Srovnání nejlepších povinných ručení
dle recenzí 2025
Jaké povinné ručení vybrat dle srovnání
Sjednání povinného ručení se nevyhne žádný majitel vozidla. Pokud se navíc řadíte mezi aktivní řidiče, je téměř pravděpodobné, že povinné ručení budete platit velkou část svého života. Právě proto se ho vyplatí vybírat opravdu pečlivě, díky čemuž budete moci využívat kvalitní služby a možná i trochu ušetřit.
Během srovnávání jsme upřeli pozornost zejména na výši pojistných limitů, které jsou u povinného ručení rozhodující. Velký prostor jsme samozřejmě věnovali i nabídce připojištění a asistenčních služeb. Z našeho porovnání přitom vychází, že většina pojišťoven nabízí podobné služby a chce své klienty nalákat na širokou škálu výhod a služeb. Najdou se ale i výjimky, které sází na jednoduchost a snaží se povinné ručení zbytečně nekomplikovat.
Pro ty z vás, kteří si raději udělají obrázek o kvalitě jednotlivých pojištění sami, jsme připravili článek Jak vybrat povinné ručení. Ten vás provede krok po kroku výběrem povinného ručení a upozorní vás na většinu důležitých parametrů. Okrajově se však můžete seznámit i s tím, co vše ovlivňuje reálnou cenu povinného ručení.
Nejlepší povinné ručení dle srovnání
Hodnocení | Produkt | Klady | Zápory | Aktuální cena |
---|---|---|---|---|
Top 1 |
|
|
Spočítat cenu | |
Top 2 |
|
|
Spočítat cenu | |
Top 3 |
|
|
Spočítat cenu | |
Top 4 |
|
|
Spočítat cenu | |
Top 5 |
|
|
Spočítat cenu | |
Top 6 |
|
|
Spočítat cenu |
Recenze nejlepších povinných ručení
- Pojištění škod na vlastním automobilu až 50 000 Kč
- Sleva při sjednání online
- Výplata plnění do 5 dnů
- Sleva až 60 % za bonusy
- Pojistný limit až 300 milionů Kč
- Asistenční služby je nutné připojistit
- Složitější orientace v nabídce balíčků
Generali Česká pojišťovna se řadí mezi jedny z nejstarších pojišťoven u nás, díky čemuž si během let získala silnou podporu svých klientů, jejichž počet přesahuje hranici 4 milionů. Jelikož se jedná o takzvanou univerzální pojišťovnu má ve své nabídce i klasické povinné ručení, a to hned ve čtyřech provedeních. V takto široké nabídce variant si tak vyberou běžní i velmi nároční řidiči.
Pojišťovna nabízí vysoké pojistné limity, a to v rozmezí od 50 do 300 milionů Kč. Volit můžete mezi čtyřmi balíčky, a to Zákonné minimum, Dobrý start, Zlatý střed, Prémiová jistota a Exkluzivní ochrana. Sjednat si můžete doplňková pojištění, jako je například úrazové pojištění pro řidiče, přičemž lze připojistit i případný úraz ostatních pasažérů.
Připojistit lze také skla, odcizení vozidla, poškození živlem či střet se zvířetem. U většiny připojištění je limit nastaven na 100 000 Kč, což je u menších škod či nehod dostačující. Většina balíčků nabízí možnost nezapočítání malusu při první nehodě. Kromě povinného ručení automobilů si můžete sjednat pojištění i u motocyklů či nákladních vozidel.
Hodnocení dalších odborníků a uživatelů
Uživatelé vyzdvihují především kvalitu uživatelské podpory, která převážně funguje bez problémů. V souvislosti s tím chválí i asistenční služby, na které se lze spolehnout. Bohužel ani tato pojišťovna se nevyhýbá negativním ohlasům, které občas kritizují postup likvidace některých pojistných událostí – takové případy je třeba brát individuálně.
Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům
Největší výhodou povinného ručení od Generali České pojišťovny jsou především vysoké limity, a to hlavně u plnění škod a újmy na zdraví, kde je maximální hodnota stanovená na 300 milionů Kč. Výhodná je i široká nabídka variant – pokud chcete opravdu kvalitní povinné ručení, je lepší sáhnout po dražším tarifu. Jako jedna z mála pojišťoven nabízí i výplatu pojistného plnění do pěti dnů.
Závěrečné shrnutí
Generali Česká pojišťovna je již ověřená pojišťovna s dlouhou historií na trhu, díky čemuž řidiči vědí, co mohou od povinného ručení očekávat. I přes menší nevýhody se stále jedná o kvalitní pojištění s vysokými limity, velkou nabídkou asistenčních služeb a připojištění a také kvalitní uživatelskou podporou.
- Široká škála pojistných limitů
- Většina asistenčních služeb v ceně
- Široká nabídka připojištění
- Sleva u sjednání online
- Pojištění škod na vlastním vozidle do 10 000 Kč
- Pomalá uživatelská podpora
- Pojištění vlastního vozidla pouze u Premiant
ČSOB pojišťovna píše svoji historii již od roku 1994, díky čemuž se jí podařilo vybudovat si velké jméno v tomto odvětví. V její nabídce lze najít i povinné ručení, a to hned ve třech variantách, ve kterých si vybere téměř každý – na své si tu tedy přijdou jak občasný řidiči, tak i lidé, kteří tráví čas za volantem dennodenně.
Konkrétně lze vybírat z povinného ručení Standard, Dominant a Premiant, která disponují různými limity, přičemž ty nejvyšší naleznete v poslední zmíněné variantě. Pojistné limity jsou velmi rozmanité a u majetku se pohybují od 50 do 200 milionů Kč. Nepatrně vyšší je krytí u újmy na zdraví, a to od 50 do 200 milionů Kč. V ceně každé varianty je pojištění věcí celé posádky a základní asistenční služby.
Každá varianta je opatřena úrazovým pojištěním řidiče v rozmezí od 100 000 do 300 000 Kč. U povinného ručení Premiant je navíc pojištění škod na vozidle řidiče, a to do výše 10 000 Kč. ČSOB nabízí i širokou škálu připojištění, včetně pojištění skel, živlů či střetu se zvěří. Zajímavé je pojištění právní ochrany, kdy vám hradí náklady na právní služby, či pojištění nákladů na půjčovné, u kterého uhradí náklady spojené s půjčením náhradního vozu.
Hodnocení dalších odborníků a uživatelů
Ze strany uživatelů a odborníků je vyzdvihována široká nabídka připojištění a také možnost využití slevy za sjednání pojištění online. Na druhou stranu je možné narazit i na negativní ohlasy, kdy se objevují problémy s pojistným plněním či komunikací s pojišťovnou – takové komentáře se objevují téměř u každé pojišťovny a není jasné, zda je daná osoba v právu, či naopak.
Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům
Největší výhodou povinného ručení od ČSOB je její rozmanitost, díky čemuž si můžete sjednat pojištění přímo na míru a bez služeb navíc, které ani nevyužijete. Pokud se navíc rozhodnete svůj automobil lépe ochránit, můžete kdykoliv využít nabízených připojištění. V tomto ohledu je zajímavé pojištění skel, které na druhou stranu disponuje nízkým plněním. Na rozdíl od jiných pojišťoven nabízí většinu asistenčních služeb v ceně.
Závěrečné shrnutí
Povinné ručení od ČSOB pojišťovny se řadí mezi kvalitní pojišťovací produkty, kde si na své přijde téměř každý řidič. Velkou předností povinného ručení jsou nadstandardní služby už u základního typu pojištění. V souvislosti s tím je ale třeba počítat s vyšší cenou povinného ručení, kterou lze snížit slevou za bonusy či online sjednání.
- Jedno z nejlevnějších pojištění na trhu
- Účtuje podle ujetých kilometrů
- Pojištění úmrtí obou rodičů
- Rychlé a bezproblémové plnění
- Kvalitní a vstřícná komunikace s klienty
- Velmi mladá firma
- Nehodí se pro každodenní dojíždění
- Úzký výběr asistenčních služeb a připojištění
Pillow je mladá česká pojišťovna, která se v tomto odvětví pohybuje teprve od roku 2015. Jako hlavní produkt nabízela právě povinné ručení, kterému věnuje velkou pozornost do teď. Jejím cílem je především jednoduchost a transparentnost, díky čemuž se v její nabídce a podmínkách vyzná každý. Pojištění funguje na jednoduchém principu, kdy klienti platí pouze za ujeté kilometry – hodí se především pro sezónní řidiče.
V rámci jednoduchosti se pojišťovna rozhodla do povinného ručení zakomponovat pouze 11 polštářů, které však pokryjí většinu rizik při pravidelné i občasné jízdě automobilem či jiným dopravním prostředkem. Na to, že se jedná o mladou firmu, nabízí i poměrně vysoké pojistné limity u škod na majetku či újmě na zdraví, a to v rozmezí od 70 do 150 milionů Kč. Pojistit je možné nejen automobil, ale i motocykl či nákladní vozy.
V rámci politiky „ochranných polštářů“ nabízí například připojištění okenních skel, odcizení, zavazadel či živelné pohromy. Dostupné je pojištění úrazu řidiče, kdy je pracovní neschopnost plněna částkou až 500 Kč/den. Cena povinného ručení se odvíjí od ujetých kilometrů, díky čemuž zaplatíte pouze za období, kdy pojištění opravdu potřebujete. Rodičům dětí nabízí navíc pojištění pro případ úmrtí, kdy bude dětem vyplácet pravidelnou rentu.
Hodnocení dalších odborníků a uživatelů
Řidiči si převážně pochvalují kvalitní a vstřícnou komunikaci pojišťovny, která se snaží vyhovět i individuálním požadavkům svých klientů. Povinné ručení je velmi oblíbené zejména mezi sezónními řidiči včetně motorkářů, kteří si nemusí sjednávat zbytečně drahé povinné ručení. Pozitivní ohlasy jsou spojené i s asistenčními službami, které ve většině fungují tak, jak mají.
Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům
Přední výhodou pojištění od Pillow je právě jeho jednoduchost, díky čemuž je přehledné a případní zájemci ví, za co přesně platí. Samotná nabídka připojištění dokáže pokrýt téměř veškeré nástrahy, které vás při jízdě na zdejších komunikacích mohou potkat. Výhodná je cena povinného ručení, která je v porovnání s ostatními pojišťovnami výrazně nižší.
Závěrečné shrnutí
Povinné ručení od Pillow si zamilují hlavně řidiči, kteří automobil využívají pouze na jízdy na krátké vzdálenosti a nepotřebují tudíž desítky různých připojištění a asistenčních služeb. Pokud tedy jezdíte jen do práce nebo na nákupy, určitě si s tímto povinným ručením vystačíte. Plusem je navíc i kvalitní uživatelská podpora, kterou běžně velké pojišťovny postrádají.
- Připojištění výmolu
- Lze plně pojistit i starší vozy
- V ceně základní asistenční služby
- Úraz řidiče v ceně pojištění
- Problémy s uživatelskou podporou
- Komplexnější připojištění třeba řešit přímo
Kooperativa nabízí komplexní povinné ručení s limitem od 50 do 200 milionů Kč. Součástí balíčku jsou mimo jiné základní asistenční služby, úrazové pojištění řidiče, pojištění nezaviněné nehody, pojištění GAP či pojištění VÝMOL – to je dostupné pouze pro pojistné smlouvy spojené s havarijním pojištěním. Obsah balíčku se odvíjí od výše pojistného limitu. Klienti si mohou navolit i další připojištění, a to i ta, která nejsou zmíněná přímo na webu pojišťovny. Pro individuální navržení povinného ručení je třeba kontaktovat podporu.
- Vysoké pojistné limity
- Velká nabídka připojištění
- U vyšších tarifů slevy na připojištění
- Připojištění pouze u vyšších variant povinného ručení
- Nutnost platby většiny asistenčních služeb
ČPP má ve své nabídce hned tři varianty pojištění, a to SPOROPOV, SPECIÁLPOV A SUPERPOV. Všechny se od sebe liší svým krytím, které zahrnuje nejen povinné ručení, ale i úrazové pojištění řidiče, úmrtí, trvalé následky, asistenční služby podle území nebo pojištění přívěsného vozíku. Jednotlivé balíčky navíc nabízí k jednotlivým připojištěním slevy. Těch ČPP nabízí hned několik, včetně pojištění skel, GAP či odcizení. Maximální pojistný limit povinného ručení přitom činní 200 milionů, čímž se vyrovná většině konkurence.
- Kvalitní asistenční služby v zahraničí
- Základní asistenční služby v ceně
- Garance ceny až na 3 roky
- Dlouhá výplata pojistného plnění
- Složitější komunikace s pojišťovnou
Direct se stále snaží nabízet individuální a moderní pojištění, což se mu daří i u povinného ručení. Ve své nabídce má základní povinné ručení s limity od 50 do 250 milionů Kč – většina přitom nabízí pouze max. limity do 200 000 Kč. Pojištění je možné následně doplnit i o připojištění, včetně GAP, pojištění skel, pojištění nezaviněné bouračky, úrazové pojištění řidiče a cestujících nebo pojištění úmrtí obou rodičů. Vybírat lze také ze čtyř asistenčních balíčků.
Jak vybrat povinné ručení
Bez povinného ručení oficiálně známého jako pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se neobejde žádný řidič automobilu, a to ani ti, kteří zas tak často na silnice nevyráží. V praxi vám obvykle sjednání povinného ručení nabídnou již v prodejně automobilů. Můžete tak se svým novým vozem odjet již s krytím a v případě nehody se vyhnout nepříjemnostem a popotahování po úřadech či dokonce soudech.
I když je tento typ pojištění povinný neznamená to, že pojišťovny nabízí kompletně stejné produkty. Naopak se povinné ručení může lišit hned v několika aspektech, a to nejen v ceně, ale i v nabídce připojištění a asistenčních služeb, které vám mohou podstatně ulehčit život. Kromě toho je nutné věnovat pozornost i pojistným limitům, které nemusí být ve všech případech zcela dostačující.
Každopádně výběr povinného ručení je velmi individuální, a proto je nutné uvědomit si své priority a teprve poté přistoupit k jeho sjednání. Aktuálně v České republice působí více než deset pojišťoven, díky čemuž je nabídka povinného ručení opravdu široká a rozmanitá. Pokud se navíc chcete vyhnout možným problémům při každodenním pohybu na veřejných komunikacích, určitě byste výběr povinného ručení neměli podcenit.
Jak vybrat povinné ručení stručně:
- Zvolte si typ povinného ručení – Povinné ručení se může vztahovat na různé typy vozidel od klasických automobilů až po motocykly či obytné přívěsy.
- Překontrolujte krytí povinného ručení – Povinné ručení by mělo krýt škody na majetku a újmy na zdraví. Přesný obsah krytí se může u jednotlivých pojišťoven lišit, a to včetně výluk.
- Nastavte si správnou výši pojistného plnění – Minimální výše pojistného plnění je stanovena na 35 milionů Kč. Odborníci radí sáhnout raději po co možná nejvyšším možném plnění.
- Zaměřte se na nabídku asistenčních služeb – Ujistěte se, že v dané variantě povinného ručení jsou zahrnuty asistenční služby. Případně zjistěte, kolik vás budou stát.
- Vyberte si vhodná připojištění – Pojišťovny nabízí spoustu připojištění, které vás mohou ochránit nejen před škodami na majetku, ale i vašem zdraví.
- Ověřte si pověst pojišťovny – Pojišťovna, u které si povinné ručení sjednáte, by měla mít především dobrou pověst. V praxi byste tedy neměli narazit na žádné postihy ze strany úřadů a různé kauzy.
Typy povinného ručení
Velká část lidí si ani neuvědomuje, že se povinné ručení nevztahuje pouze na klasické automobily. Naopak je jeho sjednání povinné u všech dopravních prostředků, které se zúčastní pohybu na veřejných komunikacích. V souvislosti s tím, se můžete setkat s více druhy povinného ručení, které se od sebe liší právě typem vozidla, které lze pojistit.
Povinné ručení automobilu
Nejvyužívanějším a nejčastějším druhem pojištění je povinné ručení automobilu, které se vztahuje na veškeré osobní vozy. Sjednat si ho musí všichni majitelé vozů, a to bez výjimky. V opačném případě totiž hrozí pokuta až 40 000 Kč a další postihy, jestliže s nepojištěním automobilem způsobíte dopravní nehodu.
Povinné ručení motocyklů
Povinné ručení se týká i motocyklů, které jsou častou součástí vysokého podílu havárií. Do této kategorie patří nejen klasické motocykly, ale i například skútry nebo čtyřkolky. Nově sem spadají i čím dál tím oblíbenější elektrokoloběžky, které jsou z hlediska legislativy v některých případech považovány za motocykly.
Konkrétně se jedná o stroje, jejichž výkon přesahuje 500 W a rychlost 25 km/h. Jejich majitelé tak musí mít sjednané povinné ručení a také vlastnit příslušný řidičský průkaz, bez kterého se nesmí s elektrokoloběžkou pohybovat po veřejných komunikacích. Tento typ pojištění lze ve většině případů sjednat pouze sezóně, díky čemuž mohou majitelé ušetřit během období, kdy motocykl nepoužívají.
Povinné ručení nákladních vozů
Kromě klasických automobilů musí mít sjednané povinné ručení i nákladní automobily. Za ty jsou považovány veškerá vozidla, která jsou uzpůsobena k přepravě těžkého nákladu. V tomto ohledu je tedy možná nákladní vozidla dělit hned do několika kategorií.
Typ nákladního vozidla | Označení |
Nákladní vozidlo do 3,5 tuny | N1 |
Nákladní vozidlo od 3,5 do 12 tun | N2 |
Nákladní vozidlo nad 12 tun | N3 |
Od typu nákladního vozidla se odvíjí i cena samotného povinného ručení, která bude výrazně vyšší než u běžných vozidel. Největší vliv má na něj především hmotnost, tudíž platí, že čím je vozidlo těžší, tím je dražší i povinné ručení.
Povinné ručení dalších dopravních prostředků
Jak již bylo řečeno, povinné ručení se týká všech vozidel a dopravních prostředků. Jeho sjednání se nevyhnou ani majitelé karavanů, traktorů, přívěsů, pracovních strojů či přívěsného vozíku. Povinné ručení přitom lze sjednat jen na určité období, a to i jen na pár týdnů.
Krytí povinného ručení
Při výběru povinného ručení je rozhodující jeho krytí, díky čemuž víte, jaké škody a újmy za vás pojišťovna v případě potřeby uhradí. Základní krytí by se nemělo u jednotlivých produktů nějak výrazně lišit. Je ale důležité zdůraznit, že povinné ručení se týká pouze ostatních osob, a ne vás samotných.
Pokud tedy například způsobíte nehodu, odškodní pojišťovna pouze ostatní účastníky nehody – pokrytí škod na vašem automobilu či úhrada zdravotních výloh při vašem léčení je zcela na vás. Sebe samé můžete chránit prostřednictvím havarijního pojištění nebo životního pojištění.
Povinné ručení zpravidla kryje:
- újmu na zdraví,
- odškodnění v případě usmrcení,
- škody na majetku,
- ušlý zisk poškozeného,
- náklady na právní zastoupení poškozeného.
Podobně jako ostatní pojištění disponuje i povinné ručení určitými výlukami, při kterých odmítne vyplatit pojistné plnění. Je ale nutné uznat, že se v drtivé většině případů jedná o situace, které jsou pochopitelné a nedá se tudíž očekávat, že by vám měla pojišťovna cokoliv vyplácet. Výluky si vždy překontrolujte v pojistné smlouvě – pojišťovny totiž mohou disponovat i vlastními pravidly, které je dobré dopředu znát.
Výluky z pojištění se týkají situací, kdy:
- nehoda byla způsobena pod vlivem alkoholu či omamných látek,
- škoda vznikla na dvou automobilech psaných na stejného majitele,
- vozidlo nesplňuje zákonné podmínky STK,
- řidič provozoval vozidlo bez řidičského oprávnění.
Pojistné limity
Nejdůležitějším parametrem povinného ručení jsou takzvané pojistné limity neboli maximální částka, kterou pojišťovna uhradí za vzniklé škody. I když má velká část lidí potřebu šetřit, není tento přístup v případě povinného ručení namístě. Hodnota nového automobilu se v průměru pohybuje okolo 400 000 Kč, ale na silnicích jezdí mnohem dražší vozidla – jejich hodnota s přehledem překročí hranici i několika milionů korun.
Pokud se vám „podaří“ takový automobil nabourat a máte pouze základní verzi povinného ručení s minimálními pojistnými limity, máte opravdu velký problém. Zbytek škod a dalších souvisejících nákladů totiž budete muset doplácet svépomocí, což může být pro některé řidiče až likvidační.
Zákon stanovuje, že minimální pojistný limit je 35 milionů korun, což již dávno neodráží realitu. Ceny automobilů, náhradních dílů a veškerých služeb meziročně rostou, a proto lze očekávat, že reálná výše odškodnění se může hravě překlenout i přes tento limit. Právě proto nemá smysl šetřit – vždy je lepší sáhnout po vyšším pojistném limitu, se kterým dokážete pokrýt veškeré, nebo alespoň většinu škod.
Míra pojištění | Pojistný limit |
Nízká | 35 milionů Kč |
Průměrná | 50 milionů Kč |
Standardní | 100 milionů Kč |
Nadstandardní | 250 milionů Kč |
Způsob sjednání
Pro některé zájemce o povinné ručení může být důležitý i způsob sjednání. Málokdo má čas čekat na pobočce pojišťovny klidně i pár hodin, a proto je čím dál tím větší poptávka po možnosti sjednání povinného ručení zcela online. To už nabízí většina pojišťoven, přičemž celý proces trvá jen pár desítek minut. Velká část pojišťoven navíc nabízí i slevu za sjednání online v řádu desítek procent. Pokud automobil teprve kupujete, je možné, že vám sjednání pojištění nabídnou přímo v prodejně či autobazaru.
Ke sjednání povinného ručení budete potřebovat:
- velký technický průkaz,
- malý technický průkaz
- občanský průkaz.
Asistenční služby
Většina tuzemských pojišťoven nabízí u povinného ručení i řadu asistenčních služeb, které vám pomůžou v případě, že se dostanete do problémů. Velká část z nich navíc není dostupná pouze u nás v České republice, ale i v zahraničí, což uvítají častí cestovatelé. Za některé asistenční služby si můžete i pořádně připlatit, a proto se vyplatí popřemýšlet nad tím, zda je budete opravdu využívat.
Mezi nejvyužívanější asistenční služby se řadí:
- odtah vozidla,
- služba náhradní vůz,
- zajištění ubytování,
- úschova vozidla,
- oprava automobilu na místě,
- vyproštění vozidla.
Doplňkové připojištění
Kromě povinného ručení vám může pojišťovna nabídnout i další připojištění, která vám mohou přijít vhod. Nabídka pojišťoven je rozmanitá, ale i přesto nemá smysl sjednávat si veškerá připojištění, na která narazíte. Naopak si rozmyslete, zda je využijete a jestli se vám jejich sjednání vyplatí – výhodnější varianty může například nabízet havarijní pojištění.
Pojištění skel ve vozidle
Poškozená a rozbitá skla se řadí mezi nejčastější škody na automobilech, se kterými jezdí do servisů většina majitelů vozidel. Výměna čelního skla vás může vyjít až na 30 000 Kč, což není zrovna nejnižší částka. K jeho rozbití přitom stačí jen letící kamínek či jiný předmět a neštěstí je na světě. Není od věci si připojištění sjednat a za poměrně nízkou částku si nechat poškozené sklo vyměnit.
Úrazové pojištění
Havárie jsou často spojené s úrazem nejen řidiče, ale i spolujezdců. Pokud máte sjednané pouze klasické povinné ručení, jsou kryti pouze osoby nacházející se v ostatních vozidlech. Vy si tedy musíte vystačit s jiným pojištěním, nebo si sjednat úrazové připojištění, které pokryje zdravotní výlohy vás i vašich spolujezdců.
Pojištění zavazadel a osobních věcí
Během nehody může dojít nejen k poranění osob a poškození automobilu, ale i k poničení zavazadel a dalších osobních věcí. Pojišťovny myslí i na tyto případy a nabízí možnost připojištění, které dokáže pokrýt škody způsobené na osobních věcech převážených uvnitř či na střeše vozu – může se jednat například o kola, kufry či jiná zavazadla.
Pojištění živelných událostí
V životě se objeví situace, kterým nelze předcházet. Mezi ně se řadí i různé živelné pohromy, které mohou vaše vozidlo i pořádně poškodit. Jednat se může například o krupobití či dokonce povodně. Pokud se setkáte s takovou událostí, můžete se obrátit na pojišťovnu, která způsobené škody uhradí – velmi záleží na tom, o jak kvalitní pojištění se jedná, a jakými výlukami disponuje.
Připojištění proti odcizení
Krádeže automobilů nejsou ničím jedinečným, což vědí i samotné pojišťovny. Proto nabízí možnost připojištění proti odcizení vozu či jeho vybavení. Velmi záleží na dohodnutých limitech – běžně vám pojišťovna vyplatí hodnotu ukradeného vozu.
Pojištění proti střetu se zvěří
Střety se zvěří jsou jedním z nejčastějších typů havárií, které často končí poškozením skla či části automobilu. Při sjednání připojištění proti střetu se zvěří vám pojišťovna uhradí opravu způsobené škody – většinou jsou nastavené určité limity. Toto pojištění se může vztahovat i na škody způsobené zvířaty, aniž byste museli sedět za volantem – jde zpravidla o případy, kdy vám kuna například překouše kabeláž.
Pověst pojišťovny
Ještě, než se rozhodnete sjednat si povinné ručení, měli byste si ověřit, zda je vámi vybraná pojišťovna dostatečně ověřená. Zajímat by vás měla hlavně pověst pojišťovny jako takové a ohlasy jejích klientů. Běžně jsou pojišťovny ročně konfrontovány se stovkami ne-li tisící negativních komentář uživatelů, kteří nejsou spokojeni s nabízenými službami.
Důležité je však informace filtrovat a přemýšlet – většina pojišťoven se totiž potýká s negativními recenzemi. Zaměřte se především na to, zda mají daná sdělení něco společného, a jestli nejsou popisovány stejné praktiky. V takovém případě je pravděpodobné, že se společnost opravdu nechová ke svým klientům tak, jak by měla.
Při výběru pojišťovny si odpovězte na tyto otázky:
- Má za sebou pojišťovna již nějakou historii?
- Měla pojišťovna v minulosti problémy s tuzemskými úřady?
- Musela se pojišťovna potýkat s nějakými vážnými stížnostmi?
- Je pojišťovna dostatečně otevřená? Naleznu na jejích webových stránkách veškeré informace?
- Jaký je poměr pozitivních a negativních recenzí dané pojišťovny?
Cena povinného ručení
V první řadě je nutné zmínit, že cena povinného ručení je zcela individuální a u dvou konkrétních řidičů se může lišit i o stovky korun. Ve výpočtu ceny totiž hrají roli nejen parametry daného vozidla, ale i údaje o vaší osobě a území, kde se budete s vozidlem pohybovat. V praxi váš soused může mít mnohem levnější povinné ručení, a to i přesto, že ho máte oba vedené u stejné pojišťovny.
Specifikace vozidla
Pojišťovna musí při stanovení ceny povinného ručení zohlednit typ vozidla, které jím bude kryto. Určité typy vozidel, a to zejména ty výkonnější, totiž mohou způsobit mnohem rozsáhlejší škody, které bude muset povinné ručení v případě potřeby pokrýt.
Pojišťovnu bude především zajímat:
- kategorie vozidla,
- výkon a objem motoru,
- stáří vozidla,
- účel provozu vozidla,
- značka vozidla.
V následující tabulce se můžete podívat na to, jak se může lišit roční cena povinného ručení podle objemu motoru.
Objem motoru v cm3 | Průměrná cena |
Do 1000 | Nad 1 600 Kč |
1000 až 1 400 | 2 000 až 3 000 Kč |
1400 až 1850 | 3 000 až 4 000 Kč |
1 850 až 2 500 | 4 000 až 5 000 Kč |
Více než 2500 | 6 000 až 7 000 Kč |
Osobní údaje o řidiči
Důležité jsou pro pojišťovnu také osobní údaje řidiče, podle kterých dokáže odhadnout pravděpodobnost možné havárie. Za nejrizikovější jsou obecně považováni mladí řidiči od 18 do 25 let, kteří nemají prozatím dostatek zkušeností se řízením. To je důvod proč, je u takových řidičů cena povinného ručení výrazně vyšší.
Běžně je přihlíženo i k počtu najetých kilometrů, přičemž jsou zvýhodněni řidiči s nízkým nájezdem. Pojišťovny však zohledňují i takzvané bonusy a malusy, podle kterých si dokážou udělat obrázek o zodpovědnosti daného klienta. Tento systém je tu s námi již od roku 2000 a je do něj zaznamenávána délka povinného ručení a způsobené dopravní nehody.
Bonusy představují zvýhodnění řidičů za to, že řídí ukázněně a nezpůsobili žádnou dopravní nehodu. Odměnou jim jsou pak slevy na povinném ručení, které nejsou zrovna malé.
Opakem bonusu je malus, který vzniká v případě, že řidič řídí nezodpovědně a stojí za více dopravními nehodami. Automaticky je tak na něj nahlíženo jako na rizikového klienta, což vede i ke zdražení povinného ručení.
Pojistný limit a doplňkové služby
Cena povinného ručení se samozřejmě odvíjí i od výše pojistného limitu, který si stanovíte. Platí, že k vyššímu limituje vázána i vyšší cena pojistného. Do něj se promítají také příplatky za různé doplňkové služby včetně připojištění, pojištění či asistenčních služeb. Zde se vyplatí popřemýšlet nad tím, zda veškeré služby využijete, nebo jsou pro vás naopak zbytečné. Během rozhodování se řiďte zejména podle svého životního stylu. Pokud jezdíte jen pár kilometrů týdně do práce a zpět, určitě nebudete potřebovat nejvyšší pojistný limit ani speciální služby.
Kraj a trvalé bydliště řidiče
Posledním a nejdůležitějším parametrem při stanovení ceny povinného ručení je kraj, kde se nachází trvalé bydliště vlastníka automobilu. Běžně platí, že ve větších krajích je cena povinného ručení vyšší. Proč? Ve větších a rušnějších městech je totiž vyšší šance, že dojde k havárii.
Obecně je nejdražší povinné ručení v našem hlavním městě Praze – naopak nejnižší cenu lze očekávat u menších krajů, jako je například kraj Vysočina. Právě proto se někteří řidiči snaží vyhnout vysokým cenám povinného ručení tím, že si trvalé bydliště nahlásí v kraji, kde je cena pojistného nižší.
To se jim ovšem nemusí vždy vyplatit – vyšší cena a s ní i vyšší limity vás totiž chrání před vysokou spoluúčastí na odškodnění možných škod. Ve větších městech je pravděpodobnost tragických havárií se škodami v řádu desítek milionů korun výrazně vyšší. Pokud si tedy necháte sjednat nevyhovující pojištění a způsobíte vážnou nehodu, je možné, že velkou část škod budete muset splácet svépomocí, což nemusí být vždy zrovna jednoduché.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.