Recenze Dyson Gen5detect Absolute - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Dyson Gen5detect Absolute

97,8 % Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Vysavače Dyson

Klady

  • Nejpokročilejší technologie
  • Lépe odhalí viditelný prach
  • Velká sběrná nádoba
  • Tlačítkový vypínač
  • Dlouhá výdrž baterie

Zápory

  • Vysoká cena
  • Vyšší hmotnost
  • Zatím málo recenzí
  • Bez adaptéru pro vysávání pod nábytkem
21 700 Kč Orientační cena

Dyson Gen5detect Absolute je jedním z nejnovějších přírůstků do rodiny vysavačů Dyson. Díky tomu se můžete těšit na osazení nejmodernějšími technologiemi a řadu parametrů na skvělé úrovni.

Základní charakteristiky

Vysavač Dyson Gen5detect Absolute patří v době psaní této recenze (říjen 2023) k nejnovějším modelům této značky, a tak pochopitelně nabízí to nejlepší, co lze v současné době v tomto sortimentu zakoupit. Je osazený nejmodernějšími technologiemi, které zahrnují pokročilý sací výkon a velkou předností je zde také pokročilá filtrace HEPA zachycující až 99,99 % prachových částic.

Společně s propracovaným LCD displejem, který u mnoha předchozích řad nenajdete, přitom dokládá i vědecký důkaz o tom, kolik a jak velkých částic vysavač při úklidu zachytí. Samozřejmostí je skvělé zpracování po designové stránce, kdy máte na výběr z více barevných variant. Některé jsou ale bohužel dostupné jen na oficiálních stránkách výrobce.

Sací výkon a výdrž baterie

Tento model vysavače Dyson se pyšní vynikajícím sacím výkonem 280 AW, jehož hodnota je nejvyšší v našem srovnání. Zajímavostí je, že byl výkon testován podle norem IEC62885-4 CL5.8 a CL5.9 laboratořemi SGS-IBR v USA v roce 2022, což je důkazem věrohodného výsledku. K dispozici je samozřejmě i regulace výkonu v klasických 3 stupních zahrnující režim Boost, Auto a Eco, v němž se vysavač může pochlubit nejdelší výdrží.

Automatický režim však automaticky upravuje sací výkon pro různé typy podlah tak, aby se výdrž baterie maximalizovala, a přitom zůstal zachován vysoký účinek při vysávání. Režim Boost je pak určený pro intenzivnější jednorázové vysávání a režim Eco pro delší čištění všech typů podlah. Z hlediska výdrže baterie si tento model vede skutečně dobře. S výdrží 70 minut v Eco režimu zajišťuje nejdelší dobu provozu v rámci všech bezdrátových vysavačů Dyson. Je totiž osazený pokročilou 10článkovou baterií, jejíž chemie maximalizuje její životnost.

Samozřejmě i v tomto případě máte možnost zakoupit si náhradní výměnnou baterii, díky níž se výdrž vysavače prodlouží dvojnásobně. Bohužel je ale nutné počítat s delší dobou nabíjení, která činí 4 a půl hodiny a patří k nejvyšším hodnotám v rámci našeho srovnání.

Parametr Tento produkt
Typ

Tyčový

Barva

Fialová/stříbrná

Sací výkon (AW)

280

Hmotnost (kg)

3,5

Výdrž baterie (min)

70

Doba nabíjení (min)

270

Kapacita prachové nádoby (l)

0,77

Hlučnost (dB)

82

Uživatelský komfort

Jednou z hlavních předností tohoto modelu je nové ovládání výkonu jedním tlačítkem, které je umístěno prakticky na zadní straně. Oproti některým starším řadám tak nemusíte během vysávání neustále držet spínač, což jako nevýhodu hodnotilo několik uživatelů ve svých recenzích například u modelu V10. Nevýhodou v rámci uživatelského komfortu je zde hmotnost vysavače, která se řadí k nejvyšším hodnotám v našem srovnání.

Stejně jako u předchozí řady V15 Detect tomuto modelu nechybí LCD displej, na němž můžete sledovat nastavený režim výkonu i údaje o vysátých částicích, které slouží jako důkaz, že je podlaha čistá. Součástí je zde totiž také piezo senzor, který určuje velikost vysátých částic 15 000krát za minutu, a v případě potřeby automaticky upravuje sací výkon vysavače. Nutno však podotknout, že funkce automatického náběhu funguje pouze v případě režimu Auto.

Výhodou je také sběrná nádoba na nečistoty, jejíž objem se v době psaní této recenze řadí k největším. Stejně jako u předchozích modelů zde nechybí bezdotykový systém vysypávání nečistot, který je ideální řešení pro alergiky a osoby s respiračním onemocněním. Samozřejmostí tohoto modelu je i nabíjecí úchyt na stěnu, který slouží pro dobíjení vysavače a přehledné uložení příslušenství a který je nutno k některým předchozím modelům dokoupit.

Příslušenství

Co do výbavy si tento vysavač vede výborně a můžete se těšit na multifunkční využití. V balení totiž najdete jednak univerzální podlahovou hubicí Motorbar s technologií proti namotávání vlasů, ale zároveň i Fluffy Optic hubici s laserem, který posvítí na nečistoty na podlaze nebo poslouží jako přísvit v místech se špatnou viditelností.

Navíc balení zahrnuje i kónický kartáč, který odstraňuje chlupy z pelíšků, autosedaček a schodů a který se skvěle hodí pro údržbu čalounění nábytku. Součástí je také štěrbinová hubice pro úklid těžce přístupných míst a kombinovaná hubice se štětinovým kartáčem pro úklid prachu, která není samozřejmostí u všech modelů.

Díky řadě příslušenství a nástavců tak s vysavačem uklidíte snadno celou domácnost od podlahy až ke stropu a díky tomu, že jej lze využít i jako ruční jednotku, s ním můžete uklízet i automobil. Bohužel ale součástí této barevné varianty není adaptér pro vysávání pod nábytkem – ten obdržíte pouze k variantě v barvě Pruská modrá/Měděná, která je dostupná jen na oficiálních stránkách Dyson.

Parametr Tento produkt
Cyklónová technologie

14

Účinnost filtrace (%)

99,99

Lze upravit na ruční

Ano

Regulace sacího výkonu

Ano

LCD displej

Ano

Laser

Ano

Snímač vysátých částic

Ano

Další příslušenství

Univerzální podlahová hubice Motorbar, Fluffy Optic podlahová hubice, hubice s kónickým kartáčem, vestavěná štěrbinová hubice, kombinovaná hubice

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

V době psaní této recenze (říjen 2023) se jedná o novinku na trhu, tudíž na českém trhu zatím nelze dohledat mnoho uživatelských recenzí. Z menšího množství recenzí ale i tak můžeme vyvodit, že vysavač splnil nejen představy uživatelů, ale dostál také všem marketingově vyzdvihovaným parametrům.

Podíváme-li se za hranice na cizojazyčné uživatelské recenze, pak vysavač Dyson Gen5detect Absolute získává povětšinou 5 hvězdiček z 5. Zahraniční uživatelé si nejčastěji pochvalují ovládání pomocí spínače a fakt, že nemusí při vysávání neustále držet tlačítko. Dále pozitivně hodnotí také vysoký sací výkon a nižší hlučnost ve srovnání s jejich předchozím vysavačem (neudávají ovšem o který model či značku se jedná).

Někteří uživatelé negativně hodnotí vyšší hmotnost vysavače, která je znát převážně ve chvílích, kdy používáte vysavač coby ruční jednotku. Jako nevýhodu někteří označili také absenci náhradní výměnné baterie, což je ale běžné a nemá ji v balení žádný z předchozích modelů.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Jednou z největších výhod vysavače Dyson Gen5detect Absolute je jeho vysoký sací výkon, s jehož hodnotou se v rámci našeho srovnání řadí k nejlepším. Vysavač je totiž osazený doposud nejvýkonnějším motorem, který díky 135 000 otáčkám za minutu vytváří extra účinné sání. V kombinaci s účinnou HEPA filtrací, která zachytí až 99,99 % částic včetně virů, se jedná o ideální vysavač pro alergiky a osoby s respiračními obtížemi.

Zajímavostí je zde piezo senzor, který 15 000krát za minutu detekuje částice a na základě zjištěných dat pak v režimu Auto sám upravuje sací výkon. Data pak zobrazuje na LCD displeji vysavače, tudíž máte vždy přehled, kdy je podlaha skutečně čistá. Kromě toho se na displeji zobrazuje i čas do vybití baterie, takže byste nikdy neměli být zaskočeni jejím vybitím.

V rámci našeho srovnání navíc tento model dosahuje nejdelší výdrže, a to celých 70 minut na jedno nabití. Jako nevýhodu ale vnímáme dlouhé nabíjení.

Porovnání s alternativami

Chcete-li vysavač Dyson Gen5detect Absolute porovnat s alternativami, pak za zvážení stojí například o třídu nižší model Dyson V15 Detect Absolute. Je o pár tisíc levnější, přitom má srovnatelnou výbavu v podobě LCD displeje s piezo senzorem a vícestupňovou filtraci zachycující až 99,97 % částic a alergenů. Má sice o 40 AW nižší výkon, avšak dle uživatelských recenzí se pyšní úctyhodnou sací silou, která s běžnými vysavači jiných značek nelze srovnat.

Cílíte-li na nízkou cenu, pak vám můžeme doporučit model Dyson V10 Extra, který seženete za zhruba 12 000 Kč. S ohledem na jeho parametry na velmi dobré úrovni se jedná o jeden z nejlevnějších vysavačů značky Dyson, do kterého se vyplatí investovat.

Závěrečné shrnutí

Tyčový vysavač Dyson Gen5detect Absolute je jedním z nejnovějších modelů a zaujme především náročné uživatele, kteří nehledě na cenu cílí na skvělé hodnoty parametrů. V rámci našeho srovnání se tento model pyšní nejvyšším sacím výkonem, a nejdelší dobou výdrže na jedno nabití, která činí 70 minut. Díky piezo senzoru navíc vysavač automaticky reguluje svůj sací výkon v závislosti na detekovaných částicích, což pomáhá docílit nejlepších výsledků a zároveň šetří baterii.

Na rozdíl od svých konkurentů z nižších modelových řad se také může pochlubit velkou nádobkou na prach. Samozřejmě zde nechybí bezdotykový systém vysypávání nečistot, díky kterému při vyprazdňování vysavače vůbec nepřijdete do kontaktu s nečistotami. Ve spojení s vysoce účinnou vícestupňovou filtrací zachycující mikroskopické nečistoty i viry se tak jedná o ideální vysavač do domácností alergiků a osob s respiračními potížemi.

 

21 700 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Dyson Gen5detect Absolute | Hodnocení: 97,8 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva miluje moderní technologie a ráda hledá nové možnosti, jak si díky nim usnadnit úklid domácnosti. A protože jsou vysavače Dyson technologiemi doslova nabité, ujala se jejich srovnání a přináší vám aktuální přehled dostupných modelů. Pečlivě se věnovala nastudování tématu i jednotlivých parametrů a dokáže vám proto také poradit, jak se vyznat v popiscích technologií a co si představit třeba pod pojmem Piezo senzor nebo Fluffy Optic.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli se dá k tomuto vysavači Gen5detect Absolute sehnat i ohebná hadice. Některé modely tuhle hadici mají a není vůbec na škodu hlavně třeba v autě

David Juřica

Dobrý den,

Dyson typicky dělí příslušenství pouze na červené a šedé zámky (tlačítka chcete-li). Veškeré příslušenství s červenými zámky by mělo být s tímto modelem kompatibilní. Na e-shopu prodejce najdete Sadu pro důkladné čištění, která flexibilní hadici obsahuje.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Dyson Gen5detect Absolute

Dyson Gen5detect Absolute

21 700 Kč Orientační cena