Test a recenze nejlepších
křovinořezů
& Jak vybrat křovinořez

Poslední aktualizace: Duben 2018

Vítěz porovnání

Dolmar MS 335.4U

Top produkt z křovinořezů

Přečíst recenzi


Naše doporučení nejlepších křovinořezů

TOP produkt

TOP cena/výkon

Dostupný produkt

Doporučujeme:

Dolmar MS 335.4U

Doporučujeme:

VeGa BC520PRO

Doporučujeme:

Fieldmann FZS 4003 B

Orientační cena:
10 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
4 700 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
2 900 Kč

Přečíst recenzi

Výběr křovinořezů nabízí srovnání zákaznicky oblíbených produktů vybraných dle odborného zvážení, přesně podle způsobu, jakým by postupoval při výběru informovaný zákazník.

Ve výběru jsme kladli největší důraz na kvality motorů, objem nádrže, hmotnost křovinořezu a celkové možnosti manipulace nebo například na šířku záběru. Výsledkem našeho výběru je pak rozřazení produktů do kategorií nejlepší v poměru cena/výkon, nejlepší dostupný produkt a TOP produkt na trhu.

Všechny křovinořezy je možné porovnat v přehledné tabulce, která umožnuje seřadit výrobky podle ceny. Tohoto seřazení docílíte jednoduše kliknutím na orientační cenu v záhlaví tabulky. Každý z produktů má také svoji vlastní recenzi, kterou je možné zobrazit kliknutím na jeho název nebo obrázek. Tato recenze rozebírá nejdůležitější specifika, klady a zápory.

Pokud se nechcete řídit našim výběrem nebo si nejste jistí správným pochopením některého z parametrů, doporučujeme vám navštívit také našeho nákupního poradce „Jak vybrat křovinořez“, kde se věnujeme rozboru nejdůležitějších specifik, na které byste si měli dát při výběru pozor.


Výběr nejlepších křovinořezů

Varianta výběru Vzhled Název nejlepších křovinořezů Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Křovinořezy

Dolmar MS 335.4U

Přečíst recenzi

Čtyřtaktní motor

Vyšší cena

10 000 Kč

1.

TOP cena/výkon

Křovinořezy

VeGa BC520PRO

Přečíst recenzi

Výborný poměr cena/výkon

Vyšší hmotnost

4 700 Kč

2.

Dostupný produkt

Křovinořezy

Fieldmann FZS 4003 B

Přečíst recenzi

Nízká cena při zachování funkčnosti

Vyšší hmotnost

2 900 Kč

3.

Další na zvážení

Křovinořezy

Husqvarna 128 R

Přečíst recenzi

Nízká hmotnost

Papírově slabší výkon

8 000 Kč

4.

Další na zvážení

Křovinořezy

Einhell GE-BC 43 AS Expert

Přečíst recenzi

Silný motor

Vysoká hmotnost

5 500 Kč

Porovnání parametrů nejlepších křovinořezů

Údaj

Dolmar MS 335.4U

VeGa BC520PRO

Fieldmann FZS 4003 B

Husqvarna 128 R

Einhell GE-BC 43 AS Expert

Orientační cena

10 000 Kč

4 700 Kč

2 900 Kč

8 000 Kč

5 500 Kč

Výrobce

Dolmar

VeGa

Fieldmann

Husqvarna

Einhell

Výkon (kW) 

1,07

1,59

1,25

0,8

1,25

Zdvihový objem (ccm) 

33,5

51,7

42,3

28,3

42,7

Záběr (mm) 

Neuvedeno

430

420

400

460

Hmotnost (kg) 

7,1

7,8

7,5

5

10,5

Objem nádrže (l) 

0,65

1

1,2

0,4

0,98

Typ pohonu 

Benzínový

Benzínový

Benzínový

Benzínový

Benzínový

Jak vybrat křovinořez

1. Typ

2. Pohon

3. Čtyřtakt vs. dvoutakt

4. Objem a výkon

5. Rukojeť

6. Hmotnost

7. Příslušenství

8. Cena

Křovinořez je praktickým zahradním pomocníkem při údržbě hustých travních porostů a křoví kolem rodinného domu, v lese a kdekoliv jinde. Jestliže potřebujete takový nástroj, měli byste vědět, co od výrobku očekáváte.

Jakým motorem by měl křovinořez disponovat, potažmo výkonem a otáčkami. Která rukojeť pro vás bude pohodlnější a jakou hmotnost není radno překračovat. Na to všechno vám odpoví následující řádky, v rámci nichž vás seznámíme s těmi nejdůležitějšími parametry, skrze něž docílíte ideálního výběru.

Začtěte se do jednotlivých odstavců a nastudujte si před nákupem křovinořezu vše potřebné.


1. Typ

Na trhu se můžete setkat hned s několika výrazy, jakými jsou označovány tyto produkty. Není to totiž jen samotná kategorie křovinořezů, ale i jí podobné. Ty mohou při nákupu výrobku poměrně zásadně zamíchat kartami. A vy byste pak mohli být zklamáni z toho, co jste si pořídili.

Na počátku všeho vám proto nastíníme rozdíly mezi dvěma konkurenty.

 • Křovinořezy
 • Vyžínače
Typy křovinořezů podle konstrukce

Křovinořezy

Již při letmém pohledu na takový produkt zjistíte, že křovinořez je robustnějším, pevnějším a odolnějším zahradním nástrojem, který primárně slouží k sečení náročnějšího terénu. Křovinořez je díky tomu těžší a umožňuje výměnu dalšího příslušenství, s nímž budete schopni sekat i trávy a křoví s větším průměrem. Křovinořez obecně slouží pro sekání větších ploch.

Vyprodukovaný výkon je u křovinořezu přenášen za pomoci pevné hřídele. Ta má obvykle podobu jednodílného mechanického ústrojí. Narazit samozřejmě můžete i na hřídele dělené. Ty vám umožní rozebrání křovinořezu na dvě části, díky čemuž jej můžete snadněji převážet v autě nebo skladovat.

Vyžínače

Vyžínač je mnohdy označován, jako strunová sekačka. Odlehčená verze křovinořezu, jejímž primárním úkolem je dosekávání trávy v okolí plotů a nejrůznějších zahradních prvků, k nimž se se sekačkou nedostanete. Z názvu „strunová sekačka“ je patrné, že vyžínač disponuje pouze strunou, která si poradí s menší trávou. Tomu je také přizpůsobena i samotná konstrukce, včetně hmotnosti.

Vyžínače nemají pevnou hřídel. Jejich výkon je přenášen prostřednictvím bowdenu.


2. Pohon

V okamžiku, kdy máte jasnou představu o tom, zda je pro vás lepší křovinořez nebo vyžínač, je vhodné přistoupit k volbě pohonné jednotky. I ta se do značné míry prolíná s tím, kde budete křovinořez nejčastěji využívat a jak velkou plochu potřebujete sekat.

Vybírat si můžete ze tří typů pohonných jednotek:

 • Benzínové křovinořezy
 • Elektrické křovinořezy
 • Akumulátorové křovinořezy

Benzínové křovinořezy

Jde pravděpodobně o nejvýkonnější provedení křovinořezu, z čehož plyne i jeho nejčastější užití. Poslouží vám hlavně v náročnějším terénu a při sečení větších a hustších ploch. Díky absenci jakéhokoliv přívodního kabelu můžete tento typ křovinořezu vzít v podstatě na libovolné místo bez omezení. K provozu vám postačí jen benzín.

Benzínové křovinořezy lze následně volit podle druhu motoru, čemuž se budeme věnovat v následující části.

 • Dvoutaktní motor
 • Čtyřtaktní motor

Obecně lze říci, že benzínové křovinořezy jsou spjaty s vyšší hmotností a hlučností při provozu. Také samotné motorové ústrojí je trochu náročnější na pravidelnou údržbu.

Elektrické křovinořezy

Jestliže potřebujete sekat trávu pouze v okolí domu či objektu, v němž je přívod elektrické energie, padne volba na elektrické křovinořezy. Ty jsou daleko lehčí než ty benzínové. Počítat můžete i s tišším chodem, nižším výkonem a menší hmotností. K jednoduchému ovládání si připočtěte ještě nižší pořizovací náklady.

Na druhou stranu mají elektrické křovinořezy jedno zásadní omezení. Tím je onen přívodní kabel, skrze nějž dochází k pohánění elektrického motoru. I z tohoto důvodu jsou elektrické křovinořezy vhodné spíše na menší zahradní plochy, kde za sebou nemusíte tahat desítky metrů prodlužovacího kabelu.

Akumulátorové křovinořezy

Pomyslnou zlatou střední cestou jsou akumulátorové křovinořezy. Ty na první pohled představují zahradní nástroj odnášející si od každého něco – z benzínového i elektrického křovinořezu. Mobilní zařízení s průměrnou pořizovací cenou. Jenže ne každému může tento typ výrobku vyhovovat.

Křovinořez je vybaven akumulátorem, jehož hmotnost může být vyšší. Na druhou stranu délka používání, respektive sečení trávy je omezena kapacitou akumulátoru. Přesto si tento typ křovinořezu nalezne své příznivce díky mobilitě a menšímu hluku. Určitou absencí však může být nižší výkon.


3. Čtyřtakt vs. dvoutakt

Rozhodnete-li se pro benzínový křovinořez, který je z pohledu použitelnosti pravděpodobně nejvyhledávanější a nepraktičtější, potom se nabízí otázka, jakou variantu motorového ústrojí zvolit. Každý z níže uvedených typů motorů má totiž své přednosti a nevýhody odpovídající vašim požadavkům a způsobu užití zahradního nástroje.

Čtyřtaktní motory

Rozumné bude začít výčtem kladů, které se pojí se čtyřtaktními motory křovinořezů. V první řadě je to určitě méně „násilný“ hluk zatěžující lidský sluch. Obecně lze tvrdit, že tento typ motoru je tišší. Při sekání nebudete obklopeni ani tak velkým procentem zplodin. Benzín a olej mají totiž dvě odlišné nádržky.

Na druhou stranu je tu pár záporných vlastností, o nichž byste měli vědět. Nižší výkon oproti dvoutaktnímu provedení nemusí být ještě tím zásadním problémem. Někomu může vadit spíše složitost tohoto motoru, která se následně promítá do nákladnějších oprav i pravidelné údržby.

Čtyřtaktní motory si obvykle pořizují lidé žijící v zástavbách, aby hlukem a zplodinami neobtěžovali své okolí.

Dvoutaktní motory

Jejich výhodou je bezpochyby vyšší výkon. Ten je způsobený samotnou konstrukcí motoru. Ta se mimochodem pojí s velkou jednoduchostí, protože odpadá jakékoliv řešení ventilů nebo rozvodů. U dvoutaktních motorů však nesmíte zapomínat, že do benzínu je třeba přidávat i patřičné množství oleje.

Tato mechanická jednoduchost je vykoupena vyšší hlučností a produkcí zplodin. Na druhou stranu nebudete mít jakékoliv problémy s pravidelnou údržbou, která je vskutku nenáročná. Možná i proto jsou dvoutaktní motory daleko preferovanější volbou než motory čtyřtaktní.


4. Objem a výkon

Objem a výkon motoru úzce souvisí s tím, kde a jak budete křovinořez používat. Je zcela pochopitelné, že zvolíte-li tyto parametry s vyšší hodnotou, daleko lépe si poradíte s hustším a méně prostupným terénem. Vyšší objem motoru, potažmo výkon jsou zárukou, že se vyhnete nepříjemnému zasekávání trávy nebo dokonce přetěžování tohoto zahradního stroje. Pojďme si alespoň ve zkratce nastínit, jakých hodnot můžete dosáhnout.

Objem křovinořezu

Tento parametr je třeba volit také s přihlédnutím k tomu, jaké osoby budou s tímto nástrojem pracovat. Obecně platí, že čím vyšší objem křovinořez má, tím více síly je třeba vyvinout při jeho startování. To samozřejmě platí pro benzínové modely. Na tento fakt si musí dávat pozor hlavně postarší osoby a ženy.

Objem motoru křovinořezu lze dělit do tří kategorií:

 • Objem do 27 kubických cm – malé, lehké a méně výkonné stroje.
 • Objem kolem 30 až 40 kubických cm  – zlatá střední cesta. Tyto křovinořezy si poradí s těmi nejběžnějšími požadavky zákazníků a v omezené míře zvládnou i lehce těžší terén.
 • Objem nad 50 kubických cm – křovinořezy určené pro profesionální použití, a především pro muže. Těm nebude vadit vyšší komprese při startování.

Výkon křovinořezu

S objemem křovinořezu souvisí i hodnota výkonu. I zde platí, že čím vyšší výkon zahradního stroje, tím méně fyzické síly musíte vyvinout při samotném procesu sekání. Také v tomto směru dochází k dělení výkonu do tří kategorií. Výkonu, který se týká benzínových křovinořezů.

 • Výkon do 1 kW – lehké křovinořezy pro sekání menších porostů.
 • Výkon od 1 kW do 2,2 kW – křovinořezy, které si dokáží porazit se zarostlejším a hustším terénem.
 • Výkon nad 3 kW – profesionální zařízení určená pro dlouhodobou a nepřetržitou práci, v rámci níž vás nezastaví ani silnější stonky křoví a jiných dřevin.

Co se týče elektrických křovinořezů, u nich je výkon menší, což je způsobeno právě elektrickým motorem. Výkonová křivka se pohybuje mezi 1 kW až 1,7 kW.


5. Rukojeť

Při nákupu křovinořezu byste měli přihlížet nejenom k výkonové stránce tohoto zahradního nástroje, ale také k celkové ergonomii. Na mysli máme především provedení rukojeti. Její tvar se promítá hlavně do komfortu při sečení a vůbec do uživatelské obsluhy křovinořezu. Výrobky na současném trhu disponují dvěma typy rukojetí.

 • Madlo – prostorově nenáročné vyhotovení, které je jistě skladnější a lehčí. Jednoduché madlo je připevněno k tělu křovinořezu. Nutno podotknout, že s tímto provedením se musíte naučit zacházet, aby se pro vás práce stala nenáročná. Výhodou je přístupnost do hůře dostupných míst, například mezi dvěma zahradními prvky.
 • Rukojeť ve tvaru řidítek – tento model je také označován cizojazyčným výrazem „bike“. Široká rukojeť, která sice přidává na celkové hmotnosti stroje, je však velice pohodlná na ovládání. Obvykle je součástí těžších a výkonnějších křovinořezů.

Nedílným doplňkem téměř každého produktu je i popruh na zavěšení, s jehož pomocí nesete váhu křovinořezu na svých bedrech, nikoliv v rukách. Popruh může mít zcela jednoduchou podobu přes jedno rameno, popřípadě je tvořen důmyslným zapínacím systémem přes obě ramena a hruď.


6. Hmotnost

Všechny výše popisované technické parametry a prvky křovinořezů se úměrně prolínají s celkovou hmotností zahradního stroje. Pakliže se vydáte cestou výkonnějších zařízení, musíte samozřejmě počítat i s nárůstem váhy, o tom není žádných pochyb. Hmotnost křovinořezů lze opět dělit do tří základních kategorií.

 • Váha do 3 až 4 kg – lehké křovinořezy s malým výkonem. Většinou nejsou vybaveny ani popruhem.
 • Váha 5 až 7 kg – univerzální křovinořezy pro běžné použití kolem domu.
 • Váha nad 10 kg – výkonné a profesionální stroje.

Čím těžší křovinořez si pořídíte, tím více se zajímejte o to, jaké daný výrobek produkuje vibrace, popřípadě, jak je zabráněno jejich přenosu. Právě vibrace totiž mohou ztěžovat vaši práci při sečení a velice brzy vás unaví. Na vibrace má značný vliv kvalita hřídele, prostřednictvím níž jsou vibrace přenášeny.


7. Příslušenství

V závislosti na tom, jaký si pořídíte typ křovinořezu, můžete zakoupit i řadu praktického příslušenství. Tyto doplňky lze rozdělit na dvě části. A to produkty určené vám, jako obsluze křovinořezu a prvky související se samotným zařízením.

Při práci s křovinořezem byste měli myslet na praktické ochranné pomůcky.

 • Pracovní rukavice
 • Ochranné brýle
 • Ochranné přilby a mřížky přes obličej
 • Chrániče sluchu

Co se týče samotného křovinořezu, nabízí se především příslušenství připevnitelné k dolní hnací části, čímž rozšíříte záběr kotoučové nebo strunové hlavy.

 • Kotouče –ocelové prvky sloužící pro sekání tvrdších a silnějších dřevin. Mnohdy nemusí jít pouze o nože, ale i o ozubené kotouče.
 • Strun – struny odlišných průměrů a tvarů, které se liší svou odolností a elasticitou.
 • Cívky na struny – povětšinou plastový obal, do něhož se vkládá struna.
 • Nástavce – modernější, a hlavně výkonnější křovinořezy můžete doplnit také o řadu dalších nástavců, které se sekáním trávy nemají až tolik společného. Je to například nástavec pro prořezávání dřevin, kultivátor či plotové nůžky.

8. Cena

Pořizovací náklady na tento zahradní nástroj se liší v závislosti na tom, zda si chcete koupit plnohodnotný křovinořez nebo pouze vyžínač, respektive strunovou sekačku. Dále jsou to samozřejmě odlišné parametry spjaté s danými cenovými skupinami. Níže vám přinášíme přehledné informace o tom, co si pořídíte za určitou cenu.

Cena do 2 000 Kč

Investujete-li do svého budoucího křovinořezu či vyžínače částku do 2 000 Kč, počítejte s tím, že si budete vybírat především z elektrických či akumulátorových výrobků. Převažovat budou hlavně strunové sekačky, jejichž výkon bude do 0,75 kW. Lehká zařízení s otáčkami pod 8 000 ot. /min. a s rukojetí v provedení madla.

Cena od 2 000 Kč do 6 000 Kč

V tomto případě už máte možnost pořídit kvalitní křovinořez pro domácí užití. V rámci benzínových strojů převažují hlavně ty dvoutaktní, které jsou vybaveny také plnohodnotnou rukojetí ve tvaru řídítek. S nárůstem výkonu kolem 1 kW až 1,5 kW samozřejmě přichází i vyššího hmotnost kolem 5,7 Kg až 7,2 Kg. V rámci záběru strunové hlavy počítejte s parametrem cca 40 centimetrů, u kotoučové hlavy to bude průměrně 27 – 30 centimetrů.

Cena od 6 000 Kč do 11 000 Kč

Plánujete-li s křovinořezem navštěvovat náročnější a hustší terén, potom investujte alespoň tuto částku. Za ni seženete nejenom dvoutaktní, ale také čtyřtaktní motorové křovinořezy, které jednoznačně převládají nad těmi elektrickými. Otáčky dosahující hodnoty 9 000 ot. /min., průměrná váha kolem 5,6 Kg až 8 Kg, záběr 37 – 44 centimetrů řadí tyto stroje do lepší střední třídy. Jsou to zahradní nástroje, s nimiž si kolem domu nebo v lese rozhodně vystačíte.

Cena nad 11 000 Kč

V této kategorii máte možnost pořídit křovinořezy s výkonem nad 3 kW. Ten se samozřejmě promítne i do patřičné hmotnosti nad 8,5 Kg. Půjde hlavně o motorové křovinořezy určené pro profesionální použití. Pořizovací náklady se tak mohou přehoupnout i přes částku 30 000 Kč. U takových strojů očekávejte záběr kolem 45 centimetrů a hlavně prvotřídní zpracování odolávající hrubší a náročnější práci.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Křovinořezy
Průměrné hodnocení 4.1 z 77 hlasů