Nejlepší turistické navigace dle recenzí | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší turistické navigace dle recenzí a testu 2023

Aktualizováno:
Únor 2023
Autor:
Veronika Vyskočilová

Navigace jsou praktickým doplňkem, který nám dokáže zobrazovat přesnou polohu a trasu k cíli. Využívány jsou nejenom v automobilech, ale také v turistice a při sportu. Právě tyto produkty jsou velice často označovány výrazem outdoorové navigace.

Jejich cíl je jediný. Navést vás tím správným směrem, ukázat aktuální polohu a informovat o mnohých dalších údajích souvisejících s výškou, průměrnou rychlostí a podobně. Jde o takového nepostradatelného pomocníka při mnoha pohybových aktivitách.

Je zcela logické, že na turistické navigace budou kladeny trochu odlišné nároky ve srovnání třeba s navigacemi automobilovými. Abyste se zorientovali při výběru vhodného modelu do přírody, přinášíme vám v článku Jak vybrat turistickou navigaci pár praktických souhrnných informací.


Nejlepší turistické navigace dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Typ Ovládání Velikost displeje ('') Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Garmin inReach Mini 2
Garmin inReach Mini 2 Nemapový Tlačítkové 0,9 10 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Garmin eTrex 32x Europe46
Garmin eTrex 32x Europe46 Mapový Tlačítkové 2,2 6 500 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Garmin eTrex 22x Europe 46
Garmin eTrex 22x Europe 46 Mapový Tlačítkové 2,2 5 500 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Garmin inReach Mini
Garmin inReach Mini Nemapový Tlačítkové 1,3 9 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Garmin eTrex 10
Garmin eTrex 10 Nemapový Tlačítkové 2,2 2 500 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Garmin Montana 680t PRO
Garmin Montana 680t PRO Mapový Dotykové 4 15 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Garmin eTrex Touch 25 Europe46
Garmin eTrex Touch 25 Europe46 Mapový Dotykové 2,6 6 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Garmin Foretrex 601
Garmin Foretrex 601 Nemapový Tlačítkové 2 6 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Garmin eTrex Touch 35 Europe 46
Garmin eTrex Touch 35 Europe 46 Mapový Dotykové 2,6 7 500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Garmin GPSMAP 66s PRO
Garmin GPSMAP 66s PRO Mapový Tlačítkové 3 10 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat turistickou navigaci

Vzhledem k tomu, že turistická navigace je primárně využívána při venkovních aktivitách v přírodě, nastíníme vám rozdíly mezi ní a dalším velice obdobným produktem, kterým je cyklistická navigace. Pak už se zaměříme na konkrétní dělení těchto výrobků.

Zjistíte, jaké jsou rozdíly mezi mapovými a nemapovými navigacemi. Zda je lepší vlastnit dotykovou navigaci nebo pouze tlačítkovou. Podstatnou informací se pro vás stane jak velikost displeje, tak výpis použitých technologií. I podle toho můžete vybírat turistickou navigaci.

V tomto článku se zmíníme o takových parametrech, jakými jsou například stupně krytí, výdrž a celková hmotnost outdoorové navigace. Vše nakonec zakončíme přehledem orientačních pořizovacích nákladů. Jestliže hledáte navigaci do auta nebo na motorku, přečtěte si příslušné články, které jsme těmto tématům věnovali.

Turistické vs. cyklistické navigace

Tento článek je primárně zaměřen na turistické navigace. Pokud se však podíváte do produktových nabídek mnohých prodejců, zjistíte, že jsou svým vzhledem velice podobné těm cyklistickým. Na první pohled působí tyto výrobky bytelným dojmem, což pochopitelně vychází z toho, k čemu jsou primárně používány.

Turistické navigace obvykle umožňují připnutí na karabinu a větší důraz je kladen na zpracování pogumovaného těla, které dokáže lépe odolávat nárazům. Cyklistické navigace vypadají téměř stejně, jen s trochu menší razancí kladenou právě na mechanickou a povrchovou odolnost.

Outdoorové navigace budete primárně nosit v ruce nebo připnuté na opasku či karabinou na batohu. Cyklistické navigace slouží pro upevnění do držáku na řídítkách kola, tudíž disponují i patřičnými prvky pro uchycení. Další podstatný rozdíl pak bude v zobrazovaných informacích. U cyklistických navigací lze očekávat například údaje o rychlosti. Většina dostupných modelů je navíc propojitelná s řadou sportovních senzorů a prvků, jakými jsou hrudní pásy, snímače kadence šlapání a podobně.

U turistické mapy naopak využijete zobrazení topografické mapy, trojrozměrný pohled na krajinu, šipky směřující k cíli a další věci tohoto typu. Takže, i když vypadají turistické a cyklistické navigace velice obdobně, je třeba počítat s jistými rozdíly.

Kombinované navigace

Zároveň ale na trhu najdete takové přístroje, které lze používat jak při pěší, taky při cykloturistice. Obvykle stačí pořídit příslušný držák na řídítka a v přístroji nastavit cyklorežim. Některé jsou dokonce použitelné i pro navigaci na motorce či v autě.

Mapové vs. nemapové navigace

I když mapové navigace na trhu plně dominují, stále se najde několik nemapových modelů. Proto vám představíme obě tyto varianty a vysvětlíme, jaký je mezi nimi rozdíl. Ten je však již od názvu jasně patrný.

Nemapové turistické navigace zobrazují pouze trasu na nemapovém (čili bílém) podkladu a vedou vás prostřednictvím šipky k požadovanému cíli. Mnohým turistům totiž stačí orientační body a nepotřebují nic víc. Výhodou takové turistické navigace bude pochopitelně nižší pořizovací cena. Zároveň jsou taková zařízení menší, protože jejich displej zobrazuje méně informací. Obvykle je tedy lze připnou řemínkem k zápěstí, což je velmi praktické.

Naopak dražší mapové navigace vám přináší mapové podklady a další užitečné informace. Díky mapám se můžete v prostoru orientovat například dle vizuálních bodů a skutečného terénu. Mnohdy tak odpadá jakákoliv složitější příprava trasy před danou aktivitou. Mapové turistické navigace lze určitě označit za přehlednější. Ve většině případů zobrazují informace barevně.

Mapový podklad

Součástí výbavy mapových aplikací je příslušný podklad. Spolehnout se můžete na pokrytí českými mapami, ale v mnoha případech sada zahrnuje také mnohé evropské státy. Pokud plánujete s navigací cestovat, ověřte si dostupnost mapy pro cílovou destinaci. Jestliže ji v základní sadě nenaleznete, je možné ji dokoupit zvlášť.

Mapové podklady jsou různého typu – turistické, topografické, městské, ale také námořní či satelitní. Každé zařízení podporuje pouze určité druhy mapových podkladů.

Vnitřní paměť

S uložením map do zařízení přímo souvisí vnitřní paměť. Tu mají všechny navigace, některé dokonce umožňují její rozšíření pomocí microSD karty. Pak můžete ukládat větší množství map a dalších informací. Pokud budete nějaké mapy dodatečně stahovat, ujistěte se, že máte v zařízení dostatek volné paměti, případně ji rozšiřte pomocí karty. Vnitřní paměť se pohybuje u jednotlivých modelů od řádu jednotek GB až po 16 GB.

Displej

Hodně důležitým parametrem outdoorové navigace je také provedení displeje. V sortimentu outdoorových navigací si můžete vybrat z dotykového či nedotykového displeje. Každá z těchto variant má pochopitelně své klady a zápory.

Výhody Nevýhody
Dotykový displej Jednodušší ovládání Vyšší cena
Pohodlné ovládání Nižší odolnost
Horší ovládání v rukavicích
Nedotykový displej Lepší ovládání v rukavicích Složitější ovládání
Nižší cena Pomalejší ovládání
Odolnější

Nedotykový displej je vhodnější do náročnějších podmínek. Takový přístroj se ovládá pomocí tlačítek, které se například v zimních rukavicích používají snadněji, než dotykový displej.  Na druhou stranu právě tento mechanismus může být pro někoho nevýhodou. Na způsob ovládání si totiž musíte zvyknout a mnohdy nebude tak rychlý, jako u dotykového displeje. Výhodou je také vyšší mechanická odolnost a nižší finanční náklady na výměnu sklíčka v případě poškození.

Právě jednoduchost ovládání je doménou dotykových turistických navigací. Kromě základních verzí displejů se v dnešní době můžete setkat dokonce i s multidotykovými displeji. Počítat však musíte s tím, že pořizovací náklady u těchto modelů postupně narůstají. Hlavní nevýhodou dotykového displeje je asi větší náchylnost na poškození, potažmo vyšší náklady na opravu. Dotyková plocha také spotřebuje více energie, takže navigace nevydrží tak dlouho v provozu. V zimě se vám navíc bude v rukavicích špatně ovládat.

Velikost a rozlišení

S displejem nesouvisí pouze jeho dotykové či nedotykové provedení. Podstatným parametrem se pro vás stane také velikost zobrazovací plochy a tím potažmo celého přístroje. Turistické navigace jsou vnímány trochu jinak než chytré telefony, od kterých většina zákazníků vyžaduje velký displej. Navigace je spíše příručním doplňkem při outdoorových činnostech, takže je kladen větší důraz na její skladnost v kombinaci s dobrou čitelností.

Turistické navigace můžete zakoupit s velikostí úhlopříčky displeje od 2,2 palce až do 5 palců (úhlopříčka může začínat na 6 centimetrech a překračovat hranici 10 centimetrů). S velikostí displeje by mělo souviset i rozlišení. To startuje na 128×160 pixelech a dosahuje hodnoty až 320×480 pixelů. S rostoucí velikostí displeje vzrůstá i velikost rozlišení. Obecně platí, že čím větší rozlišení máte, tím jemnějšího zobrazení se vám dostane. Pokud budete volit dotykovou turistickou navigaci, je lepší vsadit na větší úhlopříčku pro snazší ovládání prsty.

Důležitým faktorem displeje je také dobrá čitelnost na slunci. U některých modelů tuto skutečnost výrobci či prodejci uvádějí. U ostatních přístrojů se budete muset spolehnout na uživatelské recenze, nebo si navigaci vyzkoušet v kamenné prodejně.

GPS snímač

Základem navigace je pochopitelně GPS snímač, prostřednictvím kterého dochází k přesnému určování vaší polohy. Nejčastěji narazíte na technologie GPS a GLONASS. Obě mají celosvětové pokrytí. První spadá pod Ministerstvo obrany USA, druhá pod Ministerstvo obrany Ruska. Narazit můžete také na systém Galileo, který ale není tak rozšířený. Spravuje ho Evropská kosmická agentura spadající pod Evropskou unii.

Ideální je, když vybraný model disponuje dvěma navigačními technologiemi. Při určování polohy a navádění totiž může využívat až dvakrát více satelitů, což výrazně zvyšuje přesnost.

Body zájmu

Pokud při vašich vycházkách toužíte po poznávání nových míst, jistě vás budou zajímat body zájmu. Některé navigace disponují širokou nabídkou těchto míst, jiné tuto funkci nepodporují. Důležitá je také možnost přidávání bodů zájmů do vašeho přístroje, čehož můžete využít při zanášení vlastních tras či osobně důležitých míst. Pokročilou variantou této funkce jsou informace o bodech zájmu. Zejména větší dotykové modely na displeji mohou zobrazovat text, který předkládá detaily o významných místech.

Napájení

Myslet musíte také na to, jak dlouho budete turistickou navigaci v přírodě potřebovat. Hlavním zdrojem energie jsou obvykle tužkové baterie typu AA a AAA. Jejich výhodou je to, že je můžete kdykoliv vyměnit a pokračovat v navigování. Je jedno, zda použijete jednorázové alkalické baterie nebo dáte přednost těm nabíjecím.

Zabudovaný nabíjecí akumulátor není u outdoorových navigací obvyklý. Jedná se totiž o nepraktické řešení.

Na celkové výdrži outdoorové navigace se pochopitelně podepisují takové faktory, jakými jsou třeba velikost displeje, jeho barevné provedení nebo samotná dotyková vrstva. Vybírat si můžete z modelů s výdrží kolem 2,5 hodiny, ale také z těch, které vám budou schopny poskytnout celodenní provoz překračující i hranici 25 hodin.

Funkce

Při výběru by vás však nemělo zajímat pouze ovládání a vzhled, ale také funkce, kterými daný model disponuje. Ty totiž přímo ovlivňují možnosti použití. Některé jsou pro používání velmi důležité, jiné spíše usnadňují používání.

Funkce spojené s navigováním

  • Elektromagnetický kompas – S jeho pomocí budete schopni navigaci využívat i jako běžný kompas. A to díky tomu, že je snímáno elektromagnetické pole Země.
  • Barometrický výškoměr – Tato technologie umožňuje zobrazovat a evidovat nadmořskou výšku s patřičnou odchylkou. Měření výšky je určitě příjemnou a někdy i důležitou vlastností při turistických výpravách.
  • Výškoměr podle GPS – V tomto případě je nadmořská výška určování podle GPS souřadnic.
  • Nastavení trasy – Velmi důležité jsou možnosti nastavení trasy. Tu lze zadat ručně, nebo pomocí počítače či telefonu. Záleží na možnostech propojení s daným zařízením.
  • Profily aktivit Některé navigace umožňují nastavení různých módů – turistika, cyklo, ale i horolezectví.

Funkce spojené s konektivitou

  • ANT+ – Speciální technologie ANT+ umožňuje bezdrátově přenášet data mezi navigacemi vybavenými touto funkcí. ANT+ je vhodný také pro připojení externích snímacích prvků, jakými jsou teplotní senzory, hrudní pásy a další.
  • Bluetooth – bezdrátová technologie, která umožňuje propojení s telefonem, počítačem či dalším zařízením. Díky tomu lze například nastavovat trasy či ukládat body zájmu.
  • Wi-Fi – Bezdrátová technologie využívaná také u některých modelů turistických navigací.
  • USB – Umožňuje propojení navigace s počítačem pomocí kabelu. Využijete jej jak při nastavování trasy, tak při stahování mapových podkladů.
  • Chytré notifikace – Umožňují po propojení s mobilním telefonem zobrazení nepřijatých hovorů, zpráv či e-mailů. Záleží však na tom, zda se při výletu chcete nechat rušit.

Doplňkové funkce

  • Snímač teploty 
  • Východ a západ Slunce 
  • Měsíční cyklus
  • Tabulky přílivu a odlivu
  • Kalendář lovu a rybolovu
  • Výpočet plochy
  • LED svítilna – možnost doplnění o režim blikání SOS
  • Prohlížení obrázků

Geocaching

Možná nejčastější důvod pro zakoupení turistické GPS je zábava zvaná geocaching. Jedná se o turistickou disciplínu, hru či sport, při které se hledají ukryté schránky – cache, česky zvané „kešky“. Jedná se o malé schránky (krabičky, plechovky či jiné voděodolné obaly, ve kterých je ukrytý deník a další malé předměty. Ty mohou nálezci vyměňovat poté, co se do deníku zapíšou. O schránkách se lidé dozvídají na zvláštních portálech, kde jsou zveřejněny přesné souřadnice, kde se keška nachází.

A právě tento druh turistiky některé modely outdoorových navigací podporují. Jsou vybaveny různými módy a funkcemi, které usnadňují hledání malých pokladů.

Další parametry

Při výběru můžete narazit na další parametry, podle kterých se můžete při svém nákupu rozhodnout.

Stupeň krytí

Vzhledem k tomu, že outdoorové navigace jsou používány primárně v přírodě a v terénu, neměli byste opomíjet ani na odpovídající stupeň krytí, který je udáván číselnou hodnotou za zkratkou IP. Tento parametr definuje odolnost navigace proti vniknutí vody a cizího tělesa, což v deštivém počasí a při náročnějších expedicích může přijít dozajista vhod. Obecně lze tvrdit, že čím vyšší číslo, tím větší ochrana. Pro představu uvádíme několik variant.

  • IPX0 – Bez jakékoliv ochrany.
  • IPX3 – Ochrana proti stříkající vodě v délce trvání 5 minut.
  • IPX5 – Ochrana proti tryskající vodě v délce trvání 3 minut ze tří metrů.
  • IPX7 – Ochrana proti ponoření do jednoho metru hloubky do 30 minut. Ideální a zároveň nejčastější varianta.
  • IPX8 – Ochrana proti neomezenému ponoření ve vodě.

Hmotnost

K nezanedbatelným parametrům patří i to, jak těžká turistická navigace je. Pokud ji chcete při svém výšlapu nést na krku, určitě se zamyslíte nad patřičnou hmotností. Nejlehčí outdoorové navigace váží kolem 100 až 150 gramů. Vybírat si však můžete i větší modely s hmotností kolem 500 gramů. Ty už je lepší nosit připevněné na karabině nebo v batohu.

Provozní teplota

Jestliže plánujete používat navigaci na túry v našem podnebí od jara do podzimu, nemusíte tento parametr příliš řešit. Pozornost mu ale věnujte ve chvíli plánování výletů v extrémních podmínkách. Navigace ke svému správnému fungování potřebuje teplotu uvedenou výrobcem. Minimální hodnota bývá kolem -20 °C, ta nejvyšští 45 až 75 °C.

Cena

Cena navigace se vždy odvíjí od toho, kde ji budete používat a jak vysoké nároky na ni máte. Ať už budou vaše požadavky libovolného charakteru, vždy byste se měli zaměřovat především na osvědčené značky. Ty jsou zárukou kvalitního zpracování a vysoké přesnosti. Patří mezi ně hlavně značka Garmin. Dále to může být Mio, Teasi, Canmore, Silva a další.

Cena do 3 000 Kč

Nejlevnější turistické navigace zakoupíte od 1 700 Kč. Půjde o malé modely s velikostí displeje do 2,2 palce a s hmotností do 140 gramů. Za tuto cenu pořídíte především nemapové outdoorové modely bez dotykového displeje. Vyjímat se však mohou příjemnou výdrží na baterie kolem 25 hodin.

Cena od 3 000 do 6 000 Kč

Za mapové podklady a barevný displej si jednoduše musíte připlatit. V hledáčku se vám objeví malé odolné navigace s velikostí 2,6 palce, ale také větší modely mající úhlopříčku až 3,5 palce. Počítat můžete s citlivějším přijímačem GLONASS, ale třeba i možností vložení paměťové karty nebo Bluetooth technologií.

Cena od 6 000 do 10 000 Kč

Důraz kladený na vyšší odolnost, patřičný stupeň krytí a využití i některých funkcí cyklistických navigací. Takové jsou turistické navigace v této cenové třídě. Spolehnout se můžete na výbavu, jakou je třeba Wi-Fi, barometrický výškoměr nebo technologie ANT+.

Cena nad 10 000 Kč

Profesionální a všestranné outdoorové navigace mají displej o velikosti až 5 palců a tím pádem přináší větší detaily zobrazovaných map. Využívat můžete maximální voděodolnost a fyzické provedení uzpůsobené pro extrémní expedice. Turistické navigace pro náročné mohou stát i více než 20 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 51 hlasů