Jak vybrat herní notebook
- Stanovte si cenový limit.
- Výběr orientujte podle her, které chcete hrát.
- Nepodceňte velikost úložiště.
- Myslete na rozdíl ve výkonu komponent určených pro počítače a pro notebooky.
- Zohledněte obnovovací frekvenci monitoru.
Vybrat herní notebook by neměla být otázka pár minut, ale spíše dobře uváženého a pečlivého rozhodování a určování priorit, které by zařízení mělo splňovat. Určitě však není ideální takový notebook vybírat týdny, či dokonce měsíce, protože pokrok jde velmi rychle kupředu a to, co jste vybrali před měsícem, už nemusí být zcela aktuální.
Je dobré předem vědět, jak notebook máme v plánu využívat, a mít představu o tom, kolik za takový notebook chceme zhruba zaplatit. Následující odstavce se věnují právě herním notebookům, nicméně velmi podrobný článek Jak vybrat notebook najdete také na souhrnné stránce notebooků.
Grafická karta
Pro hraní her budete odkázáni na dedikované (samostatné) grafické karty. Vývoj těch integrovaných jde sice mílovými kroky kupředu, nicméně plnohodnotné hraní nikdy neposkytnou. Vybírejte tu nejlepší grafickou kartu, která se do vaší cenové relace vejde. Procesor je sice věc podstatná, z pravidla však v případě laptopů grafickou kartu nijak zvlášť neomezuje, protože je zvolen vhodně.
Prozatím se vyhněte grafickým kartám značky AMD, protože v roce 2020 nejsou ani zdaleka konkurenceschopné produktům Nvidia. Zaměřte se na řady GTX a RTX, dávejte však pozor na označení grafických karet. Každý základní model grafiky má totiž několik podtypů, podle výkonu, kterým disponují. Podrobněji se této problematice věnujeme v článku Jak vybrat notebook v sekci Grafická karta.
Herní tituly
Pro výběr grafické karty je podstatné, jaké hry chcete hrát. Zatímco při nejnovějších herních peckách jako je například Battlefield V na plné detaily a při 4K rozlišení se pořádně zapotí i ty nejvýkonnější grafiky na trhu, tituly jako League of Legends, PUBG či CS:GO jsou o poznání nenáročnější a vystačí si s grafikou střední třídy. Výběru zajímavých herních titulů jsem věnovali samostatný článek.
Procesor
Důležitým prvkem herních notebooků je především již zmiňovaný procesor. Nedoporučujeme vybírat model s procesorem nižší řady než Intel Core i5, tedy procesor s minimálně 4 až 6 jádry a vysokou frekvencí (například Core i5-10600H). Ani to vám však příliš nevytvoří představu o tom, jak je vlastně procesor výkonný. Nejlepší možností je řídit se zátěžovými testy z různých nezávislých stránek.
V minulých letech nebyly procesory AMD konkurenceschopné, nicméně od řady Ryzen 4000 (například Ryzen 5 4600H) se situace otáčí a procesory obou výrobců jsou srovnatelné.
Operační paměť
Dalším kritériem je operační paměť notebooku. U herních notebooků by měla být velikost operační paměti 16 RAM DDR4. Při 8 GB RAM můžete být při provozu novějších her a souběžném otevření prohlížeče již poměrně lehce omezeni.
Displej
Trendem dnešních blogů a návodů je doporučovat co nejvyšší rozlišení. Jedná se však o velký prohřešek, kterého my se v rádci nedopustíme. Je totiž důležité počítat hned s několika parametry. Displej notebooku je výrazně menší, než externí monitor u stolního počítače. Poměr pak hovoří jasně. Zásadní je totiž jemnost displeje, která je definována poměrem mezi velikostí obrazovky a rozlišením.
Níže uvádíme pro přehlednost tabulku porovnávající jemnost zobrazení notebooku a externího monitoru při běžných rozměrech a rozlišeních (vyšší číslo znamená jemnější / kvalitnější zobrazení). Můžete si všimnout, že Full HD rozlišení dává na 15,6″ velkém displeji notebooku téměř stejně jemné zobrazení jako na 28″ velkém externím monitoru se 4K rozlišením.
Rozlišení |
Úhlopříčka notebook |
Jemnost zobrazení |
Běžná úhlopříčka monitoru při daném rozlišení |
Jemnost zobrazení |
Full HD (1920 x 1080 pixelů) |
15,6″ |
141 PPI |
24″ |
92 PPI |
2K (2560 x 1440 pixelů) |
15,6″ |
188 PPI |
26″ |
113 PPI |
4K (2560 x 1440 pixelů) |
15,6″ |
282 PPI |
28″ |
157 PPI |
Pro notebooky tedy nemá větší rozlišení než 2K smysl ani v případě úhlopříčky 17″. Vyšší rozlišení totiž obraz sice vylepšuje, nicméně téměř za hranicí toho, co dovede oko vnímat. Vyšší rozlišení se také výrazně odráží na výkonu grafické karty, kdy 4K zobrazení vyžaduje řádově výkonnější kartu než zobrazení Full HD. Raději než na vysoké rozlišení se zaměřte na obnovovací frekvenci, a to minimálně 120 Hz.
Velikost úložiště
Důležitý je i pevný disk, dle nás je v poměru cena/výkon pro herní notebooky nejlepší možností kombinace SSD a HDD disku. Rychlý disk SSD na systém a nejvíce využívané aplikace a vysokokapacitní HDD pro ostatní data a soubory. Nikdy však nekupujte počítač bez SSD disku. Nejnovější herní tituly mohou zabírat až 100 GB úložného prostoru, volte tedy úložný prostor minimálně 500 GB.
Podrobnosti o jednotlivých typech úložišť naleznete v článku Pevný disk.
Přehřívání
Výrobci se snaží vyrábět co nejvýkonnější notebooky za co nejpřijatelnější peníze a často pak šetří na dalších parametrech, jako je kvalitní konstrukce nebo chlazení. Právě schopnost notebooku chladit své komponenty je záležitost, kterou je důležité sledovat v hodnocení uživatelů.
Pokud se procesor přehřívá, dochází k tomu, že procesor automaticky snižuje svůj výkon, aby se stíhal chladit (Thermal Throttling). Tím pádem se i ta nejlepší grafická karta může výkonnostně propadnout na úroveň té nejslabší, jakou lze sehnat, protože procesor nestíhá zpracovávat informace.
Přehledné hodnocení konkrétních modelů notebooků naleznete také na www.notebookcheck.net. Na webu však nenaleznete vzhledem k širokému spektru produktů všechny modely.
Dobrý den,
vybral jsem si model HP Pavilion Gaming 16-a0900nc, jaký máte názor na tento notebook? Předem děkuji.