Test nejlepších sušiček potravin/ovoce a jak je vybrat

Obrázek sušičky potravin

Sušičky potravin jsou pomocníci, kteří najdou místo v každé domácnosti. Ty nejlepší sušičky potravin jsme podrobili testu, na základě kterého bude jednoduché vybrat si ten správný model. Nicméně je důležité, abyste se i vy sami orientovali v možnostech, které trh nabízí, abyste se vyznali ve funkcích, které sušičky mohou mít.

Proto je zde pro vás manuál, který vás provede parametry sušiček. Nakonec budete sami vědět, jak sušičku potravin vybrat a budete vědět, na co se přesně zaměřit, nebudete-li se chtít řídit naším výběrem TOP produktů.

Sušiček potravin je celá škála. Na trhu lze najít takové, které usuší pouze vybrané ovoce, nebo takové, které si poradí i s masem. Je opravdu výhodné pořídit model, který zvládne usušit různé druhy potravin. Budete tak mít možnost usušit si cokoliv, co vypěstujete na zahradě a budete si to chtít uchovat na zimu, nebo prostě proto, že máte hojnou úrodu a než byste vše stihli spotřebovat, část by nevydržela čerstvá.


Nejlepších 10 sušiček ovoce dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název sušičky potravin/ovoce

Počet plat

Příkon (W)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled sušičky ovoce ETA Karina 0301

ETA Karina 0301

9

400

1 200 Kč

Náhled sušičky ovoce Sencor SFD 1305

Sencor SFD 1305

5

250

900 Kč

Náhled sušičky ovoce Concept SO-1020

Concept SO-1020

9

245

1 200 Kč

Náhled sušičky ovoce G21 Paradiso small

G21 Paradiso small

5

245

1 000 Kč

Náhled sušičky ovoce Domo DO 600 S

Domo DO 600 S

4

700

1 800 Kč

Náhled sušičky ovoce Concept SO-1025

Concept SO-1025

12

245

1 700 Kč

Náhled sušičky ovoce Gorenje FDK 24

Gorenje FDK 24

5

240

1 400 Kč

Náhled sušičky ovoce Concept SO-1060

Concept SO-1060

9

245

1 800 Kč

Náhled sušičky ovoce G21 Paradiso BIG

G21 Paradiso BIG

6

550

1 600 Kč

Náhled sušičky ovoce Bielmeier BHG 601

Bielmeier BHG 601

4

700

1 500 Kč

Testování a recenze sušiček potravin pro rok 2017

Velký test sušiček potravin momentálně zpracováváme, jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku 2017. V testu budou také recenze nejlépe hodnocených sušiček potravin. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených přístrojů na základě uživatelských zkušeností. Vždy se jedná o sušičky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní sušičku, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz

Jak vybrat sušičku potravin

1. Velikost, tvar a hmotnost

2. Výkon a příkon

3. Vlastnosti a funkce

4. Příslušenství

5. Cena

Sušení potravin není výdobytek moderní doby, jde o nejstarší způsob, jak uchovat potraviny chutné a jak v nich zachovat dostatek vitamínů a zdraví prospěšných látek, které mají potraviny i za syrové čerstvé podoby.

Možná si říkáte, že usušit si můžete potravin i v troubě. To je sice pravda, ale moderní sušičky potravin zajistí, že se vám potravin nespálí, pohlídají dostatečné větrání a navíc umožňují sušit různé druhy potravin dohromady, bez toho, aniž by se jeden druh spálil a na druhý byste dalších pár hodin museli čekat. Jak vypadá taková ideální sušička ovoce, vám poradí průvodce obsahující podstatné informace o velikosti, výkonu nebo funkcích, které byste měli požadovat.


1. Velikost, tvar a hmotnost

Velikost

Když se máme bavit o velikosti sušiček ovoce, nebudeme tím myslet úplně rozměry, tedy například průměr a výšku přístroje. Velikost sušiček potravin se ve specifikacích nejčastěji určuje počtem plat, kterými sušička disponuje. Zpravidla se jedná o pět plat, počet se však může lišit výrobci i provedením sušičky. Některé sušičky mají totiž pevně daný počet plat, na kterých můžete potraviny sušit. Jedná se například o hranatou sušičku potravin, jejíž plata jsou v podobě výsuvných „šuplíků“. U takových sušiček si můžete provedení zvolit a seženete klidně model s pěti patry, ale třeba také se čtrnácti.

U jiných, zejména kulatých sušiček, si můžete zvolit, zda využijete plata 4, nebo si přikoupíte náhradní plata a budete naráz sušit ovoce na devíti patrech sušících plat. To může být mnohem výhodnější. Vše se odvíjí od vašich potřeb. Při příležitostném sušení postačí základní pětipatrová sušička, máte-li však hodně zásob na sušení a sušička má být celoročním pomocníkem, uvítáte jistě možnost přikoupit plata nebo rovnou pořídíte model s co nejvíce patry to jde.

Pokud by vás přece jen zajímalo, kolik místa sušička zabere, je potřeba počítat s tím, že výškově se může lišit v závislosti na počtu plat, obvykle má však 20 – 40 cm. Průměr potom může činit i více, než půl metru.

Tvar

Nejen na velikosti záleží. Zajímat byste se měli také o to, jaká je možnost tvaru přístroje. Existují totiž kulaté, ale i hranaté sušičky, přičemž každý typ má své pro a proti.

Kulatý tvar

Kulaté sušičky ovoce jsou zřejmě nejtypičtější. Obvykle mají motor ve spodní střední části a teplo tak stoupá vzhůru nejvíce právě u tohoto středu. Proto se může stát, že potraviny na okrajích nebudou usušené za stejný čas, jako ty uprostřed a totéž platí i pro pozici plata – čím výše je plato, tím později se potraviny na něm usuší.

Proto je u kulatých sušiček důležité plata prohazovat. Problém však je, že je nutné nejdříve všechny sundat. Přesto, že plata i kryt jsou průhledné, i při kontrole, zda jsou potraviny usušené, je nutné sušičku rozebrat a poté opět složit. Při sezónním, příležitostném sušení však poslouží sušička s kulatým tvarem dobře. Prohazování plat není nic, co by bylo složité a časově náročné.

Hranatý tvar

U hranatých sušiček se motor, tedy topná jednotka nachází na boku těla sušičky. Teplý vzduch proudí mnohem rovnoměrněji, protože jej proudí horizontálně, to znamená, že se není třeba obávat, že by se potraviny a ovoce níže usušily dříve, než ty vrchní. Tím pádem není tácy ani třeba prohazovat. I kdyby však nastala situace, kdy je potřeba vrchní plato posunout níže, nebo spodní dát výše, půjde o mnohem snazší manipulaci. Stejně tak při kontrole průběhu sušení. Plata v hranatých sušičkách jsou totiž vysouvací. Představit si tělo této sušičky můžete jako malou troubu, která má uvnitř více pater. Upřednostňují ji lidé, kteří suší větší množství potravin častěji, než jednou za rok.


2. Výkon a příkon

Výkon

Výkon sušiček ovoce se pohybuje standardně okolo 200-700 W (Wattů), chcete-li sušičku pro komerční účely, můžete najít i takové, jejichž výkon dosahuje i 1000 W. Tento výkon by měl říci, za jakou dobu zhruba spotřebič vykoná svoji práci. Nicméně pro obyčejné uživatele stačí, aby si vybrali sušičku s termostatem, anebo programy, aby si mohli sami volit teplotu, při níž se budou potraviny sušit. Někdy nezáleží na tom, aby bylo vše co nejdříve usušené. Je potřeba nastavit správnou teplotu a vyčkat na výsledek.

Příkon

Příkon je oproti tomu veličina udávající množství energie dodané ze sítě do spotřebiče za jednotku času a udává se taktéž v jednotce Watt. Příkon se může pohybovat od 230 – 630 W.

Obecně lze také říci, že to udává energetickou náročnost, tedy čím větší je příkon, tím více vás bude stát spotřeba energie na sušení.

Ptáte-li se na ideální průměr, doporučujeme příkon 400-500 W. Jde o zlatou střední cestu. Sušičky s menším příkonem vám neutáhnou například přídavná plata navíc – motor by se přehříval, nezvládl by vše usušit.


3. Vlastnosti a funkce

Počet a nastavitelná výška plat

Počet plat se může u různých modelů lišit, jak jsme si již řekli. Ovšem průměrem, kterého se můžete u většiny modelů dočkat, je pět sušících plat či táců. Jde o standard, který využijete při občasném sušení různých potravin.

Tato plata jsou však u některých modelů pokroková a lze nastavit jejich výšku. Lze jej navýšit i o více, než jeden centimetr. To se může hodit zejména tehdy, chcete-li sušit například rajčata, která se nemusí krájet na plátky, ale na tzv. měsíčky.

Regulace teploty

Regulace teploty, ve specifikacích produktu ji lze najít také pod označením termostat, se u těch nejlevnějších modelů nedočkáte. Jde o funkci, která logicky umožní regulovat teplotu sušení. Hodit se může ve chvíli, kdy už potraviny vypadají usušeně, ale chcete je ještě chvilku nechat dojít – stačí tak snížit teplotu a nechat vše zvolna dodělat. Využít této funkce však můžete i při sušení různých potravin – každá se doporučuje sušit při jiné teplotě a to hlavně za účelem zachování vitamínů a přírodních látek. Toto elektronické regulování teploty lze nastavovat například v rozmezí 35-70°C, což stačí na desítky druhů potravin.

Časovač

Časovače jsou potřeba u mnoha spotřebičů. Využíváme je u rýžovarů, má jej mikrovlnka, pračka, myčka i počítač. Můžete si tak nastavit, kdy chcete, aby přístroj začal fungovat, a dozvíte se, kdy dokončí svoji práci. Elektronické časovače tak nechybí ani v moderních sušičkách na potraviny. Některé mají jedinou funkci – zapnout a vypnout a na vás tak zůstává pravidelná kontrola potravin. S časovačem si však nastavíte, že má sušit dvě hodiny a když se opozdíte s kontrolou, nic se nespálí.

Kontrolka provozu

Kontrolky provozu opět nemají všechny sušičky potravin, mohou být však užitečné – jde o světelnou signalizaci chodu spotřebiče, takže tak snáze poznáte, zda je přístroj zapnutý, nebo ne.

Počet programů

Levné sušičky potravin nemají moc možností. Lze je pouze zapnout a vypnout. Průběh sušení musíte hlídat sami a určovat si, jak dlouho budete sušit. Když si však připlatíte, můžete se dočkat rozmanitých programů, některé modely mají až 8 různých režimů. Ty jsou přednastavené a slouží k sušení specifičtějších druhů potravin.

Setkat se můžete s režimy:

  • Fast - tento program je užitečný při sušení masa. Nastaví teplotu téměř na maximum a maso rychle usuší a zachová v něm dostatek živin.
  • Raw - RAW strava je v posledních letech velmi oblíbená a je založená na tom, že se potraviny nijak neupravují, aby si zachovaly co nejvíce živin. Při delším skladování je ale výhodné, aby byly alespoň usušené. S tímto programem zajistíte, že teplota bude dostatečně vysoká, aby potraviny usušila, ale nebude vysoká příliš, to aby nezničila důležité zdravé látky a živiny – pohybuje se tedy okolo 42°C.
  • Combo - tento program je vhodný pro sušení mokřejších surovin – můžete tak bez obav sušit velmi šťavnaté ovoce nebo třeba rajčata. Rozdíl mezi běžným sušením a tímto COMBO režimem je v tom, že sušička za chodu v tomto režimu pracuje se střídáním teplot. Nejdříve nastaví vysokou teplotu, poté automaticky přejde na nižší. Tímto způsobem je také zajištěno zachování většiny živin v potravině.
  • Low - program, který suší za nízkých teplot, využijete při sušení bylinek. Teplota by totiž neměla při tomto sušení přesáhnout 40°C. Sušení bylinek v sušičce potravin je výhodnější zejména z časových důvodů – trvá kratší dobu, než na sluníčku, ale kvalita je v podstatě stejná.

Dalšími programy, se kterými se můžete setkat, jsou speciální programy, které využijí například houbaři při sušení hub.

Hlučnost

Mnoho lidí si zakládá na tom, aby spotřebiče nevrněly a byly co nejtišší zejména ve chvíli, kdy jsou umístěny ve volném obytném prostoru. Nicméně většina sušiček potravin dosahuje 46 dB, což je přijatelné. Porovnat si to lze například s rychlovarnými konvicemi, jejichž hlučnost může za nejvyšší stupně hlučnosti, při varu, dosahovat až 75 dB.


4. Příslušenství

Mezi příslušenství, které lze navíc k sušičkám potravin pořídit, nebude patřit příliš prvků. Tím nejdůležitějším jsou náhradní plata, která poslouží v případě, že se vám nějaké zničí, nebo je jimi možné sušičku navýšit o pár pater a tím máte tedy možnost sušit více potravin naráz.

Náhradní plata

Jelikož mají některé typy sušiček potravin v základní sadě jen 5 táců, nabízí výrobci možnost tácy dokoupit a mít tak možnost sušení i na deseti patrech. Ne všechny typy však disponují možností doplnit další plata, je tedy potřeba si dopředu rozmyslet, kolik toho budete sušit a zjistit, zda k vaší vybrané sušičce další plata existují.

Speciální plata

Ne všechna plata jsou však obyčejná, typická. Lze pořídit náhradní speciální plata, například na bylinky. Takové tácy jsou většinou jemněji síťované, aby jimi bylinky nepropadaly. Druhým speciálním prvkem jsou potom odkapávací tácy, které je možné umístit pod plata v případě, chcete-li sušit mokřejší, šťavnatější potraviny. Jejich šťávy můžou při sušení ztékat dolů a v případě kulaté sušičky by se mohly dostat i k motoru, čímž se snižuje jeho životnost. Odkapávací tác je však praktický zejména z hlediska údržby přístroje.

Otočný kruh

V kulatých sušičkách síta na sobě mohou pevně sedět, nebo se z důvodu lepší cirkulace vzduchu a rovnoměrnějšího sušení mohou pohybovat, otáčet. Některé sušičky mají otočný kruh v základu, k jiným jej lze přidat jako prvek navíc.

Nepřilnavá vložka

Velkou raritou jsou nepřilnavé vložky, které je možné pořídit k některým typům sušiček potravin. Jde o teflonovou vložku, která lze vložit na plato a na něj poté vyskládat potraviny, které jsou mokré, nebo dokonce tekuté.

Pozor, někdy se tyto vložky dají nahradit speciálními fóliovými miskami. Tento typ je určen hlavně pro kruhové sušičky, výše zmíněné nepřilnavé teflonové vložky bývají pro hranaté.

Sada skleniček

Chcete-li využít sušičku na více, než jen sušení ovoce a zeleniny, můžete se podívat po sadě skleniček přímo určených pro dané typy sušiček. Nejedná se o příliš typické příslušenství, protože jej nemají všechny sušičky. V případě, že vás láká připravovat v sušičce jogurty, se však po typech, které sadu skleniček v příslušenství mají, určitě podívejte.


5. Cena

Méně než 2 000 Kč

Sušičky potravin pohybující se pod cenovou hladinou dvou tisíc korun představují naprostý základ toho, co potřebujete při příležitostném sušení. Těmto typům sušiček často chybí časovače, není možné k nim přikoupit plata a nedisponují ani žádnými dalšími programy a funkcemi. I jejich příkon se pohybuje okolo 240 W. S hlučností jsou na tom však stále přijatelně.

Víc než 2 000 Kč

Nyní se pohybujeme v cenové hladině, která může dosahovat i patnácti tisíc korun. U téměř všech typů, za které si připlatíte, najdete téměř vše, o čem se píše výše. Výjimečně se může stát, že některé modely budou postrádat časovač, ten je však ve výsledku zbytečný, má-li přístroj termostat a programy, které vlastně nataví jak teplotu, tak i dobu sušení za vás.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test sušiček potravin
Průměrné hodnocení 4.6 z 17 hlasů