Test a recenze nejlepších GPS navigací
a jak je vybrat

Recenze

GPS navigace do aut v dnešní době plnohodnotně nahrazují klasické papírové mapy. Už nemusíte s předstihem připravovat budoucí trasu a zbytečně se stresovat při jakémkoliv špatném odbočení. Roli navigátora zastanou právě GPS navigace.

Malé krabičky s dotykovým displejem vybavené digitální mapou. Použitý systém za vás dokáže bleskově naplánovat trasu dle vašich přesných kritérií. A pokud byste náhodou odbočili špatně nebo narazili na uzavírku, nic si z toho nedělejte. GPS navigace do auta vás okamžitě navede alternativní cestou.

Výběr tohoto nepostradatelného doplňku řidiče vám usnadní náš článek „jak vybrat GPS navigaci do auta“. Prostřednictvím něho vás seznámíme s tímto zařízením a hlavně jeho přidruženými funkcemi. Ty oceníte při jakémkoliv cestování. Nákup toho správného modelu bude pak otázkou velice krátkého času.


Vzhled Název Úhlopříčka (palců) Výdrž (hodin) Orientační cena Aktuální cena
Recenze TomTom Start 25 Regional Lifetime TomTom Start 25 Regional Lifetime 5 2 3 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Navitel E700 Lifetime Navitel E700 Lifetime 7 1 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Drive 50 Lifetime Europe45 Garmin Drive 50 Lifetime Europe45 5 1 4 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom Start 20 Europe Lifetime TomTom Start 20 Europe Lifetime 4,3 2 3 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Mio Spirit 5400 Lifetime Mio Spirit 5400 Lifetime 4,3 8 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Drive 40 Lifetime Czech Garmin Drive 40 Lifetime Czech 4,3 1 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Mio Spirit 8670 Full Europe Lifetime Mio Spirit 8670 Full Europe Lifetime 6,2 2 3 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Drive 50 Lifetime Europe20 Garmin Drive 50 Lifetime Europe20 5 1 3 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Drive 51S Lifetime Europe45 Garmin Drive 51S Lifetime Europe45 5 1 4 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze TomTom START 62 Europe Lifetime TomTom START 62 Europe Lifetime 6 1 4 500 Kč Zobrazit nabídky

Podrobný test GPS navigací do auta zpracováváme a jeho vydání máme naplánované ke konci roku. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných GPS navigací. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o GPS navigace, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké GPS navigace, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat GPS navigaci

 1. Velikost displeje
 2. Umístění navigace
 3. GPS snímač
 4. Mapové podklady
 5. Navigační funkce
 6. RDS-TMC přijímač
 7. Cena

Navigace do auta je pro mnohé z vás jen krabičkou s velkým displejem. Jenže takové znalosti pro výběr kvalitního produktu rozhodně nestačí. Proto vás v následujících kapitolách seznámíme s GPS navigacemi trochu podrobněji.

Nastíníme vám, jaké jsou dostupné úhlopříčky displeje. Prozradíme, kam takovou navigaci umístit. Dozvíte se něco o aplikovaných GPS snímačích a zjistíte, jaké volit mapové podklady pro dlouhodobé užívá.

GPS navigace do auta vám představíme doslova pod drobnohledem. Minimálně co se týče navigačních funkcí, systémů a jejich možností. Za nedlouho budete vědět, kolik jaká navigace stojí a co všechno získáte za konkrétní pořizovací částku.

1. Velikost displeje

Na začátku všeho se pojďme automobilovým navigacím věnovat zvenčí. Základem každé správné navigace musí být kvalitně zpracovaný oval obepínající dostatečně velký displej. V tomto směru lpěte na precizním vyhotovení, i když s výrobkem nebudete v autě tak často manipulovat.

Všechno začíná volbou velikosti přístroje. Základním technickým parametrem se v této oblasti stává úhlopříčka displeje. Ta je obvykle udávaná v palcích. Na trhu můžete narazit na úhlopříčky od 4,3“ (10,92 cm) do 7“ (17,78 cm). V závorce uvádíme velikost úhlopříčky displeje v centimetrech.

Správná volba je pouze na vás. Nejprodávanější jsou GPS navigace kolem 5“ – 6“. To se ale samozřejmě odvíjí od kvality vašeho zraku. Čím větší zobrazovací plochu si dopřejete, tím lépe. Myslet musíte pouze na to, aby vám velká navigace nebránila ve výhledu. Sedmipalcové navigace mají své pevné místo hlavně v nákladních automobilech a karavanech.

Velikost displeje volte tak, abyste byli schopni rukou ovládat funkce na dotykovém displeji – přibližovat mapy, oddalovat pohled nebo využívat rychlých funkcí. Praktická je antireflexní povrchová vrstva displeje, která přijde vhod hlavně v létě. Odráží totiž nepříjemné sluneční paprsky zkreslující výsledný obraz.

2. Umístění navigace

S velikostí displeje v malé míře souvisí i to, kam navigaci umístíte. Ideálně by to mělo být ve vašem zorném poli. Někdo si připevní GPS navigaci na sklo doprostřed čelního skla či po své levé straně. Jiný vsadí na držáky upevněné k palubní desce nad prostředním ovládacím panelem automobilu.

Při volbě místa myslete také na potřebu napájení. V tomto směru se vám nabízí dvě možnosti.

 • Aktivní stojánky – Držák připevněný k palubové desce, do kterého je ze spodní strany, respektive vrchní části desky dotažen kabel. Tento stojánek je trvale připevněný. Vy neuvidíte žádný kabel vedoucí k navigaci. Ta se po zasunutí do stojanu začne automaticky nabíjet.
 • Napájecí kabel – Alternativou je připojení napájecího kabelu z automobilové zásuvky nebo vyvedeného z palubní desky. Jedna z nejrychlejších cest vedoucích k napájení GPS navigace. Stačí vám pouze dostatečně dlouhý kabel a nemusíte se zatěžovat jakýmikoliv úpravami ve voze. Kabel je bohužel viditelným článkem a to z estetického hlediska nemusí vyhovovat každému.

GPS navigaci vždy umísťujte tam, abyste na ni pohodlně dosáhli a nenarušovala váš výhled při jízdě rovně ani při zatáčení.

U spousty produktů se domůžete integrované baterie, která má minimální výdrž v průměrném rozsahu 50 – 230 minut.

3. GPS snímač

V okamžiku, kdy naleznete optimální rozměr GPS navigace do svého automobilu, je nejvyšší čas přejít k technickým vlastnostem produktu. Těm se pojďme věnovat podle důležitosti. Tu největší váhu má pravděpodobně použitý GPS snímač. Ten totiž rozhoduje o přesnosti zobrazení na mapovém podkladu a vůbec o ostatních informacích týkajících se vaší polohy.

Jestliže si chcete dopřávat vysoké přesnosti a prezentace informací bez jakéhokoliv zpoždění, investujte do GPS navigace s čipem Sirf III. Jde o jeden z nejcitlivějších čipů, u kterého máte záruku výsledné citlivosti. Je to způsobeno tím, že tento druh čipu podporuje velké množství družic. Celkem jich je 20.

4. Mapové podklady

K čemu by vám byla navigace bez kvalitních map. Ty tvoří po GPS snímači další podstatnou část tohoto navigačního produktu. K výběru map přistupujte z několika směrů.

Za prvé volte mapy, které budete v budoucnu plnohodnotně využívat. Dnes můžete zakoupit mapové podklady jen pro Českou republiku. A to může některých řidičům pohybujícím se pouze na území ČR naprosto vyhovovat. Takové mapy budou navíc i ekonomicky dostupnější.

Jestliže se však vaším cílem stávají i jiné destinace ze Střední Evropy a jejích zákoutí, je třeba pořídit rozsáhlejší mapový balíček. Zakoupit můžete například soubor digitálních map pro celou Evropu, respektive pro 45 států. Společnosti produkující tato data samozřejmě nezapomínají ani na jiné kontinenty, jakými jsou Severní Amerika a jiné. Zde budou náklady na pořízení o něco vyšší.

Rozhodujícím faktorem bude také to, jak podrobné mapy jsou, zda obsahují detailní ulice měst včetně čísel popisných nebo populární body zájmu označované zkratkou POI (Points of Interest) – benzínové stanice, restaurace, obchody, nemocniční zařízení, parkoviště a podobně.

Pokud při cestování a hlavně turistice nenecháváte navigaci ve svém voze, hodí se vám i turistické mapy, podle kterých se budete orientovat v přírodě.

Aktualizace mapových podkladů

Po volbě správných map další důležitá věc. Při pořízení GPS navigace se nespokojíte pouze s jednorázovým nákupem map. Silniční komunikace kolem nás a po celém světě se neustále vyvíjejí, rozšiřují, mění, ruší a otevírají. A proto je zapotřebí pohlídat si vhodnou aktualizaci map. V tomto směru se vám nabízí hned několik řešení.

 • Aktualizace map spojená s poplatkem
 • Bezplatná aktualizace v omezené době trvání od nákupu
 • Doživotní bezplatná aktualizace map – vhodné pro cestovatele

Výsledný model zvolíte na základě toho, od jakého výrobce budete pořizovat navigaci a zároveň kolik za ni zaplatíte, popřípadě za mapový balíček. Aktualizace vychází v průměru třikrát za rok.

Úložný prostor

Mapové podklady každopádně vyžadují dostatek místa pro uložení. Vedle menších interních pamětí navigace disponující hlavně sloty pro vkládání paměťových karet. Jejich kapacity mohou být až mnohonásobně větší – cca 64 GB. Volba je pouze na vás samotných. Nejčastěji jde o tyto paměťové sloty.

 • SD 
 • Micro SD
 • Micro SDHC
 • Micro SDXC

Nákup GPS navigace do auta byste měli přizpůsobit také nabízeným funkcím jednotlivých zařízení. Každá značka, potažmo model předkládá něco trochu jiného. Váš finální výběr by pak měl odpovídat tomu, co od takové navigace očekáváte. Pojďme se podívat na nejvyužívanější navigační funkce.

Hlasová navigace

Ve své podstatě jedna z nepostradatelných součástí kvalitní GPS navigace do auta. Navigace vás s pomocí integrovaného hlasu informuje o sjezdech, odbočkách, vzdálenostech ke změně směru jízdy a o podobných věcech. Vy se pak během silničního provozu nemusíte dívat stále na mapu a ohrožovat sebe nebo řidiče kolem. Některé výrobky nabízí výběr hlasu mužského, ženského, popřípadě jejich větší množství. Důležité je pohlídat si český jazyk.

Asistent řazení do pruhů

Funkce upozorňující na to, do jakého jízdního pruhu se máte zařadit. To vám značně zjednoduší situaci ve velkých městech a na frekventovaných křižovatkách.

Ukazatel povolené rychlosti

Na displeji GPS navigace do auta je zobrazována informace o tom, jakou maximální rychlostí můžete v daném úseku jet. Moderní přístroje jsou dotaženy k takové dokonalosti, že vás při překročení této rychlosti upozorní zvukovým signálem. Ten lze samozřejmě vypnout.

Reálné náhledy křižovatek

Při přiblížení k větší křižovatce se navigace přepne do speciálního módu, ve kterém zobrazuje fotorealistické náhledy dané křižovatky. Vy tak docílíte mnohem lepší orientace.

Připojení k internetu

Pokud je navigace vybavena touto funkcí, odpadají vám aktualizace map prostřednictvím kabelu připojeného k počítači. Díky Wifi modulu můžete vše provést bezdrátově. Stahovat si navíc můžete oblíbené body zájmu. Výjimkou není ani komunikace s chytrým telefonem. Z něho si do navigace pošlete například vámi uloženou trasu.

Hledání podle popisných čísel

U GPS navigace do auta s podrobnějšími mapovými podklady se vám nabízí možnost hledat konkrétní adresu podle popisných čísel. A to nejenom ve velkých městech, ale také v těch malých.

3D zobrazení terénu

Lepší navigační systémy přináší přepínání mezi standardním 2D pohledem na mapu a tím 3D. Ten je daleko realističtější a zobrazuje trojrozměrnou grafiku. Budou to například nejrůznější kopce, viditelná klesání, ve velkých městech zase významné budovy, apod.

Handsfree

Dražší modely GPS navigací jsou vybaveny bezdrátovou technologií Bluetooth. Ta vám umožní spárovat mobilní telefon s navigací, a tu využít při telefonování. Její součástí je totiž mikrofon a reproduktor.

MP3 a video přehrávač

U vybraných modelů lze GPS navigaci použít jako video a hudební přehrávač. Produkt dokáže odpovídající formáty přehrávat ze svého interního nebo externího uložiště. Některé navigace umí prohlížet i fotografie.

Databáze radarů

Propracovanější navigace obsahují také rozsáhlé a pravidelně aktualizované databáze stacionárních radarů. Pokud si takovou funkci zapnete, budete při jízdě informováni, že se blížíte k místu s radarem. U map vybraných evropských zemí jsou tyto funkce potlačeny.

Zaznamenávání trasy

Některé navigace vám umožňují nejenom přípravu trasy s předstihem doma. Přínosné se pro vás může stát i zaznamenávání čili nahrávání projeté trasy.

Vestavěná kamera

Lepší modely navigací jsou vybaveny čelní kamerou, která je schopná pořizovat video a audio záznam ve kvalitě Full HD. K ukládání slouží interní nebo externí uložiště.

Parkovací asistent

Tato funkce vám v případě potřeby dokáže nalézt nejbližší místo pro zaparkování.

6. RDS-TMC přijímač

Pokud chcete dotáhnout využívání GPS navigace do auta k naprosté dokonalosti, zaměřte se na modely s RDS-TMC přijímačem. Doslovný název těchto zkratek je poměrně výstižný „Radio Data System – Traffic Message Channel“. Jde o bezplatnou službu poskytovanou nejenom v České republice, ale i v okolních zemích.

Speciální anténa navigace dokáže přijímat informace o aktuální dopravní situaci. Na mysli máme především uzavírky, kolony, nehody a mnohé další. Podle toho navigace upravuje vámi naplánovanou jízdu a dokáže vás odklonit mimo tato místa. Výjimkou není ani upozornění na jakékoliv povětrnostní změny nebo aktuální rychlostí radary.

Za RDS-TMC přijímač si samozřejmě připlatíte.

7. Cena

Nákup nové GPS navigace do auta byste měli omezit na nejprodávanější a nejkvalitnější výrobce těchto produktů. Dlouhodobě prověřené a kvalitní jsou modely značky Garmin a TomTom. Využít však můžete i nabídek společností Pionner, NAVITEL, ALPINE a MIO.

Cena do 2 000 Kč

Nejlevnější GPS navigaci do auta můžete pořídit od 1 000 Kč. Půjde však o modely se základními mapami České republiky a Slovenska. Velikost displeje bude 4,3“ až 5“. Očekávat nemůžete žádný převratný výkon aplikovaného procesoru.

Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Jedna z velice oblíbených a zároveň dostupných cenových kategorií. V případě nákupu GPS navigace do 5 000 Kč už máte poměrně na výběr. Do hledáčku se vám dostanou produkty s větší úhlopříčkou kolem 6“ s širokým mapovým portfoliem až 45 zemí. Naprostou samozřejmostí může být také bezplatná doživotní aktualizace. Zároveň přibývají mnohé funkce, jako automatické řazení do pruhů, POI body, náhledy křižovatek a další.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

GPS navigace do auta s čelní Full HD kamerou, propojení s mobilním telefonem, podrobné plánování tras, handsfree a dva sloty pro paměťové karty o kapacitě až 64 GB. To jsou dražší modely, kterým nechybí ani RDS-TMC přijímač a ovládání hlasem.

Cena nad 10 000 Kč

GPS navigace s cenou nad 10 000 Kč jsou primárně určeny pro náročné zákazníky nebo ty, kdo velice často cestují. Barevný displej bude mít velikost až 7“ a je schopen zobrazit i některé aplikace. Mezi ně patří například Facebook. Nechybí kompatibilita s Apple CarPlay, Google Now a Siri, ale také praktické uchycení za pomoci magnetického držáku a mnohé jiné.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

GPS navigace do aut
Průměrné hodnocení 4.4 z 54 hlasů