Nejlepší dárky pro děti - 20 tipů a nápadů jaký dárek 2023 | Arecenze
Menu

Nejlepší dárky pro děti - tipy a nápady co koupit

Aktualizováno:
Autor:
Kamila Lorenzová

V kategorii dárků pro kluky doporučujeme

RC modely

2 000 Kč

Orientační cena

Jaký dárek pro dítě vybrat dle srovnání

Pro milovníky aut

Pro kluky

Doporučujeme
Orientační cena 2 000 Kč
Sportovní výbava

Pro holky

Doporučujeme
Orientační cena 1 000 Kč
Praktický dárek

Pro teenagery

Doporučujeme
Orientační cena 8 000 Kč
K budování vztahů

Pro sourozence

Doporučujeme
Orientační cena 600 Kč
Praktický dárek

Pro školáky

Doporučujeme
Orientační cena 1 000 Kč
Vzdělávací

Pro nejmenší

Doporučujeme
Orientační cena 1 000 Kč

Děti dárky zkrátka milují. Jsou tím hlavním důvodem, proč se vždy těší na Vánoce, narozeniny, svátek nebo třeba Den dětí. Možností se nabízí mnoho, někdy však nápady zkrátka docházejí nebo si například nejste jisti, jaký dárek je v daném věku vhodný a co by udělalo největší radost. Právě pro tyto případy jsme pro vás vybrali ty nejoblíbenější dárky pro děti a rozdělili je do několika kategorií podle toho, pro koho se nejvíce hodí. Ať už tedy hledáte první dárek pro novorozeně či batole, nebo třeba tápete ohledně aktuálních oblíbenců u odrostlejších teenagerů, tato stránka vám skvěle poslouží.

Sepsáním tipů na nejlepší dětské dárky to však nekončí. U každého z nich vás totiž navedeme i na srovnání daných produktů. To vám může následně pomoci s konkrétním výběrem. Vytvořili jsme tak kompletního průvodce pro výběr toho nejlepšího dárku, se kterým zaručeně zabodujete.

Pokud vás zajímá více informací ohledně dětských dárků a nejste si třeba jisti, kolik by měl vlastně správně takový dárek stát nebo jaký počet jich vlastně koupit, přečtěte si také náš článek o tom, jak správně vybrat dárek pro děti.


Recenze RC modely
RC modely
Recenze Stavebnice
Stavebnice
Recenze Nerf zbraně
Nerf zbraně
Recenze Kolečkové brusle
Kolečkové brusle
Recenze Polaroidy
Polaroidy
Recenze Taneční podložky
Taneční podložky
Recenze Chytré hodinky
Chytré hodinky
Recenze Bezdrátová sluchátka
Bezdrátová sluchátka
Recenze Herní konzole
Herní konzole
Recenze Deskové hry
Deskové hry
Recenze Mini projektory
Mini projektory
Recenze Trampolíny
Trampolíny
Recenze Školní batohy
Školní batohy
Recenze Mikroskopy
Mikroskopy
Recenze Klávesy
Klávesy
Recenze Interaktivní hračky
Interaktivní hračky
Recenze Dětské chůvičky
Dětské chůvičky
Recenze Dětská kola
Dětská kola
Ocenění Pro milovníky aut Pro kutily Pro zábavu Sportovní výbava Letošní hit Pro zábavu Praktický dárek Letošní hit Pro zábavu K budování vztahů Vybavení pokoje Pro zábavu Praktický dárek Vzdělávací Vybavení pokoje Vzdělávací Vybavení pokoje Pro zábavu
Kategorie

Pro kluky

Pro kluky

Pro kluky

Pro holky

Pro holky

Pro holky

Pro teenagery

Pro teenagery

Pro teenagery

Pro sourozence

Pro sourozence

Pro sourozence

Pro školáky

Pro školáky

Pro školáky

Pro nejmenší

Pro nejmenší

Pro nejmenší

Orientační cena 2 000 Kč 1 000 Kč 700 Kč 1 000 Kč 3 500 Kč 1 000 Kč 8 000 Kč 2 000 Kč 15 000 Kč 600 Kč 10 000 Kč 6 000 Kč 1 000 Kč 1 500 Kč 5 000 Kč 1 000 Kč 2 000 Kč 5 000 Kč
Potřeba přesné velikosti Ne Ne Ne Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Částečně ano Ne Ne Ne Ne Částečně ano
Obtížnost zabalení Lehké Lehké Lehké Lehké Lehké Střední Lehké Lehké Lehké Lehké Lehké Náročné Střední Střední Střední Lehké Lehké Náročné
Cenová kategorie $$ $ $ $ $$ $ $$ $$ $$$ $ $$$ $$ $ $ $$ $ $$ $$
Online nákup Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Na poslední chvíli Ano Ano Ano Ne Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ne Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Pro kluky

RC modely

Top 1
Pro milovníky aut

Pod tímto označením se skrývají všechny modely na dálkové ovládání, které děti zkrátka milují. A nemusí to být pouze autíčka, na trhu narazíte například i na traktory, vrtulníky, letadla, kamiony a podobně. Ať už je tedy vaše ratolest zrovna blázen do jakéhokoliv dopravního prostředku nebo pracovního stroje, mezi zmenšeninami na dálkové ovládání jistě vyberete to pravé. Zaručujeme vám, že se RC model stane jednou z hraček, kterou dítě po obdarování zkrátka nedá z ruky. Mimo to si s nimi často vyhrají také dospělí. Připravte se tedy na možné přetahování se o ovladač mezi synem, otcem, starším či mladším bratrem a podobně. O hračku bude zkrátka zájem a určitě nezůstane nevyužita.

2 000 Kč Orientační cena

Pro kluky

Stavebnice

Top 2
Pro kutily

Stavebnice patří mezi jedny z nejoblíbenějších dětských dárků. Navíc jsou jako jedny z mála opravdu nadčasové. Možná si vzpomenete, že i vy jste doma nějakou oblíbenou stavebnici jako děti měli. Máte jich na výběr doslova nepřeberné množství, od různých výrobců, z rozdílných materiálů i tematického zaměření. Ke všemu se z nich může stát oblíbený koníček a sběratelská vášeň. Snažte se kupovat stejné typy, ať je dítě pak může doma mezi sebou různě kombinovat. Pak nebude tolik vadit, když třeba některé kousky poztrácí. Stavebnice nemusí být pouze pro kluky, vyrábí se i holčičí varianty. Snažte se vybrat vhodný model úměrně k věku dítěte. Příliš lehká stavebnice nudí, s příliš náročnou si však dítě také moc nevyhraje. Doporučená věková hranice bývá uvedena přímo na krabici.

1 000 Kč Orientační cena

Pro kluky

Nerf zbraně

Top 3
Pro zábavu

S Nerf zbraněmi si vaše děti užijí spoustu zábavy, která bude navíc naprosto bezpečná. Pistole totiž střílí pěnové náboje, nehrozí tedy žádné vystřelení oka nebo jiná zranění, často spojovaná s jinými typy dětských zbraní. Vybírat můžete z různých sérií a provedení od malých pistolek přes luky až po velké napodobeniny samopalů. V základu většinou dostanete i pár nábojů, určitě ale stojí za zvážení jejich dokoupení, munice během hry není nikdy dost. Nerf zbraně koupíte nejsnadněji online. Balení nebude nic složitého, většinou se jedná o středně velkou krabici.

700 Kč Orientační cena

Top 1
Sportovní výbava

Vést děti už od malička ke sportu je nesmírně důležité. Jízda na kolečkových bruslích pro ně bude navíc spíše zábavou než nuceným sportovním zážitkem, oblíbí si ji téměř všechny ratolesti. K výběru dětských bruslí je však potřeba přistupovat trochu jinak než u dospělých, zejména pokud se jedná o jejich úplně první brusle vůbec. Myslete na to, že dětská noha roste rychle, proto doporučujeme koupit tzv. „rostoucí“ modely, které se dají různě zmenšovat nebo zvětšovat podle aktuální potřeby. Nebudete pak muset výbavu každý rok obměňovat. K bruslím nezapomeňte dokoupit i chrániče a helmu, zejména u dětí jsou ochranné prvky zkrátka nutností.

1 000 Kč Orientační cena

Pro holky

Polaroidy

Top 2
Letošní hit

Instantní fotoaparáty jsou už pár let znovu v kurzu a v oblibě je má především mladší generace. Není to sice hračka pro nejmenší děti, pro školáky a školačky však může skvěle posloužit třeba jako první fotoaparát. Děti i teenageři si s ním tak mohou vytvořit vlastní vzpomínky a fotkami si například vyzdobit pokoj. Pořízením samotného fotoaparátu to však nekončí, je třeba dokupovat náplně. Záleží na konkrétním modelu a značce, průměrně však jeden snímek vychází na zhruba deset korun. Při darování na to myslete a přibalte rovnou pár balíčků náplní navíc.

3 500 Kč Orientační cena

Top 3
Pro zábavu

Taneční podložky dokáží skloubit pohyb a zábavu v jedno. Na trhu seženete hned několik různých verzí, vyrábí se jak modely vhodné jak pro mladší, tak i pro starší a pokročilejší. Před koupí si zjistěte, zda fungují samostatně nebo je musíte například připojit na chytrou televizi nebo počítač. Podložku můžete koupit klidně pouze jednu, pokud máte doma ale více potenciálních tanečnic či tanečníků, raději pořiďte rovnou dvě. Navzájem se propojí a můžou hrát proti sobě a soutěžit, což posune tuto aktivitu ještě o úroveň výš.

1 000 Kč Orientační cena

Pro teenagery

Chytré hodinky

Top 1
Praktický dárek

Chytré hodinky jsou užitečným doplňkem k mobilnímu telefonu, případně ho mohou také zcela nahradit. Rodiče je často využívají k hlídání a možnosti kontaktování svých ratolestí, které jsou na mobilní telefon ještě příliš malé nebo ho nepotřebují. Když koupíte hodinky s možností vložení sim karty, lze skrze ně pak samostatně volat i psát. Chytré hodinky však ještě mnohem více ocení teenageři a starší děti, mezi nimi jsou v současnosti velmi populární. Na výběr máte nepřeberné množství, pořídíte je už za pár stovek, cena se však může vyšplhat na několik tisíc. Záleží, jakou kvalitu a funkce budete požadovat.

8 000 Kč Orientační cena

Top 2
Letošní hit

Bezdrátová sluchátka patří mezi další oblíbenosti teenagerů z posledních let. Nejznámější a nejžádanější jsou konkrétně AirPods od Applu, jejich pořizovací cena však přijde na několik tisíc. Vyrábí se i mnohem levnější modely, bezdrátová sluchátka od jiných značek začínají na několika stovkách. Záleží tedy jen na vás, kolik do dárku chcete nebo můžete investovat. Ujistěte se, že součástí balení je i dobíjecí krabička a zda se dají spárovat s konkrétní značkou mobilního telefonu.

2 000 Kč Orientační cena

Pro teenagery

Herní konzole

Top 3
Pro zábavu

Herní konzole milují především kluci. Samozřejmě často zaujmou i děvčata a rády si zahrají, na druhou stranu by většina z nich za takto vysokou investici ocenila nejspíš úplně něco jiného. Herní konzoli však můžete pořídit také jako hromadný dárek dětem do domácnosti, vyhrají si na ní děti všech věkových kategoriích, a dokonce i dospělí. Počítejte s útratou okolo deseti tisíc, nejnovější modely stojí i trojnásobek. Především v předvánočním čase bývají navíc nové série beznadějně vyprodané, proto raději nenechávejte nákup na poslední chvíli.

15 000 Kč Orientační cena

Pro sourozence

Deskové hry

Top 1
K budování vztahů

Při hraní deskových her se děti nejen pobaví, tato aktivita navíc posilní a prohloubí vztahy mezi nimi a rodiči, mezi kamarády nebo v rámci sourozeneckých vztahů. Některé hry navíc podporují třeba strategické přemýšlení, logické myšlení a podobně. Na trhu jich máte na výběr spoustu, stačí vybrat takovou, která bude vaše děti bavit nejvíc. Nezapomeňte se dívat po věkovém určení, to bývá uvedeno na krabici nebo v popisku produktu v internetových obchodech. Krabice se vám bude balit snadno, má ideální velikost i tvar.

600 Kč Orientační cena

Pro sourozence

Mini projektory

Top 2
Vybavení pokoje

Zmenšeniny klasickým projektorů jsou skvělým tipem nejen na vybavení dětských pokojíčků. Sledování pohádek promítaných na zeď bude děti bavit mnohem více než televize. Mini projektory jsou navíc často přenosné a fungují i na baterii, v létě tak můžete dětem udělat letní kino nebo vzít s sebou projektor na dovolenou. Jedná se však o trochu nákladnější dárek, projektor pořídíte za pár tisíc, ty kvalitnější však stojí i desetitisíce. Doporučujeme je kupovat online, v kamenných elektro prodejnách často nenarazíte na moc velký výběr.

10 000 Kč Orientační cena

Pro sourozence

Trampolíny

Top 3
Pro zábavu

Skákání na trampolíně patří mezi další způsoby, jak spojit zábavu s pohybem. Vašim dětem můžete pořídit vnitřní nebo venkovní, ta venkovní bývá oblíbenější, větší a děti na se na ní vyřádí. S výběrem si dejte záležet, trampolína nejen že musí odpovídat velikostně vyhrazenému prostoru a vyhovovat potřebám dětí, je navíc potřeba dbát i na bezpečnost a celkovou kvalitu. Nakupování proto rozhodně nenechávejte na poslední chvíli a s trampolínami se nejprve podrobně seznamte, pomůže vám s tím naše srovnání a článek o tom, jak vybrat trampolínu.

6 000 Kč Orientační cena

Pro školáky

Školní batohy

Top 1
Praktický dárek

Batoh nebo aktovku do školy nosí děti na zádech téměř každý den, určitě se tedy vyplatí dopřát jim opravdu kvalitní produkt a pravidelně jej obměňovat podle toho, jak rychle dítě roste a mění se jeho potřeby. Využít k tomu můžete právě narozeniny nebo Vánoce, kdy spojíte příjemné s užitečným. Vybírejte nejen dle funkčnosti, pro děti je totiž ještě mnohem důležitý samotný vzhled tašky. Řiďte se oblíbenou barvou nebo pohádkovým motivem. Čím více se jim bude líbit, tím raději ji budou nosit a chovat se k ní s odpovídající péčí.

1 000 Kč Orientační cena

Pro školáky

Mikroskopy

Top 2
Vzdělávací

Pro malé badatele a zvědavce bude skvělým dárkem mikroskop. Objevování a zkoumání mikro světa je bude nejen bavit, ale poslouží i ke vzdělávání. Pokud vaše dítě ve škole baví přírodopis, určitě s mikroskopem neuděláte chybu. Nemusíte hned kupovat profesionální zařízení za desetitisíce, na trhu jsou i mikroskopy přímo určené dětem. Ty jsou i jednodušší na ovládání. Obecně se však nejedná o hračku vhodnou pro příliš malé děti, mnohem více mikroskop ocení školáci.

1 500 Kč Orientační cena

Pro školáky

Klávesy

Top 3
Vybavení pokoje

Hra na hudební nástroje patří mezi oblíbené dětské aktivity, navíc přináším mnoho výhod. Každé dítě baví něco jiného, proto je dobré nekupovat hned nejdražší výbavu, ale raději vyzkoušet různé typy nástrojů. Jedním z nich mohou být právě i klávesy. Na rozdíl od klasického klavíru jsou vhodné na učení od úplných začátků a užijí si s nimi i pokročilí. Pro pilování klavírní techniky pak můžete pořídit také digitální piano, to už ale bývá dražší a hodí se spíše pro ostřílené hráče. Oproti tomu klávesy pořídíte už za pár tisíc, vyrábí se dokonce i modely určené přímo pro mladší děti, které s hrou na klavír nebo klávesy zatím nemají ještě vůbec žádnou zkušenost.

5 000 Kč Orientační cena

Top 1
Vzdělávací

Hraček pro mrňata existuje nepřeberné množství, děti jsou jimi navíc často doslova zahrnovány, takže plyšáků, kousátek a hrkátek mívají na rozdávání. Ty obyčejné je většinou baví pouze chvíli, mnohem zajímavější bývají interaktivní hračky, které navíc pomáhají v rozvoji. Na výběr jich máte hned celou řadu, některé mluví, hrají písničky, učí barvy a spoustu dalšího. Nejmenším dětem budou stačit ty úplně primitivní, vyhovuje jim pár tlačítek na mačkání. Existují však interaktivní hračky i pro trochu odrostlejší děti, v současnosti jsou velmi oblíbené například elektronické tužky. Při darování nezapomeňte na baterie, ať si dítko může hračku okamžitě ozkoušet.

1 000 Kč Orientační cena

Pro nejmenší

Dětské chůvičky

Top 2
Vybavení pokoje

Hledáte-li vhodný dárek k narození dítěte či dokonce ještě před ním, skvělou volbou může být určitá část výbavičky. Dětská chůvička je dnes už téměř nutností a především oblíbeným pomocníkem všech rodičů. Velmi žádané bývají například video chůvičky, často se navíc doplňují ještě monitory dechu, které hlídají pravidelné dýchání miminek po narození. Ať už se rozhodnete věnovat jakoukoliv výbavu, doporučujeme se nejprve domluvit s rodiči, ať nekoupíte něco, co už doma dávno mají.

2 000 Kč Orientační cena

Pro nejmenší

Dětská kola

Top 3
Pro zábavu

Nejrůznější přibližovadla jsou pro děti nejen zábavná, ale dokonce i velmi užitečná, zejména pak při delších procházkách. Pro nejmenší se nejvíce hodí odrážedla, trochu větší a schopnější děti už zvládnou i kolo, ze začátku třeba s pomocí přídavných koleček. Vyrábí se modely pro děti od zhruba dvou let. Při výběru musíte znát nebo alespoň dobře odhadnou vhodnou velikost. Řídí se nejen podle věku ale i dle výšky postavy dítěte. Balení takového dárku bude trochu složitější, určitě se ale vyplatí dát si s ním práci. V krajním případě můžete koupit alespoň velkou mašli na řídítka.

5 000 Kč Orientační cena

Jak vybrat dárek pro děti

Vybírání a nakupování dárků pro děti se nemusí zdát jako nic těžkého, vždyť je všude kolem tolik možností, stačí zajít do nejbližší prodejny hraček, kde na vás čeká nekonečný výběr. To stejné platí i o online obchodech. Tak jednoduché to ale není. Děti sice budou mít prvotní radost téměř z každého dárku, ne všechny je však budou bavit o něco déle než jeden den, a některé třeba ani nevyužijí. 

Dárky je proto potřeba vybrat pečlivě a vzít přitom na vědomí hned několik věcí. Jak k výběru přistoupit vám poradíme právě v tomto článku. Dozvíte se, proč je důležité brát ohled na věk a zájmy dětí, co zrovna letí nebo kolik optimálně za dárek pro děti utratit.

Jak vybrat dárek pro děti stručně: 

  • Zohledněte věk. Na některé dárky jsou děti příliš malé, na jiné zase už moc staré. Musíte vždy najít správný balanc. 
  • Řiďte se podle trendů. Zjistěte, co mezi dětmi nebo teenagery zrovna letí, jaké pohádky jsou v kurzu a nezapomeňte na elektronické novinky. 
  • Poraďte se s ostatními příbuznými. Vyhnete se tak situaci, kdy se vám doma sejde nespočet zbytečností, které pak dítě ani nebude mít šanci využít. 
  • Dejte si pozor na extrémy. Nezahrnujte děti ohromným množstvím dárků, časem by si jich totiž mohly přestat vážit. 
  • Vždycky dárek zabalte. Děti ze všeho nejvíc milují překvapení a rozbalování dárků, vždy si proto dejte práci s jejich balením. 

Holky a kluci 

Samozřejmě bychom se na tomto místě neradi dopustili jakékoliv generalizace. Naopak vám doporučujeme neupínat se na striktní rozdělení dárků na holčičí a klučičí. Pokud si dcera hraje ráda s autíčky a víte, že mnohem více ocení autodráhu než domeček pro panenky, s klidem jí ji pořiďte. 

Každé dítě je jiné, má odlišné zájmy i přání. Ne každý si však může být jistý tím, co by ratolesti udělalo radost. Nedáváme totiž dárky pouze svým dětem, ale často musíme vybrat i pro ty cizí. Přinášíme proto pár tipů, jaké dárky mají obvykle holky a kluci rádi.

Dárky pro holky

Holčičky jsou často parádnice a většina z nich už se nemůže dočkat, až se bude moci malovat a zdobit, jako jejich maminka nebo princezny v pohádkách. Budou tak naprosto nadšené, když jim věnujete sadu na malování či dětskou verzi make-upů. Radost uděláte také náramkem, ozdobnou čelenkou nebo korálkovým náhrdelníkem.

Ne všem rodičům to však připadá jako dobrý nápad a domnívají se, že na něco takového mají děti času dost a nepatří to k nim. Vzpomeňte si ale na své dětství, kdy jste potají kradli mamince ze šuplíku rtěnku, oblékali se do jejich šatů a zkoušeli si podpatky. Navíc to hned neznamená, že by se musely malovat do školy, malovátka budou mít jen na hraní doma. 

Dárky pro kluky 

Při vybírání dárku pro kluky si dejte velmi dobrý pozor na hranici mezi dětským věkem a nastupující pubertou. Chlapec totiž může dospět rychleji, než očekáváte, a pak ho nějakou dětskou hrou nebo hračkou už příliš nepotěšíte, spíše naopak. Kluci jsou na to navíc poměrně citliví a to, co jim ještě minulý rok udělalo radost, letos už budou třeba považovat za trapné. 

Oblíbenou klasikou mezi dárky pro kluky jsou autíčka, autodráhy, ovládací RC modely, pistolky a další. Chlapci také milují různé technologie a kutilství, takže se podívejte také po nářadí, stavebnicích a různých přístrojích, které je zabaví, a navíc si díky nim rozvinou své schopnosti a technologickou zdatnost. 

Dárky podle věku

Jak už jsme naznačili v předchozí kapitole, nesnažte se vašim ratolestem prodlužovat za každou cenu dětství. Musíte přijmout, že s přibývajícím věkem se zkrátka mění jejich zájmy a potřeby. Pro inspiraci vám při výběru dárku může posloužit následující rozdělení na věkové kategorie. 

Od narození do 3 let 

Pro novorozence a batolata můžete vybrat nějaký hezký obleček, botičky, kousátka, hrkačky nebo peřinku do kočárku. Darovat můžete i různé produkty, které ulehčí a pomůžou mamince Koneckonců ve velmi nízkém věku dítě dárky ještě ani pořádně nevnímá. Nemusíte se tedy řídit tím, co by chtělo, ale co potřebuje. 

Nezapomeňte, že se hodí přinést dárek i do porodnice nebo tzv. “do kouta”, tedy ve chvíli, kdy se jdete na miminko poprvé podívat. Někdy se dárky dávají ještě před narozením při události zvané Baby shower, která se u nás začíná slavit čím dál víc. 

Od 3 do 6 let 

Pro děti v předškolním věku bývá vybírání dárků asi nejjednodušší. Milují všechny různé hračky, hry, skládačky a další. Na výběr toho máte opravdu spoustu. Zároveň by mělo vše být uzpůsobeno jejich věku, takže se raději vyhněte složitým stavebnicím, se kterými by si nezvládly hrát samy. 

U většiny hraček a her bývá na krabici uvedeno, pro jakou věkovou kategorii se hodí, případně tuto informaci najdete v popisku produktu na e-shopu. Budete díky tomu mít lepší přehled o jejich náročnosti. Samozřejmě to nemusí být vždy směrodatné. Máte-li například velmi šikovné děti, raději kupujte hračky s větším věkovým rozsahem nebo pro trochu starší, ať je zase příliš nenudí. 

Od 6 do 9 let 

Od šesti let jsou děti už školáci, takže se nabízí další praktické a užitečné nápady na dárky. Myslete na to, že se děti rády předvádí před spolužáky a začínají srovnávat. Určitě je proto potěšíte novým batohem do školy, penálem, pomůckami na malování a podobně. Zkuste také pozorovat, s čím si vaše dítě a jeho spolužáci či kamarádi rádi hrají, může vám to dobře napovědět. Půjčuje si například vaše ratolest často nějaký předmět od kamarádů? Pak se možná hodí pořídit mu jeho vlastní.

Od 9 do 12 let 

S přibývajícím věkem začíná být vybírání dárků pro děti těžší a těžší. Neklesejte však na mysli, na druhou stranu už jsou ve věku, kdy jsou dost staré i na nějakou tu elektroniku nebo pokročilejší sportovní vybavení. Navíc už máte poměrně slušnou představu o tom, co je baví, u čeho vydrží a co naopak po pár dnech odloží. 

Mezi oblíbené dárky pro děti okolo 10 let patří už trochu složitější stavebnice nebo společenské hry. V kurzu jsou také koloběžky, skateboardy nebo hoverboardy. Někdo kupuje v tomto věku svým dětem už i mobilní telefon, jiní ho nahrazují zatím jen chytrými hodinkami pro děti. 

Od 12 do 15 let 

Od zhruba dvanácti let se děti dostávají do věku, kdy už hračky příliš neocení a spíše se začínají orientovat směrem k produktům ze světa dospělých. Stále se však rády vyřádí, výborným dárkem by tak mohla být vstupenka do zábavního parku, projížďka na čtyřkolce nebo poukaz na paintball nebo lasergame. 

Zároveň nezapomeňte, že si dotyčný zážitek neužije sám a nejspíš ani s dospělými, proto mu darujte dostatek vstupenek i pro kamarády nebo sourozence. S nastupující pubertou už raději nekupujte dárky naslepo a zkuste se nejprve zeptat, co by se dětem líbilo nebo co chtějí dostat.

Od 15 do 18 let 

V tomto věku už nelze mluvit přímo o dětech, jsou to vlastně už skoro dospělí, podle toho byste také měli vybírat dárek. V první řadě se řiďte podle jejich zájmů a zálib, darovat můžete různé sportovní vybavení, hudební nástroje, pomůcky do školy a podobně. 

Naopak příliš nedoporučujeme kupovat oblečení nebo boty, pokud si nejste stoprocentně jistí, že se dokážete trefit do vkusu. Právě to může být docela těžký úkol. Mnohem jistější je třeba darovat dárkovou poukázku do obchodu nebo rovnou obálku s penězi. Můžete se totiž snažit sebevíc, ale teenagerům se často vybraná věc nelíbí už jen z principu, že ji vybírali rodiče. 

18 a více let 

Možná si říkáte, že tahle kategorie do článku už nepatří, protože od 18 let už jsou lidé vlastně dospělí. Pravdou je, že pro rodiče budou děti zkrátka dětmi navždy. I to je jeden z důvodů, proč někteří i po dvacítce stále dostávají dárky na Den dětí nebo k Mikuláši. Rozhodně na tom není nic špatného, na druhou stranu k výběru dárků už musíte přistupovat trochu jinak. Doporučujeme vám přejít na stránku o dárcích pro muže nebo pro ženy. 

Co zrovna letí 

Světy dospělých a dětí jsou často vzdálené. Při vymýšlení dárků se však snažte zůstat v obraze a udělejte si menší průzkum, jaké produkty jsou mezi mladými zrovna v kurzu. Mějte na paměti, že to může být úplně něco jiného než za vašich mladých let. Doba se zkrátka vyvíjí a potřeby i zájmy dětí se mění. 

U menších dětí se můžete řídit aktuálně oblíbenými pohádkami. To je docela snadné, jsou to zkrátka ty, na které se vaše děti dívají nejčastěji nebo o nich mluví. Ať pak darujete jakoukoliv věc s motivem dané pohádky nebo postavičkou, vždy se to setká s úspěchem. 

V případě starších dětí to může být trochu složitější, určitě ale máte alespoň částečně představu o tom, co je baví nebo co nejčastěji dělají ve svém volném čase. Dobrým vodítkem mohou být sociální sítě. Má-li váš syn nebo dcera například oblíbeného influencera, zkoukněte mu zeď a podívejte se, o jakých produktech často mluví, co propaguje nebo doporučuje. To bude pravděpodobně i to, co následně potěší vaše děti. 

Dárky pro sourozence

Pokud máte dvě a více dětí, určitě občas řešíte dilema, jak je obdarovat například na Vánoce tak, aby to bylo spravedlivé. Mějte na paměti, že menší děti spíše než hodnotu dárků počítají jejich celkové množství. Nemusí tedy pochopit, že dostali pouze jeden velký a drahý dárek, když bratr nebo sestra jich má víc, i když méně hodnotných. Ne všechny jsou na samozřejmě citlivé, žárlivost jednoho ze sourozenců však může nejen mrzet, ale třeba i zkazit celkový okamžik.

Naprostým základem je vždy zkrátka komunikace. Nemusíte se kvůli spravedlivému rozdělování stresovat, stejně to nelze nikdy dokonale vyvážit. Snažte se však s dětmi vše dostatečně probrat, pochopit je a případně jim celou situaci vysvětlit. Děti by se měli také učit dárky nejen přijímat, ale také je rozdávat a přát ostatním.

Dilema lze vyřešit také darováním stejných nebo společných dárků. Ne vždy je to sice možné, pokud to však okolnosti dovolí,

Dopis pro Ježíška

Před Vánoci může pro vás může být dobrým pomocníkem pečlivě napsaný dopis pro Ježíška. Ten vám totiž do jisté míry prozradí, co si vaše ratolest přeje a čím jí uděláte radost. Když navíc najde dítě pod stromečkem přesně to, o co Ježíška požádali, doplní to celkové kouzlo Vánoc. 

Kromě samotného nakupování dárků doporučujeme věnovat dostatečnou péči i právě psaní dopisu pro Ježíška. Jen dobře napsaný dopis vám totiž následně pomůže, proto je potřeba děti trochu nasměrovat.

  • Dobré načasování je základ – Dopis pro Ježíška by se měl psát s dostatečným předstihem. Budete díky tomu mít hodně času na shánění a nakupování dárků.
  • Zvolte určitý limit – Děti jsou občas jako utržené ze řetězu, seznam dárků tak může mít i desítky položek. V takovém případě je lepší dát určitý limit a omezit to například na pouze 5-8 dárků. 
  • Ať se nejprve zamyslí – Právě daný limit může donutit dítě i k většímu zamyšlení nad tím, co si opravdu přeje, a co naopak klidně oželí. 
  • S dětmi spolupracujte – Během psaní nebo po jeho dokončení seznam s dítětem projděte a pobavte se s ním o něm. Zkuste už dopředu vysvětlit, jaké dárky jsou nereálné. Pomůže vám to vyhnout se následnému zklamání na Štědrý den. 

TIP – Pokud vaše dítě ještě neumí psát, může vám seznam nadiktovat nebo ho nechte svá přání namalovat. V takovém případě si ale dejte pozor, ať následně předměty dokážete správně rozklíčovat. 

Kolik dárků je moc dárků? 

Každý chce pro své děti jen to nejlepší a nejraději by jim snesl i modré z nebe. Odborníci však rodičům často radí, aby si dávali pozor na extrémy, kdy jsou děti neustále zahrnovány obrovským počtem dárků. Je potřeba rozpoznat určitou hranici, za kterou už dětem můžeme přehnaným obdarováváním naopak uškodit. 

Extrémní množství dárků pro dítě totiž může časem způsobit, že si nebude dostatečně vážit věcí a nepozná jejich skutečnou hodnotu. Když si dítě jednotlivých dárků už ani nevšímá, nebo dokonce část z nich nechá nevybalenou, je to jasný signál, že jste to s množstvím dárků přehnaly. Navíc často děti dostávají dárky hned z několika stran i od příbuzných, berte to tedy na vědomí a kupujte jich raději omezené množství a s ostatními se dohodněte. 

Snažte se pořídit raději méně dárků, se kterými si děti ale opravdu vyhrají. Pokuste se dítěti vysvětlit a ukázat, že upínání se na materiální věci nevede ke štěstí. Naopak je totiž dokázáno, že materiálně rozmazlované děti jsou v dospělosti mnohem náchylnější k zadlužování a hazardním hrám (Chaplin a spol. 2020). 

Kolik by měl stát dárek pro děti

S předchozí kapitolou ohledně množství dárků do jisté míry souvisí také jejich cena. Částečně zde platí to stejné, a to dát si pozor na přehnané extrémy a kupování příliš drahých darů. I ty totiž mohou způsobit, že si děti poté nebudou věcí vážit a neuvědomí si jejich hodnotu. 

Často také platí, že jak jednou podáte prst, ukousnou vám celou ruku. To znamená, že pokud se jednou rozhodnete věnovat dražší dárek, dítě to od vás pak může vyžadovat a očekávat i v budoucnosti. A pokud si laťku neudržíte nebo nedáte zase dražší dárek, může být zklamané. 

Jak dárek pro děti zabalit 

Při balení myslete na to, že děti milují barvy a pestrost, podle toho by měl dárek také vypadat. Zároveň naprosto zbožňují překvapení, trhání balicího papíru a vzrušení při rozbalování. Určitě tedy všechny dárky zabalte, i když to může být někdy složité a budete si s tím muset dát hodně práce. Za tu dětskou radost v očích to ale určitě stojí. 

Věnování dárků lze také pojmout formou hry ve stylu hledání pokladu. Tento originální způsob bude vaše děti zaručeně bavit, navíc si po jeho nalezení dárek opravdu zaslouží. Stačí vytvořit pár nápověd, mohou to být hlavolamy, kvízy, hádanky a podobně. Ty poté rozmístíte po domě nebo venku. Jedna nápověda vždy povede k nalezení další a tak dále až k samotnému dárku. Dá to sice trochu práce, výsledek však bude stát za to.

Často kladené otázky k dárkům pro děti

Jaký dárek pro dítě vybrat?

To záleží na jeho věku a zájmech. Obecně ty nejmenší děti potěšíte i úplnou drobností, stačí, když bude hezky zabalená. U starších a odrostlejších ratolestí to bývá často složitější, rozhodně se vyplatí sledovat hlavně aktuální trendy a produkty, které ve světě teenagerů zrovna letí. Podrobněji se o výběru dětských dárků rozepisujeme v tomto článku.

Kdy dítěti koupit první mobil?

Jedná se o velmi individuální záležitost a správný čas na první mobilní telefon se odvíjí nejen od potřeb dítěte ale i od zásad a preferencí rodičů. Nejčastěji děti dostávají svůj první mobil v čas nástupu do školy, slouží totiž zároveň jako komunikační prostředek s rodiči. Navíc pokud ostatní členové třídy telefon mít budou, vaše dítě se bez něj může stát outsiderem. Chcete-li však koupi telefonu pro dítě oddálit co nejvíce to bude možné, můžete ho dočasně nahradit například chytrými hodinkami s možností volání.

Kdy říct dětem pravdu o Ježíškovi?

Protože je každé dítě jinak vyspělé, neexistuje jediná univerzální doba, kdy jim vlastně říct, že dárky kupují rodiče a nenosí je Ježíšek. Často se doporučuje pravdu odhalit zhruba na začátku školního věku, tedy okolo 6-8 roku. Právě ve škole mezi spolužáky totiž na tohle téma přichází okolo Vánoc řeč a děti si mezi sebou různé věci rády prozradí. Pokud za vámi dítě přijde s konkrétní otázkou, zpravidla už moc nemá cenu lhát a dál se snažit jeho víru prodlužovat.

Kdy se slaví Den dětí?

Mezinárodní den dětí se u nás slaví každoročně 1. června. Kromě drobných dárků se pro děti pořádají i nejrůznější zábavné či sportovní akce. Ty však často připadají na víkend, takže se datum může mírně lišit.

Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila patří do našeho stálého týmu redaktorů a ty nejlepší dárky pro vás vybírá hned v několika kategoriích. Mimo to se u nás tradičně věnuje hodnocení nejrůznějších produktů, takže dokáže říct, která hračka nebo elektronika patří k těm osvědčeným a co je naopak pouze módním výstřelkem s lákavou reklamou. Najdete ji podepsanou také pod výběrem monitorů dechu nebo chytrých chůviček.

Použité a další zajímavé zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_den_d%C4%9Bt%C3%AD

https://www.nzip.cz/clanek/129-vychova-deti

BROMFIELD, Richard. Stop rozmazlování!. Praha: Portál. 2014. ISBN 978-80-262-0704-7

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 20 hlasů