Menu

Nejlepší skenery 2024: Srovnání podle recenzí a testů

Aktualizováno:
Autor:
Kateřina Šichová

Skenery slouží k tomu, že vám převedou tištěnou předlohu – nejčastěji text nebo obrázek – do elektronické verze, kterou uloží ve vašem počítači či telefonu, a vy ji budete moci následně zpracovávat. Fotografie budete tak moci upravovat v různých grafických programech, do dokumentů půjde vpisovat nebo z nich kopírovat. Vytvoříte si tím spolehlivou zálohu vašich materiálů, které navíc bude snadnější předávat dále, například e-mailem.

Tento článek je o skenerech, které fungují jako samostatné zařízení. Existují ale i varianty, kdy je skener součástí multifunkčních tiskáren. Záleží, jestli všechny tyto funkce využijete, ale pokud ano, ušetříte takovým univerzálním výrobkem místo. Chcete-li si tedy pořídit takový produkt, který nabídne vše při jednom, projděte si další náš zpracovaný výběr o multifunkčních tiskárnách.

Jestliže sháníte pouze přístroj pro skenování, přinášíme vám stručný návod Jak vybrat skener, který vás celým nákupem provede a vysvětlí ty nejdůležitější pojmy.


Nejlepší skenery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 83 %
Počet recenzí: 31
1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 90 %
Počet recenzí: 69
3 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 91 %
Počet recenzí: 72
2 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 70 %
Počet recenzí: 19
1 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 100 %
Počet recenzí: 1
4 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 70 %
Počet recenzí: 23
2 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 76 %
Počet recenzí: 11
1 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 91 %
Počet recenzí: 7
40 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zatím nehodnoceno 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 6 400 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat skener

Výběr skeneru není nijak náročný, je pouze pár základních parametrů, ve kterých je ale dobré se umět vyznat. Výhodou v tomto případě je, že za poslední roky se technologie příliš nemění, takže nemusíte váš domácí přístroj zatracovat jen proto, že by byl příliš starý.

Skenery se dělí na poměrně hodně typů. Každý poslouží jinému účelu, každý nabízí jiné funkce a každý se také pohybuje v jiné cenové relaci. Abyste zvolili ten správný typ pro vás, doporučujeme si nejprve zodpovědět na následující otázky:

  • Co budete přístrojem nejčastěji skenovat? Budou to dokumenty, knihy nebo třeba fotografie?
  • Kolik máte na skener místa? Každý typ se totiž liší také svou velikostí a je rozdíl, jestli máte pro přístroj pevné místo vedle pracovního stolu, nebo s ním plánujete cestovat a potřebujete tudíž, aby byl co nejkompaktnější.
  • Hledáte skener do domácnosti nebo do kanceláře? Ten druhý bude pravděpodobně mnohem vytíženější a je tedy fajn zvolit model robustnější a rychlejší.
  • Kolik jste ochotni investovat? V každé cenové relaci najdete jednak skenery jiných typů, jednak jiných parametrů a je dobré si stanovit alespoň orientační částku, kterou jste za tento výrobek ochotni dát.

Typ skeneru

Skenery se dělí do jednotlivých skupin podle toho, s jakými předlohami si nejlépe poradí. Nejběžnější variantou, kterou pravděpodobně většina z nás zná, jsou skenery stolní plošné. Existují ale i takové, kde předlohu nepokládáte na sklo, jak jsme od stolní plošné varianty zvyklí, ale místo toho si ji přístroj sám protáhne. Dalším typem jsou skenery, které můžete snadno sbalit a vzít s sebou na cestu.

Stolní plošné skenery

Tento druh je nejrozšířenější. Funguje tak, že odklopíte horní víko, na skleněnou plochu položíte svou předlohu dolů tou stranou, kterou chcete oskenovat, a víko opět zaklopíte. Pod skleněnou plochou projede snímací mechanismus a váš dokument či fotografie se uloží do propojeného počítače. Výsledný soubor bývá vysoké kvality. Běžně si stolní plošný skener poradí s formátem A4 a menšími, ale existují i velkoformátové varianty, které zvládnou i formát A3. Nutné je u tohoto typu počítat s tím, že vám zabere doma či v kanceláři více místa. K těmto variantám si můžete dokoupit například dianástavec nebo přidaný světelný zdroj pro negativy – ani s nimi, ale nedosáhnete takových kvalit, jako když si pořídíte speciální filmový skener.

Stolní protahovací skenery

Rozdíl mezi tímto a předchozím typem skenerů je v tom, že u protahovacího modelu nemusíte dokumenty pokládat na žádnou skleněnou plochu. Dáte je do podavače, ze kterého si je skener bude sám brát. Funguje podobně jako faxové přístroje a protáhne dokument svým skenovacím zařízením. Výhodou je, že takové skenery zaberou méně místa a bývají rychlejší než ty klasické stolní. Nevýhodou ale je, že si poradí maximálně s formátem A4 a umějí zpracovat jen listy papíru. Knihu nebo časopis si na nich nenaskenujete.

Filmový skener

Tento druh je určený speciálně pro skenování fotografií, diapozitivů. Výsledné obrázky v počítají dosahují opravdu dobrých kvalit, mají vysoké rozlišení i barevnou hloubku. Z těchto důvodů bývají dražší. Ty rozměrově menší filmové skenery pořídíte od 3 000. U těch nejkvalitnějších se ale zvyšuje rozměr i cena, se kterou se klidně dostanete přes 20 000.

Přenosný skener

Jak již název napovídá, tyto skenery se hodí na časté přenášení, případně cestování. Jsou totiž rozměrově výrazně menší než všechny ostatní. Dobíjejí se nejčastěji přes USB kabel. Soubory, které vám nejčastěji prostřednictvím Wi-Fi přenesou do telefonu nebo počítače, už ale nedosahují takových kvalit. Jsou taky vhodnější spíše pro občasné používání.

Dokumentový skener

Není to tak, že žádný z předchozích skenerů by nebyl schopný naskenovat klasický dokument. Ale existují modely, které se specifikují výhradně na to, a tudíž kvalita výsledných souborů bude znatelně vyšší. Díky robustnější konstrukci zvládnou odbavit velké množství skenů za den, obvykle se nestane, že je přetížíte. Z tohoto hlediska budou vhodné především do kanceláří. Bývají také rychlejší, a proto se prodávají téměř výhradně s podavačem, abyste nemuseli každý dokument vyměnit zvlášť. Ty kvalitnější modely dokážou skenovat oboustranně. Na jeden „průjezd“ skenovací mechaniky se naskenují obě strany dokumentu.

Ruční skener

Ruční skenery už dnes nejsou tak běžné, nedosahují totiž takových kvalit jako modely z ostatních kategorií. Díky svým extrémně malým rozměrům ale ani ony z trhu ještě zcela nevymizely a nacházejí dále své uplatnění. Mívají většinou tvar takové podlouhlé krabičky, kterou vezmete do ruky a přejedete s ní po předloze. Nutné je s nimi pohybovat přesně a konstantní rychlostí. I při extrémním snažení patří mezi ty nejméně kvalitní.

Bubnový skener

Bubnové skenery jsou naopak to nejkvalitnější, co zatím na trhu dostanete. Naskenované materiály dosahují opravdu těch nejvyšších kvalit. Velmi vysoko dosahují ale také jejich ceny, a proto takové produkty slouží již téměř výhradně profesionálům.

3D skener

Na rozdíl od všech předchozích typů vám tyto skenery nenasnímají dokument nebo obrázek, ale prostorové tvary, které přenesou do virtuálních 3D modelů. I ty tedy slouží téměř výhradně profesním účelům, nejčastěji se s nimi setkáme ve strojírenství nebo například zdravotnictví.

Ze základních druhů je to vše. Nově se na trhu objevují už kvalitnější fletbed skenery, které jsou velmi ploché a tím pádem skladné. Kvalitní snímek dokumentu nebo fotografie dokážete v dnešní době udělat i se svým smartphonem. Dále by se mezi skenery daly zařadit také čtečky čárových kódů, které se používají v prodejnách či skladech.

Rychlost skenování

Klasicky zvládne skener nasnímat jeden dokument nebo fotku za dobu kolem 30 sekund. Existují ale i rychlé modely, které to zvládnou třeba už za třetinu času. Tabulková hodnota, kterou výrobci uvádějí, je nejčastěji v počtu snímků za minutu. Kromě tohoto předem daného parametru se ale rychlost bude měnit závisle na velikosti předlohy a výkonu počítače.

Formát předlohy

Nejtradičnější velikost předlohy, kterou chcete naskenovat, je samozřejmě A4. Největší variabilitu v tomto nabízí stolní plošné skenery, které si poradí samozřejmě s jakkoli menšími dokumenty, a existují i větší varianty, které pojmou předlohu o rozměru A3. Takové modely bývají ale výrazně dražší, proto je dobré si ujasnit, zda tento prostor opravdu využijete.

Rozlišení

V případě skenerů se rozlišení udává v jednotkách DPI – neboli počtu zobrazovacích jednotek na palec. Čím větší je tato hodnota, tím detailněji předlohu naskenujete. Taková minimální hranice, kterou doporučujeme držet, je 1 200 x 2 400 DPI. Standardem už se ale pomalu stávají skenery s rozlišením 4 800 x 9 600. Se stoupající hodnotou sice stoupá kvalita výsledného skenu, ale je potřeba počítat také se stoupající velikostí souboru v počítači. Soubory s vysokým rozlišením vám zaberou v paměti mnohem více místa.

Barevná hloubka

Tento parametr není úplně standardní a nenajdete je tudíž u každého skeneru. Spolu s rozlišením určuje, jakých kvalit bude digitální soubor dosahovat. Čím vyšší barevná hloubka, tím více barevných odstínů skener zachytí a tím věrněji zkopíruje předlohu. Nejčastější hodnotou je v tomto případě 48 bitů.

Připojení k počítači

Nejběžnějším způsobem, jak propojit skener s počítačem, je prostřednictvím USB kabelu. Tato varianta ještě spolu s drátem SCSI funguje nejrychleji. Pro kancelářské potřeby hledejte variantu LAN, která umožní připojení více počítačů. Nabízejí se také modely s HDMI vstupy. Některé přístroje však nebudete muset drátově spojovat vůbec, fungují na bezdrátovém Wi-Fi připojení. Váš dokument se tak pošle snadno buďto do počítače nebo i telefonu.

Denní výkon

Někteří výrobci uvádějí také parametr nazývaný „denní výkon“. Je pod ním schovaná doporučovaný počet naskenovaných dokumentů denně. V případě, že ji překročíte, hrozí, že přístroj přetížíte a dojde například k jeho přehřátí či jinému poškození.

Dodatečná vybavení skeneru

V následujících odstavcích vám ještě představíme takové doplňkové funkce, které jdou už nad rámec běžného fungování skenerů, ale které mohou ve výsledku celou práci zjednodušit. Ne všechny najdete u všech typů skenerů. Dobré je opět umět určit priority a stanovit si, které z funkcí jsou pro vás ještě podstatné a bez kterých se už zvládnete obejít.

Podavač

Podavač je v podstatě taková schránka na zadní straně skeneru, do které vložíte štos dokumentů, které chcete naskenovat, a přístroj si je bude postupně brát jeden po druhém. Odpadne vám tak zdlouhavé chystání každé předlohy a celá práce bude automatičtější a tím pádem i rychlejší.

Funkce OCR

Tuto funkci si můžete dodatečně nainstalovat do počítače, někteří výrobci její software dodávají rovnou se skenerem. Její kouzlo spočívá v tom, že převede naskenované dokumenty do textové podoby a vy do nich tím pádem budete moci zasahovat, upravovat je, vyhledávat v nich nebo z nich kopírovat. Některé softwary však nepodporují českou diakritiku a výsledný přepis tak bude chybný.

Displej

Ovládání bude díky displeji snazší a vy díky němu budete mít větší přehled o průběhu skenování. Je to přídavek, který najdete spíš u dražších modelů.

Funkce ICE

Tato funkce poslouží zejména těm z vás, kteří se chystají digitalizovat své fotografie. Ze starého filmového materiálu dokáže odstranit prach nebo škrábance, zredukovat zrno nebo vylepšit již vybledlé barvy.

Vnitřní paměť

Bonus přenosných skenerů. Tím, že je nemusíte mít vždy propojené s počítačem, mají tyto modely vnitřní paměť, kam ukládají naskenované soubory. Pomocí kabelu nebo přímo paměťové karty je následně, až budete mít příležitost, snadno přesunete do počítače.

Cena

Je pochopitelné, že i cena sehraje při vašem výběru důležitou roli. Proto jsme vytvořili následné cenové kategorie, abyste měli alespoň odhad, kolik za skener zaplatíte. Uvedené informace jsou zobecněné a orientační, neznamená to, že každý výrobek, který do dané cenové kategorie spadá, splňuje všechny vyjmenované specifikace.

Cena do 3 000 Kč

Za tři tisíce a levněji si pořídíte sice jen ten nejzákladnější skener, na trhu ale takové jsou. Většina produktů bude spadat do kategorie ručních skenerů, případně těch přenosných. Přístroje ale mohou mít již kvalitní rozlišení 4800×9600 DPI. Většinou půjde o produkty vhodnější spíše pro domácnost než pro kanceláře, kde by nemusely stačit ani svou rychlostí, ani svým denním výkonem. Najdete zde také ty nejlevnější skenery na negativy a diapozitivy a stolní plošné varianty.

Cena do 6 000 Kč

S rostoucí cenou se zvyšuje i kvalita, proto v této cenové kategorii již můžete očekávat celkem povedené kousky. Na té nižší hranici se drží skenery přenosné, případně jednoduché mašinky na negativy. Objevují se zde ale také první stolní skenery, které již dokážou naskenovat předlohy ve velmi dobré kvalitě. Mnoho z nich umí fungovat i bezdrátově, bez nutnosti propojování dráty. Výjimečně mají tyto produkty podavač nebo nějakou z dalších doplňkových funkcí.

Cena do 10 000 Kč

Tohle rozpětí patří kvalitním stolním skenerům. Jsou zde modely, které si umí dokumenty brát samy z podavače s kapacitou kolem 50 dokumentů a umí skenovat i oboustranně. Dokáží také fungovat velmi rychle, klidně až 30 stránek za minutu. Mívají i funkci OCR pro následné editování textu. Jejich rozlišení dosahuje klidně až k sedmi tisícům DPI.

Cena nad 10 000 Kč

Pokud hledáte kvalitní skener do kanceláře, kde se bude často využívat, doporučujeme se poohlížet až v této nejvyšší cenové kategorii. Předchozí modely by mohly provoz zpomalovat, není samozřejmostí, že zvládnou skenovat oboustranně a nemají takovou výdrž. Špičkové přístroje s cenou kolem 20 tisíc dokáží skenovat klidně rychlostí i 40 nebo 80 stránek za minutu. Až nad touto cenou také najdete skenery, které si poradí i s větším formátem než A4. Pochopitelně zaberou více místa. Filmové skenery z tohoto rozhraní již umí fungovat s rozlišením kolem 10 tisíc DPI a naskenované fotografie jsou již téměř k nerozeznání od těch originálně pořízených. Kromě těchto kvalitních dříčů zde najdete již i vychytávky, jako jsou 3D skenery. Chcete-li opravdu zainvestovat, klidně se s tímto produktem dostanete i přes sto tisíc. Takové skenery již málokdy slouží běžným účelům domácností nebo kanceláří, pořizují si je spíše specializované firmy.

Kateřina Šichová

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.7 z 30 hlasů

Další oblíbené testy a recenze