Test a recenze nejlepších krmiv pro psy a jak je vybrat

Obrázek krmiva pro psy

Každý, kdo má doma nějaké to zvířátko jistě chce, aby se mělo co nejlépe. A protože pes je, jak známo, nejlepším přítelem člověka, patří také k mazlíčkům, které nám doma dělají společnost nejčastěji. Právě z tohoto důvodu je trh s krmivy pro psy velmi široký a může nám tak dělat potíže vybrat z pestré nabídky to správné.

Připravili jsme proto pro vás článek, kde jsme shrnuli několik hlavních kritérií, na které je dobré se při výběru krmiva zaměřit. Zásadním parametrem pro kvalitní a zdraví prospěšné granule je jejich složení. Podrobně se tedy zaměříme na všechny důležité složky, které by ve správném krmivu neměly chybět. Pozornost jsme věnovali také potřebám štěňat a starších psů, dozvíte se také, jaká výživa je vhodná pro malá nebo větší plemena.


Nejlepších 10 krmiv pro psy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název krmiva

Věk psa

Velikost plemene

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled krmiva pro psy Purina Pro Plan Dog Medium Puppy 12 kg

Purina Pro Plan Dog Medium Puppy 12 kg

štěně

střední

1 200 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Essential Foods Beginning Large Breed 12,5 kg

Essential Foods Beginning Large Breed 12,5 kg

štěně

velké

1 310 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Eminent Puppy 15 kg

Eminent Puppy 15 kg

štěně

malé

650 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Brit Premium Adult L 15 kg

Brit Premium Adult L 15 kg

dospělý

velké

800 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Barking Heads Tiny Paws Quackers Grain Free 4 kg

Barking Heads Tiny Paws Quackers Grain Free 4 kg

dospělý

malé

740 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Barking Heads Quackers Grain Free 6 kg

Barking Heads Quackers Grain Free 6 kg

dospělý

střední

1 030 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Aatu Salmon 5 kg

Aatu Salmon 5 kg

dospělý

velké

1 330 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Magnusson Light 14 kg

Magnusson Light 14 kg

dospělý/senior

velké

1 250 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Fitmin Dog Medium Senior 15 kg

Fitmin Dog Medium Senior 15 kg

senior

střední

1 200 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Magnusson Meat Biscuit Junior 10 kg

Magnusson Meat Biscuit Junior 10 kg

štěně

velké

970 Kč

Nejlépe hodnocená krmiva pro psy dle Heureky

Testování a recenze krmiv pro psy pro letošní rok

V současnosti zpracováváme podrobný test krmiv pro psy. Jeho vydání předpokládáme během druhé poloviny roku. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných krmiv. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o krmiva, která jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké konkrétní krmivo, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat krmivo pro psa

1. Složení krmiva

2. Výběr krmiva podle věku psa

3. Výběr krmiva podle velikosti plemene

4. Na co si dát pozor

5. Cena

 • Nejdůležitějším prvkem ve všech druzích krmiva je maso (v jedné dávce by mělo být ideálně alespoň 30 % masa).
 • Rostlinné bílkoviny nejsou dobře stravitelné, zatěžují játra a ledviny psa.
 • Vláknina upravuje trávení (správně by jí mělo být ve složení krmiva 2 – 4 %).
 • Vitamíny a minerály (popel) jsou podstatnou složkou vyvážené stravy psa (vyhněte se ale vitamínu K3). Například vitamíny K a C si umí pejsek vytvořit sám, proto jich v potravě také není potřeba mnoho.
 • Sacharidy jsou zdrojem rychlé energie, šetří bílkoviny, jejich obsah v krmivu by však neměl přesahovat obsah bílkovin (tomu tak v mnoha případech ale bohužel není).
 • Tuky jsou hlavním zdrojem energie (v jednom balení krmiva by jich mělo být alespoň 20 %).
 • Krmivo vybírejte podle věku, kondice, velikosti a plemene.

1. Složení krmiva

Začneme hned tím nejdůležitějším, tedy samotným složením krmiva. V následujících odstavcích si rozebereme, jaký je optimální podíl a kvalita různých složek krmiva, jako jsou bílkoviny, vitamíny, vláknina a další.

Složka

Optimální podíl v krmivu

Bílkoviny

minimálně 18 %

Vláknina

cca 4 % (pro obézní psy 5 %)

Vitamíny

A, D, E, C, H, vápník, hořčík, sodík, draslík, síra

Sacharidy

velmi malé množství

Tuky

9 - 20 %

Bílkoviny

Bílkoviny jsou obecně pro pejsky jednou z nejdůležitějších složek jejich potravy, v jedné dávce krmení by měl dospělý pes dostat minimálně 18 % bílkovin, štěňata a psi v zátěži alespoň 25 %. Maximum není stanoveno, obvykle je v granulích bílkovin až 40 %. Čísla nebereme jako absolutní, hlavně ať je co nejvíce bílkovin z živočišných zdrojů.

Díky bílkovinám fungují našim zvířecím kamarádům správně vnitřní orgány, pejsci správně tráví, tvoří se jim krevní buňky. Bílkoviny podporují také rozmnožování, hojení, růst svalové hmoty a laktaci. Jak ale praví staré přísloví – nic se nemá přehánět, a právě to platí i pro bílkoviny, ale jen ty rostlinné. Jejich přemíra by našemu pejskovi mohla více uškodit než pomoct. Zpracování nekvalitních – rostlinných bílkovin – produkuje mnoho odpadních látek (amoniak), což zatěžuje jeho játra a ledviny. Naopak u vysoce kvalitních bílkovin (živočišné) se velké množství odpadních látek netvoří.

Jak už jsme zmínili v minulém odstavci, bílkoviny dělíme na rostlinné a živočišné. Právě rostlinné bílkoviny mohou být pro psa těžko stravitelné. Například sója obsahuje spoustu antinutričních látek, které snižují využitelnost vitaminů a minerálů z potravy.

Bílkoviny jsou v dalších obilninách, a ještě více v luštěninách. Výrobci tohoto faktu využívají ve snaze ušetřit tak, že vyrobí granule, které obsahují hodně proteinů, ale ne z masa, což není na první pohled vidět. Také obsah kukuřice v krmivu nemusí být vždy dobrou volbou. Pokud ji ale výrobce správně tepelně upraví, měl by ji náš čtyřnohý kamarád dobře přijmout. Pokud chceme svému pejskovi dopřát kvalitní a vyváženou stravu, musíme proto sledovat nejen obsah bílkovin, ale i jejich zdroje a zpracování.

Maso

Aby byl váš čtyřnohý kamarád v dobré kondici, potřebuje pravidelný přísun živočišných bílkovin – tedy masa. Pes je prostě masožravec, a proto bychom měli při výběru granulí hlídat právě obsah masa, to by mělo mít na složení krmiva největší podíl.

Výrobci granulí by měli uvést, o jaký druh masa se jedná. V granulích maso najdeme v čerstvé, mražené nebo sušené podobě. Jednou z možností je také masová moučka. Ta je však konzervovaná, nikdo neví čím, navíc už je to tepelně zpracovaný produkt, v granulích pak zpracován zbytečně podruhé. Problémem může být také čerstvé maso, které se před zpracováním musí nejdříve usušit, takže je výsledně v granulích masa třetina z uvedené hodnoty množství masa čerstvého.

Pokud si na obalu například přečtete, že granule jsou složené z vepřového masa, ale také z jiných produktů živočišného původu, a nenásleduje upřesnění v závorce (např. 100 % kuřecí játra), vyhněte se jim obloukem. Může to totiž znamenat, že jde o kůži, rohy, srst a jiné neduhy, které ve stravě nemají co dělat a vašemu psovi nic nepřinesou. Může jít ale také o nezávadné ledviny, játra, cévy, a proto je právě důležité, aby bylo složení co nejvíce upřesněno.

 • TIP: Upřesnění nehledejte pouze v případě masa a jiných živočišných produktů. Stejně upřesněny by měly být použité tuky a oleje, barviva aj. Čím více upřesnění, tím více můžete granulím a masu pro své psy věřit.

Vláknina

K pestré a vyvážené stravě pejska patří také vláknina, která podporuje správnou činnost střev. V suchých krmivech by se měl obsah vlákniny pohybovat okolo 4 %. Pro obézní psy potom okolo 5 %. Vláknina totiž krmivu dodává objem, proto je její obsah v dietním krmivu větší, navíc má málo kalorií.

Když pejskovi nedopřejete dostatek vlákniny, může trpět například zácpou. Naopak nadbytek vlákniny snižuje stravitelnost a psovi tak budou chybět některé důležité živiny, vitamíny a minerály.

Vlákninu můžeme navíc rozdělit na rozpustnou ve vodě a nerozpustnou ve vodě. Rozpustná má projímavé účinky (obsahuje ji například ovoce, luštěniny). Nerozpustná vláknina stimuluje pohyb střev (nachází se například v kořenové zelenině).

Vitamíny a minerály

Jak je obecně známo, vitamíny a minerály podporují správné fungování organismu a posilují jeho imunitu. To platí pro lidi i pro pejsky. A stejně tak, jako si lidské tělo tyto látky neumí vytvořit samo, neumí to ani tělo našeho zvířecího miláčka. Výjimkou jsou vitaminy K a C. Vitamíny a minerály proto pejskovi musíme dopřát formou pečlivě vybraného krmiva, které je svým složením vyvážené a kvalitní.

Které vitamíny by měly být součástí granulí?

 • Vitamín A, který pomáhá psovi v růstu a zlepšuje jeho zrak;
 • vitamín D, díky kterému má pejsek zdravé kosti a zuby;
 • vitamín E je dobrý pro zdravé nervy, srst a svaly, ale také podporuje plodnost a chrání buňky organismu;
 • vitamín C podporuje imunitní systém, a i když si ho pejsek sám vytváří, není na škodu, když jej najdeme také ve složení krmiva, alespoň v malém množství;
 • vitamín H (biotin) pes potřebuje pro kvalitní srst a zdravou kůži, ovlivňuje také funkci jater;
 • vitamíny skupiny B pomáhají zajistit správnou funkci zažívání.

Pokud je řeč o minerálech, ty jsou pro organismus stejně důležité jako vitamíny. Pes bude zdravý, pokud jeho strava bude obsahovat následující:

 • Vápník a fosfor, které podporují růst kostí a zubů;
 • sodík ovlivňující nervový systém a tělní tekutiny;
 • draslík pomáhající odbourávat tuky a cukry, navíc je prospěšný pro psí trávení.

Sacharidy

Sacharidy, jinak také cukry, jsou další důležitou složkou, kterou bychom měli ve složení identifikovat. Cukry jsou pro pejska zdrojem rychlé energie, šetří bílkoviny na později, ale také obsahují spoustu vlákniny a antinutričních látek, musíme tedy sledovat jejich množství a i zdroje.

Sacharidy najdeme v rostlinných složkách krmiva, nejčastěji je jejich zdrojem pšenice, kukuřice, rýže, oves a brambory. Z těchto rostlin pejsci nejlépe tráví brambory, rýži a oves. Pšenice a kukuřice patří mezi zdroje sacharidů, které jsou stravitelné obtížněji. U pšenice je to hlavně kvůli velkému množství lepku.

Pes není, na rozdíl od nás, na trávení sacharidů tak dobře vybaven, a přesto, že jde o důležitou součást psí výživy, v jeho stravě by se měly objevovat spíše v malém množství. Nadbytek sacharidů se ukládá jako tuk.

Tuky

Tuky jsou největším zdrojem energie. Pomáhají také vstřebávat některé vitamíny, podporují správné fungování ledvin a reprodukci. Tuky jsou pro pejsky důležité také proto, že izolují nervová vlákna, podporují transport živin a jsou stavební látkou buněčných stěn. Pokud bychom měli říct, které z tuků jsou pro naše psí kamarády nejvhodnější, určitě to budou tuky živočišné, například rybí nebo kuřecí.

Tuky zvyšují chutnost krmiva, jsou velmi dobře stravitelné, jejich stravitelnost se pohybuje okolo 90 %. Kromě toho poskytují zdroj esenciálních mastných kyselin.

V jednom balení suchého krmiva pro dospělého psa by se měl obsah tuku pohybovat v rozmezí 9 až 20 %. I když všichni víme, že velké množství tuků způsobuje obezitu, a to jak u psů, tak u lidí, musíme si uvědomit, že pro tělo není dobrý ani jeho nedostatek. Deficit tuků se u pejsků projeví například suchou až šupinatou kůží a hrubou srstí. Pokud pes nemá dostatek tuku po delší dobu, může mít také problém s udržením ideální hmotnosti.


2. Výběr krmiva podle věku psa

Stejně jako člověk, i pejsek má v různém věku různé nároky na výživu. Štěně tak bude vyžadovat jiné složení stravy, než například pes senior. Proto jsme následující část věnovali právě výživě pro tyto dvě věkové kategorie.

Krmivo pro štěňata

Aby náš čtyřnohý kamarád vyrostl ve zdravého a vitálního psa, měli bychom jeho stravě věnovat plnou pozornost již od štěněcího věku. Štěně totiž potřebuje k růstu více energie, ale v malé dávce, proto je krmivo vyrobené speciálně pro něj. Stejně jako u granulí pro dospělého psa, i pro štěňátka je nejdůležitější obsah masa. I v tomto případě musíme hlídat, v jaké podobě se maso v granulích nachází. Obsah bílkovin v krmivu pro štěňata by se měl pohybovat od 18 %, obvyklejší je ale 25 a více procent.

Sledovat při výběru správného krmiva musíme také ostatní živiny. Například tuky by měly být v granulích pro štěně zastoupeny minimálně 10 % z celkového složení. Zvláštní pozornost věnujte u stravy mladých psů obsahu vlákniny, štěňata jsou k antinutričním látkám vnímavější, zbytečně bychom jim ubírali důležité živiny, kdyby bylo vlákniny příliš mnoho.

Každé plemeno však dospívá v dospělého psa v jiném věku a podle toho musíme jeho stravu uzpůsobit. Malá a střední plemena můžeme granulemi pro štěňátka krmit až do 12 měsíců, velká a obří plemena dospívají později, štěněčí stravu tedy dostávají déle a potřebují speciální krmivo pro štěňata velkých plemen, které zabrání možným problémům s klouby a pohybovou soustavou.

Krmivo pro psy seniory

Dalším důležitým obdobím v životě čtyřnohého kamaráda je věk seniorský. Malým, středním a velkým plemenům začíná mezi 7. a 8. rokem života, obřím už okolo od 5. roku. Starší pes potřebuje krmivo s nižší energetickou hodnotou, protože je méně aktivní, a tak by přebytek energie mohl způsobit obezitu.

Naopak stravitelnost granulí by měla být co nejvyšší, aby pejska jídlo nevyčerpávalo a neunavovalo. Ve stravě psa seniora by měly být navíc dvě látky – chondroitin a glukosamin, které pomáhají pejskům s opotřebením pohybového aparátu. Další důležitou živinou pro starší psy jsou minerální látky, které zpomalují opotřebení těla. Vhodný je například vápník, který dodává kostem potřebnou pevnost. Významnou složkou je, stejně jako v ostatních případech, vláknina, která podporuje správné fungování střev.


3. Výběr krmiva podle velikosti plemene

I když obecná pravidla platí při vybírání krmiva pro všechny psy stejně, některé faktory se můžou lišit v závislosti na velikosti plemene. Proto existují krmiva, která na obalu uvádí, pro jaká plemena jsou určená. Rozdíly jsou především v množství kalorií, minerálních látek a stopových prvků.

Malá plemena

Pokud máme malého psa, například bišonka, čivavu, jorkšíra, musíme počítat s tím, že jeho čelisti nejsou příliš silné. Tomu bychom měli uzpůsobit i výběr krmiva. Nechceme přece pejska trápit velkými granulemi, se kterými si ani neumí poradit, proto kupujeme takové, které jsou určeny přímo pro mini a malá plemena. Malá plemena navíc mívají rychlejší trávení, proto při koupit krmiva vybíráme tedy raději více energetické (uváděno v kJ – kilojoule).

Středně velká plemena

Nejpočetnější psí skupinou jsou středně velká plemena, jde o bígly, kolie, pudly, nebo třeba kokršpaněly. Jejich kosti i čelisti jsou pevné, spotřeba energie je průměrná. Z těchto důvodů krmíme středně velké psy buď granulemi speciálními, pro ně určené, nebo můžeme i krmivem, které ve svém názvu nemá bližší specifikaci.

Velká a obří plemena

Velká a obří plemena (typu chrt, buldok, doga, retrívr, špic aj.) potřebují nabrat hodně svalové hmoty, aby netíhla k obezitě a nezatěžovala tak klouby. Dobré je vyvarovat se granulím malé velikosti, které by naše velké psisko mohlo lehce vdechnout.


4. Na co dát pozor

Protože pro naše pejsky chceme jen to nejlepší, je dobré vědět, na co si při výběru krmiva dávat pozor.

Maso

Jak už jsme zmínili, důležité je sledovat hlavně složení. Výrobce musí na prvním místě vždy uvádět surovinu, které je v granulích nejvíce. Takže pokud hledáme kvalitní krmivo, musí na této první pozici stát vždy maso, a to nejlépe konkrétní druh. Pokud si na obalu přečteme, že výrobek obsahuje produkty živočišného původu nebo masové deriváty bez bližšího určení, rozhodně se nejedná o kvalitní granule, které pejskovi dopřejí vyváženou a pestrou stravu.

Alergeny

Velký problém může v krmivu představovat také přítomnost alergenů. Alergenem může být i maso, jeho určitý druh. Je potřeba časem vypozorovat, zda vašemu pejsku náhodou příliš nevyhovuje jehněčí, hovězí, kuřecí atp. Nevhodnou surovinou je v případě alergií i tuk. Může obsahovat malé množství bílkovin a spustit tak alergickou reakci, je to krmivářská surovina, nečekejme zázračnou čistotu jako v léčivech.

Konzervanty a jiné

Vejce, mléko, hovězí, chemické konzervanty a barviva, jako je například sorban draselný zpomalující růst plísní. Světové potravinářské organizace v tomto kontextu doporučují kupovat pro pejsky stravu konzervovanou pomocí vitamínu E, která je sice dražší, ale je zdraví méně škodlivá. Dobré suché krmivo by také mělo obsahovat co nejnižší procento soli. Dá se poznat dle výše sodíku – do 0,5 % je to v pořádku. Obecně tedy platí, že hodně obilovin, soli a málo masa značí nekvalitní krmivo pro našeho psa.


5. Cena

Všichni chceme mít naše čtyřnohé psí mazlíčky zdravé a dopřát jim co nejlepší život. Musíme však také počítat s tím, že nás to bude něco stát. Než si pejska pořídíme, měli bychom si položit otázku, kolik do něj chceme investovat.

Levná krmiva z obchodního řetězce psa sice zasytí, ale rozhodně nám neušetří peníze a ani čas. Pokud nakupujeme krmivo v supermarketu či hypermarketu, musíme být velmi obezřetní. Všechno, co říkají v televizi, nemusí být nutně pravda, a tak i krmiva, která mají perfektní reklamu, nejsou vždycky zárukou kvality. Často je tomu právě naopak. Zárukou kvality však nejsou ani granule, za které utratíme celé jmění.

Cena prostě nemusí vždy odpovídat kvalitě, proto bychom měli sledovat v první řadě složení krmiva. Určitě stojí za to najít nějakou tu zlatou střední cestu, která bude vyhovovat jak naší peněžence, tak i našemu pejskovi. Nekvalitní způsob stravy totiž zaručuje častější návštěvy veterináře, a tím pádem i větší výdaje. Samozřejmě také záleží na velikosti plemena. Malý pejsek sní za měsíc podstatně méně než veliké psisko.

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tabulku přibližných cen za kvalitní krmivo podle velikosti vašeho pejska.

Velikost psa

Měsíční spotřeba krmiva

Orientační cena

Mini plemeno (okolo 2 kg)

cca 1,5 kg

cca 150 Kč

Malé plemeno (okolo 10 kg)

cca 5 kg

cca 500 Kč

Střední plemeno (okolo 20 kg)

cca 8 kg

cca 800 Kč

Velké plemeno (okolo 40 kg)

cca 15 kg

cca 1 500 Kč

Obří plemeno (okolo 70 kg)

cca 20 kg

cca 2 000 Kč

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Krmiva pro psy
Průměrné hodnocení 4.1 z 115 hlasů