Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších zmrzlinovačů

Aktualizováno:
Srpen 2020
Autor:
Veronika Vyskočilová, Michaela Černá

Ukázka produktu ve srovnání zmrzlinovačů

Zmrzlinovač neboli výrobník zmrzliny. To je novodobý typ zařízení, s jehož pomocí si připravíte zmrzlinu doma, aniž byste museli navštěvovat stánek se zmrzlinou. S tímto produktem můžete zapomenout na obyčejné nanuky uschované v mrazáku.

Výroba zmrzliny může na první pohled vypadat jakkoliv náročně. Vy si ji však usnadníte prostřednictvím kvalitního zmrzlinovače. Trh je v tomto směru omezenější, přesto se vám dostane adekvátního výběru mezi sortimentem určeným právě k této činnosti.

Pořiďte si zmrzlinovač a udělejte radost nejenom sobě, ale také svým dětem. Ty budou z takového „vynálezu“ nadšeny. Na této stránce najdete doporučení nejlepších zmrzlinovačů a rady k jejich výběru v našem článku.


Nejlepší zmrzlinovače dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Samochladicí Objem mísy (l) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Guzzanti GZ 157
Guzzanti GZ 157 Ne 1.5 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ​Guzzanti GZ 154
​Guzzanti GZ 154 Ne 1.5 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sage BCI600
Sage BCI600 Ano 1 8 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Guzzanti GZ 152
Guzzanti GZ 152 Ano 1.5 5 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Domo DO2309I
Domo DO2309I Ne 1.0 740 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bosch MUZ4EB1
Bosch MUZ4EB1 Ne 1.0 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Domo DO9066I
Domo DO9066I Ano 1.5 5 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze DeLonghi IC 8500
DeLonghi IC 8500 Ne 1.5 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tescoma Della Casa 643180
Tescoma Della Casa 643180 Ne 0.6 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Guzzanti GZ 151A
Guzzanti GZ 151A Ano 1.2 5 500 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat zmrzlinovač

Výběr zmrzlinovače není ničím příliš složitým. Vzhledem k tomu, že se jedná o konstrukčně poměrně jednoduchá zařízení, nebudete se potýkat s přemírou technických parametrů. V následujících kapitolách vás seznámíme s tím nejdůležitějším, co byste o moderních zmrzlinovačích měli rozhodně vědět.

Zaměříme se na základní typy těchto přístrojů, ale také na ovládací prvky, objem mísy, příkon a funkce neboli programy. Sdělíme vám, na co si dát pozor při nákupu, čemu byste se neměli vyhýbat a co je naopak podstatné.

Pusťte se s námi do volby ideálního zmrzlinovače pro každodenní užití.

Typ zmrzlinovače

Nákup výrobníku zmrzliny se pojí s řadou nejrůznějších otázek. Kolik zmrzliny chcete připravovat, máte ji kde skladovat, disponujete prostorem pro uložení zmrzlinovače a podobně? Z toho jasně vyplývá, že jde skutečně o individuální záležitost.

Vaše první rozhodnutí by se mělo týkat konkrétního typu zmrzlinovače. Na trhu lze objevit produkty dvojího dělení.

  • zmrzlinovač bez kompresoru
  • zmrzlinovač s kompresorem

V obou případech dochází k míchání vložených ingrediencí. Proto lze jako zmrzlinovač využít i některé modely robotů. Můžete si k nim toto příslušenství dokoupit.

Zmrzlinovač bez kompresoru

Pod tímto označením si představte poměrně skladný produkt, jehož největší částí je mísa, ve které dochází k míchání zmrzliny, potažmo k jejímu uložení. Ne nadarmo je výrobník na zmrzlinu tohoto provedení prezentován jako zmrzlinovač s chladicí nádobou.

Jde o speciální nádobu, jejíž součástí je chladicí médium. To zajišťuje onu ideální teplotu pro zmrazení připravené směsi. Počítat však musíte s tím, že tuto nádobu je zapotřebí důkladně namrazit, než v ní začnete připravovat zmrzlinu. Doba se liší v závislosti na typu zmrzlinovače. U některých přístrojů stačí jen pár minut, jindy jde o hodiny.

Tato nádoba samozřejmě udrží zmrzlinu po nějaký čas v chladném stavu. Poté ji musíte uložit do mrazáku.

Tento produkt patří určitě k těm levnějším a náleží zákazníkům nenáročným na výsledné množství zmrzliny. Samotný proces přípravy je rychlejší. Jednu várku můžete mít hotovou už do 30 minut.

Zmrzlinovač s kompresorem

Druhou variantu představuje zmrzlinovač s kompresorem. V tomto případě jde o profesionálnější zařízení. To je pozorovatelné už při letmém pohledu. Takový výrobek je daleko větší, takže i méně skladný. Na druhou stranu připraví zmrzlinu pro větší množství lidí.

Jeho největší předností je právě onen zmiňovaný kompresor. Ten zapříčiní, že není nutné mrazit nádobu s předstihem. Počítat však musíte s trochu delší přípravou zmrzliny. U některých přístrojů může být tento čas dvojnásobný oproti verzi bez kompresoru. Tento násobek je spojen také s vyšší pořizovací cenou a energetickou náročností obecně. Za výkon při výrobě zmrzliny si zkrátka připlatíte.

Tyto produkty jsou nejčastěji vyráběny z nerezových materiálů.

Objem mísy

Jak můžete správně tušit, mísa hraje u zmrzlinovače poměrně zásadní roli. Není se proto čemu divit, že byste se při nákupu měli zaměřit také na její samotný objem. Ten totiž udává, kolik zmrzliny budete schopni připravit.

Objem se odvíjí od volby zmrzlinovače. Tato hodnota začíná na cca 0,4 litrech. Za zlatou střední cestu lze označit sortiment s objemem 0,8 až 1 litr. Výjimkou však nejsou zmrzlinovače, u kterých dosáhnete dvojnásobné kapacity nádoby.

Příkon

U zmrzlinovače se můžete setkat ještě s jedním poměrně důležitým technickým parametrem. Je to příkon, neboli energie spotřebovaná za jednotku času. Příkon je uváděn ve wattech prezentovaných pod zkratkou „W“.

Z obecného hlediska platí, že čím vyšší příkon je, tím rychleji budete schopni připravit zmrzlinu. Zároveň musíte počítat i s nárůstem spotřeby elektrické energie. Příkon menších zmrzlinovačů bez kompresoru se pohybuje pod 12 W. Pokud má přístroj kompresor, jeho příkon je mnohem vyšší. Nejvyšší příkony těchto produktů pro domácí užití jsou kolem 180 W.

Ovládání

S volbou zmrzlinovače souvisí také jeho ovládání. Jde o prvky, s pomocí kterých nastavujete jednotlivé režimy, řídíte pohyb zmrzlinovače a podobné věci. V tomto směru lze vybírat mezi dvěma typy provedení.

  • Manuální ovládání – Mechanické ovládací prvky. Ty je třeba nastavit manuálně a hlavně hlídat výrobní proces zmrzlinovače, abyste mohli provést jeho ukončení, potažmo vypnutí.
  • Automatické ovládání – Povětšinou se jedná o digitální zařízení ovládaná dotykově. Produkty mají automatické režimy, takže není nutné sledovat přípravu zmrzliny. Zmrzlinovače se samy vypnou. Tento model je samozřejmě dražší a souvisí s modernějšími technologiemi.

Materiál

Většina zmrzlinovačů je vyrobena z plastu. Výhodou je nižší pořizovací cena, snadná udržitelnost a nízká hmotnost. Na trhu se ale můžete setkat i s produkty z jiného materiálu. Obvykle to bývá nerezová ocel. U těch je ale potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Plastové tělo je pro běžné zmrzlinovače naprosto dostačující. Dbejte ale na to, aby metličky byly vyrobené z kovu. Plastový materiál totiž není tak odolný a mohlo by se stát, že se brzo zničí.

Funkce a doplňky

Vybavení výrobníku zmrzliny se liší model od modelu. Vše se odvíjí také od pořizovací ceny. Abyste však měli alespoň základní přehled o tom, co můžete od novodobých zmrzlinovačů očekávat, přinášíme vám souhrn toho nejčastějšího.

  • Časovač – Nastavíte si přípravu zmrzliny dle vlastních představ, například po minutách.
  • Automatické chlazení – Funkce, s jejíž pomocí lze vyrobenou zmrzlinu chladit odpovídající čas po jejím dokončení. Například za hodinu budete mít zmrzlinu jako z mrazáku.
  • LED indikátory – Dražší modely jsou vybaveny informačními diodami. Ty zobrazují aktuální stav výrobníku zmrzliny, popřípadě jeho činnosti.
  • Servírovací lžíce – Prvek určený pro nabírání zmrzliny. Někdy můžete narazit také na stěrku či špachtli.
  • Odměrky – Příslušenství sloužící k odměření správného množství ingrediencí.

Cena

Zmrzlinovače nejsou ničím cenově nedostupným, ba naopak. Malý výrobník zmrzliny pro nenáročného zákazníka můžete pořídit už od 500 Kč. Naopak ti, kdo zmrzlinu milují a mají velkou a početnou rodinu, mohou za takové zařízení utratit až 20 000 Kč. V tomto směru si vybere opravdu každý. K dostání je i bezpočet nejrůznějších značek zaměřujících se na kvalitní sortiment tohoto typu. Je to například Bosch, Guzzanti, DeLonghi, Domo, Klarstein, Unold, Nemox a ostatní.

Cena do 1 000 Kč

Do této částky pořídíte základní výrobníky zmrzliny, které primárně slouží k občasné přípravě. Nároční v tomto směru nemůžete být na celkový objem ani na příkon daného zařízení. Ten bude mít hodnotu okolo 12 W a bude se jednat o zmrzlinovač bez kompresoru. Jde o základní produkty zhotovené z levných výrobních materiálů.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

Trochu dražší zmrzlinovače nabízející objem nádoby převážně v rozmezí od 0,8 do 1 litru. Stále se jedná o zmrzlinovače bez kompresoru. Většina těchto produktů bude mít vyjímatelnou nádobu pro její snadné uložení do mrazáku a následné mytí. Co se týče příkonu, počítejte s hodnotami 12 W až 15 W.

Cena od 2 000 do 5 000 Kč

Připlatíte-li si, posunete se od těch základních zmrzlinovačů k samochladicím modelům, tedy zmrzlinovačům s kompresorem. Ty jsou schopny nabídnout objem nádoby na zmrzlinu kolem 1,5 litru. Technicky propracovanější zařízení mají bezpochyby i vyšší příkon 135 W až 150 W. Kompaktní stroje uspokojující nároky početnějších rodin.

Cena nad 5 000 Kč

Investice vyšší než 5 000 Kč vás zavede do světa propracovaných zmrzlinovačů s kompresorem. Jejich příkon je až 180 W, objem nádrže přesahuje 2 litry a v mnohých případech se pyšní nerezovým tělem a příslušenstvím. Profesionální výrobníky zmrzliny mohou stát až 120 000 Kč.

Tipy na závěr

Na závěr článku si dovolíme jen několik osvědčených tipů, které se vám hodí při nákupu nového zmrzlinovače.

Myslete na to, že dražší přístroje nemusí být za každou cenu lepší. Mnohem více přihlížejte k vlastním potřebám a také k tomu, kolik místa v mrazáku můžete vyhradit pro nádoby se zmrzlinou, abyste výběr přístroje zbytečně nepředimenzovali.

Jestliže chcete, aby vám zmrzlinovače sloužily dlouhou dobu a příprava zmrzliny nebyla doprovázena žádnými obtížemi, pohlídejte si i výrobní materiál metlic. Lepší volbou jsou samozřejmě metly nerezové. Ty plastové se totiž mohou časem začít kroutit a deformovat.

A pokud si nejste jisti, zda takový produkt opravdu plnohodnotně využijete, začněte nákupem těch levnějších. I s nimi lze připravit lahodnou domácí zmrzlinu.