Jak vybrat zimní bundu
Zimní bunda je nezbytným vybavením pro chladné zimní měsíce, neboť může spolehlivě chránit proti rozmarům počasí. Musíte ovšem zvolit vhodné řešení. Na co byste si při výběru zimní bundy měli zaměřit ve zkratce?
- Zvažte, k jakému účelu budete zimní bundu využívat. Vybírat můžete mezi modely pro každodenní nošení, přičemž v tomto ohledu se lze zaměřit na běžné zimní bundy, ale také na zimní kabáty. K dispozici pak ovšem máte i speciální produkty, které mohou být určeny na lyžování či turistické výpravy, případně pro horolezectví. Těm jsme věnovali srovnání na samostatné stránce o outdoorových bundách. Spadají sem nicméně i univerzální bundy, které lze nosit v každém ročním období.
- Zaměřte se na materiál. V tomto ohledu lze volit mezi přírodními materiály, jako je husí či kachní peří nebo merino vlna. Ty mají vynikající izolační vlastnosti, takže vás udrží v teple i v extrémnějších podmínkách. Zaměřit se ovšem můžete také na syntetické materiály, mezi které patří i fleece, jež jsou velmi odolné proti vlhkosti.
- Soustřeďte se na velikost. To se nijak neliší od nákupu jakéhokoli oblečení. Ačkoli by zimní bunda měla odpovídat velikosti vašeho klasického oblečení, přeci jen byste při nákupu měli pamatovat na menší rezervu. Bunda by tudíž neměla být příliš natěsno, aby vás neomezovala v pohybu, a navíc jste si pod ni mohli vzít další vrstvy, a to včetně huňatějšího svetru.
- Opomenout nesmíte především vodní sloupec a prodyšnost. Tyto vlastnosti rozhodují o tom, jak je zimní bunda odolná proti vlhkosti z vnějšího a vnitřního prostředí. Za nepromokavé lze přitom označit materiály s minimálním vodním sloupcem 1 300 mm (obvykle ale bývá daleko vyšší). Standardní prodyšnost zase činí 5 000 až 7 000 g/m2 za 24 hod.
- Zohledněte i další vlastnosti. Při výběru zimní bundy mohou hrát roli rovněž doplňky, mezi které patří odepínací kapuce, vyšší počet kapes nebo odepínatelný pás zabraňující proniknutí sněhu pod bundu. Zaměřit se lze rovněž na vzhled, neboť i bunda pro zimní měsíce může být vizuálně zajímavá. Rozhodněte se ale i dle výrobce a ceny. Některé produkty totiž mohou stát několik set korun, zatímco jiné i pár desítek tisíc.
Mohlo by vás zajímat: pokud nakupujete vybavení na zimu, možná se vám budou hodit taky naše porovnání zimních bruslí a hokejek.
Provedení
Na počátku všeho byste si měli uvědomit, co všechno se může skrývat za produktem označovaným jako zimní bunda. Nemusí se totiž jednat pouze o model určený pro každodenní nošení. Ten však bude naším odrazovým můstkem v rámci tohoto dělení. Jestliže sháníte klasickou zimní bundu, ve které budete chodit ven, nabízí se dva typy provedení.
- Běžná zimní bunda – klasický střih svou délkou zasahuje do půlky hýždí a chrání tělo před chladem. Hlavní prioritou takového výrobku je především odolnost a celková životnost. Velice často jsou používány robustnější materiály, takže zimní bundy působí huňatým dojmem.
- Zimní kabát – prodloužená verze zimní bundy, kterou využívají hlavně ženy. Je dlouhý pod zadek, mnohdy až ke kolenům nebo dokonce pod kolena. Jeho předností je zajištění tepla pro větší část těla.
Váš výběr nemusí končit u zimních bund pro běžné každodenní nošení. V zimě se můžete věnovat i řadě pohybových aktivit. Pro ty je třeba volit speciální zimní bundy, nikoliv ty klasické.
- Zimní bunda na lyžování – velký důraz je kladen na nepromokavost a hlavně vysokou ochranu před větrem, protože člověk lyžuje přece jenom na horách, kde je více větrno. Používány jsou odolnější materiály, aby bunda vydržela při pádu na lyžích, nebo kontakt s jejich ostrými hranami. Praktické jsou i kapsy na skipasy a permanentky.
- Zimní turistická bunda – vyšší důraz kladený na prodyšnost, protože při náročnější pohybové aktivitě se člověk více potí a je třeba odvádět teplo z těla pryč. Zimní bundy pro turistiku se mohou skládat hned z několika funkčních vrstev. Ta vrchní odolává hlavně dešti a větru.
- Zimní horolezecké bundy – bundy se speciální vnitřní výplní, která zajišťuje člověku maximální teplo v nízkých venkovních teplotách hluboko pod bodem mrazu.
- Univerzální zimní bundy – Jde o takzvané bundy „3v1“. To znamená jedna bunda na všechna roční období. A jak takového cíle dosáhnout? Poměrně jednoduše. Bunda se skládá z minimálně dvou od sebe odepínatelných vrstev. Vnější část tedy chrání před vodou a větrem a ta vnitřní tvoří izolační prvek.
Kratší pánská zimní bunda
Delší dámská zimní bunda
Materiál
Ať už se rozhodujete pro jakýkoliv typ provedení zimní bundy, tu nejpodstatnější roli při výběru by měl hrát výrobní materiál. Na trhu se používají kromě dvou základních materiálů ještě další speciální. Právě složení bundy rozhoduje o tom, jestli vám bude zima či nikoliv, popřípadě docílíte jiných vlastností zimní bundy v daných podnebných podmínkách.
Peří
Začněme nejprve od přírodních materiálů. Je to kachní nebo husí peří, které je schopné i při malém objemu vytvořit dostatek tepla pro vaše tělo. Ve prospěch peří hovoří nižší hmotnost a celkové nároky na velikost. Péřovou bundu budete schopni poměrně jednoduše a rychle stlačit do menšího batohu nebo tašky. Přírodní materiál se vyznačuje svou delší životností, což také potěší.
Počítat byste však měli s tím, že pokud zimní bunda s peřím nasákne vodou, budete ji muset delší dobu sušit. A zrovna náchylnost na vlhkost je u peří podstatně větší nežli u syntetických materiálů. Připravit se můžete i na to, že za péřovou zimní bundu si trochu více připlatíte.
Syntetika
Syntetické materiály jsou ve své podstatě opakem kvalitního peří. To znamená, že tuto zimní bundu si budete pořizovat hlavně v okamžiku, kdy se pohybujete ve větší vlhkosti. S tou si syntetika dokonale poradí. Odolnost proti vlhkosti je značná, a pokud náhodou projdete nevhodnými povětrnostními podmínkami, tento typ zimní bundy vám rychleji vyschne. Daleko snáze se také udržuje a pere. A příjemná perlička na závěr, ceny jsou oproti peří daleko přijatelnější.
I syntetické materiály však mají svá negativa. A to je třeba o trochu horší hřejivost a kratší životnost. Pravidelné skládání a stlačování se může záporným způsobem podepisovat na výše popisovaných vlastnostech syntetických zimních bund.
Fleece
Pokud zvolíte zimní bundu skládající se hned z několika vrstev, pak fleece bude rozhodně jednou z nich. Obvykle jde o střední zateplovací vrstvu. Pakliže bychom měli popsat tento typ materiálu, tak jej lze přirovnat k vlastnostem syntetiky jen s tím rozdílem, že fleece trochu méně hřeje. V jeho prospěch bude hovořit určitě nižší pořizovací cena a snadná údržba. Musíte se však připravit na to, že nejde o dvakrát skladný výrobní materiál pro zimní bundu.
MerinoLoft
Jestliže dáváte přednost přírodním materiálům, můžete okusit tento typ, který je zhotoven převážně z vlny. Ta vás dokonale zahřeje a bude izolovat teplo i za vlhka. Oproti peří se o takový výrobní materiál postaráte snadněji. Mezi negativa patří trochu horší skladnost a také fakt, že pokud vám taková zimní bunda navlhne, zvýší se její hmotnost a se schnutím to bude podobné jako u peří, zkrátka si chvíli počkáte.
Pokud se chcete ve vlastnostech jednotlivých materiálů vyznat, přinášíme vám ještě přehlednou tabulku, díky níž se seznámíte s jejich pozitivními i negativními vlastnostmi.
Materiál |
Pozitiva |
Negativa |
Peří |
- Kvalitní izolační vlastnosti
- Delší životnost
- Nižší hmotnost
- Menší velikost
|
- Náchylnost na vlhkost
- Obvykle vyšší pořizovací cena
|
Syntetika |
- Odolnost proti vlhkosti
- Snazší údržba
- Nižší pořizovací cena
|
- Horší hřejivost
- Kratší životnost
|
Fleece |
- Odolnost proti vlhkosti
- Snadná údržba
- Nižší pořizovací cena
|
- Ještě nižší hřejivost než u syntetiky
- Neskladný materiál
|
MerinoLoft |
- Velmi dobré izolační vlastnosti i za vlhka
- Jednoduchá údržba
|
- Horší skladnost
- Delší doba schnutí
|
Velikost
Ať už budete pořizovat pánskou nebo dámskou zimní bundu, neměli byste podceňovat ani volbu správné velikosti. Většina výrobců vychází z obdobného značení, které by mělo odpovídat velikosti vašeho klasického ošacení. Je však pravdou, že mezi jednotlivými značkami mohou být jisté rozdíly, takže není nad to, když máte možnost zimní bundu vyzkoušet naživo přímo v obchodě. Zda vám sedí nejenom velikostí, ale také střihem. Pokud jde o velikosti, nejčastěji narazíte na toto dělení.
- Dětské zimní bundy – 110–116, 122–128, 134–140, 146–152, 158–164 a 170–176
- Dámské zimní bundy – XS, S, M, L a XL
- Pánské zimní bundy – S, M, L, XL, XXL a XXXL
V tomto směru je nutné sdělit jednu praktickou radu. Vybírejte si zimní bundu tak, abyste v ní měli menší rezervu. Třeba na oblečení huňatějšího svetru a podobně. Zkrátka nikdy by neměla být zimní bunda hodně natěsno, což si ověříte při zkoušení v reálu. V zimní bundě byste měli mít možnost dělat běžné pohyby bez jakéhokoliv tahání, svazování, tlačení a omezování.
Vodní sloupec a prodyšnost
Vodní sloupec a prodyšnost, to jsou základní vlastnosti, které byste měli vyžadovat od každé zimní bundy. Pokud jde o vodní sloupec, bez sebemenšího problému si u klasických rekreačních zimních bund vystačíte s hodnotami 5 000 až 8 000 milimetrů. Jestliže budete vyžadovat větší nepromokavost, potom máte možnost. Další oblíbenou kategorií jsou výrobky s vodním sloupcem 10 000 až 12 000 milimetrů. Pro náročnější expedice lze volit hodnoty až 20 000 milimetrů.
U prodyšnosti budete naopak kalkulovat s údaji v gramech. Prodyšnost definuje množství gramů vlhkosti propuštěné na jednom metru čtverečním za 24 hodin. Za standardní lze považovat rozmezí 5 000 až 7 000 gramů. Vysoce kvalitní bundy nicméně disponují 15 000 a více g/m2 za 24 hod.
Doplňky
Při výběru zimní bundy můžete pochopitelně přihlížet i k těm nejmenším detailům, které budou ovlivňovat funkčnost a váš celkový komfort. Doplňků je více než dost, stačí si pouze vybrat.
- Vyšší počet kapes – ty se vám hodí pro uložení nejrůznějších věcí, jako jsou například lyžařské brýle, peněženka, doklady, skipasy, permanentky a mnohé další. Zimní bunda může být vybavena nejenom vnějšími, ale také vnitřními kapsami. V případě, že vámi vybraný model nedisponuje dostatečným počtem kapes, můžete zvážit pořízení ledvinky.
- Prodloužení bundy – mezi praktické doplňky patří určitě prodloužení zadní části. Tím pádem zamezíte tomu, aby vám šel chlad na ledviny a tělo zezadu. Prodloužený bývá i límec u krku.
- Kapuce – spousta z vás jistě ocení odepínací kapuci. Tu sebou nemusíte nosit v okamžiku, kdy ji nevyužijete. Některé zimní bundy vám umožní schovat kapuci do krčního límce, kam ji zapnete.
- Zipy a švy – mezi další přínosné prvky patří například voděodolné zipy. Příjemné se vám stanou i lepené švy.
- Ochrana před zimou a sněhem – v rámci dalších ochranných doplňků zimních bund lze jmenovat odepínatelný pás zabraňující proniknutí sněhu pod bundu. To oceníte hlavně u lyžařských modelů bund na hory. Součástí některých produktů jsou i speciální manžety na rukávech sloužící proti vytahování rukávů.
Vzhled
Posledním důležitým parametrem při výběru zimní bundy bude její výsledný vzhled. V tomto směru jde pochopitelně o individuální záležitost. Jisti si však můžete být v tom, že trh je hodně pestrý a každý si přijde na své. Ať už to budou jednobarevné vzory, výrazné barvy nebo nejrůznější kombinace barev.
Oblíbené značky
Pánské a dámské zimní bundy si můžete pořídit od nejrůznějších výrobců. Produkty některých značek jsou přitom mezi českými zákazníky a zákaznicemi velmi oblíbené.
- Brandit – německá značka nabízející komfortní lifestylové oblečení, které svým stylem vychází z vojenských uniforem. Zaujme tedy asi hlavně muže, a to i pořizovací cenou.
- Force – česká značka především cyklistického oblečení a vybavení. Pořídit si ovšem lze i zateplené bundy pro volnočasové či sportovní aktivity, které potěší cenou.
- Husky – oblíbená česká společnost nabízející oblečení a vybavení pro outdoorové a sportovní aktivity. Oblíbené jsou především dámské zimní bundy, byť bývají dražší.
- Marikoo – německá prémiová značka dámských bund a kabátů. Její stylové produkty jsou populární i mezi českými ženami, a to i díky velmi dobrému poměru kvalita/cena.
- Loap – český výrobce outdoorového oblečení a vybavení. Nabízí přitom i kvalitní pánské a dámské zimní bundy s jednoduchým designem za příznivé ceny.
Brandit
BRANDIT Textil GmbH je německá značka existující přes 20 let. Zaměřuje se přitom na lifestylové oblečení. Jedná se především o kalhoty a bundy, jež často vycházejí z vojenských uniforem, ale jsou přizpůsobeny komfortnímu civilnímu nošení. Zimní bundy s touto značkou jsou určeny pro muže a hodí se jak do města, tak do přírody. Bývají přitom jednobarevné či s vojenským vzorem a potěší pořizovací cenou, neboť řadu z nich seženete kolem tisícovky.
Force
Značka Force patří české společnosti KCK Cyklosport-Mode, s.r.o., která existuje více než 30 let (konkrétně od roku 1991). Nabízí přitom hlavně potřeby pro cyklistiku. Ostatně některé zateplené sportovní bundy s reflexními prvky se hodí na kolo i pro další sportovní aktivity v průběhu chladných měsíců. K dispozici však máte i zimní bundy na výlety či do města. Ty jsou velmi oblíbené, a to i díky příznivým cenám, neboť mnohé modely stojí pod 1 000 Kč.
Husky
Česká společnost Husky CZ, s.r.o., byla založena v roce 1997. Od té doby se zaměřuje především na campingové vybavení, turistické batohy a sportovní oblečení, ale třeba také na campingový nábytek. Mezi oděvy s touto značkou je možné nalézt i oblíbené zimní bundy, a to především dámské modely, ač existují i pánské varianty. Buď jak buď, se jedná se spíše středně drahé a dražší bundy, které jsou na druhou stranu velmi kvalitní.
Marikoo
Marikoo je německá prémiová značka, která se zaměřuje především na dámské kabáty a bundy. Její zboží je přitom velmi oblíbené i mezi českými zákaznicemi, protože se lze zaměřit na široký sortiment výrobků různých stylů a střihů. Často jsou např. opatřeny slušivou kožešinkou a kapucí, které navíc zvyšují teplotní komfort. Dámské zimní bundy se značkou Marikoo zároveň velmi dobře snoubí poměr kvalita/cena, což od nákupu asi neodradí.
Loap
Loap je česká značka, která se zabývá sportovním oblečením a outdoorovým vybavením již od roku 1993. Součástí nabídky jsou přitom i funkční oděvy do přírody pro celou rodinu. Zimní bundy od tohoto výrobce si tedy mohou vybrat muži i ženy všech věkových kategorií. Mnohé z nich se ovšem hodí zejména na běžné nošení ve městě. Zaujmout každopádně mohou svou kvalitou, jednoduchým designem i příznivými pořizovacími cenami.
Značka |
Specifikace |
Cenová kategorie |
Které druhy nabízí |
Komu značku doporučujeme |
Brandit |
Německá značka vyrábějící lifestylové oblečení vycházející z vojenských uniforem |
Spíše nižší a střední |
Zimní bundy do města i do přírody, a to vesměs v jednobarevném provedení (některé ale mají i vojenský vzor) |
Jedincům, kteří hledají „chlapskou” zimní bundu, jež bude kvalitní, ale zároveň nestojí „majlant” |
Force |
Česká značka oblečení a vybavení především pro cyklistický sport |
Spíše nižší |
Zimní bundy do města i na výlety, ale také speciální zateplené sportovní bundy |
Jedincům, kteří shánějí zateplenou bundu pro volnočasové či sportovní aktivity, a to za příznivou cenu |
Husky |
Česká společnost nabízející campingové vybavení a nábytek, stejně jako turistické batohy a sportovní oblečení |
Spíše střední a vyšší |
Oblíbené jsou především dámské zimní bundy, které zaujmou kvalitou i minimalistickým designem |
Zejména ženám, které hledají kvalitní zimní bundu, jež nemusí být právě nejlevnější |
Marikoo |
Německá prémiová značka dámských bund a kabátů |
Spíše střední |
Dámské zimní bundy a kabáty různých stylů a střihů |
Ženám, které hledají stylové zimní bundy a kabáty ve velmi dobrém poměru kvalita/cena |
Loap |
Tradiční český výrobce outdoorového oblečení a vybavení |
Spíše nižší a střední |
Zimní bundy pro muže i pro ženy do města, ale také do přírody |
Jedincům, kteří shánějí kvalitní zimní bundy s jednoduchým designem za příznivou cenu |
Pánská zimní bunda Brandit Windbreaker Urban
Pánská zimní bunda Force Revolution
Dámská zimní bunda Husky Daili
Dámská zimní bunda Marikoo Nyokoo
Pánská zimní bunda Loap Jefry
Cena
Zimní bunda je typem oblečení, které vám v zimním období přináší dostatek potřebného tepla. Proto byste na ní neměli v žádném případě šetřit. Vybírat si můžete z mnoha prověřených a kvalitních značek (viz výše).
Cena do 1 000 Kč
Nejlevnější zimní bundy budete moci pořídit od 600 Kč. Půjde o oblečení pro běžné nošení. Počítat samozřejmě nemůžete s žádnými lepšími výrobními materiály. Ani z pohledu vzhledu nebudete mít příliš na výběr. Tato cenová kategorie je primárně určena pro nenáročné. Pro ty, kdo hledí především na nízkou pořizovací cenu.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
Do hledáčku se vám začnou dostávat funkční zimní bundy a pestrý výběr nejrůznějších střihů a designů. Kromě klasických zimních bund si budete moci pořídit také zimní kabáty. Většina takových modelů má vodní sloupec do 7 000 milimetrů a spousta jich je vybavena praktickou kapucí.
Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč
Vybírejte si ze značkových modelů. Dejte přednost syntetickým, ale i péřovým zimním bundám. Volte modely zateplené, nepromokavé, se sněhovým pásem a s kapucí. Zimní bundy za tuto cenu budou vhodné nejenom do města a pro běžné nošení, ale spoustu z nich využijete i při sportovních aktivitách.
Cena nad 4 000 Kč
Pokud si chcete dopřát maximální komfort, máte v plánu pohybovat se více na horách nebo vyrazit na nějakou extrémní expedici, určitě si za zimní bundu připlaťte. Dalo by se říci, že při ceně nad 10 000 Kč se meze rozhodně nekladou. Ty nejdražší kousky pak mohou stát dokonce až 35 000 Kč. Jde o funkční zimní bundy vhodné například pro lyžování a jiné sporty.
Zdravím. chtěla bych si pořídit zimní bundu. V zimě často vyrážím na hory, takže bych chtěla takovou, která odolá i zdejším podmínkám. Na co všechno bych se měla zaměřit?