Recenze mBank mKonto - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání mBank mKonto

Velmi dobré Hodnocení
redakce

Pro nenáročné

Běžné účty

Klady a zápory

Klady

  • Vedení účtu zdarma
  • Vysoký kontokorent
  • Levné cestovní pojištění
  • Výhodné směnné kurzy

Zápory

  • Poplatek 1 Kč za okamžitou platbu
  • Žádné vlastní bankomaty
  • Výběr zdarma až od 1 500 Kč
  • Žádné možnosti investování
  • Nelze založit devizový účet

mKonto je základní běžný účet nabízený polskou bankou mBank, která se snaží konkurovat běžným tradičním bankám. Jejím cílem tedy bylo nabídnout jednoduchý běžný účet s nízkými poplatky a snadnou správou. To se jí nakonec podařilo a výsledkem je sjednocený účet mKonto, s nímž si vystačí zejména méně nároční klienti a podporovatelé moderních řešení.

Zázemí banky

mBank byla založená v roce 2000 v Polsku, čímž chtěli její zakladatelé nabídnout tamním klientům alternativu ke klasickým bankám. Následně se v roce 2007 přesunula i na český trh, kde pořádně zavařila největším bankám, které postupně ztrácely klienty. Postupem času se však musela i mBank začít přizpůsobovat trhu, což se projevilo i na ve výši poplatků.

I přesto ji lze stále považovat za moderní banku, mezi jejíž klientelou převládají mladší generace a lidé preferující online bankovnictví. Naproti se ale snaží jít i tradičnějším klientům, kteří mohou navštívit téměř 70 poboček. Běžný účet mKonto je možné sjednat jak osobně, tak i online, přičemž jeho správu si můžete ulehčit prostřednictvím mobilní aplikace.

Tuzemské a zahraniční platby

Stejně jako jiné banky nabízí i mBank běžné tuzemské platby zdarma. Situace je jiná v případě, že chcete transakci provést přednostně. U mKonta nejsou dostupné expresní platby, ale pouze okamžité platby, u nichž si jako téměř jediná účtuje poplatek 1 Kč. V porovnání s konkurencí nabízí mBank výrazně výhodnější zahraniční platby, a to zejména ty příchozí.

Poplatek za příchozí zahraniční platby je fixní a činní 100 Kč – jiné banky přistupují spíše k procentním částkám omezených minimální a maximální výší. Tuto strategii zvolila mBank u odchozích zahraničních plateb, kdy si účtuje 0,5 % (min. 300 Kč, max. 1 000 Kč) – stále se ale jedná o jedny z nejnižších poplatků na trhu. SEPA platby jsou naopak zdarma, a to jak ty příchozí, tak i odchozí.

Parametr Tento produkt
Okamžitá platba

1 Kč

Expresní úhrada

ne

SEPA platby příchozí

Zdarma

SEPA platby odchozí

Zdarma

Zahraniční platba příchozí

100 Kč

Zahraniční platba odchozí

0,5 % z částky, min. 300 Kč, max. 1 000 Kč

Výběry z bankomatů

mBank se řadí k minimu bank, které nedisponují žádnými bankomaty. V tomto ohledu se tedy spoléhá zcela na sítě bankomatů ostatních bank, u nichž si za určitých podmínek neúčtuje žádné poplatky. Konkrétně nabízí výběry zdarma v případě, že provedete výběr v minimální výši 1 500 Kč – u nižších částek si účtuje poplatek 29 Kč za výběr.

Stejné podmínky platí i u výběrů v EU a EHP či jiných cizích zemích. Poplatek si banka neúčtuje ani za vklad prostřednictvím vkladomatů jedné z jiných bank. Poměrně netradiční je poplatek za zjištění disponibilního zůstatku ve výši 19 Kč – jestliže tedy využijete bankomat pouze k zjištění stavu na vašem účtu a neprovedete výběr v požadované částce, banka vám poplatek ihned strhne.

Parametr Tento produkt
Výběr z vlastního bankomatu

Zdarma

Výběr v cizím bankomatu

zdarma u výběru 1 500 Kč a více (jinak 29 Kč)

Výběr z bankomatu v EU

zdarma u výběru 1 500 Kč a více (jinak 29 Kč)

Výběr z bankomatu mimo EU

zdarma u výběru 1 500 Kč a více (jinak 29 Kč)

Ostatní poplatky

I když je mBank považována za modernější banku, můžete u ní narazit na celou řadu poplatků. Zpoplatněné jsou základní služby včetně papírového výpisu z běžného účtu, za nějž zaplatíte 50 Kč. To samé platí i u SMS upozornění, kdy jedno upozornění stojí 4 Kč – podobné poplatky uplatňují i ostatní banky.

Zpoplatněná je většina úkonů přímo na pobočce, jako je zadání transakce nebo vklad hotovosti na pokladně. První mKartu Svět máte zdarma, přičemž ji lze upgradovat na Zlatou kartu s měsíčním poplatkem. Vydání druhé karty je zpoplatněno poplatkem 100 Kč.

Služby a benefity

mBank se již od samotného začátku snaží držet jednoduchosti, což se odráží i na výčtu dostupných služeb. Ve své nabídce má tedy pouze spořící účet a termínovaný vklad. Na rozdíl od většiny jiných bank nedisponuje jinými způsoby investování. Svým klientům však dokáže poskytnout zajímavé způsoby financování, a to například v podobě kontokorentu až ve výši 300 000 Kč – v porovnání s konkurencí se jedná o nejvyšší částku.

Téměř jako jediná banka nenabízí možnost založit si devizový účet nebo často využívanou bankovní identitu (k jejímu zprovoznění by mělo dojít v roce 2023). Případné klienty se snaží nalákat například na pojištění online identity, schopnosti splácet, online nákupu, asistenčních služeb či cestovní pojištění. Ta se všechny vážou k debetním či kreditním kartám, nichž si může banka účtovat měsíční poplatky.

Parametr Tento produkt
Druhá karta

100 Kč

Bankovní identita

Ne

Devizový účet

Ne

Investování

Ne

Spořící účet

Až 2,75 %

Termínovaný vklad

Ano

Kontokorent

Až 300 000 Kč

Cestovní pojištění

Od 35 Kč/měsíčně

Výpis z účtu poštou

50 Kč

Výpis z účtu elektronický

Zdarma

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Mezi odborníky v oblasti financí je mKonto hodnoceno převážně kladně, a to především díky jeho jednoduchosti. Na druhou stranu však není nějak zvlášť vyzdvihováno a doporučují ho spíše jako alternativu pro méně náročné klienty. To se potvrzuje i v recenzích samotných uživatelů, kteří běžný účet využívají k online transakcím a občasným výběrům hotovosti.

Najdou se ale i oblasti, jež někteří uživatelé nehodnotí zrovna kladně. Jedná se hlavně o poplatky u výběru z bankomatů, jimž se lze vyhnout pouze výběrem částky 1 500 Kč a více. Problematická je také uživatelská podpora, která je v porovnání s jinými bankami méně kvalitní a pomalejší – klientům vadí zejména dlouhé vyřizování různých změn či žádostí.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

mBank se může pyšnit jednoduchým běžným účtem bez zbytečných poplatků, na což láká převážně nenáročné klienty. Kromě vedení zdarma nabízí i jednoduché a přehledné podmínky. První výhodou jsou především nízké poplatky u zahraničních plateb, které jsou v porovnání s konkurencí poměrně nízké.

Jako téměř jediná banka poskytuje nejvyšší kontokorent až ve výši 300 000 Kč, což není zrovna málo. Výhody nabízí i pro milovníky cestování, kteří mohou využít levné cestovní pojištění a výhodné směnné kurzy. U mKonta ale narazíte i na celou řadu nevýhod, včetně méně obvyklých poplatků.

I když mBank nabízí výběry ze všech bankomatů zdarma, má tato nabídka jeden háček – pro bezplatný výběr je nutné vybrat částku v minimální výši 1 500 Kč. Jako jediná si navíc účtuje symbolickou částku 1 Kč za provedení okamžité platby. Mínusem je také nulová nabídka investičních produktů či absence devizových účtů.

Porovnání s alternativami

mKonto nabízí vše co od bankovního účtu očekávají běžní klienti, kteří jej využívají pouze k platbám či občasným výběrům. Pokud jste náročnější a od účtu vyžadujete více funkcí a služeb, budete se muset poohlédnout po jiné alternativě. O trochu lepší podmínky nabízí například běžný účet od Air Bank, který disponuje nízkými poplatky a širokou škálou investičních příležitostí.

Navíc se jedná o digitální banku, díky čemuž můžete vše vyřešit z pohodlí svého doma zcela online – v tomto ohledu funguje podobně i účet od Creditas. Pokud se řadíte mezi zastánce tradičnějších bank, bude pro vás z hlediska poplatků výhodnější účet Tom Plus od Moneta Money Bank či CHYTRÝ účet od Raiffeisenbank, u nichž naleznete i větší nabídku služeb a ostatních produktů.

Závěrečné shrnutí

Pokud hledáte jednoduchý běžný účet, kam vám bude zaměstnavatel pravidelně posílat výplatu a budete moci jeho prostřednictvím provádět transakce, je pro vás mKonto vhodnou volbou. Jestliže navíc budete účet využívat jen k běžným úkonům a seznámíte se s veškerými podmínkami, nebudete muset hradit téměř žádné poplatky.

mKonto ocení i cestovatelé, kteří tak mohou využít výhodné směnné kurzy či cestovní pojištění. V porovnání s konkurencí se však jedná o průměrný běžný účet pro nenáročné, který nabízí minimum služeb a dalších benefitů.

Autor: Nikola Engelmannová | Datum: | Produkt: mBank mKonto | Hodnocení: Velmi dobré
Nikola Engelmannová je redaktorka pohybující se již několik let v oblasti financí a finančních trhů. Krom jiného se věnuje i bankovním produktům včetně běžných účtů, které v průběhu času vyzkoušela i na vlastní kůži. Právě proto ví, jaká kritéria by měl běžný účet splňovat a na jaké parametry se vyplatí při jeho výběru zaměřit.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze mBank mKonto

mBank mKonto