Letmý pohled na počet kapitol vás možná vyleká, neboť kritérií je zkrátka mnoho. Pro jejich vzájemnou provázanost je řešíte v jednom balíku. Nejprve byste ale měli být napevno rozhodnuti, zda zvolíte přenosnou nebo stolní variantu. Nebojte se porovnat silné a slabé stránky obou řešení.
Významná kritéria představuje také provedení konstrukce a plánované použití. Odvíjí se od nich totiž i vnitřní vybavení a jeho výkon. Adekvátní pozornost věnujte i základní desce, na níž se všechny součástky umísťují.
Procesor, operační paměť a grafická karta, tento trojlístek má nejvýraznější vliv na celkový výkon počítače. Proto byste jejich výběru měli věnovat největší péči. Rozhodně ale neopomíjejte ani typ a velikost pevného disku, abyste měli svá cenná data kam ukládat. Mezi klíčové součásti řadíme i zdroj, který celé to soukolí zásobuje elektrickou energií.
V současné době můžete vybírat hned z několika typů operačních systémů. Vyplatí se také, pokud je počítač vybaven širokou škálou vstupů a výstupů pro jeho snadné propojení s dalšími periferiemi. V neposlední řadě se podívejte na zoubek velikosti case, od níž se zase odvíjí efektivita chlazení.
Závěrem vás neochudíme ani o klasické cenové okénko. Dostupné soustavy jsme navzájem porovnali a provedli detailní cenovou analýzu. Výsledkem jsou tři cenové intervaly, v nichž se budete během nákupu s největší pravděpodobností pohybovat.
Stolní nebo přenosný?
Již v úvodu článku jsme naznačili důvody, proč si stolní počítače naproti všem černým scénářům udržují významnou pozici na trhu. Vzhledem k důležitosti rozdílů mezi oběma systémy považujeme za důležité věnovat jejich porovnání samostatnou kapitolu.
Na první pohled je to jasné – přenosné počítače jsou lehčí, mobilnější, dostupnější a okamžitě po nákupu připraveny k provozu. U klasických řešení je všechno obtížnější a aby toho nebylo málo, ještě se nevyhnete nákupu vhodného monitoru. Když se k tomu přidá nevzhledná změť kabelů, která k nim neodmyslitelně patří, zda se být správná volba jasná.
Zjistili jste si však, že za drahý herní notebook zaplatíte zhruba dvakrát tolik než za stejně efektivní počítač? Děsí vás zkušenosti uživatelů přenosných platforem s teplotami dosahujícími i více než 90 stupňů a návštěvami servisních center po 6 měsících provozu? Chcete mít vždy dostatek prostoru a časem dokoupit novější procesor, paměti nebo grafickou kartu? Správná volba je nasnadě – stolní PC.
Konstrukce
Od doby, kdy jedinou alternativu představovala case typu big tower, k níž se připojoval monitor, je již dávno pryč. V současné době lze rozlišit hned několik konstrukčních řešení. Každé z nich se hodí do trochu jiných podmínek a pyšní se odlišnými parametry:
- desktop – klasická skříňová konstrukce, největší prostorová náročnost, dostatek prostoru pro komponenty, snadná údržba a výměna, nejlepší poměr cena/výkon
- all-in-one – spojení monitoru a skříně v jednu drobnou platformu, úspora místa, snadné zapojení, dostačuje pouze pro kancelářskou činnost
- mini PC – miniaturní desktopy, nízká cena, dobrá mobilita, omezené místo, určeny pro kancelářskou práci a sledování filmů.
S Mini PC a All-in-one sestavami se běžně setkáte spíše ve firemním prostředí. Jednoznačně zde vítězí jejich nízká prostorová náročnost a vyvážený poměr mezi cenou a výkonem. All-in-one sestavám jsem věnovali samostatný článek Jak vybrat all-in-one PC. Mini sestavy mohou posloužit i v domácnosti jako vhodné rozšíření možností hlavního televizoru a jeho propojení se světem multimédií.
Použití
Používáte počítač jen jako zdroj informací z internetu? Jste vášnivými hráči počítačových her? Potřebujete dostatečný výpočetní výkon ke své práci? Podle odpovědi na tyto otázky volte celkové provedení sestavy i její cenové zařazení. Obecně rozlišujeme čtyři základní způsoby použití počítačů:
- základní úkony v domácnosti – nízký výkon, tichý chod, pro surfování na internetu, sledování filmů a hraní dětských her
- kancelářský počítač – nízká cena, nízká spotřeba, tichý chod, pro práci s kancelářskými programy
- profesionální počítač – vysoká cena, velmi silné komponenty, stavěn pro dlouhodobou zátěž, určen grafikům, střihačům
- herní počítač – vyšší cena, výkonné vybavení, efektivní chlazení, zajímavý design.
Platí, že zatímco s lepším „železem“ můžete snadno vykonávat i méně náročné činnosti, naopak to zkrátka nefunguje. Herní počítač bez problémů použijete pro tvorbu pracovních prezentací nebo tabulek. Na kancelářském stroji ale nejmodernější hry nespustíte.
Základní deska
A začneme opravdovým základem, respektive základní deskou. Jedná se o prostor, na který se umísťují všechny komponenty počítače, aby pak vytvořily harmonicky pracující celek. Během jejího nákupu zohledňujte zejména množství prostoru pro umístění součástek. U slabších kancelářských strojů si vystačíte prakticky s čímkoliv, silnější sestavy jsou ale prostorově poněkud náročnější.
Kvalitnější modely navíc disponují chlazením, jež napomáhá větrákům integrovaných do procesorů a grafik. Díky tomu pomáhají dosáhnout uspokojivých teplot i během těch nejnáročnějších početních operací.
Procesor
Někdy také označovaný jako mozek počítače, procesor udává, kolik operací za sekundu počítač provede. Během nákupu rozlišujte výpočetní výkon v GHz a počet jader. Zdaleka nejlepší řešení ovšem spočívá v nákupu procesoru podle typové řady. V současné době si trh rozdělili dva dominantní hráči – Intel a AMD:
- Intel Pentium a Celeron – pro domácnosti a kanceláře
- Intel Core i3 – surfování na internetu, kancelářská práce, sledování filmů a hraní méně náročných her
- Intel Core i5 a AMD série A – běžná multimédia, práce s videem fotografiemi, hraní středně náročných her
- Intel Core i7 a AMD Ryzen – nejvyšší výkon, pro hraní nejnáročnějších her, zpracování 4K videa, tvorbu náročné grafiky
- Intel Core i9 a AMD Epyc – nejluxusnější řady čipů určeny do počítačů v hodnotách nad 100 000 korun.
Absolutní počet GHz sice leccos naznačuje, avšak Celeron o síle 3 GHz nebude lepší než Core i3 s 2,2 GHz. Hlavní důvod spočívá v rozdílné architektuře, provedení jader a dalších parametrech, na něž má zásadní vliv neustále probíhající výzkum. Při nákupu procesoru vám může pomoci také náš samostatný článek Jak vybrat procesor.
Operační paměť
Druhou klíčovou součást počítače představuje operační paměť označovaná jako RAM. Dočasně ukládá data, s nimiž počítač pracuje, čímž celý proces čtení a zpracování zrychluje a usnadňuje. Při jejím nákupu je situace mnohem jednodušší – čím větší, tím lepší. I v tomto případě se setkáte s rozdílnými standardy označovanými jako DDR a číslo. Modernější verze se pyšní vyšší propustností a nižší spotřebou energie:
Během nákupu se budete pohybovat v následujících intervalech:
- 4 GB – pro méně náročnou kancelářskou práci
- 8 GB – pro sledování filmů a práci s multimédií
- 16 GB – pro hraní náročných her a profesionální grafickou či střihačskou práci.
Grafická karta
Třetím členem party, která má určující vliv na výkon zařízení, je grafická karta. V současností se stále více prosazují tzv. integrované karty, jež jsou součástí procesoru nebo základní desky. Nebývají příliš silné, takže jejich pořízení zvažujte pouze tehdy, plánujete-li počítač využívat ke čtení zpráv na internetu, kancelářskou činnost nebo sledování filmů.
Pro jakoukoliv náročnější práci, stříháním videí počínaje a hraním nejnovějších herních titulů konče, sáhněte po dedikované kartě. Poskytne vám odpovídající výkon, ačkoliv se budete muset připravit na dodatečné finanční náklady na pořízení i vyšší energetickou spotřebu. Samostatně chlazené karty navíc přispívají k výraznému navýšení hlučnosti počítače. Při výběru se můžete inspirovat také naším nákupním rádcem Jak vybrat grafickou kartu.
V oblasti grafických čipů se stejně jako u procesorů setkáte s několika produktovými řadami:
- Intel – integrované karty pro nejméně náročné činnosti
- Nvidia GeForce GT a AMD Radeon R5 – dedikované, pro střední náročné hry, pracovní využití a sledování filmů
- AMD Radeon R7 – vyšší střední třída určená pro náročné hry ve středních detailech
- Nvidia Geforce GTX a AMD Radeon R9 – nejvyšší kategorie, pro nejnáročnější hry a náročnou profesionální činnost či těžbu kryptoměn.
Pevný disk
K čemu by vám byl počítač, kdybyste vytvořenou práci nebo rozehranou hru neměli kam uložit? Odpověď je jednoduchá – k ničemu. Věnujte proto dostatečnou péči nákupu odpovídajícího pevného disku k uložení souborů. Klasické HDD disky začínají na 500 GB, výjimkou nejsou ani uložiště, jejichž kapacita přesahuje hranici 1 TB. Ta užijí zejména hráči počítačových her a jedinci zpracovávající náročná videa a grafiku.
Modernější technologie SSD nachází uplatnění hlavně pro potřeby disků obsahujících operační systém. Pro svou odolnost proti poškození udrží počítač provozuschopný i v případě pádu nebo nárazu. Vyšší rychlost zápisu a četby navíc pozitivně přispívá k celkové svižnosti zařízení. Více se o pevných discích dozvíte v samostatném článku Jak vybrat pevný disk.
Zdroj
K tomu, aby všechno spínalo a pracovalo, jak má, je zapotřebí zásoba energie. Bez ní byste stiskli tlačítko a… nic by se nestalo. Její přísun má na starosti zdroj, k jehož výběru přistupujte také nadmíru opatrně. Potřebnou energii získáte jednoduše součtem příkonů všech komponent. Vždy si ponechte rezervu ve výši alespoň 10–15 %. Každý zdroj časem část své energie ztrácí, zatímco ostatní složky s přibývajícím věkem potřebují stále více a více „šťávy“.
Operační systém
Již z hodin informatiky jistě víte, že i sebelépe vybavená počítačová skříň není k ničemu bez adekvátního programového vybavení. Naprostým základem je operační systém, jež slouží jako jakýsi prostředník mezi hardwarem a dalšími instalovanými programy. V současné době se nejhojněji uplatňují Windows z dílny Microsoftu a Mac OS, vlajková loď amerického koncernu Apple. Druhý jmenovaný ve srovnání se svým slavnějším souputníkem sice podporuje menší škálu her a programů, těší se však z vyšší stability a odolnosti proti nákazám viry.
Za zmínku jistě stojí i bezplatný Linux. Ten si vydobyl značnou popularitu zejména mezi jedinci znalými programování a počítačů obecně. Kvůli své relativní složitosti a slabé sebepropagaci si doposud nezískal příliš početné publikum ze strany široké veřejnosti. Nutno podotknout, že na této platformě funguje většina serverů a mnoho fenoménů doby jako je kupříkladu mobilní systém Android.
Konektivita
Stolní počítač byl odjakživa navržen jako základna pro připojení celé řady externalit. K podobným účelům slouží i dnes, proto by vaše pozornost měla být upřena i na počet vnějších a vnitřních výstupů a konektorů. Za zmínku stoji zejména tito hlavní zástupci:
- USB – k připojení tiskáren, skenerů, myší, klávesnic, síťových karet a všech přístrojů podporujících rozhrání USB
- HDMI, VGA, DVI, DP – pro připojení k televizoru nebo monitoru
- Firewire – k propojení s kamerou a externími harddisky
- Audikonektory – připojení sluchátek, mikrofonu nebo třeba reproduktorů a subwooferů
- eSATA – pro moderní externí disky
- WiFi rozhraní – bezdrátové připojení k síti
- Bluetooth – připojení k perifériím na krátkou vzdálenost
- LAN – kabelové připojení k síti (například pro připojení switche)
- Čtečka paměťových karet – k rychlému a snadnému čtení SD karet
- TV tuner – pro příjem televizního vysílání.
Je logické, že mnohé konektory nikdy nevyužijete. Jejich přítomnost se ale hodí vždycky, neboť nikdy nemůžete vědět, kdy je budete zrovna potřebovat.
Skříň
Láká vás také pohled do showroomů některých společností vystavujících luxusní skříně drahých počítačů? Zejména hráči počítačových her si potrpí na zaoblené tvary, částečně průhledný design a záplavu neonových světel. V současné době nepředstavuje prakticky žádná vize nepřekonatelný problém. Zkrátka si vyberete požadovanou stylizaci a necháte si ji zpracovat přesně podle potřeby.
V úvahu rozhodně berte i rozměry case. V současné době lze na trhu objevit čtyři základní skupiny podle velikosti:
- big Tower – největší rozměry, dostatek místa pro uložení všech součástek, vynikající schopnost odvodu tepla
- midi Tower – střední velikost, rozumný poměr mezi velikostí a vnitřním prostorem
- mini Tower – drobná velikost, dostatek místa pro komponenty, slabší chlazení vlivem stísněnosti prostoru
- desktopové skříně – pro umístění pod monitor, dobrý přístup k ovládacím prvkům a konektorům, menší vnitřní prostor.
O počítačových skříních jsme sepsali celý článek, který si můžete přečíst zde.
Cena
Pomalu, ale jistě se dostáváme na konec článku. Jako vždy jej věnujeme přehledu cen, který se opírá o výsledky analýzy trhu. Po jejím provedení jsme identifikovali tři cenové intervaly, v nichž se nacházejí modely podobných kvalit. Vzhledem k tomu, že na trhu naleznete více než 2 000 různých sestav, vybere si skutečně každý.
Cena do 15 000 Kč
Rádi byste se dívali na filmy, ale televize nic nenabízí? Potřebujete vytvořit pracovní prezentaci a nechce se vám zbytečně protahovat směnu v kanceláři? Zalovte v nejnižší skupině do 15 000 korun a vyberte si adekvátní sestavu. Obvykle se jedná o klasické desktopy, případně mini PC vhodné k propojení s televizory. Dominantním typem procesoru je Intel Core i3, grafické karty bývají povětšinou integrované. Počítat můžete se 4 GB paměti.
Pevný disk počítače pojme od 256 do 1 000 GB, což představuje dostatek prostoru pro multimédia i kancelářskou činnost. Co do designu casů neočekávejte žádné velké kreace typické pro herní počítače. Těšit se ovšem můžete na širokou konektivitu a podporu všech známých operačních systémů.
Cena od 15 000 Kč do 30 000 Kč
Používáte počítač hlavně k práci, ale občas se přeci jen odreagujete u nějaké hry? Právě pro vás je určena střední třída obsahující již poměrně výkonné kousky. Hlavním typem procesoru je Intel Core i5 a odpovídající model od značky AMD. Poměr integrovaných a dedikovaných karet je zhruba půl na půl, i zde očekávejte zhruba středně výkonná zařízení. Od 4 do 8 GB paměti již dostačuje i pro náročnější početní operace.
Velikost pevného disku mnohdy přesahuje i hranici 1 TB. Dražší sestavy bývají vybaveny i pokročilou SSD architekturou pro uložení operačního systému. Z hlediska designu se začínají prosazovat elegantnější linie i řada barevných prvků. Výjimkou nejsou ani svítící LED diody. Široká paleta vstupů a výstupů se postará o bezproblémové propojení počítače s dalšími perifériemi.
Cena nad 30 000 Kč
Věnujete se náročné grafické práci nebo vyžadujete tu nejlepší kvalitu pro své herní seance? Pak vám nezbude než se poohlédnout v nejvyšší kategorii začínající na zhruba 30 000 Kč. Její konec hledejte někde u hranice 200 000 korun, za níž pořídíte exkluzivní modely vybavené nejmodernějšími a nejvýkonnějšími komponentami.
Intel Core i7, AMD Ryzen a grafické karty nejvyšší úrovně. Když k tomu přidáte minimálně 16 GB operační paměti RAM, dostanete mašinu, která si poradí prakticky s čímkoliv. Samozřejmostí je několik pevných disků, obvykle pak kombinace SSD pro uložení operačního systému a vysokokapacitního HDD určeného pro data. Za samozřejmé lze považovat rozměrné skříně, mnohdy vyrobené z odolného skla, díky němuž vidíte do samotných útrob své sestavy. Vodní chlazení se postará o naprosto tichý chod a LED diody navodí tu správnou atmosféru.