Křovinořezy
Na první pohled robustnější, přesně tak působí křovinořez vedle vyžínače. Jedná se o výkonnější, odolnější a zejména multifunkční přístroj určený pro sečení nejen trávy, ale také pro odstraňování křovin či menších dřevin. Křovinořez obecně slouží pro sekání větších ploch.
Vyprodukovaný výkon je u křovinořezu přenášen za pomoci pevné hřídele. Ta má obvykle podobu jednodílného mechanického ústrojí. Narazit samozřejmě můžete i na hřídele dělené. Ty vám umožní rozebrání křovinořezu na dvě části, díky čemuž jej můžete snadněji převážet v autě nebo skladovat.
Křovinořezy jsou primárně osazeny odolným nožem, nejčastěji trojcípým, který je schopný přeseknout i kmeny keřů a tuhá stébla. U drtivé většiny z nich se ale setkáte s možností výměny hlavy s nožem za tu se strunou, čímž získáte plnohodnotnou strunovou sekačku.
Strunové sekačky/vyžínače
Vyžínač je mnohdy označován, jako strunová sekačka. Odlehčená verze křovinořezu, jejímž primárním úkolem je dosekávání trávy v okolí plotů a nejrůznějších zahradních prvků, k nimž se se sekačkou nedostanete.
Už samotný název „strunová sekačka“ napovídá, že vyžínač disponuje pouze strunou, která si poradí s nižší trávou. Tomu je také přizpůsobena i samotná konstrukce, včetně hmotnosti. Vyžínače většinou nemají pevnou hřídel, jejich výkon je přenášen prostřednictvím bowdenu. Využít je možné pouze strunu, nikoliv nože či další příslušenství náležející křovinořezům.
Pohon
V okamžiku, kdy máte jasnou představu o tom, zda je pro vás lepší křovinořez nebo vyžínač, je vhodné přistoupit k volbě pohonné jednotky. I ta se do značné míry prolíná s tím, kde budete křovinořez nejčastěji využívat a jak velkou plochu potřebujete sekat.
Každá z pohonných jednotek má své nesporné výhody, které si shrneme v samostatných odstavcích níže. Vybírat si můžete ze tří typů pohonných jednotek, a to benzínového, elektrického nebo akumulátorového pohonu.
Benzínové křovinořezy
Nejvýkonnější a také nejuniverzálnější řešení přináší benzínový pohon. Spalovací křovinořezy jsou vhodné pro náročnější práce, stejně jako na velké pozemky. Velkou výhodou oproti elektrickým je určitá míra svobody při sečení, v pohybu vás neomezuje kabel ani úroveň nabití baterie. K provozu vám stačí jen benzín a olej.
Obecně lze říci, že benzínové křovinořezy jsou spjaty s vyšší hmotností a hlučností při provozu. Také samotné motorové ústrojí je trochu náročnější na pravidelnou údržbu. Benzínové křovinořezy lze následně volit podle druhu motoru, čemuž se budeme věnovat v následující části.
- dvoutaktní křovinořezy
- čtyřtaktní křovinořezy
Rozhodnete-li se pro benzínový křovinořez, který je z pohledu použitelnosti pravděpodobně nejvyhledávanější a nejpraktičtější, potom se nabízí otázka, jakou variantu motorového ústrojí zvolit. Každý z níže uvedených typů motorů má totiž své přednosti a nevýhody odpovídající vašim požadavkům a způsobu užití zahradního nástroje.
Čtyřtaktní křovinořezy
Rozumné bude začít výčtem kladů, které se pojí se čtyřtaktními motory křovinořezů. V první řadě je to určitě méně „násilný“ hluk zatěžující lidský sluch. Obecně lze tvrdit, že tento typ motoru je tišší. Při sekání nebudete obklopeni ani tak velkým procentem zplodin. Benzín a olej mají totiž dvě odlišné nádržky.
Na druhou stranu je tu pár záporných vlastností, o nichž byste měli vědět. Nižší výkon oproti dvoutaktnímu provedení nemusí být ještě tím zásadním problémem. Někomu může vadit spíše složitost tohoto motoru, která se následně promítá do nákladnějších oprav i složitější pravidelné údržby.
Čtyřtaktní motory si obvykle pořizují lidé žijící v zástavbách, aby hlukem a zplodinami neobtěžovali své okolí.
Dvoutaktní křovinořezy
Jejich výhodou je bezpochyby vyšší výkon. Ten je způsobený samotnou konstrukcí motoru. Ta je svým charakterem také jednoduchá, protože odpadá jakékoliv řešení ventilů nebo rozvodů. U dvoutaktních motorů však nesmíte zapomínat, že do benzínu je třeba přidávat i patřičné množství oleje (Ze zdroje: Jak vybrat křovinořez, Spotřebitelov.cz)
Tato mechanická jednoduchost je vykoupena vyšší hlučností a produkcí zplodin. Na druhou stranu nebudete mít jakékoliv problémy s pravidelnou údržbou, která je jednoduchá. Možná i proto jsou dvoutaktní motory daleko preferovanější volbou než motory čtyřtaktní.
Objem motoru
Tento parametr je třeba volit také s přihlédnutím k tomu, jaké osoby budou s křovinořezem pracovat. Obecně platí, že čím vyšší objem křovinořez má, tím více síly je třeba vyvinout při jeho startování. To samozřejmě platí pro benzínové modely. Na tento fakt si musí dávat pozor hlavně starší osoby a ženy.
Objem motoru benzínového křovinořezu lze dělit do tří kategorií:
- Objem do 29 kubických cm – malé, lehké a méně výkonné stroje.
- Objem kolem 30 až 45 kubických cm – zlatá střední cesta. Tyto křovinořezy si poradí s těmi nejběžnějšími požadavky zákazníků a v omezené míře zvládnou i těžší terén.
- Objem nad 45 kubických cm – křovinořezy určené pro profesionální použití, a především pro muže. Těm nebude vadit náročnější startování.
Vibrace
S benzínovými křovinořezy se také pojí určitá hladina vibrací. Ty se přenáší od motoru a hřídele do rukojetí. Při vysokých vibracích vás rychle začnou bolet ruce, proto volte také podle tohoto parametru. Ideální hladina se pohybuje okolo 3 m/s2.
Elektrické křovinořezy
Jestliže potřebujete sekat trávu pouze v okolí domu či objektu, kde se nachází přívod elektrické energie, padne volba na elektrické křovinořezy. Jedná se o lehké křovinořezy, podstatně lehčí, než ty benzínové. Spalovací motory jsou vlivem své konstrukce těžké.
Počítat můžete i s tišším chodem a nižší úrovní vibrací. Tyto benefity jsou však vykoupeny také nižším výkonem. Hmotnost se běžně pohybuje mezi 4 až 7 kilogramy. K jednoduchému ovládání si připočtěte ještě nižší pořizovací náklady. Na druhou stranu mají elektrické křovinořezy jedno zásadní omezení. Tím je onen přívodní kabel, skrze nějž dochází k pohánění elektrického motoru.
I z tohoto důvodu jsou elektrické křovinořezy vhodné spíše na menší zahradní plochy, kde za sebou nemusíte tahat desítky metrů prodlužovacího kabelu. Ideální je tedy sekání v blízkém okolí domu, další nebezpečí se navíc skrývá v tom, že při nepozornosti můžete celý kabel přeseknout a zadělat si tak na problém.
Akumulátorové/bateriové křovinořezy
Poměrně nově jsou na trhu k dostání také křovinořezy s akumulátorem. Ty lze hodnotit obdobně jako jejich starší odnož s přívodním kabelem, výhodou je neomezený pohyb. Zásadní nevýhoda však přichází s vysokou pořizovací cenou a nutností dobíjet baterii.
Křovinořez je vybaven akumulátorem, jehož hmotnost může být vyšší. Na druhou stranu délka používání, respektive sečení trávy je omezena kapacitou akumulátoru. Přesto si tento typ křovinořezu najde své příznivce díky mobilitě, absenci kabelu (riziko přeseknutí) a menšímu hluku. Určitým hendikepem však může být nižší výkon.
Své využití najdou zejména na zahradách rodinných domů pro úpravy okolo skalek, záhonů, plotů a jiných překážek, ke kterým se běžná sekačka nedostane.
Výkon
Výkon křovinořezu úzce souvisí s tím, kde a jak budete přístroj používat. Je zcela pochopitelné, že zvolíte-li model s vyšším výkonem, daleko lépe si poradíte s hustším a méně prostupným terénem. Vyšší výkon je zárukou, že se vyhnete nepříjemnému zasekávání trávy nebo dokonce přetěžování tohoto zahradního stroje.
S vyšším výkonem se však většinou pojí také vyšší hmotnost. Nelze tedy říci, že je nejlepší koupit nejvýkonnější křovinořez, který se do vašeho rozpočtu vejde. Naopak je vhodné volit výkon pouze takový, jaký skutečně využijete. Přístroje podle výkonu můžeme rozdělit do tří kategorií.
Výkon |
Účel |
do 1 kW |
Malé plochy, travní porost |
do 2 kW |
Střední až velké plochy, tráva, rákos, křoviny |
nad 2 kW |
Velké plochy, tráva, rákos, křoviny, menší kmeny stromů |
Výkon benzínových křovinořezů úzce souvisí s objemem motoru, obecně jsou takové stroje silnější a narazíte na výkon přes 2 kW. Naopak elektrické a akumulátorové křovinořezy mají výkon spíše nižší. Výkonová křivka se pohybuje mezi 1 kW až 1,5 kW.
Rukojeť
Při nákupu křovinořezu byste měli přihlížet nejenom k výkonové stránce tohoto zahradního nástroje, ale také k celkové ergonomii. Na mysli máme především provedení rukojeti. Její tvar se promítá hlavně do komfortu při sečení a vůbec do uživatelské obsluhy křovinořezu. Výrobky na současném trhu disponují třemi druhy držení.
- Madlo – prostorově nenáročné vyhotovení, které je jistě skladnější a lehčí. Jednoduché madlo je připevněno k tělu křovinořezu. Nutno podotknout, že s tímto provedením se musíte naučit zacházet, aby se pro vás práce stala nenáročnou.
- Rukojeť ve tvaru řídítek – tento model je také označován cizojazyčným výrazem „bike“. Široká rukojeť, která sice přidává na celkové hmotnosti stroje, je však velice pohodlná na ovládání. Obvykle je součástí těžších a výkonnějších křovinořezů.
Nedílným doplňkem téměř každého produktu je i popruh na zavěšení, s jehož pomocí nesete váhu křovinořezu na svých bedrech, nikoliv v rukách. Popruh může mít zcela jednoduchou podobu přes jedno rameno, popřípadě je tvořen důmyslným upínacím systémem přes obě ramena a hruď.
Křovinořez s klasickým madlem
Křovinořez s řídítky
Zajímavost: Některé křovinořezy jsou již v základu, nebo je lze dodatečně vybavit zádovým systémem. Křovinořez má sice řídítka, ale jeho hmotnost nesou vaše záda, nikoliv ruce či ramena.
Hmotnost
Základem dobré ergonomie při užívání je také celková hmotnost zařízení. Pokud jdete posekat malý pozemek, na kterém je sem tam navátá nějaká křovina či drobná dřevina, pak vám nebude vyšší výkon příliš k užitku. Naroste s ním totiž i celková hmotnost a ze snadné pracovní úlohy se může stát vcelku náročná fyzická práce. Při volbě zařízení tedy zohledněte také hmotnost.
Čím těžší křovinořez si pořídíte, tím více se zajímejte o to, jaké daný výrobek produkuje vibrace, popřípadě jak je zabráněno jejich přenosu. Právě vibrace totiž mohou ztěžovat vaši práci při sečení a velice brzy vás unaví. Na vibrace má značný vliv kvalita hřídele, prostřednictvím níž jsou vibrace přenášeny. Hmotnostně můžeme rozdělit křovinořezy do 3 kategorií.
- Hmotnost do 3 až 4 kg – lehké křovinořezy s malým výkonem. Většinou nejsou vybaveny ani popruhem.
- Hmotnost 5 až 8 kg – univerzální křovinořezy pro běžné použití kolem domu.
- Hmotnost přes 8 až 10 kg – výkonné a profesionální stroje.
Všeobecně doporučujeme na menší zahrady rodinných domů a obdobné malé pozemky volit spíše elektrické modely. Také křovinořezy pro ženy by neměly být příliš těžké. Tím nechceme říci, že by žena nezvládla to samé co muž, ale nesklouzněte k výběru zbytečně příliš výkonných a tedy i těžkých modelů. Z takového přístroje pak spíše jen bolí ruce a záda.
Příslušenství
Vzhledem k tomu, že největší výhodou křovinořezu oproti vyžínači, nebo taky lidově „strunovce“, je jeho široké spektrum využití, je také spektrum volitelného příslušenství poměrně široké. Najdete mezi ním vyžínací nože, strunové hlavy, pilové kotouče a další. Podrobněji se na tyto doplňky zaměříme níže. Doporučujeme využívat originální příslušenství výrobce.
Vyžínací nože
Zcela základním vybavením křovinořezů jsou vyžínací nože. Ty mohou být dvojcípé až čtyřcípé. Jedná se o řezný nástavec určený k odstraňování tvrdé trávy, houští, křovin a drobných navátých dřevin. Primárně jsou určeny pro zanedbané pozemky s náletovými dřevinami, velmi vysokou trávou, křovinami a rákosím.
Strunové žací hlavy
Abyste mohli křovinořezem sekat trávu efektivně, osadíte hřídel žací hlavou. Ta slouží pro nasazení žacích strun. Výhodou tohoto nástavce je velká žací plocha, tedy vysoká rychlost práce. Oproti vyžínacím nožům však struny neodstraní tvrdší překážky, jako jsou křoviny či náletové dřeviny.
Žací listy na trávu
Žací listy na trávu tvořené tvrdým kovem jsou určeny pro práci na větších plochách zarostlých silnějším plevelem a rákosem. Příliš se nehodí pro sečení běžné trávy, protože jsou méně efektivní než struny. Na druhou stranu žací listy zpracují i traviny, které by struny oddělit nedovedly.
Pilové kotouče
Pilové kotouče existují ve třech provedeních, a to s dlátovými zuby, špičatými zuby nebo tvrdokovovými plátky. Každé z provedení má své výhody, přičemž nejkvalitnější a zároveň nejdražší jsou právě kotouče s plátky z tvrdokovu. Všeobecně toto příslušenství náleží pouze středně výkonným a výkonnějším přístrojům.
Osobní ochranné pomůcky
Při práci s křovinořezem byste měli myslet na praktické ochranné pomůcky. Křovinořezy při práci generují poměrně vysokou hladinu hluku, jistě tak oceníte chrániče sluchu. Důležitým doplňkem jsou také ochranné brýle, křovinořez dovede vystřelit náhodnou třísku či kamínek jako malý projektil. S tím se pojí také ochranný oděv, minimálně však dlouhé rukávy a nohavice a chybět by neměly rukavice.
Údržba a servis
Obdobně jako sekačka či každé jiné zahradní náčiní, i křovinořezy vyžadují pravidelné čištění a údržbu. Primárně je potřeba po každém sečení vyčistit kryt a nástavec křovinořezu a zkontrolovat, zda není filtr zanesený. Podrobněji si však kroky údržby popíšeme níže.
- Čištění křovinořezu – Po použití byste pravidelně měli věnovat nějaký čas oprášení vašeho křovinořezu zejména od zbytků trávy a další špíny. Před čištěním odpojte svíčku, kabel či baterii, v závislosti na typu pohonu. Nejlepší je pro tyto účely použít plastovou lopatku a metličku s tvrdšími žíněmi.
- Pohonné hmoty – Doplňujte vždy předepsané pohonné látky. Většinou se používá čistý bezolovnatý benzín a také speciální oleje pro motory s vysokým počtem otáček.
- Čištění vzduchového filtru – Jednou za čas odmontujte kryt vzduchového filtru a podívejte se na stav. Pokud je filtr i prostor okolo hodně zanesený, vyčistěte jej. Dobře poslouží štětec nebo stlačený vzduch. Jestliže už je filtr starý a hodně zanesený, bude dobré jej úplně vyměnit.
- Mazání úhlového převodu – Jednou za přibližně 30 hodin práce namažte úhlový převod. Mezi hlavu křovinořezu a hřídelí by v kloubu měl být mazací šroub, ten odšroubujte a dovnitř vložte mazivo (většinu se používá speciální směs v tubě). Šroub po promazání zašroubujte zpět.
- Další úkony – Existují i další servisní úkony na křovinořezu, které je ale lepší svěřit do péče odborníkovi v servisu. Jde například o kontrolu a výměnu svíček, seřízení karburátoru, kontrolu antivibračního systému a podobně.
Četnost jednotlivých úkonů údržby výrobci často uvádějí do manuálu, doporučujeme se tímto manuálem řídit.
Pozor při práci!
Při práci je vhodné brát v potaz velmi rychlé otáčky zařízení. Pokud pracujete v blízkosti záhonu s kamínky, myslete na to, že při 9 000 otáčkách za minutu dovede křovinořez kamínek vystřelit jako projektil a snadno tak rozbije blízké okno. Zásah takovým odštěpkem či jiným odmrštěným materiálem může být také minimálně bolestivý.
Dbejte tedy nejen na své bezpečí, ale také na bezpečí svého bližšího okolí. Pokud pracujete s kovovými noži, nikdy se k nim nepřibližujte, pokud je zařízení v provozu. Důrazně se doporučuje využívat osobních ochranných pomůcek, jako je pracovní obuv, dlouhé kalhoty či ochranné brýle. Rukavice nejenže pomohou utlumit vibrace, ale chrání také vaše ruce před poraněním.
Bezpečnost práce a používání strojů, technických zařízení a přístrojů legislativně ovlivňuje Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. Samotnou bezpečnost provozu křovinořezů pak zajišťují standardizované normy a testy, jimiž by dobré křovinořezy měly projít. Přeci jen se jedná o nářadí, které při špatné konstrukci může zranit uživatele (Zdroj: ČSN EN ISO 11806-1).
Cena
Pořizovací náklady na tento zahradní nástroj se liší v závislosti na tom, zda si chcete koupit plnohodnotný křovinořez nebo pouze vyžínač, respektive strunovou sekačku. Dále jsou to samozřejmě odlišné parametry spjaté s danými cenovými skupinami. Níže vám přinášíme porovnání křovinořezů a jejich parametrů podle pořizovacích cen.
Cena do 2 000 Kč
Investujete-li do svého budoucího křovinořezu či vyžínače částku do 2 000 Kč, počítejte s tím, že si budete vybírat především z elektrických. Převažovat budou hlavně modely odpovídající strunovým sekačkám, jejichž výkon bude do 0,75 kW, lehká zařízení s otáčkami pod 8 000 ot./min. a s rukojetí v provedení madla. Narazíte také na zcela základní benzínové modely.
Cena od 2 000 do 6 000 Kč
V tomto případě už máte možnost pořídit kvalitní křovinořez pro domácí použití. V rámci benzínových strojů převažují hlavně ty dvoutaktní, které jsou vybaveny také plnohodnotnou rukojetí ve tvaru řídítek. S nárůstem výkonu kolem 1 kW až 1,5 kW samozřejmě přichází i vyšší hmotnost kolem 5 až 7 kg. Dostupné jsou také akumulátorové modely.
Cena od 6 000 do 11 000 Kč
Plánujete-li s křovinořezem navštěvovat náročnější a hustší terén, potom investujte alespoň tuto částku. Za ni seženete nejen dvoutaktní, ale také čtyřtaktní motorové křovinořezy, které jednoznačně převládají nad těmi elektrickými. Otáčky dosahující hodnoty 9 000 ot./min., průměrná váha kolem 6 až 8 kg. Jsou to zahradní nástroje, s nimiž si kolem domu nebo v lese rozhodně vystačíte.
Cena nad 11 000 Kč
V této kategorii máte možnost pořídit křovinořezy s výkonem i vysoko nad 2 kW. Ten se samozřejmě promítne i do patřičné hmotnosti nad 8 kg. Půjde hlavně o motorové křovinořezy určené pro profesionální použití. Pořizovací náklady se tak mohou přehoupnout i přes částku 30 000 Kč.
I když se může zdát, že se parametrově příliš neliší od střední třídy, za vyšší cenou stojí kvalitnější provedení a například osazení lepšího motoru či karburátoru. Určeny jsou pro náročnou a dlouhou práci se sníženým množstvím vibrací. Poradí si i v těžkém terénu a filtr se zpravidla moc rychle nezahltí.
Dobrý den, se svým křovinořezem jsem celkem spokojený, ale mám jeden problém. Když vyměním čepele za strunovou hlavu, hrozně rychle mi struna ubývá. Kde je chyba?