Menu

Robotická sekačka Parkside za 10 000 Kč překvapila: PMRDA zvládá i mokrý trávník, ovládání ale nepotěší (Test a recenze)

Robotická sekačka Parkside za 10 000 Kč překvapila: PMRDA zvládá i mokrý trávník, ovládání ale nepotěší (Test a recenze)
Foto: Lucie Sobotová, ilustrace: Arecenze

Parkside Smart PMRDA 20-Li B2 je jedna z vůbec nejlevnějších chytrých robotických sekaček na trhu. My máme to štěstí, že jsme ji dostali k otestování. Její kvalita zpracování vůbec není špatná, zprovoznění ale může zabrat i několik hodin (viz 1. část recenze). Sekačka nabízí velmi slušnou kvalitu sečení a překvapivou výdrž baterie, její nízká cena se ale odráží v méně pohodlném ovládání a mizerném ovládání.

Obsah recenze

 • Průběh a kvalita sečení 
 • Software a ovládání 
 • Výdrž baterie a rychlost nabíjení
 • Shrnutí týdenního testování
 • Závěr

1. Průběh a kvalita sečení

Sekačka byla testována na dvou relativně rovinatých plochách (menší testovací obdélník a členitější plocha tvaru L o cca 200 m2). Velmi dobře posekala i mokrý trávník. V podmáčeném terénu se díky velkým zadním kolům s vzorkem nebořila. Pokud není nastaveno jinak, seče bez ohledu na velikost plochy tak dlouho, dokud se nevybije na 33 %. Následně se automaticky vrátí do nabíjecí stanice. Plánování umožňuje nastavení až 2 pracovních intervalů na každý den v týdnu.

Nastavený časový plán plní sekačka skvěle a dobře zvládá také režimy sečení plochy:

 • Celkové ohraničení (sekačka vyjíždí ze stanice a seče systematicky celou ohraničenou plochu)
 • Bodové sečení (sekačka seče spirálově z libovolného bodu uvnitř ohraničené plochy)
 • Sečení definované sekundární zóny (lze nastavit až 5 výchozích bodů na vodícím kabelu pomocí určení vzdálenosti od nabíjecí stanice)

2. Software a ovládání

Software sekačky je jejím nejslabším místem, což je daň za nízkou cenu (naopak kvalita zpracování je na poměrně slušné úrovni – viz 1. část recenze). Nastavení a obsluha je sice pro technicky zdatného jedince jednoduchá, není ale příliš uživatelsky přívětivá. Zadání PINU je vyžadováno dle mého názoru až příliš často, což je v kombinaci s tuhými mikrospínači neskutečně otravné.

Naštěstí je k dispozici přehledná mobilní aplikace, která umožňuje poměrně pohodlné nastavení a ovládání. Pokud si nastavíte různé časy sečení, odpadají vám starosti s manuálním spouštěním přes ne úplně přívětivý ovládací panel. Nastavení sekačky v aplikaci je ale možné pouze v pohotovostním režimu. Sekačka během testování párkrát vyžadovala obsluhu, když např. vyjela mimo oblast. V takovém případě se musí ručně “resetovat” přes displej. 

3. Výdrž baterie a rychlost nabíjení

Sekačka mile překvapila výdrží baterie. Podle výrobce seče na jedno nabití okolo 70 minut, což ve skutečnosti odpovídá sečení vyšší trávy. Při průběžném sečení kratší trávy několikrát v týdnu se její výdrž prodlužuje až dvojnásobně. Za tu dobu bez problému posekala celou testovací oblast o rozloze cca 200 m2. Nabíjení do 100 % pak trvá zhruba 60 minut.

4. Test dešťového senzoru

Při testování se ukázalo, že sekačka detekuje pouze vydatnější déšť, mrholení jí nevadí. Jakmile déšť zintenzivní, mobilní aplikace oznámí, že prší, a sekačka se automaticky vrátí do nabíjecí stanice. Ověření funkčnosti senzoru pomocí kropítka si můžete prohlédnout v přiloženém videu.

5. Shrnutí týdenního testování

Klady

 • Velmi dobrá kvalita sečení i na mokré trávě
 • Výdrž baterie je při pravidelném sečení až dvojnásobná
 • Rychlé nabíjení
 • Jednoduché plánování sečení 
 • Dobrá orientace v prostoru (při striktním dodržení instalace podle manuálu)
 • Přehledná mobilní aplikace
 • Nastavení s podporou češtiny 
 • Bezkonkurenční cena

Zápory

 • V členitém prostoru velmi náročná instalace (to je ale u sekaček s ohraničovacím drátem běžné)
 • Ovládání přes panel na sekačce není příliš komfortní (mikrospínače, na slunci hůře čitelný displej)
 • Občas vyžaduje manuální obsluhu
10 000 Kč Orientační cena

6. Závěr

Robotická sekačka Parkside Smart PMRDA 20-Li B2 nabízí dobrý poměr cena/výkon i cena/kvalita zpracování. Nižší cena se ale promítá v méně komfortní obsluze a složitější instalaci. Provedení sekačky s vodícím kabelem je vhodné pro nečlenité zahrady s velkými travními plochami.

Pokud máte členitější pozemek (keře, záhony, vystouplé obrubníky…), doporučuji zvážit pořízení modelu s orientací pomocí GPS (vybírat můžete například z našeho srovnání). V následujících dnech se chystáme otestovat levnější alternativu Parkside PMRA 20-Li B2, 2 Ah. Obě robotické sekačky Parkside nyní můžete zakoupit včetně plastového zastřešení nabíjecí stanice, případně lze „garáž“ dokoupit dodatečně.

Související články

Recenze robotické sekačky Parkside PMRDA 20-Li B2 (1. část): Instalace není jednoduchá, kvalita sečení překvapí

Robotická sekačka Parkside: 1. dojmy nejsou špatné, obsah balení nezklamal (PMRDA 20-Li B2)

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.