Menu

Recenze a srovnání Raiffeisenbank CHYTRÝ účet

Výborné Celkové hodnocení

Zlatá střední cesta v kategorii Běžné účty

Klady

  • Výběr ze všech bankomatů v ČR i zahraničí zdarma
  • SEPA platby zdarma
  • Vysoký počet vkladomatů
  • Devizový účet až v 8 měnách

Zápory

  • Poplatek za přihlášení pomocí mobilního elektronického klíče
  • Vysoké poplatky za převody z a do zahraničí

CHYTRÝ účet nabízí širokou škálu výhod, jež ocení jak běžní uživatelé, tak i náročnější klienti. Těm dokáže nabídnout běžný účet s pokročilými službami a funkcemi, a to s poměrně nízkými poplatky. Pod svými křídly ho má přitom jedna z největších bank u nás Raiffeisenbank, která se sice řadí mezi tradiční, ale i přesto se snaží nabízet moderní a inovativní služby.

Zázemí banky

CHYTRÝ účet má ve své nabídce rakouská banka Raiffeisenbank, která na našem trhu působí od roku 1993. Svoji historii však píše mnohem déle, a to již od roku 1862, od kdy si prošla velkou proměnou. V současném uspořádání tedy provozuje jenom na našem území 117 poboček, a to ve všech větších městech – klienti preferující osobní setkání, tak nemusí zbytečně dojíždět desítky kilometrů.

V porovnání s konkurencí se jedná o jednu z největších bank, jež se může pyšnit více než 680 tisíci klienty. I když se jedná spíše o tradiční banku, investuje nemalé částky do svého rozvoje. Běžný učet si tedy můžete založit zcela online a spravovat ho prostřednictvím intuitivního internetového bankovnictví či mobilní aplikace.

Tuzemské a zahraniční platby

Raiffeisenbank jako jedna z mála tradičních bank nabízí nízké poplatky téměř u všech plateb. Samozřejmostí jsou tuzemské a okamžité platby zdarma. Zpoplatněné jsou pouze expresní platby, u nichž si banka účtuje poplatek ve výši 100 Kč – podobně jsou na tom však i ostatní banky.

Výrazně horší podmínky nabízí u zahraničních plateb, které jsou s ohledem na konkurenci dražší. U transakcí mimo EU a EHP je účtován poplatek 1 % z celkové částky, přičemž minimální i maximální výše poplatku je omezena. SEPA platby jak odchozí, tak i příchozí, jsou naopak zcela zdarma – hlavně tradiční banky si za jejich vyřízení obvykle nechají zaplatit 5 až 10 Kč.

Parametr Tento produkt
Okamžitá platba (Kč)

0

Expresní úhrada (Kč)

100

SEPA platby příchozí (Kč)

0

SEPA platby odchozí (Kč)

0

Zahraniční platba příchozí (Kč)

1 % z částky, min. 300 Kč, max. 1 200 Kč

Zahraniční platba odchozí (Kč)

1 % z částky, min. 300 Kč, max. 1 500 Kč

Výběry z bankomatů

Raiffeisenbank se v ČR může pochlubit poměrně širokou sítí bankomatů, kterých má více než 153, z nichž 123 nabízí i možnost vkladů – v porovnání s ostatními bankami se však nejedná o nějak zvlášť závratná čísla. Jak tomu bývá i u konkurence jsou veškeré výběry ve vlastních bankomatech zdarma.

Bezplatné jsou ale i výběry v cizích bankomatech, což už je také obvykle bráno za samozřejmost. Oproti jiným běžným účtům se odlišuje bezplatnými výběry na i mimo území EU a EHP. Zpoplatněné nejsou ani jednotlivé akce provedené prostřednictvím bankomatu – banka si tedy neúčtuje poplatek za zjištění disponibilního zůstatku či vklad hotovosti.

Parametr Tento produkt
Výběr z vlastního bankomatu (Kč)

0

Výběr v cizím bankomatu (Kč)

0

Výběr z bankomatu v EU (Kč)

0

Výběr z bankomatu mimo EU (Kč)

0

Ostatní poplatky

CHYTRÝ účet od Raiffeisenbank si zakládá na nízkých či nulových poplatcích. Jelikož se jedná o základní běžný účet, neúčtuje si banka za jeho vedení žádný poplatek. Zpoplatněné jsou téměř veškeré procesy provedené přímo na pobočce, jako je vklad či výběr na pokladně, zadání platebního příkazu spolu s pracovníkem banky či výběr částky nad 500 000 Kč.

S poplatky se setkáte i v případě, že požádáte o pravidelné zasílání výpisu z běžného účtu poštou, který stojí 40 Kč/měsíc, či za zaslání informační SMS, za niž zaplatíte 4 Kč. Pozor si dejte i na poplatek za přihlášení pomocí mobilního elektronického klíče ve výši 19 Kč, jež je nutné hradit měsíčně.

Služby a benefity

Spolu s CHYTRÝM účtem můžete využívat i další služby a benefity, které ocení nejen náročnější klienti. Raiffeisenbank se snaží podobně jako většina bank zprostředkovat svým klientům možnost investovat. Ve své nabídce má tedy podílové fondy či investiční certifikáty. Kromě toho banka funguje i jako broker prostřednictvím vlastní investiční platformy RBROKER – ta se ale svým fungováním a poplatky jen těžko vyrovná větším brokerům.

V souvislosti s tím vytvořila inovativnější mobilní aplikaci Raiffeisenbank investice, jejímž prostřednictvím lze investovat do akcí, ETF, investičních certifikátů či podílových fondů. Využít můžete samozřejmě i kontokorent až 150 000 Kč, spořící účet či termínovaný vklad. Pokud plánujete cestovat či obchodovat v zahraničí, můžete si sjednat devizový účet až v 8 měnách či cestovní pojištění. Samozřejmostí je bankovní identita, kterou lze aktivovat v internetovém bankovnictví.

Parametr Tento produkt
Druhá karta

65 Kč / měsíc

Bankovní identita

Ano

Devizový účet

29 Kč / měsíc (8 měn)

Investování

Podílové fondy, RBroker, investiční certifikáty

Spořící účet

5,5 %

Termínovaný vklad

Ano

Kontokorent

Až 150 000 Kč

Cestovní pojištění

89 Kč / měsíc (propojeno s platební kartou)

Výpis z účtu poštou (Kč)

40

Výpis z účtu elektronický (Kč)

0

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Raiffeisenbank se obecně řadí mezi jedny z nejoblíbenějších bank, díky čemuž má na kontě více než 680 tisíc klientů – jejich počet narostl po akvizici Equa bank v roce 2022. Podle většiny odborníků a finančních poradců se CHYTRÝ účet v porovnání s konkurencí řadí mezi jedny z nejvýhodnějších na trhu.

Široká nabídka služeb imponuje hlavně náročnějším klientům a těm, kteří preferují tradiční banky a osobní jednání přímo na pobočce. Na druhou stranu se objevuje celá řada hlasů, jimž vadí některé poplatky, a to například za přihlášení pomocí mobilního elektronického klíče či zahraniční platby. V nelibosti klientů je často pomalá uživatelská podpora, která reaguje s velkou prodlevou.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

CHYTRÝ účet disponuje největšími výhodami zejména u výběru z bankomatů, kdy lze provádět výběry i vklady kdekoliv ve světě zdarma – stejné služby má v nabídce jen pár tuzemských bank. Kromě toho nabízí i širokou škálu dalších produktů a benefitů, které využijete k investování či naopak financování – v nabídce tedy narazíte na kontokorent, termínovaný vklad či investice do podílových fondů a jiných instrumentů.

Jako jedna z mála nabízí devizový účet v osmi měnách – drtivá většina bank disponuje pouze účty v EUR a USD. Největší nevýhodou jsou naopak zahraniční platby, u nichž jsou poplatky jedny z nejvyšších na trhu – výjimkou jsou SEPA platby zdarma. Překvapivý je také poplatek za přihlášení pomocí mobilního klíče – ten je třeba hradit každý měsíc.

Porovnání s alternativami

CHYTRÝ účet od Raiffeisenbank nabízí jedny z nejlepších podmínek, ale i přesto nemusí vyhovovat zcela každému. Banka se totiž stále řadí mezi tradiční banky, což se stále projevuje v některých oblastech, jako je přístup ke klientům či vybrané poplatky. Pokud vám spíše imponují digitální banky a moderní řešení, bude pro vás přijatelnější alternativou běžný účet od Air Bank či mKonto od mBank.

Oba účty mají však své mouchy, a to zejména u poplatků při výběru z bankomatu. O trochu lepší alternativou je běžný účet Tom Plus od Moneta Money Bank. Ten nabízí stejné výhody jako CHYTRÝ účet a k tomu si účtuje výrazně nižší poplatky u zahraničních plateb – zdarma je přihlášení do internetového bankovnictví a mobilní aplikace, jež patří mezi jedny z nejlepších na trhu.

Závěrečné shrnutí

CHYTRÝ účet se řadí mezi jedny z nejlepších běžných účtů na trhu, což potvrzují nejen odborníci v oblasti financí, ale také samotní klienti. Kromě toho za ním stojí silná zahraniční banka Raiffeisenbank, která tím pádem nabízí dostatečnou stabilitu a důvěryhodnost.

Pro klienty je výhodná nejen z hlediska poplatků, ale i některých služeb, jež nemusí být u konkurence dostupné nebo nabízené v až takovém rozsahu. CHYTRÝ účet tak ocení široká škála klientů, včetně běžných uživatelů, nadšených cestovatelů či lidí, kteří chtějí efektivně zhodnotit své úspory.

Autor: | Datum: | Produkt: Raiffeisenbank CHYTRÝ účet | Hodnocení: Výborné
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je redaktorka pohybující se již několik let v oblasti financí a finančních trhů. Krom jiného se věnuje i bankovním produktům včetně běžných účtů, které v průběhu času vyzkoušela i na vlastní kůži. Právě proto ví, jaká kritéria by měl běžný účet splňovat a na jaké parametry se vyplatí při jeho výběru zaměřit.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Raiffeisenbank CHYTRÝ účet

Raiffeisenbank CHYTRÝ účet