Nejlepší herní sluchátka | Recenze & Test 10 kvalitních | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší herní sluchátka dle recenzí a testu kvalitních 2023

Aktualizováno:
Březen 2023
Autor:
Jakub Gulec

Herní průmysl se stal v roce 2020 poprvé v historii větší, než ten filmový. S rostoucí oblibou počítačových či konzolových her rostou také nároky hráčů na kvalitní a funkční vybavení. Při hraní her, stejně jako při sledování filmu, se prožitek skládá z vizuální a zvukové části. V tomto článku se zaměříme právě na tu zvukovou, kterou nejlépe podpoří kvalitní herní sluchátka.

Ač se může zdát výběr herních sluchátek jako poměrně jednoduchá záležitost, uspěchat ho může znamenat volbu nekvalitního mikrofonu, absenci důležitých funkcí, jako je například prostorový zvuk, nebo zbytečně vysokou investici. Velký důraz je v této kategorii kladen také na pohodlí při užívání, protože dlouhé herní posezení vyžaduje, aby vás sluchátka netlačila.

Na stránce najdete žebříček 10 nejlepších herních sluchátek zvolených naší odbornou redakcí na základě zvukového výkonu, kvality mikrofonu a konstrukce, ale také pohodlí při užívání a uživatelských zkušeností. Pro usnadnění výběru jsme připravili také nákupního poradce Jak vybrat herní sluchátka. Pokud si výběrem ještě nejste jistí, můžete se podívat také na články věnující se výběru bezdrátových sluchátek či sluchátek všeobecně.

TIP: Abychom vám zprostředkovali kompletní informace, sepsali jsme také seznam zajímavých herních titulů ve všech základních kategoriích, stejně jako recenze nejlepších herních notebooků a konzolí.


Nejlepší herní sluchátka dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Konstrukce Provedení Připojení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Astro A40 TR + MixAmp Pro TR
Astro A40 TR + MixAmp Pro TR Přes hlavu Kolem uší Kabel 6 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Razer BlackShark V2 Pro
Razer BlackShark V2 Pro Přes hlavu Kolem uší RF, Kabel 4 800 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Logitech G PRO X
Logitech G PRO X Přes hlavu Kolem uší Kabel 3 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze HyperX Cloud Stinger Core Wireless 7.1
HyperX Cloud Stinger Core Wireless 7.1 Přes hlavu Kolem uší RF 2 500 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze HyperX Cloud II
HyperX Cloud II Přes hlavu Kolem uší Kabel 1 700 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Logitech G432
Logitech G432 Přes hlavu Kolem uší Kabel 1 500 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Cooler Master MasterPulse MH630
Cooler Master MasterPulse MH630 Přes hlavu Kolem uší Kabel 1 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze SteelSeries Arctis 1
SteelSeries Arctis 1 Přes hlavu Kolem uší Kabel 1 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Niceboy VOICE Intercom
Niceboy VOICE Intercom Přes hlavu Kolem uší Kabel 450 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Apple EarPods MNHF2ZM/A
Apple EarPods MNHF2ZM/A Do uší Pecky Kabel 400 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat herní sluchátka

Opravdoví herní nadšenci preferují při hraní her speciální sluchátka zaměřená na herní prožitek. Ta poskytnou oproti reproduktorům či běžným sluchátkům hned několik zásadních výhod. Primárně by herní sluchátka měla disponovat mikrofonem, protože právě ten ovlivňuje prožitek při kooperativních hrách jako jsou Counter-Strike, Fortnite, League of Legends a dalších.

Další velkou odlišností oproti většině hudebních sluchátek je vyšší úroveň pohodlí. Příliš se nehledí na kompaktní a elegantní rozměry. Při delších herních seancích oceníte právě to, že vás sluchátka na uších netlačí, uši se vám nepřehřívají a můžete mít zároveň nasazené brýle. Není však pravdou, že všechna herní sluchátka jsou automaticky pohodlná, při výběru dbejte uživatelských zkušeností, pokud je to možné, vyzkoušejte si je.

V tomto článku jsme se zaměřili také na to, jakým způsobem sluchátka připojíte k vaší herní mašině, rozlišit můžeme provedení bezdrátové a drátové. Při hraní her může dopomoci také přehrávání prostorového zvuku, a to 5 nebo 7 kanálové. Někteří výrobci osazují také RGB podsvícení, které může být možné synchronizovat se zbytkem podsvícení vaší herní sestavy.

Jak vybrat herní sluchátka stručně

  • Zvolte si typ připojení, který vám vyhovuje.
  • Zohledněte kvalitu konstrukce a myslete na pohodlí při poslechu.
  • Při výběru nevynechte základní technické parametry, jako je frekvenční rozsah.
  • Důležitou součástí je mikrofon, ověřte si na internetu či u přátel, jestli je kvalitní.
  • Neopomeňte doplňkové funkce, jako je prostorový zvuk.

Připojení

Všeobecně lze rozdělit herní sluchátka na drátová a bezdrátová. V minulosti se bezdrátové provedení potýkalo s lagy a latencí, tedy záseky zvuku a prodlevou mezi jejich přehráním ve hře a ve sluchátkách. Tyto neduhy dnes již skutečností nejsou, je však pravda, že pokud sáhnete po těch nejlevnějších bezdrátových modelech, můžete se s nimi stále setkat.

Typ připojení Výhody Nevýhody
Drátové + žádná latence a záseky
+ není potřeba je nabíjet
+ nižší cena
– omezené možnosti připojení
– omezený pohyb
– kabel se může poškodit
Bluetooth + lze připojit k mobilu a podobně
+ svoboda pohybu
– musí se nabíjet
– stolní počítač nemusí mít Bluetooth
– musí se po odpojení spárovat
RF + bez nutnosti párování
+ lze připojit k počítači bez podpory Bluetooth
– musí se nabíjet
– nemohou být připojena k zařízení bez USB
– zabírají jeden slot USB

Drátové připojení

Kabelová sluchátka nabízejí hned několik výhod, oproti těm bezdrátovým. Předně je není potřeba nikdy nabíjet, stačí je připojit k počítači a můžete bez jakýchkoliv problémů začít okamžitě hrát. Jejich předností je také spolehlivější přenos zvuku s nízkou prodlevou a bez lagů.

Samozřejmě přináší toto řešení také své limity a nedostatky. Představte si situaci, že hrajete už 3 hodiny v kuse Counter-Strike. Zvednete se ze židle, a aby vám nic neuniklo, v poloběhu míříte do kuchyně pro vodu. Na hlavě cítíte tah, za zády slyšíte ránu a nepříjemný zvuk praskání plastů. Zapomněli jste na kabel sluchátek a společně se sluchátky jste stáhli na zem váš herní notebook. Hlavním nedostatkem je tedy limitace vaší pohyblivosti.

Bezdrátové připojení

S příchodem možnosti bezdrátového přenosu zvuku se stal pohyb svobodnějším. V minulosti trpěla bezdrátová sluchátka na záseky a prodlevu mezi vznikem zvuku a jeho přehráním. Tyto neduhy však více méně vymizely a celá řada profesionálních hráčů využívá na turnajích bezdrátové modely.

Vybírat můžete mezi Bluetooth či RF (radiofrekvenčními) sluchátky. Zatímco Bluetooth sluchátka umožní připojení také k mobilu či televizi, modely s technologií RF se připojují prostřednictvím USB donglu (vysílače/přijímače). To na jednu stranu možnosti připojení limituje, na stranu druhou však přináší své výhody. Sluchátka nemusíte párovat a můžete je připojit také k počítači bez modulu Bluetooth.

Pokud chcete využívat Bluetooth sluchátka také pro poslech hudby z mobilu, či jiných zařízení a řadíte se mezi zvukově náročné jedince (audiofily), zaměřte se také na to, jaké kodeky sluchátka podporují. Podrobnější článek o bezdrátových sluchátkách, která však nejsou určena pro hraní her najdete v článku Jak vybrat bezdrátová sluchátka.

Pohodlí

Narozdíl od hudebních sluchátek se při výběru těch herních klade důraz na trochu odlišné parametry. Pro delší herní seance je zcela zásadní, aby byla sluchátka pohodlná. Pokud si totiž sednete, ať už s přáteli či na turnaj, a sluchátka vás začnou po hodině hraní tlačit, pak si následujících 6 hodin příliš neužijete. Nepohodlná sluchátka mohou být utrpením a negativně ovlivní nejen pocit ale také váš herní výkon.

Na následujících řádcích se zaměříme na základní parametry, které ovlivňují pohodlí při nošení. Každá z uvedených konstrukčních charakteristik zásadně ovlivňuje herní prožitek, proto je doporučujeme při výběru nepodceňovat.

Konstrukce

První, na co byste se měli při výběru vhodného modelu zaměřit je konstrukční provedení. Sluchátka jsou k dostání ve variantě s náušníky kolem uší či přes uši. Existují také špuntová herní sluchátka.

Znázornění typů konstrukcí herních sluchátek

Pro maximální pohodlí doporučujeme primárně volit provedení kolem uší, které nebude tolik tlačit. Špunty jsou vhodné spíše pokud hrajete kratší dobu v rušném prostředí, dokonale totiž tlumí okolí. Sluchátkům přes uši se spíše vyhýbejte.

Konstrukce Výhody Nevýhody
Kolem uší + maximální pohodlí
+ lepší tlumení okolí
– vyšší cena
– masivní konstrukce
Přes uši + menší rozměry
+ nižší cena
– nepohodlné, obzvláště s brýlemi
– špatně tlumí okolí
Do uší + výborně tlumí okolí
+ nízká cena
– tlačí v uších
– nemají kvalitní mikrofon

Provedení

Sluchátka přes uši a kolem uší můžeme dále rozdělit na konstrukčně otevřená a uzavřená. Jedná se o parametr, který doporučujeme dobře zvážit, každé z těchto provedení přináší své benefity i neduhy.

Provedení Výhody Nevýhody
Otevřená konstrukce + uši mohou dýchat, nepřehřívají se
+ zvuk je realističtější
– hůře tlumí okolní zvuky
– okolí slyší, to co slyšíte vy
Uzavřená konstrukce + lépe tlumí okolní zvuky
+ okolí neslyší to, co slyšíte vy
– může dojít k ozvěně přehrávaných zvuků
– uši se mohou přehřívat

Náušníky

Část konstrukce, která obklopuje mušle a přímo dosedá na kůži se nazývá náušník. Tato část zajišťuje jak tlumení okolních zvuků, tak samotné pohodlí při nošení. Povrch náušníků by měl být prodyšný, často se však setkáte také s koženkou. Ta sama o sobě nevadí, nicméně u levných sluchátek se bude po čase loupat. Kromě povrchového materiálu dbejte také na ten výplňový. Ten by měl být tvořen kvalitní a měkkou pěnou.

Někteří výrobci umožňují u svých dražších modelů také výměnu náušníků, ty se totiž časem opotřebují, ať už je jejich materiál jakýkoliv. Před koupí drahých sluchátek si tuto možnost ověřte, zásadně tak prodloužíte jejich životnost.

Hlavový most

Aby bylo možné sluchátka nasadit přes hlavu, spojuje mušle sluchátek (část obsahující reproduktory) hlavový most. Ten je jejich podstatnou součástí, i když přímo neovlivňuje kvalitu zvuku. Hlavový most by měl zajistit pohodlnou, ale také stabilní pozici sluchátek na hlavě.

Při výběru zohledněte možnosti nastavení hlavového mostu. Ten by mělo být možné v maximální míře přizpůsobit velikosti vaší hlavy. Některá drahá sluchátka umožňují také automatické nastavení hlavového mostu. V takovém případě je pouze nasadíte a konstrukce se sama uzpůsobí.

Hlavové mosty sluchátek uzpůsobených pro hraní her by měly být polstrované. Opět dejte pozor na provedení v kožence. Ta se může po čase loupat. Gumový povrch sluchátek pochybných výrobců může být nepohodlný na vlasech. Některé modely disponují popruhem pod hlavovým mostem. Toto provedení se všeobecně považuje za nejpohodlnější.

TIP: V roce 2020 přišla společnost HP s prvními herními sluchátky s aktivním chlazením náušníků.

Technické parametry

I když pro optimální prožitek z poslechu hudby nejsou herní sluchátka tou nejvhodnější volbou, většina uživatelů je používá i k těmto účelům. Pro uvážený výběr je tedy vhodné se orientovat alespoň v základních parametrech ovlivňujících reprodukci zvuku.

Frekvenční rozsah

Řadí se mezi zcela základní parametry, tedy ty, které kvalitu zvuku ovlivní nejvíce. Pokud by nebyl frekvenční rozsah dostatečný, zvuky na vyloučených frekvencích by nebylo slyšet. Rozsah se udává v rozmezí mezi minimální a maximální frekvencí, kterou dovedou sluchátka reprodukovat.

Vzhledem k tomu, že zvuk je vlastně mechanická vlna šířící se vzduchem, udává se v hertzích (Hz), tedy počtech vln za sekundu. Lidské ucho dovede vnímat frekvence mezi 16 až 20 000 Hz, frekvenční rozsah by měl být tedy minimálně stejný, nebo širší.

Velikost měniče

Frekvenční měnič, nebo taky lidově reproduktor je zařízení, které mechanickým kmitáním vytváří vlnění vzduchu a tím přenáší zvuk k ušnímu bubínku, který vlny opět převede na informaci. Zpravidla platí, že čím je měnič větší, tím dovede reprodukovat zvuk kvalitněji. Do hry samozřejmě vstupuje také samotná kvalita reproduktoru, není tedy řečeno, že 50mm měnič je automaticky lepší, než ten se 40 mm.

Sluchátka s konstrukcí přes hlavu většinou disponují měniči se 40 či 50 mm, špuntová mají samozřejmě měniče výrazně menší. To však nutně neznamená, že generují méně kvalitní zvuk. Měniče mohou být menší, protože jsou v uzavřeném prostředí a výrazně blíže k vnitřnímu uchu.

Citlivost

Citlivost lze všeobecně a zjednodušeně označit za hodnotu, která definuje, jak hlasitý poslech sluchátka umožňují při maximálních hodnotách. Uvádí se v decibelech (dB) a čím vyšší tato hodnota bude, tím hlasitěji dovedou sluchátka hrát. Při výběru volte hodnoty okolo 100 dB a více.

Mikrofon

Zcela zásadním parametrem při výběru herních sluchátek je mikrofon. Ostatně, je to právě mikrofon, čím se herní sluchátka od těch hudebních liší nejvíce. Mikrofon by měl být výklopný, měl by zvládat dobře redukovat okolní šum a neměl by zaznamenávat váš dech či praskání při mluvení.

Stejně jako u sluchátek také u mikrofonu rozlišujeme pár základních fyzikálních charakteristik. Setkáme se s frekvenčním rozsahem v hertzech (Hz) a s citlivostí uváděnou v decibelech (dB). Frekvenční rozsah se běžně pohybuje mezi 100 až 10 000 Hz, pokud je rozsah větší, je to lepší. Citlivost by měla být někde mezi 35 až 50 dB, aby vás bylo dobře slyšet.

Ani jedna z těchto charakteristik ale nezaručuje automaticky lepší záznam zvuku. To, že je rozsah a citlivost větší, než u konkurenčního modelu ještě neznamená, že bude mikrofon kvalitnější, pouze k tomu má dobré předpoklady. Před výběrem doporučujeme kvalitu mikrofonu vybraného modelu ověřit v recenzích na YouTube. Mikrofony pak konstrukčně dělíme hned na několik typů, ty si vypíšeme níže.

Mikrofon si samozřejmě můžete pořídit i samostatně. Srovnání nejlepších modelů najdete na této stránce.

Provedení

Konstrukčně můžeme rozdělit mikrofony herních sluchátek do 4 základních kategorií. Rozlišujeme mikrofony sklápěcí, vysouvací či odnímatelné, v případě špuntových sluchátek pak mikrofony na kabelu. Bezdrátová sluchátka do uší mají mikrofon integrovaný v těle. V zásadě je na volbě uživatele, které provedení upřednostní. Za nejvýhodnější pokládáme odnímatelný mikrofon, protože lze taková sluchátka bezpečně převážet.

S konstrukcí nepřímo souvisí také uživatelské pohodlí při užívání a kvalita záznamu zvuku. Zatímco u mikrofonů čnějících z těla sluchátek můžete přizpůsobit jejich pozici vůči ústům, integrovaný mikrofon ani mikrofon na kabelu vám toto neumožní. Pokud lze pozici mikrofonu uzpůsobit, lze očekávat kvalitnější záznam zvuku.

Prostorový zvuk

Při výběru jistě narazíte na pojmy, jako jsou mono, stereo, 5.1 či 7.1. Co tyto pojmy znamenají? V zásadě popisují, jakým způsobem sluchátka zvuk přehrávají a jak moc prostorově bude znít. Sluchátkům s mono výstupem se spíše vyhněte, naopak 5.1 či 7.1 kanálové zvuky můžeme pro hraní her doporučit. Podrobněji si je popíšeme níže.

Monofonní zvuk

V dobách dřívějších se zvuk zaznamenával monofonně, tedy jednokanálově. To v praxi znamenalo, že ze sluchátek či reproduktorů šel stejný zvuk bez ohledu na jejich počet či pozici v prostoru. Takový zvuk je plochý a vůbec nic neříká o pozici, kde se zdroj zvuku nachází. Monofonní provedení je proto pro hraní her, ale také poslech hudby zcela nevhodné.

Stereofonní zvuk

Běžným standardem dnešních Hi-Fi sestav, televizí a sluchátek je stereofonní, tedy vícekanálový zvuk. Ten vytváří při poslechu iluzi prostorového zvuku, ve smyslu sluchátek se jedná více méně o modulaci přehrávání v jednom a druhém sluchátku. Toto řešení je vhodné pro poslech hudby i hraní her, nicméně při hrách jako je Counter-Strike potřebujete detekovat pozici protivníka přesněji a to stereofonní zvuk neumožní.

Prostorový 5.1 a 7.1 zvuk

Sluchátka vybavená funkcí prostorového zvuku, ať už se jedná o pětikanálový (5.1) či sedmikanálový (7.1), zajistí lepší představu okolního prostředí ve virtuálním prostoru. Technologii podporuje například Counter-Strike či Battlefield. V těchto hrách budete díky prostorovému zvuku přesně vědět, kde se nachází přebíjející protivník, nebo kudy projíždí tank.

Podsvícení

Spousta hráčů se při hraní zaměřuje také na vizuální zážitek ze své herní sestavy. Velmi oblíbeným vylepšením je RGB podsvícení. Některá sluchátka dovolí pouze jednobarevné, či barevné, ale neovladatelné podsvícení, jiná lze synchronizovat se zbytkem sestavy. Zpravidla je však potřeba volit sluchátka stejného výrobce, jako jsou RGB komponenty v počítači.

Cena

Při výběru herních sluchátek je velmi podstatný také váš rozpočet. To ostatně platí pro kompletně všechno herní vybavení, ať už se jedná o sluchátka, klávesnici, myš, monitor či počítač. Před výběrem si tedy stanovte cenovou hranici, kterou nechcete překročit. Abyste si byli schopni udělat o cenových hladinách představu, připravili jsme pro vás základní cenové hladiny s popisem dostupných funkcí a vybavení. S cenou nesměřujte pod 500 Kč, produkty jsou často velmi nekvalitní.

Cena od 500 do 1 500 Kč

Při výběru sluchátek s cenou do 1 500 Kč narazíte především na výrobce s produkty nižších kvalit. Abyste dosáhli na produkt se solidní reprodukcí zvuku a mikrofonem, který nechrastí, doporučujeme se držet spíše při horní hranici této cenové kategorie. Abyste měli jistotu solidního provedení, zaměřte se na výrobce jako je Logitech, HyperX, JBL, Razer, A4tech či HP. Často se setkáte s provedením přes uši a bezdrátová sluchátka najdete jen se štěstím.

Cena nad 1 500 Kč

Pokud se rozhodnete si připlatit a pohybovat se s pořizovací cenou nad 1 500 Kč, odemkne se vám celá řada možností určených pro náruživé hráče. Očekávat můžete vyšší kvalitu provedení, náušníky kolem uší, solidní kvalitu mikrofonu a ve vyšších cenových relacích také bezdrátové provedení. Ta nejkvalitnější herní sluchátka vyrábí společnosti jako Razer, HyperX, Logitech, JBL, SteelSeries, ASUS, Cooler Master či HP. Doporučujeme vybírat spíše z produktů zavedených výrobců.

Často kladené otázky k herním sluchátkům

Jak a jaká vybrat herní sluchátka

Při výběru herních sluchátek je vhodné dbát na několik základních parametrů. Oproti sluchátkům určeným primárně k poslechu hudby zde hraje mnohem důležitější roli pohodlí při poslechu a kvalita mikrofonu. Mezi oblíbené funkce pak patří také prostorový zvuk či RGB podsvícení. Nejlepší herní sluchátka najdete v našem výběru herních sluchátek.

Bezdrátová nebo drátová herní sluchátka?

V minulosti nabyly bezdrátová sluchátka poměrně špatné pověsti. To bylo způsobeno vysokou latencí a záseky při přehrávání zvuků her. Technologie však ušla dalekou cestu a bezdrátové varianty jsou dnes s těmi drátovými srovnatelné. Velkou výhodu pak přináší stranou možnosti svobodného pohybu v prostoru bez nutnosti jejich neustálého sundávání. Při výběru však dbejte na výdrž baterie a způsob připojení.

Jaká herní sluchátka mají kvalitní mikrofon?

Všeobecně lze říci, že vhodnější variantou pro hraní her jsou sluchátka s nastavitelným mikrofonem, než ta, která mají mikrofon v těle nebo na kabelu. Z pohledu konstrukce lze nejlépe hodnotit odnímatelné mikrofony. Co do kvality zvuku, v základu je potřeba sledovat frekvenční rozsah a citlivost mikrofonu. Reálný náhled na kvalitu záznamu však získáte pouze při osobní zkušenosti, nebo po shlédnutí recenze konkrétního modelu na YouTube.

Použité a další zajímavé zdroje

VESELÁ, Anežka. MĚŘENÍ MEZÍ SLYŠITELNOSTI LIDSKÉHO UCHA. Hradec Králové, 2015. Bakalářská práce. UNIVERZITA HRADEC KRÁLOVÉ, Přírodovědecká fakulta, Katedra fyziky. Vedoucí práce RNDr. Michaela Křížová, Ph.D.

KOMPAS, Daniel. Prostorový zvuk pro potřeby virtuální reality v audiovizuálních dílech. Zlín, 2018. Diplomová práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací. Vedoucí práce Prof. Ing. Ján Grečnár, ArtD.

MADARAS, Patrik. Design audio sluchátek. Brno, 2013. Bakalářská práce. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství. Vedoucí práce Doc. akad. soch. MIROSLAV ZVONEK, Ph.D.

https://www.turntablelab.com/pages/headphone-buying-guide-what-is-headphone-impedance


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.7 z 47 hlasů