Recenze 10 nejlepších křovinořezů Stihl | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test 10 nejlepších křovinořezů Stihl 2023

Aktualizováno:
Autor:
Jakub Gulec

Křovinořez je zařízení vhodné k úpravě zanedbaného pozemku, ať už se jedná o údržbu parků, nebo pozemku u navštěvované několikrát do roka. Princip fungování je podobný vyžínači, lidově zvanému “strunovka”. Narozdíl od něj křovinořez umožní volbu nástavce a zvládne větší spektrum prací. Typicky se jedná o prořezávání křovin, odstranění náletových dřevin, sekání trávy a také prořezávání stromů.

Na této stránce jsme se zaměřili na výběr těch nejlepších křovinořezů zavedené značky Stihl. Společnost Stihl byla založena roku 1926 a od samého začátku patřila mezi průkopníky zahradního a lesnického vybavení. Ostatně právě společnost Stihl přišla s výrobou motorové pily obsluhované jednou osobou.

Pro výběr byly zohledněny důležité parametry, finanční dostupnost, ale také pohodlí při užívání. Kromě výběru vhodných zařízení jsme se v našem článku Jak vybrat křovinořez Stihl zaměřili také na dostupné příslušenství. Pokud byste rádi volili i mezi jinými výrobci, můžete se podívat na náš všeobecný výběr křovinořezů.


Nejlepší křovinořezy Stihl dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Výkon Hmotnost Typ Orientační cena Aktuální cena
Top 1 2,4 9,3 Ruční 30 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 2,0 8,7 Ruční 25 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 1,7 8,5 Ruční 24 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 1,55 10,3 Zádový 18 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 1,7 6,9 Ruční 16 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 1,4 5,8 Ruční 15 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 1,05 5,8 Ruční 13 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 1.3 6.3 Ruční 9 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 0,95 5,8 Ruční 12 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 0,65 4,2 Ruční 5 000 Kč Zobrazit nabídky

Jaké jsou křovinořezy Stihl

Stihl patří mezi nejoblíbenější výrobce zahradního a lesnického náčiní. Na následujících řádcích se zaměříme na specifika křovinořezů této značky, ale také na další souvislosti.

 • Typické vlastnosti – křovinořezy Stihl se vyznačují vysokou kvalitou provedení a vysokou úrovní servisních úkonů.
 • Dělení křovinořezů Stihl – zařízení můžeme rozdělit do dvou kategorií podle výkonu a určení.
 • Historie – založena v roce 1926 v Německu se postupně firma Stihl zasadila o zásadní rozvoj zejména v oblasti motorových pil.
 • Současnost – společnost se stále zaměřuje na výrobu zejména v Evropě a drží se mota, že kvalitní nářadí musí disponovat kvalitním servisem.
Parametr Specifika křovinořezů Stihl
Výkon 0,9 – 2,4 kW
Otáčky 8 500 – 9 500 ot./min
Zdvihový objem 24 – 52 cm3
Hmotnost 4,9 – 9,3 kg
Zplodiny CO2 800 – 1 000 g/kWh

Podle čeho vybírat křovinořez

Princip fungování křovinořezů spočívá v přenosu točivého momentu rovnou osou od motoru na kotouč. Ten může být opatřen strunou pro sekání trávy, noži pro tvrdší porost a dokonce pilovým kotoučem pro dřevitý porost. Křovinořezy Stihl si dlouhodobými pozitivními zkušenostmi uživatelů vydobyly pevné místo na trhu. Očekávat můžete vysoký výkon v kombinaci s kvalitním provedením i vybavením.

Jak vybrat křovinořez Stihl stručně:

 • Uvažte, jak náročnou práci budete vykonávat.
 • Stanovte si cenovou relaci.
 • Zaměřte se na výkon.
 • Neopomeňte zohlednit přídavné vybavení a tlumení vibrací.

Před výběrem křovinořezu je potřeba se zamyslet nad tím, jak náročná práce vás čeká. Sice platí, že výkonnější zařízení toho zvládne více, ale pokud potřebujete pouze sekat trávu a jednou ročně prořezat také křoviny a náletové dřeviny, nemá smysl utrácet více, než je třeba. Výkonnější zařízení také bude vážit více, takže se s ním může ve výsledku hůře operovat. Sepsali jsme pro vás také podrobný článek o výběru křovinořezu všeobecně.

Tip: Výkonný křovinořez s vhodným nástavcem dovede řezat dřeviny do průměru kmene až 15 cm.

Specifika křovinořezů Stihl

Křovinořezy Stihl se vyznačují vysokou kvalitou provedení, dlouhou životností a širokou škálou dostupného příslušenství. V nabídce výrobce najdete jak modely pro běžné uživatele, tak produkty cílené na profesionály. Rozeznáte je podle vybavení, kterým konkrétní modely disponují. Profesionální zařízení jsou vybavena kompenzátorem a kvalitnějším tlumením vibrací. Výkon dosahuje až 2,4 kilowatt.

Provedení

Společnost Stihl vyrábí běžné ruční křovinořezy s dvojitým úchopem pro snadnou manipulaci. Mimo klasický sortiment však vyrábí také model vybavený zádovým závěsným systémem, který dlouhou práci v nesnadném terénu výrazně usnadní. K ostatním modelům lze dokoupit v rámci příslušenství jedno či dvouramenní popruhy. Toto řešení pro delší práce rozhodně doporučujeme.

Výkonnostní řady křovinořezů Stihl

Výkonnostně můžeme křovinořezy Stihl rozdělit na středně silné a výkonné. Označení výrobce může v tomto ohledu působit trochu zmatečné, protože mezi středně výkonné řadí i modely s výkonem 2 kilowatty (kW), kdežto mezi výkonnými lze nalézt i motory s výkonem pouhých 1,4 kW. Výrobce však definuje, že vyšší třída zahrnuje zejména kvalitnější a spolehlivější konstrukční provedení.

Výkonnostní třída Výkon Cena Vybavenost
Středně silné 0,9 – 2,0 kW 10 000 – 18 000 Kč Základní až střední
Silné 1,4 – 2,4 kW 17 000 – 30 000 Kč Profesionální

Středně silné křovinořezy

Určeny pro běžné využití, ale také pro větší plochy najdou středně silné křovinořezy Stihl využití jak u běžných uživatelů s chatou, tak také u majitelů hotelů či apartmánů, kteří chtějí o své větší pozemky pečovat.

Modely s výkonem kolem 1 kW vyhoví spíše pro sekání vyšší trávy či rákosí, křoviny zvládnou také, ale práce nebude zdaleka tak jednoduchá a plynulá. Pokud zvolíte zařízení s výkonem okolo 1,5 kW, pak už nebudete mít sebemenší potíže ani s křovinami či náletovými dřevinami. Pro úpravu dlouho zanedbaného pozemku s dřevinami se širšími kmeny však volte spíše výkon okolo 2 kW.

Stranou hmotnosti můžete očekávat rozmezí 6,5 – 8 kilogramů včetně paliva a příslušenství. Nižší hmotnost znamená zpravidla nižší výkon.

Silné křovinořezy

Kategorie, kterou Stihl označuje jako silné křovinořezy, se nevyznačuje nutně vyšším výkonem, ale zejména vyšší kvalitou zpracování a doplňkovými funkcemi. Všeobecně by se tato zařízení dala označit za profesionální. Předpokládá se jejich dlouhodobé využití a delší pracovní zásahy.

Většina modelů je vybavena kompenzátorem, který umožní nerušený provoz a menší ztráty výkonu v průběhu mnoha hodinového pracovního nasazení. Jedná se o regulační jednotku v karburátoru, která se stará o to, aby výkon nepoklesl, i když je vzduchový filtr ucpaný z 80%. Ve většině případů se také dočkal lepšího zpracování antivibrační systém a ergonomie.

Příslušenství Stihl

S ohledem k dlouhodobé snaze poskytnout uživateli maximální kvalitu produktu se společnost Stihl zaměřuje také na výrobu kvalitního příslušenství. Mezi to nejdůležitější můžeme zařadit vyžínací nože, strunové hlavy a žací hlavy. Mezi produkty najdeme také pilové kotouče. Ocelové nože a kotouče lze nechat nabrousit u odborného prodejce produktů Stihl. Orientační ceny základního příslušenství uvádíme v tabulce níže.

Příslušenství Stihl Cena
Vyžínací nože 500 – 1 000 Kč
Strunové žací hlavy 250 – 1 000 Kč
Žací hlavy s plastovými noži cca. 250 Kč
Žací listy na trávu cca. 250 Kč
Pilové kotouče 400 – 800 Kč

Vyžínací nože

Mezi základní vybavení, které by nemělo chybět u žádného křovinořezu, patří vyžínací nože. Výrobce nabízí dvou a třícípé provedení. Uplatnění najdou na výrazně neudržovaných pozemcích a v lesích při odstraňování houštin a krovin.

Strunové žací hlavy

Klasické a dobře známé strunové žací hlavy určené pro vyžínání trávníku prodává společnost Stihl ve třech provedeních. Rozlišit lze systémy AutoCut, SuperCut a TrimCut. TrimCut je hlava, u které budete muset délku struny nastavit ručně. AutoCut dovolí nastavit strunu krátkým přitisknutím žací hlavy k zemi. Systém SuperCut pak udržuje vhodnou délku strany zcela automaticky.

Struny

Nezbytným spotřebním doplňkem každého vyžínače je struna. Výrobce má ve svém portfoliu 5 odlišných typů strun. Ty se liší svým tvarem. Dostupná je klasická kulatá struna a tišší kulatá struna se zářezy. Specialitou výrobce jsou struny CF3 Pro s křížovým průřezem. Tyto struny jsou výrazně tišší a zvyšují žací efektivitu. Chybět nesmí klasická hranatá struna, ale také DuroCut zrychlující práci na větších plochách.

Žací hlavy s plastovými noži

Zajímavým příslušenstvím ke křovinořezům Stihl je žínací hlava s plastovými noži. Jedná se o střední cestu mezi strunou a ocelovými noži. Originální plastové čepele Stihl se vyznačují překvapivě dobrou životností a nízkou cenou v řádech desetikorun.

Žací listy na trávu

Výrobce nabízí tři varianty provedení žacích listů. K dostání jsou listy se dvěma, čtyřmi nebo osmi břity. Tento typ příslušenství najde své místo v obzvláště tuhé trávě, silném plevelu a rákosí.

Pilové kotouče

Pro údržbu spíše lesních a parkových ploch může být přínosem také pilový kotouč. Stihl vyrábí tyto kotouče ve třech provedeních, a to kotouč s dlátovými zuby, se špičatými zuby nebo s tvrdokovovými plátky. Toto příslušenství pomůže odstranit dřeviny až do průměru kmenu 15 centimetrů.

Další příslušenství

Stihl přináší také další doplňkové vybavení, které se však svým užitkem při práci neztratí. Velmi zajímavé jsou popruhy, ať už jednoramenné, dvouramenné či lesnické. Ty zajistí vyšší pohodlí při delším pracovním využití. Společnost dodává také ochranné pomůcky, batohy na nářadí a profesionální pracovní oblečení s reflexní funkcí.

Čištění a údržba

Čištění by mělo následovat po každé práci s křovinořezem. Údržba se dělá již s nižší pravidelností, často pouze jednou za sezónu. V případě některých komponent postačí i jednou za několik let. Postup čištění a údržby popisuje na svém webu také výrobce, my jsme pro vás připravili zkrácenou verzi.

Čištění

Před každým čištěním a dotykem žací hlavy vypněte motor a odpojte zapalování (přívodní konektor ke svíčce). V případě, že by zůstal tento konektor zapojený, může v ojedinělých případech dojít k samovolnému rozběhnutí motoru, obzvláště pokud je nažhavený z předcházející práce.

Pokud dochází v průběhu práce k poklesům výkonu, zkontrolujte vzduchový filtr. Standardně dochází ke snižování výkonu v případě, že je filtr zanesený z větší části. V provozních podmínkách může stačit filtr vyprášit. Před uskladněním zařízení očistěte všechny zanesené části zařízení. Vzduchový filtr je v případě křovinořezů tohoto výrobce papírový a lze jej vyměnit velice jednoduše.

Údržba

Údržba se provádí spíše na roční bázi, manuál výrobce přímo uvádí pro daný model tabulku, jak často se má který prvek kontrolovat, čistit či měnit. Mezi nejčastější prvky k výměně či čištění se řadí zejména karburátor a vzduchový filtr. Většina ostatních prvků se pak mění pouze při poškození. Pokud si na čištění či výměnu netroufáte sami, kontaktujte ideálně autorizovaný servis.

Skladování

Před uskladněním na zimu je doporučeno provést hned několik kroků, aby se na jaře zařízení zase správně rozběhlo. Níže si uvedeme výrobcem doporučený postup, který byste pro maximalizaci životnosti zařízení neměli podcenit.

 • Vyprázdněte palivovou nádrž – po jejím vyprázdnění spusťte zařízení a nechte jej běžet na volnoběh až do samovolného zastavení. Tím vyprázdníte karburátor.
 • Zkontrolujte zapalovací svíčku – elektrody musí být hnědé, pokud jsou jiné, je potřeba svíčku vyčistit či vyměnit.
 • Zkontrolujte nože – sejměte, důkladně očistěte a následně opatřete nože ochranným prostředkem proti korozi.
 • Žací struny skladujte ve vlhku – tím si zachovávají svou pružnost.
 • Přístroj skladujte ve svislé poloze zavěšený – nejenže v takové poloze zabírá nejméně místa, ale také zamezíte jeho poškození.

Cena

Před koupí si stanovte rozpočet v závislosti na tom, jaké parametry požadujete. Cenově se křovinořezy Stihl pohybují od 10 000 Kč až po částku převyšující 30 000 Kč. Počítejte také s cenou příslušenství, protože žací hlavy či řezné kotouče také nejsou levnou záležitostí.

Běžným uživatelům s cílem postarat se o svou zahradu či pozemek u chaty doporučujeme volit ze zařízení do 15 000 Kč, která požadavky dobře splní. Profesionálové by se měli naopak zaměřit na cenovou relaci přesahující 20 000 Kč. Tato zařízení jsou často projektována na dlouhodobý a náročný provoz, disponují lepším tlumením vibrací a vyšším výkonem.

Historie značky

Historie společnosti Stihl se táhne až do roku 1926, kdy byla založena Andreasem Stihlem na předměstí Stuttgartu v Německu. V roce 1929 byl představen světu “dvoumužný stroj na kácení stromů”, který je všeobecně považován za první přenosnou motorovou řetězovou pilu. V roce 1930 pak byla představena první řetězová pila obsluhovaná jednou osobou.

V 70. letech 20. století expandovala společnost také do Brazílie a Severní Ameriky. Mezi lety 1970 – 1979 byla založena prodejní společnost také v Austrálii. Později mezi lety 1980 – 1999 došlo k dalšímu rozšíření výroby do Francie, Itálie a Japonska.

Současnost značky

Stihl znamená dnes synonymum pro zahradní a lesnické náčiní, a to zejména v oblasti motorových pil. Výrobky určené pro Evropský trh jsou z pravidla vyráběny v Evropě, čímž je zaručena vysoká kvalita výsledných zařízení. Mimo křovinořezů a motorových pil najdete v sortimentu například také kypřiče, jamkovače, robotické sekačky, foukače a řadu dalších.

Často kladené otázky ke křovinořezům Stihl

Jak a jaký vybrat křovinořez Stihl

Před výběrem křovinořezu je všeobecně potřeba se zamyslet nad tím, jakou práci má vykonávat. Pokud je primárním účelem údržba zahrady za domem či menšího pozemku u chaty, výkonnější zařízení se zbytečně pronese a prodraží. Naproti tomu pro velké pozemky, údržbu parků a jiných náročných ploch by bylo levné a málo výkonné zařízení utrpením. Výběr tedy zakládejte na požadavcích a stanovte si cenové limity.

Jaký výkon křovinořezu volit?

Výkony okolo 1 kilowattu (kW) vyhoví spíše pro sečení trávy, případně rákosu. S výkonem okolo 1,5 kW zvládne křovinořez již odstranit i houští a jemné dřeviny. Pro náročné úlohy a větší dřeviny s kmeny průměru až do 15 cm volte výkon 2 kW a vyšší. Nezaměřujte se však pouze na výkon, ale také na to, jak je křovinořez vybaven a pro jak dlouhou práci je určen.

Jaký je rozdíl mezi křovinořezem a vyžínačem?

Vyžínač, nebo také lidově „strunovka“ či „strunová sekačka“ má za úkol upravovat travní porost na zatravněné ploše. To je celý jeho účel a využití. Křovinořez zvládne to samé, ale k tomu umožňuje měnit žací hlavu za různé nože a dokonce řezné kotouče. Mimo travin odstraní také rákos, houští, křoví a menší dřeviny. Vše však závisí také na výkonu a provedení konkrétního modelu.

Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.

Použité a další zajímavé zdroje

https://dengarden.com/landscaping/Brush-Cutter-Wont-Start

https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99ovino%C5%99ez

MATOUŠ, Pavel. Křovinořezy odlišné výkonové třídy z hlediska hladin akustického tlaku. České Budějovice, 2012. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 51 hlasů