Test a recenze nejlepších
zmrzlinovačů a jak je vybrat

Obrázek zmrzlinovače

Zmrzlinovač neboli výrobník zmrzliny. To je novodobý typ zařízení, s pomocí kterého si připravíte zmrzlinu doma, aniž byste museli navštěvovat stánek se zmrzlinou. S tímto produktem můžete zapomenout na nic neříkající nanuky uschované v mrazáku.

Výroba zmrzliny může na první pohled vypadat jakkoliv náročně. Vy si ji však usnadníte prostřednictvím kvalitního zmrzlinovače. Trh je v tomto směru omezenější, přesto se vám dostane adekvátního výběru mezi sortimentem určeným právě k této činnosti

Pořiďte si zmrzlinovač a udělejte radost nejenom sobě, ale také svým dětem. Ty budou z takového „vynálezu“ doslova nadšeny. Na této stránce najdete doporučení nejlepších zmrzlinovačů a rady k jejich výběru. Na podrobném testu pracují  členové naší redakce.


Nejlepších 10 zmrzlinovačů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Samochladící

Objem mísy (l)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled zmrzlinovače ​Guzzanti GZ 154

​Guzzanti GZ 154

ne

1.5

1 000 Kč

Náhled zmrzlinovače Domo DO2309I

Domo DO2309I

ne

1.0

800 Kč

Náhled zmrzlinovače Bosch MUZ4EB1

Bosch MUZ4EB1

ne

1.0

1100 Kč

Náhled zmrzlinovače DeLonghi IC 8500

DeLonghi IC 8500

ne

1.5

1300 Kč

Náhled zmrzlinovače Guzzanti GZ 152

Guzzanti GZ 152

ano

1.5

5000 Kč

Náhled zmrzlinovače DeLonghi ICK 6000

DeLonghi ICK 6000

ano

1.2

6000 Kč

Náhled zmrzlinovače De Gusto BL 1000

De Gusto BL 1000

ne

1.0

1 000 Kč

Náhled zmrzlinovače Domo DO9066I

Domo DO9066I

ano

1.5

6 000 Kč

Náhled zmrzlinovače Tescoma Della Casa 643180

Tescoma Della Casa 643180

ne

0.6

700 Kč

Náhled zmrzlinovače Guzzanti GZ 151

Guzzanti GZ 151

ne

1.5

1000 Kč

Testování a recenze zmrzlinovačů pro letošní rok

Podrobný test zmrzlinovačů pro vás momentálně připravujeme a jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku. V testu budou i detailní recenze k nejlépe bodovaným produktům. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených výrobníků zmrzliny na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o zmrzlinovače, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké zmrzlinovače, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat zmrzlinovač

1. Typ zmrzlinovače

2. Objem mísy

3. Příkon

4. Ovládání

5. Funkce a doplňky

6. Cena

7. Tipy na závěr

Výběr zmrzlinovače není ničím příliš složitým. Vzhledem k tomu, že se jedná o konstrukčně poměrně jednoduchá zařízení, nebudete se potýkat s přemírou technických parametrů. V následujících kapitolách vás seznámíme s tím nejdůležitějším, co byste o moderních zmrzlinovačích měli rozhodně vědět.

Zaměříme se na základní typy těchto přístrojů, ale také na ovládací prvky, objem mísy, příkon a funkce neboli programy. Sdělíme vám, na co si dát pozor při nákupu, čemu byste se neměli vyhýbat a co je naopak podstatné.

Pusťte se s námi do volby ideálního zmrzlinovače pro každodenní užití.


1. Typ zmrzlinovače

Nákup výrobníku zmrzliny se pojí s řadou nejrůznějších otázek. Kolik zmrzliny chcete připravovat, máte ji kde skladovat, disponujete prostorem pro uložení zmrzlinovače a podobně? Z toho jasně vyplývá, že jde skutečně o individuální záležitost.

Vaše první rozhodnutí by se mělo týkat konkrétního typu zmrzlinovače. Na trhu lze objevit produkty dvojího dělení.

  • Zmrzlinovač bez kompresoru
  • Zmrzlinovač s kompresorem

V obou případech dochází k míchání vložených ingrediencí. Proto lze jako zmrzlinovač využít i některé modely robotů. Jejich součástí je totiž speciální nádoba na přípravu zmrzliny.

Zmrzlinovač bez kompresoru

Pod tímto označením si představte poměrně skladný produkt, jehož největší částí je mísa, ve které dochází k míchání zmrzliny, potažmo k jejímu uložení. Ne nadarmo je výrobník na zmrzlinu tohoto provedení prezentován, jako zmrzlinovač s chladicí nádobou.

Jde o speciální nádobu. Její součástí je chladicí médium. To zajišťuje onu ideální teplotu pro zmrazení připravené směsi. Počítat však musíte s tím, že tuto nádobu je zapotřebí důkladně na-mrazit, než v ní začnete připravovat zmrzlinu. Tato doba se liší v závislosti na typu zmrzlinovače. U některých přístrojů stačí jen pár minut, jindy jde o hodiny.

Tato nádoba samozřejmě udrží zmrzlinu po nějaký čas v chladném stavu. Poté ji musíte uložit do mrazáku.

Tento produkt patří určitě k těm levnějším a náleží zákazníkům nenáročným na výsledné množství zmrzliny. Samotný proces přípravy je rychlejší. Jednu várku můžete mít hotovou už do 30 minut.

Zmrzlinovač s kompresorem

Druhou variantu představuje zmrzlinovač s kompresorem. V tomto případě jde o profesionálnější zařízení. To je zpozorovatelné už při letmém pohledu. Takový výrobek je daleko větší, takže i méně skladný. Na druhou stranu připraví zmrzlinu pro větší množství lidí.

Jeho největší předností je právě onen zmiňovaný kompresor. Ten zapříčiní to, že není nutné mrazit nádobu s předstihem. Počítat však musíte s trochu delší přípravou zmrzliny. U některých přístrojů může být tento čas dvojnásobný oproti verzi bez kompresoru. Tento násobek je spojen také s vyšší pořizovací cenou a energetickou náročností obecně. Za výkon při výrobě zmrzliny si zkrátka připlatíte.

Tyto produkty jsou nejčastěji vyráběny z nerezových materiálů.


2. Objem mísy

Jak můžete správně tušit, mísa hraje u zmrzlinovače poměrně zásadní roli. Není se proto čemu divit, že při nákupu byste se měli zaměřit také na její samotný objem. Ten totiž udává, kolik zmrzliny budete schopni připravit.

Objem se odvíjí od volby zmrzlinovače. Tato hodnota započíná na cca 0,4 litrech. Za zlatou střední cestu lze označit sortiment s objemem 0,8 - 1 litr. Výjimkou však nejsou zmrzlinovače, u kterých dosáhnete dvojnásobné kapacity nádoby.


3. Příkon

U zmrzlinovače se můžete setkat ještě s jedním poměrně důležitým technickým parametrem. Je to příkon neboli energie spotřebovaná za jednotku času. Příkon je uváděn na Wattech prezentovaných pod zkratkou „W“.

Z obecného hlediska platí, že čím vyšší příkon je, tím rychleji budete schopni připravit zmrzlinu. Zároveň musíte počítat i s nárůstem spotřeby elektrické energie. Příkon menších zmrzlinovačů se pohybuje pod 12 W. Nejvyšší příkony těchto produktů pro domácí užití jsou kolem 180 W.


4. Ovládání

S volbou zmrzlinovače souvisí také jeho ovládání. Jde o prvky, s pomocí kterých nastavujete jednotlivé režimy, řídíte pohyb zmrzlinovače a podobné věci. V tomto směru lze vybírat mezi dvěma typy provedení.

  • Manuální ovládání – Mechanické ovládací prvky. Ty je třeba nastavit manuálně a hlavně hlídat výrobní proces zmrzlinovače, abyste mohli provést jeho ukončení, potažmo vypnutí.
  • Automatické ovládání – Povětšinou se jedná o digitální zařízení ovládaná dotykově. Produkty mají automatické režimy, takže není nutné sledovat přípravu zmrzliny. Zmrzlinovače se sami vypnou. Tento model je samozřejmě dražší a souvisí s modernějšími technologiemi.


5. Funkce a doplňky

Vybavení výrobníku zmrzliny se liší model od modelu. Vše se odvíjí také od pořizovací ceny. Abyste však měli alespoň základní přehled o tom, co můžete od novodobých zmrzlinovačů očekávat, přinášíme vám souhrn toho nejčastějšího.

  • Časovač – Nastavíte si přípravu zmrzliny dle vlastních představ, například po minutách.
  • Automatické chlazení – Funkce, s pomocí které lze vyrobenou zmrzlinu chladit odpovídající čas po jejím dokončení. Například za hodinu budete mít zmrzlinu, jako z mrazáku.
  • LED indikátory – Dražší modely jsou vybaveny informačními diodami. Ty zobrazují aktuální stav výrobníku zmrzliny, popřípadě jeho činnosti.
  • Servírovací lžíce – Prvek určený pro nabírání zmrzliny. Někdy můžete narazit také na stěrku či špachtli.
  • Odměrky – Příslušenství sloužící k odměření správného množství ingrediencí.

6. Cena

Zmrzlinovače nejsou ničím cenově nedostupným, ba naopak. Malý výrobník zmrzliny pro nenáročného zákazníka můžete pořídit už od 500 Kč. Naopak ti kdo zmrzlinu milují a mají velkou a početnou rodinu mohou za takové zařízení utratit až 20 000 Kč. V tomto směru si vybere opravdu každý. K dostání je i bezpočet nejrůznějších značek zaměřujících se na kvalitní sortiment tohoto typu. Je to například Bosch, Guzzanti, DeLonghi, Domo, Klarstein, Unold, Nemox a ostatní.

Cena do 1 000 Kč

Do této částky pořídíte základní výrobníky zmrzliny, které primárně slouží k občasné přípravě. Nároční v tomto směru nemůžete být na celkový objem ani na příkon daného zařízení. Ten bude pod hodnotou 12 W. Jde o základní produkty zhotovené z levných výrobních materiálů.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Trochu dražší zmrzlinovače nabízející objem nádoby převážně v rozmezí od 0,8 do 1 litru. Většina těchto produktů bude mít vyjímatelnou nádobu pro její snadné uložení do mrazáku a následné mytí. Co se týče příkonu, počítejte s hodnotami 12 W – 15 W.

Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Připlatíte-li si, posunete se od těch základních zmrzlinovačů k samochladícím modelům. Ty jsou schopny nabídnout objem nádoby na zmrzlinu kolem 1,5 litru. Technicky propracovanější zařízení mají bezpochyby i vyšší příkon 135 W – 150 W. Kompaktní stroje uspokojující nároky početnějších rodin.

Cena nad 5 000 Kč

Investice vyšší, jak 5 000 Kč vás zavede do světa propracovaných zmrzlinovačů. Jejich příkon je až 180 W, objem nádrže přesahuje 2 litry a v mnohých případech se pyšní nerezovým tělem a příslušenstvím. Profesionální výrobníky zmrzliny mohou stát až 120 000 Kč.


7. Tipy na závěr

Na závěr článku si dovolíme jen několik osvědčených tipů, které se vám hodí při nákupu nového zmrzlinovače.

Myslete na to, že dražší přístroje nemusí být za každou cenu lepší. Mnohem více přihlížejte k vlastním potřebám a také k tomu, kolik místa v mrazáku můžete vyhradit pro nádoby se zmrzlinou, abyste přístroje zbytečně nepředimenzovali.

Jestliže chcete, aby vám zmrzlinovače sloužily dlouhou dobu a příprava zmrzliny nebyla doprovázena žádnými obtížemi, pohlídejte si i výrobní materiál metlic. Lepší volbou jsou samozřejmě metly nerezové. Ty plastové se totiž mohou časem začít kroutit a deformovat.

A pokud si nejste jisti, zda takový produkt opravdu plnohodnotně využijete, začněte nákupem těch levnějších. I s nimi lze připravit lahodnou domácí zmrzlinu.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Zmrzlinovače
Průměrné hodnocení 4.2 z 34 hlasů