Menu

Nejlepší kvalitní sluchátka dle testu a recenzí 2024

Aktualizováno:
Autor:
Jakub Gulec

Při výběru sluchátek se vám na dnešním širokém trhu nabízí nespočet různých variant a možností. Rostoucí trh se všemi multimediálními zařízeními všeobecně velmi zvyšuje nabídku a pro nezainteresovaného zákazníka může být orientace v problematice dosti náročná. Správná volba vám neušetří pouze peníze, ale také spoustu nervů při opakovaných náhradách rozbitých, nekvalitních sluchátek.

Častým nešvarem, který je při výběru čím dál tím častější, je nákup sluchátek pouze podle vizuálního dojmu. Následující článek Jak vybrat sluchátka postupně rozebírá jednotlivé specifikace, které byste měli při výběru vhodných sluchátek vzít v potaz. Pokud zvolíte v každé kapitole pro vás ideální specifikaci, na závěr se vám po celkovém shrnutí dostane kombinace vhodných parametrů, podle kterých můžete sluchátka zvolit.


Nejlepší sluchátka dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 97 %
Počet recenzí: 26
9 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 94 %
Počet recenzí: 157
7 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 95 %
Počet recenzí: 522
4 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 93 %
Počet recenzí: 48
1 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 93 %
Počet recenzí: 141
5 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 94 %
Počet recenzí: 22
8 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 96 %
Počet recenzí: 84
3 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 97 %
Počet recenzí: 35
20 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 89 %
Počet recenzí: 68
11 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 93 %
Počet recenzí: 70
11 300 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat sluchátka

Obecná pravidla výběru

  • Nepodléhejte prvnímu dojmu vizuálního vzhledu
  • Nevybírejte sluchátka na místě v obchodě, ale jejich výběr proveďte v klidu z domova a uvažte možné alternativy
  • Vybírejte sluchátka podle toho, pro jaký účel je budete používat
  • Zvole správný „jack“, aby bylo možné zapojit sluchátka do požadovaného zařízení

Dělení sluchátek podle druhů

Sluchátka se podle vzhledu a typu dají rozdělit do několika základních kategorií. Následující kapitola stručně rozebere jednotlivé druhy a zaměří se na jejich výhody a nevýhody.

Rozdíly mezi jednotlivými typy sluchátek

Pecky

Jedná se o typ tak zvaných intraaurálních sluchátek, což znamená, že se umísťují přímo do ucha. Pecky měly v minulosti naprosto dominantní postavení na trhu se sluchátky, dnes jsou však díky horším vlastnostem poměrně na ústupu. Vyznačují se zakulaceným tvarem, proto aby dobře držely v uchu posluchače a horší izolací externích zvuků. Zpravidla bývají považovány za základní výbavu, která bývá často dodávána k zařízením i zdarma, a proto nedisponují dostatečnou kvalitou. Nicméně pokud si potrpíte na kvalitu, i v této kategorii se dá za vyšší cenu sehnat dobrý produkt.

Výhody Nevýhody
Nižší cena Špatně izolují okolní zvuky
Pohodlné umístění v uchu Všeobecně je tento typ spojený s produkty horší kvality

Špunty

Konstrukčně jsou velmi podobné peckám, a také spadají do kategorie intraaurálních sluchátek. Na rozdíl od pecek mají na konci umístěný nástavec, který zabraňuje vniku externích zvuků. Tento nástavec bývá nejčastěji gumový, molitanový nebo pěnový a dokonale ucpává zvukovod, což má za následek dokonalý požitek z hudby. Špunty tedy většinou nabízejí podstatně lepší vlastnosti než pecky, ale i v této kategorii můžete narazit na nekvalitní modely. Špuntům bývá často vyčítáno, že pevnost usazení v uchu je dosažena na úkor pohodlí posluchače, protože nástavec je částečně umístěn uvnitř ucha, což může vyvolávat nepříjemný pocit. Doporučujeme proto tuto variantu před koupí určitě ozkoušet, protože ne každému musí sedět.

Výhody Nevýhody
Dobrá izolace okolního ruchu Nepříliš pohodlné držení v uchu
Pevnost usazení

Circumaurální sluchátka

Tento typ sluchátek je typický tím, že obepíná celé ucho posluchače. Okraj sluchátka se pak standardně dotýká boční strany hlavy posluchače, čímž dochází k poměrně slušné eliminaci okolních zvuků a ruchu. Potah náušníků, tedy částí sluchátek, které se dotýkají uší, je nejčastěji z plastu, koženkového nebo koženého materiálu. Tento typ sluchátek je obvykle velmi pohodlný a nabízí vlastnosti vysokých standardů. Z toho důvodu jsou také circumaurální sluchátka používána například v profesionálních audiostudiích, velmi vhodné jsou však také pro domácí účely běžných posluchačů. Za největší nevýhodu lze považovat jejich větší váhu a s tím spojenou neskladnost. Často jim bývá vytýkáno také to, že posluchači se pod nimi rychle zpotí okolí uší, to však nemusí platit obecně a záleží na preferencích každého zákazníka.

Výhody Nevýhody
Výborně eliminují okolní ruch Vysoká váha a neskladnost
Pohodlné materiály Někteří posluchači si stěžují na rychlé opocení

Supraaurální sluchátka

Posledním druhem sluchátek jsou tak zvaná supraaurální. Laik je na první pohled možná nerozezná od sluchátek z předchozího odstavce, nicméně existují mezi nimi znatelné rozdíly. Tím největším je pravděpodobně to, že sluchátka sice leží také na ušním boltci, ale svým rozměrem ho nepřesahují a okraji se tak nedotýkají hlavy posluchače. Díky menším rozměrům jsou také zpravidla skladnější a lehčí. Za jejich největší nevýhodu je považována nepohodlnost, protože při poslechu máte sluchátka přímo na boltci, což téměř znemožňuje poslouchat dlouhé hodiny.

Výhody Nevýhody
Lehčí a skladnější než circumaurální Nepohodlnost
Výsada kvalitních modelů

Dělení sluchátek podle účelu

Nezasvěceného zákazníka možná překvapí, že sluchátka se dělí podle účelu jejich využívání. Jiná sluchátka jsou tak například vhodná pro sportování a jiná pro cestování.

Sportovní sluchátka

Samozřejmě nelze určit jeden přesný vzhled sluchátek pro všechny sporty, protože každý z nich má určité specifikace, které byste měli při výběru zohlednit. Nejdůležitějším kritériem je však při sportování všeobecně, aby sluchátka držela pěvně v uších, aby byly lehká a neomezovala vás při pohybu, a aby jejich připojovací drát byl dostatečně dlouhý. Poměrně často se pro sportovní účely využívají i bezdrátová sluchátka. Všeobecně je tak pro sport nejvhodnější volit pecková nebo špuntová sluchátka. Při používání špuntových sluchátek pro běh a sportování na veřejných místech, je pak potřeba dbát zvýšené opatrnosti, protože jak již bylo řečeno výborně eliminují externí zvukové efekty, což může být velmi nebezpečné.

Cestovní sluchátka

Na cestách oceníte především skladnost sluchátek a jejich schopnost eliminovat okolní zvuky, protože ty mohou být značně rušivým elementem. Pro tyto účely je nejvhodnější volit sluchátka špuntová, která jsou výborně skladná a lehká a téměř dokonale tlumí okolní ruch.

Sluchátka pro domácí využití

Zde hraje největší roli vaše pohodlí. Na estetiku ani skladnost nehleďte a volte sluchátka, která vás nebudou v uších tlačit ani po dlouhých hodinách poslouchání. Nejčastěji se pro domácí účely používají sluchátka supraaurální a circumaurální. Pro domácí poslech se zaměřte také na délku přípojného kabelu, aby bylo možné sluchátka připojit například k televizoru nebo počítači. Zvláštní skupinou jsou pak sluchátka se zabudovaným mikrofonem, která se používají téměř jen k domácím účelům a umožňují uskutečňovat internetové hovory.

Konektory

Konektor, často označován také jako „jack“, je velmi laicky řečeno přípojka, která propojuje sluchátka s vaším zařízením. Při výběru sluchátek je správná volba konektoru naprosto klíčová, protože pokud byste pořídili nevhodný formát nebylo by logicky možné sluchátka k požadovanému zařízení připojit. Jednoznačně nejobvyklejším formátem, který podporují téměř všechna současně vyráběná multimediální zařízení je jack o rozměrech 3,5 mm. Na trhu se můžete setkat ještě s rozměry 6,3 mm nebo 2,5 mm, ale jejich použití je charakteristické spíše pro starší zařízení nebo pro zapojení celých soustav, nikoliv sluchátek. V souvislosti s konektory se také často mluví o jejich tvaru, kdy se můžete na trhu setkat s klasickými rovnými konektory nebo s konektory zahnutými do tvaru L, které jsou odolnější proti poškození a jejich usazení v přípojce je pevnější. Na druhou stranu u nich hrozí zalomení, a proto záleží čistě na vašich preferencích, která varianta je pro vás vhodnější.

Náušníky

Náušníky jsou ta část sluchátek, která se dotýká vašich uší a do značné míry tak ovlivňuje nejen pohodlí, které při nošení sluchátek máte, ale také kvalitu přenášeného zvuku. V dnešní době můžete na trhu najít nespočet různých materiálů, ze kterých jsou náušníky vyrobeny. V následující kapitole si rozebereme ty nejčastěji používané a budeme se věnovat jejich výhodám a nevýhodám.

Plastové materiály

Plastové náušníky jsou asi nejčastěji používaným materiálem na trhu. Díky své poměrně dobré přilnavosti k uchu a tlumivým vlastnostem nachází uplatnění téměř u všech druhů sluchátek. Výhodou je také dlouhá trvanlivost plastu, která předčí mnohé jiné materiály. Nevýhodou plastu může být, že je dost přilnavý a lepí se tak na kůži. Většinou se náušníky vyrábí z různých změkčených modifikací plastu a tvrdší plasty jsou výsadou pouze levnějších peckových sluchátek.

Výhody Nevýhody
Dostupné na modelech všech cenových tříd Přilnavý materiál
Dlouhá trvanlivost Tvrdší plasty mohou být nepohodlné

Kůže a koženkové materiály

Jedná se o velmi odolný a kvalitní materiál, jehož hlavní výhodou je především velmi příjemný povrch, který vydržíte mít na uších i několik hodin. Kůže samotná je díky své vysoké ceně výsadou jen dražších modelů sluchátek a bývá ji často vyčítáno, že není snadno čistitelná.

Výhody Nevýhody
Odolnost Vysoká cena
Příjemný materiál Horší možnosti čištění

Textilní materiály

Textilní materiály mohou mít různé struktury. Většinou jsou k nalezení u modelů vyšších cenových kategorií a tomu odpovídají jejich velmi dobré vlastnosti. Ať už se jedná o velur nebo různé druhy tkanin, standardně jsou velmi příjemné, savé, a proto jsou výsadou spíše dražších modelů.

Výhody Nevýhody
Pohodlný materiál, savost Vysoká cena
Dlouhá trvanlivost

Otevřenost

Otevřenost sluchátek vyjadřuje vlastně míru izolace posluchače od jeho okolí, a to v obou směrech. Jedná se tedy o to, jak moc tlumí zvuky prostředí, ale na druhou stranu také o to, jak dokáží zabránit hlasitému úniku audia ze sluchátek do okolí.

Uzavřená sluchátka

Uzavřená sluchátka mají mušli u ucha úplně uzavřenou, čímž dokonale potlačují zvuky z okolí. Posluchač tedy není rušen externími vlivy, a naopak svým posloucháním neruší okolí. Míra tlumení je udávána v decibelech (dB) a u běžných sluchátek s pohybuje v rozmezí zhruba 10 až 30 dB. Hlavní nevýhoda uzavřených sluchátek spočívá v tom, že konstrukce mušlí poněkud „dusí“ vycházející zvuk, který se pak může zdát posluchači nepřirozený. Všeobecně se tedy uzavřená sluchátka doporučují pro posluchače, kteří potřebují z nějakého důvodu maximálně eliminovat okolní vlivy.

Výhody Nevýhody
Dokonalá eliminace okolních zvuků Nepřirozené vlastnosti zvuku

Otevřená sluchátka

Jak již samotný název napovídá jedná se o opak sluchátek uzavřených. Mušle těchto sluchátek mají po svém obvodu otvory, které propouští zvuk ven, a tak nepříliš dobře tlumí zvuky okolí. Na druhou stranu, kvalita výsledného zvuku je díky absenci zkreslení obecně lepší než u sluchátek uzavřených. Otevřená sluchátka jsou tedy správnou volbou, pokud preferujete kvalitu výsledného zvuku nad kvalitou eliminace od okolí.

Výhody Nevýhody
Lepší kvalita zvuku Neeliminují okolní ruch

Headset

S trendem rozvoje chytrých telefonů a jejich využíváním místo klasických hudebních přehrávačů se na trh dostal nový typ sluchátkových zařízení. Headset doplňuje klasická sluchátka o zabudovaný mikrofon, který umožňuje telefonování. Headset se využívá především pro řidiče automobilů, kteří potřebují mít volné ruce a pro náruživé hráče PC her, kteří využívají při hraní volání po internetu. Pokud tedy spadáte do jedné z těchto kategorií, určitě zvažte, zda by vaše sluchátka neměla být mikrofonem vybavena. Zajímavé by pro vás pak mohlo být také srovnání herních sluchátek.

Bezdrátová sluchátka

V poslední době jsou velmi v kurzu bezdrátová sluchátka, která využívají k přenosu digitálního obsahu alternativní technologie. Za všeobecně největší výhodu bezdrátových sluchátek se považuje jejich snadnější skladnost a to, že odpadají starosti s neustálým zamotáváním kabelu. Jejich nevýhodou je poměrně vyšší cena a také to, že se musí kvůli absenci drátového napájení ze zařízení dobíjet externě. Bezdrátová sluchátka využívají dva druhy připojení k zařízení. Novější a v současnosti nejpoužívanější technologií je připojení pomocí bluetooth. Tato technologie umožňuje poměrně čistý přenos zvuku bez rušivých elementů, i když se stále nemůže rovnat s klasickým drátovým připojením. Výhodou je poměrně daleký dosah signálu, kdy můžete být od zařízení vzdálení i několik desítek metrů a především přenos signálu i přes zdi budov. Pokud se o parametry bezdrátových sluchátek zajímáte více dopodrobna, mohla by vás zajímat také naše samostatná stránka s výběrem nejlepších modelů.

Technické specifikace sluchátek

Následující kapitola rozebere důležité specifikace, které mají bezprostřední vliv na kvalitu zvuku přenášeného ve sluchátkách. Tyto parametry je však třeba brát s určitou rezervou, protože každý výrobce se snaží uvádět pro něj co nejvíc lichotivá čísla a tím může dojít ke značnému zkreslení udávané kvality. V současnosti se navíc díky marketingovým účelům rozmáhá i jistý nešvar, kdy výrobci užívají k měření jednotlivých hodnot různé alternativní metody, které mohou výsledky velmi podstatně ovlivnit. Následující řádky se proto zaobírají spíš obecným náhledem na danou problematiku a nabízí hraniční hodnoty, podle kterých se lze obecně při nákupu sluchátek orientovat.

Zkreslení

Míra zkreslení vyjadřuje, kolik procent přenášeného audio efektu neodpovídá signálu vpuštěnému do sluchátek ze zařízení. Zjednodušeně se tedy dá říct, že vyjadřuje míru změny kvality zvuku způsobenou na trase ve sluchátkách k vaši uším. Kvalitní sluchátka obvykle disponují zkreslením okolo 1 % a ty nejlepší modely se mohou dostat i pod jednu desetinu. Výrobce však zpravidla tento údaj neuvádí, a tak je nutné dohledávat potřebné informace na internetu.

Frekvence

Frekvence vlastně měří tóny, které jsou do vašich uší prostřednictvím sluchátek vysílány. Tato veličina je udávána v hertzech (Hz) a je doplňována hodnotou útlumu v decibelech (dB), která měří pokles hlasitosti na koncích frekvenčního pásma. Pokud je pro vás tato definice příliš složitá, nezoufejte, následující řádky vás do celé problematiky zasvětí lépe. Lidské ucho dokáže zpracovat frekvence v rozsahu zhruba 20Hz až 20kHz, proto se při výběru stačí orientovat podle této míry a dále vás frekvence sluchátek nemusí příliš trápit. Jak již bylo řečeno, je však ještě důležité hledat také hodnotu útlumu. Zde platí, že čím nižší útlum, tím lépe pro váš poslech a měl by se pohybovat v mezích pod 10 dB.

Impedance

Impedance vyjadřuje odpor obvodu ve sluchátkách a je udávána v Ohmech. Pro používání sluchátek na malých přenosných zařízeních je vhodné volit raději modely s nižší impedancí, protože vyšší odpor sluchátek si s sebou logicky bere vyšší potřebnou energii. V praxi to znamená, že pokud připojíte sluchátka k telefonu, nižší impedance bude méně zatěžovat jeho baterii a umožní vydávat hlasitější výstup. Vysoká impedance pak standardně u menších přenosných zařízení znamená, že sluchátkům není dodávána dostatečná energie, a proto nedosahují požadované kvality zvuku. Pro účely poslouchání na přenosných zařízeních je tak nejvhodnější volit sluchátka s impedancí okolo 100 Ohmů. Většina sluchátek vyšších cenových tříd pak standardně dosahuje mnohem větším impedance, což vyžaduje silnější zdroj energie (například nějakou soustavu nebo zesilovač). Tato sluchátka pak pro běžný poslech na přenosných zařízeních nejsou příliš vhodná.

Citlivost

Je udávána v decibelech a vyjadřuje vlastně maximální akustický výkon sluchátek, který naprosto bezprostředně vyjadřuje jejich hlasitost. Standardně se za dobrou citlivost považují u sluchátek hodnoty, které překračují 100dB a velmi kvalitní modely sluchátek dosahují hodnoty přes 105db.

Přítlak

Často opomíjená specifikace, která měří, jakou silou tlačí mušle sluchátek na okraje vaší hlavy a uší. Není důležitá pouze pro pohodlí při poslechu, ale také přímo ovlivňuje tlumení okolního prostředí. Udává se v newtonech (N) a měl by se pohybovat v rozmezí 1,5 až 5 newtonů.

Výkon

Výkon sluchátek je udáván v miliwattech (mW). Samozřejmě platí, že čím větší výkon, tím hlasitější a věrnější audio vám sluchátka při poslechu podají, ale na druhou stranu sluchátka s větším výkonem více zatěžují napájení, a proto budou poslouchanému zařízení více vybíjet baterii. Není téměř možné určit správnou hladinu výkonu, protože záleží především na zařízení, na kterém chcete vybraná sluchátka provozovat, a proto doporučujeme ozkoušet žádaný model na vašem zařízení a podle toho si udělat vlastní závěr.

Maximální zatížitelnost

Měří maximální možný příkon, který jsou schopný sluchátka přijímat soustavně po delší dobu. Je udávána také v miliwattech (mW). Pokud plánujete sluchátka používat pouze pro účely obyčejného poslechu z multimediálních zařízení, bohatě vám postačí, když se tato hodnota bude pohybovat okolo 100mW.

Cena

Cena hraje při nákupu sluchátek naprosto klíčovou roli a přímo ovlivňuje vaše rozhodování. Následující kapitola se věnuje popisu jednotlivých cenových kategoriích se kterými se můžete na trhu setkat.

Sluchátka v ceně 200 Kč až 500 Kč

Dvěstěkorunová hranice je taková, která při výběru sluchátek určuje nejnižší spodní hranici, pod kterou byste jako zákazník určitě neměli vybírat. Sluchátka s cenou nižší než 200 Kč by určitě nenabídla vašim uším kvalitní poslech. Pokud se tedy rozhodnete pro výběr v nejnižší cenové kategorii, volte sluchátka s cenou minimálně 200 Kč. Většina sluchátek v této kategorii spadá mezi špunty nebo pecky a standardně nenabízí příliš velkou kvalitu zvuku. Vhodné jsou tak pro uživatele s menšími nároky, kteří nevyžadují od sluchátek příliš velkou kvalitu.

Sluchátka v ceně 500 Kč až 1 000 Kč

Tato cenová kategorie uspokojí již i zákazníky s o něco vyššími nároky. Nejčastěji se jedná o špuntová sluchátka, ale dají se zde pořídit i méně kvalitní supraaurální a circumaurální. Pro běžného spotřebitele jsou sluchátka v této cenovce pravděpodobně nejvhodnější, protože nabízí již schůdné vlastnosti a dají se pořídit za rozumnou cenu.

Sluchátka v ceně nad 1 000 Kč

Tato cenová relace je nejširší, protože cena nejdražších sluchátek se může vyšplhat až k desítkám tisíc korun. V této kategorii naleznete především supraaurální a circumaurální sluchátka, ale můžete narazit i na velmi kvalitní špuntová. Dají se zde pořídit sluchátka od specializovaných výrobců (Sennheiser, AKG, Marshall atd.). Tato cenová kategorie je vhodná pro velmi náročné běžné uživatele nebo pro účely profesionálního využívání (do nahrávacích studiích, modely pro DJ, atd.).

Závěr

Závěrem je potřeba říct, že výběr sluchátek zcela bezvýhradně závisí na individuálních preferencích každého posluchače. Vnímání zvuku je značně subjektivní záležitostí a každý zákazník má jiné požadavky. Rozhodně proto doporučujeme každý vybraný model pečlivě ozkoušet a tento návod použít spíše jako všeobecný náhled na celou problematiku, který vám pomůže orientovat se v některých pojmech.

Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 96 hlasů