá nejčastěji hliníková nebo keramická. Výjimkou nejsou ani starší modely s nerezovou plochou. Systém odvápňování bude již běžným standardem, jakékoliv další vymoženosti však budete hledat jen výjimečně.

Žehličky za 1 000 - 3 000 Kč

Zlatá střední cesta, u níž parní šok překračuje hranici 200 g/min. a přináší již novodobější způsob žehlení. Rozhodnete-li se do žehličky investovat vyšší částku, návratnost očekávejte opět v žehlicí ploše. V tomto případě to bude Saphir nebo plocha s automatickým čištěním. Vertikální napařování a automatické vypínání nechybí pravděpodobně u žádného lepšího modelu této třídy.

Žehličky nad 3 000 Kč

Tyto výrobky lze určitě označit za špičkové, a to především díky nejodolnějším žehlicím plochám na trhu, jež odolávají jakémukoliv poškrábání. Příkon těchto modelů překračuje hranici 2 800 W. Očekávat lze také ergonomické zhotovení pro snazší žehlení. Pakliže byste se dostali nad pořizovací cenu 4 000 – 5 000 Kč, bude se jednat o parní žehlicí systém, tedy o žehličky spojené s výkonným parním generátorem. Cena těch nejlepších zařízení dosahuje hranice až 9 000 Kč.


6. Tipy na žehlení

V okamžiku, kdy máte jasno, jaká napařovací žehlička bude vhodná právě pro vás, jistě nepohrdnete i několika zajímavými tipy, které souvisí s žehlením. Mít kvalitní žehlicí nástroj není zárukou toho, že vám žehlení půjde pěkně od ruky, rychle a pohodlně. Aby pro vás bylo žehlení radostí a nikterak vás neobtěžovalo, přinášíme pár praktických tipů, jak na to.

1) Dbejte na důkladné rozdělení prádla, které budete žehlit. Každý materiál totiž potřebuje trochu jinou žehlicí teplotu. Po roztřídění prádla nebudete muset tak často měnit nastavení žehličky.

2) Součástí samotného procesu žehlení je také pohodlné zázemí, jež si dopředu nachystáte. Ideálně výškově nastavitelné žehlicí prkno s dostatečně velkou plochou. Praktickou pomůckou může být také rukávník.

3) Žehlete pouze jedním směrem, respektive tam a zpět, nikoliv krouživými pohyby.

4) Vhodné je začít žehlením náročnějších svršků, u nichž je zapotřebí vyšší teploty – ideálně bavlnou. Vyhýbejte se nejrůznějším potiskům a výšivkám, které byste mohli zničit.

5) Materiál, jakým je například manšestr, žehlete naruby, případně si pomozte kusem jiné látky. U pleteného oblečení buďte opatrní a nevyvíjejte na žehličku takový tlak.

6) Využívejte pravidelně funkce napařování a parního šoku, které nahrazují starý způsob kropení vodou

Ať už jde o ženy nebo muže, jistě nám všichni potvrdí, že nejvíce práce bývá především s košilemi, na jejichž žehlení je vhodné získat ten správný „grif“. Nevíte-li jakou částí košile začít, možná vám pomůže následující postup.

1) Začněte límečkem a poté se přesuňte k manžetám.

2) Následují rukávy, z nichž plynule přejdete na klín u ramenou.

3) Pak vyžehlete záda, avšak z vnitřní strany košile.

4) Finální částí je přední strana, kterou žehlíte zvlášť. Nejprve jednu a poté druhou polovinu tak, že si je vždy rozprostřete na žehlicí prkno.

5) Vyžehlenou košili je vhodné pověsit ihned na ramínko, aby se nezmačkala.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test žehliček prádla
Průměrné hodnocení 4.6 z 18 hlasů