Menu

Rozebrali jsme aku vrtačku Parkside Performance (TEST 2024): Na snadnou opravitelnost zapomeňte

Rozebrali jsme aku vrtačku Parkside Performance (TEST 2024): Na snadnou opravitelnost zapomeňte
Foto: Lucie Sobotová, ilustrace: Arecenze

Nedávno se mi dostala do rukou aku vrtačka Parkside Performance PSBSAP 20 Li C3. Protože dorazila nefunkční, pokusila jsem se ji opravit. Bohužel se jednalo o neopravitelnou závadu. Alespoň jsem ale měla možnost si stroj prohlédnout zevnitř. Překvapilo mě její konstrukční řešení, které na rozdíl od jiných modelů prakticky znemožňuje opravy.

Vedení vodičů má k ideálu daleko 

U aku vrtačky Parkside Performance PSBSAP 20 Li C3 nefungoval motor, za chodu pouze svítilo LED světlo. Pokud by byla závada způsobená jen špatným kontaktem například vlivem utrženého, „přiskříplého“, nebo špatně připájeného vodiče od motoru, byla by oprava snadná. Proto jsem se spolu s mým známým elektrotechnikem pokusila aku vrtačku opravit.

V první řadě byl vůbec problém vrtačku rozebrat. U jiných modelů aku vrtaček často stačí jen odšroubovat pár šroubků a sejmout plastové boční kryty. U tohoto konkrétního modelu Parkside je mezi plastové díly vklíněna převodovka, kterou je nutné doslova vypáčit. Vedení kabelů vnitřním prostorem od akumulátoru k motoru zde není dobře vymyšlené. Izolace vodičů nesly na více místech známky skřípnutí.

Opravitelnost není u Parkside prioritou

Jeden z vodičů mezi enkodérem a motorem byl špatně přiletovaný, což pravděpodobně způsobilo závadu. Vodič jsme přiletovali zpátky a stroj s velkými obtížemi složili zpět dohromady. Oprava ale nepomohla. Evidentně došlo k většímu poškození zařízení už před opravou. Samotný pokus o opravu trval cca 3 minuty, ale rozebrání a opětovné složení stroje zabralo nejméně 30 minut. Pravděpodobně zde není počítáno s možností opravy.

Starší generace této vrtačky přitom dle videonávodů na Youtube nabízí daleko snadnější rozebrání. Pro zajímavost jsem zkusila rozebrat starou vrtačku Makita DHP484, kterou máme doma na náhradní díly. Rozdíly ve vnitřní konstrukci jsou extrémní. Makita má v rukojeti přesně vymezené vedení pro vodiče, které znemožňuje, aby došlo k jejich náhodnému poškození. Konektory vodičů jsou navíc vybaveny fastony usnadňující jejich výměnu při servisu (viz foto).

Rozebraná aku vrtačka Parkside Performance (vlevo) vs. rozebraná aku vrtačka Makita (vpravo)

Vyzkoušeli jsme také, jestli vrtačka Parkside umožňuje snadnou výměnu sklíčidla. Ani zde jsme nebyli úspěšní. Nefungoval standardní postup, ani použití hrubé síly. Šroub držící sklíčidlo je možná zalepený. Přitom v minulosti jsme u starší „zelené“ vrtačky Parkside vyměnili sklíčidlo bez problému.

Poškozenou vrtačku nám zaslali přímo z Parkside

Aku vrtačka Parkside Performance PSBSAP 20 Li C3 měla být součástí našeho velkého testu a srovnání aku vrtaček. Její poskytnutí nám přislíbil přímo Parkside. Poprvé mi ale byl doručen jiný model, který byl ještě k tomu použitý a bez akumulátoru i nabíječky. Podruhé sice poslali správný stroj i s potřebným příslušenstvím, dorazil ale příliš pozdě a navíc byl použitý a nefunkční.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Na opravu se vyprdnu a koupím si novou. 😂

J. J.

například, výměna sklíčidla na Makitě, není také procházka růžovou zahradou.😀 Několikrát jsem to dělal a neobešlo se to bez hrubého násilí a nakonec rozebrání celého stroje.🤔

Pavel Žufan

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.