Srovnávací test a recenze
nejlepších turistických navigací

Ukázka produktu ve srovnání turistických navigací

Navigace jsou praktickým doplňkem, který nám dokáže zobrazovat naši přesnou polohu. Využívány jsou nejenom v automobilech, ale také v turistice a při sportu. Právě tyto produkty jsou velice často označovány výrazem outdoorové navigace.

Jejich cíl je jediný. Navést vám tím správným směrem, ukázat vám aktuální polohu a informovat o mnohých dalších údajích souvisejících s výškou, průměrnou rychlostí a podobně. Jde o takového nepostradatelného pomocníka při mnoha pohybových aktivitách.

Je zcela logické, že na turistické navigace budou kladeny trochu odlišné nároky než třeba na navigace automobilové. Abyste se zorientovali při výběru vhodného modelu do přírody, přinášíme vám v článku Jak vybrat turistickou navigaci pár praktických souhrnných informací.


Nejlepší turistické navigace dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Garmin eTrex 10 Garmin eTrex 10 Garmin 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Montana 680t PRO Garmin Montana 680t PRO Garmin 16 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Foretrex 401 Garmin Foretrex 401 Garmin 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin eTrex 20x Garmin eTrex 20x Garmin 4 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin eTrex 30x Garmin eTrex 30x Garmin 5 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin GPSMAP 64 Garmin GPSMAP 64 Garmin 6 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin GPSMAP 78s Garmin GPSMAP 78s Garmin 7 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin Oregon 700 PRO Garmin Oregon 700 PRO Garmin 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin GPSMAP 64 PRO Garmin GPSMAP 64 PRO Garmin 6 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Garmin eTrex Touch 25 Europe46 Garmin eTrex Touch 25 Europe46 Garmin 5 500 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat turistickou navigaci

Vzhledem k tomu, že turistická navigace je primárně využívána při venkovních aktivitách v přírodě, nastíníme vám rozdíly mezi ní a dalším velice obdobným produktem, kterým je cyklistická navigace. Pak už se zaměříme na konkrétní dělení těchto výrobků.

Zjistíte, jaké jsou rozdíly mezi mapovými a nemapovými navigacemi. Zda je lepší vlastnit dotykovou navigaci nebo pouze tlačítkovou. Podstatnou informací se pro vás stane jak velikost displeje, tak výpis použitých technologií. I podle toho můžete vybírat turistickou navigaci.

V tomto článku se zmíníme o takových detailech, jakými jsou například stupně krytí, výdrž a celková hmotnost outdoorové navigace. Vše nakonec zakončíme přehledem orientačních pořizovacích nákladů.

Turistické vs. cyklistické navigace

Tento článek je primárně zaměřen na turistické navigace. Pokud se však podíváte do produktových nabídek mnohých prodejců zjistíte, že jsou svým vzhledem velice podobné těm cyklistickým. Na první pohled působí tyto výrobky bytelným dojmem. To pochopitelně vychází z toho, k čemu jsou primárně používány.

Turistické navigace obvykle umožňují připnutí na karabinu a větší důraz je kladen na zpracování pogumovaného těla, které dokáže lépe odolávat nárazům. Cyklistické navigace vypadají téměř stejně, jen s trochu menší razancí kladenou právě na mechanickou a povrchovou odolnost.

Outdoorové navigace budete primárně nosit v ruce nebo připnuté na opasku. Cyklistické navigace slouží pro upevnění do držáku na řídítkách kola, tudíž disponují i patřičnými prvky pro uchycení. Další podstatný rozdíl pak bude v zobrazovaných informacích. U cyklistických navigací lze očekávat například údaje o rychlosti. Většina dostupných modelů je navíc propojitelná s řadou sportovních senzorů a prvků, jakými jsou hrudní pásy, snímače kadence šlapání a podobně.

U turistické mapy naopak využijete zobrazení topografické mapy, trojrozměrný pohled na krajinu, šipky směřující k cíli a další věci tohoto typu. Takže, i když vypadají turistické a cyklistické navigace velice obdobně, je třeba počítat s jistými rozdíly.

Mapové vs. nemapové navigace

Tuto kapitolu zde zmiňujeme pouze proto, že na trhu můžete objevit stále několik nemapových modelů outdoorových navigací. Drtivá většina jich však nabízí možnost zobrazení mapového podkladu. Rozdíl mezi oběma typy je naprosto zřejmý.

Nemapové turistické navigace vám zobrazují pouze trasu na nemapovém (čili bílém) podkladu a vedou vás prostřednictvím šipky k požadovanému cíli. Mnohým turistům totiž stačí orientační body a nepotřebují nic víc. Výhodou takové turistické navigace bude pochopitelně nižší pořizovací cena.

Naopak dražší mapové navigace vám přináší mapové podklady, a to nejenom ty původní. Spousta navigací umožňuje změnu map. Díky mapám se můžete v prostoru orientovat například dle vizuálních bodů a skutečného terénu. Mnohdy tak odpadá jakákoliv složitější příprava bodů před danou aktivitou. Mapové turistické navigace lze určitě označit za přehlednější. Ve většině případů zobrazují informace barevně.

Dotykové vs. nedotykové displeje

Hodně důležitým parametrem outdoorové navigace je také provedení displeje. To, zda je použitý dotykový nebo nedotykový displej. Na trhu můžete zakoupit navigace s oběma variantami. Každá z nich má pochopitelně své klady a zápory.

Nedotykový displej je vhodnější do náročnějších podmínek. V jeho prospěch bude hovořit třeba mechanická odolnost. Výměna poškozeného krycího sklíčka displeje nebude tak finančně náročná jako u dotykového displeje. Nedotyková turistická navigace se bude ovládat snadněji například v zimě, kdy používáte rukavice. Ovládání je realizováno prostřednictvím tlačítek. Na druhou stranu právě tento mechanismus může být pomyslnou nevýhodou takové navigace. Na způsob ovládání si totiž musíte zvyknout a mnohdy nebude tak rychlý, jako u dotykového displeje.

Právě jednoduchost ovládání je doménou dotykových turistických navigací. Kromě základních verzí displejů se v dnešní době můžete setkat dokonce i s multidotykovými displeji. Počítat však musíte s tím, že pořizovací náklady u těchto modelů postupně narůstají. Hlavní nevýhodou dotykového displeje je asi větší náchylnost na poškození této vrstvy, potažmo vyšší náklady na její obměnu. Dotyková plocha spotřebuje více energie, takže navigace nevydrží tak dlouho v provozu.

Velikost displeje a rozlišení

S displejem nesouvisí pouze jeho dotyková či nedotyková vrstva. Podstatným parametrem se pro vás stane také velikost této zobrazovací plochy. Turistické navigace jsou vnímány trochu jinak než chytré telefony, od kterých většina zákazníků vyžaduje velký displej. Navigace je spíše příručním doplňkem při outdoorových činnostech, takže je kladen větší důraz na její skladnost v kombinaci s dobrou čitelností.

Turistické navigace můžete zakoupit s velikostí úhlopříčky displeje od 2,2 palce až do 5 palců (úhlopříčka může začínat na 6 centimetrech a překračovat hranici 10 centimetrů). S velikostí displeje by mělo souviset i rozlišení. To startuje na 128×160 pixelech a dosahuje hodnoty až 320×480 pixelů. S rostoucí velikostí displeje vzrůstá i velikost rozlišení. Obecně platí, že čím větší rozlišení máte, tím jemnějšího zobrazení se vám dostane. Pokud budete volit dotykovou turistickou navigaci, je lepší vsadit na větší úhlopříčku pro snazší ovládání prsty.

Použité technologie

Když si budete pořizovat turistickou navigaci, zaměřte se nejenom na výsledný vzhled, velikost a typ displeje. Důležitou roli hrají také použité technologie v takovém přístroji. Základem všeho je pochopitelně GPS snímač, prostřednictvím kterého dochází k přesnému určování vaší polohy. Nejčastěji narazíte na technologie GPS a GLONASS. Obě mají celosvětové pokrytí. První spadá pod Ministerstvo obrany USA, druhá pod Ministerstvo obrany Ruska. Jestliže si myslíte, že tím výbava outdoorových navigací končí, jste na omylu. Domoci se můžete i dalších přínosných věcí.

  • Elektromagnetický kompas – S jeho pomocí budete schopni navigaci využívat i jako běžný kompas. A to díky tomu, že je snímáno elektromagnetické pole Země.
  • Barometrický výškoměr – Tato technologie umožňuje zobrazovat a evidovat nadmořskou výšku s patřičnou odchylkou. Měření výšky je určitě příjemnou a někdy i důležitou vlastností při turistických výpravách.
  • ANT+ – Speciální technologie ANT+ umožňuje bezdrátově přenášet data mezi navigacemi vybavenými touto funkcí. ANT+ je vhodný také pro připojení externích snímacích prvků, jakými jsou teplotní senzory, hrudní pásy a další. Alternativou jsou pak Bluetooth bezdrátové technologie.
  • Wifi – Bezdrátová technologie využívaná také u některých modelů turistických navigací.

Stupeň krytí

Vzhledem k tomu, že outdoorové navigace jsou používány primárně v přírodě a v terénu, neměli byste opomíjet ani na odpovídající stupeň krytí, který je prezentován číselnou hodnotou za zkratkou IP. Tento parametr definuje odolnost navigace proti vniknutí vody a cizího tělesa, což v deštivém počasí a při náročnějších expedicích může přijít dozajista vhod. Obecně lze tvrdit, že čím vyšší číslo, tím větší ochrana. Pro představu uvádíme několik variant.

  • IPX0 – Bez jakékoliv ochrany.
  • IPX3 – Ochrana proti stříkající vodě v délce trvání 5 minut.
  • IPX5 – Ochrana proti tryskající vodě v délce trvání 3 minut ze tří metrů.
  • IPX7 – Ochrana proti ponoření do jednoho metru hloubky do 30 minut.
  • IPX8 – Ochrana proti neomezenému ponoření ve vodě.

Výdrž

Myslet musíte určitě na to, jak dlouho budete turistickou navigaci v přírodě potřebovat. Hlavním zdrojem energie jsou obvykle tužkové baterie typu AA a AAA. Jejich výhodou je to, že je můžete kdykoliv vyměnit a pokračovat v navigování. Je jedno, zda použijete jednorázové alkalické baterie nebo dáte přednost těm nabíjecím. Omezenou výjimkou jsou i modely s nabíjecím akumulátorem, který však nelze měnit, takže nejde o dvakrát praktické řešení.

Na celkové výdrži outdoorové navigace se pochopitelně podepisují takové faktory, jakými jsou třeba velikost displeje, jeho barevné provedení nebo samotná dotyková vrstva. Vybírat si můžete z modelů s výdrží kolem 2,5 hodiny, ale také z těch, které vám budou schopny poskytnout celodenní provoz překračující i hranici 25 hodin.

Hmotnost

K nezanedbatelným parametrům patří i to, jak těžká turistická navigace je. Pokud ji chcete při svém výšlapu nést na krku, určitě se zamyslíte nad patřičnou hmotností. Nejlehčí outdoorové navigace váží kolem 100 až 150 gramů. Vybírat si však můžete i větší modely s hmotností kolem 500 gramů. Ty už je lepší nosit připevněné na karabině nebo v batohu.

Cena

Cena navigace se vždy odvíjí od toho, kde ji budete používat a tím pádem, jak vysoké nároky na ni máte. Ať už budou vaše požadavky libovolného charakteru, vždy byste se měli zaměřovat především na osvědčené značky. Ty jsou zárukou kvalitního zpracování a vysoké přesnosti. Patří mezi ně hlavně značka Garmin. Dále to může být Mio, Teasi, Canmore, Silva a další.

Cena do 3 000 Kč

Nejlevnější turistické navigace zakoupíte od 1 700 Kč. Půjde o malé modely s velikostí do 2,2 palce a s hmotností do 140 gramů. Za tuto cenu pořídíte především nemapové outdoorové modely bez dotykového displeje. Vyjímat se však mohou příjemnou výdrží na baterie kolem 25 hodin.

Cena od 3 000 Kč do 6 000 Kč

Za mapové podklady a barevný displej si jednoduše musíte připlatit. V hledáčku se vám objeví malé odolné navigace s velikostí 2,6 palce, ale také větší modely mající úhlopříčku až 3,5 palce. Počítat můžete s citlivějším přijímačem GLONASS, ale třeba i možností vložení paměťové karty nebo Bluetooth technologií.

Cena od 6 000 Kč do 10 000 Kč

Důraz kladený na vyšší odolnost, patřičný stupeň krytí a využití i některých funkcí cyklistických navigací. Takové jsou turistické navigace v této cenové třídě. Spolehnout se můžete na výbavu, jakou je třeba Wifi, barometrický výškoměr nebo technologie ANT+.

Cena nad 10 000 Kč

Profesionální a všestranné outdoorové navigace mají displej o velikosti až 5 palců a tím pádem přináší větší detaily zobrazovaných map. Využívat můžete maximální voděodolnost a fyzické provedení uzpůsobené pro extrémní expedice. Turistické navigace pro náročné mohou stát až 20 000 Kč.