Recenze nejlepších zubních kartáčků 🪥 | Test 2023 | Arecenze
Menu

Recenze nejlepších zubních kartáčků z testu 2023

Aktualizováno:
Prosinec 2022
Autor:
Kamila Lorenzová

V kategorii klasických zubních kartáčků doporučujeme

Curaprox CS 3960 super soft

85 Kč

Orientační cena

Jaký zubní kartáček vybrat dle srovnání

Top produkt

Klasické zubní kartáčky

Doporučujeme
Orientační cena 85 Kč
Top produkt

Dětské zubní kartáčky

Doporučujeme
Orientační cena 90 Kč
Pooperační

Speciální zubní kartáčky

Doporučujeme
Orientační cena 120 Kč

Správně vybraný zubní kartáček je společné s kvalitní zubní pastou naprostým základem pro udržení krásného a zdravého úsměvu. Na této stránce jsme pro vás vybrali ty nejlepší kartáčky na trhu. Kromě klasických modelů pro každodenní použití zde najdete také speciální kartáčky s různým určením. Běžným uživatelům doporučujeme Curaprox CS 3960 super soft, doplnit ho můžete detailním jednosvazkovým TePe Compact Tuft. V kategorii dětských kartáčků jsme jako TOP produkt ohodnotili Curaprox CS 7600 Smart ultra soft

Jak srovnáváme zubní kartáčky? 

Při výběru těch nejlepších zubních kartáčků se řídíme primárně doporučením odborníků, tedy zubních lékařů a dentálních hygienistů. Dbali jsme na to, aby stavba kartáčků odpovídala požadovaným normám. 

Zajímal nás primárně počet štětin, výrobní materiál a udávaná tvrdost. Vedle toho jsme se však zaměřili také na provedení hlavice a tvar rukojeti, který je však do jisté míry subjektivní záležitostí. Níže v tabulce najdete tyto parametry:

 • Výrobce
 • Tvrdost štětin
 • Počet štětin
 • Tvar rukojeti

Jak by měl vypadat správný kartáček pak také popisujeme v tomto článku, kde mimo jiné najdete i spoustu dalších tipů ohledně čištění zubů a vyjádření odborníka. 


Klasické zubní kartáčky

Hodí se pro každodenní použití. Mají různý počet i tvrdost štětin.

Varianta výběru
Vzhled a název Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Recenze Curaprox CS 3960 super soft
Curaprox CS 3960 super soft 85 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Recenze Spokar 3428 Plus ultra soft
Spokar 3428 Plus ultra soft 50 Kč Zobrazit nabídky

Dostane se všude

Recenze TePe Select ultra soft
TePe Select ultra soft 50 Kč Zobrazit nabídky

Také nás zaujalo

Recenze Herbadent ultra soft
Herbadent ultra soft 75 Kč Zobrazit nabídky

Ekologický

Recenze Soft Dent Eco ultra soft
Soft Dent Eco ultra soft 50 Kč Zobrazit nabídky

Recenze Curaprox CS 3960 super soft
Curaprox CS 3960 super soft
Recenze Spokar 3428 Plus ultra soft
Spokar 3428 Plus ultra soft
Recenze TePe Select ultra soft
TePe Select ultra soft
Recenze Herbadent ultra soft
Herbadent ultra soft
Recenze Soft Dent Eco ultra soft
Soft Dent Eco ultra soft
Recenze Curaprox CS 7600 Smart ultra soft
Curaprox CS 7600 Smart ultra soft
Recenze Spokar dětský 3432 měkký
Spokar dětský 3432 měkký
Recenze Curaprox CK 4260 CuraKid ultra soft
Curaprox CK 4260 CuraKid ultra soft
Recenze TePe Mini X-SOFT
TePe Mini X-SOFT
Recenze Curaprox CS Surgical Mega soft
Curaprox CS Surgical Mega soft
Recenze TePe Compact Tuft jednosvazkový soft
TePe Compact Tuft jednosvazkový soft
Ocenění

Top produkt

Dostupná varianta

Dostane se všude

Také nás zaujalo

Ekologický

Top produkt

Dostupná varianta

Také nás zaujalo

Také nás zaujalo

Pooperační

Jednosvazkový

Kategorie

Klasické zubní kartáčky

Klasické zubní kartáčky

Klasické zubní kartáčky

Klasické zubní kartáčky

Klasické zubní kartáčky

Dětské zubní kartáčky

Dětské zubní kartáčky

Dětské zubní kartáčky

Dětské zubní kartáčky

Speciální zubní kartáčky

Speciální zubní kartáčky

Orientační cena 85 Kč 50 Kč 50 Kč 75 Kč 50 Kč 90 Kč 30 Kč 90 Kč 60 Kč 120 Kč 55 Kč
Výrobce Curaprox Spokar TePe Herbadent SoftDent Curaprox Spokar Curaprox TePe Curaprox TePe
Tvrdost štětin Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké Měkké Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké
Počet štětin 3 960 3 428 2 500 2 400 5 480 7 600 3 432 4 260 2 760 12 000 Neuvedeno
Rukojeť Osmihranná Zakulacená Trojúhelníková Oblé hrany Osmihranná Osmihranná Zaoblená Prohnutá Trojúhelníková S gumovými kroužky Plochá

Curaprox je švýcarská značka, které se dostalo v posledních letech velké obliby, a to mezi uživateli i zubními lékaři. Nabízí vedle klasických kartáčků i speciální modely pro děti, na rovnátka, nebo po chirurgickém zákroku. Curaprox 3690 lze považovat za nejrozšířenější model kartáčku této značky, jeho jemnost a tvar hlavičky vyhovují drtivé většině uživatelů, kteří nemají žádné potíže s dásněmi a nepotřebují jinou péči.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Zubní kartáčky značky Curaprox s jemnými štětinkami si oblíbilo opravdu nespočet uživatelů. V recenzích píší, že si je kupují opakovaně a nedají na ně dopustit. Tento typ kartáčků obecně doporučují také zubní lékaři. Někteří vás přímo odkážou na tuhle značku, protože ví, že se jedná o záruku kvality.

Hlavní výhody

Nejdůležitější jsou samozřejmě velmi jemné, husté a rovně střižené štětiny kartáčku, které zajistí snadné odstranění zubního plaku. Kartáčky mají navíc osmihrannou rukojeť pro snadné držení ve správném úhlu. Curaprox je zastoupen v lékárnách, drogeriích i některých supermarketech.

Závěr

Pokud hledáte klasický kartáček s jemnými štětinami, pak se značkou Curaprox rozhodně nešlápnete vedle. Kartáčky se řadí k těm nejlepším produktům, které v současné době na trhu seženete a potvrdí vám to i odborníci na zubní hygienu a zubní lékaři. Počítejte ale s tím, že si za tuto značku připlatíte.

85 Kč Orientační cena

Výrobce Spokar má na trhu řadu klasických kartáčků pro děti i dospělé. Pozor na to, že některé z nich nejsou ideální, a to hlavně kvůli různě rozloženým a stiženým štětinám. Typ Spokar 3428 Plus však odpovídá normám, má rovně zastřižená vlákna, kterých má 3 428, což je ideální míra pro běžného uživatele. Počítejte s tím, že je spíše měkčí. Na výběr je z několika různých barev. Kartáček je cenově dostupný a k sehnání je běžně v drogerii.

50 Kč Orientační cena

Značka TePe se zaměřuje jak na klasickou péči o zuby, tak i na tu speciální. Konkrétní klasický kartáček TePe Select X-Soft má trojúhelníkovou hlavičku, díky níž se dobře dostanete za poslední zuby i na zadní stranu předních zubů. Počet štětin tohoto typu kartáčku je 2 500, je tedy středně tvrdý. Tento počet vyhovuje většině běžných uživatelů bez potíží s dásněmi. K sehnání je kartáček za poměrně příjemnou cenu v lékárnách i drogeriích v různých barevných provedeních.

50 Kč Orientační cena

Herbadent je ryze česká značka, která se zaměřuje na výrobu kvalitních produktů z léčivých bylin, mezi něž patří ústní vody a pasty. Pod touto značkou lze najít i kartáčky. Ty jsou ideální menším tvarem hlavičky, rovně střiženými vlákny a velmi jemný kartáček navíc odpovídá i standardům, co se štětin týče, má jich 2 400. Jde o zlatou střední cestu, kde se potkává příjemná cena s osvědčenou kvalitou. Produkty Herbadent seženete v lékárnách a drogeriích.

75 Kč Orientační cena

Zubní kartáček nemusí být jen plastový. V posledních letech se na trhu začaly objevovat i ekologické varianty a kartáčky vyrobené z přírodních materiálů. Jedním z nich je i Soft Dent Eco. Rukojeť je tvořená z cedrového dřeva a lze ho tak označit za šetrný k životnímu prostředí. Konkrétně v tomto případě můžete počítat s ultra měkkými štětinkami, kterých se na kartáčku nachází přes 5 tisíc. Navíc vás jeden kus vyjde na poměrně nízkou částku.

50 Kč Orientační cena

Curaprox CS 7600 Ultra Soft Smart jsou pestrobarevné kartáčky, které mají velmi malou hlavičku a opravdu jemná vlákna, kterých mají dokonce 7 600. Je ideální pro děti, kterým stále rostou zuby a mění se jim mléčné zuby na trvalé. Tento typ kartáčku má poměrně krátkou rukojeť, takže hezky padne do dětských ručiček. Vybírat můžete z několika dostupných barev.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Velká spousta uživatelů v recenzích zmiňuje, že jim tuto značku kartáčků doporučila jejich zubní lékařka a jsou s ní nadmíru spokojení. Kartáček splňuje všechny požadavky, o kterých se mluví v odborných článcích o ústní hygieně. Máme tím na mysli měkkost štětin a jejich rovné střižení. Nevýhodou může být pro někoho možná trochu vyšší pořizovací cena, která se ale podle mnohých vyplatí.

Hlavní výhody

S malou čisticí hlavicí se bude dětem dobře dostávat i do těch hůře přístupných míst. Velmi měkké štětinky zajistí efektivní odstranění zubního plaku ze zubů, a navíc nedráždí dásně.

Závěr

Kartáček doporučujeme pro malé děti od 4 let. Má užší rukojeť, se kterou se děti učí správně zacházet, aby neměly ani později s kartáčky problém. Musíte se ale smířit s tím, že se cenově řadí k těm dražším dětských kartáčkům na trhu. Model je vhodný také pro dospělé po chirurgických zákrocích.

90 Kč Orientační cena

Kartáček Spokar dětský 3432 měkký patří k finančně dostupnějším. Má opravdu malou hlavičku, díky které vyčistíte v ústech dítěte všechny zoubky, má také hustá měkká vlákna o počtu 3 432 a je dostupný v několika barevných kombinacích pro holky i kluky. Přesnou kontrolu kartáčku při čištění umožňuje tuhé prohnuté držadlo. Jeho zaoblený tvar s kruhovým průřezem umožňuje snadné a příjemné držení ve všech polohách.

30 Kč Orientační cena

Dětský kartáček Curaprox CK4260 Curakid je vhodné používat od chvíle, kdy se prořežou první zoubky, až do věku 4 let. Má jemná vlákna, kterých je 4 260. Díky robustnější rukojeti se dětem kartáček dobře drží a trénuje tak během čištění i úchop. K sehnání je v lékárnách a vybraných drogeriích.

90 Kč Orientační cena

TePe Mini X-Soft je kartáček určen pro děti od prvních zoubků do tří let. Má malou hlavičku trojúhelníkového tvaru, se kterou se rodič krásně dostane i do nejmenších úst. Kartáček je vhodný pro použití rodiči kvůli úzké rukojeti. Hravé potisky na kartáčcích mají děti rády, proto si kartáček mohou i více oblíbit a zvyknout si na něj.

60 Kč Orientační cena

I po chirurgickém zákroku byste si měli čistit zuby, ba dokonce je ústní hygiena v tomto případě mnohem důležitější. Abyste si mohli vyčistit zuby a dásně bez toho, aby vás cokoliv bolelo či jste si potrhali stehy, existují na trhu speciální kartáčky, které jsou ultra jemné. Jedním takovým je Curaprox CS Surgical MegaSoft, který s neuvěřitelnými 12 000 vlákny zajistí komfort citlivým a nateklým dásním v procesu hojení. Rukojeť se čtyřmi gumovými kroužky umožňuje kontrolované držení a opatrné čištění bez nadměrného tlaku. K sehnání je na internetu nebo ve vybraných lékárnách.

120 Kč Orientační cena

Speciální zubní kartáček TePe Compact Tuft se řadí mezi takzvané solo kartáčky, tedy jednosvazkové. Má velmi měkké štětiny, tím pádem s ním dobře dostanete zubní plak z prostor, kde se s normálním kartáčkem těžko manipuluje. Doporučujeme ho jako doplnění klasického kartáčku. Plochá rukojeť zajistí, aby se vám kartáček dobře držel, a díky tvarování snadno dosáhnete i do zadních prostor ústní dutiny. Také ho určitě využijí všichni s nasazenými fixními rovnátky a majitelé zubních náhrad.

55 Kč Orientační cena

Nejprodávanější zubní kartáčky dle Heureky

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Curaprox CS 5460 Ultra Soft 3 ks
Curaprox CS 5460 Ultra Soft 3 ks 97 %
Počet recenzí: 2378
370 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze TePe Compact Tuft jednosvazkový soft
TePe Compact Tuft jednosvazkový soft 95 %
Počet recenzí: 528
130 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Curaprox CS 3960 super soft 3 ks
Curaprox CS 3960 super soft 3 ks 97 %
Počet recenzí: 790
390 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Curaprox CS 1560 Zubní kartáček Soft 3 ks
Curaprox CS 1560 Zubní kartáček Soft 3 ks 96 %
Počet recenzí: 512
370 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Curaprox CS 7600 Ultra Soft Smart 3 ks
Curaprox CS 7600 Ultra Soft Smart 3 ks 98 %
Počet recenzí: 38
320 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Curaprox CS 5500 Kids Ultrasoft 3 ks
Curaprox CS 5500 Kids Ultrasoft 3 ks 100 %
Počet recenzí: 6
340 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze TePe Select Compact ZOO X soft 4 ks
TePe Select Compact ZOO X soft 4 ks 96 %
Počet recenzí: 92
250 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Curaprox CS 1006 zubní kartáček jednosvazkový 6 mm
Curaprox CS 1006 zubní kartáček jednosvazkový 6 mm 96 %
Počet recenzí: 62
150 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Curaprox Baby dětský kartáček 0 - 4 roky 1 ks
Curaprox Baby dětský kartáček 0 - 4 roky 1 ks 99 %
Počet recenzí: 18
160 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Curaprox CS 7600 Smart ultra soft
Curaprox CS 7600 Smart ultra soft 96 %
Počet recenzí: 118
280 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat zubní kartáček

Kartáček na zuby je nedílnou součástí ranní a večerní hygieny každého z nás. Bez správného zubního kartáčku může být ovšem i pravidelné čištění neefektivní, nepohodlné či nesprávné. Z toho důvodu se v žádném případě nevyplatí výběr kartáčku na zuby podceňovat.

Na trhu se jich objevuje celá řada. Narazíte na měkké, tvrdé, zahnuté, rovné či jakkoliv jinak tvarované. Podle čeho se tedy řídit, za co si připlatit a čemu se naopak vyhnout? To vše vám prozradíme v tomto článku. Projdeme jednotlivé typy kartáčků, probereme tvrdost vláken i druhy rukojetí a prozradíme vám, co k výběru správného kartáčku říkají odborníci. Nakonec uvedeme také pár rad ohledně správného čištění zubů.

Klasické kartáčky dnes často nahrazují elektrické zubní kartáčky. Patříte-li mezi jejich fanoušky, pak se podívejte na jejich samostatné srovnání. V každém případě doporučujeme nepodceňovat ani výběr správné pasty na zuby. Pokud hygienu svých zubů berete opravdu vážně, mohlo by vás zajímat také naše srovnání ústních sprch.

Jak vybrat vybrat zubní kartáček stručně:

 • Zvolte správný typ. Ujistěte se, zda potřebujete pouze klasický, nebo si k němu pořídíte i nějaký speciální. Jednotlivé typy vám popíšeme hned v první kapitole.
 • Vybírejte měkký kartáček s rovně střiženými vlákny a menší hlavou.
 • Ať se dobře drží. Zvolte si takovou rukojeť, která vám padne do ruky. 
 • Ideálně se poraďte s odborníkem. Váš zubní lékař nebo dentální hygienista vám dokáže nejlépe říct, jaký kartáček byste měli používat a jaký je pro vás naopak nevhodný.
 • Nezapomínejte na pravidelnou výměnu. Starý kartáček nahrazujte novým zhruba po třech až čtyřech měsících.

Druhy kartáčků na zuby

Přestože se budeme v dalších kapitolách podrobně věnovat výběru klasických kartáčků na zuby, je jistě vhodné na začátek shrnout, jaké kartáčky jsou vám k čištění zubů vlastně k dispozici. Nejčastěji se setkáte s těmito typy:

 • Klasické kartáčky – Měly by být součástí každé koupelny. Jedná se o kartáčky pro běžné a každodenní použití.
 • Elektrické kartáčkyEfektivnějšímu čištění v tomto případě pomáhají automatické pohyby hlavice kartáčku. Rozdělujeme je dále na sonické a rotační podle typu pohybu.
 • Speciálních kartáčky – Od těch klasických se liší a slouží pro různé účely: na rovnátka, na protézy, na implantáty, po chirurgických zákrocích, pro miminka (prsťáčky)
 • Mezizubní kartáčky – Dostanete se s nimi do těžko přístupných míst a mezizubních prostor. Měly by doplňovat klasický kartáček.
 • Jednosvazkový kartáček (solo kartáček) – Používá se k detailnějšímu čištění rovnátek a hůře přístupných míst.
 • Dentální nit – Nejedná se přímo o kartáček, ale pomáhá nám v péči o mezizubní prostory.

Různé typy zubních kartáčků - klasický, jednosvazkový, mezizubní

Klasický kartáček

Klasický kartáček bychom měli používat úplně všichni alespoň 2x denně. Když už nechcete věnovat pozornost jiným typům, tento by ve vaší koupelně rozhodně neměl nikdy chybět. Český trh je klasickými kartáčky dostatečně nasycen, uživatelé mají na výběr z mnoha tvarů, barev i cenových relací.

Hlavní zásadou, jak si klasický kartáček vybrat, je ovšem vybírat ty s měkkými štětinami, které jsou dostatečně husté a ideálně rovně střižené. Právě na klasické kartáčky se zaměřuje tento článek, a pokud budete číst dál, dozvíte se o nich mnohem více informací.

Elektrický kartáček

Pro mnohé představuje elektrický kartáček lepší variantu oproti klasice, protože je jeho používání více baví, a tím pádem si zuby čistí pravidelněji. Někteří dokonce podle nálady střídají klasický kartáček a elektrický. Elektrický kartáček ale není vhodný pro lidi s onemocněním dásní ani pro děti. Není totiž tak citlivý a jemný k dásním ani k zubům samotným (při nesprávné manipulaci může dojít k vydření skloviny v místě krčků a následné citlivosti zubů).

Někteří uživatelé si při jejich používání stěžují na krvácení dásní, ústup dásní a citlivost krčků. Pokud si elektrický kartáček pořídíte a zaznamenáte při čištění nebo po něm jakoukoliv bolest a přecitlivělost, ba dokonce krvácení dásní, kartáček byste neměli dále používat. Ani odborníci se ovšem o tomto tématu neshodnou, někteří elektrické kartáčky doporučují, jiní od nich naopak odrazují a zastávají klasickou variantu.

Speciální kartáčky

Speciální kartáčky slouží pro speciální účely a můžeme je dále rozdělit do několika kategorií:

Dětské kartáčky

Dětské kartáčky mají oproti klasickým kartáčkům pro dospělé menší hlavičku, na níž jsou štětiny. Je to logické, protože děti mají menší ústa a s velkým kartáčkem by se jim zoubky čistily velmi obtížně. Dětské kartáčky navíc musí mít velmi jemné štětiny, dětské dásně jsou mnohonásobně měkčí a citlivější. Obvykle mají tyto kartáčky navíc i větší a robustnější rukojeť, aby se dětem dobře držela.

TIP! Zubaři obvykle doporučují dítě na proces čištění zoubků navykat hned, jakmile se plně prořežou první zoubky. Není nutné přitom používat ani pastu, stačí zoubky lehce správně vybraným kartáčkem přejet, aby si dítě zvyklo, že to patří k ranní i večerní rutině. Pokud chcete dítě učit od narození, existují kartáčky prsťáčky, které jsou gumové a dětem se tak masírují dásně. Díky tomu se jim dásně prokrvují a prořezávání zubů není tolik bolestivé.

Kartáčky pro umělý chrup

I o zubní náhradu je potřeba se náležitě starat. Z toho důvodu existují také speciální zubní kartáčky na protézy.  Na první pohled je rozeznáte od těch klasických tak, že jsou většinou oboustranné – na jedné straně mají podobně poskládané štětiny jako klasický kartáček a na té druhé se nachází menší svazek štětin k detailnějšímu čištění mezer a záhybů.

Speciální kartáčky protézu nepoškrábou, nezničí a zbaví všech nečistot a zbytků jídla, které by mohly v ústech uživatele nadělat velkou neplechu (kvasinky, zápach z úst, tlející potrava,…). K čištění zubních náhrad se pak dále ještě používají tablety rozpustné ve vodě, do které se náhrada na noc ukládá.

Kartáčky na rovnátka

Pokud je řeč o fixních rovnátkách, můžeme s klidným svědomím říct, že i na ty je trh dobře vybaven. Zatímco klasický kartáček by měl mít všechna vlákna rovně střižená a stejně dlouhá, kartáček na fixní rovnátka má vlákna nerovnoměrná.

Pro představu uvedeme příklad: kartáček má pět řad vláken, přičemž prostřední, třetí řada má nižší vlákna než zbylé řady. To proto, aby kartáček fixní rovnátka plně obejmul a vyčistil dostatečně dobře zámečky, pod kterými by se mohly tvořit kazy. Pro dokonalé vyčištění je ale potřeba kromě tohoto kartáčku používat i solo kartáček (jednosvazkový).

Pokud se bavíme o snímatelných rovnátkách, ty je také potřeba čistit. Obvykle je k tomu potřeba tvrdší kartáček než k čištění samotných zubů, aby se dostatečně odstranil povlak usazený na povrchu snímacího aparátku.

Kartáčky po chirurgických zákrocích

Chirurgický zákrok může znamenat opravdový zásah v dutině ústní při narkóze. Může jít o čištění dásní i rozsáhlé trhání zubů, extrakci zubů moudrosti, zavádění implantátů a podobně. Takové zákroky mohou potkat lidi v mladším i pokročilejším věku. Protože nejde o nic výjimečného, trh na to zareagoval a k dispozici takovým pacientům poskytl kartáček, který je vhodný po chirurgických zákrocích.

Vypadá stejně jako ty klasické, ale bývá menší a jeho štětiny jsou oproti klasickému kartáčku mnohonásobně jemnější. Díky takovému kartáčku si zvládnete alespoň lehce vyčistit zuby, nebudou vás přitom bolet citlivé oteklé dásně. A navíc nehrozí, že byste si s jemnými vlákny poničili stehy.

Tento kartáček opravdu doporučujeme, čištění zubů byste po zákroku v dutině ústní neměli příliš odkládat. I přes to, že pacienti po zákrocích jedí především tekutou stravu, potřebují zuby zbavit plaku a případných zbytků jídla. Jinak hrozí infekce, kazy a další potíže.

Mezizubní kartáček

Mezizubním kartáčkům nevěnuje příliš mnoho lidí pozornost, přitom čištění s nimi není žádný zdlouhavý či bolestivý proces. Správnou velikost kartáčku do mezizubních prostor vám doporučí na dentální hygieně, pomohou vám i s jeho správným zacházením, aby nedošlo k poškození dásní. Stačí si jednou vyzkoušet prostory mezi zuby vyčistit, budete šokování, kolik zbytků jídla, plaku a nečistot se tam nachází. Všechny tyto nečistoty mohou způsobovat nepříjemné zubní kazy, ale také záněty dásní.

Nepoužívání mezizubních kartáčků má vliv na celkový zdravotní stav člověka, je možné pozorovat onemocnění srdce a cév (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda,…), oslabení imunitního systému, sterilitu u mužů i žen a spoustu dalších onemocnění. V dutině ústní se nám odráží celkový zdravotní stav, vyskytuje se zde totiž nejvíce bakterií pohromadě, které nám při nedostatečné hygieně způsobují záněty, které se poté šíří do celého organismu.

TIP: První zkušenost s mezizubním kartáčkem lze získat v i domácím prostředí. Můžete si koupit sadu s různými velikostmi a postupně jednu po druhé zkoušet. Je ovšem vhodné mít zuby opravdu skvěle vyčištěné, zubní prostory je nutné zbavit kamene. Proto doporučujeme zavítat na dentální hygienu nebo k zubaři. Tam vám změří mezizubní prostory a společně můžete najít nejvhodnější mezizubní kartáčky. Navíc se dozvíte, jak je používat, aniž byste si ublížili.

Jednosvazkový kartáček

Jednosvazkové, nebo také solo kartáčky zubaři doporučují obecně všem. Opravdový význam mají ale hlavně u lidí s jakkoliv křivými zuby v ústech. Vychýlení zubů může znemožnit dostatečné vyčistění zubních ploch klasickým kartáčkem. Jednosvazkovým kartáčkem se do záhybů a mezer lépe dostanete.

Tímto kartáčkem se dostanete také do prostorů, kde končí zuby a začíná dáseň, a měli byste si jím pravidelně čistit také poslední zuby, za nimiž se často usazuje jídlo. Plak a bakterie zde mohou nadělat neplechu, proto se mnoha lidem poslední zuby, ať už jsou to sedmičky, nebo dokonce osmičky, kazí a zaněcují. Solo kartáček je hodně využívaný i pokud nějaký zub v řadě chybí, jelikož klasický kartáček je příliš velký. Dále se využívá na implantáty a rovnátka.

Dentální nit

Dentální nitě sice nevypadají jako kartáčky, patří ale k udržování čistých zubů, proto je jako speciální kategorii zahrnujeme. Pokud se nedostanete do prostoru mezi zuby mezizubním kartáčkem, přichází na řadu dentální nit. Neměla by ovšem být to hlavní, co budete používat. Mnoho lidí s dentální nití, ač se to zdá primitivní, neumí pracovat. Špatná nit a špatné zacházení s ní vede až k pořezání dásní, které si pacienti mohou takto nenávratně poničit, zanítit a velmi si tím znepříjemnit život.

Jejich použití by měla předcházet instruktáž zubního lékaře či dentálního hygienisty, aby se těmto problémům předešlo. Také byste si měli vybrat nit, která bude vyhovovat právě vám, jelikož existují různé varianty.

TIP: Pokud jste začátečníci a bojíte se, že byste si nití mohli ublížit, doporučujeme vám vybírat takové, na jejichž obalu je napsané „expanding floss“. Taková nit totiž po kontaktu se slinami zvětší svůj objem. Tím se lépe vyčistí nejen mezizubní prostor, navíc se tak zamezí pořezání citlivé dásně. Nit bude i přes získání objemu velmi poddajná a nemusíte mít strach čistit s ní i ty nejužší mezizubní prostory.

Jak vypadá správný klasický kartáček

V této části se dozvíte, jak a podle čeho si vlastně vybrat klasický kartáček pro každodenní použití. Zaměříme se na nejdůležitější vlastnosti.

 • Čisticí hlavice s vlákny – Nejdůležitější je její tvar. Odborníci radí volit kartáček s rovně střiženými vlákny. Hlavice by neměla být příliš velká, ať se vám s kartáčkem jednoduše manipuluje.
 • Tvrdost a počet vláken – Kartáčky nesou různé označení tvrdosti a obecně se doporučuje volit spíše měkčí. Ty lépe odstraňují zubní pak a nedrásají zuby. Počet vláken by se měl pohybovat od 2 400 do zhruba 4 000.
 • Rukojeť kartáčku – Vystačíte si s jednoduchou rovnou rukojetí. Kartáček by vám měl do ruky padnout, požadavky na její provedení mohou být individuální.

Ať už si vybíráte kartáček v kamenném specializovaném obchodě, drogerii, supermarketu, nebo třeba na internetu, vždy narazíte na docela bohatý výběr. I když například všechny nabízené modely patří mezi klasické kartáčky, každý vypadá trochu jinak. Přitom jen málokteré kartáčky z této široké nabídky opravdu odpovídají standardům, jak by měl správný kartáček vypadat.

Vybírat můžete podle vzhledu. Už na první vám může být jasné, že některé modely mají příliš řídké štětiny nebo se vám budou kvůli nevyhovující rukojeti špatně držet v ruce. Všímejte si ale také informací uvedených na obalu, z nich se totiž dozvíte další důležité parametry.

Hlavička s vlákny

Ve zkratce – v jednoduchosti je krása. Je to možná k nevíře, ale klasický kartáček by měl být naprosto jednoduchý, všechna vlákna by měl mít stejně dlouhá, rovně zastřižená (Zdroj: Wikipedia). Na hlavičku kartáčku si vždy dejte opravdu pozor, je to to nejdůležitější, co vlastně zajišťuje čištění zubů. Je možné sehnat i různě velké kartáčky, každý máme jinak velkou čelist a například drobnější ženy uvítají kartáčky s menší hlavičkou, se kterou se bez problémů dostanou i za poslední zuby.

Tvrdost kartáčku

Pozor na zmíněnou tvrdost vláken kartáčku. Myslíte si, že čím tvrdší, tím lépe odstraníte nečistoty? Chyba. Zubní plak si lze představit jako tavený sýr, jeho konzistence je lepkavá, mazlavá a tvrdá vlákna by do něj udělala jen rýhy. Doopravdy jej mnohem lépe odstraní měkčí kartáček, kterým si navíc zbytečně nerozdrásáte dásně.

Označení tvrdosti zubních kartáčků najdete přímo na obalu. Zpravidla narazíte na tyto stupně:

 • Velmi měkký (extra soft) – určený pro lidi s velmi citlivým chrupem nebo parodontózou. Čištění si vyžaduje větší pečlivost a více času.
 • Měkký (soft) – ideální verze pro uživatele se zdravými zuby a dásněmi. Dobře odstraňuje plak a zbytečně nedrásá dásně.
 • Střední (medium) – zajistí intenzivnější čištění zubního plaku, není vhodný pro lidi s citlivými zuby a dásněmi.
 • Tvrdý – odborníci ho ve většině případů spíše nedoporučují, protože s ním nelze efektivně odstraňovat zubní plak.

Mnoha lidem při čištění zubů dásně krvácí, špatná tvrdost kartáčku je možná ten důvod. Měkká vlákna se také snáze přizpůsobí tvaru zubu, proto nejsou potřeba na hlavičce výstupky a různě velká vlákna. Obecně tvrdost kartáčku bývá velmi individuální. Pokud by vám jemnější varianta nebyla při čištění příjemná, pak můžete sáhnout po středně měkkých štětinkách.

Počet vláken

V záplavě klasických kartáčků se objevují kartáčky s označením měkký, střední a tvrdý. Potom jsou ale i kartáčky, které mají určitý počet vláken (od 1 560 až do 7 600). Pokud si nechcete dále ničit dásně a sklovinu, ale nevíte, která tvrdost je ideální, zeptejte se svého zubního lékaře, v lepším případě zubního hygienisty, jehož cílem je najít pro vás kartáček, se kterým vás čištění zubů nebude bolet, naopak si ho užijete a bude vás bavit.

Pro běžného pacienta bez jakýchkoliv problémů se doporučuje zlatá střední cesta, a to kartáček s 2 400 až 4 000 vlákny. Nižší počet vláken už je na hranici tvrdého kartáčku a vyšší počet je pro lidi s problémy dásní či odhalenými krčky.

Rukojeť kartáčku

Co se držadla neboli rukojeti týče, není nutné, abyste vybírali ty nejvíce zahnuté a ruce se přizpůsobující. U příliš ohebné rukojeti člověk navíc těžko odhaduje, jak velký tlak na zuby při čištění vyvíjí. Obyčejná rovná rukojeť bohatě postačí. Musí se vám každopádně především dobře držet, v tomto ohledu vyhovuje každému něco trochu jiného.

Rekapitulace

Jak by měl správný kartáček vypadat?

 • Rovně zastřižená vlákna, všechna jsou stejně dlouhá.
 • Kartáček by měl být spíše měkčí (pro běžného pacienta stačí 2 400 až 4 000 vláken).
 • Rukojeť stačí rovná.

Čemu se vyhnout?

 • Příliš tvrdým kartáčkům.
 • Kartáčkům s různě dlouhými vlákny a s různými jinými prvky (mezi vlákny mohou být „speciální“ gumové aplikace).
 • Speciálně ergonomicky tvarovaným kartáčkům.

Jak se o kartáček starat

Kartáček na zuby je nástroj, který vkládáme do svých úst, kudy se do těla může dostat nespočet infekcí. Proto bychom měli dbát na to, kam kartáček dáváme a jak se o něj staráme. V první řadě je potřeba říci, že kartáček musí dýchat. Pokud jste si spolu s ním pořídili plastové kryty, využívejte je jen a pouze pro převoz kartáčku, nikoliv pro každodenní skladování v koupelně. Ve vlhkém a uzavřeném prostoru se totiž mnohem snáze tvoří bakterie.

Kartáček také vždy po použití pořádně propláchněte a oklepněte (o ruku, umyvadlo…). Oklepnutím docílíte toho, že z něj odstraníte přebytečnou vodu s případnými kousky jídla.

Pravidelná výměna

Kartáček by se měl obecně měnit alespoň 4x do roka, tedy každé tři měsíce. Pro lepší přehled si můžete nový koupit například vždy na začátku každého ročního období. Pokud ale trpíte krvácením z dásní, kartáček byste měli měnit rozhodně častěji. Stejně tak si zaslouží dřívější výměnu, když už na pohled vypadá hodně roztřepený. Starý kus by se měl vyhodit i po každé infekční nemoci (angína, zánět…). Kartáček se samozřejmě nepůjčuje, každý by měl mít svůj vlastní!

TIP: Kartáček byste neměli nikde pohazovat, nechat ležet na umyvadle ani nikde jinde. Pokud by ležel v nečistotách a vodě, není dále hygienické si s ním zuby čistit. Pokud navíc leží na vláknech, ty se mohou postupně začít tvarovat podle plochy, o niž se opírají. Deformovaná vlákna nejsou vhodná pro správné čištění zubů.

Ekologické kartáčky na zuby

V průměru každý člověk spotřebuje za svůj život zhruba 300 kusů kartáčků na zuby. Jelikož se vyrábí nejčastěji z plastu, jedná se o těžko rozložitelný odpad, který představuje problém pro naši planetu. Čím dál častěji narazíte na ekologické varianty z bambusu, cukrové třtiny, ricinového oleje, nebo recyklovaného plastu. Jsou sice šetrnější k přírodě, ale ne každý si v omezené nabídce vybere a obecně bývají dražší.

Cena

Ceny se u kartáčků na našem trhu liší minimálně. Většina z nich lze sehnat do 100 Kč za jeden kus, výhodnější jsou samozřejmě potom balení po více kusech, kdy je nutná vyšší počáteční investice. Pravdou je, že i ty nejlevnější kartáčky někdy předčí dražší produkty, proto spíše než na cenu doporučujeme klást důraz na vlastnosti kartáčků. Pokud vám vyhovuje kartáček za 30 Kč, a splňuje přitom vlastnosti, které by správný kartáček měl mít, nemusíte se nechat zviklat reklamami na dražší modely.

Jak si správně čistit zuby

Pokud jste našli ten správný kartáček, jste na poloviční cestě k úspěchu. K tomu, abyste si zuby čistili opravdu efektivně, je potřeba zvolit i správnou techniku. Technika je vlastně to nejdůležitější. Pokud bezhlavě čistíte zuby horizontálně, jen ze strany na stranu kartáčkem zuby přejíždíte, obrušujete si zubní krčky a zuby si ve skutečnosti od zubního plaku nečistíte.

Technika čištění

Nákres správné techniky čištění zubů
Ideální je přiložit kartáček tak, aby vlákna směřovala k dásni pod úhlem 45° a zvolit buď miniaturní kroužky u zubu (5 – 6 kroužků na jednom místě), poté kartáček posunout o jeden zub, nebo kartáčkem stírat plochu zubu od dásně směrem ke žvýkací plošce zubu (taktéž opakovat 5 – 6 pohybů na jednom místě). Horizontální technika může být aplikována pouze na žvýkací plošky, kde neubližujete dásním.

TIP: Zmíněné miniaturní kroužky jsou opravdu nepatrné, stačí lehce „vibrovat“ kartáčkem.

Pozor na tlak při čištění zubů. Není nezbytné, abyste příliš tlačili. Jednak se tím ničí vlákna kartáčku, a navíc – naprosto ničemu to nepomůže, spíše ublížíte dásním či si vydřete krčky a tím způsobíte citlivost zubů. Sem tam přitlačit samozřejmě můžete, když potřebujete něco odstranit ze zubu, nicméně čím jemněji kartáček povedete po zubech, tím lépe je obejme a vyčistí.

Zuby by měly být po vyčištění hladké, jako když olíznete sklenici, proto je dobré po vyčištění zuby takto zkontrolovat a popřípadě dočistit.

Jak často zuby čistit

Zuby by se měly čistit nejméně dvakrát denně, ráno a večer. Co se týče večerního čištění, je zřejmé, že není žádoucí po něm dále konzumovat jídlo, které by se v průběhu noci v ústech převalovalo a ve kterém by se množily bakterie. Totéž platí i o sladkém pití. Proto si zuby čistěte těsně před tím, než ulehnete k spánku.

V ranním čištění zubů se názory lidí rozchází. Někteří si zuby čistí ještě před snídaní, tedy po probuzení, jiní si zuby vyčistí právě po snídani. Oba tábory k tomu mají své důvody. První skupina lidí nechce se snídaní sníst i bakterie, které se během noci v ústech vytvořily, ta druhá potom nechce se zbytky jídla v ústech strávit celý den.

POZOR! Nedoporučuje se čistit si zuby hned po snídani, zejména pokud jste konzumovali mléčné výrobky, ovoce nebo džusy. Když si zuby čistíte po snídani, kdy jste některé takové produkty konzumovali, měl by být nejméně půl hodinový rozestup mezi jídlem a čištěním zubů, jelikož po jídle je sklovina měkká a můžete si ji snadněji poškodit.

Častější čištění

Pokud opravdu lpíte na ústní hygieně, zuby si můžete čistit i vícekrát denně, a to klidně bez použití pasty. Stačí si vzít do práce či do školy kartáček a přečistit si s ním zuby jen za pomoci vody. To k odstranění zbytků jídla úplně stačí. Stejně tak pomůže třeba žvýkačka, ne vždy je ale pochopitelně vhodné žvýkat.

Častěji si potom také musí zuby čistit ti, kteří mají rovnátka nebo trpí onemocněními dásní, či jsou po operaci zubů. V takovém případě lze čištění mnohdy nahradit i výplachy úst ústní vodou. O tom, jak často si zuby musíte čistit vy, by vás ale měl informovat a poučit váš ošetřující zubní lékař.

Doporučení odborníka – Jana Kroulová, DiS., dentální hygienistka

Podle oslovené specialistky, dentální hygienistky Jany Kroulové, DiS., není třeba na zubním kartáčku a v čištění zubů hledat žádnou vědu. Jako vám musí zachutnat víno k romantické večeři, jako se máte dobře cítit ve správně zvoleném oblečení a obuvi, tak máte poznat během pár dnů, zda zvolený či expertem vybraný kartáček je přesně ten šitý na míru.

Pravidlo, že kartáček má být měkký a rovně zastřižený, opravdu platí. Je ale rozdíl ve výrobcích, jaký kartáček považují za měkký, střední, tvrdý. Většinou se měkkost kartáčku pozná podle počtu štětin a materiálu, ze kterého jsou vyrobené, ale to laik nemusí na první pohled poznat.

Nejlepší bývá osobní zkušenost

Pokud si nejste jisti správností výběru a nesázíte na pomoc dentální hygienistky či zubního lékaře, zkuste několik kartáčků, které během pár týdnů vystřídáte. Ten správný pocit z čištění poznáte – zuby budou hladké, při jejich čištění neuslyšíte typický skřípavý zvuk, nebude vás bolet ruka při čištění zubů (nevyvíjíte zbytečný tlak na kartáček) a nejsou citlivé a bolestivé dásně.

Pokud jsou zuby na omak jazykem hladké a jazyk po nich klouže jako po skleničce, je velká pravděpodobnost, že váš kartáček správně čistí a vy jste si správně vybrali. Povlak na zubech opravdu není tvrdý, ale spíše mazlavý, proto nepotřebujete do kartáčku tlačit. Nečistí síla, ale čas. Při správné technice a správném výběru vhodného kartáčku jste na dobré cestě vyhnout se nepříjemnému ošetření v zubní ordinaci a neoblíbenou denní činnost povýšit na alespoň akceptovatelnou povinnost, která se dá zpříjemnit podle Kroulové například sledováním televize.

Ideální vlastnosti kartáčku

Čím menší kartáček použijete, tím déle budete své zuby čistit, na druhou stranu se díky jeho velikosti (či spíše maličkosti) snáze dostanete na všechny plošky zubů, i ty obtížně dostupné (například poslední zuby, plošky pod jazykem apod.). Rovně zastřižené štětiny jsou důležité pro efektivní pohyb kartáčku po zubech. Kratší vlákna při nesprávném tvaru (cikcak kartáčky) se nemusí na povrch zubu dostat, zůstane tam tedy místo neočištěné od plaku. Dlouhé či ostře zakončené štětiny se mohou naopak „zapichovat“ do dásní a způsobovat citlivost, po několika měsících může dojít i k obnažení krčku na zubu.

Hlavice kartáčku má být co nejmenší, může být na svém konci i zúžená, což vyhovuje například malým dětem nebo lidem s malou čelistí. Rukojeť má být hladká, bez zbytečných gumových či jiných ozdobenin, tak, aby se vám příjemně držela, neklouzala, nevypadávala z ruky. Barva kartáčku ani štětin není rozhodující, záleží jen na vašich preferencích.

 


Často kladené otázky k zubním kartáčkům

Jak a jaký zubní kartáček vybrat?

Zubní kartáček by měl být dostatečně měkký s velkým množstvím štětin zastřižených do roviny. Obecně se také doporučuje volit raději kartáčky s menší hlavičkou a čisticí plochou, které se lépe přizpůsobují tvaru jednotlivých zubů. Aby se vám s ním dobře pracovalo, dbejte také na pohodlnou rukojeť, která se vám bude dobře držet. Nejlepší zubní kartáčky najdete v našem srovnání.

Jak často měnit zubní kartáček?

Většina zubních lékařů doporučuje vyměňovat zubní kartáček za nový přibližně po třech až čtyřech měsících. Častěji by měli kartáček měnit lidé trpící na záněty dásní. Nový si rozhodně pořiďte i v případě, že má váš model už roztřepené štětiny a je viditelně opotřebený. Nezapomínejte se o kartáček také správně starat. Jak na to, vám poradíme v této kapitole.

Vyčistíme opravdu všechna místa zubním kartáčkem?

Určitě ne. Při čištění klasickým zubním kartáčkem odstraníme plak pouze z venkovních a vnitřních stran zubu, ale většinou už nám nepomůže vyčistit mezizubní prostory. Společně se zubním kartáčkem byste tak měli používat mezizubní kartáčky nebo dentální nit. Více vám o nich prozradíme zde.

Je lepší měkký nebo tvrdý zubní kartáček?

Nečistoty lépe odstraňují měkké zubní kartáčky. Měkká vlákna se také lépe dostávají do méně dostupných míst, odkud odstraňují škodlivé bakterie. Tvrdé kartáčky zbytečně dráždí dásně a mohou vám škaredě ublížit. Extra měkké kartáčky ocení zejména lidé s citlivými zuby nebo krvácejícími dásněmi. Pokud si nejste jistí, jakou konkrétní tvrdost kartáčku zvolit, poraďte se se svým zubním lékařem, případně si přečtěte tuhle kapitolu.

Jak často si čistit zuby?

Doporučuje se čistit zuby nejméně dvakrát denně – ráno a večer. Kromě dodržování pravidelnosti je také velmi důležité dbát na správnou techniku čištění. Jak si správně čistit zuby vám prozradíme v této kapitole

Při čištění mi krvácejí dásně, co dělám špatně?

Krvácení dásní patří mezi jeden z příznaků zánětu dásní. Na vině je vždy zubní plak. V takovém případě by měl člověk navštívit odborníka z oblasti dentální hygieny, který mu doporučí vhodný klasický kartáček a mezizubní kartáčky. S jejich pomocí se dá tento problém vyřešit. Na vině může být také nevhodně zvolená tvrdost zubního kartáčku. Více se dočtete zde.

Jaké jsou kartáčky Nanoo?

Jedná se o poměrně novou značku zubních kartáčků, občas na ně narazíte také pod označením nano kartáčky. Oproti klasickým kartáčkům mají opravdu velké množství velmi tenkých a jemných štětin, z toho důvodu je ocení především lidé s citlivými zuby. Nahuštěné štětiny mají efektivněji odstraňovat zubní plak. Tento typ kartáčků však není zatím mezi uživateli moc rozšířený, před jeho koupí se doporučujeme poradit se zubním specialistou. V obdobném provedení vyrábí tyto kartáčky i značka miDent.

Kamila Lorenzová patří mezi stálé členy naší redakce a už více než rok se stará o témata spojená s krásou a zdravím, mezi která patří kromě zubních kartáčků také zubní pasty a další. Přebírá ověřené informace od odborníků v oboru a snaží se je předávat jednoduchou formou běžným čtenářům. Při výběru produktů nezapomíná na specifické požadavky jednotlivých uživatelů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 13 hlasů