Menu

Recenze a srovnání mBank mKonto

Výborné Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Běžné účty

Klady

  • Vedení účtu zdarma
  • Vysoký kontokorent
  • Levné cestovní pojištění
  • Výhodné směnné kurzy

Zápory

  • Poplatek 1 Kč za okamžitou platbu
  • Žádné vlastní bankomaty
  • Výběr zdarma až od 1 500 Kč
  • Žádné možnosti investování
  • Nelze založit devizový účet

mKonto je základní běžný účet nabízený polskou bankou mBank, která se snaží konkurovat běžným tradičním bankám. Jejím cílem tedy bylo nabídnout jednoduchý běžný účet s nízkými poplatky a snadnou správou. To se jí nakonec podařilo a výsledkem je sjednocený účet mKonto, s nímž si vystačí zejména méně nároční klienti a podporovatelé moderních řešení.

Zázemí banky

mBank byla založená v roce 2000 v Polsku, čímž chtěli její zakladatelé nabídnout tamním klientům alternativu ke klasickým bankám. Následně se v roce 2007 přesunula i na český trh, kde pořádně zavařila největším bankám, které postupně ztrácely klienty. Postupem času se však musela i mBank začít přizpůsobovat trhu, což se projevilo i na ve výši poplatků.

I přesto ji lze stále považovat za moderní banku, mezi jejíž klientelou převládají mladší generace a lidé preferující online bankovnictví. Naproti se ale snaží jít i tradičnějším klientům, kteří mohou navštívit téměř 70 poboček. Běžný účet mKonto je možné sjednat jak osobně, tak i online, přičemž jeho správu si můžete ulehčit prostřednictvím mobilní aplikace.

Tuzemské a zahraniční platby

Stejně jako jiné banky nabízí i mBank běžné tuzemské platby zdarma. Situace je jiná v případě, že chcete transakci provést přednostně. U mKonta nejsou dostupné expresní platby, ale pouze okamžité platby, u nichž si jako téměř jediná účtuje poplatek 1 Kč. V porovnání s konkurencí nabízí mBank výrazně výhodnější zahraniční platby, a to zejména ty příchozí.

Poplatek za příchozí zahraniční platby je fixní a činní 100 Kč – jiné banky přistupují spíše k procentním částkám omezených minimální a maximální výší. Tuto strategii zvolila mBank u odchozích zahraničních plateb, kdy si účtuje 0,5 % (min. 300 Kč, max. 1 000 Kč) – stále se ale jedná o jedny z nejnižších poplatků na trhu. SEPA platby jsou naopak zdarma, a to jak ty příchozí, tak i odchozí.

Parametr Tento produkt
Okamžitá platba (Kč)

1

Expresní úhrada (Kč)

Neposkytuje

SEPA platby příchozí (Kč)

0

SEPA platby odchozí (Kč)

0

Zahraniční platba příchozí (Kč)

100

Zahraniční platba odchozí (Kč)

0,5 % z částky, min. 300 Kč, max. 1 000 Kč

Výběry z bankomatů

mBank se řadí k minimu bank, které nedisponují žádnými bankomaty. V tomto ohledu se tedy spoléhá zcela na sítě bankomatů ostatních bank, u nichž si za určitých podmínek neúčtuje žádné poplatky. Konkrétně nabízí výběry zdarma v případě, že provedete výběr v minimální výši 1 500 Kč – u nižších částek si účtuje poplatek 29 Kč za výběr.

Stejné podmínky platí i u výběrů v EU a EHP či jiných cizích zemích. Poplatek si banka neúčtuje ani za vklad prostřednictvím vkladomatů jedné z jiných bank. Poměrně netradiční je poplatek za zjištění disponibilního zůstatku ve výši 19 Kč – jestliže tedy využijete bankomat pouze k zjištění stavu na vašem účtu a neprovedete výběr v požadované částce, banka vám poplatek ihned strhne.

Parametr Tento produkt
Výběr z vlastního bankomatu (Kč)

0

Výběr v cizím bankomatu (Kč)

Zdarma u výběru 1 500 Kč a více (jinak 29 Kč)

Výběr z bankomatu v EU (Kč)

Zdarma u výběru 1 500 Kč a více (jinak 29 Kč)

Výběr z bankomatu mimo EU (Kč)

Zdarma u výběru 1 500 Kč a více (jinak 29 Kč)

Ostatní poplatky

I když je mBank považována za modernější banku, můžete u ní narazit na celou řadu poplatků. Zpoplatněné jsou základní služby včetně papírového výpisu z běžného účtu, za nějž zaplatíte 50 Kč. To samé platí i u SMS upozornění, kdy jedno upozornění stojí 4 Kč – podobné poplatky uplatňují i ostatní banky.

Zpoplatněná je většina úkonů přímo na pobočce, jako je zadání transakce nebo vklad hotovosti na pokladně. První mKartu Svět máte zdarma, přičemž ji lze upgradovat na Zlatou kartu s měsíčním poplatkem. Vydání druhé karty je zpoplatněno poplatkem 100 Kč.

Služby a benefity

mBank se již od samotného začátku snaží držet jednoduchosti, což se odráží i na výčtu dostupných služeb. Ve své nabídce má tedy pouze spořící účet a termínovaný vklad. Na rozdíl od většiny jiných bank nedisponuje jinými způsoby investování. Svým klientům však dokáže poskytnout zajímavé způsoby financování, a to například v podobě kontokorentu až ve výši 300 000 Kč – v porovnání s konkurencí se jedná o nejvyšší částku.

Téměř jako jediná banka nenabízí možnost založit si devizový účet nebo často využívanou bankovní identitu (k jejímu zprovoznění by mělo dojít v roce 2023). Případné klienty se snaží nalákat například na pojištění online identity, schopnosti splácet, online nákupu, asistenčních služeb či cestovní pojištění. Ta se všechny vážou k debetním či kreditním kartám, nichž si může banka účtovat měsíční poplatky.

Parametr Tento produkt
Druhá karta

Ano (poplatek 100 Kč)

Bankovní identita

Ne

Devizový účet

Ne

Investování

Ne

Spořicí účet

5,5 % p.a.

Termínovaný vklad

Ano

Kontokorent

Až 300 000 Kč

Cestovní pojištění

Od 35 Kč/měsíčně

Výpis z účtu poštou (Kč)

50

Výpis z účtu elektronický (Kč)

0

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Mezi odborníky v oblasti financí je mKonto hodnoceno převážně kladně, a to především díky jeho jednoduchosti. Na druhou stranu však není nějak zvlášť vyzdvihováno a doporučují ho spíše jako alternativu pro méně náročné klienty. To se potvrzuje i v recenzích samotných uživatelů, kteří běžný účet využívají k online transakcím a občasným výběrům hotovosti.

Najdou se ale i oblasti, jež někteří uživatelé nehodnotí zrovna kladně. Jedná se hlavně o poplatky u výběru z bankomatů, jimž se lze vyhnout pouze výběrem částky 1 500 Kč a více. Problematická je také uživatelská podpora, která je v porovnání s jinými bankami méně kvalitní a pomalejší – klientům vadí zejména dlouhé vyřizování různých změn či žádostí.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

mBank se může pyšnit jednoduchým běžným účtem bez zbytečných poplatků, na což láká převážně nenáročné klienty. Kromě vedení zdarma nabízí i jednoduché a přehledné podmínky. První výhodou jsou především nízké poplatky u zahraničních plateb, které jsou v porovnání s konkurencí poměrně nízké.

Jako téměř jediná banka poskytuje nejvyšší kontokorent až ve výši 300 000 Kč, což není zrovna málo. Výhody nabízí i pro milovníky cestování, kteří mohou využít levné cestovní pojištění a výhodné směnné kurzy. U mKonta ale narazíte i na celou řadu nevýhod, včetně méně obvyklých poplatků.

I když mBank nabízí výběry ze všech bankomatů zdarma, má tato nabídka jeden háček – pro bezplatný výběr je nutné vybrat částku v minimální výši 1 500 Kč. Jako jediná si navíc účtuje symbolickou částku 1 Kč za provedení okamžité platby. Mínusem je také nulová nabídka investičních produktů či absence devizových účtů.

Porovnání s alternativami

mKonto nabízí vše co od bankovního účtu očekávají běžní klienti, kteří jej využívají pouze k platbám či občasným výběrům. Pokud jste náročnější a od účtu vyžadujete více funkcí a služeb, budete se muset poohlédnout po jiné alternativě. O trochu lepší podmínky nabízí například běžný účet od Air Bank, který disponuje nízkými poplatky a širokou škálou investičních příležitostí.

Navíc se jedná o digitální banku, díky čemuž můžete vše vyřešit z pohodlí svého doma zcela online – v tomto ohledu funguje podobně i účet od Creditas. Pokud se řadíte mezi zastánce tradičnějších bank, bude pro vás z hlediska poplatků výhodnější účet Tom Plus od Moneta Money Bank či CHYTRÝ účet od Raiffeisenbank, u nichž naleznete i větší nabídku služeb a ostatních produktů.

Závěrečné shrnutí

Pokud hledáte jednoduchý běžný účet, kam vám bude zaměstnavatel pravidelně posílat výplatu a budete moci jeho prostřednictvím provádět transakce, je pro vás mKonto vhodnou volbou. Jestliže navíc budete účet využívat jen k běžným úkonům a seznámíte se s veškerými podmínkami, nebudete muset hradit téměř žádné poplatky.

mKonto ocení i cestovatelé, kteří tak mohou využít výhodné směnné kurzy či cestovní pojištění. V porovnání s konkurencí se však jedná o průměrný běžný účet pro nenáročné, který nabízí minimum služeb a dalších benefitů.

Autor: | Datum: | Produkt: mBank mKonto | Hodnocení: Výborné
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je redaktorka pohybující se již několik let v oblasti financí a finančních trhů. Krom jiného se věnuje i bankovním produktům včetně běžných účtů, které v průběhu času vyzkoušela i na vlastní kůži. Právě proto ví, jaká kritéria by měl běžný účet splňovat a na jaké parametry se vyplatí při jeho výběru zaměřit.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze mBank mKonto

mBank mKonto