V tomto článku si společně projdeme všechny body, které byste měli před nákupem grafického tabletu zvážit:
- Proč koupit kvalitní grafický tablet – umožní vám vytvářet přesné a detailní kresby v digitálním prostředí a přirozeně vypadající úpravy fotek. Také si na něm můžete kreslit vzorce či myšlenkové mapy.
- Nevýhody grafických tabletů – grafický tablet vyžaduje investici v podobě několika tisíců korun. Ne všechny modely dobře spolupracují s ostatní elektronikou a programy, na to je také potřeba myslet.
- Druhy podle přítomnosti displeje – v nabídce jsou základní modely bez zobrazovače, tablety s displejem, které ovšem musíte připojit k PC, a samostatně fungující zařízení s vlastním operačním systémem.
- Důležité parametry – zajímejte se hlavně o velikost aktivní plochy, rozlišení snímače, rozlišení displeje (u modelů se zobrazovačem), barevný gamut a stupeň přítlaku.
- Příslušenství – nezbytným doplňkem, bez kterého nelze kreslit, je kvalitní stylus. K dostání jsou také náhradní hroty, kreslicí rukavice nebo stojan.
- Funkce – v praxi oceníte hlavně Multitouch, ExpressKeys a otočný volič.
- Oblíbené značky – vyplatí se vybírat mezi známými značkami, které se grafické tablety specializují, jako např. Wacom, XP-Pen nebo Huion.
- Ceny – nejde o levnou záležitost, základní modely sice pořídíte do 5 000 Kč, ale pokud chcete tvořit na profesionální úrovni, zaplatíte minimálně 20 000 Kč.
Proč koupit kvalitní grafický tablet
Grafický tablet je specifické zařízení, na které nedají dopustit kreslíři, grafici i fotografové. Pořizují si ho zejména z těchto důvodů:
- Precizní kresby v grafických programech – kreslení se stylusem na grafický displej technicky připomíná kresbu na papír, výsledky jsou přirozenější než při kreslení s myší.
- Přirozenější výsledky retuší a úprav fotek – můžete provádět velice jemné a přesné úpravy pouze na těch místech, která skutečně upravit chcete.
- Zápis poznámek – grafický tablet mohou využívat i studenti k zápisu poznámek. Snadno zde totiž nakreslíte složité chemické vzorce, matematické rovnice či myšlenkové mapy.
Pokud se chcete věnovat uměleckému kreslení, abstraktní tvorbě, úpravám fotek či projektovému kreslení v grafických programech na skutečně vysoké úrovni, neváhejte investovat do kvalitního zařízení. Kvalitní grafický tablet s dostatečně velkou obrazovkou vám umožní přenášet své představy rovnou na „papír”.
Dražší modely mívají displej vyrobený z lepších materiálů a pocit z kreslení tak může být ještě autentičtější. Také disponují perem s vyšší citlivostí, což vám umožní lépe vykreslit tmavé a světlé linie díky změnám vyvíjeného tlaku.
Nevýhody grafických tabletů
S grafickými tablety se pochopitelně pojí i pár nevýhod, které je potřeba brát v úvahu:
- Vyšší pořizovací cena – počítejte s tím, že aby měl tablet dostatek funkcí, kvalitní zpracování a citlivý stylus, bude do něj potřeba investovat několik tisíc korun.
- Nutnost myslet na kompatibilitu – ujistěte se, že je vybraný model kompatibilní s vaším počítačem a grafickým programem, ve kterém tvoříte.
- Specifické využití – grafický tablet nachází uplatnění v úzkém okruhu osob.
Grafický tablet není žádná levná hračka. Jeho pořizovací cena se může bez problémů přehoupnout přes 20 000 Kč, pokud chcete skutečně kvalitní zařízení, se kterým budete mít stejný pocit jako při kreslení na papír.
Mějte na paměti také fakt, že každý grafický tablet nemusí spolupracovat se všemi druhy grafických programů. Vždy se předem ujistěte, že se to netýká zrovna vámi preferovaného programu.
Druhy podle přítomnosti displeje
Vůbec nejdůležitější faktorem, který by vás měl u grafického tabletu zajímat, je přítomnost displeje:
- Grafický tablet bez displeje – na tabletu kreslíte perem, ale vytvořené tahy vidíte až na obrazovce počítače. Tento způsob kreslení není úplně přirozený a chvilku trvá, než si na něj zvyknete.
- Grafický tablet s displejem (připojení k PC) – disponuje vlastní zobrazovací plochou, takže kreslené tahy a linie vidíte už na tabletu. Nemá ovšem vlastní software, proto se musí připojovat k počítači.
- Samostatný grafický tablet s displejem – zcela samostatně fungující přístroj s vlastním hardwarem a softwarem, na kterém kreslíte a vidíte provedené tahy přímo pod rukou.
Grafický tablet bez displeje
Jde o klasické grafické tablety, které fungují jako takové digitální kreslicí podložky. Grafický tablet disponuje v tomto případě pouze snímací plochou, na kterou kreslíte. To, co kreslíte, ovšem nevidíte přímo pod rukou, ale až na obrazovce počítače, ke kterému je tablet připojen.
Nevýhodou je, že grafický tablet bez displeje nemůže sám o sobě fungovat. Jde v podstatě o doplněk, ke kterému potřebujete počítač nebo notebook, abyste ho mohli používat ke kreslení. I tak jde stále o velmi oblíbenou variantu mezi hobby grafiky i profesionály. Sice chvilku trvá, než si na poněkud nepřirozený způsob kreslení zvyknete, ale ve chvíli, kdy tento moment překonáte, už vám půjde kreslení samo.
Někteří výtvarníci naopak oceňují, že si své dílo nezakrývají rukou a vidí všechny linie jasně před sebou. Protože jde o nejlevnější druh grafického tabletu, bývá častou volbou začátečníků. U tohoto typu tabletu ovšem musíte počítat s tím, že se nejedná o mobilní řešení na cesty. Musíte si pro něj vyhradit prostor a také pro zobrazovací zařízení (PC).
Grafický tablet s displejem (připojení k PC)
Další možností je grafický tablet, který kromě snímací plochy obsahuje i plochu zobrazovací (displej). Provedené tahy tak vidíte přímo pod svou rukou a můžete si užívat stejný pocit, jako když kreslíte na papír.
Tento typ tabletu ale nemá vlastní hardware nebo engine. Hotová práce se v něm tudíž neukládá. K tomu potřebujete samostatné zařízení s operačním systémem (PC, notebook), do kterého se obrázky z tabletu přenáší.
Do jisté míry je tato varianta mobilnější než standardní grafický tablet bez displeje, ale i tak se ve výsledku bez PC neobejdete. Někomu může navíc ještě vadit, že si část kresby překrývá rukou.
Samostatný grafický tablet s displejem
Grafický tablet s displejem a vlastním operačním systémem je tím nejdražším, co můžete na trhu s těmito produkty pořídit. Kreslení funguje v tomto případě stejně, jako u varianty vyžadující připojení k počítači. K ukládání kreseb už ale nepotřebujete žádné jiné zařízení.
Samostatný grafický tablet s displejem je nesmírně pohodlným a kompaktním řešením, které můžete využít i ke kreslení na cestách. Daní za takový luxus je ovšem vysoká cena, která může činit desítky tisíc korun.
Druh grafického tabletu | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pro koho se hodí |
Bez displeje |
Nižší cena, kresbu nezakrývá ruka, bohatý výběr |
Méně přirozený způsob kreslení, vyžaduje PC, není mobilní | Obvykle v nižších cenových hladinách | Pro začátečníky, pro osoby, které preferují, že vidí svou tvorbu přímo před sebou na počítači |
S displejem (připojení k PC) | Pocit jako při kreslení na papír, rychlejší a intuitivnější práce, stále dostupná cena | Nemá vlastní operační systém, kresbu si někdy překrýváte rukou | Obvykle ve středních cenových hladinách | Pro výtvarníky, kteří chtějí vidět své dílo přímo pod rukou, ale hledají cenově dostupnou variantu |
Samostatný s displejem | Funguje zcela samostatně, mobilní varianta, přirozený pocit při kreslení | Vysoká investice, překrývání kresby rukou | V nejvyšší cenové hladině | Pro profesionály a náročné uživatele; ke kreslení na cestách |
Důležité parametry
Při výběru grafického tabletu na vás čeká celá řada důležitých parametrů, které musíte předem zvážit:
- Velikost pracovní plochy – velkou pracovní plochu s rozměry 311 × 216 mm (či nad 16″) ocení kreativci a umělci tvořící velké detailní kresby, menší tablety s rozměry 152 × 95 mm (či 13″) jsou vhodné pro fotografy nebo na psaní poznámek.
- Rozlišení snímací plochy – slouží k měření kvality tisku. Vysoké rozlišení 5 080 LPI znamená kvalitnější a ostřejší obraz. Levnější modely obvykle disponují 2 540 LPI.
- Rozlišení displeje – čím více pixelů, tím je obraz vykreslenější. Vysoké rozlišení 3 840 × 2 160 px potřebujete u detailních kreseb a na velkých tabletech. Nenáročným uživatelům postačí i 1 920 × 1 080 px nebo 2 560 × 1 440 px.
- Barevný gamut – rozsah barevného spektra, který dané zařízení používá jako výchozí, má velký na věrohodnodnost barev. Za nejlepší gamut pro kreativce je považován AdobeRGB.
- Způsob napájení – tablety bez obrazovky lze napájet prostřednictvím USB přes PC, nebo je pohání baterie. Grafické tablety s operačním systémem využívají akumulátor.
- Kompatibilita s PC a grafickými programy – raději se předem ujistěte, zda je vámi vybraný model uzpůsoben pro používání daného softwaru a grafického programu.
- Citlivost přítlaku – čím vyšší stupeň přítlaku, tím lépe můžete kontrolovat své tahy, pracovat s tlakem a stínovat. Zaměřte se proto na to, aby nebyla tato hodnota pod 2 000. Tento parametr se přitom pohybuje mezi 1 024 až po 8 192.
Velikost pracovní plochy
Velikost pracovní plochy, na které budete kreslit, je nesmírně důležitá ve vztahu k tomu, co a v jakém prostředí budete většinou kreslit. Pokud si potrpíte na velké plochy a potřebujete se při kreslení „rozmáchnout”, zvolte co největší tablet. U menších tabletů hrozí, že pro vás bude kreslicí plocha příliš malá na to, abyste na ní mohli nakreslit celý svůj nápad.
Velikost pracovní plochy u tabletu bez displeje
- Small (S) – drobné modely vhodné k cestování, častému přenášení či na zápis poznámek, aktivní plocha má rozměry 152 × 95 mm.
- Medium (M) – dobře fungují s běžnými notebooky a přístroji s obrazovkou o velikosti 19–27″. Aktivní plocha činí maximálně 216 × 135 mm.
- Large (L) – umožní vám rozmáchnout se, ideální na párování s obrazovkou nad 27″. Aktivní plocha dosahuje rozměrů 311 × 216 mm.
Velikost pracovní plochy u tabletu s displejem (úhlopříčka displeje)
- Displej o velikosti 13″ až 16″ – oblíbená varianta pro začátečníky, fotografy a méně náročné profesionály z řad grafiků, dobře obsáhne pohyby zápěstím.
- Displej nad 16″ – vhodná volba pro kreativní umělce a nadšené kreslíře, kteří ocení možnost využít při kreslení pohyby celou rukou či tělem.
Rozlišení snímací plochy
- 2 540 LPI – nejobvyklejší nižší hodnota.
- 5 080 LPI – dobrá hodnota, výsledek už bude velmi kvalitní.
Tímto způsobem se měří kvalita tisku. Množství LPI (Lines per inch) určuje, jak jsou od sebe vzdáleny řádky v půltónové mřížce. Vyšší hodnota LPI znamená lepší kvalitu detailů a vyšší ostrost obrazu.
Rozlišení displeje
- 1 920 × 1 080 px (Full HD) – nižší rozlišení je vhodné pro malé tablety a u výtvorů, u kterých vám tolik nesejde na detailech.
- 2 560 × 1 440 px (QHD) – zlatá střední cesta pro pokročilejší grafiky a fotografy, už nabízí velice dobré vykreslení detailů.
- 3 840 × 2 160 px (4K, UHD) – vhodné pro tablety s velkým displejem, na velké kresby s množstvím detailů.
Pixely (px) jsou ukazatelem toho, z jakého množství obrazových bodů se bude výsledný obraz skládat. Tento parametr se logicky týká jen grafických tabletů s displejem. Rozlišení volte podle jeho velikosti displeje. To znamená, že čím má tablet větší zobrazovací plochu, tím lepší rozlišení potřebujete. Vysoké rozlišení vám navíc umožní vykreslit i ty nejjemnější detaily. Kresba bude působit přirozeně a kvalitně.
Barevný gamut
- NTSC – nejstarší barevný formát, blíží se rozsahu barev AdobeRGB.
- sRGB – má úzký rozsah barev (pokrývá cca 72 % NTSC), které ovšem vykreslí s velkou sytostí.
- AdobeRGB – nejširší barevný prostor, nejreálněji zobrazí barvy.
Barevný gamut určuje, jakou podmnožinu barev využívá grafický tablet jako výchozí. Na tento parametr by si měli dát pozor grafici a všichni kreativci, pro které je při práci s grafickým tabletem důležitá věrohodnost barev (Zdroj: Digitální knihovna Západočeské univerzity v Plzni).
Např. gamut sRGB vykresluje barvy na tabletu jako sytější, protože pracuje v úzkém barevném spektru. S formátem NTSC se mohou zdát obrázky vybledlejší, ale budou více odpovídat realitě, protože používá širší spektrum barev. Nejširším spektrem se v současné době chlubí AdobeRGB.
Způsob napájení
- Přes PC (USB) – tablety bez displeje se nabíjí přes USB ve chvíli, kdy jsou připojeny k PC. Můžete ho tak nabíjet i ve chvíli, kdy kreslíte.
- Bateriové – další možnost napájení variant bez zobrazovače, fungují podobně jako bezdrátové myši.
- Akumulátorové – samostatně fungující tablety s displejem čerpají energii z akumulátoru (podobně jako notebooky).
Kompatibilita s PC a grafickými programy
Většina grafických tabletů dnes bez problémů spolupracuje s operačními systémy Windows a macOS. Pokud využíváte Linux nebo chcete tablet připojovat k mobilu (Android), zjistěte, zda je k tomu váš favorit uzpůsoben.
Také se vždy předem ujistěte, že je vámi využívaný grafický program kompatibilní s tabletem, který si chcete pořídit. Pokud by tomu tak nebylo, museli byste se učit pracovat s jiným programem.
Populární grafické programy zdarma
- GIMP
- Photopea
- Inkscape
- Blender
Oblíbené placené grafické programy
- Adobe Photoshop
- Adobe Illustrator
- Photoshop Elements
- CorelDRAW
Citlivost přítlaku
- 2 000 stupňů – dobrý základ pro začátečníky nebo na nenáročnou tvorbu.
- 2 000 až 5 000 stupňů – zlatý střed pro aktivní kreativce, kteří se grafickou tvorbou neživí.
- 5 000 až 8 192 stupňů – hodnoty určené profesionálům.
Stupeň přítlaku určuje, jak citlivě dokáže grafický tablet reagovat na dotek stylusu. Čím je citlivost přítlaku vyšší, tím větší počet vjemů tablet zaznamená a vykreslí lepší detaily. Tímto způsobem můžete pracovat s tlakem, kontrolovat své tahy a v podstatě i stínovat – kresba s velmi citlivým tabletem tak bude ještě více připomínat běžné kreslení na papír.
Příslušenství
Před nákupem grafického tabletu si důkladně prostudujte, jaké příslušenství k němu výrobce nabízí (případně co si můžete zakoupit):
- Pero (stylus) – grafické pero slouží ke kreslení po aktivní ploše tabletu, může fungovat i pasivně (bez baterie), mívá na sobě různá tlačítka i gumu.
- Náhradní hroty do per – hroty stylusu je potřeba pravidelně měnit, protože jsou vyrobeny z měkkého plastu a podléhají opotřebení.
- Kreslící rukavice – zajistí, že pokud si položíte zápěstí na aktivní plochu, tablet nebude na tento dotyk nijak reagovat.
- Stojan – funguje na stejném principu jako malířský stojan. Tablet do něj jednoduše vložíte a můžete kreslit s podporou.
- Pouzdro – ochrání přístroj v případě pádu.
- Ochranná fólie – chrání aktivní plochu tabletu před poškozením či ušpiněním. To vše bez snížení citlivosti a použitelnosti.
Ze všech doplňků, které si lze ke grafickým tabletům koupit, je bezpochyby tím nejdůležitějším kvalitní stylus (pero). Bez stylusu totiž nemůžete na tabletu kreslit. Jednotlivá grafická pera se od sebe navíc mohou dost lišit, proto byste výběru tohoto doplňku měli věnovat důkladnou pozornost.
Některá pera fungují na principu elektrostatické magnetické rezonance, což znamená, že ke svému chodu nepotřebují baterie. Stylus může mít hladký povrch, nebo na něm najdete tlačítka, která vám umožní přepínat mezi jednotlivými funkcemi. Někomu se to může líbit, protože to práci urychlí. Jinému to může naopak vadit, protože může tlačítka spínat i omylem a celou práci si tak paradoxně komplikovat.
Pokud výrobce prodává pero v sadě s tabletem, prozkoumejte pečlivě jeho parametry a pokud vám nevyhovují, zjistěte, zda by se nedalo vyměnit za jiné. Další možností je koupě grafického pera zvlášť.
Funkce
U grafických tabletů můžete narazit na následující funkce, které se starají o urychlení a zpříjemnění celé práce:
- ExpressKeys – pohotovostní tlačítko, na kterém naprogramujete určitou funkci, kterou využíváte nejčastěji.
- Multitouch – funkce, díky které můžete gestem nahradit určitou akci.
- Podpora náklonu – pera s touto funkcí tablet zaznamená, i když je při kreslení nakloníte.
- Poznámky – k ukládání kódů, hesel či jiných údajů.
- Otočný volič – obraz můžete scrollovat, otáčet, oddalovat či přibližovat.
- Wi-Fi nebo Bluetooth – některé modely lze propojit s PC i bezdrátově.
- Antireflexní úprava – speciální povrchová úprava displeje, díky které bude kresba lépe viditelná.
- Leptané sklo – při kreslení se vytváří příjemné tření, díky čemuž tvorba na grafickém tabletu ještě více připomíná kreslení na papír.
Oblíbené značky
V současné době patří mezi stálice na trhu s grafickými tablety zejména tyto značky:
- Wacom – nejznámější výrobce grafických tabletů, pokrývá všechny cenové skupiny, oblíbený mezi začátečníky i profíky.
- XP-Pen – japonská značka nabízející kvalitní tablety hlavně ze střední cenové kategorie, snaží se o ekologický přístup.
- Huion – čínský vývojář grafických tabletů a jejich příslušenství, cenově spadá do střední hladiny, produkty jsou uživatelsky přívětivé, důraz na intuitivní ovládání.
Wacom
Japonská firma Wacom byla založena v roce 1983. Již od počátku svého založení se specializuje čistě na grafické tablety a jejich příslušenství. Postupně se vypracovala na světoznámou značku s velmi dobrou pověstí, díky čemuž dnes zná tablety Wacom každý, kdo se pohybuje ve světě digitální grafické tvorby.
Obrovské oblibě se těší i z toho důvodu, že má skutečně pestrý repertoár. Mezi Wacom tablety najdete jak základní modely bez displeje, které jsou vhodné pro začátečníky, tak i profesionální kousky za desítky tisíc.
XP-Pen
Další oblíbenou značkou grafických tabletů, která rovněž vznikla v Japonsku, je XP-Pen. Byla založena v roce 2005 a v současné době jde o největšího konkurenta značky Wacom. XP-Pen se kromě produkce co nejkvalitnějších tabletů zajímá i o ekologickou stránku věci a snaží se k jejich výrobě přistupovat zodpovědně a šetrně s ohledem na životní prostředí.
Cenově spadá většina grafických tabletů XP-Pen spíše do střední třídy, většinou za ně zaplatíte kolem 7 000 Kč. V nabídce má ovšem i profesionální modely s cenou kolem 20 000 Kč.
Huion
Huion zastupuje na trhu s grafickými tablety Čínu. Působí od roku 2011 a kromě tabletů vyrábí stylusy, interaktivní monitory a další praktické příslušenství. Huion se snaží vyrábět grafické tablety na profesionální úrovni s přátelským uživatelským prostředím. Jejich kvalit si tak mohou užívat jak profesionální grafici a designéři, tak i začátečníci.
Většina tabletů Huion spadá do střední cenové třídy. Náročným zákazníkům nabídnou i o něco dražší kousky (maximálně kolem 20 000 Kč), které mají parametry na špičkové úrovni.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Wacom | Známý specialista na grafické tablety, velmi oblíbený ve světě grafiky, nesmírně bohatý výběr | Pokrývá všechny cenové hladiny | Základní tablety bez zobrazovače, modely s připojením k PC, samostatné tablety | Uživatelům, kteří se nechtějí výběrem grafického tabletu sáhodlouze zabývat a chtějí mít jistotu vysoké kvality; profesionálům |
XP-Pen | Kromě funkčnosti a vysoké kvality produktů se snaží jejich výrobou nezatěžovat životní prostředí | Vyšší střední | Převažují bezdisplejové tablety, několik kousků s displejem ovšem také nabízí | Nenáročným grafikům, kteří chtějí slušný tablet za přiměřenou cenu |
Huion | Snaha vyrábět kvalitní tablety s přátelským uživatelským prostředí, důraz na intuitivní ovládání, uspokojí široké spektrum zákazníků | Střední | Nabízí modely s displejem i bez, s bohatým příslušenstvím | Začátečníků, kteří nemají s digitální tvorbou mnoho zkušeností; běžným uživatelům i méně náročným profíkům |
Ceny
Cena grafického tabletu závisí na mnoha faktorech, zejména na jeho velikosti, funkcích či kvalitě rozlišení. Nám se povedlo identifikovat čtyři cenové hladiny, ve kterých můžete tato zařízení pořídit:
- Grafické tablety do 5 000 Kč – většinou jde pouze o základní modely bez zobrazovače, nemají žádné specifické funkce, pro začátečníky mohou být ideální.
- Grafické tablety od 5 000 do 10 000 Kč – slušný výběr lepších tabletů bez displeje, občas narazíte i na základní modely s displejem.
- Grafické tablety od 10 000 do 20 000 Kč – uspokojí nadšené amatéry i středně náročné profesionály, k dostání jsou dobře vybavené tablety s displejem na připojení k PC i některé modely s vlastním operačním systémem.
- Grafické tablety nad 20 000 Kč – zde budou vybírat profesionálové, kteří se digitální tvorbou živí. Samozřejmostí jsou všechny dostupné funkce, výborné rozlišení a vysoký stupeň citlivosti.
Grafické tablety do 5 000 Kč
Pokud nemáte v plánu do grafického tabletu investovat nijak závratnou částku, počítejte s tím, že budete vybírat hlavně mezi modely bez zobrazovače. Základní typy tabletů jsou ideální pro nenáročné uživatele, studenty nebo začínající grafiky, kteří si chtějí grafický tablet nejprve pořádně vyzkoušet a zjistit, zda jim tento způsob tvorby vyhovuje. Obvykle u nich nenajdete žádné speciální funkce ani příslušenství.
Nicméně ve chvíli, kdy se začnete přibližovat k hranici 5 000 Kč, už máte šanci narazit na základní modely s displejem, které ovšem nemají vlastní operační systém.
Grafické tablety od 5 000 do 10 000 Kč
S touto cenovkou seženete ty nejlepší grafické tablety bez displeje, někdy i ty s displejem. Těšit se můžete na výbornou kvalitu rozlišení a další parametry, které už jsou o stupínek výš v porovnání se základní cenovou hladinou. V tomto cenovém rozmezí mohou vybírat zákazníci, které už nějaké zkušenosti s grafickými tablety nasbírali a chtějí se ve své tvorbě posunout dál.
Grafické tablety od 10 000 do 20 000 Kč
Vyšší střední cenová třída je ideální volbou pro většinu zákazníků. Jde o poměrně široké cenové rozpětí, ve kterém na vás čekají jak slušně vybavené tablety s displejem a bez hardwaru, tak i profesionálnější kousky s vlastním operačním systémem.
Grafické tablety nad 20 000 Kč
Pokud nejste nijak omezeni ve výši investice a chcete opravdu profesionální tablet, doporučujeme vybírat v této kategorii. Grafické tablety s cenovkou nad 20 000 Kč disponují nejlepšími technologiemi a vlastním operačním systémem.
K dostání jsou modely s displejem nad 16″ a stupněm citlivosti kolem 8 192 stupňů. Samozřejmostí jsou všechny dostupné funkce a důmyslně zpracovaná grafická pera. Pořizovací cena těch nejlepších grafických tabletů, jaké lze v současnosti koupit, se může vyšplhat až na 100 000 Kč.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Grafické tablety do 5 000 Kč | Základní tablety bez displeje, spíše menší velikosti, nižší LPI | Tablety s displejem a vlastní pamětí, pokročilé funkce, vysoké LPI | Pro grafiky začátečníky; pro nenáročné uživatele; pro studenty |
Grafické tablety od 5 000 do 10 000 Kč | Vysoce kvalitní tablety bez displeje, dobré LPI, základní modely s displejem | Tablety s vlastním operačním systémem, speciální funkce | Pro středně pokročilé, kteří se chtějí se své tvorbě dál posouvat |
Grafické tablety od 10 000 do 20 000 Kč | Výborné modely se zobrazovačem na připojení k PC, profesionální samostatně fungující kousky | Nejmodernější funkce | Univerzální využití |
Grafické tablety nad 20 000 Kč | Profesionální tablety s vlastním operačním systémem, vybaveny mnoha funkcemi, bohaté příslušenství | Nejvyšší cenová hladina vám nabídne prakticky cokoliv | Pro profesionály; případně pro velmi náročné amatérské kreativce |
Dobrý den, věnuji ve svém volném čase fotografování a chtěla bych využívat grafický tablet na závěrečnou úpravu fotek. Jaké parametry bych v takovém případě měla považovat za stěžejní? Nechci do tabletu investovat desítky tisíc a pak zjistit, že pro něj nemám využití. Předem děkuji za odpověď.