Menu

Testujeme robotickou sekačku Parkside za 10 000 Kč: PMRDA potěší peněženku, ale připravte se na hodiny instalace

Testujeme robotickou sekačku Parkside za 10 000 Kč: PMRDA potěší peněženku, ale připravte se na hodiny instalace
Foto: Lucie Sobotová, ilustrace: Arecenze

Robotická sekačka Parkside Smart PMRDA 20-Li B2 představuje revizi loňského modelu A1, který se rychle vyprodal i přes některé nedostatky. Podle některých uživatelů se jednalo například o problematické zajíždění do nabíjecí stanice. Sekačku jsme dostali k otestování a byli jsme moc zvědaví, jak se takto levný model osvědčí v praxi.

Obsah recenze

 1. Představení testovaného produktu
 2. Design a kvalita zpracování
 3. Instalace a zprovoznění
 4. Kvalita sečení a orientace v prostoru
 5. Závěr

1. Představení testovaného produktu

Parkside robotická sekačka PMRDA 20-Li B2 je určena pro zahrady okolo 1 000 m2. Seče šířkou 22 cm. Jejím hlavním lákadlem je nízká cena (10 000 Kč), která je poloviční oproti parametrově srovnatelné konkurenci. Stejně jako všechny robotické sekačky do cca 30 000 Kč vyžaduje vymezení pracovního prostoru kabelem (dodáván v balení spolu s upevňovacími háčky v délce 200 m).

Sekačka je napájena vyměnitelnou 4Ah baterií, s jejíž kapacitou vystačí sekat cca 60 min. Znovu je nabita asi za 70 minut. Ovládá se skrze LCD displej s tlačítky, nebo přes mobilní aplikaci Parkside (vybavena Bluetooth a Wi-fi). Sekačka nabízí, stejně jako konkurence, tyto funkce:

 • Možnost nastavení časových plánů 
 • Různé režimy sečení včetně nastavení startovacích pozic podél kabelu
 • Automatický návrat do nabíjecí stanice v případě vybití, nebo deště (dešťový senzor)
 • Zabezpečení proti krádeži PIN kódem

Výrobce na sekačku poskytuje 3 letou záruku, která je standardní pro většinu zeleného nářadí Parkside. Technické údaje najdete v tabulce:

Parametr Hodnota
Šířka sečení  22 cm
Výška sečení  25 – 60 mm
Max. sklon terénu 25°
Elektromotor Bezuhlíkový
Max. otáčky 3 100 min-1
Akumulátor Li-ion 20V 4Ah
Max. výdrž na jedno nabití /

max. doba nabíjení

60 min /  70 min
Rozměry 23,2 x 41,2 x 61,1 cm
Hmotnost 9,39 kg

 

2. Design a kvalita zpracování

Vzhled a design se na první pohled neliší od loňské verze A1. Kvalita zpracování a pevnost plastového opláštění je vzhledem k nízké ceně velmi slušná. Pozitivně hodnotím velká a robustní zadní kola s hlubokým vzorkem. Na spodní straně je sekací ústrojí s 3 velmi ostrými “žiletkovými” noži. Sekačka působí na první pohled robustně, ale není o nic větší než konkurenční modely.

Na horní straně najdete pod krytem LCD displej s 6 ovládacími mikrospínači, což je u Parkside bohužel velmi častá hrůza. Mikrospínače jsou malé a tuhé. Podle mojí osobní zkušenosti se mají tendenci po čase vymačkat. Dále zde najdeme kruhový přepínač výšky sečení (25 – 60 mm) a velké tlačítko STOP pro rychlé přerušení práce.

3. Instalace a zprovoznění

Před počátečním nastavením sekačky je nutné provést kompletní instalaci. Ta zahrnuje umístění nabíjecí stanice a montáž odvodového kabelu s následným připojením stanice do elektřiny. Bez tohoto kroku vám sekačka nahlásí chybu a nedostanete dál, než k nastavení jazyku (podporuje češtinu), času a PIN kódu.

Instalace sekačky je poměrně časově náročná, zejména pokud máte členitou zahradu stejně jako já. V takovém případě může práce trvat řádově několik hodin. Nicméně, přiložený tenčí manuál speciálně pro instalaci je i přes místy nepřesný překlad velmi podrobný. Pro případ nesnází najdete v manuálu kontakt na výrobce (Grizzly Tools), který zajistí odbornou instalaci.

Spárování s aplikací bylo rychlé a proběhlo bez komplikací (pouze je nutné dopředu zapnout Wi-fi v nastavení sekačky). Mobilní aplikace je přehledná a umožňuje mnohem pohodlnější ovládání než přes tuhé mikrospínače a na slunci hůře čitelný displej.

4. Kvalita sečení a orientace v prostoru

Sekačku jsem otestovala při sečení na výšku 60, 40 a 30 mm a byla jsem mile překvapena, jak byl trávník rovnoměrně zarovnán. Při striktním dodržení pokynů pro instalaci se sekačka dobře orientuje v prostoru a bez problému vrací do výchozí pozice. Když jsem vyzkoušela slevit z pokynů (ostřejší rohy, menší odstupové vzdálenosti…), sekačka jezdila chaoticky, bourala si stanici a nebyla schopna do ní zajet.

Pokud neplánujete měnit vytyčený prostor sečení, doporučuji kabel zahloubit pod zem. I když jsem při upevnění kabelu postupovala podle návodu, tak jej sekačka při nastavené nižší výšce v jednom místě přesekla. V takovém případě je nutné kabel pracně natáhnout znovu, nebo jej naspojkovat.

5. Závěr

Sekačku budu ještě několik dní testovat, abych důkladně vyzkoušela její kvality. Více se zaměřím na její orientaci v prostoru, výdrž baterie, plánování a režimy sečení. Otestuji také funkčnost dešťového senzoru. Prozatím mohu uvést tyto její výhody a nevýhody:

Klady

 • Cenová dostupnost
 • Poměrně snadné nastavení s podporou češtiny
 • Mobilní aplikace (přehledná, bezproblémové spárování)
 • Dobrá kvalita sečení
 • Dobrá orientace v prostoru (nutné ale striktně dodržet pokyny v manuálu)

Zápory

 • V členitém prostoru velmi náročná instalace
 • Pro Parkside typické tuhé mikrospínače (časem se mohou vymačkat)
 • Dodaný kabel se neustále zamotává (není na špulce, u konkurence bývá)
10 000 Kč Orientační cena

Související články

Robotická sekačka Parkside: 1. dojmy nejsou špatné, obsah balení nezklamal (PMRDA 20-Li B2)

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Dobrý den,
píšete že máte členitou zahradu, co si pod tím představit… na jak velké ploše jste sekačku testovali? Dajímalo by mě jak je schopna sekat spíše větší plochy (k maximální uváděné ploše 1000 m2), případně více ploch… Jak si poradí se svahem, případně s jak velkým…
Díky

Dušan Kadula

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Členitou zahradou jsem myslela plochu plnou překážek (keře, záhony…), které instalační návod doporučuje obcházet vymezovacím kabelem. Pro robotickou sekačku představují riziko i objekty nižší než 10 cm, které není schopna detekovat.
Uživatelům, kteří mají jako my vystouplé obrubníky u chodníků a v prostoru mnoho záhonů a keřů, doporučuji zvážit dražší variantu naváděnou přes GPS (např. Segway Navimow i108E).
Sekačku jsem testovala na dvou relativně rovinatých plochách, větší z nich byla cca 200m2. Nicméně, podle výrobce by měla zdolat terén se sklonem do 25°.

S pozdravem
Sobotová

Lucie Sobotová, redaktor

Dokaze ta sekacka po její instalaci fungovat bez připojení k internetu (bez wifi) nebo musí být furt připojena na wifi, aby fungovala? dá se po instalaci (zprovozneni) používat bez aplikace nebo je nutná aplikace?

Kubeš Jan

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Sekačka ke svému provozu Wi-fi nepotřebuje. Veškeré nastavení můžete realizovat přes její ovládací panel. Mobilní aplikace Parkside nenabízí navíc žádnou další funkci. Nicméně, z mé zkušenosti umožňuje přehlednější a pohodlnější ovládání. Proto ji považuji za jednu z hlavních výhod sekačky. Pokud u robotické sekačky aplikaci nevyžadujete, můžete zvážit pořízení levnější alternativy Parkside PMRA 20-Li, 2 Ah, která nemá Wi-fi a Bluetooth. Ta je ale určená pro poloviční plochu (do 500 m2).

S pozdravem

Sobotová

Lucie Sobotová, redaktor

Dobrý den.
Doporučuji jako plus u sekačky uvést maximální možný sklon. V této cenové kategorii nemá konkurenci. Levné sekačky, např. Mountfield a Gardena jen 35%, tato smart sekačka Parkside 47%. Za to velký palec nahoru.

Martin Kaleta

Dobrý den,
Pokud koukám na vaše fotky dobře, tak jste namontovali nárazník na základnu špatně, má být mimo vymezené území. Ale asi to ničemu nevadí. Sekačka má návod s řadou chyb, obrázky ukazují právě nárazník v území, místo mimo.

Pavel

Dobrý den,

montáž byla provedena v souladu s manuálem výrobce. Když jsem vyzkoušela dát zábranu na druhou stranu (viděla jsem v jedné uživatelské recenzi na Youtube), sekačka si při sekání najížděla na nabíjecí stanici a zasekávala se o ni. Se zábranou podle manuálu se ale orientovala  bez problému a do stanice se vždy vrátila na první pokus. Celkově při striktního dodržení pokynů pracovala překvapivě velmi dobře. Doporučuji se podívat na instalační video přímo od Parkside, které najdete pod popisem produktu na eshopu Lidlu.

S pozdravem

Sobotová

Lucie Sobotová, redaktor

Dobrý den paní Sobotová.
Existuje nějaký obecný PIN kód pro odblokování sekačky (po zadání chybného kódu)? Kde ho lze získat (odkaz)?
Děkuji za případnou odpověď.

Bohumil Kovář

Dobrý den,

o žádném univerzálním kódu nevím. Vzhledem k tomu, že je smyslem PINu kromě nechtěného spuštění také zabezpečení proti krádeži, nedávalo by smysl, aby šla sekačka snadno odblokovat. Zkuste kontaktovat servisní oddělení Parkside (https://parkside-diy.com/cz/service), měli by být schopni vám poradit.

 

S pozdravem

Sobotová

Lucie Sobotová, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.