Chytré prsteny neplní jen funkci šperku, ale mohou být skvělým pomocníkem pro širokou škálu uživatelů. Jedná se o zařízení, které dokáže sledovat zdravotní a fyzický stav, zlepšovat spánkové návyky nebo třeba ovládat chytrou domácnost.
Proč si koupit chytrý prsten
Důvodů, proč si pořídit chytrý prsten, neustále přibývá. Prsten by měl pro svého majitele být v první řadě užitečným asistentem, který hlídá zdravotní stav a zlepšuje jeho produktivitu.
- Sledování zdravotního stavu – chytré prsteny umožňují neustálé měření srdečního tepu, tělesné teploty nebo i variability srdeční frekvence. Díky výsledným hodnotám a algoritmům umí prsteny predikovat zdravotní problémy ještě před tím, než se dostaví první příznaky.
- Lepší spánkové návyky – díky pravidelnému monitoringu spánku dovedou chytré prsteny vyhodnotit jeho kvalitu, a hlavně následně navrhnout řešení na zlepšení spánkových návyků.
- Zdokonalení fyzické kondice – pomocí senzorů sledují veškerou fyzickou aktivitu, ať už sport nebo běžný denní pohyb a počet ušlých kroků. Méně náročným uživatelům lehce nahradí chytré hodinky nebo fitness náramky.
- Redukce stresu – díky nepřetržitému sledování pomocí senzorů chytrý prsten pozná, kdy je člověk ve stresu a kdy naopak v klidu. Proto dokáže uživatele v případě potřeby upozornit a navrhnout například krátkou relaxaci či odpočinek.
- Bezkontaktní placení – některé chytré prsteny v sobě mají NFC čip, díky kterému lze používat platební kartu a bezkontaktně platit ještě jednodušeji než s mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami.
- Ovládání chytré domácnosti – různé chytré prsteny je možné používat pro interakci s další elektronikou. Pomocí prstenu tak lze dnes ovládat třeba počítač, hlasitost ve sluchátkách nebo dávat pokyny chytré domácnosti pomocí gest.
Druhy chytrých prstenů podle použitého materiálu
Různí výrobci používají rozdílné materiály tvořící vnější stranu prstenu, které se od sebe odlišují jednak cenou, ale také dalšími vlastnostmi. Vnitřní strana je většinou vyrobena z průhledného plastu.
- Chytré prsteny z titanu – jsou velmi lehké a zároveň i poměrně odolné. Proto je tento materiál preferován u uživatelů, kteří chtějí nosit prsten bez toho, aby o něm věděli.
- Chytré prsteny z nerezové oceli – mají výhodu v odolnosti, a proto jsou ideální pro lidi, kteří například rádi zvedají činky nebo pracují způsobem, kdy by se jim mohl prsten snadno poškodit.
- Chytré prsteny z plastu – tento materiál využívají levnější chytré prsteny a jeho výhodou je jednoznačně nízká hmotnost. Odolností se však nemůže rovnat oceli ani titanu.
- Chytré prsteny z keramiky – představují především elegantní řešení pro jedince, kteří kromě chytrých funkcí ocení i slušivý vzhled. Vnitřní část keramických prstenů bývá obvykle z nerezové oceli, z důvodu správného usazení senzorů.
Materiál | Výhody | Nevýhody |
Titan |
|
|
Nerezová ocel |
|
|
Plast |
|
|
Keramika |
|
|
Funkce chytrých prstenů
Chytré prsteny se neustále zdokonalují a díky miniaturizaci postupně získávají nové a lepší funkce, na které byly uživatelé zvyklí spíše z chytrých hodinek nebo mobilních telefonů.
- Senzor srdečního tepu – patří mezi základní výbavu chytrých prstenů a umožňuje měřit tuto hodnotu 24 hodin denně. Díky měření během aktivit i v průběhu spánku poskytuje data pro přesné vyhodnocení zdravotního stavu.
- Senzor okysličení krve – měří saturaci kyslíku v krvi během spánku, a může vás tak včas upozornit na nízkou hladinu kyslíku. Tím lze odhalit různé dechové poruchy nebo třeba spánkovou apnoi.
- Teplotní senzor – představuje užitečnou funkci, která díky umístění senzoru přímo na prstenu měří přesněji a spolehlivěji než chytré hodinky. Chytrý prsten je proto schopný upozornit uživatele s předstihem o blížící se nemoci.
- Krokoměr – díky akcelerometru zaznamenávají chytré prsteny všechny ušlé kroky během dne, podobně jako jiná fitness zařízení.
- Spálené kalorie – díky kombinací dat z celkového pohybu a srdečního tepu umožňují chytré prsteny spočítat odhadovanou hodnotu spálených kalorií během celého dne.
- Notifikace z telefonu – umožňují majitelům chytrých prstenů dostávat upozornění ze spárovaného mobilního telefonu. Některé prsteny mohou mít malinkou blikající diodu nebo vibrace.
- Bezkontaktní placení – díky zabudovanému NFC čipu lze do chytrých prstenů nahrát platební kartu a platit snadno bezkontaktně, pouze přiložením prstenu ke čtečce platebních karet.
- Bluetooth – bezdrátové spojení, většinou přes Bluetooth, umožňuje synchronizaci s mobilním telefonem, kde se ukládají naměřená data v aplikaci.
- Mobilní aplikace – je nezbytným pomocníkem chytrých prstenů zejména kvůli absenci displeje. V aplikaci můžete čerpat praktické rady a doporučení, které jsou vytvořeny podle získaných dat.
- Bezdrátové nabíjení – je v případě chytrých prstenů nejčastější, protože samotné prsteny většinou nemají konektory. Výrobci ke svým zařízením přibalují podložky, krabičky či kolébky, kde se prsten nabíjí bezdrátově.
Důležité parametry chytrých prstenů
Při výběru chytrých prstenů hrají kromě funkcí podstatnou roli i další parametry, které se vyplatí sledovat, protože mohou mít zásadní vliv na komfort používání.
- Hmotnost – je důležitý parametr, protože většina uživatelů bude chytrý prsten nosit na prstu celý den. Hmotnost ovlivňuje zejména použitý materiál a také velikost prstenu. Běžně se pohybuje v rozmezí od 3 do 6 gramů.
- Výdrž baterie – je závislá na faktorech, jako je neustále spuštěný senzor srdečního tepu, časté sportovní aktivity apod. Nejlepší prsteny vydrží nabité přibližně týden, ty levnější jen 3 dny.
- Voděodolnost – udává, do kolika metrů lze výrobek potopit bez poškození. U chytrých prstenů je to nejčastěji od 50 do 100 metrů. To jsou hodnoty velmi podobné chytrým hodinkám.
Ceny chytrých prstenů
Nejlevnější chytré prsteny dnes seženete i za cenu okolo 3 000 Kč. Kvalitnější produkty, které zvládají většinu z výše popsaných funkcí, však vyjdou zpravidla na více než dvojnásobek.
- Cena do 4 000 Kč – v této cenové relaci lze sehnat chytré prsteny, které mohou nabídnout základní funkce, jako je například krokoměr nebo měření srdečního tepu. Jsou ideální pro nenáročné uživatele, kteří hledají alternativu k fitness náramkům.
- Cena od 4 000 do 9 000 Kč – v tomto cenovém rozmezí pořídíte výrobky, které nabídnou více funkcí a kvalitnější senzory. Prsteny za tuto cenu mají solidní mobilní aplikaci, která umí analyzovat získaná data a poskytnout uživateli zpětnou vazbu na podobné úrovni jako chytré hodinky.
- Cena nad 9 000 Kč – za tuto cenu se už jedná o komplexní výrobek, který je vhodný pro sledování zdravotního stavu, sport nebo třeba bezkontaktní placení. Jedná se o ideální volbu pro jedince, kteří již využívají chytré hodinky na maximum, ale hledají pohodlnější a modernější alternativu.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
do 4 000 Kč | Základní senzory nebo jednu specifickou funkci | Komplexní analýzu získaných dat a pokročilé funkce | Pro zákazníky, kteří hledají levnější zařízení |
od 4 000 do 9 000 Kč | Pokročilejší funkce, kvalitní senzory a solidní mobilní aplikaci | Omezené měření aktivit a dodatečné funkce navíc | Pro zákazníky, kteří chtějí kvalitní zařízení za přijatelnou cenu |
nad 9 000 Kč | Nadstandardní funkce, kvalitní materiály a odborné analýzy | Nízkou pořizovací cenu | Pro náročné uživatele, geeky a sportovce |
Jak vybrat vhodnou velikost chytrého prstenu
Při koupi chytrého prstenu hraje pochopitelně důležitou roli jeho velikost. Vhodnou velikost prstenu lze vybrat dvěma způsoby.
- Testovací kit – jedná se o ideální variantu, kdy si lze pořídit chytrý prsten na míru. Od výrobce si nejdříve objednáte sadu plastových prstýnků a po vyzkoušení si objednáte přesnou velikost, která vám sedí.
- Měření svépomocí – okolo prstu si obtočíte provázek a fixem označíte místo, kde se překrývá. Provázek pak přiložíte na papír a změříte délku po označení. Tím zjistíte hodnotu, podle které už jednoduše objednáte konkrétní velikost prstenu.
Dobrý den, líbí se mi funkce chytrých prstenů, ale vyrábějí se i prsteny, které jsou zároveň hezké a nepůsobí na první dojem jako elektronika? Něco decetnějšího, co je spíše určeno pro ženy. Děkuji moc za odpověď, Kolářová.