Menu

Nejlepší dárky - tipy a nápady co koupit 2022

Aktualizováno:
Autor:
Kamila Lorenzová

V kategorii dárků pro muže doporučujeme

Holicí strojky

2 000 Kč

Orientační cena

Jaký dárek vybrat dle srovnání

Pro tátu

Pro muže

Doporučujeme
Orientační cena 2 000 Kč
Pro přítelkyni

Pro ženy

Doporučujeme
Orientační cena 8 000 Kč
Letošní hit

Pro teenagery

Doporučujeme
Orientační cena 15 000 Kč
Pro zábavu

Pro děti

Doporučujeme
Orientační cena 6 000 Kč
Univerzální dárek

K svátku

Doporučujeme
Orientační cena 300 Kč
Praktický dárek

K promoci

Doporučujeme
Orientační cena 4 000 Kč
Univerzální dárek

K výročí

Doporučujeme
Orientační cena 2 000 Kč
Praktický dárek

Ke svatbě

Doporučujeme
Orientační cena 10 000 Kč

Vymyslet vhodný dárek může být někdy pořádný oříšek. Právě proto jsme pro vás vytvořili tuto stránku, která vám s výběrem pomůže. Dali jsme dohromady ty nejlepší dárky pro různé příležitosti a rozdělili je podle toho do několika kategorií. Najdete zde tak mnoho tipů nejen pod vánoční stromek, ale také k svátku, promoci nebo třeba na svatbu.

Nečekejte žádnou nudnou klasiku, originalita a nápad se cení, proto jsme se snažili zaměřit mimo jiné i na netradiční produkty, které by mohly vašim blízkým vykouzlit úsměv na tváři. Asi tušíte, že čím potěšíte malé dítě, už nemusí fungovat na dospělého přítele či manželku. I na tohle jsme mysleli a roztřídili jsme tipy i podle obdarovaných osob. U každého dárku uvádíme orientační cenu, ta však slouží pouze pro představu, za kolik zhruba koupíte průměrný produkt z této kategorie, v reálu se může výrazně lišit. Kliknutím na tlačítko „naše srovnání“ se dostanete na náš test či srovnání jednotlivých kategorií, tam můžete vybrat ten nejlepší produkt.

Pokud si ani na této stránce nevyberete, doporučujeme přečíst článek Jak vybrat dárek. V něm vám dáme pár tipů, které vás můžou navést na to pravé. Kromě toho v něm najdete i rady ohledně balení dárků a další užitečné informace.


Recenze Holicí strojky
Holicí strojky
Recenze Bezdrátová sluchátka
Bezdrátová sluchátka
Recenze Sportovní hodinky/sporttestery
Sportovní hodinky/sporttestery
Recenze Chytré hodinky
Chytré hodinky
Recenze IPL epilátory
IPL epilátory
Recenze Robotické vysavače
Robotické vysavače
Recenze Herní konzole
Herní konzole
Recenze Mobilní telefon
Mobilní telefon
Recenze Longboardy
Longboardy
Recenze Trampolíny
Trampolíny
Recenze Tříkolky
Tříkolky
Recenze Kolečkové brusle
Kolečkové brusle
Recenze Knihy
Knihy
Recenze Powerbanky
Powerbanky
Recenze Káva
Káva
Recenze Čtečky elektronických knih
Čtečky elektronických knih
Recenze Moka konvičky
Moka konvičky
Recenze Mikroskopy
Mikroskopy
Recenze Parfémy
Parfémy
Recenze Víkendová dovolená
Víkendová dovolená
Recenze Hodinky
Hodinky
Recenze Automatický kávovar
Automatický kávovar
Recenze Novomanželská dovolená
Novomanželská dovolená
Recenze Vinotéky
Vinotéky
Ocenění Pro tátu Letošní hit Pro přítele Pro přítelkyni Letošní hit Praktický dárek Letošní hit Praktický dárek Pro aktivní Pro zábavu Pro nejmenší Pro sportovce Univerzální dárek Praktický dárek Univerzální dárek Praktický dárek Pro milovníka kávy Pro badatele Univerzální dárek Společný zážitek Pro náročné Praktický dárek Společný zážitek Do domácnosti
Kategorie

Pro muže

Pro muže

Pro muže

Pro ženy

Pro ženy

Pro ženy

Pro teenagery

Pro teenagery

Pro teenagery

Pro děti

Pro děti

Pro děti

K svátku

K svátku

K svátku

K promoci

K promoci

K promoci

K výročí

K výročí

K výročí

Ke svatbě

Ke svatbě

Ke svatbě

Orientační cena 2 000 Kč 2 000 Kč 7 000 Kč 8 000 Kč 7 000 Kč 10 000 Kč 15 000 Kč 8 000 Kč 2 500 Kč 6 000 Kč 1 500 Kč 1 000 Kč 300 Kč 500 Kč 500 Kč 4 000 Kč 1 000 Kč 1 500 Kč 2 000 Kč 10 000 Kč 4 000 Kč 10 000 Kč 50 000 Kč 12 000 Kč
Potřeba přesné velikosti Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Částečně ano Ne Ne Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ano Ne Ne Ne
Obtížnost zabalení Lehké Lehké Lehká Lehké Lehké Střední Lehké Lehké Náročné Náročné Náročné Lehké Lehké Lehké Lehké Lehké Střední Střední Lehké Střední Lehké Střední Střední Náročné
Cenová kategorie $$ $$ $$ $$ $$$ $$$ $$$ $$ $ $$ $ $ $ $ $ $$ $ $ $ $$$ $$ $$ $$$ $$
Online nákup Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Na poslední chvíli Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ne Ano Ne Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ne Ano Ano Ne Ano
Top 1
Pro tátu

U holicích strojků máte tu výhodu, že je pořídíte už za pár stovek, zároveň poslouží i jako trochu luxusnější dárek, když vyberete nějaký dražší model s více funkcemi a vychytávkami. Navíc ho potřebuje skoro každý dospělý muž a určitě ho ocení. Ujistěte se však, zda nějaké svůj oblíbený už nemá nebo si zjistěte, jaký je to model, ať můžete darovat nový a lepší. Holicí strojky se prodávají v krabicích, takže s balením nebude žádný velký problém. Na trhu se jich objevuje opravdu spousta, takže ho nemusíte kupovat ani s předstihem, pravděpodobně se totiž ani před Vánoci nevyprodají.

2 000 Kč Orientační cena

Top 2
Letošní hit

Bezdrátová sluchátka v posledních letech zažívají velký boom. Především ty malé verze pro každodenní použití se na trhu neobjevují zase tak dlouho, máte tak velkou šanci, že darujete něco, co daná osoba ještě nemá. Vybírat můžete v mnoha různých cenových kategoriích. Ty nejlevnější pořídíte už za pár stovek, cena se však může vyšplhat i přes deset tisíc. Nemusíte si lámat hlavu s přesnou velikostí, dejte si ale pozor, aby byla sluchátka kompatibilní například s typem telefonu nebo zařízením, které váš blízký používá.

2 000 Kč Orientační cena

Top 3
Pro přítele

Vybíráte-li dárek pro aktivní jedince a nevadí vám investice v řádu tisíců, pak sáhněte po sportovních hodinkách. Na trhu se objevuje spousta značek i provedení, bude to tedy vyžadovat trochu času a pátrání, odměnou pro vás bude ale vděk obdarovaného. Pohlídejte si, aby funkce vybraného modelu odpovídaly sportu, kterému se člověk věnuje. U plavců nezapomeňte na to, že hodinky musí být voděodolné. Přesnou velikost vybírat nemusíte, pásky se dají různě nastavit a přizpůsobit. Dbejte však na velikost ciferníku, ať na ruku hezky sedne a není k ní například neúměrně velký.

7 000 Kč Orientační cena

Top 1
Pro přítelkyni

Vášniví uživatelé smarthphonů rozhodně ocení jejich doplnění v podobě chytrých hodinek. Využije je téměř každý, kromě různých sportovních funkcí s nimi totiž můžete například i platit, volat, psát zprávy a mnoho dalšího. Když vyberete nějaké stylové, budou navíc sloužit i jako módní doplněk. Při nákupu se řiďte hlavně podle typu telefonu, který daná osoba vlastní. Pro majitele iPhonů kupte rozhodně hodinky značky Apple, v případě ostatních modelů by totiž měli problém s jejich párováním. To stejné platí i pro jiné výrobce. Svou kreativitu a nápad můžete projevit ve vybírání různých pásků a barev, ty se dají většinou jednoduše vyměnit a nahradit jinými.

8 000 Kč Orientační cena

Top 2
Letošní hit

Nežádoucí chloupky řeší snad každá žena. Na jejich trvalé odstranění se chodilo dříve pouze do salonu, dnes se to díky IPL epilátorům dá zvládnout i doma. Na trhu nejsou moc dlouho, proto je velká šance, že je doma dívky a ženy stále nemají, nebo o nich třeba ještě ani neví. Doporučujeme ale přístroj nekupovat úplně naslepo, jedná se totiž o docela nákladnou položku. Raději se s partnerkou, sestrou, dcerou či kamarádkou před koupí poraďte, ať víte, zda ho vůbec využije.

7 000 Kč Orientační cena

Top 3
Praktický dárek

Ulehčete své partnerce, mamince či třeba přítelkyni práci a darujte jí robotický vysavač. Obecně sice platí, že pomocník do domácnosti jako dárek může někoho i urazit, tento případ považujeme ale za odlišný a věříme, že o robotickém vysavači sní nejedna žena. Doporučujeme nekupovat ten nejlevnější a raději sáhnout po opravdu funkčním a vymakaném modelu, v takovém případě už se ale bude jednat o docela nákladný dárek, tak s tím počítejte. Robotický vysavač má s krabicí trochu větší rozměry, k zabalení si proto nachystejte víc papíru i trpělivosti.

10 000 Kč Orientační cena

Pro teenagery

Herní konzole

Top 1
Letošní hit

Alespoň občasné hraní her určitě milují nejen téměř všichni náctiletí, ale také dospělí. Mnohem častěji tento dárek ocení kluci, zálibu v hraní má však i mnoho děvčat. Herní konzole zaujímají na pomyslném seznamu přání u teenagerů každoročně přední příčky. Připravte se na vyšší investici, ty nejnovější a nejlepší herní konzole stojí i přes deset tisíc. Jejich nákup nedoporučujeme nechávat na poslední chvíli, zejména před Vánoci bývají nové modely beznadějně vyprodané a je o ně obrovský zájem. Plánujete-li například koupi nově vydaného Playstationu, musíte na něj číhat i několik měsíců dopředu.

 

15 000 Kč Orientační cena

Pro teenagery

Mobilní telefon

Top 2
Praktický dárek

Jen těžko byste našli přístroj, který mladí dnes používají častěji než právě mobilní telefon. Rodiče určitě ocení jeho praktičnost, mohou se totiž se svým dítkem kdykoliv spojit a mít ho pod dozorem. Ať už kupujete pro teenagera jeho první telefon nebo jím nahrazujete starší model, máte na výběr opravdu nepřeberné množství produktů. To může být výhoda, na druhou stranu přichází na řadu nelehký úkol volby toho správného modelu. Doporučujeme si rozmyslet cenovou kategorii a poté se podívat do našeho srovnání, které vám s nákupem poradí.

 

8 000 Kč Orientační cena

Pro teenagery

Longboardy

Top 3
Pro aktivní

Pro zábavu ale také jako dopravní prostředek, longboard může sloužit obojímu, a to díky větším rozměrům a stabilitě. V tom tkví jeho zásadní výhoda a rozdíl oproti klasickému skateboardu. Jízdu na něm zvládnou i úplní začátečníci, nemusíte se ho tak bát darovat těm, kdo s podobným náčiním zatím nemají žádné zkušenosti. Přesnou velikost znát nemusíte, je ale dobré přizpůsobit jeho výběr potřebám i postavě budoucího jezdce, úplně naslepo se kupovat nedá. S nákupem vám poradí odborníci ve specializovaných prodejnách nebo náš článek Jak vybrat longboard. Připravte se na trochu složitější balení. Pokud ho objednáte z internetu, můžete obalit balícím papírem rovnou krabici, ve které vám přijde, ulehčíte si tím práci.

2 500 Kč Orientační cena

Pro děti

Trampolíny

Top 1
Pro zábavu

Skákání na trampolíně zkrátka milují všechny děti. Zaručujeme vám, že s tímto dárkem rozhodně zabodujete. Pokud máte trampolínu kam umístit a nevadí vám trochu vyšší počáteční investice, pak je ideálním dárkem. Navíc ji můžete věnovat hned několika dětem naráz, například sourozencům, takže zabijete hned několik much jednou ranou. Mezi oblíbené a hojně prodávané patří v současnosti například trampolíny Marimex. Zboží můžete objednat přes internet nebo ho zajít koupit do specializovaných prodejen nebo obchodů se sportovním vybavením. Připravte se však na trochu složitější balení kvůli větším rozměrům. Nákup nedoporučujeme nechávat na poslední chvíli, ať stihnete vyřešit všechny parametry, přeměřit zahradu a zabalení a umístění trampolíny.

6 000 Kč Orientační cena

Pro děti

Tříkolky

Top 2
Pro nejmenší

Děti zkrátka milují různá vozítka, tříkolky či odrážedla. S tímto dárkem rozhodně zabodujete a ujišťujeme vás, že se po rozbalení objeví v dětských očích nefalšovaná radost. Samotné balení vás však trochu potrápí, jelikož se nejedná o moc foremný produkt. Doporučujeme třeba sehnat nějakou obrovskou krabici, kterou následně obalíte balicím papírem. Na dítě tím rozhodně uděláte obrovský dojem a bude mít z rozbalování zážitek. Tříkolky se hodí pro ratolesti od zhruba šesti měsíců věku do tří let, těm starším už kupte raději rovnou dětské kolo.

1 500 Kč Orientační cena

Top 3
Pro sportovce

Aktivní ratolesti určitě ocení jakékoliv sportovní vybavení. Příkladem můžou být právě kolečkové brusle, ty si oblíbí děvčata i chlapci. Vybírat můžete z mnoha modelů. Velmi žádané jsou především u menších dětí takzvané „rostoucí“ brusle, které se dají podle potřeby zvětšovat či zmenšovat. Dětem totiž poměrně rychle roste noha a bez této vychytávky byste museli každý rok kupovat nové. Při nákupu si všímejte, zda máte možnost případně brusle vyměnit za jiné, pokud se netrefíte do správné velikosti nebo dítěti nebudou na noze sedět. Kromě bruslí nezapomeňte i na ochrannou výbavu v podobě helmy a chráničů.

1 000 Kč Orientační cena

K svátku

Knihy

Top 1
Univerzální dárek

Kniha patří mezi univerzální dárky, můžete ji věnovat téměř komukoliv a hodí se pro každou příležitost. I tímto způsobem lze ukázat, jak moc danou osobu znáte a co o ní víte. Najděte knihu danému člověku přímo na míru, na výběr máte nevyčerpatelnou zásobu od románů přes různé návody, až po kuchařky a průvodce. Utratit můžete od pár desítek korun, až po několik stovek či tisíc. Dejte si však pozor, ať vybraným titulem člověka spíš neurazíte, knihou se nesnažte raději nic naznačit. Vyhněte se proto třeba knížkám o osobním rozvoji a podobně.

300 Kč Orientační cena

K svátku

Powerbanky

Top 2
Praktický dárek

Nejlepší jsou takové dárky, které člověka při obdarování nejen potěší, ale taky je pak pravidelně využívá. Jedním z nich může být i powerbanka, jedná se o další poměrně univerzální dárek, se kterým potěšíte každého. Na míru ji přizpůsobíte výběrem určitého designu nebo barvy. Cenové kategorie jsou v tomto případě bohaté, powerbanka tak může představovat maličkost za pár stovek, ty nejlepší však stojí i několik tisíc. Při výběru by vás měla zajímat především její kapacita, o dalších důležitých parametrech se dozvíte v našem srovnání.

500 Kč Orientační cena

K svátku

Káva

Top 3
Univerzální dárek

Kvalitní káva patří mezi univerzální dárky, ocení ji totiž téměř všichni. Před darováním si však zjistěte, zda dotyčný vůbec kávu pije, v opačném případě mu totiž moc velkou radost neuděláte. Doporučujeme sáhnout po kávě zrnkové, opravdu kvalitní káva se většinou předem mletá ani neprodává, přišla by totiž o velkou část své chuti. Při výběru věnujte pozornost také balení, ať působí dárek skvělým dojmem už na první pohled. Spíše než jedno velké balení kupte raději více menších a různé druhy. Budete mít mnohem vyšší šanci, že se obdarovanému trefíte do chuti.

500 Kč Orientační cena

Top 1
Praktický dárek

Ukončením studia určitě nekončí čtení knih, naopak se konečně najde více času na přečtení všech odkládaných titulů. Ať už se tedy student nadobro loučí se školou, nebo v ní plánuje ještě pokračovat, čtečku elektronických knih ocení v každém případě. Mimo jiné je skvělá na cestování, je mnohem lehčí než papírová kniha a nezabere tolik místa. Cena se odvíjí od vybrané značky, kvality i velikosti, na výběr se jich na trhu nabízí spousta. Nejedná se o žádný levný dárek, některé čtečky jsou dražší než mobilní telefony. Za tvrdou dřinu a spoustu let studia si to však mnozí určitě zaslouží. Doporučujeme vybírat na internetu, v kamenných obchodech s elektronikou většinou moc druhů nenajdete.

4 000 Kč Orientační cena

Top 2
Pro milovníka kávy

Ke studiu neodmyslitelně patří káva, po jeho dokončení tak bude dotyčný nejspíš už téměř odborníkem na její druhy, styly přípravy i pití. Moka konvička by tak mohla být nejen vhodnou odměnou, ale také třeba motivací do další fáze studia. Ocení ji zejména milovníci espressa, kteří si rádi připraví podobný nápoj v pohodlí domova. Klidně ji věnujte i tomu, kdo už doma má jakýkoliv druh kávovaru, moka konvička je totiž vhodná také na cestování, takže ji může využít tímto způsobem. Pořídíte ji už za pár stovek, ty kvalitnější pak stojí okolo tisícovky. Když ji koupíte rovnou v krabici, máte vyhráno, balení pak bude hračka. Dárek posunete ještě o stupínek výš, když k moka konvičce přibalíte balíček kvalitní zrnkové kávy.

1 000 Kč Orientační cena

K promoci

Mikroskopy

Top 3
Pro badatele

K promoci či za vysvědčení se hodí vždy dávat něco, co se školou alespoň částečně souvisí a člověka třeba dovede k dalšímu zkoumání nebo rozšiřování obzorů. Tím může být například mikroskop, ten může představovat i třeba jen symbolický dárek a upomínku pro ukončení přírodovědného či medicínského oboru. Na trhu seženete kromě profesionálních mikroskopů i modely pro mladší studenty nebo pouze amatérské nadšence. Určitě se nemusíte bát ani příliš vysoké investice, pokud nepotřebujete nejvyšší kvalitu a technologie, bude vás stát okolo tisícovky. Vybrat ten nejvhodnější však nebude úplně jednoduchý úkol, vyhraďte si na to raději dostatek času.

1 500 Kč Orientační cena

K výročí

Parfémy

Top 1
Univerzální dárek

U parfému si dejte s výběrem opravdu záležet. Ideální je, když znáte oblíbenou značku a nejlépe i typ. Najdou se totiž tací, kdo svou dlouhá léta kupovanou vůni nevymění za nic na světě. Ty pak s nějakou novinkou nepotěšíte, naopak si ji nejspíš uloží do poličky s nevhodnými dárky a možná parfém ani nevyužijí. Jiné naopak potěšíte vlastní iniciativou a výběrem takové vůně, která se líbí vám. Pokud nemáte jinou možnost než vybrat parfém přes internet, pak si alespoň pročtěte různé recenze a věnujte pozornost popisu vůně. Doporučujeme také koupit rovnou dárkové balení. Působí lépe na pohled a v mnoha případech ho ani nemusíte už dodatečně balit do papíru, stačí převázat stuhou.

2 000 Kč Orientační cena

Top 2
Společný zážitek

Výročí vztahu či manželství lze oslavit i společnou dovolenou. Pokud si nepotrpíte na materiální věci a jste raději sběratele zážitků, pak je pro vás tahle možnost ideální. Domluvte se předem s partnerem či partnerkou a místo kupování zbytečností vyražte na romantický výlet. Můžete toho druhého také překvapit a na výročí vytasit dárkový poukaz. Správné a originální balení bude sice trochu oříšek, se špetkou snahy to však určitě zvládnete. Stačí třeba vytisknout fotku s cílovou destinací a vložit ji do hezké obálky. Nemusíte nutně zařizovat vše dopředu, na detailech se pak klidně domluvte s drahou polovičkou až po překvapení.

10 000 Kč Orientační cena

K výročí

Hodinky

Top 3
Pro náročné

Významná výročí si zkrátka žádají významný dárek. Ať už kupujete dárek na oslavu vašeho partnerského vztahu, manželství, nebo třeba jen daný člověk slaví výročí nějakého důležitého data, kvalitní hodinky se můžou stát dokonalou vzpomínkou na tuhle událost. Dotyčný je bude pak nosit při sobě a budou mu připomínat vás i významný moment. Vaším úkolem bude vybrat takové, aby je nasazoval s radostí a potěšením. Ať už koupíte sportovní nebo elegantní model, měl by vždy sednout k osobnímu stylu dotyčného. Přesná velikost se dá pak případně doladit až dodatečně. Téměř všechny pásky se dají upravit přímo na míru ve všech hodinářstvích a kamenných prodejnách.

4 000 Kč Orientační cena

Top 1
Praktický dárek

Automatický kávovar patří mezi dary, kterými máte velkou šanci potěšit oba novomanžele. Navíc, až vás později pozvou na návštěvu, určitě si také rádi vychutnáte čerstvě připravený nápoj z kávovaru. Ujistěte se ale, zda o přístroj vlastně stojí nebo jestli už doma jeden nemají. Při výběru byste měli také alespoň trochu znát oblíbený druh kávy novomanželů, ať víte, zda pořídit kávovar s automatickým šleháním mléka nebo bez něj. Vzhledem k větším rozměrům i hmotnosti vám dá balení trochu zabrat. Zamyslete se také nad tím, jak dárek pak na svatbu ponesete, ani jeho přeprava totiž nebude úplně jednoduchá. Velkým balíkem však uděláte určitě mnohem větší dojem, než malou nenápadnou obálkou.

10 000 Kč Orientační cena

Top 2
Společný zážitek

Ke svatbě neodmyslitelně patří také líbánky, jsou-li vám budoucí novomanželé opravdu blízcí a do dárku plánujete investovat vyšší částku, pak jim můžete dopřát právě společnou dovolenou. Romantický pobyt ale raději s dotyčnými zkonzultujte dopředu, ať zbytečně neutratíte spoustu peněz za něco, co nakonec nebude úplně podle představ. Vyřešit se to dá také poukazem do nějaké cestovní agentury, kde si pak můžou vybrat cílovou destinaci podle svého. Když nebudete chtít dárek financovat pouze sami, složte se na dovolenou třeba s dalšími hosty, nebo novomanželům alespoň přispějte skrze finanční dar. Peníze originálně zabalte a klidně připište, že jsou určeny právě na svatební cestu.

50 000 Kč Orientační cena

Ke svatbě

Vinotéky

Top 3
Do domácnosti

Vinotéka je v domácnosti nejen praktickým pomocníkem, ale při vhodném umístění plní i estetickou funkci. Při výběru se proto nezaměřujte pouze na technické parametry, ale i na celkový vzhled spotřebiče. Ocení ji především milovníci dobrého vína. Nemusíte znát přímo oblíbenou značku nebo odrůdu, stačí vědět, že budoucí novomanželé si alespoň občas rádi víno nalejí. Také si zjistěte, zda ji mají vlastně kam dát a jaká velikost bude do jejich kuchyně nebo obýváku ideální. Připravte se na trochu náročnější balení dárku, jedná se totiž o docela velký a těžký spotřebič.

12 000 Kč Orientační cena

Jak vybrat nejlepší dárek

Kupování dobrých nebo vhodných dárků se často jeví jako velmi náročný úkol. Ať už chcete potěšit partnera či partnerku, příbuzného, kamarádku nebo třeba obdarovat kolegyni z práce, s výběrem vám pomůže tento článek. V následujících kapitolách vám napovíme, nad čím se před výběrem dárku zamyslet, co mívá většinou úspěch a čemu se naopak raději vyhnout. Nakonec přidáme ještě pár tipů na balení dárků, protože i to ovlivňuje celkový dojem. 

Jak vybrat nejlepší dárek stručně:

 • Poznejte danou osobu. – Nejlepší jsou osobní dárky. Zamyslete se, co má obdarovaný rád a co dělá ve volném čase. Případně se zeptejte dalších kamarádů nebo partnerů. 
 • Záleží na příležitosti. – K svátku stačí většinou drobnost, naopak oslava životního jubilea už si žádá něco speciálního.
 • Kolik chcete za dárek utratit. – Záleží to jen na vás a na dané události. Dopředu si určete cenovou hranici a podle té se rozhodujte. 
 • Pozor na nevhodné dárky. – Láhev alkoholu pro abstinenta nebo permanentka do fitka rozhodně není dobrý nápad. 
 • Buďte originální. – To ale platí pouze v případě, že daného člověka dobře znáte a víte, co ho potěší. 
 • Spolehněte se na klasiku. – Když o obdarovaném moc nevíte, nebo vás zkrátka ani po dlouhém přemýšlení nic nenapadá, dobrou čokoládou nebo květinou většinou nic nezkazíte.

Pro koho

Dárky šité dané osobě přímo na míru většinou potěší nejvíc. Proto se před výběrem zamyslete hlavně nad tím, co má obdarovaný člověk rád, čemu se věnuje ve volném čase a co by ho mohlo potěšit. Zdá se to jako těžký úkol, ulehčit by vám ho mohli následující otázky, které vás navedou. 

 • Co dělá ve volném čase? 
 • Jaká je jeho práce? 
 • Má rád nějaké specifické značky? 
 • Sportuje? 
 • Jaké navštěvuje akce? 
 • Co mu chutná? 

Pokud dokážete odpovědět alespoň na některé z otázek, pak by vás mohlo napadnout hned několik tipů, co by se danému člověku mohlo hodit, nebo ho alespoň potěšit. 

Když o člověku nic nevíte…

Občas se samozřejmě také stane, že potřebujete vybrat dárek pro někoho, koho skoro nebo vůbec neznáte. Ať už jdete například jako doprovod na oslavu narozenin nebo zkrátka chcete obdarovat novou kolegyni v práci, nikdy není dobré příliš riskovat a doporučujeme raději sáhnout po nějakém univerzálním dárku. Dobrou čokoládu nebo kvalitní lahev vína ocení snad každý. 

K jaké příležitosti

Vedle obdarované osoby určitě věnujte pozornost také příležitosti, ke které dárek dáváte. Samozřejmě to neznamená, že by darování muselo mít nějaký důvod. Není snad většího potěšení, než když někoho obdarujete jen tak pro radost. V této kapitole ovšem rozebreme určité situace a události, ke kterým dary nejčastěji vztahují. 

Vánoce

Štědrý den bez dárků si umí představit asi málokdo. Na Vánocích je nejtěžší to, že většinou musíte najít vhodný dárek hned pro několik osob naráz. Doporučujeme tak nenechávat výběr na poslední chvíli a začít vše řešit s dostatečným předstihem, nejlépe už v listopadu. Štěstí přeje připraveným, proto si už dopředu během roku všímejte, zda třeba váš blízký nemluví o věci, která by se mu líbila a pozorujte, o co se zajímá. Nejlépe si tipy pište rovnou někde do poznámek nebo na papír, v předvánočním čase to rozhodně oceníte. 

Na druhou stranu je třeba si přiznat, že se Vánoce staly také skvělým marketingovým nástrojem prodejců. V předvánočním čase se většina zboží znatelně zdražuje a kolikrát za různé produkty utratíte víc, než ve zbytku roku (Zdroj: Investopedia.com).

Dobrým řešením tak může být například věnování dárkové poukázky, za kterou si pak obdarovaný vybere cokoliv v povánočním výprodeji. Takové řešení má dvě výhody – za dárek ušetříte, a navíc si obdarovaný může vybrat věc přesně podle svých představ. 

Oslava narozenin

V tomto případě se řiďte podle toho, kolik daná osoba slaví a jakým způsobem oslava proběhne. Ke kulatinám se většinou dávají větší a hodnotnější dárky. Naopak pokud se oslavenec rozhodne uspořádat pouze malou oslavu v úzkém kruhu, mnohdy stačí i úplná drobnost, jako je láhev kvalitního alkoholu nebo něco dobrého na zub. 

Narozeniny jsou ovšem také skvělou příležitostí k darování osobního dárku. Jestli člověka dostatečně znáte, nebojte se zariskovat a zkuste mu vybrat něco speciálního. 

Nezapomeňte se domluvit i s ostatními hosty, ať vás více nepřinese stejnou věc. Případně se s ostatními můžete domluvit na nějakém větším společném dárku, na který se finančně složíte. Oslavenec ho pak třeba ocení mnohem víc, než kdyby mu každý nosil často zbytečné drobnosti bez využití. Ve více lidech se mnohem lépe financuje dražší elektronika, poukaz na dovolenou, šperk na památku a další. 

Svatba

Svatební dary jsou dnes často nahrazovány obálkami s penězi. Není divu, svatební den si pro novomanžele většinou žádá velké výdaje, které se jim tímto způsobem mohou alespoň částečně vrátit. Není také nic horšího, než když dostanete sadu hrnků v barvě a designu, který se vám vůbec nelíbí. 

V ideálním případě se hodí s nastávajícími manželi poradit ještě před svatbou, zda si přejí něco hmotného, nebo raději finanční dar. Můžete obě možnosti i zkombinovat – věnovat peníze a k tomu nějaký menší dárek na památku nebo pro potěšení. 

Svátek

Na oslavu svátku nemusíte vymýšlet nic velkého. Stačí vybrat nějakou drobnost, která vykouzlí úsměv na tváři. Mužům kupte něco dobrého na zub, ženám nechte uvázat hezkou květinu, dětem věnujte čokoládu nebo malou hračku. Rozhodně si s tím nedělejte velkou hlavu, ke svátku od vás nebude očekávat nikdo nic extrémně hodnotného ani velkého. 

Výročí

Datum výročí si pořádně zapamatujte a dejte si pozor, ať na tento den nezapomenete, je to totiž jedna z událostí, kterou za vás většinou nikdo jiný nepohlídá. Na rozdíl od narozenin nebo jiné události na něj nedostanete pozvánku. Budete se navíc cítit velmi provinile, až váš partner nebo partnerka přijde s dárkem a vy až v tu chvíli zjistíte, že nějaké výročí vlastně máte. 

Svou drahou polovičku určitě velmi dobře znáte, proto byste měli alespoň tušit, co jí udělá radost. Často stačí si opravdu pouze vzpomenout a přinést květinu, nebo naplánovat společnou večeři. 

Oslava výročí svatby

Pokud se jedná například o významné výročí svatby, nemusí to být záležitost pouze partnerů, většinou se taková událost slaví i s rodinou a známými. V takovém případě byste na dárek neměli zapomenout. Vybírejte takový, který udělá radost oběma a mohou si ho nejlépe užít společně. 

Výročí svatby mají různé názvy, které se vztahují vždy k určitému roku. Někdo tvrdí, že jsou pojmenovaná právě podle toho, jaký dárek se k nim hodí. Nemusí to být pravidlem, může vám však dobře posloužit pro inspiraci ve vymýšlení nápadů. Přinášíme vám proto soupis alespoň těch nejdůležitějších.

 • 1. rok – bavlněná svatba
 • 5. rok – dřevěná svatba
 • 10. rok – cínová svatba
 • 15. rok – křišťálová svatba
 • 20. rok – porcelánová svatba
 • 30. rok – perlová svatba
 • 40. rok – rubínová svatba
 • 50. rok – zlatá svatba
 • 60. rok – diamantová svatba
 • 70. rok – platinová (briliantová) svatba
 • 80. a více – multi-platinová svatba

Vysvědčení a promoce

Získání diplomu, ukončení studia nebo školního roku se také hodí oslavit. Darem dotyčnému dáte najevo, že si oceňujete jeho výkony a úspěchy. Promoce a ukončení studia se trochu liší od každoročního vysvědčení. Často se dávají větší a hodnotnější dárky, vždy ovšem záleží na vašich finančních možnostech. 

V případě vysvědčení může odměna zejména pro mladší děti a teenagery sloužit jako motivace do dalších let studia. Oceňovat by se měla ale především snaha, na té totiž záleží mnohdy víc než na samotných výsledcích. Při výběru vhodného dárku na to určitě myslete. Dárkům k promoci jsme věnovali z důvodu jejich specifikací samostatnou stránku.

Významné dny v kalendáři

Aby toho nebylo málo, kromě Vánoc, narozenin, jmenin a výročí byste měli pamatovat ještě na důležité dny v kalendáři. Mnohé z nich se totiž mohou týkat vašich blízkých a určitě jim udělá velkou radost, když jim v daný den věnujete alespoň drobnost. Pro lepší přehled jsme pro vás připravili následující tabulku. 

Datum  Významný den
14. února Den svatého Valentýna
8. března Mezinárodní den žen
28. března Den učitelů
Druhá květnová neděle Den matek
1. června Den dětí
Třetí červnová neděle Den otců

Kolik za dárek utratit

Stejně tak, jako neexistuje univerzální odpověď na dokonalý dárek, nelze ani jednoznačně říct, kolik by měl vlastně stát. V první řadě záleží na vašich finančních možnostech a na tom, kolik jste ochotni za dar utratit. Obecně vám můžeme poradit jen to, že na svátek a menší oslavy můžete vybrat něco méně hodnotného, naopak svatební dar nebo významné jubileum už vyžaduje často vyšší investici. 

Pokud opravdu tápete a nejste si jistí, v jaké cenové kategorii vybírat, zkuste si odpovědět otázku, jak drahý dárek by dal onen člověk asi vám, kdyby to bylo naopak. Myslete na to zejména u událostí, kde se čeká na vzájemné předání darů, jako jsou Vánoce nebo výročí. Příliš drahým darem byste mohli toho druhého přinést do rozpaků, pokud on by vám na oplátku věnoval něco drobného. 

Před událostí, kdy si dáváte dárky vzájemně, doporučujeme za druhou stranou nejlépe dojít a domluvit se na nějakém cenovém limitu. Zajistíte si tím, že nedojde ani z jedné strany k přestřelení očekávané hodnoty daru a vyhnete se tím trapným situacím nebo zklamání.

Pozor na příliš drahé dárky

Jak už jsme naznačili výše, při vzájemném dávání dárků by protějšku nemuselo být příjemné, když dostane příliš drahý dárek a na oplátku vám dá nějakou drobnost. To ale není jediný důvod, proč se vysokým investicím do darů vyhnout. Ať už se totiž budete snažit sebevíc, nemusíte se trefit například do oblíbené značky nebo vkusu. Zbytečně tak utratíte velké peníze za něco, co si daná osoba vlastně ani tolik nepřála. 

Nezapomínejte, že Vánoce a narozeniny jsou každý rok. Pokud jednou začnete někomu kupovat drahé dárky, bude to od vás pravděpodobně očekávat i v budoucnu. Zkuste se proto zamyslet, zda to může být dlouhodobě udržitelné. Vše ale nakonec záleží na vašich finančních možnostech a vzájemném vztahu. 

NIKDY si na dárky neberte půjčku! Kvůli úrokům často zboží mnohonásobně přeplatíte, což se opravdu nevyplatí. Zvolte raději něco levnějšího nebo přispějte na dražší dárek pouze tolik, kolik si můžete dovolit. 

Originální dárky

Je jasné, že čokoládou nebo květinou většinou nic nepokazíte. Zkuste být ale nápadití a originální, hodnotu dárku totiž určuje nejen jeho cena, ale také to, jak jste se při jeho vybírání snažili a kolik jste tomu věnovali pozornosti. Dáte tak člověku najevo, že si ho vážíte. Netradičním dárkem své blízké nejen potěšíte, ale také mile překvapíte, což může být plus navíc. 

Originální nápady se ale vymýšlejí mnohem lépe, když danou osobu dobře znáte. Novému šéfovi raději přineste osvědčenou klasiku. U dobrého kamaráda nebo dlouholetých přátel můžete být mnohem odvážnější. Zamyslete se například nad adrenalinovým zážitkem, pomocníkem do domácnosti nebo technologickou vychytávkou. 

Jakým dárkům se raději vyhnout

I kategorie nevhodných dárků je poměrně individuální. To, co může jednoho potěšit, jiné naopak urazí nebo zklame. Doporučujeme se vyhnout především nákupu oblečení a bot, kromě velikosti se totiž nemusíte trefit také do vkusu. Kromě toho existuje pár dárků, u nichž se pohybujete na poměrně tenkém ledě a doporučujeme jejich koupit přinejmenším dlouze zvážit.

 • Permanentka do fitka
 • Specifické kosmetické produkty
 • Živé zvíře
 • Poukaz na plastickou operaci
 • Výživové doplňky
 • Dekorace do bytu
 • Některé kuchyňské spotřebiče
 • Úklidové prostředky a pomůcky

Možnosti vrácení nebo výměny

I když se budete snažit sebevíc a vybírat opravdu pečlivě, stejně vždy hrozí, že nakonec sáhnete po nevhodném dárku, případně koupíte špatnou velikost nebo barvu. V takových případech je dobré mít možnost dárek vrátit nebo vyměnit za jiný. Pohlídejte si to už před samotnou koupí, pak už může být totiž pozdě. 

Při nákupu online na e-shopu můžete vždy využít možnost bezplatného vrácení do 14 dnů bez udání důvodu, pro zboží z kamenných obchodů to ale neplatí (Zdroj: mpo.cz). Zejména před Vánoci však spousta prodejců nabízí prodlouženou dobu na vrácení nebo výměnu, což se vyplatí. Nevhodný dárek se dá sice prodat i na bazaru, tam za něj ale nikdy nedostanete plnou částku. 

Tipy na balení dárků

Nákupem dárku to nekončí, záleží totiž i na jeho zabalení. Pokud patříte mezi zručné šťastlivce, pak máte vyhráno. Ti méně šikovní mohou svěřit tento nelehký úkol balícím službám, nebo sáhnout po dárkové taštičce. 

I tady ovšem platí, že se cení především snaha, nikdo se na vás určitě nebude zlobit, když balící papír nebude dokonale navazovat, nebo ho trochu pomuchláte. Když budete tápat, nebo opravdu nevíte jak na to, zkuste si na Youtube najít instruktážní video, objevuje se jich tam velká spousta. 

Co s měkkými dárky?

Takzvané “měkké” dárky jako je oblečení, textilie či spodní prádlo jsou na balení nejnáročnější. V tomto případě se nejlépe jeví právě dárková taštička. Trváte-li na balícím papíru, ulehčete si práci a porozhlédněte se doma po prázdných krabicích od bot nebo elektroniky. Do těch pak neforemný dárek umístěte, krabice se bude balit mnohem lépe.

Produkt můžete do krabice buď vložit a zabalit celý, nebo obalit zvlášť dno krabice a víko. Tím druhým způsobem zajistíte, že se balicí papír nepotrhá a krabice se může klidně využít opakovaně.

Ekologické balení dárků

Ten pohled znají asi všichni – pár dní po Vánocích přeplněné koše a kontejnery horami balicího papíru, krabicemi a taškami. Věděli jste ale, že se většina balicích papírů nedá ani zrecyklovat? Křídový a voskovaný papír patří rovnou do směsného odpadu, to stejné platí i o termopapíru. To navíc nemluvíme o energeticky obrovsky náročné výrobě a balení papírových rolí do plastů.

Pozor si dejte také na obyčejnou lepicí pásku. Pokud ji nalepíte na krabici, už ani tu pak nemůžete hodit do kontejneru na papír. Sáhněte raději po papírové lepicí pásce, ta má na sobě většinou přírodní lepidlo a je recyklovatelná. Největší ekologické „zlo“ však představují dárkové tašky, ty se totiž vyrábí z ropy, což je neobnovitelný zdroj.

Pokud vám na ekologii záleží a chcete naší planetě trochu ulehčit, pak by vám k balení dárků mohlo pomoci pár následujících tipů:

 1. Používejte recyklovatelný balicí papír. Vybírejte papíry s certifikátem FCS. Zaručuje, že dřevo na výrobu papíru pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů. Kupujte nejlépe recyklovatelný papír, na trhu se dnes objevují už i různé značky vyrábějící eko papíry, vybírat můžete z různých variant i designů.
 2. Zabalte dárky do novin nebo či vysloužilých knih. Využijte staré noviny, mapy nebo knihy. Vytvoříte tím originální a stylové balení. Tímto způsobem ušetříte nejen přírodu, ale také svoji peněženku.
 3. Ušijte dárkové pytlíčky. Ze starých látek nebo nenošeného oblečení se dají udělat krásné dárkové pytlíčky, do kterých pak produkty pouze vložíte. Na internetu najdete spoustu nápadů a návodů, jak si takový pytlíček ušít jednoduše svépomocí.
 4. Utahujte provázkem. Místo barevných stuh použijte při balení klasický přírodní provázek. K ekologickému balicímu papíru se bude hodit mnohem víc i vzhledově.
 5. Ozdobte přírodními materiály. Ekologicky zabalené dárky rozhodně nemusí být nudné ani ošklivé. Ozdobit se dají větvičkou ze stromu, šiškou, sušeným pomerančem, kouskem skořice a dalším. Stačí vyjít na procházku a dívat se kolem sebe, co by se dalo využít.

 

Často kladené otázky k dárkům

Jak a jaký dárek vybrat?

Nejlepší jsou osobní dárky, kterými dáte najevo, že daného člověka znáte a zajímáte se o něj. Zkuste se proto před výběrem zamyslet co má rád nebo co dělá ve volném čase. Zkuste si odpovědět tyto otázky, které vás navedou. Výslednou hodnotu dárku neurčuje pouze jeho cena, ale také čas a snaha vynaložená na jeho výběr. Proto si s tím dejte trochu práci a nekupujte první věc, co vám v obchodě padne pod ruku.

Co dát člověku, který má všechno?

Nejhůře se vybírají dárky lidem, kteří zkrátka „mají všechno“ a cokoliv potřebují či chtějí, to si koupí. Zkuste ale vymyslet něco originálního nebo darovat zážitek, dotyčný by pak mohl být i tak překvapený. V krajní nouzi lze samozřejmě sáhnout i po nějakém univerzálním dárku, lahev dobrého alkoholu nebo něco dobrého na zub se hodí vždy.

Jak zabalit měkký dárek?

Pokud nejste příliš manuálně zruční, ulehčete si práci a neforemné či měkké dárky dejte do dárkové taštičky. Balení vám usnadní například i jakákoliv prázdná krabice, kterou určitě najde každý doma. Dárek dejte nejprve do ní a až pak vytáhněte balicí papír, pravidelné tvary se budou balit lépe. Další tipy na balení dárků najdete v této kapitole.

Co dělat s nevhodným dárkem?

Co nejdříve si zjistěte, zda náhodou nemůžete nevhodný dárek ještě vrátit nebo vyměnit. Tato možnost je hlavně u zboží zakoupeného online přes e-shop. U kamenných prodejen to ale bývá složitější. Každopádně je ideální na tuto situaci myslet už před samotnou koupí dárku. Více o možnostech vrácení píšeme v této kapitole.

Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila je členkou redaktorského týmu našeho webu už více než rok. Téma dárků vytvořila od úplných základů. Moc dobře ví, jak může být občas složité trefit se blízkému člověku do vkusu nebo vymyslet originální dárek každý rok k narozeninám, Vánocům nebo třeba na výročí. Dala proto dohromady velkou spoustu tipů, které vám pomohou ve výběru ideálního produktu. Kromě toho má pod palcem srovnání nejrůznější elektroniky i spotřebičů, proto dokáže poradit, který dárek se opravdu hodí, a co je naopak pouhý módní výstřelek s dobrým marketingem.

Použité a další zajímavé zdroje

https://www.moneysavingexpert.com/shopping/christmas-savings/ 

https://www.czso.cz/csu/czso/cri/trzby-obchodniku-vanocni-ocekavani-funguji-2014-ge5tpi2d9l 

KŘIVÁNKOVÁ, Radka. Ozdobné balení dárků. Vydavatelství MAC. 2011. 

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 20 hlasů