Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších zimních bund

Aktualizováno:
Červenec 2021

Zimní bunda je nepostradatelným doplňkem každého šatníku. Oblečení určené na zimu, tedy na období s nízkými venkovními teplotami, sněhem, deštěm a nepříjemnými povětrnostními podmínkami. Právě do takového prostředí je zimní bunda jako dělaná.

Tento typ svršku pochopitelně nemusíte nosit jenom při venkovních procházkách, ale také v rámci nejrůznějších pohybových aktivit. Cílem zimní bundy je vytvořit co nejvíce dostatečného tepla pro lidské tělo.

Výběr zimní bundy souvisí s několika důležitými parametry a rozhodnutími, k čemu ji vlastně budete využívat. My vám nyní prozradíme jak vybrat zimní bundu, se kterou budete do nejmenšího detailu spokojeni a přinese vám patřičný užitek.


Nejlepší zimní bundy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Northfinder Northkit black
Northfinder Northkit black 85 %
Počet recenzí: 2
1 600 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Klimatex Ultra Light bunda Jorah šedá s fuchsiovou
Klimatex Ultra Light bunda Jorah šedá s fuchsiovou 95 %
Počet recenzí: 10
1 200 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze The North Face Quest Jacket Men
The North Face Quest Jacket Men Zatím nehodnoceno 2 200 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Northfinder Northcover blue
Northfinder Northcover blue Zatím nehodnoceno 1 400 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Kilpi Hurricane-M modrá
Kilpi Hurricane-M modrá 90 %
Počet recenzí: 1
4 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Brandit Britannia olivová
Brandit Britannia olivová 91 %
Počet recenzí: 83
3 300 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Brandit M65 Giant olivová
Brandit M65 Giant olivová 92 %
Počet recenzí: 54
3 400 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Hannah Marvin treetop greenery
Hannah Marvin treetop greenery 100 %
Počet recenzí: 2
4 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Fischer Hans Knauss černá
Fischer Hans Knauss černá Zatím nehodnoceno 12 600 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Malfini Unisex Větrovka Windy královská modrá
Malfini Unisex Větrovka Windy královská modrá 93 %
Počet recenzí: 6
600 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat zimní bundu

Pod pojmem zimní bunda byste si neměli vybavit jeden typ oblečení. Tento svršek může nabývat mnoha podob dle účelu využití. Na to se zaměříme hned v úvodní kapitole. Pak vám představíme ty nejzásadnější vlastnosti zimní bundy.

Je to například výrobní materiál promítající se do spousty vlastností. Dále je to volba správné velikosti, zmínka o vodním sloupci a prodyšnosti. U tohoto typu oblečení můžete mimo jiné sázet i na nejrůznější doplňky. O tom si povíme také něco více. Posledním faktorem pro výběr ideálního modelu bude pochopitelně vzhled. Článek zakončíme přehledem cenových nákladů.

Pokud nakupujete vybavení na zimu, možná se vám budou hodit taky naše porovnání zimních bruslí a hokejek.

Provedení

Na počátku všeho byste si měli uvědomit, co všechno se může skrývat za produktem označovaným jako zimní bunda. Nemusí se totiž jednat pouze o model určený pro každodenní nošení. Ten však bude naším odrazovým můstkem v rámci tohoto dělení. Jestliže sháníte klasickou zimní bundu, ve které budete chodit ven, nabízí se dva typy provedení.

 • Běžná zimní bunda – Klasický střih svou délkou zasahuje do půlky hýždí a chrání tělo před chladem. Hlavní prioritou takového výrobku je především odolnost a celková životnost. Velice často jsou používány robustnější materiály, takže zimní bundy působí huňatým dojmem.
 • Zimní kabát – Prodloužená verze zimní bundy, kterou využívají hlavně ženy. Je dlouhý pod zadek, mnohdy až ke kolenům nebo dokonce pod kolena. Jeho předností je zajištění tepla pro větší část těla.

Váš výběr nemusí končit u zimních bund pro běžné každodenní nošení. V zimě se můžete věnovat i řadě pohybových aktivit. Pro ty je třeba volit speciální zimní bundy, nikoliv ty klasické.

 • Zimní bunda na lyžování – Velký důraz je kladen na nepromokavost a hlavně vysokou ochranu před větrem, protože člověk lyžuje přece jenom na horách, kde je více větrno. Používány jsou odolnější materiály, aby bunda vydržela při pádu na lyžích, nebo kontakt s jejich ostrými hranami. Praktické jsou i kapsy na skipasy a permanenty.
 • Zimní turistická bunda – Vyšší důraz kladený na prodyšnost, protože při náročnější pohybové aktivitě se člověk více potí a je třeba odvádět teplo z těla pryč. Zimní bundy pro turistiku se mohou skládat hned z několika funkčních vrstev. Ta vrchní odolává hlavně dešti a větru.
 • Zimní horolezecké bundy – Bundy se speciální vnitřní výplní, která zajišťuje člověku maximální teplo v nízkých venkovních teplotách hluboko pod bodem mrazu.
 • Univerzální zimní bundy – Jde o takzvané bundy „3v1“. To znamená jedna bunda na všechna roční období. A jak takového cíle dosáhnout? Poměrně jednoduše. Bunda se skládá z minimálně dvou od sebe odepínatelných vrstev. To znamená, že vnější část chrání před vodou a větrem a ta vnitřní tvoří izolační prvek.

Materiál

Ať už se rozhodujete pro jakýkoliv typ provedení zimní bundy, tu nejzásadnější roli při výběru by měl hrát výrobní materiál. Na trhu se používají kromě dvou základních materiálů ještě další speciální. Právě složení bundy rozhoduje o tom, jestli vám bude zima či nikoliv, popřípadě docílíte jiných vlastností zimní bundy v daných podnebných podmínkách.

Peří

Začněme nejprve od přírodních materiálů. Je to kachní nebo husí peří, které je schopné i při malém objemu vytvořit dostatek tepla pro vaše tělo. Ve prospěch peří hovoří nižší hmotnost a celkové nároky na velikost. Péřovou bundu budete schopni poměrně jednoduše a rychle stlačit do menšího batohu nebo tašky. Přírodní materiál se vyznačuje svou delší životností, což také potěší.

Počítat byste však měli s tím, že pokud zimní bunda s peřím nasákne vodou, budete ji muset delší dobu sušit. A zrovna náchylnost na vlhkost je u peří podstatně větší nežli u syntetických materiálů. Připravit se můžete i na to, že za péřovou zimní bundu si trochu více připlatíte.

Syntetika

Syntetické materiály jsou ve své podstatě opakem kvalitního peří. To znamená, že tuto zimní bundu si budete pořizovat hlavně v okamžiku, kdy se pohybujete ve větší vlhkosti. S tou si syntetika dokonale poradí. Odolnost proti vlhkosti je značná a pokud náhodou projdete nevhodnými povětrnostními podmínkami, tento typ zimní bundy vám rychleji vyschne. Daleko snáze se také udržuje a pere. A příjemná perlička na závěr, ceny jsou oproti peří daleko přijatelnější.

I syntetické materiály však mají svá negativa. A to je třeba o trochu horší hřejivost a kratší živostnost. Pravidelné skládání a stlačování se může záporným způsobem podepisovat na výše popisovaných vlastnostech syntetických zimních bund.

Fleece

Pokud zvolíte zimní bundu skládající se hned z několika vrstev, pak fleece bude rozhodně jednou z nich. Obvykle jde o střední zateplovací vrstvu. Pakliže bychom měli popsat tento typ materiálu, tak jej lze přirovnat k vlastnostem syntetiky jen s tím rozdílem, že fleece trochu méně hřeje. V jeho prospěch bude hovořit určitě nižší pořizovací cena a snadná údržba. Musíte se však připravit na to, že nejde o dvakrát skladný výrobní materiál pro zimní bundu.

MerinoLoft

Jestliže dáváte přednost přírodním materiálům, můžete okusit tento typ, který je zhotoven převážně z vlny. Ta vás dokonale zahřeje a bude izolovat teplo i za vlhka. Oproti peří se o takový výrobní materiál postaráte snadněji. Mezi negativa patří trochu horší skladnost a také fakt, že pokud vám taková zimní bunda navlhne, zvýší se její hmotnost a se schnutím to bude podobné jako u peří, zkrátka si chvíli počkáte.

Velikost

Ať už budete pořizovat pánskou nebo dámskou zimní bundu, neměli byste podceňovat ani volbu správné velikosti. Většina výrobců vychází z obdobného značení, které by mělo odpovídat velikosti vašeho klasické ošacení. Je však pravdou, že mezi jednotlivými značkami mohou být jisté rozdíly, takže není nad to, když máte možnost zimní bundu vyzkoušet naživo přímo v obchodě. Zda vám sedí nejenom velikostí, ale také střihem. Pokud jde o velikosti, nejčastěji narazíte na toto dělení.

 • Dětské zimní bundy – 110-116, 122-128, 134-140, 146-152, 158-164 a 170-176
 • Dámské zimní bundy – XS, S, M, L a XL
 • Pánské zimní bundy – S, M, L, XL, XXL a XXXL

V tomto směru je nutné sdělit jednu praktickou radu. Vybírejte si zimní bundu tak, abyste v ní měli menší rezervu. Třeba na oblečení huňatějšího svetru a podobně. Zkrátka nikdy by neměla být zimní bunda hodně na těsno, což si ověříte při zkoušení v reálu. V zimní bundě byste měli mít možnost dělat běžné pohyby bez jakéhokoliv tahání, svazování, tlačení a omezování.

Vodní sloupec

Vodní sloupec a prodyšnost, to jsou základní vlastnosti, které byste měli vyžadovat od každé zimní bundy. Pokud jde o vodní sloupec, bez sebemenšího problému si u klasických rekreačních zimních bund vystačíte s hodnotami 5 000 až 8 000 milimetrů. Jestliže budete vyžadovat větší nepromokavost, potom máte možnost. Další oblíbenou kategorií jsou výrobky s vodním sloupcem 10 000 až 12 000 milimetrů. Pro náročnější expedice lze volit hodnoty až 20 000 milimetrů.

U prodyšnosti budete naopak kalkulovat s údaji v gramech. Prodyšnost definuje množství gramů vlhkosti propuštěné na jednom metru čtverečním za 24 hodin. Za standardní lze považovat rozmezí 5 000 až 7 000 gramů.

Doplňky

Při výběru zimní bundy můžete pochopitelně přihlížet i k těm nejmenším detailům, které budou ovlivňovat funkčnost a váš celkový komfort. Doplňků je více než dost, stačí si pouze vybrat.

 • Vyšší počet kapes – Ty se vám hodí pro uložení nejrůznějších věcí, jako jsou například lyžařské brýle, peněženka, doklady, skipasy, permanentky a mnohé další. Zimní bunda může být vybavena nejenom vnějšími, ale také vnitřními kapsami.
 • Prodloužení bundy – Mezi ta praktická patří určitě prodloužení zadní části. Tím pádem zamezíte tomu, aby vám šel chlad na ledviny a tělo zezadu. Prodloužený bývá i límec u krku.
 • Kapuce – Spousta z vás jistě ocení odepínací kapuci. Tu sebou nemusíte nosit v okamžiku, kdy ji nevyužijete. Některé zimní bundy vám umožní schovat kapuci do krčního límce, kam ji zapnete.
 • Zipy a švy – Mezi další přínosné prvky patří například voděodolné zipy. Příjemné se vám stanou i lepené švy.
 • Ochrana před zimou a sněhem – V rámci dalších ochranných doplňků zimních bund lze jmenovat odepínatelný pás zabraňující proniknutí sněhu pod bundu. To oceníte hlavně u lyžařských modelů bund na hory. Součástí některých produktů jsou i speciální manžety na rukávech sloužící proti vytahování rukávů.

Vzhled

Posledním důležitým parametrem při výběru zimní bundy bude její výsledný vzhled. V tomto směru jde pochopitelně o individuální záležitost. Jisti si však můžete být v tom, že trh je hodně pestrý a každý si přijde na své. Ať už to budou jednobarevné vzory, výrazné barvy nebo nejrůznější kombinace barev.

Cena

Zimní bunda je typem oblečení, které vám v zimním období přináší dostatek potřebného tepla. Proto byste na ní neměli v žádném případě šetřit. Vybírat si můžete z mnoha prověřených a kvalitních značek, jakými jsou Alpine Pro, Hannah, Horsefeathers, KILPI, Nordblanc, Adidas, Gant, Salomon, Kappa, Volcom, Newline, Meatfly a mnohé další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější zimní bundy budete moci pořídit od 600 Kč. Půjde o oblečení pro běžné nošení. Počítat samozřejmě nemůžete s žádnými lepšími výrobními materiály. Ani z pohledu vzhledu nebudete mít příliš na výběr. Tato cenová kategorie je primárně určena pro nenáročné. Pro ty, kdo hledí především na nízkou pořizovací cenu.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Do hledáčku se vám začnou dostávat funkční zimní bundy a pestrý výběr nejrůznějších střihů a designů. Kromě klasických zimních bund si budete moci pořídit také zimní kabáty. Většina takových modelů má vodní sloupec do 7 000 milimetrů a spousta jich je vybavena praktickou kapucí.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Vybírejte si ze značkových modelů. Dejte přednost syntetickým, ale i péřovým zimním bundám. Volte modely zateplené, nepromokavé, se sněhovým pásem a s kapucí. Zimní bundy za tuto cenu budou vhodné nejenom do města a pro běžné nošení, ale spoustu z nich využijete i při sportovních aktivitách.

Cena nad 4 000 Kč

Pokud si chcete dopřát maximální komfort, máte v plánu pohybovat se více na horách nebo vyrazit na nějakou extrémní expedici, určitě si za zimní bundu připlaťte. Dalo by se říci, že při ceně nad 10 000 Kč se meze rozhodně nekladou. Ty nejdražší kousky pak mohou stát dokonce až 35 000 Kč. Jde o funkční zimní bundy vhodné například pro lyžování a jiné sporty.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 26 hlasů