Menu

Dyson V15 Absolute Detect – Recenze, testy a srovnání

90,3 % Celkové hodnocení

Top 3 v kategorii Nejlepší aku tyčové vysavače

Jednotlivá hodnocení

 • 9,6/10
  Vysávání vinylové podlahy
 • 9,6/10
  Vysávání dlažby
 • 7,1/10
  Vysávání koberců
 • 3,5/10
  Hlučnost
 • 7,5/10
  Výdrž baterie
 • 7,4/10
  Ergonomie
 • 8,5/10
  Příslušenství
 • 0,0/10
  Vytírání

Klady

 • Výborně si poradí se spárami
 • Výborný systém vysypávání nádobky
 • Automatická regulace výkonu šetří baterii

Zápory

 • Velmi vysoká cena
 • Kvalita použitých plastů neodpovídá ceně
 • Nástavec na koberec se může přisávat
18 300 Kč Orientační cena

Základní parametry

Vysavač Dyson V15 jsme podrobili testování v září 2022, mezi testovanými vysavači patřil k cenové špičce. Stejně jako většina novějších modelů, i tento se řadí mezi 2v1 produkty, to znamená, že jej můžete používat jako tyčový vysavač a po odpojení sací trubky také jako ruční model. Díky tomu je více variabilní, využijete jej třeba při vysávání auta aj. Díky třem stupňům výkonu se přizpůsobí také různým typům povrchů i nečistot, v době testování nabízela tři stupně výkonu asi polovina hodnocených modelů.

Video z testování

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Dyson

27 % Dyson, 13 % Kärcher, 13 % Xiaomi, 13 % Roidmi, 7 % Sencor, 7 % Makita, 7 % Concept, 7 % Samsung, 7 % Tesla
Sací výkon

240

170,50
Konstrukce 2v1

Ano

100 % Ano
Typ baterie

Li-Ion

100 % Li-Ion
Napětí baterie (V)

25,2

23,47
Kapacita baterie (mAh)

3 600

2 584,33
Čas nabíjení dle výrobce (v min.)

270

221,00
Čas nabíjení dle testu (v min.)

184

159,80
Lze dokoupit baterii?

Ano

60 % Ano, 40 % Ne
Baterie součástí bateriového programu

Ne

93 % Ne, 7 % Ano
Automatické nastavení výkonu

Ano

60 % Ne, 40 % Ano

Baterie a provozní doba

Součástí vysavače je Li-ion baterie, tento typ dnes najdete u většiny produktů. Pozitivem je, že baterii je možné dokoupit, to bohužel není zrovna standardem a v případě opotřebení baterie musíte často vyhodit celý vysavač. Kapacita 3 600 mAh byla mezi testovanými modely vysoce nadstandardní, a slibuje tak dlouhou výdrž. Tu jsme si rovnou i otestovali.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Test výdrže baterie – maximální výkon (v min.)

6,1

13,34
Test výdrže baterie – nízký výkon (v min.)

74,8

62,61

Při nejnižším stupni výkonu vydrží vysavač pracovat cca 75 min, což byl ve srovnání s ostatními modely v testu nadprůměr, řada konkurentů v podobné cenové hladině je na tom ale podobně. Výdrž 42 min při středním výkonu můžeme označit za lehce nadprůměrnou. Poněkud zklamáním je ovšem výdrž při nejvyšším stupni sání, to zvládne vysavač jen cca 6 minut a baterie tak očividně při takto vysokém výkonu dostává dost zabrat. Většina konkurentů totiž zvládla i několikanásobek této doby.

Na druhou stranu vysavač uklízí velmi dobře už při nízkém a středním výkonu. Maximální sání tedy budete pouštět spíše jen velmi výjimečně na úklid větších lokálních nečistot. Po vybití jsme otestovali také dobu nabíjení baterie. Výrobce udává 270 minut, my jsme naměřili 184 minut, což je výrazně lepší hodnota. Ve srovnání s konkurencí jde víceméně o průměr.

Kvalita vysávání

Nyní už se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – jak model Dyson vlastně vysává? Vyzkoušeli jsme jej na tvrdých podlahách (vinyl a dlažba) i na kobercích a jiných textiliích. Při testování jsme využívali hrubší i jemnější nečistoty a vlasy. Vyzkoušeli jsme také tzv. minutový test, tedy vysávání směsi mleté kávy a kočkolitu z tvrdé podlahy při nízkém výkonu na čas. Všechny ostatní testy byly prováděny při výkonu vysokém.

Vysávání tvrdé podlahy

Tvrdé podlahy vysává model Dyson na vynikající úrovni. Při úklidu kukuřičných lupínků a mleté kávy nezůstalo na vinylové podlaze nic, kočkolit a prach s pískem byly také téměř pryč. Z dlažby vysavač dokonale sesbíral mouku i mletou kávu, a to včetně spár, kočkolitu zůstalo po testu vysávání opravdu jen nepatrné množství. Výsledek na tvrdé podleze tak můžeme považovat za optimální.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Vysávání cornflakes na vinylové podlaze (1-5 bodů)

5

2,37
Vysávání mleté kávy na vinylové podlaze (1-5 bodů)

5

4,20
Vysávání kočkolitu na vinylové podlaze (1-5 bodů)

4,5

3,80
Minutový test vysávání (s)

29

Zpětné vysypání po minutovém testu

Ne

67 % Ne, 13 % Ano, 20 % Neuvedeno
Vysávání mouky na dlažbě (1-5 bodů)

5

4,13
Vysávání mleté kávy na dlažbě (1-5 bodů)

5

4,33
Vysávání kočkolitu na dlažbě (1-5 bodů)

4,5

3,73

Pozitivní zprávou je, že i minutovým testem prošel vysavač Dyson bez ztráty kytičky, podlahu vysál při nízkém výkonu zcela dočista během 29 sekund, což byl jeden z kratších časů v našem testu. Některé vysavače stejnou úlohu do minuty ani nezvládly. Po ukončení testu se z hubice zpět na podlahu nic nevysypalo, je tedy zřejmé, že je sací výkon při nízkém výkonu tohoto vysavače více než dostatečný.

Vysávání koberce a textilií

Oproti výkonu, který předvedl vysavač Dyson na tvrdých podlahách, je jeho kvalita vysávání koberců přece jen slabší. Kukuřičné lupínky tlačil spíše před sebou a ani piliny nevysál úplně. Na druhou stranu s pískem a jemným prachem si poradil poměrně účinně, vysává až do hloubky vláken a práce jde rychle od ruky. Je nutno dodat, že test vysávání lupínků na koberci je dosti náročnou zkouškou.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Vysávání cornflakes na koberci (1-5 bodů)

2,5

2,97
Vysávání pilin na koberci (1-5 bodů)

3,5

3,07
Namotávají se na kartáč vlasy?

Ne

67 % Ano, 33 % Ne
Lze namotané vlasy snadno odstranit?

Ano

80 % Ano, 13 % Ne, 7 % Nerelevantní

Vysavač má navíc široký kartáč, na který se příliš nenamotávají vlasy. Při vysávání je potřeba nastavit automatický či nízký výkon, jinak se vysavač ke koberci přisaje. To zčásti kompenzuje vylepšený nástavec na koberec, u kterého lze regulovat výkon. Nakonec musíme pochválit, že z vysavače po dokončení úklidu nepadají žádné nečistoty zpět na zem. To je problémem některých levnějších modelů a určitě nikdo neocení, když může začít uklízet zase od znova.

Konstrukce a filtrace

Stejně jako většina novějších tyčových vysavačů, také model Dyson V15 je vybavený bezsáčkovým vysypávacím zásobníkem. Ten má objem 760 ml, který patřil v našem testu k největším, nemusíte se tedy bát, že se při úklidu hned zaplní.

Nevýhodou ovšem podle našeho názoru je, že je příslušenství vysavače, tedy různé nástavce a hubice, vyrobené z lesklého plastu. U toho hrozí, že se poměrně brzy poškrábe, což mu samozřejmě nijak neubírá na funkčnosti, u vysavače v této cenové hladině by ale měla být velmi dobře vyladěná i estetická stránka.

Pokud vás kromě kvality konstrukce zajímají i rozměry vysavače, podívejte se níže do tabulky. Co se hmotnosti týče, váha okolo 3 kg není nejnižší, ale setkáte se s ní poměrně často a s vysavačem se nám velmi dobře pracovalo. Naopak hmotnost ručního vysavače, která přesahuje 2 kg, patřila v našem testu k vyšším. Průměr byl okolo 1,5 kg.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Typ zásobníku

Bezsáčkový

100 % Bezsáčkový
Objem zásobníku na prach (ml)

760

535,67
Vysypání nádoby

Tlačítkem

73 % Tlačítkem, 27 % Ruční
Typ filtru

HEPA filtr

73 % HEPA filtr, 13 % Tkaný filtr, 13 % Pěnový filtr
Test filtrace vysavače

Výborný

47 % Výborný, 27 % Špatný, 27 % Dobrý
Filtr lze omývat

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Výška (mm)

1 260

1 138,25
Hloubka (mm)

250

247,50
Hmotnost dle výrobce (kg)

3,000

2,83
Navážená hmotnost (kg)

2,970

2,57
Navážená hmotnost ručního vysavače (kg)

2,035

1,59

 

Filtrace

Aby se vysáté nečistoty nevracely zpět do místnosti, je třeba mít dostatečně efektivní filtraci. Vysavač Dyson je vybavený HEPA filtrem, tento typ patří na trhu ke špičce a má opravdu vysokou účinnost. Filtr je navíc omyvatelný, což prodlužuje jeho životnost. Skvělý filtr je vám ale k ničemu, pokud bude prach unikat nějakou spárou ve vysavači. Otestovali jsme proto, zda tělo vysavače dobře těsní, a máme dobrou zprávu – z modelu Dyson (na rozdíl od některých konkurentů) opravdu nic neunikne.

Uživatelský komfort

Vyzkoušeli jsme také, jaký je celkový zážitek z používání vysavače Dyson V15, tedy jak se drží, ovládá či skladuje. Konstrukce vysavače mu nedovolí samostatně stát a nemá ani žádný stojan, je ale vybavený držákem na stěnu, což nebývá vždy samozřejmostí. Sací trubka vysavače není teleskopická, nemůžete si ji proto nastavit podle své výšky, což může být pro řadu uživatelů nevýhoda. Na druhou stranu, s teleskopickou tyčí jsme se nesetkali téměř u žádného z testovaných vysavačů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Teleskopická tyč

Ne

87 % Ne, 13 % Ano
Samostatné stání vysavače

Ne

87 % Ne, 13 % Ano
Typ stojanu

Bez stojanu

80 % Bez stojanu, 13 % Obyčejný plastový stojan, 7 % Kvalitní stabilní stojan
Držák na stěnu

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Displej

Pokročilý displej

40 % Jednoduchý displej, 33 % Pokročilý displej, 27 % Bez displeje
Test hlučnosti – minimální výkon (dB)

71,7

69,94
Test hlučnosti – maximální výkon (dB)

85,3

81,03

S ovládáním vysavače vám pomůže pokročilý displej, na kterém můžete nastavit požadovaný výkon a zobrazuje například zbývající čas do vybití baterie nebo množství sesbíraných nečistot dle jejich velikosti. Na takto pokročilý displej jsme se při testování u dalších modelů prakticky nenarazili. Ke spuštění vysavače potom slouží mačkací spoušť, která se velmi dobře ovládá jednou rukou.

Pro zjednodušení údržby má prachová nádobka systém vysypávání pomocí tlačítka, tento způsob už je dnes poměrně běžný, ne vždy je ale řešený zrovna efektivně. Vysavač Dyson v tomto ohledu patří mezi lepší modely a při vyprazdňování nádobky se nijak nezašpiníte, víko se otevírá na pružinu, takže jen zmáčknete tlačítko a nečistoty vypadnou do koše. Na ruční vysavač lze pro účel úklidu povrchu čalounění využít štěrbinovou hubici, ale také specifický kónický rotační kartáč, který si dobře poradí i se zvířecími chlupy.

Hlučnost

Vysavač patří k nejhlučnějším spotřebičům v domácnosti, testované modely jsme proto také přeměřili. Vysavač Dyson vydává 71,7 dB při nejnižším výkonu, 75,1 dB při středním a 85,3 dB při nejvyšší úrovni sání. Podobné hodnoty byly při našem testování poměrně běžné a ač se neřadí mezi nejtišší modely, není v porovnání s konkurencí ani vyloženě hlučný.

Příslušenství a funkce

Příslušenství vysavače Dyson je poměrně bohaté. Najdete v něm nejen klasickou hubici na tvrdé podlahy, ale i speciální hubici na koberce či rotační kartáč, který efektivněji vytáhne nečistoty i z hloubky vláken. Nechybí také hubice na čalounění, štěrbinová hubice, kombinovaná hubice s kartáčkem či flexibilní hubice k vysávání nepřístupných míst. Srovnatelnou výbavu obvykle najdete jen u dalších modelů z vyšší cenové kategorie.

Oproti některým konkurentům potom vysavač postrádá například speciální kartáč na pročesávání zvířecí srsti nebo nástavec na vytírání, ani jedno ale není součástí standardní výbavy vysavačů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Snímatelná tyč

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Hubice na tvrdou podlahu

Ano

53 % Ano, 40 % Ne, 7 % Neuvedeno
Hubice na koberec/univerzální kartáč

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Rotační kartáč

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Hubice na čalounění/matrace

Ano

73 % Ano, 27 % Ne
Štěrbinová hubice

Ano

80 % Ano, 20 % Ne
Kombinovaná/štětinová hubice

Ano

87 % Ano, 13 % Ne
Flexibilní nástavec

Ano

67 % Ne, 33 % Ano
Kartáč na zvířecí srst

Ne

93 % Ne, 7 % Ano
Nástavec na vytírání

Ne

87 % Ne, 13 % Ano
Typ osvětlení hubice

Laserové

67 % Bez osvětlení, 20 % Laserové, 13 % LED
UV lampa

Ne

100 % Ne
Detektor pevných částic

Ano

80 % Ne, 20 % Ano
Funkce vytírání

Ne

87 % Ne, 13 % Ano
Typ mopového nástavce

Bez funkce vytírání

73 % Bez funkce vytírání, 13 % Nerelevantní, 7 % Pevný, 7 % Rotační
Nastavení průtoku vody

Bez funkce vytírání

60 % Bez funkce vytírání, 13 % Ano, 13 % Nerelevantní, 13 % Neuvedeno

 

Z  funkcí stojí za zmínku rozhodně laserové osvětlení, díky kterému skvěle uvidíte, zda nezůstaly na podlaze ještě nějaké nečistoty. S osvětlením se setkáte spíše u dražších modelů, většina tyčových vysavačů jej nemá. Specifickou funkcí pro modely značky Dyson je potom detektor pevných částic. Ten neustále snímá množství vysávaných nečistot a při zvýšeném objemu automaticky zvyšuje výkon sání.

Hlavní výhody a nevýhody

Pozitiv vysavače Dyson je celá řada. Ocenit můžeme zejména vynikající vysávání tvrdých podlah a slušné vysátí některých nečistot (prach, vlasy) z koberce. Vysavač se dobře ovládá, manipulace s ním je snadná a díky pestrému příslušenství s ním vysajete opravdu cokoliv, od podlahy přes sedačku až po závěsy. Navíc si dokáže sací výkon korigovat sám a díky integrovanému laseru na vše skvěle uvidíte. Pozitivem je také jednoduché vysypávání nádobky.

Vyloženě negativ u tohoto modelu moc nenajdete. Poměrně zásadní je samozřejmě jeho vysoká cena, podle názoru uživatelů ale za vynaloženou částku stojí. V tom nemůžeme zcela souhlasit – i když v našem testu vysavač zvítězil, rozdíl mezi ním a podstatně levnějšími prémiovými modely je zcela minimální. Slabší stránkou je potom poměrně krátká výdrž při plném výkonu (6 min), horší vysávání některých nečistot (cornflaky, piliny) z koberce a vyvedení příslušenství v lesklém plastu, u kterého hrozí poškrábání.

Porovnání s alternativami

Jako zajímavá alternativa za nižší cenu se nabízí vysavač Dyson V12 Detect Slim Absolute. Ten má oproti modelu V15 menší kapacitu baterie, která se ale nijak zvlášť neprojevila na výdrži, ta je u obou modelů víceméně stejná. Nabíjí se přitom o něco rychleji, výhodou může být také o trochu menší hmotnost. Má ale výrazně menší objem prachové nádobky (350 ml) a podle údajů výrobce i nižší sací výkon.

V našem testu si vedl v porovnání s vysavačem V15 o něco hůře na tvrdých podlahách, naopak vysávání koberců zvládl o trochu lépe. Rozdíl je ale natolik minimální, že může být zcela náhodný. Neovládá se spouští, ale tlačítkem, což by mohlo některým uživatelům lépe vyhovovat. Výbava i hlučnost je u obou modelů prakticky stejná.

Závěr

Vysavače Dyson si drží pověst špičky na trhu, a ne nadarmo. Model Dyson V15 Absolute Detect jsme otestovali v září 2022 a musíme konstatovat, že v řadě ohledů je před konkurencí napřed. Vyniká především funkcemi, jako je detektor pevných částic nebo laserové osvětlení, pokročilým displejem či automatickou regulací sacího výkonu. Při vysávání je vynikající na tvrdé podlaze, kterou vysaje opravdu do čista. V případě vysávání koberců si skvěle poradí s vlasy a prachem, větší nečistoty mu mohou dělat trochu problém.

Filtraci vysavače můžeme označit za vynikající, v čem naopak úplně nevyniká, je výdrž, zejména při nejvyšším výkonu. Ten ale s ohledem na dobrou efektivitu nízkého a středního výkonu nebudete moc používat. Hlučností se drží standardu. Silnou stránkou vysavače je také pestrá výbava, trochu se ale u tohoto příslušenství bojíme poškrábání, vzhledem k tomu, že je vyrobené z levnějšího plastu. Celkově můžeme vysavač Dyson V15 doporučit především náročným uživatelům, kterým nevadí si za kvalitu připlatit. Stejnou výbavu, funkce i další kvality za nižší cenu potom nabízí model Dyson V12 Detect Slim Absolute.

18 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Dyson V15 Absolute Detect | Hodnocení: 90,3 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda lze u vysavače Roidmi X30 VX sehnat standardně náhradní díly a v jaké cenové úrovni? Někde jsem v recenzi četla, že v případě čínských výrobců jsou velmi drahé. Zvládne tento typ vysavače vytřít větší plochy? Rozhoduji se mezi prvními třemi v testu. Děkuji.

Petra Fousková

Dobrý den, v případě čínských vysavačů nebývá ani tak problém s cenou příslušenství, jako spíše jeho dostupností. Nelze zcela zaručit, že vše seženete. Filtry se ovšem pro X30 VX standardně prodávají a vychází cca 200 Kč za kus. Vysavač zvládne vytřít i větší plochu. Pokud je pro vás zcela zásadní dostupnost příslušenství po mnoho mnoho let, pak volte raději Dyson. Příslušenství pro čínské vysavače lze většinou dost snadno sehnat na Aliexpressu.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Dyson V15 Absolute Detect

Dyson V15 Absolute Detect

18 300 Kč Orientační cena