Nejlepší levné tablety do 5000 Kč| Test & Recenze 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší levné tablety do 5000 Kč dle testu a recenzí 2023

Aktualizováno:
Prosinec 2022
Autor:
Jakub Gulec

V kategorii doporučujeme

Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ

4 500 Kč

Orientační cena

Jaký levný tablet do 5 000 Kč vybrat dle srovnání

Nejlepší produkt
Doporučujeme
Přečíst recenzi Orientační cena 4 500 Kč
Top cena/výkon
Doporučujeme
Přečíst recenzi Orientační cena 3 500 Kč
Pro nenáročné
Doporučujeme
Přečíst recenzi Orientační cena 2 200 Kč

Tablety do 5 000 Kč nabízejí pro většinu zákazníků zajímavý kompromis. Při zachování přijatelné ceny již poskytují parametry, které umožní provoz nejdůležitějších aplikací či hraní méně náročných her. Skvěle se hodí pro základní multimediální zábavu a brouzdání internetu. Nad ostatními modely přitom ční Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ, který nabídne nejkomplexnější vybavenost. Samsung Galaxy Tab A7 Lite WiFi je v poměru ceny a výkonu velmi výhodnou variantou a potěší i děti. Velice nenáročné uživatele pak může zaujmout levný iGet Smart W83.

Jak srovnáváme tablety do 5 000 Kč?

Jednotlivé tablety do srovnání zařazujeme hlavně podle jejich výkonu, displeje nebo například výdrže baterie. Důraz je kladen také na zhodnocení skutečného využití papírových parametrů, protože teoretické kvality se často mohou rozcházet se skutečností. V nejnižší cenové hladině věnujeme také velkou pozornost též konektivitě, naopak váhu nepřikládáme fotoaparátu. Ten je tragický u všech levných tabletů.

Nejdůležitější parametry:

 • Výkon použitého procesoru
 • Kvalita, úhlopříčka a rozlišení displeje
 • Úložiště a možnosti jeho rozšíření
 • Konektivita
 • Konstrukce
 • Hodnocení uživatelů

Jestliže se vám zdá náš výběr příliš omezující, nebo z jakéhokoli důvodu nevyhovující a chcete si vybrat podle sebe na základě odborných informací, vytvořili jsme také nákupního poradce Jak vybrat tablet do 5 000 Kč. Pokud si chcete upevnit informace o tabletech všeobecně, navštivte náš článek Jak vybrat tablet.


Nejlepší tablety do 5 000 Kč dle srovnání

Varianta výběru
Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Nejlepší produkt

Recenze Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ
Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ
 • Dobrý výkon v kategorii
 • Velký a kvalitní displej
 • Téměř aktuální Android
 • Kvalita fotoaparátu
 • Průměrná kapacita úložiště
4 500 Kč Do obchoduZobrazit nabídky

Top cena/výkon

Recenze Samsung Galaxy Tab A7 Lite WiFi
Samsung Galaxy Tab A7 Lite WiFi
 • Solidní poměr ceny a výkonu
 • Velká kapacita baterie v kategorii
 • Napájení přes USB-C
 • Nízké rozlišení obrazovky
 • Menší úložiště
3 500 Kč Do obchoduZobrazit nabídky

Pro nenáročné

Recenze iGet Smart W83
iGet Smart W83
 • Moderní systém s ohledem k ceně
 • Dostatečné úložiště pro nenáročné
 • Napájení přes moderní USB-C
 • Vhodný jen pro nejméně náročné činnosti
 • Fotoaparát je špatný a zbytečný
 • Menší operační paměť
2 200 Kč Do obchoduZobrazit nabídky

Jak chápat redakční hodnocení?

Doporučujeme jen produkty, které mají dle posouzení redaktora hodnocení nad 70 %. Podívejte se, co jednotlivé procentní hladiny znamenají.

Recenze Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ
Lenovo M10 Plus ZA5T0081CZ
Recenze Samsung Galaxy Tab A7 Lite WiFi
Samsung Galaxy Tab A7 Lite WiFi
Recenze iGet Smart W83
iGet Smart W83
Ocenění

Nejlepší produkt

Top cena/výkon

Pro nenáročné

Orientační cena 4 500 Kč 3 500 Kč 2 200 Kč
Operační systém Android 9.0 Android 11 Android 10
Procesor Helio P22T Helio P22T Allwinner A133
Počet jader procesoru 8 8 4
Frekvence procesoru (GHz) 2,3 2,3 1,6
Jednojádrový výkon dle Geekbench 5.4 172 172 109
Mnohojádrový výkon dle Geekbench 5.4 920 920 339
Operační paměť (RAM) 4 3 2
Velikost úložiště (GB) 64 32 32
SD karta Max. 256 GB Max. 1 024 Max. 128 GB
Technologie displeje IPS TFT IPS
Úhlopříčka (") 10,3 8,7 8
Rozlišení displeje (px) 1 920 x 1 200 1 340 x 800 1 280 x 800
Jemnost displeje 220 179 189
Kapacita baterie 5 000 5 100 4 000
Výdrž baterie podle výrobce 9 8 Neuvedeno
Rozlišení fotoaparátu (Mpx) 8 8 Neuvedeno
Připojení USB-C USB-C USB-C
Jack 3,5 mm Ano Ano Ano
SIM karta Ne Ne Ne
Navigační systémy GPS GPS, Glonass, Beidou, Galileo Neuvedeno
NFC Ne Ne Ne
Nejlepší produkt
 • Dobrý výkon v kategorii
 • Velký a kvalitní displej
 • Téměř aktuální Android
 • Kvalita fotoaparátu
 • Průměrná kapacita úložiště

Lenovo M10 Plus je model speciálně určený právě pro využití dětmi. Procesor Helio P22T vyhoví k projektovanému užití výborně, pro multimediální zábavu a jednodušší hry je více než dostačující. Tablet je určen pro děti zejména díky uživatelským profilům a speciálnímu režimu pro děti. Úhlopříčka sice není největší, přesto ji v této kategorii můžeme označit možná až za příliš velkou. S 10,3 palci se nemusí malým dětem dobře držet v rukou. Naproti tomu rozlišení 1 920×1 200 pixelů vyhoví celé rodině. Přečíst celou recenzi

4 500 Kč Orientační cena

Top cena/výkon
 • Solidní poměr ceny a výkonu
 • Velká kapacita baterie v kategorii
 • Napájení přes USB-C
 • Nízké rozlišení obrazovky
 • Menší úložiště

Samsung Galaxy Tab A7 Lite WiFi patří mezi cenově nejdostupnější tablety. S ohledem na svou velmi nízkou cenu je ale oproti konkurenci vybaven poměrně dobře. Vyhoví zejména pro sledování videí či procházení internetu. Poradí si i s nenáročnými aplikacemi a s ohledem na solidní konstrukci a menší rozměry tak odpovídá potřebám dětí.

Procesor MediaTek P22T se řadí mezi ty méně výkonné, počítejte tak s občasnými záseky a čekáním. Připojení USB-C konektorem je ale moderní a baterie poskytuje dostatečnou kapacitu. Nižší rozlišení obrazovky 1 340 x 800 pixelů sice není nic, co bychom chválili, ale s ohledem na menší úhlopříčku nebude velkým problémem. Přečíst celou recenzi

3 500 Kč Orientační cena

Pro nenáročné
 • Moderní systém s ohledem k ceně
 • Dostatečné úložiště pro nenáročné
 • Napájení přes moderní USB-C
 • Vhodný jen pro nejméně náročné činnosti
 • Fotoaparát je špatný a zbytečný
 • Menší operační paměť

iGet Smart W83 patří mezi vůbec nejlevnější tablety na trhu a svou cenou podkročí i většinu nejlevnějších chytrých telefonů. Je proto zřejmé, že procesor Allwinner A133 svému jménu nedostojí a souboj se všemi aplikacemi nevyhraje. Tablet nabízí základní výkon pro procházení fotek, přehrávání videí a procházení internetu. Poradí si i s nenáročnými výukovými aplikacemi, tím ale jeho využitelnost končí.

Displej pracuje s technologií IPS a na úhlopříčce 8 palců nabídne rozlišení 1 280 x 800 pixelů. To je v kategorii hodnota standardní. Fotoaparát je osazen zbytečně, dobré fotky neudělá. Na druhou stranu na těle naleznete sluchátkový konektor a pro nabíjení port USB-C. Tablet je lehký, konstrukce samozřejmě není dokonalá, ale v cenové hladině spíše dobrá. Přečíst celou recenzi

2 200 Kč Orientační cena

Jak vybrat tablet do 5 000 Kč

Tablety s cenou do 5000 Kč již obvykle nabízejí bezproblémový chod systému a zvládnou pokrýt nároky zejména méně náročných aplikací. Pokud vybíráte tablet s ohledem na cenu, ale nechcete jen naprosto základní funkce v nejnižších cenových kategoriích, pak pro vás volba v této cenovce může být ideální variantou.

Výkon

Výkon tabletu je determinován frekvencí jeho procesoru a velikostí operační paměti RAM. I když frekvence procesoru není jediným určujícím parametrem jeho výkonu, pokud je ve frekvencích dvou procesorů velký rozdíl, více bude vždy lépe.

V kategorii tabletů do 5 000 Kč máte v tomto ohledu již poměrně slušnou možnost výběru, proto doporučujeme zaměřit se na přístroje s minimálně čtyřjádrovými procesory s frekvencí pohybující se okolo 1,5 GHz. Operační paměť RAM by měla dosahovat hodnot minimálně 2 GB.

Interní paměť

Interní paměť by vám měla nabídnout minimálně 32 GB úložiště. V případě, že je k dispozici pouze 32 GB či méně interní paměti, zaměřte se na možnost jejího rozšíření SD kartou. Pokud víte, že chcete zařízení využívat pro přehrávání filmů, neopomeňte velikost souboru s videem. Full HD kvalita filmu může mít bez problémů i přes 5 GB dat.

Operační systém a baterie

Častým nešvarem tabletů v této kategorii bývá vybavení staršími verzemi operačních systémů. To s sebou může přinášet nekompatibilitu s nejnovějšími aplikacemi. Koupi tabletu se starší verzí operačního systému tedy dobře zvažte. Samostatnou kapitolou je pak u levnějších kousků výdrž baterie, která by neměla být kratší než pět hodin i při náročném provozu, jinak budete s mobilitou tabletu limitováni vzdáleností zásuvky.

Displej

Důležitá je rozhodně kvalita displeje, kterou byste neměli podcenit. K dispozici jsou TFT, TN, VA a IPS displeje, přičemž varianta IPS je nejmodernější. Na paměti jistě mějte také využitelnost papírových parametrů při skutečném používání a snažte se ujistit o kvalitě tabletu na základě recenzí předchozích uživatelů.

Všeobecné informace důležité pro výběr vhodného přístroje najdete v článku Jak vybrat tablet.

Často kladené otázky k levným tabletům do 5 000 Kč

Jak a jaký vybrat tablet do 5 000 Kč?

Tablety s cenou pod 5 000 Kč patří mezi ty nejlevnější na trhu. Při výběru se zaměřte na volbu vhodné úhlopříčky, ale zohledněte také výkon procesoru. Právě v nejnižší cenové hladině mohou být rozdíly mezi jednotlivými modely poměrně výrazné. Často se liší také rozlišení displeje, optimem je 1 920 x 1 200 pixelů. Neprávem podceněnou kategorií při výběru je maximální možná velikost paměťové karty, kterou můžete úložiště rozšířit. Nejlepší tablety do 5 000 Kč najdete v našem srovnání.

Jaké jsou levné tablety do 5 000 Kč?

Zařízení v nejnižší cenové hladině nabízejí základní výkon a zobrazovací schopnosti. Postačí pro účely multimediální zábavy, brouzdání internetu, ale také pro nenáročné hry. Kvalitní fotoaparáty ani vysoký výkon však nejsou dostupné a také velikost operační paměti je menší. Často disponují starším operačním systémem. Jsou vhodné spíše pro nenáročné uživatele.

Jaký je rozdíl mezi tabletem a iPadem?

Největší rozdíl je v operačním systému. Zatímco tablety jsou řízeny operačním systémem Android, o provoz iPadů se stará iOS. Zásadní rozdíl je také v možnostech výběru. Tablety s OS Android vyrábí velké spektrum firem. iPady jsou výhradním zbožím společnosti Apple. Výhodou iOS zařízení je dokonale odladěný systém, který umožňuje využití kvalitnějších aplikací. Naproti tomu Android dovoluje využití většího spektra aplikací a jeho propojení s ostatními systémy je snazší.

Jak dlouho vydrží baterie tabletu?

Kapacita baterie je uváděna v miliampérhodinách (mAh). Výdrž zařízení pak závisí na poměru mezi kapacitou a odběrem komponent. Někteří výrobci uvádí výdrž baterie v hodinách. Za dobrou hodnotu lze považovat 12 hodin a více. Nutno však dodat, že v reálném životě se může výdrž i výrazně lišit, a to v závislosti na využití. Pokud budete na tabletu hrát bez ustání hru, tablet vydrží výrazně méně. Naopak pokud budete na tabletu číst e-knihu se sníženým jasem, můžete se dostat i na výdrž delší.

Jakub Gulec se v našem týmu zaměřuje zejména na články technologického charakteru. Tablety patří mezi jedno z jeho nejstarších témat, s problematikou je dobře seznámen. Vysvětlí vám například, proč jsou tablety do 5 000 Kč vhodné spíše pouze jako "zobrazovadla" na cesty. Kromě tabletů recenzuje také mobily a notebooky.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.9 z 7 hlasů