Nejlepší zubní pasty 2023 | Recenze & Test | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší zubní pasty dle testu a recenzí 2023

Aktualizováno:
Autor:
Kamila Lorenzová

V kategorii klasických zubních past doporučujeme

Sensodyne Repair & Protect

110 Kč

Orientační cena

Jakou zubní pastu vybrat dle srovnání

Top produkt

Klasické zubní pasty

Doporučujeme
Orientační cena 110 Kč
Top produkt

Dětské zubní pasty

Doporučujeme
Orientační cena 60 Kč
Nejlepší pro bělení

Speciální zubní pasty

Doporučujeme
Orientační cena 320 Kč

Pravidelné čištění zubů hraje velkou roli pro naše zdraví i vzhled. Aby však bylo opravdu efektivní, je potřeba používat správně vybraný kartáček i zubní pastu. Z těch klasických pro každodenní použití jsme nejlépe ohodnotili Sensodyne Repair & Protect. Při problémech nebo v jiných určitých situacích doporučujeme sáhnout po speciálních zubních pastách, například Elmex Sensitive jsme ocenili jako nejlepší v péči o citlivé zuby. Pro dětské zoubky bude pak nejlepší volbou dětská pasta Elmex

Jak srovnáváme zubní pasty? 

U zubní pasty nás samozřejmě ze všeho nejvíc vždy zajímalo její složení. Zaměřili jsme se primárně na množství fluoridů. Ty jsou na jednu stranu žádoucí, protože snižují kazivost zubů, nesmí jich být v zubní pastě ale příliš. Velké množství fluoridů by totiž mohlo být toxické. Tento aspekt hrál nejvyšší roli především v kategorii dětských past na zuby, ty by totiž rozhodně neměly překročit určitou hranici. 

Dále jsme zjišťovali, zda zubní pasta obsahuje pěnivou látku SLS, tu totiž považujeme za poměrně nežádoucí. Důležité pro nás byly i zkušenosti uživatelů. Při výběru jsme se řídili radami odborníků, zubních lékařů a dentálních hygienistů. V tabulce níže najdete vypsané tyto parametry: 

 • Výrobce
 • Objem
 • Množství fluoridů
 • Přítomnost SLS 

Při čtení složení pasty na zuby narazíte často na cizí názvy a látky, které vám nejspíš nic neřeknou. Pokud se o nich chcete dozvědět více, přečtěte si také náš článek Jak vybrat pastu na zuby.


Klasické zubní pasty

Jsou určeny pro dospělé osoby ke každodennímu použití a narazíte na ně nejčastěji.

Hodnocení Produkt Orientační cena Aktuální cena
Top 1
Top produkt
110 Kč Zobrazit nabídky
Top 2
Dostupná varianta
35 Kč Zobrazit nabídky
Top 3
Také nás zaujalo
75 Kč Zobrazit nabídky
Top 4
Také nás zaujalo
80 Kč Zobrazit nabídky
Top 5
Také nás zaujalo
120 Kč Zobrazit nabídky

Dětské zubní pasty

Obsahují méně fluoridů, které by se ve větším množství mohly stát pro děti toxickými. Mívají také sladší příchuť.

Hodnocení Produkt Orientační cena Aktuální cena
Top 1
Top produkt
60 Kč Zobrazit nabídky
Top 2
Dostupná varianta
30 Kč Zobrazit nabídky
Top 3
Také nás zaujalo
100 Kč Zobrazit nabídky

Speciální zubní pasty

Se používají při různých problémech, jako jsou třeba citlivé zuby a dásně. Spadají sem také například bělicí zubní pasty a další.

Hodnocení Produkt Orientační cena Aktuální cena
Top 1
Nejlepší pro bělení
320 Kč Zobrazit nabídky
Top 2
Pro citlivé zuby
60 Kč Zobrazit nabídky
Top 3
Proti paradentóze
100 Kč Zobrazit nabídky

Recenze Sensodyne Repair & Protect
Sensodyne Repair & Protect
Recenze Colgate Triple Action
Colgate Triple Action
Recenze Elmex Caries Protection s aminfluoridem
Elmex Caries Protection s aminfluoridem
Recenze Meridol
Meridol
Recenze Herbadent Original Bylinná zubní pasta
Herbadent Original Bylinná zubní pasta
Recenze Elmex dětská zubní pasta
Elmex dětská zubní pasta
Recenze Odol Perlička
Odol Perlička
Recenze Urtekram dětská zubní pasta Tutti Frutti
Urtekram dětská zubní pasta Tutti Frutti
Recenze Swissdent Extreme Whitening Toothpaste
Swissdent Extreme Whitening Toothpaste
Recenze Elmex Sensitive zubní pasta s aminfluoridem
Elmex Sensitive zubní pasta s aminfluoridem
Recenze PresiDENT Antibacteriall zubní pasta
PresiDENT Antibacteriall zubní pasta
Ocenění

Top produkt

Dostupná varianta

Také nás zaujalo

Také nás zaujalo

Také nás zaujalo

Top produkt

Dostupná varianta

Také nás zaujalo

Nejlepší pro bělení

Pro citlivé zuby

Proti paradentóze

Kategorie

Klasické zubní pasty

Klasické zubní pasty

Klasické zubní pasty

Klasické zubní pasty

Klasické zubní pasty

Dětské zubní pasty

Dětské zubní pasty

Dětské zubní pasty

Speciální zubní pasty

Speciální zubní pasty

Speciální zubní pasty

Orientační cena 110 Kč 35 Kč 75 Kč 80 Kč 120 Kč 60 Kč 30 Kč 100 Kč 320 Kč 60 Kč 100 Kč
Výrobce Sensodyne Colgate Elmex Meridol Herbadent Elmex Odol Urtekram Swissdent Elmex Betafarma
Objem (ml) 75 100 75 75 75 50 50 75 100 75 75
Množství fluoridů (ppm) 1 450 1 450 1 400 1 400 Neuvedeno 500 500 Neobsahuje 1 180 1 400 Neobsahuje
Přítomnost SLS Ne Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne

Zubní pastu Sensodyne Repair & Protect výrobce doporučuje nejen běžným uživatelům, ale i těm, které trápí zvýšená citlivost zubů a odhalené krčky. Tomu odpovídá absence pěnidel, které mohou prostředí v ústech dráždit, 1 400 ppm je ještě odpovídající obsah fluoridů. Počet abraziv je pod hranicí, která je maximálně přijatelná, což je dobře. Jedná se o pastu s bělícím účinkem. Není ovšem vhodná pro děti do 12 let.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Klinické testy dokazují, že zubní pasta Sensodyne opravdu zmírňuje bolest u citlivých zubů a poskytuje jim dlouhodobější ochranu před nepříjemnou citlivostí. I z toho důvodu ji mnozí zubní odborníci často doporučují, což potvrzují i uživatelské recenze. Pastu si oblíbili právě zejména lidé s citlivými zuby a většinou jsou s ní nadmíru spokojeni.

Hlavní výhody

K ochraně citlivosti zubů přispívá speciální technologie s názvem NovaMin, ta vytváří na obnažené zubovině ochranou tkáň. Celkově značka Sensodyn má v tomto oboru dlouhou historii a je prověřená velkou spoustou spokojených zákazníků.

Závěr

Pokud hledáte pastu na citlivější zuby, pak vám Sensodyne můžeme jen doporučit. Cena sice není nejnižší, pokud ji ale budete střídat občas s jinou značkou, neměl by to být žádný velký problém.

110 Kč Orientační cena

Colgate Triple Action patří mezi cenově velmi výhodné zubní pasty. Má objem 100 ml, což je o 25 ml více, než mají běžná balení zubních past. Díky tomu by vám měla vydržet déle. Obsah fluoridů v této pastě dosahuje 1 450 ppm. Fluoridy v pastě zabraňují kazivosti zubů. Pro dospělé lidi se jedná o ideální množství, pastu by ovšem neměli používat mladší děti, pro ty je lepší pořídit speciální dětskou zubní pastu.

35 Kč Orientační cena

Zubní pasta Elmex s aminofluoridem účinně bojuje proti kazivosti. Můžou ji používat dospělí i děti od 7 let, doporučujeme ji ale spíše pro děti od začátku druhého stupně základní školy. Neobsahuje pěnidla, což je určitě plus. Na druhou stranu má pasta o něco málo vyšší počet abraziv, než je doporučováno. Při správné technice čištění zubů a dodržování zásad kyselosti v ústech to ale není tak velký problém.

75 Kč Orientační cena

Meridol zubní pasta má dle výrobce schopnost chránit a regenerovat dásně. Hodí se tedy těm, kteří mají dásně podrážděné špatným čištěním zubů, po zásazích zubního lékaře (čištění zubního kamene) atp. Má ideální počet ppm, neobsahuje pěnidla. Má zvýšený počet abrazivních látek o pět jednotek, což není tak závratné, ale doporučujeme si dát záležet na výběru správného kartáčku a technice čištění, abyste si příliš neobrušovali zubní sklovinu.

80 Kč Orientační cena

Bylinná pasta značky Herbadent obsahuje pouze přírodní pěnidla, je tedy šetrnější k prostředí v ústech, nedráždí dásně a nedává jim podnět ke krvácení a citlivosti. Přírodní složení pasty zahrnuje i fluor, jeho obsah je v doporučeném rozmezí. Pasta se vyznačuje velmi nízkým počtem abraziv, tedy látek obrušujících zubní sklovinu.

120 Kč Orientační cena

Elmex dětská zubní pasta je určena k používání od počátku prořezávání mléčných zoubků až do 6 let. Neobsahuje pěnidla. Obsah fluoridů 500 ppm odpovídá maximální doporučené hranici. Chuťově je pasta příjemná, i když není ovocná. Absence známé chuti děti neláká pastu polykat.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Obecně značku Elmex a jejich zubní pasty doporučuje velká spousta zubních lékařů. Konkrétně dětská pasta Elmex si získala opravdu velkou oblibu u dětí i jejich rodičů. V recenzích si ji uživatelé chválí. Maminky často zmiňují, že dětem pasta chutná, i když nemá ovocnou příchuť.

Hlavní výhody

Pasta má především velmi dobré složení a řadí se na trhu rozhodně k těm kvalitnějším. Není nijak extrémně sladká ani ovocná, takže se posléze dětem lépe přechází na dospělé zubní pasty.

Závěr

Pozitivní zkušenosti uživatelů této pasty dokazují, že i přes vyšší pořizovací cenu se investice vyplatí. Obsahuje sice fluoridy, ale nepřesahuje jejich doporučené množství u dětských past, takže ji můžete s klidem používat u nejmenších ratolestí s prořezanými zoubky.

60 Kč Orientační cena

Odol Perlička patří mezi nejznámější dětské zubní pasty. Na českém trhu už je několik desítek let. Původní pasta měla ovocnou příchuť, nově lze sehnat pastu s jemnou mátovou příchutí, která je vhodná pro starší dítě. Zvykne si tak snáze na pasty určené pro celou rodinu, které mají obvykle typickou mentolovou příchuť. Tato zubní pasta obsahuje pěnidla. Hodnota 500 ppm znamená přijatelné množství fluoridů v pastě.

30 Kč Orientační cena

Pasta značky Urtekram je pro děti vhodná díky přírodnímu složení, které nepodráždí žaludek v případě spolknutí. Pravidelné polykání pasty přesto není doporučeno, při náhodném spolknutí je pasta ale zcela bezpečná. Má certifikáty potvrzující veganské a bio složení. Díky obsaženému aloe vera má pasta zklidňující účinky a dětské dásně, které mohou být podrážděné kvůli růstu zubů, budou méně citlivé.

100 Kč Orientační cena

Bělicí pasty by měly být sice doplněk bělení, pasta Swissdent Extreme Whitening Toothpaste dokáže ale šetrně zmírnit zabarvení zubů zejména u kuřáků, milovníků červeného vína nebo kávy. Pasta není nijak nebezpečná, neobsahuje dráždivá pěnidla, má naprosto ideální počet abraziv i fluoridu a obsahuje 0,1 % peroxidu, což je pro domácí bělení nejvyšší přijatelná hranice.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Většina dentistů zastává názor, že bělicí zubní pasty nejsou v ničem lepší než ty klasické. Bělení je totiž chemický proces, kterého použitím zubní pasty zkrátka nedosáhnete. Na druhou stranu odstraňují pigmentové skvrny na zubech, díky čemuž jsou poté bělejší. Možná proto se konkrétně na tuhle pastu objevuje spousta kladných recenzí, kdy uživatelé tvrdí, že účinky jsou opravdu znát.

Hlavní výhody 

Pasta neobsahuje pěnivý prostředek SLS, který by mohl vadit citlivějším jedincům. Chválíme její celkové složení a považujeme ji za jednu z nejlepších bělicích zubních past na trhu.

Závěr

Dle zkušeností uživatelů pasta po pravidelném a správném používání funguje, samozřejmě její efekt bude ještě lepší právě po bělení u odborníka, tedy dentálního hygienisty. Mezi její nevýhody se řadí akorát trochu vyšší pořizovací cena.

320 Kč Orientační cena

Elmex Sensitive je určená pro lidi s citlivými zuby a má za úkol je ochránit a nijak je při čištění nedráždit, což dokazuje složení pasty. Nemá dráždivá pěnidla a má minimální počet abraziv, která obrušují sklovinu. Dlouhodobí uživatelé této zubní pasty potvrzují, že nejsou tolik citliví na studené, horké nápoje atp. Navíc zaznamenali menší kazivost zubů.

60 Kč Orientační cena

Antibakteriální zubní pasta PresiDENT pečuje o dásně při paradentóze, pomáhá ale také udržovat ústní dutinu čistou po různých chirurgických zákrocích. Při hojení ran v ústech je potřeba efektivně zabraňovat šíření bakteriím, které by mohly ránu infikovat. Obsahuje Chlorhexidine Digluconate, který pomáhá regenerovat dásně, ale i další přírodní složky pečující o dásně. Tyto pasty není vhodné používat dlouhodobě, mohly by způsobit zabarvení zubů do hněda. Dobu užívání doporučují lékárníci obvykle 14 dnů, potom je potřeba pauza. Tuto pastu sežene v lékárnách či na internetu.

100 Kč Orientační cena

Nejprodávanější zubní pasty dle Heureky

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 95 %
Počet recenzí: 295
330 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 89 %
Počet recenzí: 479
490 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 97 %
Počet recenzí: 23
210 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 95 %
Počet recenzí: 90
500 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 96 %
Počet recenzí: 158
180 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 95 %
Počet recenzí: 43
440 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 95 %
Počet recenzí: 249
210 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 93 %
Počet recenzí: 129
250 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 96 %
Počet recenzí: 194
280 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 97 %
Počet recenzí: 313
100 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat pastu na zuby

Zubní pastu používáme denně, proto není radno podceňovat její výběr. Na trhu jich najdete nepřeberné množství, jak ale poznat, která z nich je pro vás ta pravá? Někteří si zubní pastu vybírají na základě toho, zda má schopnost bělit, chránit citlivé dásně, či bránit parodontitidě neboli lidově „paradentóze“. Mimo určení je ale dobré se podívat blíže i na samotné složení pasty. V tomto článku vám poradíme, na co se při výběru zaměřit, čeho si na obalu všímat.

V následujících kapitolách vás proto seznámíme s důležitými termíny a jednotlivými složkami, které byste měli u zubní pasty sledovat. Mimo jiné shrneme nejčasnější upozornění odborníků a zaměříme se i na specifické zubní pasty pro děti.

Jak vybrat pastu na zuby stručně:
 • Ujasněte si své potřeby. Hledáte klasickou pastu, bělicí nebo třeba proti zánětu dásní? Pokud si s touto otázkou nevíte rady, poraďte se s vaším lékařem.
 • Čtěte složení. Pasta by měla obsahovat co nejméně SLS (pěnidla), vhodné množství fluoridů, maximálně 70 RDA (množství abraziv).
 • Vyberte si příjemnou chuť. Ta sice nemá přímo vliv na kvalitu pasty, zásadně vám však může zpříjemnit celý proces čištění zubů.
 • Dětem kupujte pastu zvlášť. Vhodné množství látek se pro děti a dospělé liší, proto doporučujeme kupovat speciálně určenou pastu pro děti.
 • Poraďte se s odborníkem. Zubní lékař nebo dentální hygienista vám nejlépe poradí, jaká zubní pasta je pro vás tou nejvhodnější.

Hlavní složky v pastách na zuby

Každá pasta na zuby má své specifické složení. Mezi ty nejdůležitější složky, které přímo ovlivňují zuby a proces čištění, patří:

 • Pěnidla (SLS) – jsou nežádoucí složkou, čím méně jich pasta obsahuje, tím lépe.
 • Fluoridy – chrání zuby před kazivostí, je ale třeba dbát na jejich množství. U dospělých se doporučuje obsah cca 1 500 ppm, u dětí je to méně a hodnoty by neměla přesahovat 750 ppm.
 • Abraziva – jsou součástí bělicích zubních past, je ale třeba dát pozor na jejich množství. Hodnota by neměla přesáhnout 100 RDA.

Více se o jednotlivých složkách rozepíšeme v následujících podkapitolách.

Pěnidla

Mezi nežádoucí složky zubních past patří například takzvaný Sodium lauryl sulfát (SLS). Jde o látku, která účinně odmašťuje a může se vyskytovat nejen v zubních pastách, ale také ve sprchových gelech, prostředcích na mytí nádobí atp. Kvůli této látce pasty i další zmíněné prostředky výrazně pění. Čím méně množství SLS pasta obsahuje, tím lépe. Ve velkém množství tato látka způsobuje alergie, afty atp. Výrobci past se sami SLS vyhýbají a mnohdy ji do obsahu nepřidávají vůbec.

Obsah fluoridů

Díky fluoridům se snižuje kazivost zubů. Přesto je dobré pamatovat na to, že velké množství fluoridů v zubní pastě může být toxické. Zejména u dětských past se mějte na pozoru. Ty by měly obsahovat pouze omezené množství fluoridů, děti by navíc neměly pasty spolykat více, než je nutné v rámci čištění zubů.

Množství fluoridů v zubních pastách se označuje zkratkou ppm (případně ppm F). Na první zoubky u dětí do zhruba třetího roku života nepoužívejte pasty s více než 400 ppm. Pro děti předškolního věku jsou vhodné pasty s množstvím fluoridů kolem 500 – 750 ppm. Od školního věku už může být množství téměř stejné jako v dospělosti 1 000 – 1 500 ppm. Existují i pasty s větším množstvím (1 800 – 2 500 ppm), ty jsou terapeutické a jejich používání je vhodné konzultovat se zubním lékařem.

Věk Doporučované množství fluoridů
Od prvních zoubků do cca 3 let do 400 ppm
Od 4 do 6 let 500 – 750 ppm
Od 7 let do dospělosti cca 1 000 ppm
Dospělí cca 1 500 ppm

TIP! Používejte při čištění pouze doporučené množství pasty, které lze přirovnat ke kuličce hrášku. U dětí stačí kartáček pastou pouze trochu potřít. Dostanete tak do těla co nejméně případných škodlivých látek a navíc ušetříte i peníze. Čím víc pasty na kartáčku máte, tím hůře. Například přílišné dávky fluoridů můžou způsobit bílé skvrny či proužky na stálých zubech a jiné vývojové poruchy zubní skloviny u dětí.

Pasty s fluoridem nebo bez něj?

Z předchozích odstavců, kde upozorňujeme na možnost předávkování fluoridem, by se mohlo zdát, že se jedná o škodlivou látku a je třeba se jí vyhýbat, opak je však pravdou. Ve skutečnosti jsou fluoridy ve správném množství velmi prospěšné. Navíc jsou i součástí mnoha různých potravin, a dokonce se přirozeně vyskytují i v těle, například ve slinách (Zdroj: Moudrá 2020).

Už zhruba od sedmdesátých let je známo a několikrát prokázáno prostřednictvím studií, že fluorid chrání zuby před vznikem zubního kazu, dokonce ho zvládne v počáteční fázi vzniku i vyléčit, případně zastavit jeho šíření. Celkově také pomáhá posilovat zubní sklovinu. Pro tyto výhody pasty s fluoridem doporučujeme, určitě si však hlídejte již zmiňované množství.

Existují však lidé, kteří mají na fluor alergii, pro ty existují na trhu zubní pasty bez fluoridů. Například v kvalitních přírodních pastách fluorid obstojně nahrazují jiné látky, zejména různé éterické oleje a bylinné extrakty.

Abraziva

V zubních pastách se dále vyskytují abraziva, nejčastěji se s nimi setkáte u bělicích zubních past. Abrazivní složky totiž mechanicky odstraňují barevné pigmenty z povrchu zubní skloviny. Zjednodušeně lze říct, že zuby jsou díky nim „obrušovány“. Z toho důvodu je potřeba si dát pozor na jejich množství.

Ve složení se skrývají nejčastěji pod označením RDA (Relative Dentin Abrasivity). Jejich optimální počet u bělících past je 70 – 100 RDA, nad tuto hodnotu už je pasta nevyhovující. S vysokým RDA si můžete způsobit zvýšenou citlivost zubů. Může totiž nastat přílišné obrušování horní vrstvy zubů, které je nenávratné. Rýhy ve sklovině mají za následek také zvýšené zbarvování zubů, to je taktéž nenávratné.

Míru abrazivity lze rozdělit zhruba do tří kategorií:

 • Nízká abrazivita – pasty s hodnotou míry abrazivity do 70 RDA jsou vhodné pro citlivé zuby.
 • Běžná abrazivita – standardní hodnota se pohybuje kolem 70 RDA. Takové pasty jsou vhodné pro každodenní používání a nemusíte se u nich bát poškození zubní skloviny.
 • Vysoká abrazivita – pasty s mírou abrazivity kolem 100 RDA nedoporučujeme používat každý den. Jsou vhodné především k odstranění výraznějších skvrn ze zubů. Je třeba s nimi ovšem zacházet opatrně.

Pokud se u zubní pasty setkáte s mírou abrazivity vyšší, než je uvedené u výše popsaných kategorií, raději se jí vyhněte.

Hodnota pH

Nejen zubní pasty, ale i jídlo má určité pH (to je vyjádření pro to, zda je výrobek, případě potravina, kyselá nebo zásaditá). Když je prostředí v ústech příliš kyselé, jsou tam tedy nízké hodnoty pH, způsobuje to vysokou demineralizaci skloviny („rozpouštění“, odvápnění). Obvyklé a optimální pH v ústech je asi 6,2 (Zdroj: Dolident.cz).

Kyselé prostředí způsobené jídlem by měly v ideálním případě vyrovnávat sliny. Pokud však hodnota pH klesne pod 5,5, slina už není schopna dostatečné neutralizace a zvyšuje se riziko vzniku zubního kazu. Je tedy dobré vyhledávat takovou pastu, která mimo jiné k tomuto procesu neutralizace napomáhá. To znamená, že by zubní pasta měla být ideálně zásaditá.

TIP! Nejen po kyselém jídle a mléku, ale i po běžném jídle klesají hodnoty pH a plak na zubní sklovině má tendenci demineralizovat sklovinu. Pokud si čistíte zuby ihned po jídle, může se stát, že si spolu s plakem ze zubů odstraníte „rozpuštěnou“ vrstvičku zubní skloviny. Doporučujeme proto s čištěním počkat minimálně 30 minut po jídle. S neutralizací naopak výrazně pomůže propláchnutí úst čistou vodou.

Dělení zubních past

Zubní pasty lze rozdělit do několika kategorií, které jsme lehce nakousli již v úvodu. Není pasta jako pasta, některé výrobky mají zajímavé schopnosti. Mezi nejčastěji vyhledávané zubní pasty patří následující:

 • Zubní pasty při parodontitidě – by měly obsahovat látku chlorhexidin, který má protizánětlivé účinky.
 • Zubní pasty pro citlivé zuby – sázejí na vyšší obsah fluoridů. Naopak by neměly obsahovat abraziva, ta mohou problémy s citlivostí ještě více prohlubovat.
 • Bělicí zubní pasty – u nich je určitý obsah abraziv žádoucí. Zaměřte se také na aktivní bělicí složky, jako je například karbamid peroxid.
 • Terapeutické zubní pasty – patří sem speciální zubní pasty pro alergiky, bylinné zubní pasty a další druhy.

Zubní pasty při parodontitidě

Parodontitida je zánětlivé onemocnění závěsných vazů (vazy nám slouží k upevnění zubu v kosti), které je způsobeno bakteriemi v ústech. Pro prevenci a jejím předcházení byste měli volit pastu s látkou zvanou chlorhexidin s protizánětlivými účinky. Jedná se o účinnou látku, která pomáhá bojovat se vznikem zánětů a krvácením dásní. Lékaři ji obecně doporučují používat i po chirurgických zákrocích.

Pastu proti parodontitidě s chlorhexidinem byste neměli používat dlouhodobě. Po nějaké době totiž může zabarvovat zuby do žluta. Doporučujeme ji proto střídat s jiným typem zubní pasty.

Myslete na to, že samotná pasta nic nezachrání. Účinně lze problém léčit pouze se zubařem. Nicméně, pasta je prvek, který může léčbu podpořit a v budoucnu působit i preventivně.

Jak se parodontitida projevuje?

Projevy parodontitidy můžete sami vypozorovat – příznaky jsou zejména zarudlé dásně, zápach z úst, citlivost zubů. Kvůli neléčené parodontitidě může dojít k odhalení krčků, zvýšené citlivosti zubů, viklavosti, případně k vypadání zubů.

Většinou se vyskytuje v průběhu dospělosti (od 30 let výše), kdy je způsobena dlouhodobě nesprávnou ústní hygienou. Pokud se vyskytuje u mladších jedinců, je to spíše způsobeno traumatem, zlozvykem (kousání nehtů, tužek, skřípáním či zatínáním zubů, nebo dokonce nesprávným vztahem čelistí – problém řeší ortodoncie).

Zubní pasty na citlivé zuby

Citlivosti zubů lze předcházet speciálními pastami na citlivé zuby, ty ovšem zmírňují příznaky, neodstraňují příčinu, proto je vhodné řešit citlivost se svým zubním lékařem. Ten může použít výplně či gely na odstranění problému, který citlivost způsobuje (praskliny v zubech atp.).

Existuje hned několik příčin vzniku vyšší citlivosti zubů, proto nelze doporučit jednu univerzální pastu, každý si musí najít to své. Obecně by ale měly obsahovat vyšší množství fluoridů a látek, které pomáhají k uzavírání citlivých dentinových kanálků. Naopak se vyhýbejte pastám s vyšším obsahem abraziv.

Mezi značky, které mají pasty na citlivé zuby opravdu účinné a splňují vše, co by měly, patří Elmex Sensitive, Sensodyne Rapid a Colgate.

Bělicí zubní pasty

Pasty na bělení zubů se snaží bojovat především s povrchovým zabarvením. Využívají k tomu abrazivní částice, které zuby „obrušují“ a aktivní bělicí složky. Mezi ně patří například karbamid peroxid. Při výběru pasty si pohlídejte, aby alespoň některé složky obsahovala.

Lékaři a dentální hygienisté stojí za tím, že pasty samy o sobě bělící efekt nemají, a když ano, látky v těchto pastách ničí zubní sklovinu. Bělící zubní pasty by se proto měly používat na udržování vyběleného efektu po bělící kůře, na které se poradíte se specialistou, nikoliv na samotné bělení.

Mezi výrobce bělících zubních past, kterým můžete nejvíce důvěřovat, patří Swissdent, Opalescence nebo Yotuel.

Terapeutické zubní pasty

K sehnání jsou i další různé zubní pasty s přívlastky. Patří mezi ně:

 • Zubní pasty chránící před zubním kazem – Tyto pasty jsou považovány za doplněk chránící zubní sklovinu a nemusí se vždy hodit pro každodenní používání. Příklad je Elmex geleé nebo GC MI paste plus. Jsou ale výjimky jako například Elmex s aminofluoridem.
 • Zubní pasty bylinné – Bylinné zubní pasty nemají chemické složení, a někteří je tak mohou upřednostňovat z osobních, ale i zdravotních důvodů. Nejznámějším výrobcem na současném trhu je Herbadent.
 • Zubní pasty bez mentolu – Někteří lidé mají problém s konzumací mentolu, mohou na něj být alergičtí. Jiným lidem dělá mentol opakovaně nevolno. Výrobci na to myslí, a tak některé pasty seženete i bez něj.
 • Zubní pasty neobsahující fluoridy – I když je obsah fluoridu v pastách do jisté míry žádoucí, objevují se lidé, kteří jsou na něj alergičtí, a tak vyhledávají pasty bez nich. K sehnání jsou od značek Herbadent, Weleda, Sensodyne nebo Biodepair.
 • Zubní pasty bez pěnidel – Nevyhovují-li vám pasty, které příliš pění, můžete sehnat i pasty bez pěnidel, tedy bez složky označené jako SLS. Mezi výrobce, kteří takové pasty vyvíjejí, patří Herbadent, Curaprox, Meridol, Elmex nebo Xerostom.
 • Zubní pasty antibakteriální – Tyto zubní pasty využívají lidé před a po chirurgických zákrocích. Mají udržovat prostředí v ústech bez bakterií. Zpravidla se nesmí používat dlouhodobě. S výběrem vám poradí zubní lékař nebo lékárník. Nejsou sice na předpis, běžně v obchodech a drogeriích se ale vyskytují jen velmi zřídka, raději zajděte přímo do lékárny.

Jak používat zubní pastu

Nakonec je dobré uvést, jak pastu používat. Je asi jasné, že se aplikuje na zubní kartáček, nicméně někteří pastou velmi plýtvají. Je to zbytečné, jednak kvůli tomu pastu musíte kupovat častěji, navíc to někdy může být až zdraví ohrožující, jak jsme dříve popisovali (viz Obsah fluoridů). Dětem tedy vždy naneste méně pasty, mají tendence pastu polykat více než dospělí a navíc na malá ústa stačí opravdu minimální množství. Někteří zubní lékaři doporučují kartáček o pastu jen otřít.

Dospělý člověk by si měl dát na kartáček pasty o něco více, asi tolik, jak je velká kulička hrášku. Pastu z kartáčku vždy důkladně vymyjte. Je to kvůli životnosti a čistotě samotného kartáčku, ve kterém by se se zbytky pasty, vody a bakterií šířily další bakterie, a to vše byste posléze opět vkládali do úst. Proto kartáček vymývejte pod proudem vody, ideálně jej palcem párkrát projeďte, anebo oklepejte o ruku či o hranu umyvadla.

Pastu byste měli také obměňovat. Je to jako s léky – pokud je používáte dlouhodobě a často, tělo si na ně zvykne a nebude na ně reagovat dle potřeb. Stejně je to se zubními pastami, nenechte bakterie zvyknout si na jednu a tu samou pastu. Stačí, když jednu tubu vypotřebujete, koupíte jinou a pak se klidně vrátíte k té první.

Cena

U zubních past určitě neplatí, že čím dražší, tím lepší. Jak můžete sami porovnat v našem výběru past, ty nejlevnější seženete už za cenu okolo 50 Kč, přitom splňují normy, které by pasta měla mít, aby vašim zubům neškodila. Ty nejdražší naopak seženete i nad 400 Kč. Právě složení je nutné věnovat pozornost, abyste se ujistili, že si nekupujete jen značku, tedy, že je pasta opravdu dobrá a nemá vysokou cenu jen kvůli značce známé z reklam.

Často kladené otázky k zubním pastám

Jak a jakou vybrat zubní pastu?

Zubní pastu musíte vybírat především s ohledem na stav vašeho chrupu a dásní. Pokud máte například citlivé zuby, je potřeba podle toho volit také speciální zubní pastu. Při výběru věnujte pozornost složení, konkrétně se zaměřte především na obsah fluoridů, u dospělého člověka se doporučené množství pohybuje mezi kolem 1500 ppm. V dětských pastách by ho ale mělo být podstatně méně. Nejlepší zubní pasty najdete v našem srovnání.

Proč zubní pasta obsahuje fluoridy?

Fluoridy najdete v téměř každé pastě na zuby. Díky nim se snižuje kazivost zubů a posilují zubní sklovinu. Velké množství fluoridů může být však toxické. Dejte si tedy pozor na složení pasty a ujistěte se o množství fluoridů, které obsahuje. Dospělý člověk by měl běžně používat pasty s obsahem fluoridu od 1000 do 1500 ppm. Více se dozvíte v této kapitole.

Jak důležitá je v péči o zuby volba zubní pasty?

V tomto ohledu hraje mnohem důležitější roli volba ostatních pomůcek pro péči o zuby a ústní dutinu. Tím máme na mysli například kartáček na zuby nebo mezizubní kartáčky. Zubní pasta představuje spíše kosmetický doplněk, který zajistí svěží dech a napomáhá celému procesu. Bez vhodného kartáčku vám ovšem i ta nejlepší pasta bude docela k ničemu. Jak ji správně používat vám prozradíme tady.

Jakou pastu zvolit pro citlivé zuby?

Používání speciálních zubních past napomáhá při nadměrné citlivosti zubů. Většinou ovšem pouze zmírňují příznaky, ale neodstraňují příčinu problému. Mezi zubní pasty pro citlivé zuby patří například Elmex Sensitive, Sensodyn Rapid a další. O různých speciálních pastách píšeme také v této kapitole.

Co znamenají barevné proužky na tubě od zubní pasty?

Před pár lety se na internetu začala šířit informace, že barevné proužky na konci tuby označují pasty obsahující nebezpečné chemikálie. Jedná se o hoax, neboli nepravdivou zprávu šířenou prostřednictvím internetu. Barevné značky na tubách nemají se složením zubních past nic společného. Slouží pouze k tomu, aby automatické stroje při výrobě poznaly, kde jednotlivé tuby končí a mohly se orientovat při svařování. Přesné složení výrobci musejí uvádět přímo na produktu. V této kapitole se dozvíte, jaké látky zubní pasty nejčastěji obsahují a jakou mají funkci.

Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila je součástí našeho týmu redaktorů už více než rok a stejně dlouho se také stará i o témata spojená se zdravím a krásou, mezi které patří také zubní kartáčky, zubní pasty a další. Nestačí jí ujištění výrobců, že jejich produkt patří mezi ty nejlepší, a proto pečlivě zkoumá jejich složení a vzájemně je porovnává.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Zubní pasta Parodontax je určená především lidem, kteří trpí parodontitidou a krvácením dásní. Podle recenzí většině uživatelům vyhovuje a pochvalují si její účinky. Upozorňujeme, že má poměrně specifickou slanou chuť, která nemusí všem vyhovovat.

Kamila Lorenzová, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 30 hlasů