Menu

Nejlepší zubní kartáčky 2024: Srovnání podle recenzí a testů

Aktualizováno:
Autor:
Kateřina Klodnerová, Kamila Lorenzová

V kategorii klasických zubních kartáčků doporučujeme

Curaprox CS 3960 super soft

85 Kč

Orientační cena

Jaký zubní kartáček vybrat dle srovnání

Správně vybraný zubní kartáček je společně s kvalitní zubní pastou základem pro udržení zdravého úsměvu. Kromě klasických modelů pro každodenní použití zde najdete také speciální kartáčky s různým určením. Běžným uživatelům doporučujeme Curaprox CS 3960 super soft, doplnit ho můžete detailním jednosvazkovým TePe Compact Tuft. V kategorii dětských kartáčků jsme jako TOP produkt ohodnotili Curaprox CS 7600 Smart ultra soft

Jak srovnáváme zubní kartáčky? 

Při výběru těch nejlepších zubních kartáčků se řídíme primárně doporučením odborníků, tedy zubních lékařů a dentálních hygienistů. Dbali jsme na to, aby stavba kartáčků odpovídala požadovaným normám. 

Zajímal nás primárně počet štětin, výrobní materiál a udávaná tvrdost. Vedle toho jsme se však zaměřili také na provedení hlavice a tvar rukojeti, který je ale do jisté míry subjektivní záležitostí. Níže v tabulce najdete tyto parametry:

  • Výrobce
  • Tvrdost štětin
  • Počet štětin
  • Tvar rukojeti

Jak by měl vypadat správný kartáček pak také popisujeme v tomto článku, kde mimo jiné najdete i spoustu dalších tipů ohledně čištění zubů a vyjádření odborníka. 


Klasické zubní kartáčky

Hodí se pro každodenní použití. Mají různý počet i tvrdost štětin. Ocení je uživatelé, kteří hledají produkt základní hygieny dutiny ústní v nízké cenové hladině a nechtějí utrácet za elektrický kartáček.

Hodnocení Produkt Orientační cena Aktuální cena
Top 1
Top produkt
85 Kč Zobrazit nabídky
Top 2
Dostupná varianta
50 Kč Zobrazit nabídky
Top 3
Dostane se všude
50 Kč Zobrazit nabídky
Top 4
Ekologický
44 Kč Zobrazit nabídky
Top 5
Také nás zaujalo
70 Kč Zobrazit nabídky

Dětské zubní kartáčky

Mají drobnější čisticí hlavici i rukojeť, aby se s nimi dětem lépe manipulovalo a snáze se vešly do menších dětských úst.

Hodnocení Produkt Orientační cena Aktuální cena
Top 1
Top produkt
90 Kč Zobrazit nabídky
Top 2
Dostupná varianta
30 Kč Zobrazit nabídky
Top 3
S přísavkou
90 Kč Zobrazit nabídky
Top 4
Také nás zaujalo
60 Kč Zobrazit nabídky

Recenze Curaprox CS 3960 super soft
Curaprox CS 3960 super soft
Recenze Spokar 3428 Plus ultra soft
Spokar 3428 Plus ultra soft
Recenze TePe Select ultra soft
TePe Select ultra soft
Recenze Soft Dent Eco ultra soft
Soft Dent Eco ultra soft
Recenze Herbadent Original Eco Ultra Soft
Herbadent Original Eco Ultra Soft
Recenze Curaprox CS 7600 Smart ultra soft
Curaprox CS 7600 Smart ultra soft
Recenze Spokar dětský 3432 měkký
Spokar dětský 3432 měkký
Recenze Curaprox CK 4260 CuraKid ultra soft
Curaprox CK 4260 CuraKid ultra soft
Recenze TePe Mini X-SOFT
TePe Mini X-SOFT
Recenze Curaprox CS Surgical Mega soft
Curaprox CS Surgical Mega soft
Recenze TePe Compact Tuft jednosvazkový soft
TePe Compact Tuft jednosvazkový soft
Ocenění Top produkt Dostupná varianta Dostane se všude Ekologický Také nás zaujalo Top produkt Dostupná varianta S přísavkou Také nás zaujalo Pooperační Jednosvazkový
Kategorie

Klasické zubní kartáčky

Klasické zubní kartáčky

Klasické zubní kartáčky

Klasické zubní kartáčky

Klasické zubní kartáčky

Dětské zubní kartáčky

Dětské zubní kartáčky

Dětské zubní kartáčky

Dětské zubní kartáčky

Speciální zubní kartáčky

Speciální zubní kartáčky

Orientační cena 85 Kč 50 Kč 50 Kč 44 Kč 70 Kč 90 Kč 30 Kč 90 Kč 60 Kč 120 Kč 55 Kč
Výrobce Curaprox Spokar TePe SoftDent Herbadent Curaprox Spokar Curaprox TePe Curaprox TePe
Tvrdost štětin Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké Měkké Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké Velmi měkké
Počet štětin 3 960 3 428 2 500 5 480 8 190 7 600 3 432 4 260 2 760 12 000 Neuvedeno
Rukojeť Osmihranná Zakulacená Trojúhelníková Osmihranná Šestihranná Osmihranná Zaoblená Prohnutá Trojúhelníková S gumovými kroužky Plochá

Recenze nejlepších zubních kartáčků

Klasické zubní kartáčky

Recenze Curaprox CS 3960 super soft

Top 1
Top produkt

Curaprox je švýcarská značka, které se dostalo v posledních letech velké obliby, a to mezi uživateli i zubními lékaři. Nabízí vedle klasických kartáčků i speciální modely pro děti, na rovnátka, nebo po chirurgickém zákroku. Curaprox 3690 lze považovat za nejrozšířenější model kartáčku této značky, jeho jemnost a tvar hlavičky vyhovují drtivé většině uživatelů, kteří nemají žádné potíže s dásněmi a nepotřebují jinou péči.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Zubní kartáčky značky Curaprox s jemnými štětinkami si oblíbilo opravdu nespočet uživatelů. V recenzích píší, že si je kupují opakovaně a nedají na ně dopustit. Tento typ kartáčků obecně doporučují také zubní lékaři. Někteří vás přímo odkážou na tuhle značku, protože ví, že se jedná o záruku kvality.

Hlavní výhody

Nejdůležitější jsou samozřejmě velmi jemné, husté a rovně střižené štětiny kartáčku, které zajistí snadné odstranění zubního plaku. Kartáčky mají navíc osmihrannou rukojeť pro snadné držení ve správném úhlu. Curaprox je zastoupen v lékárnách, drogeriích i některých supermarketech.

Závěr

Pokud hledáte klasický kartáček s jemnými štětinami, pak se značkou Curaprox rozhodně nešlápnete vedle. Kartáčky se řadí k těm nejlepším produktům, které v současné době na trhu seženete a potvrdí vám to i odborníci na zubní hygienu a zubní lékaři. Počítejte ale s tím, že si za tuto značku připlatíte.

85 Kč Orientační cena

Klasické zubní kartáčky

Recenze Spokar 3428 Plus ultra soft

Top 2
Dostupná varianta

Výrobce Spokar má na trhu řadu klasických kartáčků pro děti i dospělé. Pozor na to, že některé z nich nejsou ideální, a to hlavně kvůli různě rozloženým a střiženým štětinám. Typ Spokar 3428 Plus však odpovídá normám, má rovně zastřižená vlákna, kterých má 3 428, což je ideální míra pro běžného uživatele. Počítejte s tím, že je spíše měkčí a bude tedy vyhovovat lidem s citlivými dásny. Na výběr je z několika různých barev. Kartáček je cenově dostupný a k sehnání je běžně v drogerii.

50 Kč Orientační cena

Klasické zubní kartáčky

Recenze TePe Select ultra soft

Top 3
Dostane se všude

Značka TePe se zaměřuje jak na klasickou péči o zuby, tak i na tu speciální. Konkrétně klasický kartáček TePe Select X-Soft má trojúhelníkovou hlavičku, díky níž se dobře dostanete za poslední zuby i na zadní stranu předních zubů. Počet štětin tohoto typu kartáčku je 2 500, je tedy středně tvrdý. Tento počet vyhovuje většině běžných uživatelů bez potíží s dásněmi. K sehnání je kartáček za poměrně příjemnou cenu v lékárnách i drogeriích v různých barevných provedeních.

50 Kč Orientační cena

Klasické zubní kartáčky

Recenze Soft Dent Eco ultra soft

Top 4
Ekologický

Zubní kartáček nemusí být jen plastový. V posledních letech se na trhu začaly objevovat i ekologické varianty a kartáčky vyrobené z přírodních materiálů. Jedním z nich je i Soft Dent Eco. Rukojeť je tvořená z cedrového dřeva a lze ho tak označit za šetrný k životnímu prostředí. Konkrétně v tomto případě můžete počítat s ultra měkkými štětinkami, kterých se na kartáčku nachází přes 5 tisíc. Navíc vás jeden kus vyjde na poměrně nízkou částku.

44 Kč Orientační cena

Top 5
Také nás zaujalo

Tento kartáček české firmy Herbadent je vyroben ze zbytků rýžové slámy, takže patří k ekologičtějším modelům. Jeho vlákna jsou rovně střižená, což je nejvhodnější varianta tvaru vláken. Hlavice kartáčku patří k těm menším, takže se pohodlně vejde do dutiny ústní a bude se s ní dobře manipulovat. Šestihranná jednoduchá rukojeť bude hezky držet v ruce. Uživatelé jsou s tímto modelem spokojení, oceňují jemnost vláken a srovnávají ho s legendárním Curaproxem, ale za příjemnější cenu.

70 Kč Orientační cena

Top 1
Top produkt

Curaprox CS 7600 Ultra Soft Smart je kartáček s velmi malou hlavičku a opravdu jemnými vlákny, kterých má dokonce 7 600. Je ideální pro děti, kterým stále rostou zuby a mění se jim mléčné zuby na trvalé. Tento typ kartáčku má poměrně krátkou rukojeť, takže hezky padne do dětských ručiček. Vybírat můžete z několika dostupných barev.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Velká spousta uživatelů v recenzích zmiňuje, že jim tuto značku kartáčků doporučila jejich zubní lékařka a jsou s ní nadmíru spokojení. Kartáček splňuje všechny požadavky, o kterých se mluví v odborných článcích o ústní hygieně. Máme tím na mysli měkkost štětin a jejich rovné střižení. Nevýhodou může být pro někoho možná trochu vyšší pořizovací cena, která se ale podle mnohých vyplatí.

Hlavní výhody

S malou čisticí hlavicí se bude dětem dobře dostávat i do těch hůře přístupných míst. Velmi měkké štětinky zajistí efektivní odstranění zubního plaku ze zubů, a navíc nedráždí dásně.

Závěr

Kartáček doporučujeme pro malé děti od 4 let. Má užší rukojeť, se kterou se děti učí správně zacházet, aby neměly ani později s kartáčky problém. Musíte se ale smířit s tím, že se cenově řadí k těm dražším dětských kartáčkům na trhu. Model je vhodný také pro dospělé po chirurgických zákrocích.

90 Kč Orientační cena

Dětské zubní kartáčky

Recenze Spokar dětský 3432 měkký

Top 2
Dostupná varianta

Kartáček Spokar dětský 3432 měkký patří k finančně dostupnějším. Má opravdu malou hlavičku, díky které vyčistíte v ústech dítěte všechny zoubky, má také hustá měkká vlákna o počtu 3 432 a je dostupný v několika barevných kombinacích pro holky i kluky. Přesnou kontrolu kartáčku při čištění usnadňuje tuhé prohnuté držadlo. Jeho zaoblený tvar s kruhovým průřezem umožňuje snadné a příjemné držení ve všech polohách.

30 Kč Orientační cena

Top 3
S přísavkou

Dětský kartáček Curaprox CK4260 Curakid je vhodné používat od chvíle, kdy se prořežou první zoubky, až do věku 4 let. Má jemná vlákna, kterých je 4 260. Díky robustnější rukojeti se dětem kartáček dobře drží a trénuje tak během čištění i úchop. Přísavka na spodní straně kartáčku umožní hygienické uložení ve vertikální poloze a navíc bude děti bavit. K sehnání je v lékárnách a vybraných drogeriích.

90 Kč Orientační cena

Dětské zubní kartáčky

Recenze TePe Mini X-SOFT

Top 4
Také nás zaujalo

TePe Mini X-Soft je kartáček určen pro děti od prvních zoubků do tří let. Má malou hlavičku trojúhelníkového tvaru, se kterou se rodič krásně dostane i do nejmenších úst. Kartáček je vhodný pro použití rodiči kvůli úzké rukojeti. Hravé potisky na kartáčcích mají děti rády, proto si kartáček mohou i více oblíbit a zvyknout si na něj.

60 Kč Orientační cena

Speciální zubní kartáčky

Recenze Curaprox CS Surgical Mega soft

Top 1
Pooperační

I po chirurgickém zákroku byste si měli čistit zuby, ba dokonce je ústní hygiena v tomto případě mnohem důležitější. Abyste si mohli vyčistit zuby a dásně bez toho, aby vás cokoliv bolelo či jste si potrhali stehy, existují na trhu speciální kartáčky, které jsou ultra jemné. Jedním takovým je Curaprox CS Surgical MegaSoft, který s neuvěřitelnými 12 000 vlákny zajistí komfort citlivým a nateklým dásním v procesu hojení. Rukojeť se čtyřmi gumovými kroužky umožňuje kontrolované držení a opatrné čištění bez nadměrného tlaku. K sehnání je na internetu nebo ve vybraných lékárnách.

120 Kč Orientační cena

Top 2
Jednosvazkový

Speciální zubní kartáček TePe Compact Tuft se řadí mezi takzvané solo kartáčky, tedy jednosvazkové. Má velmi měkké štětiny, tím pádem s ním dobře dostanete zubní plak z prostor, kde se s normálním kartáčkem těžko manipuluje. Doporučujeme ho jako doplnění klasického kartáčku. Plochá rukojeť zajistí, aby se vám kartáček dobře držel, a díky tvarování snadno dosáhnete i do zadních prostor ústní dutiny. Také ho určitě využijí všichni s nasazenými fixními rovnátky a majitelé zubních náhrad.

55 Kč Orientační cena

Nejprodávanější zubní kartáčky dle Heureky

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 97 %
Počet recenzí: 2566
400 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 97 %
Počet recenzí: 895
400 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 96 %
Počet recenzí: 635
160 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 96 %
Počet recenzí: 529
400 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 99 %
Počet recenzí: 17
370 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 95 %
Počet recenzí: 86
150 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 96 %
Počet recenzí: 158
170 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 96 %
Počet recenzí: 100
270 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 95 %
Počet recenzí: 52
240 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 87 %
Počet recenzí: 8
170 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat zubní kartáček

Aby každodenní čištění zubů bylo pohodlné, správné a co nejefektivnější, je důležité vybrat ten správný zubní kartáček. V tomto článku probereme:

  • Proč koupit kvalitní zubní kartáček – kartáček je cenově dostupný základ zubní hygieny, který díky malým rozměrům můžete nosit stále u sebe.
  • Nevýhody zubních kartáčků – je třeba osvojit si správnou techniku práce s kartáčkem a kvůli opotřebení počítejte s častou výměnou, což není úplně ekologické.
  • Druhy kartáčků podle účelu – kromě klasických kartáčků jsou dostupné speciální varianty třeba pro děti nebo na rovnátka. Doplňující čištění zajišťují jednosvazkové a mezizubní kartáčky.
  • Důležité parametry – tvar a velikost hlavice mají vliv na manipulaci v ústech, tvrdost a počet vláken ovlivňují správné vyčištění a případné poškození dásní.
  • Příslušenství k zubním kartáčkům – kromě zubní pasty si můžete pořídit pouzdra a krytky vhodné pro cestování. K některým modelům lze dokoupit náhradní hlavice.
  • Oblíbené značky zubních kartáčků – švýcarský Curaprox má široký sortiment a těší se velké oblibě, americká Colgate dodává i produkty značky Elmex a švédská TePe je specialistou na mezizubní kartáčky. Český spokar vyrábí v Pelhřimově.
  • Ceny zubních kartáčků – u většiny modelů se vlezete do 100 Kč. Neplatí ale, že dražší nutně znamená lepší.
  • Péče o kartáček – základem je kartáček nechat dýchat a pravidelně jej měnit.
  • Jak správně čistit zuby – technika je pro správné vyčištění zubů stěžejní. Není důležitý tlak, ale doba čištění a zuby by měly na konci čištění být na omak hladké.
  • Doporučení odborníka – dentální hygienistka radí vyzkoušet více kartáčků a vybírat podle pocitu.

Jedním z faktorů ovlivňujících čištění zubů je i výběr správné pasty na zuby. Pokud chcete provádět ústní hygienu velmi pečlivě, mohlo by vás zajímat také naše srovnání ústních sprch. Zvažujete-li pořízení elektrického zubního kartáčku, podívejte na jejich samostatné srovnání.

Proč koupit kvalitní zubní kartáček

Používání kvalitního zubního kartáčku přináší tyto výhody:

  • Základ zubní hygieny – kvalitní kartáček vám dentální hygienu usnadní a mnohdy i zpříjemní. Výběr toho správného kartáčku navíc ovlivní správnost čištění, takže může mít vliv na riziko vzniku zubního kazu.
  • Přenositelnost – díky nízké hmotnosti a malým rozměrům zvládnete kartáček nosit ssebou téměř pořád. Někteří výrobci nabízejí i skládací cestovní kartáčky, se kterými ušetříte ještě více místa. Na rozdíl od elektrických kartáčků nemusíte řešit nabíjení a větší váhu i rozměry.
  • Velký výběr – můžete vybírat dle svých preferencí tvarů a barev rukojeti, tvrdosti a tvaru hlavice.

Nevýhody zubních kartáčků

Nevýhody samotného používání zubních kartáčků byste hledali jen těžko. Jediné nevýhody můžeme vyjmenovat v porovnání s používáním elektrického zubního kartáčku:

  • Náročnost na techniku – abyste dosáhli správného čištění, je třeba dodržovat vhodnou techniku. U elektrického kartáčku za vás většinu práce provede sám kartáček.
  • Častá výměna – štětiny kartáčků se opotřebí po pár měsících a je třeba jej pravidelně měnit.
  • Méně ekologický způsob – oproti elektrickému kartáčku budete muset plastový klasický kartáček měnit mnohem častěji. Pokud chcete zvolit ekologičtější variantu, vybírejte z bambusových kartáčků.

Druhy kartáčků podle účelu

Přestože srovnání se týká především klasických zubních kartáčků, je vhodné si udělat představu o dostupném sortimentu na trhu. K dispozici jsou:

  • Klasické kartáčky – jedná se o kartáčky pro běžné každodenní použití, které je základem ústní hygieny.
  • Elektrické kartáčky – efektivnějšímu čištění v tomto případě pomáhají automatické pohyby hlavice kartáčku. Rozdělujeme je dále na sonické a rotační podle typu pohybu.
  • Speciální kartáčky – od těch klasických se liší a slouží pro různé účely: na rovnátka, na protézy, na implantáty, po chirurgických zákrocích, pro miminka (prsťáčky).
  • Mezizubní kartáčky dostanete se s nimi do těžko přístupných míst a mezizubních prostor. Měly by doplňovat klasický kartáček.
  • Jednosvazkové kartáčky – používají se k detailnějšímu čištění rovnátek a hůře přístupných míst.

Klasické kartáčky

Klasický kartáček bychom měli používat úplně všichni alespoň 2x denně. Když už nechcete věnovat pozornost jiným typům, tento by ve vaší koupelně rozhodně neměl nikdy chybět. Český trh je klasickými kartáčky dostatečně nasycen, uživatelé mají na výběr z mnoha tvarů, barev i cenových relací.

Hlavní zásadou, jak si klasický kartáček vybrat, je ovšem vybírat ty s měkkými štětinami, které jsou dostatečně husté a ideálně rovně střižené. Právě na klasické kartáčky se zaměřuje tento článek, a pokud budete číst dál, dozvíte se o nich další informace.

Elektrické kartáčky

Pro mnohé představuje elektrický kartáček lepší variantu oproti klasice, protože je jeho používání více baví, a tím pádem si zuby čistí pravidelněji. Někteří dokonce podle nálady střídají klasický kartáček a elektrický. Elektrický kartáček ale není vhodný pro lidi s onemocněním dásní ani pro děti. Není totiž tak citlivý a jemný k dásním ani k zubům samotným (při nesprávné manipulaci může dojít k vydření skloviny v místě krčků a následné citlivosti zubů).

Někteří uživatelé si při jejich používání stěžují na krvácení dásní, ústup dásní a citlivost krčků. Pokud si elektrický kartáček pořídíte a zaznamenáte při čištění nebo po něm jakoukoliv bolest a přecitlivělost, ba dokonce krvácení dásní, kartáček byste neměli dále používat. Ani odborníci se ovšem o tomto tématu neshodnou, někteří elektrické kartáčky doporučují, jiní od nich naopak odrazují a zastávají klasickou variantu.

Speciální kartáčky

Speciální kartáčky slouží pro speciální účely a můžeme je dále rozdělit do několika kategorií:

Dětské kartáčky

Dětské kartáčky mají oproti klasickým kartáčkům pro dospělé menší hlavičku, na níž jsou štětiny. Je to logické, protože děti mají menší ústa a s velkým kartáčkem by se jim zoubky čistily velmi obtížně. Dětské kartáčky navíc musí mít velmi jemné štětiny – dětské dásně jsou mnohonásobně měkčí a citlivější. Obvykle mají tyto kartáčky navíc i větší a robustnější rukojeť, aby se dětem dobře držela.

TIP! Zubaři obvykle doporučují dítě na proces čištění zoubků navykat hned, jakmile se plně prořežou první zoubky. Není nutné přitom používat ani pastu, stačí zoubky lehce správně vybraným kartáčkem přejet, aby si dítě zvyklo, že to patří k ranní i večerní rutině. Pokud chcete dítě učit od narození, existují kartáčky prsťáčky, které jsou gumové a dětem masírují dásně. Díky tomu se jim dásně prokrvují a prořezávání zubů není tolik bolestivé.

Kartáčky pro umělý chrup

Speciální zubní kartáčky na protézy na první pohled rozeznáte od těch klasických tak, že jsou většinou oboustranné – na jedné straně mají podobně poskládané štětiny jako klasický kartáček a na té druhé se nachází menší svazek štětin k detailnějšímu čištění mezer a záhybů.

Speciální kartáčky protézu nepoškrábou, nezničí a zbaví všech nečistot a zbytků jídla, které by mohly v ústech uživatele nadělat velkou neplechu (kvasinky, zápach z úst, tlející potrava,…). K čištění zubních náhrad se pak dále ještě používají tablety rozpustné ve vodě, do které se náhrada na noc ukládá.

Kartáčky na rovnátka

Zatímco klasický kartáček by měl mít všechna vlákna rovně střižená a stejně dlouhá, kartáček na fixní rovnátka má vlákna nerovnoměrná. Prostřední řada vláken má často nižší vlákna než zbylé řady, aby kartáček fixní rovnátka plně obejmul a vyčistil dostatečně dobře zámečky, pod kterými by se mohly tvořit kazy. Pro dokonalé vyčištění je ale potřeba kromě tohoto kartáčku používat i solo kartáček (jednosvazkový) a mezizubní kartáčky.

Pokud se bavíme o snímatelných rovnátkách, ty se čistí tvrdším kartáčkem a občas roztokem s čistící tabletou.

Kartáčky po chirurgických zákrocích

Kartáček vhodný po chirurgických zákrocích (extrakce zubů, zavádění implantátů, čištění dásní atd.) vypadá stejně jako ty klasické, ale bývá menší a jeho štětiny jsou oproti klasickému kartáčku mnohonásobně jemnější. Díky tomu je šetrnější k bolestivým místům a opatrně čistí i okolí stehů tak, aby se předešlo infekcím a dalším potížím.

Mezizubní kartáčky

Vhodnou velikost kartáčku do mezizubních prostor vám doporučí na dentální hygieně a pomohou vám i s jeho správným zacházením, aby nedošlo k poškození dásní. Mezizubní kartáček totiž nemá volně procházet mezizubním prostorem, ale má jít o největší možnou velikost, kterou do mezizubního prostoru dostanete. Většině lidí navíc nestačí jedna velikost kartáčku, protože mezizubní prostory mezi jednotlivými zuby jsou jinak veliké.

Jednosvazkové kartáčky

Jednosvazkové, nebo také solo kartáčky mají význam hlavně u lidí s jakkoliv křivými zuby. Vychýlení zubů může znemožnit dostatečné vyčistění zubních ploch klasickým kartáčkem a jednosvazkovým kartáčkem se do záhybů a mezer lépe dostanete. Tímto kartáčkem se dostanete také do prostorů, kde končí zuby a začíná dáseň, a měli byste si jím pravidelně čistit také poslední zuby, za nimiž se často usazuje jídlo. Dále se využívá na implantáty a rovnátka.

Doplňujeme: pokud se nedostanete do prostoru mezi zuby mezizubním kartáčkem, přichází na řadu dentální nit. Přestože její používání vypadá jednoduše, mnoho lidí s ní neumí správně pracovat a může dojít k poranění dásní. Použití nitě ideálně konzultujte se svým zubním lékařem nebo dentálním hygienistou.

Důležité parametry

Při výběru kartáčku věnujte pozornost těmto parametrům:

  • Tvar hlavice s vlákny – vhodné je volit kartáček s rovně střiženými vlákny a rozměr hlavice by měl být adekvátní velikosti ústní dutiny.
  • Tvrdost – kartáčky nesou různé označení tvrdosti a obecně se doporučuje volit spíše měkčí. Ty lépe odstraňují zubní pak a nedrásají zuby
  • Počet vláken – počet vláken by se měl pohybovat od 2 400 do zhruba 4 000.
  • Rukojeť kartáčku – kartáček by vám měl do ruky padnout a požadavky na její provedení mohou být individuální.

Tvar hlavice s vlákny

Klasický kartáček by měl být naprosto jednoduchý se stejně dlouhými, rovně zastřiženými vlákny (Zdroj: Wikipedia). Aby se vám s kartáčkem dobře manipulovalo, je ideální volit velikost hlavice kartáčku dle rozměrů dutiny ústní. S velkou hlavicí kartáčku může být čištění obtížnější například pro drobnější jedince s menšími čelistmi a nemusí se pak při čištění dostat i za poslední zuby.

Tvrdost kartáčku

Zubní plak si lze představit jako tavený sýr – jeho konzistence je lepkavá, mazlavá a tvrdá vlákna do plaku udělají jen rýhy. Mnohem lépe odstraní plak měkčí kartáček, kterým si navíc zbytečně nerozdrásáte dásně.

Označení tvrdosti zubních kartáčků najdete přímo na obalu. Zpravidla narazíte na tyto stupně:

  • Velmi měkký (extra soft) – určený pro lidi s velmi citlivým chrupem nebo parodontózou. Čištění si vyžaduje větší pečlivost a více času.
  • Měkký (soft) – ideální verze pro uživatele se zdravými zuby a dásněmi. Dobře odstraňuje plak a zbytečně nedrásá dásně.
  • Střední (medium) – zajistí intenzivnější čištění zubního plaku, není vhodný pro lidi s citlivými zuby a dásněmi.
  • Tvrdý – odborníci ho ve většině případů spíše nedoporučují, protože s ním nelze efektivně odstraňovat zubní plak.

Počet vláken

Při výběru můžete narazit na údaj o počtu vláken (od 1 560 až do 7 600). Pro běžného uživatele bez jakýchkoliv problémů se doporučuje zlatá střední cesta, a to kartáček s 2 400 až 4 000 vlákny. Nižší počet vláken už je na hranici tvrdého kartáčku a vyšší počet je pro lidi s problémy dásní či odhalenými krčky.

Rukojeť kartáčku

Co se držadla neboli rukojeti týče, je vhodné vybírat jednoduché varianty. U příliš ohebné rukojeti se těžko odhaduje, jak velký tlak na zuby při čištění vyvinout. Obyčejná rovná rukojeť bohatě postačí. Rukojeť se musí především dobře držet, v tomto ohledu je výběr na individuálních potřebách.

Příslušenství k zubním kartáčkům

Hlavním příslušenstvím kartáčků jsou zubní pasty pomáhající ke správnému čištění. Ke kartáčkům můžete také pořídit skladovací cestovní příslušenství:

  • Zubní pasty zubní kartáček sice můžete používat bez zubní pasty, s ní ale dosáhnete lepšího výsledku a většího pocitu svěžesti. K dostání jsou navíc různé varianty pro citlivá dásna, na paradontózu nebo s bělícím účinkem, takže si vyberete přesně podle vašich požadavků.
  • Pouzdra – na cestování nebo každodenní nošení v kabelce či batohu je vhodné kartáček uložit do pouzdra. Nedojde tak k jeho znečištění a bude připraven na použití.
  • Krytky – pokud nechcete ukládat celý kartáček do pouzdra, můžete zvolit krytku, která ochrání pouze hlavici. Kartáček tak bude ještě skladnější.
  • Náhradní hlavice – někteří výrobci klasických zubních kartáčků nabízejí náhradní hlavice, které si můžete jednoduše vyměnit. Nemusíte tedy pokaždé vyhazovat i plastovou rukojeť, takže jde o ekologičtější variantu.
  • Tablety na čištění – antibakteriální tablety se rozpustí ve vodě a dovnitř se vloží rovnátka, zubní náhrady nebo sportovní chrániče chrupu. Tableta odstraňuje skvrny a likviduje bakterie a hodí se také k čištění kartáčků.

Oblíbené značky zubních kartáčků

Podle oblíbenosti jednotlivých značek si můžete udělat představu o tom, s jakými produkty jsou uživatelé často spokojení. K nejprodávanějším patří:

  • Curaprox – společnost Curaden se zaměřuje na produkty dentální hygieny od roku 1972 a švýcarské výrobky nabízí pod značkou Curaprox. Tato značka se na náš trh dostala po roce 1989 a v jejím sortimentu nalezneme převážně zubní kartáčky klasické i speciální, mezizubní kartáčky a pasty na zuby. Oblíbené jsou i jejich designové limitované edice.
  • Colgate – Colgate-Palmolive je americká společnost dodvající produkty osobní péče, výrobky pro zdravotnictví a pro domácnost. Od roku 1806 firma vyráběla mýdla a svíčky a dnes patří k celosvětovým producentům produktů ústní hygieny. V roce 2004 koupila společnost Colgate švýcarskou firmu GABA, která vyrábí oblíbenou pastu Elmex a dodává tedy na trh i produkty Elmex.
  • TePe – švédská společnost specializující se na mezizubní kartáčky, klasické kartáčky a speciální kartáčky od roku 1965. Tato firma dodává své výrobky do víe než 60 zemí světa.
  • Swissdent – poměrně mladá švýcarská společnost, založená v roce 2006, vyvíjí a dodává na trh produkty pro dentální hygienu. Jejich kartáčky patří k těm dražším na trhu, stejně jako jejich prémiové zubní pasty.
  • Herbadent – česká společnost, jejíž historie se píše od roku 1897. V počátcích se firma soustředila na vývoj mediciálních vín a následně uvedla na trh masážní roztok na dásně, jehož patentovaný přírodní extrakt je dnes součástí všech přípravků herbadent. Kromě klasických kartáčků prodává také elektrický mezizubní kartáček.
  • Spokar – česká firma Spokar vyrábí od roku 1882 v Pelhřimově produkty obsahující vlákna. Do jejího sortimentu kromě produktů péče o zuby patří také malířské i umělecké štětce a smetáky i kartáče do domácnosti.
    Značka Specifika Které druhy nabízí Komu značku doporučujeme
    Curaprox Švýcarská společnost funguje od roku 1972 a specializuje se na produkty dentální hygieny Všechny druhy Těm, kteří hledají oblíbené kvalitní produkty a nevadí jim mírně vyšší cena
    Colgate Americká firma dodávající na trh také produkty značky Elmex Všechny druhy Těm, kteří chtějí vybírat z množství klasických kartáčků s tvarovanou rukojetí
    TePe Švédská společnost specializovaná na kartáčky klasické, speciální a mezizubní Všechny druhy kromě elektrických kartáčků Těm, kteří vybírají mezizubní, speciální i klasické kartáčky a chtějí všechny od jedné značky
    Swissdent Mladá švýcarská firma, založená v roce 2006, vyrábí zubní pasty, ústní vody a kartáčky Klasické kartáčky Těm, kteří hledají klasický kartáček v jednoduchém designu
    Herbadent Česká firma používající v produktech patentovaný přírodní extrakt Klasické a dětské kartáčky, mezizubní elektrický kartáček Těm, kteří chtějí jednoduchý klasický kartáček a těm, kteří hledají eko varianty produktů
    Spokar Česká společnost vyrábějící v Pelhřimově produkty obsahující štětiny Všechny druhy kromě elektrických kartáčků Těm, kteří preferují českou značku kartáčků s lokální výrobou

Ceny zubních kartáčků

Ceny se u kartáčků na trhu liší minimálně. Většinu z nich lze sehnat od 15 Kč do 100 Kč za jeden kus, výhodnější jsou samozřejmě balení po více kusech, kdy je nutná vyšší počáteční investice. Pravdou je, že i ty nejlevnější kartáčky někdy předčí dražší produkty, proto spíše než na cenu doporučujeme klást důraz na vlastnosti kartáčků.

Péče o kartáček

V první řadě je potřeba, aby kartáček dýchal. Plastové kryty a pouzdra využívejte jen pro převoz kartáčku, nikoliv pro každodenní skladování v koupelně. Ve vlhkém a uzavřeném prostoru se totiž mnohem snáze tvoří bakterie. Kartáček také vždy po použití pořádně propláchněte a oklepněte, aby se přebytečná voda a případné zbytky jídla dostaly pryč.

Kartáček by se měl měnit alespoň 4x do roka, tedy každé tři měsíce. Pokud trpíte krvácením z dásní, kartáček byste měli měnit častěji. Stejně tak pokud kartáček na pohled vypadá hodně roztřepený. Starý kus by se měl vyhodit i po každé infekční nemoci (angína, zánět…). Kartáček se samozřejmě nepůjčuje, každý by měl mít svůj vlastní!

Ekologické kartáčky na zuby

V průměru každý člověk spotřebuje za svůj život zhruba 300 kusů kartáčků na zuby. Jelikož se vyrábí nejčastěji z plastu, jedná se o těžko rozložitelný odpad, který představuje problém pro naši planetu. Čím dál častěji narazíte na ekologické varianty z bambusu, cukrové třtiny, ricinového oleje, nebo recyklovaného plastu. Jsou sice šetrnější k přírodě, ale ne každý si v omezené nabídce vybere a obecně bývají dražší

Jak správně čistit zuby

K tomu, abyste si zuby čistili opravdu efektivně, je potřeba zvolit správnou techniku. Pokud bezhlavě čistíte zuby horizontálně a jen ze strany na stranu kartáčkem zuby přejíždíte, obrušujete si zubní krčky a zuby si ve skutečnosti od zubního plaku nečistíte.

Technika čištění

Nákres správné techniky čištění zubů

Ideální je přiložit kartáček tak, aby vlákna směřovala k dásni pod úhlem 45° a zvolit buď miniaturní kroužky u zubu (5 – 6 kroužků na jednom místě), poté kartáček posunout o jeden zub, nebo kartáčkem stírat plochu zubu od dásně směrem ke žvýkací plošce zubu (taktéž opakovat 5 – 6 pohybů na jednom místě). Horizontální technika může být aplikována pouze na žvýkací plošky, kde neubližujete dásním.

TIP: Zmíněné miniaturní kroužky jsou opravdu nepatrné, stačí lehce „vibrovat“ kartáčkem.

Pozor na tlak při čištění zubů. Není nezbytné, abyste příliš tlačili. Jednak se tím ničí vlákna kartáčku, a navíc – naprosto ničemu to nepomůže, spíše ublížíte dásním či si vydřete krčky a tím způsobíte citlivost zubů. Sem tam přitlačit samozřejmě můžete, když potřebujete něco odstranit ze zubu, nicméně čím jemněji kartáček povedete po zubech, tím lépe je obejme a vyčistí.

Zuby by měly být po vyčištění hladké, jako když olíznete sklenici, proto je dobré po vyčištění zuby takto zkontrolovat a popřípadě dočistit.

Jak často zuby čistit

Zuby by se měly čistit nejméně dvakrát denně, ráno a večer. Co se týče večerního čištění, je zřejmé, že není žádoucí po něm dále konzumovat jídlo, které by se v průběhu noci v ústech převalovalo a ve kterém by se množily bakterie. Totéž platí i o sladkém pití. Proto si zuby čistěte těsně před tím, než ulehnete k spánku.

Častěji si zuby musí čistit ti, kteří mají rovnátka nebo trpí onemocněními dásní, či jsou po operaci zubů. V takovém případě lze čištění mnohdy nahradit i výplachy úst ústní vodou. O tom, jak často si zuby musíte čistit vy, by vás ale měl informovat a poučit váš ošetřující zubní lékař.

POZOR! Nedoporučuje se čistit si zuby hned po jídle, pokud jste konzumovali mléčné výrobky, ovoce nebo džusy – všeobecně potraviny obsahující kyseliny. Ty totiž sklovinu naleptávají a čištěním může dojít k poškození zubní skloviny. Ideálně byste měli po takové jídle půl hodiny počkat.

Doporučení odborníka – Jana Kroulová, DiS., dentální hygienistka

Podle oslovené specialistky, dentální hygienistky Jany Kroulové, DiS., není třeba na zubním kartáčku a v čištění zubů hledat žádnou vědu. Jako vám musí zachutnat víno k romantické večeři, jako se máte dobře cítit ve správně zvoleném oblečení a obuvi, tak máte poznat během pár dnů, zda zvolený či expertem vybraný kartáček je přesně ten šitý na míru.

Nejlepší bývá osobní zkušenost

Pokud si nejste jisti správností výběru a nesázíte na pomoc dentální hygienistky či zubního lékaře, zkuste několik kartáčků, které během pár týdnů vystřídáte. Ten správný pocit z čištění poznáte – zuby budou hladké, při jejich čištění neuslyšíte typický skřípavý zvuk, nebude vás bolet ruka při čištění zubů (nevyvíjíte zbytečný tlak na kartáček) a nejsou citlivé a bolestivé dásně.

Pokud jsou zuby na omak jazykem hladké a jazyk po nich klouže jako po skleničce, je velká pravděpodobnost, že váš kartáček správně čistí a vy jste si správně vybrali. Povlak na zubech opravdu není tvrdý, ale spíše mazlavý, proto nepotřebujete do kartáčku tlačit. Nečistí síla, ale čas.

Ideální vlastnosti kartáčku

Čím menší kartáček použijete, tím déle budete své zuby čistit, na druhou stranu se díky jeho velikosti (či spíše maličkosti) snáze dostanete na všechny plošky zubů, i ty obtížně dostupné (například poslední zuby, plošky pod jazykem apod.). Rovně zastřižené štětiny jsou důležité pro efektivní pohyb kartáčku po zubech. Kratší vlákna při nesprávném tvaru (cikcak kartáčky) se nemusí na povrch zubu dostat, zůstane tam tedy místo neočištěné od plaku. Dlouhé či ostře zakončené štětiny se mohou naopak „zapichovat“ do dásní a způsobovat citlivost, po několika měsících může dojít i k obnažení krčku na zubu.

 


Často kladené otázky k zubním kartáčkům

Kateřina studuje zubní kartáčky podle jejich parametrů a srovnává zjištěná data s hodnotami, které jsou pro zdraví zubů nejprospěšnější. Dokáže poradit, kolik vláken by dobrý kartáček měl mít nebo komu se hodí jednosvazkový kartáček. Má zkušenosti také se speciálními kartáčky a přistupuje k výběru kartáčku jako běžný uživatel, kterému záleží na zdraví dutiny ústní. Mezi další kategorie, které zpracovává, patří pomocníci do domácnosti a dětské produkty.
Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila patří mezi stálé členy naší redakce a už více než rok se stará o témata spojená s krásou a zdravím, mezi která patří kromě zubních kartáčků také zubní pasty a další. Přebírá ověřené informace od odborníků v oboru a snaží se je předávat jednoduchou formou běžným čtenářům. Při výběru produktů nezapomíná na specifické požadavky jednotlivých uživatelů.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Dobrý den, často potkávám lidi, kteří místo klasického kartáčku už využivají pouze elektrický, může to být problém? Nebo je dlouhodobé čištění elektrickým kartáčkem dostačující?

¨K. Ladová

Dobrý den, pokud Vám čištění pouze elektrickým kartáčkem vyhovuje, určitě je to v pořádku. Záleží ale na citlivosti zubů a dásní, někteří jedinci elektrický kartáček nesnesou. Nejvhodnější je poradit se se svým dentálním hygienistou nebo zubním lékařem. I u elektrických kartáčků je nutné dodržovat správnou techniku čištění.

Kateřina Klodnerová, redaktor

Dobrý den, dcera má dva roky a vyčistit jí zuby je problém. Setkávám se s názorem že jí musím určitě zuby na sílu čistit, ale jiní rodiče zase tvrdí, že tomu mám dát čas. Je u takto malých dětí čištění opravdu nutné?

Aneta Podešvová

Dobrý den, takto malé děti většinou potřebují k čištění zubů motivovat. Jednou z nejúspěšnějších metod je nápodoba vašeho chování, kdy si zuby čistíte s dítětem, dále můžete k čištění pustit pohádku nebo zapnout časovač. Barevné kartáčky s obrázky mohou být taky dobrou motivací. Ve chvíli, kdy se dá s dítětem lépe komunikovat, je vhodné mu vysvětlit, proč si musí zuby čistit a co se může stát, když čistit nebude. Tzv. „zakleklávání“ na sílu je až poslední možností, která může v dítěti vybudovat ještě silnější odpor k čištění.

Kateřina Klodnerová, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 13 hlasů

Další oblíbené testy a recenze