Menu

Nejlepší dárky pro muže – tipy a nápady co koupit

Aktualizováno:
Autor:
Kamila Lorenzová

V kategorii vánočních dárků doporučujeme

1423 Aps Rumový kalendář 2022 / 2023

2 000 Kč

Orientační cena

Jaký dárek pro muže vybrat dle srovnání

Nejlepší adventní kalendář

Vánoční

Hodnocení Výborné
Orientační cena 2 000 Kč
Letošní hit

Pro přítele

Doporučujeme
Orientační cena 2 000 Kč
Pro kutila

Pro tátu

Doporučujeme
Orientační cena 4 000 Kč
Pro vášnivého hráče

Pro bratra

Doporučujeme
Orientační cena 600 Kč
Praktický dárek

Pro manžela

Doporučujeme
Orientační cena 8 000 Kč
Praktický dárek

Pro dědu

Doporučujeme
Orientační cena 1 000 Kč
Pro fajnšmekra

Pro šéfa

Doporučujeme
Orientační cena 1 500 Kč

Dárky pro muže jsou snad tou nejnáročnější disciplínou vůbec. Jen málokterý vám narovinu řekne, co by si vlastně přál. Většinou mají všechno a co nemají, to si zkrátka sami koupí. Na vás toho už poté moc nezbyde, a tak je potřeba být opravdu kreativní. Narozeniny, Vánoce, svátek, výročí a další události se střídají s takovou rychlostí, že se časem originální nápady vyčerpají a úkol vybrat vhodný dárek je čím dál těžší.

Pro všechny tyto případy jsme pro vás připravili výběr těch nejoblíbenějších dárků pro muže. Mysleli jsme při tom na mladé, ale i ty nejstarší. Nezáleží proto na tom, zda zrovna sháníte dárek pro bratra, manžela, šéfa nebo třeba dědečka, na naší stránce najdete nápady pro všechny věkové kategorie. U jednotlivých tipů pak můžete kliknout na naše srovnání daného produktu. To vám pomůže v orientaci na trhu a ulehčí samotný nákup.

Pokud si nejste jisti, který z našich tipů se bude vašemu blízkému líbit, doporučujeme vám přečíst si také článek Jak vybrat dárek pro muže. V něm vám prozradíme, jak při rozhodování postupovat, co mají kteří muži nejraději a čemu se naopak vyvarovat, ať se vyhnete nepříjemným situacím. Pokud hledáte obecné tipy na dárky doporučujeme vám naši samostatnou stránku věnovanou nejlepším dárkům.


Vánoční

Hodnocení Produkt Klady Zápory Orientační cena Aktuální cena
Top 1
Výborné
Nejlepší adventní kalendář
 • Různé druhy
 • 2 degustační skleničky
 • Dárkové balení
 • Nejsou známy přesné druhy
 • Vysoká cena
2 000 Kč Koupit v obchoděZobrazit nabídky

Recenze 1423 Aps Rumový kalendář 2022 / 2023
1423 Aps Rumový kalendář 2022 / 2023
Recenze Bezdrátová sluchátka
Bezdrátová sluchátka
Recenze Herní konzole
Herní konzole
Recenze Sportovní hodinky/sporttestery
Sportovní hodinky/sporttestery
Recenze Aku vrtačky
Aku vrtačky
Recenze Fotopast
Fotopast
Recenze Holicí strojky
Holicí strojky
Recenze Deskové hry
Deskové hry
Recenze Parfémy
Parfémy
Recenze Zastřihovače Philips OneBlade
Zastřihovače Philips OneBlade
Recenze Navigace na motorku
Navigace na motorku
Recenze Hodinky
Hodinky
Recenze Adrenalinový zážitek
Adrenalinový zážitek
Recenze Tlakoměry
Tlakoměry
Recenze Elektrokola
Elektrokola
Recenze Trekingové hole
Trekingové hole
Recenze Whisky
Whisky
Recenze Káva
Káva
Recenze Knihy
Knihy
Ocenění Nejlepší adventní kalendář Letošní hit Pro vášnivého hráče Pro sportovce Pro kutila Pro myslivce Praktický dárek Pro vášnivého hráče Univerzální dárek Praktický dárek Praktický dárek Pro fajnšmekra Letošní hit Praktický dárek Letošní hit Pro sportovce Pro fajnšmekra Pro milovníka kávy Univerzální dárek
Kategorie

Vánoční

Pro přítele

Pro přítele

Pro přítele

Pro tátu

Pro tátu

Pro tátu

Pro bratra

Pro bratra

Pro bratra

Pro manžela

Pro manžela

Pro manžela

Pro dědu

Pro dědu

Pro dědu

Pro šéfa

Pro šéfa

Pro šéfa

Hodnocení Výborné
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Orientační cena 2 000 Kč 2 000 Kč 15 000 Kč 7 000 Kč 4 000 Kč 4 000 Kč 2 000 Kč 600 Kč 2 000 Kč 1 000 Kč 8 000 Kč 4 000 Kč 5 000 Kč 1 000 Kč 50 000 Kč 1 500 Kč 1 500 Kč 500 Kč 300 Kč
Potřeba přesné velikosti Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ano Ne Ne Ne Ano Ne Ne Ne
Obtížnost zabalení Lehké Lehké Lehké Lehká Střední Lehké Lehké Lehké Lehké Lehké Lehké Lehké Střední Lehké Náročné Náročné Střední Lehké Lehké
Cenová kategorie $$ $$ $$$ $$ $$ $$ $$ $ $ $ $$ $$ $$ $ $$$ $ $ $ $
Online nákup Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Na poslední chvíli Ne Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ne Ano Ano Ano Ano

Recenze nejlepších dárků pro muže

Top 1
Nejlepší adventní kalendář
Výborné Celkové hodnocení
 • Různé druhy
 • 2 degustační skleničky
 • Dárkové balení
 • Nejsou známy přesné druhy
 • Vysoká cena

Adventní kalendáře stále více získávají na popularitě a jsou vhodným dárkem v období před příchodem Vánoc, tedy například jako překvapení na Mikuláše, k svátku, k narozeninám, ale třeba i jen tak. Tento rumový adventní kalendář se navíc jen tak nezkazí, takže ho můžete darovat i přímo pod stromeček a pokud to obdarovaný vydrží, může si ho nechat na příští rok.

Rumový kalendář obsahuje celkem 24 malých lahviček rumu, každá má objem 20 mililitrů. Degustační vzorky doslova provázejí světem rumu, nachází se zde vzorky z různých zemí s různým stylem zpracování, aromatem i chutí. S každou lahvičkou objevíte něco nového. Navíc se nejedná o žádné profláknuté značky, takže překvapí i zaryté milovníky rumu a pokročilejší znalce.

2 000 Kč Orientační cena

Top 1
Letošní hit

Bezdrátová sluchátka se stala hitem posledních let, ne každý si je však ještě stihl koupit, nebo zatím neví, jak moc praktická a skvělá věc to je. Pokud mezi ně patří i váš přítel, pak využijte příležitosti a věnujte mu je. Jejich výhoda spočívá v tom, že je seženete v mnoha různých cenových kategoriích, cena začíná na pár stovkách, ty nejkvalitnější pak ale stojí i několik tisíc. Zůstává však jen na vás a vašich finančních možnostech, které vyberete. Osobní nádech lze dárku dodat pomocí nabíjecího pouzdra. Seženete ho v mnoha barvách a různých motivech.

2 000 Kč Orientační cena

Pro přítele

Herní konzole

Top 2
Pro vášnivého hráče

Ne nadarmo se říká, že v dospělých mužích stále přežívá duše malého kluka. Herní konzole proto nejsou jen pro chlapce a děti, právě naopak je velmi ocení také ti starší. Buďte ve střehu zhruba po první polovině roku, na podzim totiž tradičně vycházejí nové generace nejprodávanějších herních konzolí Xbox a Playstation. Připravte se ale na poměrně vysokou investici v řádu tisíců. Odměnou vám bude nadšení v očích a vděk obdarovaného. Pokud máte zálusk na nejnovější modely, pak nenechávejte koupi na poslední chvíli, před Vánoci bývají často úplně vyprodané.

 

15 000 Kč Orientační cena

Top 3
Pro sportovce

Ať už váš přítel či manžel dělá jakýkoliv sport, uděláte mu radost sportovními hodinkami neboli sporttestery. Před jejich koupí si však zjistěte, zda mají odpovídající funkce pro daný druh sportu. Například plavci potřebují, aby byly sportovní hodinky vodotěsné, turisti zase ocení výškoměr a podobně. Určitě tedy nevybírejte pouze podle vzhledu, ale zaměřte se i na funkce. Přesnou velikost znát nemusíte, pásek hodinek se dá klasicky upravit dle potřeby.

7 000 Kč Orientační cena

Pro tátu

Aku vrtačky

Top 1
Pro kutila

Baví ho neustále něco vyrábět, předělávat, montovat a opravovat? Pak zjistěte, jestli už má doma aku vrtačku. Pokud ne, je to pro vás skvělá příležitost a rozhodně s ní zabodujete. To stejné platí i v případě, kdy nahradíte už starou opotřebovanou vrtačku za zbrusu novou. Aku vrtaček zkrátka není v dílně nikdy dost a vždy se hodí. Člověk nemusí být ani zrovna Bořek stavitel, aby mu udělala radost, alespoň občas ji potřebuje téměř každý. Nejčastěji se prodává v plastovém kufříku spolu s příslušenstvím. Ten se může někdy trochu hůře balit, umístěte ho proto nejprve do nějaké větší krabice a až tu pak obalte papírem. Ulehčíte si tak práci a dárek bude vypadat líp.

4 000 Kč Orientační cena

Pro tátu

Fotopast

Top 2
Pro myslivce

Ať už je váš tatínek myslivec, nebo ho třeba jen baví pozorování zvířat a zajímá se o ně, pak ho určitě potěší fotopast. Jedná se o ideálního pomocníka v mapování pohybu zvěře, stále více lidí ji však používá také pro ochranu majetku. Může se tak hodit téměř každému. Muži navíc milují všechny různé technologie, takže si buďte jisti, že i samotné ovládání, nastražování a prohlížení fotek se stane oblíbenou zálibou. Výběr vhodné fotopasti však není nic jednoduchého, proto koupi raději nenechávejte na poslední chvíli a zjistěte si o těchto zařízeních co nejvíce informací.

4 000 Kč Orientační cena

Top 3
Praktický dárek

Holení vousů představuje jednu z největších starostí každého muže. Holicí strojek ho značným způsobem usnadňuje a alespoň pro občasné případy by ho měl mít doma snad každý. Na trhu se objevují stále nové technologie a vychytávky, starší strojky navíc nemusí už moc dobře fungovat, baterie se po chvíli vybije nebo se na ně už nevyrábí náhradní hlavice. Proto muži určitě uděláte radost, když mu darujete nějaký nový model. Pořídíte ho už za pár stovek, pokud ale víte, že ho bude obdarovaný používat denně, pak doporučujeme koupit nějaký kvalitní a investovat do něj i několik tisíc.

2 000 Kč Orientační cena

Pro bratra

Deskové hry

Top 1
Pro vášnivého hráče

Trávíte s rodinou často společný čas? Pak obdarujte svého bratra nějakou zábavnou deskovou hrou, při společných večerech ji určitě využijete. Na výběr jich máte hned celou řadu a finančně se nejedná o žádnou extrémně vysokou investici. Vyberte ideálně takovou, která bude bavit především bratra, úplně nejlépe ho pak nechte napoprvé vyhrát, uděláte mu tím radost rovnou dvojnásobnou. Balit se vám bude dobře, většina deskovek má naprosto ideální a tvar i velikost.

600 Kč Orientační cena

Pro bratra

Parfémy

Top 2
Univerzální dárek

Parfém patří mezi univerzální dárky, kterými potěšíte každého. Musíte ale vybrat správnou vůni, jinak tomu bude přesně naopak. Pokud bydlíte s bratrem ve stejné domácnosti, pak stačí navštívit koupelnu nebo jeho pokoj a mrknout se na oblíbenou značku nebo typ parfémů. Existují však lidé, kteří žádnou vyhrazenou vůni nemají, u těch to pak máte trochu složitější a musíte se pokusit jim trefit do vkusu. Při nákupu přes internet se řiďte popisem vůně, nejlepší je však navštívit nějakou kamennou prodejnu a vše si pečlivě očuchat.

2 000 Kč Orientační cena

Top 3
Praktický dárek

Klasický holicí strojek nebo zastřihovač může být občas trochu nuda. Zkuste být trochu nápadití a pořiďte místo nich zastřihovač vousů Philips OneBlade. Tento produkt se stal za posledních pár let u mužů jedním z nejoblíbenějších, má totiž poměrně univerzální využití a holení s ním je rychlé a pohodlné. Praktickým dárkem zkrátka zabodujete, před jeho koupí si však zjistěte, zda ho bratr ocení a jestli třeba nepoužívá na holení úplně něco jiného. Můžete nenápadně při rozhovoru tohle téma nahodit a dopředu si tak zmapovat terén. Případně se zeptejte někoho z kamarádů, přítelkyně nebo kohokoliv blízkého, kdo by vám mohl poradit.

1 000 Kč Orientační cena

Top 1
Praktický dárek

Motonavigace patří mezi ty nejčastější dárky, které si vášniví motorkáři přejí. Pokud máte jednoho takového doma a nevadí vám trochu vyšší pořizovací cena, pak s její koupí rozhodně neváhejte. Na delších vyjížďkách a výletech určitě přijde vhod. Při výběru si dejte pozor, ať se jedná opravdu o GPS navigaci na motorku, má totiž svá určitá specifika a od té klasické do auta se v mnohém liší. Zjistěte si také, jaké příslušenství má v základním balení, ať ho můžete případně rovnou dokoupit. Neberte výběr na lehkou váhu a opravdu si s ním dejte záležet. Pokud si ani po přečtení našeho článku Jak vybrat navigaci na motorku nebudete vědět rady, nechte si poradit od odborníka v kamenné prodejně.

8 000 Kč Orientační cena

Pro manžela

Hodinky

Top 2
Pro fajnšmekra

Muži si většinou potrpí na kvalitní produkty. Na rozdíl od žen si zakládají spíše na kvalitě než na kvantitě, to platí i o oblečení a doplňcích. Hodinky jsou navíc prakticky jediným šperkem, kterému se žádný muž nebrání. Rozhodně tak doporučujeme nekupovat levné za pár stovek, tady musíte zkrátka počítat s vyšší investicí v řádu tisíců. Svého muže určitě dobře znáte, odhadnete proto s přehledem typ a styl hodinek, který se k němu hodí. Zda musíte znát přesnou velikost záleží na provedení pásku. S koženým páskem většinou nebývá problém, ten kovový však musí často sednou přesně na ruku. Nedělejte si s tím ale starosti, většina obchodů nabízí následnou úpravu na míru zdarma.

4 000 Kč Orientační cena

Top 3
Letošní hit

Statistiky ukazují, že zážitkové dárky patří u mužů k těm vůbec nejoblíbenějším. Milovníky adrenalinu potěšíte například poukázkou na tandemový seskok padákem, let vrtulníkem nebo letadlem, případně jízdou v rychlém sportovním autě. Svého manžela jistě dobře znáte, takže dokážete odhadnout, co vše zvládne, a která z aktivit by ho mohla nadchnout ze všeho nejvíc. Nesnažte se ho ale do ničeho nutit, má-li strach z výšek, pak by vám za bungee jumping asi příliš nepoděkoval. Dárek můžete pořídit přes zážitkovou agenturu, tam vám často dokonce rovnou vystaví i dárkovou poukázku, kterou už pak stačí dát pouze do hezké obálky.

5 000 Kč Orientační cena

Pro dědu

Tlakoměry

Top 1
Praktický dárek

Starším lidem při blahopřáni k narozeninám přejeme vždy pevné zdraví, dejte jim proto něco, co jim zdraví pomůže pohlídat. Měření krevního tlaku už totiž dávno není pouze výsadou lékařských ordinací, na trhu seženete spoustu přístrojů, se kterými se dá zvládnout jednoduše v pohodlí domova. Při výběru dbejte především na jednoduchost ovládání a uživatelskou přívětivost, ať obsluha přístroje nedělá i samotnému prarodiči sebemenší problém. Spolehněte se na známé a ověřené značky, kvalitní měřič krevního tlaku pořídíte už za zhruba tisíc korun.

1 000 Kč Orientační cena

Pro dědu

Elektrokola

Top 2
Letošní hit

Jízdní kola s elektromotorem zažívají v posledních letech obrovský boom. Oblíbili si je nejen senioři, těm výrazně pomohou nejen při sportování, ale představují pro ně také ideální dopravní prostředek. Jedná se však o opravdu vysokou investici. Pokud je takový dárek mimo váš rozpočet, zkuste se domluvit s více lidmi a na kolo se složte, případně na něj vašemu dědečkovi pouze přispějte v podobě finančního daru. Určitě byste ale měli najisto vědět, že o takový dárek vůbec stojí a využije ho. V opačném případě byste totiž zbytečně vyhodili desítky tisíc. Pro seniory se nejlépe hodí elektrokolo se sníženým rámem, lépe se jim na něj nasedá. Balení bude docela problém, tak velkou krabici nejspíš neseženete a trpělivé obalovat celé kolo balicím papírem vám zabere spoustu času.

50 000 Kč Orientační cena

Top 3
Pro sportovce

Pro stále aktivní prarodiče se jako vhodný dárek nabízí trekingové hole. Ať už váš dědeček vyráží pouze na kratší procházky nebo se vydává na delší túry, v obou případech se mu budou hodit. Pomůžete mu tím zlepšit jeho fyzičku i zdraví. Pravidelná chůze s dvojicí hůlek v rukou totiž přináší řadu benefitů a jejich používání dokonce doporučují i odborníci a lékaři. Při koupi si dejte pozor na jejich velikost, ať odpovídá výšce postavy daného člověka. Trochu vás potrápí i následné balení, jedná se totiž o poměrně neforemný a hůře obalitelný předmět. V krajním případě to však s balicím papírem vzdejte a připevněte na hole pouze hezkou mašli.

1 500 Kč Orientační cena

Pro šéfa

Whisky

Top 1
Pro fajnšmekra

Obdarovaný nemusí být nutně milovník a pravidelný konzument alkoholu, aby dokázal ocenit lahev dobré whisky. Uděláte s ní radost jak opravdovému znalci, tak i úplnému laikovi. Stačí vybrat kvalitní a hezky vypadající lahev, ať vypadá případně dobře i vystavená na poličce a udělá dojem. Nekupujte žádný levný alkohol, cena za lahev by se měla pohybovat minimálně okolo jednoho tisíce. Dají se koupit i whisky už rovnou v dárkovém balení, v takovém případě vám odpadá jedna starost. Samotná lahev se totiž docela obtížně balí, dá se to však jednoduše vyřešit dárkovou taštičkou.

1 500 Kč Orientační cena

Pro šéfa

Káva

Top 2
Pro milovníka kávy

Balením dobré a kvalitní kávy nikdy neuděláte chybu. Milovníky kávy potěšíte a když se člověku náhodou netrefíte do vkusu, stále může šálek kávy nabídnout alespoň návštěvám, takový dárek se zkrátka neztratí, podobně jako lahev vína. Vyberte ideálně nějaké hezké a reprezentativní balení, ulehčíte si tím práci. Zvolte zrnkovou kávu, i když třeba dotyčný nemá automatický kávovar, vždy si ji může namlít. Už namleté kávy většinou nejsou tolik kvalitní a ztrácí své aroma.

500 Kč Orientační cena

Pro šéfa

Knihy

Top 3
Univerzální dárek

Knihu můžete darovat ke každé příležitosti. Seženete ji v mnoha cenových kategoriích. jedná se o poměrně univerzální dárek, kterým potěšíte téměř každého, když vyberete ten správný titul. O daném člověku musíte ale alespoň něco vědět a podle toho volit žánr. Cestovatele potěší knižní průvodci, muži obecně mají rádi knihy o osobním rozvoji, zajímavostech nebo historii. Knihu objednáte přes internet nebo lze zajít do knihkupectví, případně do specializovaných prodejen. Nákup klidně nechte na poslední chvíli, knihu můžete brát jako takovou poslední záchranu, když vás nic jiného nenapadne nebo nic neseženete.

300 Kč Orientační cena

Jak vybrat dárek pro muže 

Každý muž je jiný, nedáme vám proto jednu zaručenou radu, která by platila úplně na všechny. Tento článek by vás měl však alespoň navést na dobrý nápad nebo poskytnout inspiraci, co za dárek vybrat. Napovíme vám, nad čím se třeba při vybírání dárku zamyslet, dáme tipy na nejoblíbenější dárky a prozradíme, na čem si muži nejvíce zakládají a jak je potěšíte. 

Jak vybrat dárek pro muže stručně: 

 • Poznejte ho. Před výběrem si o daném člověku zjistěte co nejvíce, uvědomte si, co ho baví, co rád dělá a jaké věci se mu líbí. 
 • Berte ohled na věk. Starší muži by například nemuseli ocenit nejnovější technologické výstřelky nebo náročné adrenalinové zážitky. 
 • Buďte originální. Ponožky a trenky jsou sice univerzální a potěší, zkuste ale vymyslet něco neotřelého a třeba i překvapit. 
 • Nepřehánějte to s cenou. Drahý dárek nutně nemusí být hned dobrý. Většinou záleží spíše na tom, jakou si dáte s výběrem práci a zda dokážete daného člověka dobře odhadnout. 
 • Vyhněte se trapasům. Dejte si pozor, ať nedáte abstinentovi lahev alkoholu a nesnažte se ani nic naznačit permanentkou do fitka, tím obdarovaného místo potěšení spíše naštvete. 

Pro koho 

Vždy samozřejmě záleží primárně na tom, pro koho dárek kupujete. Od toho se pak bude odvíjet nejen typ dárku ale často i jeho cena. Základem je člověka dobře znát a vědět o něm co nejvíce informací, v takovém případě pak máte vyhráno. Pro své blízké však nakupujete dárky docela často a pravidelně, proto po pár letech mohou dojít nápady. Právě pro tyto případy jsme pro vás napsali následující řádky. 

Pro bratra 

Asi jen málokoho znáte tak dobře, jako vlastního bratra. Máte-li spolu blízký a pohodový vztah, pak si můžete dovolit i nejrůznější vtipné nebo bláznivé dárky. Klidně tedy upusťte uzdu své fantazii a zkuste vybrat něco, čím vašeho bratra nejen potěšíte, ale třeba i pobavíte a rozveselíte. 

Pokud navíc s bratrem sdílíte stále jednu domácnost, pak máte další výhodu. Mrkněte k němu do pokoje nebo do koupelny a zjistěte, co používá, jaké značky má rád. Najdete-li například zbytek oblíbeného parfému, který už dochází, opište si název a věnujte mu nový.

Obdobně to můžete udělat i s oblečením. Pokud plánujete třeba koupit nějaké tričko nebo jiný kousek, podívejte se bratrovi do skříně na štítky jeho kousků, z nich zjistíte velikost, ale i oblíbenou značku, kterou rád nosí. 

Pro kamaráda 

Při vybírání dárku pro kamaráda samozřejmě záleží na tom, jak dlouho se znáte. Pokud se jedná o opravdu dlouholetého přítele, pak k výběru můžete přistupovat téměř stejně, jako byste vybírali dárek pro svého bratra. Kamarádi bývají často ve stejném nebo alespoň podobném věku jako vy, to berte jako výhodu a využijte ji. Zamyslete se nad tím, co mají vaši vrstevníci rádi a co využívají. 

Pro přítele 

Partneři patří mezi ty, které byste ve většině případů už měli docela dobře znát. Využijte tuto výhodu a věnujte mu dárek přímo na míru. Zamyslete se nad tím, co ho baví, co má rád a o čem třeba už dlouhé týdny mluví. Nebojte se být v tomto případě kreativní, u přítele si to můžete dovolit.

Pro manžela 

S dárky pro manžela je to podobné jako s těmi pro přítele. Pokud se však jedná o dlouholeté manželství a několik darů už jste si navzájem předali, časem mohou docházet nápady. Na trhu se však stále objevují nějaké novinky, zejména ty technologické. Zkuste tedy zapátrat, zda by některá z nich nepotěšila právě vašeho muže. 

Pro tatínka 

Kupování darů pro tatínky patří mezi ty nejtěžší disciplíny vůbec. Rozhodně se ale není čeho bát, paradoxně to jsou totiž ti nejvděčnější a nejméně nároční příjemci darů. Určitě nepohrdnou ani praktickým dárkem v podobě holicího strojku nebo nějaké menší elektroniky, kterou používají každý den.

Pro dědečka 

Starší muži bývají už klidně a rozumnější. Pro prarodiče navíc musíte vybírat dárek s ohledem k jejich věku, zapomeňte proto na divoké adrenalinové zážitky. Nedoporučujeme ani kupovat smartphony a jiné technologické vychytávky, pokud si o ně člověk sám dopředu neřekne. I když se vám to může zdát jako nejlepší nápad, senioři mívají se zvykáním si na nové věci a učením se s technologiemi občas problém a často na to nemají chuť ani trpělivost. 

S čím ale rozhodně neuděláte chybu je něco dobrého na zub. Podívejte se také po knížkách, starší muži mají většinou rádi číst si o dějinách nebo zajímavostech ze světa přírody. Pokud si opravdu vůbec nevíte rady, co by vašeho dědečka mohlo potěšit, zajděte pro radu k babičce případně k vašim rodičům, kteří ho také dobře znají. 

Dárek podle záliby 

Jak už jsme naznačili v úvodu tohoto článku, nejdůležitější je daného člověka hlavně dobře znát a vědět, co ho baví a čemu se věnuje ve volném čase. Pokud to nevíte, zkuste se alespoň poptat kamarádů nebo se třeba podívat na Facebookový profil, projet pár fotek nebo informací, které by vám v tomto ohledu mohly napovědět. 

Sportovci 

Ať už se váš blízký věnuje fotbalu, hokeji nebo třeba jen chodí do posilovny, v každém případě vám to poskytuje velkou spoustu příležitostí pro vhodný dárek. U pokročilejších sportovců nedoporučujeme příliš kupovat základní vybavení, to mají totiž většinou zajištěné, lépe mu rozumí a vybírají si ho sami. Vy se však můžete porozhlédnout po různých doplňcích třeba v podobě bezdrátových sluchátek, sportovních hodinkách a podobně. Hodí se také spotřební zboží, jako jsou výživové doplňky a další. 

Oblíbený sport o člověku také mnohé prozradí. Fotbalistovi nemusíte kupovat nutně třeba balón nebo dres, pravděpodobně ho ale potěší například vstupenka na nějaký fotbalový zápas nebo třeba jen hrnek s logem oblíbeného fotbalového klubu. Téměř při každém sportu je důležitá fyzička i pevné zdraví, proto dalším tipem může být i poukaz na masáž nebo do sauny.  

Motorkáři a milovníci aut

Auto či motorka je sice primárně dopravní prostředek, pro někoho může být ale také zálibou nebo dokonce členem rodiny. Zejména co se motorek týče, muži jim často propadají a stávají se jejich koníčkem. Dárky pro milovníky vozidel seženete snad ve všech cenových kategoriích, takže se toho určitě nemusíte bát. 

Navigaci do auta jistě znáte, věděli jste ale, že existuje i GPS navigace na motorky? Na delší výlety se zaručeně hodí. Dobrým tipem může být i alkohol tester, různé vychytávky do auta nebo třeba nabíjecí kabely. Hledáte-li pouze drobnost, pak kupte hezký přívěsek na klíče s oblíbenou značkou nebo vyrytým jménem či monogramem. 

Kutilové 

Víte o svém blízkém, že neustále něco opravuje, kutí, vyrábí nebo předělává? Pak mu kupte něco do výbavy, na výběr toho máte spousta. Od různého nářadí, vrtáků, přes pořadače a kufříky až po pracovní oblečení. Při práci se často něco ztrácí a ničí, takže i když náhodou koupíte věc, kterou už dávno má, v budoucnu se určitě bude hodit. 

Skvělým tipem můžou být i různé vychytávky, o kterých daný člověk třeba ani neví, a proto je ještě nemá. Příkladem je třeba magnetický náramek, který si dáte při práci na ruku a pohodlně k němu přichytíte různé šroubky, matičky a klíče. Jsou pak neustále po ruce a neztrácejí se po dílně. Potěšit by mohlo i předplatné nějakého tematického časopisu, kde najde člověk nápady a užitečné rady po celý rok. 

Milovníci hudby 

Hudbu má rád každý, najde se však spousta mužů, kteří se v ní doslova vyžívají. Těm pak můžete koupit nejen CD či vinylovou desku s hity oblíbené kapely, ale zajisté je potěší i různá zařízení a doplňky pro přehrávání hudby. Dejte si však pozor, opravdoví fajnšmekři si totiž často velmi potrpí na kvalitu. Takové přehrávače jsou pak velmi finančně náročné a jejich výběr navíc není rozhodně nic jednoduchého. 

Gentlemani 

Muži, které označujeme za gentlemany nebo byznysmeny, bývají často sebevědomí, cílevědomí a potrpí si na kvalitní věci. Podle toho pak musíte přistupovat i k výběru dárku. Neznamená to, že musíte nutně za dárek utratit desetitisíce. Luxusní produkty se objevují i mezi obyčejným zbožím. Jsou-li mimo váš rozpočet drahé hodinky, pak sáhněte třeba alespoň po luxusním deníku, psacích potřebách nebo kvalitní láhvi alkoholu. 

Mnozí pánové o sebe také rádi pečují, v takovém případě se určitě nebojte vybrat různé kosmetické produkty nebo parfém. V posledních letech si svou oblibu získaly především tzv. Barbershopy neboli pánská holičství, ta často nabízí svým zákazníkům dárkové poukázky, které můžete svému blízkému koupit. 

Nebojte se praktických dárků 

Mnoho lidí se mylně domnívá, že praktickým dárkem potěšíte především ženy. Není tomu tak, i muži je dokáží ocenit a někteří dokonce víc, než byste očekávali. Pánové totiž obecně docela neradi nakupují a budou vám vděčni, když tento úkol převezmete za ně a například oblečení nebo holicí strojek vyberete za ně. 

Vždy se ale zaměřte na takové produkty, které muž opravdu využije. V tomto ohledu je tak docela důležité o něm alespoň něco vědět a znát jeho zvyky. Mezi nejuniverzálnější praktické dárky pak patří určitě spodní prádlo a ponožky, s tím u mužů zkrátka neuděláte chybu nikdy. 

Adrenalinové dárky a zážitky 

Většina mužů miluje adrenalin a zábavu. Často takový dárek ocení mnohem víc než materiální věci. Zkuste proto zapátrat ve vašem okolí nebo na internetu a věnujte zážitek ve formě poukazu. Ten pak stačí jen vyrobit nebo vytisknout a strčit do hezké obálky. 

Pro inspiraci přinášíme pár tipů na oblíbené adrenalinové zážitky: 

 • Jízda v luxusním sportovním voze
 • Bungee jumping
 • Tandemový seskok padákem
 • Vyhlídkový let letadlem nebo vrtulníkem
 • Vstup do střelnice
 • Paintball 

 

TIP! Ovládáte-li alespoň částečně nějaký grafický program nebo editor fotek, zkuste si s poukazem trochu pohrát a dodejte mu vtip a nápad. Například při věnování skoku padákem si najděte na internetu ilustrační fotku parašutisty a v programu pak vyměňte jeho hlavu za fotku obdarovaného. Kromě pobavení mu bude navíc hned jasné, co to vlastně dostal. 

Hračky pro muže

Určitě nám dáte za pravdu, že velká spousta mužů i v dospělosti alespoň částečně zůstává stále malými chlapci, především pak co se zájmů a zábavy týče. Máte-li ve svém okolí někoho takového, pak se nemusíte vůbec řídit jeho věkem, ale naopak se mrkněte do trochu netradiční kategorie zboží a zabrouzdejte do dětského světa. 

Věřte nám, že i dospělým uděláte radost třeba autíčkem či letadlem na ovládání. Samostatnou oblastí jsou pak herní konzole, ty milují chlapci i muži napříč všemi věkovými kategoriemi. Připravte se ale na možnost, že po rozbalení nejnovějšího Xboxu nebo Playstationu nedá obdarovaný nějakou dobu ovladač z ruky. Konzole však nabízí i možnost hraní pro celou rodinu a vyblbne se na nich každý.

Statisticky nejoblíbenější dárky pro muže 

Každý muž je jiný a co potěší jednoho, nemusí ocenit druhý. Existuje však spousta obecně oblíbených a chtěných darů. Mapuje je statistický výzkum, který byl proveden na základě dotázání celkem 1 100 respondentů (Zdroj: Giftingwho.com). Můžete se proto spolehnout na statistiku a pravděpodobnost, že se zrovna s danou kategorií trefíte do černého.

Aby byly výsledky přehlednější, seřadili jsme je od těch nejoblíbenějších. Znamená to, že nejvíce respondentů uvedlo, že by jej dostali nejraději. 

 1. Zážitek (44,5 %) – tato nehmotná kategorie dárků zvítězila u mužů s velkým náskokem hned v několika věkových kategoriích, především pak u dospělých mužů ve věku 30 – 45 let. 
 2. Oblečení a doplňky (20,9 %) – možná vás to překvapí, ale i muži rádi dostávají oblečení, boty a různé doplňky jako jsou opasky nebo tašky. Překvapivě tato kategorie zvítězila u starších mužů 65+. 
 3. Elektronika (12,7 %) – elektroniku rádi dostávají především mladší muži a chlapci od zhruba 13 do 25 let. 
 4. Alkohol (6,4 %) – lahví dobrého a kvalitního alkoholu potěšíte hlavně muže starší 40 let.
 5. Hračky/hry (5,5 %) – asi vás nepřekvapí, že hračky a hry ocení věková skupina od 13 do 18 let, často je však zmiňovali i mnohem starší muži. 
 6. Vtipné dárky (5,5 %) – tady se skrývá největší rozdíl mezi mužem a ženou v oceňování oblíbených dárků. Zatímco ženy by vtipný dárek rozhodně nechtěly, muži je mají rádi. 

Co muži rozhodně nedávat 

Najdou se i dárky, které muže rozhodně nepotěší. Určitě to neplatí univerzálně pro všechny, s níže zmíněnými dárky však s největší pravděpodobností dobrý dojem neuděláte. 

Věková kategorie Nevhodné dárky 
Mladí do 18 let  alkohol 
Dospělí  nekvalitní předměty, bytové dekorace, neoriginální parfém
Senioři  náročný adrenalinový zážitek, složité technologie a elektronika

Při nakupování oblečení buďte obezřetní, nespoléhejte na svůj vlastní vkus a raději se řiďte podle toho, co daný muž sám rád nosí. Zkuste vypozorovat jeho osobitý styl a oblíbené značky. Pokud si nejste jisti, pak věnujte raději dárkovou poukaz na nákup, není to sice moc originální, na druhou stranu neriskujete, že se člověku netrefíte do noty. 

Úplně zapomeňte také na jakékoliv napodobeniny a neoriginální provedení produktů. Neplatí to jen pro napodobeniny značkového oblečení, pozor si dejte i na parfémy. Chcete-li ušetřit, pak kupte raději levnější, ale originální produkt. 

Kolik za dárek pro muže utratit 

V tomto případě rozhodně neplatí pravidlo že čím dražší dárek, tím lépe. Věřte nám, že nejen muži mnohem více ocení vaši snahu a nápaditost. Pokud si dáte s výběrem dostatečnou práci, dá se dokonalý dárek pořídit i za pár korun. 

Muži mají obecně rádi osobité dárky. Chlapské ego potěší třeba předmět s vyrytým monogramem, tuto možnost často nabízí výrobci kožených doplňků jako jsou pásky, peněženky a podobně. Tímto způsobem pak můžete i naprosto obyčejnou věci posunou na vyšší úroveň.

O ceně přemýšlejte také v případě vzájemného předávání darů. Před Vánoci nebo výročím je dobré se s partnerem domluvit na nějakém cenovém limitu a ujasnit si svá očekávání, ať se vyhnete možnému následnému zklamání z jedné nebo druhé strany. Hodnotnější dárky dávejte na kulatiny nebo na oslavu jiných opravdu významných událostí.

Často kladené otázky k dárkům pro muže

Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila patří do našeho stálého týmu redaktorů. Jako žena moc dobře ví, jak může být vybírání vhodného dárku pro muže náročné. Tento úkol však vždy bere primárně jako výzvu a snaží se vždy přijít s originálním nápadem. Na základě svých zkušeností i nasbíraných informací vám dokáže poradit, nad čím se před výběrem zamyslet, čím obdarovaného potěšíte a čemu se naopak raději vyhnout. Produkty pro pány ji nejsou cizí, na našem webu se stará například o téma holicích strojků nebo porovnává lahve whisky a rumů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 20 hlasů

Další oblíbené testy a recenze