Nejlepší dárky k svátku - Tipy a nápady jaký dárek 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší dárky k svátku - tipy a nápady co koupit

Aktualizováno:
Únor 2022
Autor:
Kamila Lorenzová

V kategorii dárků pro ženy doporučujeme

Fény na vlasy

800 Kč

Orientační cena

Jaký dárek k svátku vybrat dle srovnání

Letošní hit

Pro ženy

Doporučujeme
Orientační cena 400 Kč
Pro kutily

Pro muže

Doporučujeme
Orientační cena 700 Kč
Pro milovníky kávy

Univerzální dárky

Doporučujeme
Orientační cena 1 000 Kč
Výbava do domácnosti

Pro děti

Doporučujeme
Orientační cena 600 Kč

Při dnešním pohledu do kalendáře jste s překvapením zjistili, že váš blízký má nebo brzy bude mít jmeniny a vy nevíte, co mu dát? Pak jste na správné stránce. Právě zde totiž najdete náš pečlivý výběr těch nejoblíbenějších dárků k svátku. Mysleli jsme přitom jak na ženy, tak i na muže či na děti. Kromě toho jsme doplnili i tipy na univerzální dárky, se kterými potěšíte zkrátka každého, nemusíte přitom dopodrobna znát jeho zájmy nebo přesnou velikost.

U jmenin bývá při blahopřání nejdůležitější fakt, že si na danou osobu vůbec vzpomenete. Často tedy stačí připojit nějakou drobnost, nemusíte za dárek k svátku utrácet tisíce. Někdo si však naopak na oslavu svého jména potrpí mnohem víc než třeba na narozeniny. Pokud se jedná přesně o případ vašeho blízkého, doporučujeme výběru toho správného daru věnovat větší pozornost. Další inspirace najdete například na samostatných stránkách dárku pro ženy nebo pro muže.

Nezapomeňte, že jmeniny jsou pouze jedním z typů svátků, které se během celého roku slaví. Sehnat dárek ke Dni svatého Valentýna nebo na Den matek může být také někdy oříšek. Přehled všech svátků a mnoho dalších informací najdete v tomto článku. V něm se věnujeme nejen výběru správného daru, ale najdete zde například i seznam nejčastějších českých jmen.


Recenze Aroma difuzéry
Aroma difuzéry
Recenze Fény na vlasy
Fény na vlasy
Recenze Kosmetické kufříky
Kosmetické kufříky
Recenze Smoothie makery
Smoothie makery
Recenze Aku šroubováky
Aku šroubováky
Recenze Kapesní nože
Kapesní nože
Recenze Rumy
Rumy
Recenze Batoh na výlety
Batoh na výlety
Recenze Moka konvičky
Moka konvičky
Recenze Nic v plechovce
Nic v plechovce
Recenze Powerbanky
Powerbanky
Recenze Bezdrátová sluchátka
Bezdrátová sluchátka
Recenze Deskové hry
Deskové hry
Recenze Počítačové hry
Počítačové hry
Recenze Den v zábavním parku
Den v zábavním parku
Recenze Dětské elektrické kartáčky
Dětské elektrické kartáčky
Ocenění

Letošní hit

Praktický dárek

Drobnost pro radost

Výbava do domácnosti

Pro kutily

Praktický dárek

Pro fajnšmekry

Sportovní výbava

Pro milovníky kávy

Žertovný dárek

Praktický dárek

Letošní hit

Výbava do domácnosti

Pro vášnivé hráče

Letošní hit

Praktický dárek

Kategorie

Pro ženy

Pro ženy

Pro ženy

Pro ženy

Pro muže

Pro muže

Pro muže

Pro muže

Univerzální dárky

Univerzální dárky

Univerzální dárky

Univerzální dárky

Pro děti

Pro děti

Pro děti

Pro děti

Orientační cena 400 Kč 800 Kč 500 Kč 3 500 Kč 700 Kč 600 Kč 500 Kč 800 Kč 1 000 Kč 100 Kč 500 Kč 2 000 Kč 600 Kč 500 Kč 1 000 Kč 600 Kč
Potřeba přesné velikosti Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Obtížnost zabalení Lehké Lehké Střední Lehké Lehké Lehké Střední Střední Střední Lehké Lehké Lehké Lehké Lehké Střední Střední
Cenová kategorie $ $ $ $$ $ $ $ $ $ $ $ $$ $ $ $ $
Online nákup Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Na poslední chvíli Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano

Dámy doslova milují všechny různé vůně. Ať už jsou to parfémy, vonné tyčinky, aroma lampy nebo třeba jen vonné svíčky, ženy se v nich zkrátka vyžívají. Poslední roky si svou popularitu získávají právě aroma difuzéry, což je typ vůně do domácnosti či kanceláře. Jejich výhoda spočívá v tom, že většina z nich funguje zcela automaticky a mnoho z nich slouží také jako zvlhčovače vzduchu. Jelikož se jedná navíc o stylový doplněk, měli byste se snažit vybrat takový difuzér, který hezky zapadne do interiéru obdarované. Dalším nelehkým úkolem pak bude vybrat tu správnou vůni. S ověřenými značkami však určitě neuděláte chybu.

400 Kč Orientační cena

Vysoušeč vlasů ocení každá žena. Pokud tedy alespoň tušíte, že ho doma postrádá, nebo by potřebovala obměnit starý kus, pak se z něj stává skvělý tip na dárek k svátku. Největší výhoda spočívá v tom, že ho seženete už za pár stovek, takže není potřeba nějaké větší investice. Záleží však jen na vás, jak moc kvalitní a v jaké cenové kategorii zařízení koupíte. Další výhodou je jeho dostupnost, najdete ho ve všech obchodech s elektronikou nebo jednoduše objednáte online. Krabice s fénem má mimo jiné i ideální velikost na zabalení, hravě to zvládnou i ti méně zdatní.

800 Kč Orientační cena

Starší děvčata, mladé slečny i dámy v jakémkoliv věku kosmetiku zkrátka milují. U samotných produktů může být někdy poměrně složité trefit se přímo do vkusu, odhadnout správný odstín make-upů nebo oblíbené výrobky obecně. Z těchto důvodů nedoporučujeme věnovat přímo kosmetiku, sáhněte raději po kosmetickém kufříku, kosmetických organizérech nebo taštičkách. Jejich výběr není tak složitý a zvládnou ho i ti, kterým je svět krásy a kosmetiky na míle vzdálený. Každopádně se hodí znát oblíbenou barvu nebo třeba množství produktů, které bude třeba do kufříku vměstnat, ať koupíte správnou velikost.

500 Kč Orientační cena

Smoothie makery jsme sice zařadili do kategorie dárků pro ženy, mnohdy se však hodí také pro muže. Ocení je především ti, kteří si zakládají na zdravém životním stylu. Jedná se o skvělou pomůcku k přípravě ovocných a zeleninových nápojů. Nemusí jít o žádnou velkou investici, smoothie maker pořídíte už za pár stovek. I proto ho považujeme za vhodný praktický dárek k svátku, kterým určitě potěšíte. Mixér bývá zpravidla už zabalený v krabici společně s náhradními lahvemi a případně i dalším příslušenstvím, jeho balení tak bude poměrně snadné.

3 500 Kč Orientační cena

Tohoto pomocníka by měl mít doma snad úplně každý, i když to zrovna není vášnivý kutil. Akumulátorový šroubovák najde své využití při přidělávání poliček, montování nábytku i během drobných oprav. Jedná se sice primárně o mužskou výbavu, možná byste se ale divili, jak často ho ocení i ženy. Určitě nemusíte kupovat hned ten nejlepší a nejdražší na trhu. Zejména pokud ho kupujete danému člověku pouze jako doplněk do výbavy pro občasné využití, stačí vám k jeho koupi pár stovek. Zaručujeme, že s tímto dárkem zaručeně překvapíte, budete originální a při každém jeho použití si na vás obdarovaný s vděkem vzpomene.

700 Kč Orientační cena

Říká se: každý správný muž má u sebe nůž. Jen těžko proto budete hledat lepší a vhodnější dárek pro pány k svátku, než je právě kapesní nožík. Vybírat můžete z celé řady produktů od těch obyčejných za pár stovek až po drahé kousky švýcarské kvality. Vyrytí monogramu nebo jména do těla nožíku posune dárek ještě o kousek výš, stačí pohledat na internetu, který prodejce tuto možnost nabízí. Doporučujeme se dívat po kapesních nožích již umístěných v dárkovém balení, ulehčí vám to následnou práci. Na některé typy se hodí rovnou pořídit i hezké kožené pouzdro.

600 Kč Orientační cena

Lahví kvalitního alkoholu neurazíte téměř nikoho, pokud se tedy zrovna nejedná o zapřísáhlého abstinenta. U kultivovaných nápojů s historií, kterým rum bezpochyby je, máte však výhodu, že nemusí být pouze na pití, ale třeba i do sbírky. V úplně krajním případě, kdy se opravdu do chuti netrefíte, může klidně dárek posunout dál, rum se zkrátka neztratí a patří mezi ty jistější dary. Klidně ho tedy věnujte k svátku i těm, u kterých si nejste stoprocentně jisti, že patří mezi rumové milovníky. Třeba se jimi po ochutnání nakonec přeci jen stanou. Vlastní zkušenost je sice při výběru nejlepší, pokud se však podíváte na naše srovnání a koupíte některou z doporučovaných lahví, určitě neuděláte chybu. Rum lze objednat i online, v takovém případě ale pečlivě zvažujte vhodného prodejce, ať vám nepřijde jen vlhký balík plný rozbitého skla.

500 Kč Orientační cena

Časté výletníky a milovníky turistiky rozhodně potěšíte kvalitním batohem. Dejte si však pozor, někteří si kromě praktičnosti potrpí i na estetickou stránku a trefit se do vkusu nemusí být úplně jednoduchý úkol. Pokud ale dotyčného dobře znáte, či dokonce na výlety vyrážíte společně, neměl by to pro vás být žádný problém. Přesnou velikost sice znát nemusíte, hodí se ale dobře odhadnout, jak velký batoh bude potřeba, zda volit menší na jednodenní cesty, nebo s větším objemem pro vícedenní výšlapy. Docela oříšek bude i balení dárku, batohy bývají totiž docela neforemné, vyřešit to můžete velkou dárkovou taškou.

800 Kč Orientační cena

Moka konvička patří mezi užitečné pomocníky pro přípravu kávy. Na rozdíl od domácích kávovarů je navíc přenosná, takže si ji člověk může brát všude s sebou. Mimo jiné ji tak ocení i cestovatelé a ti, kdo dlouho nevydrží na jednom místě, ale nechtějí se připravit o šálek oblíbené domácí kvalitní kávy. Pořídíte ji už za pár stovek, cena se však může vyšplhat i na několik tisíc. Záleží na tom, jak kvalitní a vychytaný model zvolíte. Do dárkového balení se nabízí přihodit pytlíček kvalitních kávových zrn.

1 000 Kč Orientační cena

Zeptali jste se dotyčného, co by si od vás přál dostat, a on odpověděl „nic“? S touto situací se potkává pravidelně téměř každý. Možná vás to nikdy nenapadlo, ale takové přání mu můžete vlastně jednoduše splnit. Pomůže vám s tím žertovný dárek nazvaný jako Nic v plechovce. Zaručujeme vám, že příště si dotyčný svou odpověď raději pořádně promyslí. Nejvíce se hodí pro ty, kdo už zkrátka mají úplně všechno a další věci nepotřebují. Na lahvičce se navíc nachází vtipný a trefný popisek, který dotahuje celý vtip k dokonalosti.

100 Kč Orientační cena

Přenosné nabíječky neboli powerbanky patří mezi praktickou výbavu, kterou potřebuje a ocení zkrátka každý. Jejich pořizovací cena začíná na pár stovkách, takže se skvěle hodí jako drobný dárek k jmeninám. Klidně se však můžete rozhodnout investovat vyšší částky, za ty pak pořídíte třeba i velkokapacitní zařízení pro nabíjení notebooků a podobně. Na internetu seženete i výrobce, kteří zvládnou na powerbanku natisknout nebo vyrýt jméno, s takovým dárkem pak uděláte na svátek stoprocentně dojem. Objednávku personalizované powerbanky však nesmíte nechat na poslední chvíli, její případná výroba bude nějakou dobu trvat. Tu obyčejnou ale seženete téměř všude jak v e-shopech, tak i kamenných prodejnách s elektro zbožím.

500 Kč Orientační cena

Bezdrátových sluchátek najdete na trhu nepřeberné množství. Ty nejlepší z nich stojí hned několik tisíc, pokud však hledáte dárek k svátku v řádech stokorun, i tak si jistě vyberete. Stačí se podívat po těch s příznivou cenou, v našem velkém srovnání bezdrátových sluchátek jich najdete hned několik. Na běžné použití se hodí spíše ty peckové, hráči počítačových her zase ocení sluchátka přes hlavu. Vyrábí se dokonce třeba speciální pro plavce, záleží tak na tom, jaké má oslavenec primárně zájmy a které ze sluchátek využije nejvíc.

2 000 Kč Orientační cena

Dalším skvělým tipem na dárek k svátku jsou společenské hry. Ty nejen že potěší, ale také se postarají o budování rodinných vztahů a zabavení všech členů domácnosti. Kupujte je s ohledem na věk dítěte, ne všechny jsou například vhodné pro ty nejmenší. Pokud jste dlouhou žádnou stolní hru nepořizovali, podívejte se na oblíbené novinky. Možná vás však překvapí, že se mimo jiné na předních příčkách drží takové ty klasiky, které byly oblíbené už několik desetiletí zpátky, třeba jen v pozměněné verzi. Nakonec pro vás máme ještě jednu dobrou zprávu, krabice bývají přesně v takové velikosti, že se vám budou hezky balit do papíru. Zajisté to zvládnou i ti méně zdatní.

600 Kč Orientační cena

Ať už je vaše dítě vášnivým hráčem na počítači, nebo má doma herní konzoli, novým herním titulem ho určitě potěšíte. Případně se můžete podívat po rozšíření těch stávajících, které už vlastní. Určitě se v první řadě řiďte jeho zájmy. Pokud si opravdu nevíte rady, zeptejte se klidně na přímo, případně vyzpovídejte kamarády, kteří vám s výběrem určitě poradí. Vedle samotných her se nabízí pořídit i další vybavení. Vhod přijde třeba nová herní myš nebo bezdrátová klávesnice. Nakonec záleží na vašich finančních možnostech a na tom, jak velké či drahé dárky jste k svátku zvyklí darovat. Všechny uvedené produkty však pořídíte za pár stovek, jejich cena se však může klidně vyšplhat i na tisíce.

500 Kč Orientační cena

Materiální dárky dostávají děti k narozeninám, Vánocům, za vysvědčení a podobně. Navíc se jich většinou sejde hned několik od různých rodinných příslušníků a občas je jimi dítko doslova zahlcené. Na svátek proto můžete být trochu originálnější a naopak věnovat zážitek, který si užijete třeba i společně. Dobrým tipem může být návštěva zábavního parku. Děti budou určitě nadšené také z kina, zoologické zahrady nebo motokár. Nemusíte vyrábět ani žádný poukaz, nejlepší je ratolesti udělat překvapení klidně rovnou v daný den. Pokud vám to však časové možnosti nebo jiné okolnosti nedovolí, vytiskněte nebo nakreslete barevný a nápaditý voucher.

1 000 Kč Orientační cena

Pokud hledáte hezký a zároveň praktický dárek, pak vyberte dětský elektrický zubní kartáček. Zabijete tím hned dvě mouchy jednou ranou. Uvidíte, že kromě radosti tím vylepšíte často obávanou ústní hygienu. Čištění zubů totiž děti s elektrickým kartáčkem baví mnohem více než s tím klasickým. Některé z nich navíc lze propojit s aplikací v mobilním telefonu a ta pak hlídá správnost a pravidelnost čištění. Nezapomeňte se podívat do našeho srovnání elektrických kartáčků, ať máte představu, na co se při výběru toho správného zaměřit.

600 Kč Orientační cena

Jak vybrat dárek k svátku

Svátek můžete pojmout jako skvělou příležitost k tomu, ukázat svým známým a blízkým, že vám na nich záleží, a udělat jim radost. Po jakém dárku ale sáhnout? Nejspíš vás potěšíme, protože v tomto případě si s ním nemusíte příliš lámat hlavu. Mnohem důležitější je totiž fakt, že si vůbec vzpomenete. Pak už stačí přání doplnit pouze nějakou drobností, která vykouzlí úsměv na tváři.

Pokud si však s výběrem dárku chcete dát opravdu záležet a nespokojíte se s klasickou čokoládou, pak se začtěte do následujících řádků. Poradíme vám, nad čím se před koupí dárku k svátku zamyslet a přidáme zajímavé tipy. Svátky v následujících kapitolách rozebereme dopodrobna, vedle jmenin se zmíníme i o jiných významných dnech v roce.

Jak vybrat dárek k svátku stručně:

 • Berte ohled na zvyky oslavence – Mnozí lidé jmeniny vůbec neslaví, pro jiné jsou zase důležitější než narozeniny. Od toho se pak odvíjí i výběr správného dárku.
 • Ujistěte se o správné variantě jména – Dejte si pozor, ať Vítovi nepřejete na Vítězslava a podobně.
 • Originalita se cení – K svátku se skvěle hodí například vtipné dárky nebo žertovné předměty.
 • Pokud si nejste jisti, vsaďte na klasiku – Čokoládou nebo lahví dobrého vína nikdo nepohrdne.
 • Stanovte si rozpočet – Ten se mimo jiné odvíjí i od vašich finančních možností. Většinou k svátku stačí koupit pouze drobnost.

Pokud se zajímáte i o dárky k jiným příležitostem, jistě pro vás mohou být přínosné i naše další stránky s výběrem nejlepších dárků k promoci nebo svatebních darů.

Druhy svátků

Pod pojmem svátek si nejspíš většina lidí představí klasické jmeniny, na které také nejčastěji sháníme dárky pro naše blízké a známé. Svátků však během roku slavíme hned celou řadu, určitě proto stojí za to připomenout si, jaké nás každý rok potkají. O některých z nich si následně povíme i více informací.

 • Jmeniny
 • Státní svátky
 • Významné dny

Jmeniny

Slavení jmenin původně vychází z katolických tradic. Tahle informace pro vás může být poměrně důležitá, protože v některých křesťanských rodinách či komunitách bývají jmeniny považovány za důležitější oslavy než třeba narozeniny. Křesťané v daný den totiž oslavují nejen samotné jméno, ale i činy konkrétního světce a svého patrona.

Běžně však Evropané nepovažují své jmeniny za nijak důležité datum. Často se k nim pouze blahopřeje bez předání daru. Pokud je vám však někdo blízký nebo mu zkrátka chcete k této příležitosti udělat radost, dárek jistě potěší. Termíny oslav se řídí dle občanského kalendáře.

Jména v českém občanském kalendáři

Kalendáře mají poměrně bohatou a zajímavou historii. Dříve v nich byla uváděna pouze křesťanská jména blahoslavených a svatých. Po nástupu komunismu byl u nás však dříve církevní kalendář nahrazen občanským jmenným kalendářem, v mnohém z něj však vychází.

Když po revoluci zanikl monopol Obchodních tiskáren na tisk kalendářů a skončila Komise pro kalendárium, přestala platit jakákoliv jednotná pravidla pro vydávání jmenné části kalendářů. Z toho důvodu dnes nemusí mít kalendáře jednotnou podobu, především co se uvádění jmen týče (Zdroj: Kalendar.eu). Rozhodně to neznamená, že by byl každý kalendář jiný, existují však ojedinělé případy, kdy například vydavatelé přidávají různá jména k jiným datům. Na tento problém však v praxi téměř nenarazíte.

Když jméno v kalendáři chybí…

V současné době se stále častěji setkáváme s případy, kdy rodiče rádi dávají dětem cizí nebo netradiční jména, která však v klasickém českém kalendáři chybí. Děti pak mohou být ochuzeny o slavení svátku, což bývá nešťastné hlavně tehdy, když sourozenec své místo v kalendáři má a slavit může.

Pokud vás taková skutečnost trápí, jednoduše se na český kalendář neomezujte a zabrouzdejte třeba do těch zahraničních. V některém z nich s naprostou jistotou na dané jméno narazíte.

Státní svátky

Kromě jmenin u nás však slavíme i jiný typ svátku, kdy jedněmi z nejvýznamnějších bývají takzvané státní svátky. Ty mají občanům doslova připomínat tradice a události, které formují českou státnost. Jinými slovy se skrze ně vracíme k významným dnům v českých dějinách. Co je však pro většinu lidí mnohem důležitější, je fakt, že se nejčastěji oslavují volnem.

Ohledně pracovního volna a zavřených obchodů však často panuje trochu zmatek. Především bývá zákonem omezena otevírací doba prodejen, to však platí pouze pro některé státní a některé tzv. ostatní svátky, o kterých si povíme v další kapitole. Níže pak také najdete tabulku, která otevírací dobu obchodů osvětluje.

Ostatní svátky

Vedle státních svátků slavíme i další velmi významné svátky. Netýkají se sice konkrétně vzniku či historie naší republiky, to však neznamená, že by nebyly důležité. Patří sem Velký pátek, Velikonoční pondělí, Svátek práce, Štědrý den či 1. a 2. svátek Vánoční. Trochu zvláštní případ je pak 1. leden, ten spadá to státních i ostatních svátků, slaví se Nový rok a zároveň Den obnovy samostatného Českého státu.

Jak už jsme naznačili výše, v tyto dny musíme počítat s omezenou pracovní dobou jak na úřadech a ve firmách, tak i v obchodech. Některé prodejny musejí být v určité dny ze zákona zavřené. Zákon o prodejní době platí pro obchody s plochou nad 200 m2. Někteří prodejci však své podniky zavírají i v případě, že se jich zákaz přímo netýká.

Ve které kdy mají mít obchody ze zákona zavřeno? Odpověď najdete v následující tabulce:

Zavřeno Otevřeno 
 • 1. ledna – Nový rok
 • Velikonoční pondělí
 • 8. května – Den vítězství
 • 28. září – Den české státnosti
 • 28. října – Den vzniku samostatného českého státu 
 • 24. prosince – Vánoce (od 12 hod.)
 • 25. prosince – 1. svátek vánoční
 • 26. prosince – 2. svátek vánoční 
 • Velký pátek 
 • 1. května – Svátek práce
 • 5. července – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 
 • 6. července – Den upálení mistra Jana Husa 
 • 17. listopadu – Den boje za svobodu a demokracii 
 • ostatní významné dny 

 

Významné dny

U významných dnů vám žádný jednotný seznam nenabídneme, je jich totiž velká spousta a každý si do této kategorie může vlastně zařadit cokoliv, co mu přijde důležité. Vypíšeme vám proto pouze ty nejoblíbenější, ve které spousta lidí pořizuje dary a drobné dárky pro své blízké.

 • 14. února – Den svatého Valentýna je svátek všech zamilovaných. Vaši drahou polovičku potěšíte květinou nebo dobrou večeří.
 • 8. března – na Mezinárodní den žen obdarujte svou maminku, partnerku či kamarádku, které si vážíte.
 • 22. dubna – na Den Země vyrazte ven do přírody nebo na některou z blízkých akcí.
 • 2. květnová neděle – patří oslavě Dne matek.
 • 1. června – Den dětí patří všem ratolestem. Největší radost jim udělá čokoláda a účast na akci s ostatními dětmi, kde jsou pro ně tradičně nachystány atrakce, hry a sportovní aktivity.

Kromě výše uvedených však do významných dnů patří i takové, o kterých jste třeba ani nevěděli. Slaví se například Světový den cyklistiky, Mezinárodní den hudby, Mezinárodní den čokolády a mnoho dalšího. S trochou nadsázky tak můžeme tvrdit, že zkrátka každý den je nějaký důvod k oslavám. Nemusíte ale obdarovávat pouze ostatní, nezapomínejte i na sebe a oslavte si třeba svůj vlastní významný den, kdy si uděláte radost.

Dárky se jménem

K jmeninám se nabízí tematicky věnovat dárek přímo se jménem. Obyčejnou propiskou nebo hrníčkem však nikoho příliš neoslníte, zkuste být proto trochu originální a najít nějaký nevšední předmět. Bude-li k tomu navíc ještě praktický nebo sedne danému člověku k povaze, máte vyhráno.

Nemusíte se omezovat na nabídku dárkových obchodů, naopak uděláte dojem něčím nevšedním. Jméno či iniciály lze nechat vyrýt třeba na koženou peněženku či pásek. Jistě potěší třeba i praktická osuška s vyšitým jménem, člověk si ji pak alespoň lehce pozná. Doporučujeme se také podívat po výrobcích speciálních etiket na lahve alkoholu, někteří vám ji přizpůsobí na míru, a vytvoří tak speciální dar přímo na míru.

Vtipné dárky k svátku

Výhoda při obdarování k svátku spočívá v tom, že od vás dotyčný často nic neočekává a vy můžete upustit uzdu své fantazii. Jmeniny proto představují skvělou příležitost pro darování žertovných předmětů, na které si například na narozeniny nebo k výročí zrovna netroufnete. Pokud je tedy vaším cílem člověka primárně rozveselit, pak doporučujeme mrknout do kategorie vtipných dárků.

Oblíbené bývá jednoduše tričko s humorným nápisem. Můžete se inspirovat kdekoliv na internetu, případně vytvořit a nechat si na textil natisknout vlastní hlášku, která oslavence zaručeně pobaví. Navíc určitě ocení vaši snahu s vymýšlením předmětu přímo na míru.

Žertovné předměty však umí být i zrádné. Dávejte je raději svým nejbližším a zejména lidem, u kterých si jste stoprocentně jisti, že mají stejný smysl pro humor a dárek vezmou s nadhledem. Bohužel se může totiž také stát, že s takovým dárkem někoho urazíte nebo přivedete do rozpaků.

Nejčastější česká jména

Pamatovat si celý kalendář jmen určitě nemusíte. Pokud však nechcete žádný ze svátků prošvihnout, doporučujeme si stáhnout aplikaci do telefonu s upomínkami na jednotlivá jména, sledovat internetové stránky či si koupit klasický stolní nebo kapesní jmenný kalendář.

My jsme pro vás sepsali nejčastěji používaná jména a data, kdy slaví svátek. Naším seznamem se proto můžete inspirovat a s velkou pravděpodobností v něm narazíte na někoho ze svého okolí. Alespoň budete vědět, kdy mu poblahopřát a případně udělat radost dárkem.

Ženský jména Mužská jména 
24. května Jana 24.dubna Jiří 
12. září Marie 24.června Jan
24. prosince Eva 22. února, 29. června Petr
15. srpna Hana 19. března Josef
26. července Anna 29. června Pavel
21. února Lenka  11. listopadu Martin

 

Pozor na různé varianty jmen

Jak již bylo zmíněno na začátku tohoto článku, nejčastěji se slaví jmeniny a někteří lidé si na nich poměrně dost zakládají. Pokud plánujete někoho z vašich blízkých obdarovat na jeho svátek, dejte si pozor na správnou variantu jména, ať nedojde k trapné situaci, kdy blahopřejete ve špatný den.

Mnohá česká jména jsou si docela podobná. Celé situaci navíc nepomáhá různé oslovování, kdy například Ivě přezdívají Ivetko, Ivo a podobně. Z těchto důvodů se stává, že nevědomky zaměníte správné počáteční jméno člověka a hrozí, že spletete datum jeho svátku. Pokud si tedy nejste originálem jména zcela jisti, raději se třeba přímo u dotyčného ujistěte nebo se zeptejte blízkých.

Doporučujeme zbystřit u jmen Nikol, Nikola či Nicol, záměna hrozí také u jména Silva a Sylvie. U mužů bývá problematické rozpoznat Víta od Vítězslava nebo se plete Matěj s Matyášem a Matoušem.

Kolik utratit

Oslava jmenin není ani tak o dárcích, jako o samotném blahopřání a o potěšení, že si na vás někdo vzpomene. Z toho důvodu určitě nemusíte za případné dary utrácet tisíce, právě naopak buďte raději střídmější a dražší dary si nechte na oslavu narozenin nebo pod stromeček na Vánoce.

Za dárek k svátku doporučujeme utrácet maximálně v řádech stokorun. Vše však nakonec záleží na vašem vlastním uvážení a finančních možnostech. Vedle materiálního daru můžete věnovat také pozvání na večeři nebo upéct něco dobrého. Jste-li ručně zdatní, pak klidně dané osobě něco vyrobte, nebude vás to stát skoro nic a snaha se cení zlatem.

Časté otázky ohledně dárků k svátku

Kdo určuje, která jména budou v kalendáři?

V dnešní době neexistuje žádný orgán ani jednotné pravidlo, které by určovalo, která jména budou do kalendáře zařazeny a která ne. Zůstává to tak na samotných vydavatelích, kteří se však snaží držet jednotnou formu. Existují však ojedinělé případy nesrovnalostí, takže se může stát, že každý výrobce umístí jméno na jiný den a podobně. Více informací se dozvíte v této kapitole.

V jaké svátky jsou zavřené obchody?

Obchody s plochou nad 200m2 musí mít zavřeno pouze ve vybrané svátky. Zákaz prodeje platí na Nový rok, 1. a 2. svátek vánoční a od 12 hodin na Štědrý den. Otevřeno nesmí být ani 8. května, 28. září a 28. října. Výčet všech dnů, kdy zákaz platí, najdete v této tabulce. 

Proč má Petr svátek dvakrát za rok?

Protože český občanský kalendář vychází původně z církevního, ve kterém dříve nebylo výjimkou, že svatí měli hned několik svátků ročně. Ještě před druhou světovou válkou tak Petr slavil svátek dokonce desetkrát ročně. Dnes už zůstal pouze den 22. února a pak společný svátek Petra a Pavla 29. června. 

Kamila Lorenzová je redaktorkou v našem stálém týmu a vytvořila pro vás kompletní výběr dárků ke všem možným příležitostem. Ať už tedy hledáte drobnost pro muže, nebo dražší dárek pro náročnou ženu, dokáže vám poradit. Díky každodenní práci s porovnáváním produktů na trhu vám navíc dokáže říct, co obdarovaný opravdu využije a co za to naopak vůbec nestojí. Najdete ji podepsanou i pod výběrem dárků k narozeninám, pro muže, pro ženy i pro děti.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 20 hlasů