Menu

Jaký herní notebook vybrat dle srovnání

Při výběru herního notebooku se primárně zaměřujeme na výkonnostní stránku daného zařízení. A tak spíše než zpracování a designu dáváme přednost rychlosti procesoru, výkonu grafické karty a použité operační paměti. Na této stránce tak najdete náš výběr nejlepších variant herních notebooků, které by si měly docela bezproblémově poradit s většinou současných herních titulů. Omezeni budete na systém Windows, protože MacBooky nedisponují výkonnou grafickou kartou.

Protože výkon je u herních notebooků samozřejmě tou základní a nejdůležitější vlastností, měli byste se při výběru zaměřit na maximální kvality v tomto ohledu. Vynechat byste však neměli ani charakteristiky displeje, klávesnice a dalších parametrů, které mohou herní prožitek zásadně ovlivňovat. Podrobněji si problematiku vysvětlíme v článku Jak vybrat herní notebook.

Věříme, že pro vás náš výběr bude minimálně inspirací, ne-li finálním řešením. Jelikož pořizovací ceny těchto zařízení nejsou malé, určitě vybírejte pečlivě, čtěte před koupí recenze a zjistěte si co největší množství informací o produktu, který se chystáte pořídit. Pokud hledáte obsáhlejší informace o tom, jak vybrat notebook, zkuste tento článek, který jsme vytvořili jako nákupního rádce pro notebooky všeobecně.


Nejlepší herní notebooky dle srovnání

Herní notebooky

Varianta výběru
Název produktu
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Herní notebooky

 • Skvělý výkon
 • Kapacita a rychlost pevných disků
 • Možnosti konektivity
 • Vysoká cena
 • Vysoká hmotnost
 • Horší možnosti manipulace

48 000 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Vítěz cena/výkon

Herní notebooky

 • Velmi dobrý výkon
 • Herní design
 • Kapacita dvou pevných disků
 • Vyšší hmotnost
 • Horší manipulovatelnost
 • Konstrukce z plastu

31 000 Kč

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
2.

Dostupná varianta

Herní notebooky

 • Herní výkon za přijatelnou cenu
 • Herní design
 • Výrazně nezaostává v žádném ohledu za dražší konkurencí
 • Vysoká hmotnost
 • Plastová konstrukce
 • Menší výdrž baterie

20 000 Kč

Zobrazit nabídky

Srovnání základních parametrů herních notebooků

Recenze Omen by HP 15-dc1114nc Omen by HP 15-dc1114nc Recenze Dell Inspiron 15 N-3590-N2-711K Dell Inspiron 15 N-3590-N2-711K Recenze Asus FX505DT-BQ051T Asus FX505DT-BQ051T

Ocenění

Top produkt

Vítěz cena/výkon

Dostupná varianta

Kategorie

Herní notebooky

Herní notebooky

Herní notebooky

Orientační cena

48 000 Kč

31 000 Kč

20 000 Kč

Materiál konstrukce

Tvrzený plast

Plast

Plast

Velikost displeje (palce ")

15,6

15,6

15,6

Udávaná výdrž (h)

Hmotnost (kg)

2,52

2,34

2,3

Tloušťka (mm)

Typ procesoru

Intel Core i7

Intel Core i7

AMD Ryzen 5 3550H

Grafická karta

NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q

NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti

NVIDIA GeForce GTX 1650

Typ operační paměti RAM

DDR4

DDR4

DDR4

Velikost operační paměti RAM (GB)

32

16

8

Typ pevného disku

HDD a SSD

HDD a SSD

SSD

Kapacita pevných disků (GB)

1 500

1 256

512


Jak vybrat herní notebook

 • Stanovte si cenový limit.
 • Výběr orientujte podle her, které chcete hrát.
 • Nepodceňte velikost úložiště.
 • Myslete na rozdíl ve výkonu komponent určených pro počítače a pro notebooky.
 • Zohledněte obnovovací frekvenci monitoru.

Vybrat herní notebook by neměla být otázka pár minut, ale spíše dobře uváženého a pečlivého rozhodování a určování priorit, které by zařízení mělo splňovat. Určitě však není ideální takový notebook vybírat týdny, či dokonce měsíce, protože pokrok jde velmi rychle kupředu a to, co jste vybrali před měsícem, už nemusí být zcela aktuální.

Je dobré předem vědět, jak notebook máme v plánu využívat, a mít představu o tom, kolik za takový notebook chceme zhruba zaplatit. Následující odstavce se věnují právě herním notebookům, nicméně velmi podrobný článek Jak vybrat notebook najdete také na souhrnné stránce notebooků.

Grafická karta

Pro hraní her budete odkázáni na dedikované (samostatné) grafické karty. Vývoj těch integrovaných jde sice mílovými kroky kupředu, nicméně plnohodnotné hraní nikdy neposkytnou. Vybírejte tu nejlepší grafickou kartu, která se do vaší cenové relace vejde. Procesor je sice věc podstatná, z pravidla však v případě laptopů grafickou kartu nijak zvlášť neomezuje, protože je zvolen vhodně.

Prozatím se vyhněte grafickým kartám značky AMD, protože v roce 2020 nejsou ani zdaleka konkurenceschopné produktům Nvidia. Zaměřte se na řady GTX a RTX, dávejte však pozor na označení grafických karet. Každý základní model grafiky má totiž několik podtypů, podle výkonu, kterým disponují. Podrobněji se této problematice věnujeme v článku Jak vybrat notebook v sekci Grafická karta.

Herní tituly

Pro výběr grafické karty je podstatné, jaké hry chcete hrát. Zatímco při nejnovějších herních peckách jako je například Battlefield V na plné detaily a při 4K rozlišení se pořádně zapotí i ty nejvýkonnější grafiky na trhu, tituly jako League of Legends, PUBG či CS:GO jsou o poznání nenáročnější a vystačí si s grafikou střední třídy. Výběru zajímavých herních titulů jsem věnovali samostatný článek.

Procesor

Důležitým prvkem herních notebooků je především již zmiňovaný procesor. Nedoporučujeme vybírat model s procesorem nižší řady než Intel Core i5, tedy procesor s minimálně 4 až 6 jádry a vysokou frekvencí (například Core i5-10600H). Ani to vám však příliš nevytvoří představu o tom, jak je vlastně procesor výkonný. Nejlepší možností je řídit se zátěžovými testy z různých nezávislých stránek.

V minulých letech nebyly procesory AMD konkurenceschopné, nicméně od řady Ryzen 4000 (například Ryzen 5 4600H) se situace otáčí a procesory obou výrobců jsou srovnatelné.

Operační paměť

Dalším kritériem je operační paměť notebooku. U herních notebooků by měla být velikost operační paměti 16 RAM DDR4. Při 8 GB RAM můžete být při provozu novějších her a souběžném otevření prohlížeče již poměrně lehce omezeni.

Displej

Trendem dnešních blogů a návodů je doporučovat co nejvyšší rozlišení. Jedná se však o velký prohřešek, kterého my se v rádci nedopustíme. Je totiž důležité počítat hned s několika parametry. Displej notebooku je výrazně menší, než externí monitor u stolního počítače. Poměr pak hovoří jasně. Zásadní je totiž jemnost displeje, která je definována poměrem mezi velikostí obrazovky a rozlišením.

Níže uvádíme pro přehlednost tabulku porovnávající jemnost zobrazení notebooku a externího monitoru při běžných rozměrech a rozlišeních (vyšší číslo znamená jemnější / kvalitnější zobrazení). Můžete si všimnout, že Full HD rozlišení dává na 15,6″ velkém displeji notebooku téměř stejně jemné zobrazení jako na 28″ velkém externím monitoru se 4K rozlišením.

Rozlišení Úhlopříčka notebook Jemnost zobrazení Běžná úhlopříčka monitoru při daném rozlišení Jemnost zobrazení
Full HD (1920 x 1080 pixelů) 15,6″ 141 PPI 24″ 92 PPI
2K (2560 x 1440 pixelů) 15,6″ 188 PPI 26″ 113 PPI
4K (2560 x 1440 pixelů) 15,6″ 282 PPI 28″ 157 PPI

Pro notebooky tedy nemá větší rozlišení než 2K smysl ani v případě úhlopříčky 17″. Vyšší rozlišení totiž obraz sice vylepšuje, nicméně téměř za hranicí toho, co dovede oko vnímat. Vyšší rozlišení se také výrazně odráží na výkonu grafické karty, kdy 4K zobrazení vyžaduje řádově výkonnější kartu než zobrazení Full HD. Raději než na vysoké rozlišení se zaměřte na obnovovací frekvenci, a to minimálně 120 Hz.

Velikost úložiště

Důležitý je i pevný disk, dle nás je v poměru cena/výkon pro herní notebooky nejlepší možností kombinace SSD a HDD disku. Rychlý disk SSD na systém a nejvíce využívané aplikace a vysokokapacitní HDD pro ostatní data a soubory. Nikdy však nekupujte počítač bez SSD disku. Nejnovější herní tituly mohou zabírat až 100 GB úložného prostoru, volte tedy úložný prostor minimálně 500 GB.

Podrobnosti o jednotlivých typech úložišť naleznete v článku Pevný disk.

Přehřívání

Výrobci se snaží vyrábět co nejvýkonnější notebooky za co nejpřijatelnější peníze a často pak šetří na dalších parametrech, jako je kvalitní konstrukce nebo chlazení. Právě schopnost notebooku chladit své komponenty je záležitost, kterou je důležité sledovat v hodnocení uživatelů.

Pokud se procesor přehřívá, dochází k tomu, že procesor automaticky snižuje svůj výkon, aby se stíhal chladit (Thermal Throttling). Tím pádem se i ta nejlepší grafická karta může výkonnostně propadnout na úroveň té nejslabší, jakou lze sehnat, protože procesor nestíhá zpracovávat informace.

Přehledné hodnocení konkrétních modelů notebooků naleznete také na www.notebookcheck.net. Na webu však nenaleznete vzhledem k širokému spektru produktů všechny modely.

Často kladené otázky k herním notebookům

Jaké jsou herní notebooky?

Poznáte je na první pohled. Konstrukční provedení je většinou provedeno tak, aby bylo na první pohled zřejmé, k čemu je notebook určen. Základem je výkonná grafická karta a procesor, ale také větší objem operační paměti RAM (16 GB je dostatečné) a podsvícená klávesnice. Výdrž baterie je nižší a notebook je potřeba využívat na podložce, aby se stíhal chladit. Kompenzací za větší rozměry a hmotnost je pak velmi vysoký výkon využitelný nejen při hrách, ale také pro náročnější aplikace.

Hodí se herní notebooky i pro jiné účely?

Díky vysokému výkonu se herní notebooky skvěle hodí také pro 3D modelování či projekci. Vyhoví při střihu videí, nejsou však všeobecně příliš vhodné pro práci s grafikou. Často totiž jejich displej nezobrazuje barvy příliš věrně. Všeobecně kategorie herních notebooků nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu, nicméně šetří na kvalitě zpracování a některých nadstandardních funkcích, jako je například druhý displej.

Jsou notebooky vhodné k hraní her?

Odpověď zní ano, ale… Herní notebooky skvěle splní požadavky na nejnovější herní tituly pro Full HD, maximálně 2K rozlišení. Pokud byste je však chtěli používat jako zdroj k externímu 4K monitoru, brzy zjistíte, že i když je označení modelů grafických karet pro notebooky a počítače stejné, ty počítačové jsou výrazně výkonnější. Pokud tedy nepotřebujete počítač přenášet, doporučujeme sestavit stolní počítač, který vás vyjde levněji a bude jej možné do budoucna vylepšit.

Diskuze a poradna

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den,
vybral jsem si model HP Pavilion Gaming 16-a0900nc, jaký máte názor na tento notebook? Předem děkuji.

Michal Šikl, 2.11.2020

Dobrý den,
notebook v sobě spojuje velký objem operační paměti RAM (16 GB je v kategorii kolem 20 000 Kč zcela nadstandardní) společně se základní úrovní herní grafické karty GTX 1650 a solidním procesorem i5-10300H. Jako takový vyhoví pro běžné kancelářské a multimediální činnosti. Dobrých výsledků docílí při hraní méně náročných herních titulů (Counter Strike, League of Legends, Valorant) a poskytne také dostatek výkonu pro hraní středně náročných her (Witcher 3, GTA V, Doom Eternal) na střední nastavení detailů. Pro hraní nejnovějších herních pecek na vysoké rozlišení doporučujeme řadu grafických karet RTX a procesory Intel i5 a i7 / AMD Ryzen 5 a Ryzen 7 nejnovějších generací.

Jakub Gulec, redaktor, 10.11.2020

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.7 z 12 hlasů