Test nejlepších krmiv pro psy a jak je vybrat

Obrázek krmiva pro psy

Každý, kdo má doma nějaké to zvířátko, jistě chce, aby se mělo co nejlépe. A protože pes je, jak známo, nejlepším přítelem člověka, patří také k mazlíčkům, které nám doma dělají společnost nejčastěji. Právě z tohoto důvodu je trh s krmivy pro psy velmi široký, a může nám tak dělat potíže vybrat z pestré nabídky to správné.

Připravili jsme pro vás článek, kde jsme shrnuli několik hlavních kritérií, na které je dobré se při výběru krmiva zaměřit. Zásadním parametrem pro kvalitní a zdraví prospěšné granule je jejich složení. Podrobně se tedy zaměříme na všechny důležité složky, které by ve správném krmivu neměly chybět. Pozornost jsme věnovali také potřebám štěňat a starších psů, mimo jiné se dozvíte i jaká výživa je vhodná pro malá nebo větší plemena.


Nejlepších 10 krmiv pro psy dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název krmiva

Věk psa

Velikost plemene

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled krmiva pro psy Brit Premium Adult L 15 kg

Brit Premium Adult L 15 kg

dospělý

velké

700 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Royal Canin Mini Adult 8 kg

Royal Canin Mini Adult 8 kg

dospělý

malé

800 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Brit Premium Senior S 8 kg

Brit Premium Senior S 8 kg

senior

malé

450 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Purina Pro Plan Dog Medium Puppy 12 kg

Purina Pro Plan Dog Medium Puppy 12 kg

štěně

střední

1 200 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Brit Premium Adult M 15 kg

Brit Premium Adult M 15 kg

dospělý

střední

650 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Fitmin Dog Medium Senior 15 kg

Fitmin Dog Medium Senior 15 kg

senior

střední

1 200 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Calibra Dog Premium Adult 12 kg

Calibra Dog Premium Adult 12 kg

dospělý

střední

550 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Brit Premium Senior L 15 kg

Brit Premium Senior L 15 kg

senior

velké

700 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Brit Premium Junior L 15 kg

Brit Premium Junior L 15 kg

štěně

velké

700 Kč

Malý náhled krmiva pro psy Eminent Puppy 15 kg

Eminent Puppy 15 kg

štěně

malé

650 Kč

Testování a recenze krmiv pro psy pro rok 2017

V současnosti zpracováváme podrobný test krmiv pro psy. Jeho vydání předpokládáme během druhé poloviny roku 2017. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných krmiv. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o krmiva, která jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké konkrétní krmivo, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat krmivo pro psa

1. Složení krmiva

2. Výběr krmiva podle věku psa

3. Výběr krmiva podle velikosti plemene

4. Na co si dát pozor

5. Cena

  • Vybíráme zdravým selským rozumem
  • Nejdůležitějším prvkem ve všech druzích krmiva je maso (v jedné dávce 20 - 30 %)
  • Vhodné jsou i rostlinné bílkoviny, některé však nemusí být dobře stravitelné
  • Vláknina podporuje trávení ( v běžných granulích 2 - 5 %)
  • Vitamíny a minerály jsou podstatnou složkou vyvážené stravy vašeho pejska
  • Cukry jsou zdrojem energie, jejich obsah by ale neměl být nikdy vyšší než obsah bílkovin
  • Tuky jsou hlavním zdrojem energie (v jednom balení 9 - 15 %)
  • Krmivo vybíráme podle věku, ale i podle velikosti plemene

1. Složení krmiva

Začneme hned tím nejdůležitějším, tedy samotným složením krmiva. V náalsedujících odstavcích si rozebereme, jaký je optimální podíl a kvalita různých složek krmiva, jako jsou bílkoviny, vitamíny, vláknina a další.

Složka

Optimální podíl v krmivu

Bílkoviny

20 - 30 %

Vláknina

2 - 5 % (pro obézní psy 10 - 20 %)

Vitamíny

A, D, E, C, B, vápník, fosfor, sodík, draslík, síra

Sacharidy

velmi malé množství

Tuky

9 - 15 %

Bílkoviny

Aby byl váš čtyřnohý kamarád v dobré kondici, potřebuje pravidelný přísun živočišných bílkovin – tedy masa. Pes je prostě masožravec, a proto bychom měli při výběru granulí hlídat právě obsah masa. To by mělo mít na složení krmiva největší podíl. Výrobci granulí by také měli uvést, o jaký druh masa se jedná. V granulích maso najdeme v čerstvé, mražené nebo sušené podobě.

Jednou z možností je také masová moučka. Pozor si však musíme dát na masokostní moučku, která nemá ve kvalitním krmivu co dělat! Problémem může být také čerstvé maso, které se před zpracováním musí nejdříve usušit, takže je výsledně v granulích masa třetina z uvedené hodnoty množství masa čerstvého.

Pokud si na obalu například přečtete, že granule jsou složené kromě vepřového masa také z jiných produktů živočišného původu, vyhněte se jim obloukem. Takové krmivo nejspíš žádné maso ani neobsahuje.

Bílkoviny jsou pro pejsky jednou z nejdůležitějších složek jejich potravy, v jedné dávce krmení by měly být zastoupeny 20–30 %. Díky bílkovinám fungují našim zvířecím kamarádům správně vnitřní orgány, pejsci správně tráví, tvoří se jim krevní buňky. Bílkoviny podporují také rozmnožování, hojení, růst svalové hmoty a laktaci.

Jak ale praví staré přísloví – nic se nemá přehánět. To platí i pro bílkoviny. Jejich přemíra by našemu pejskovi mohla více uškodit než pomoct. Játra totiž mění bílkoviny na amoniak, který se následně promění v močovinu a ta putuje močí ven z těla. Pokud tedy psa bílkovinami překrmíme, zatěžujeme tím hlavně jeho játra a ledviny, protože přílišné množství amoniaku znamená také obtížnější vylučování.

Rozdíl je také v tom, jestli se vašemu pejskovi dostává ve stravě kvalitních nebo nekvalitních proteinů. U těžko stravitelných bílkovin nízké kvality, jako je například sója nebo kukuřice, se v těle psa tvoří velké množství odpadních látek, které musí být z těle odstraněny, a dochází tak k velké zátěži ledvin. Naopak u vysoce kvalitních bílkovin se velké množství odpadních látek netvoří. Aby játra bílkovinu dobře zpracovaly, potřebují také dostatečné množství vody. Pomocí vody se odpadní látky dostanou do ledvin, kde se voda od škodlivých látek zase oddělí a vrací se zpátky do těla

Jak už jsme zmínili v minulém odstavci, bílkoviny dělíme na několik kategorií. Základní rozdělení je na bílkoviny živočišného původu a bílkoviny původu rostlinného. Právě rostlinné bílkoviny mohou být pro psa těžko stravitelné. Například sója je nekompletní rostlinná bílkovina, která působí proti využití bílkovin z potravy.

Také přítomnost kukuřice v krmivu nemusí být vždy dobrou volbou. Záleží vždy na tom, jak je kukuřice kvalitně zpracovaná. Pokud ji výrobce správně tepelně upraví, měl by ji náš čtyřnohý kamarád dobře přijmout. Bílkoviny obsahuje také většina obilnin, pro zdraví pejska však nejsou tolik prospěšné, jako bílkoviny, které obsahují maso. Protože v obilninách je bílkovin podobné množství jako v mase, někteří výrobci tohoto faktu využívají ve snaze ušetřit tak, že vyrobí granule, které obsahují hodně proteinů, ale maso viděly tak možná jen z letadla. Obiloviny jsou však pro pejska špatně stravitelné, a tak koupi takového krmiva určitě nedoporučujeme. Pokud chceme svému pejskovi dopřát kvalitní a vyváženou stravu, musíme sledovat nejen obsah, ale také zdroje bílkovin.

Vláknina

K pestré a vyvážené stravě pejska patří také vláknina, která podporuje správnou činnosti jeho střev. V suchých krmivech by se měl obsah vlákniny pohybovat okolo 2–5 %. V krmivech, které jsou určené pro obézní psy potom okolo 10–20 %. Vláknina totiž krmivu dodává objem, proto je její obsah v dietním krmivu mnohem větší.

Pokud pejskovi nedopřejete dostatek vlákniny, může trpět řídkou stolicí a jinými poruchami metabolismu. Naopak nadbytek vlákniny snižuje stravitelnost a psovi můžou chybět také některé důležité živiny.

Vlákninu můžeme rozdělit na rozpustnou ve vodě a nerozpustnou ve vodě.

Rozpustná vláknina se v tlustém střevě přeměňuje za vzniku mastných kyselin, které jsou zdrojem energie pro střevní buňky. Tento typ vlákniny ve střevě váže vodu, zvětšuje objem výkalů, a také je změkčuje. Rozpustné vlákniny jsou pro vašeho pejska prospěšné také proto, že podporují obnovu buněk střevní sliznice. Druhým typem vlákniny je nerozpustné vláknina, která stimuluje pohyb střev. Ta je obsažená například v obilných zrnech nebo v kořenové zelenině.

Při výběru granulí bychom se tedy měli zaměřit kromě bílkovin také na obsah vlákniny, která podporuje především zdravé trávení našeho pejska.

Vitamíny a minerály

Jak je obecně známo, vitamíny a minerály podporují správné fungování organismu a posilují jeho imunitu. To platí pro lidi i pro pejsky obdobně. A stejně tak, jako si lidské tělo tyto látky neumí vytvořit samo, neumí to ani tělo našeho zvířecího miláčka. Vitamíny a minerály proto pejskovi musíme dopřát formou pečlivě vybraného krmiva, které je svým složením vyvážené a kvalitní.

A které vitamíny by měly být součástí granulí? Určitě by neměl chybět vitamín A, který pomáhá psovi v růstu a zlepšuje jeho zrak. Dalším podstatným vitamínem je vitamín D, díky kterému má pejsek zdravé kosti a zuby. Pro zdravé nervy a svaly má velký význam vitamín E, který mimo jiné také podporuje plodnost a chrání buňky organismu.

Jediný vitamín, které si psí tělo dokáže samo vytvořit, je vitamín C. Takzvané “céčko” podporuje imunitní systém, a i když si ho pejsek v játrech sám vytváří, není na škodu, když ho najdeme také ve složení krmiva. Pokud chceme, aby měl náš pes kvalitní srst a zdravou kůži, v jeho potravě nesmí chybět vitamín H neboli biotin, který mimo jiné také ovlivňuje funkci jater. V granulích by měly mít svoje místo také vitamíny B, které pejskům pomáhají udržet zdravé fungování zažívacího traktu.

Pokud je řeč o minerálech, ty jsou pro organismus stejně důležité jako vitamíny. Vápník a fosfor podporují růst kostí a zubů, sodík ovlivňuje nervový systém a tělní tekutiny, draslík pomáhá odbourávat tuky a cukry a je stejně jako chlór prospěšný pro psí trávení. Dalšími podstatnými minerály jsou hořčík a síra, které mají vliv na růst kostí.

Sacharidy

Sacharidy neboli cukry jsou další důležitou složkou, kterou bychom měli pejskovi dopřát formou kvalitního krmiva. Cukry jsou pro pejska stejně jako pro člověka zdrojem energie, takže pokud chceme, aby byl náš pejsek zdravý a vitální, musíme sledovat jejich obsah v granulích, které se chystáme koupit.

Sacharidy najdeme v rostlinných složkách krmiva, nejčastěji je zdrojem pšenice, kukuřice, rýže, oves a brambory. Z těchto rostlin pejsci nejlépe tráví brambory, rýži a oves. Pšenice a kukuřice patří mezi zdroje sacharidů, které jsou stravitelné obtížněji. U pšenice je to hlavně kvůli velkému množství lepku, a také vysokému obsahu alergenů.

Cukry můžeme rozdělit na monosacharidy, disacharidy a polysacharidy. V krmivu, které kupujeme našemu psímu mazlíčkovi, jsou nejdůležitějšími cukry poslední jmenované, tedy polysacharidy. Ty se rozloží na jednoduchý cukr, tzv. glukózu, která energeticky zásobuje například srdce a nervový systém. A co se děje v těle pejska, pokud má cukrů nadbytek? Je to jednoduché. Stejně tak jako člověk, začne i pes přibírat na váze a má sklony k obezitě, protože nadbytečná glukóza se v těle ukládá jako tuk.

I když jsou sacharidy zdraví prospěšné, ve stravě by se měly objevovat spíše v malém množství a nikdy by ve složení krmiva neměly mít větší zastoupení než bílkoviny.

Tuky

Tuky jsou stejně jako sacharidy zdrojem energie. Pomáhají také vstřebávat některé vitamíny, podporují správné fungování ledvin a reprodukci. Tuky jsou pro pejsky důležité také proto, že izolují nervová vlákna, podporují transport živin a jsou stavební látkou buněčných stěn. Pokud bychom měli říct, které z tuků jsou pro naše psí kamarády nejvhodnější, určitě to budou tuky živočišné, například rybí nebo kuřecí.

Tuky ve srovnání s bílkovinami a sacharidy dodávají tělu pejska více než dvojnásobné množství energie a zvyšují také chutnost krmiva. Tuky jsou také velmi dobře stravitelné, jejich stravitelnost se pohybuje okolo 90 %.

Kromě toho tuky umožňují využití vitamínů rozpustných v tucích a poskytují zdroj esenciálních mastných kyselin.

V jednom balení suchého krmiva pro dospělého psa by se měl obsah tuku pohybovat v rozmezí mezí 9 až 15 %.

I když všichni víme, že velké množství tuků způsobuje obezitu, a to jak u psů, tak u lidí, musíme si uvědomit, že pro tělo není dobrý ani nedostatek těchto živin. Deficit tuků se u pejsků projeví například suchou až šupinatou kůží a hrubou srstí. Pokud pes nemá dostatek tuku po delší dobu, může mít také problém s udržením ideální hmotnosti.


2. Výběr krmiva podle věku psa

Stejně jako člověk, i pejsek má v různém věku různé nároky na výživu. Štěně tak bude vyžadovat jiné složení stravy, než například pes senior. Proto jsme následující část věnovali právě výživě pro tyto dvě věkové kategorie.

Krmivo pro štěňata

Aby náš čtyřnohý kamarád vyrostl ve zdravého a vitálního psa, měli bychom jeho stravě věnovat plnou pozornost již od štěněcího věku. Malý pejsek totiž potřebuje k růstu více energie, bílkovin i minerálů, a tím pádem i krmivo vyrobené speciálně pro něj.

Stejně jako u granulí pro dospělého psa, i pro štěňátka je nejdůležitější obsah masa. I v tomto případě musíme hlídat, v jaké podobě se maso v granulích nachází, a zda se nejedná pouze o masokostní moučku a jiné vedlejší produkty živočišného původu. Obsah bílkovin v krmivu pro štěňata by se měl pohybovat od 22 do 32 %.

Každé plemeno však dospívá v dospělého psa v jiném věku a podle toho musíme jeho stravu uzpůsobit. Malá a střední plemena můžeme granulemi pro štěňátka krmit až do 12 měsíců, velká a obří plemena dospívají dříve a potřebují speciální krmivo pro štěňata velkých plemen, které zabrání možným problémům s klouby a pohybovou soustavou.

Krmivo pro psy seniory

Dalším důležitým obdobím v životě čtyřnohého kamaráda je věk seniorský. Malým, středním a velkým plemenům začíná mezi 7. a 8. rokem života, obřím už okolo 5. roku. Starší pes potřebuje krmivo s nižší energetickou hodnotou, protože je méně aktivní, a tak by přebytek energie mohl způsobit obezitu.

Naopak stravitelnost granulí by měla být co nejvyšší, aby pejska jídlo nevyčerpávalo a neunavovalo. Ve stravě psa seniora by měly být navíc dvě látky – chondroitin a glukosamin, které pomáhají pejskům s opotřebením kloubů a pohybového aparátu. Další důležitou živinou pro starší psy jsou minerální látky, které zpomalují opotřebení těla. Vhodný je například vápník, který dodává kostem potřebnou pevnost. Významnou složkou je, stejně jako v ostatních případech, vláknina, která podporuje správné fungování střev.


3. Výběr krmiva podle velikosti plemene

I když obecná pravidla platí při vybírání krmiva pro všechny psy stejně, některé faktory se můžou lišit v závislosti na velikosti plemene. Proto existují krmiva, která na obalu uvádí, pro jak velkého psa jsou určená. Malý pejsek má přeci jen na fungování svého těla jiné nároky než velký pes. Rozdíly jsou především v množství minerálních látek a stopových prvků.

Pokud máme doma malého psa, musíme počítat s tím, že jeho čelisti nejsou příliš silné. Tomu bychom měli uzpůsobit i výběr krmiva. Nechceme přece pejska trápit velkými granulemi, se kterými si ani neumí poradit, proto kupujeme takové, které jsou určeny přímo pro mini a malá plemena. Tito pejsci jsou také více aktivní, mají větší spotřebu energie, a tak krmiva určená přímo pro ně jsou energeticky vydatnější.

Nejpočetnější psí skupinou jsou středně velká plemena. Jejich kosti i čelisti jsou pevné, spotřeba energie je průměrná. Z těchto důvodů krmíme středně velké psy buď granulemi určenými speciálně pro ně, nebo můžeme i krmivem, které ve svém názvu nemá bližší specifikaci.

Velká a obří plemena jsou méně pohyblivá, s čímž souvisí i menší spotřeba energie. Pro tyto psy se vyrábí krmiva s vysokým obsahem masa, aby nabrali hodně svalové hmoty, netíhli k obezitě a nezatěžovali tak klouby. Dobré je vyvarovat se granulím malé velikosti, které by naše velké psisko mohlo lehce vdechnout.


4. Na co dát pozor

Protože pro naše pejsky chceme jen to nejlepší, je dobré vědět, na co si při výběru krmiva dávat pozor.

Jak už jsme zmínili, důležité je sledovat hlavně složení. Výrobce musí na prvním místě vždy uvádět surovinu, které je v granulích nejvíce. Takže pokud hledáme kvalitní krmivo, musí na této první pozici stát vždy maso, a to nejlépe konkrétní druh. Pokud si na obalu přečteme, že výrobek obsahuje produkty živočišného původu nebo masové deriváty, rozhodně se nejedná o kvalitní granule, které pejskovi dopřejí vyváženou a pestrou stravu.

Velký problém může v krmivu představovat také přítomnost alergenů. Nevhodnou surovinou je v tomto případě sója, vejce, mléko nebo chemické konzervanty a barviva, jako je například sorban draselný zpomalující růst plísní. Světové potravinářské organizace v tomto kontextu doporučují kupovat pro pejsky stravu konzervovanou pomocí vitamínu E, která je sice dražší, ale méně zdraví škodlivá. Dobré suché krmivo by také mělo obsahovat co nejnižší procento soli. Obecně tedy platí, že hodně obilovin, soli a málo masa značí nekvalitní krmivo pro našeho psa.


5. Cena

Všichni chceme mít naše čtyřnohé psí mazlíčky zdravé a dopřát jim co nejlepší život. Musíme však také počítat s tím, že nás to bude něco stát. Než si pejska pořídíme, měli bychom si položit otázku, kolik do něj chceme investovat.

Levná krmiva z obchodního řetězce psa sice zasytí, ale rozhodně nám neušetří peníze a ani čas. Pokud nakupujeme krmivo v supermarketu či hypermarketu, musíme být velmi obezřetní. Všechno, co říkají v televizi, nemusí být nutně pravda, a tak i krmiva, která mají perfektní reklamu, nejsou vždycky zárukou kvality. Často je tomu právě naopak.

Zárukou kvality však nejsou ani granule, za které utratíme celé jmění. Cena prostě nemusí vždy odpovídat kvalitě, proto bychom měli sledovat v první řadě složení krmiva. Určitě stojí za to najít nějakou tu zlatou střední cestu, která bude vyhovovat jak naší peněžence, tak i našemu pejskovi. Nekvalitní způsob stravy totiž zaručuje častější návštěvy veterináře, a tím pádem i větší výdaje.

Samozřejmě také záleží na velikosti plemena. Malý pejsek sní za měsíc podstatně méně než veliké psisko

Připravili jsme pro vás tabulku přibližných cen za kvalitní krmivo podle velikosti vašeho pejska.

Velikost psa

Měsíční spotřeba krmiva

Orientační cena

Mini plemeno (okolo 2 kg)

cca 1,5 kg

cca 150 Kč

Malé plemeno (okolo 10 kg)

cca 5 kg

cca 500 Kč

Střední plemeno (okolo 20 kg)

cca 8 kg

cca 800 Kč

Velké plemeno (okolo 40 kg)

cca 15 kg

cca 1 500 Kč

Obří plemeno (okolo 70 kg)

cca 20 kg

cca 2 000 Kč

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test krmiv pro psy
Průměrné hodnocení 3.8 z 36 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít