Test 10 nejlepších RC modelů 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších RC modelů

Aktualizováno:
Říjen 2021

Skvělá zábava pro malé i velké. To jsou modely strojů na dálkové ovládání, jež od svého uvedení na trh ušly nutný kus cesty. Pryč jsou pomalá vozítka, jimž činil problém i koberec s vyšším chlupem. Ta dnešní si již poradí i s nejnáročnějším písčitým terénem a jejich rychlost se pohybuje v dříve nebývalých výšinách.

Chcete se prohánět se svou ratolestí po bytě? Pak je pro vás určena nabídka pomalejších dětských vozítek? Láká vás závodění s přáteli na zahradních party? I pro vás se na trhu něco nejde. Chcete si zdokumentovat vodní svět ve známém jezeře a nechcete do vody? Nebojte se nic, s ponorkou na dálkové ovládání dosáhnete svého.

Jelikož vzrůstající oblibě modelů na dálkové ovládání odpovídá i nabídka na trhu, připravili jsme pro vás článek Jak vybrat RC model. S jeho pomocí se vám pokusíme výběr co nejvíce zjednodušit tím, že upozorníme, na co byste se při nákupu měli soustředit.


Nejlepší RC modely dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat RC model

Již samotný výčet jednotlivých parametrů dává tušit, že zorientovat se v problematice skutečně není úkol pro laika. V prvé řadě musíte zvolit odpovídající typ modelu, ze široké škály druhů výrobků.

Při nákupu hrají prim použité měřítko, velikost a provedení motoru produktu. Závodníci by si měli též ověřit maximální rychlost, jíž může vozítko dosáhnout. Podstatnou roli hraje také druh použitého ovládání a jeho frekvence.

Rozhodně nezapomínejte zhodnotit ani hmotnost přístroje, jež má zásadní vliv na manipulovatelnost. Chcete-li překonávat dlouhé tratě, měli byste zohlednit taktéž dosah ovládání. Devastujícímu poškození potom zabraní odpovídající volba materiálu konstrukce.

Chybět nesmí ani přehled několika cenových pásem a jejich charakteristických vlastností. Po kompletním přelouskání textu by tedy měli vědět, co od RC modelů můžete očekávat.

Typ

Auto, letadlo, tank, bagr nebo dron. Z těchto a mnoha dalších RC modelů můžete volit. Při nákupu samozřejmě berte ohled na místo použití. Je logické, že s autíčkem si asi nepůjdete hrát do bazénku a vrtulníky nebudou příliš vhodné do bytu. Nabídka je vskutku široká a záleží jen na vás, případě vašem dítěti, který druh vozítka si vyberete. V současné době se na trhu nacházejí:

 • Auta
 • Vrtulníky
 • Letadla
 • Lodě a ponorky
 • Tanky
 • Zemědělské a stavební stroje
 • Drony
 • Roboti a zvířata

Auta

Většina z nás si pod pojmem hračky na dálkové ovládání představí právě auto. Aby toho nebylo málo, dnešní modely se svým předlohám přiblížily natolik, že dokonce nabízejí i spalovací motory. S jeho pomocí není problém dosáhnout rychlosti až 100 km/hod. Začátečníci by ovšem měli raději sáhnout po pohonných jednotkách na elektřinu.

Pokud jde o autíčka, tak máte na výběr hned několika základních druhů, lišících se svými vlastnostmi i určením:

 • Dětské – zdrobněliny oblíbených vozítek z dětských filmů
 • Terénní – nejrozšířenější kategorie dělící na několik podtypů, určená do venkovního prostředí
  • Buggy – bugíny, zadní kola větší než přední, určeny do lehčích terénů
  • Monster trucky – vysoko umístěný podvozek, určené pro překonání náročných oblastí
  • Truggy – kombinace pozitivních vlastností bugín a monster trucků, zlatý střed pro všechny typy terénů
  • Short course – offroadová vozidla se vším všudy
  • Crawlery – nejpomalejší vozítka, která si cestu udělají jakýmkoliv terénem
 • Silniční – vhodná do lehčích terénů

Vrtulníky

Oblíbenou klasikou jsou i zařízení s kolmým startem známé jako vrtulníky. Už z povahy konstrukce se jedná o výrobky určené milovníkům akrobatických kousků a slalomů. S tím souvisí i poněkud obtížnější ovládání.

V začátcích se vyplatí zvolit modely vybavené dvěma rotory, které pomáhají zlepšit stabilitu. Náročnějším jedincům postačuje rotor jediný, jenž je sice náročnější, avšak citlivější ovládání umožňuje provádět nejrůznější triky.

Letadla

Letadla představují zmenšeniny skutečných strojů, proto bývá alespoň zpočátku těžké je dokonale ovládnout. Problémem je jejich náchylnost k nárazům, proto jsou základní modely vyrobeny z pěnových materiálů. Ty po ulomení snadno slepíte a můžete směle pokračovat ve hře.

Pokročilejší závodníci jistě přivítají stroje se spalovacími motory. Stejně jako v případě aut disponují značnou silou, umožňující dosáhnout obrovských rychlostí. Letadla jsou, podobně jako vrtulníky, skvělá pro provádění nejrůznějších triků a vývrtek.

Lodě a ponorky

Hledáte model, který byste si mohli se svými dětmi vzít do bazénu nebo jezera? V tom případě máte k dispozici širokou nabídku různých ponorek a lodí všemožných druhů. Stejně jako v předcházejícím případě můžete volit mezi elektromotory a motory spalovacími. Nezapomínejte pečlivě dohlížet na stav energie, abyste svou hračku neztratili někde uprostřed širého moře.

Jestliže jste si zvolili ponorky, vybírejte stroje vybavené kvalitní kamerou. Můžete s její pomocí natočit podvodní svět svého bazénu či vodní nádrže ve vysoké kvalitě.

Tanky

Máte doma malého válečníka, toužícího po realistické simulaci vojenské techniky? V tom případě zvažte pořízení tanků, které patří k největším modelům na trhu. Stroje bývají osazeny značným množstvím kovových dílů zvyšujících jejich odolnost.

Pro odpovídající simulaci boje jsou vybaveny plně otočnou věží i kanónem, z něhož vychází kouř. V případě dražších výrobků se dočkáte i zpětného rázu při výstřelu či krásně hlasitě burácejícího motoru. Chtěli-li bystě vést boje v noci, pomůže vám LED osvětlení.

Zemědělské a stavební stroje

Některým naopak válčení neříká vůbec nic. Místo toho chtějí raději orat a sít nebo budovat lepší svět. Právě jim jsou určeny modely zemědělských a stavebních strojů. Obvykle se jedná o rozměrově největší a nejodolnější produkty, věrně simulující své reálné předlohy.

Samozřejmostí je celá řada pohyblivých dílů pro dosažení odpovídající míry autenticity.

Drony

Obrovským fenoménem dnešní doby se staly drony. Asi málokomu dochází, že v zásadě se jedná o RC modely se vším všudy. Létající roboti bývají standardně vybaveni kamerou pro natáčení okolí, můžete si však zakoupit i model bez záznamového zařízení.

Samozřejmostí by měla být dostatečná kapacita SD karty pro uložení získaného videomateriálu. Nejnákladnější přístroje dokonce umožňují propojení s mobilním telefonem nebo tabletem, kam se získaná videa též ukládají.

Roboti a zvířata

Velmi specifickou kategorii představují roboti a zvířata. Tyto produkty jsou určeny zejména menším dětem, neboť jejich pohyb je velice pomalý. V případě zvířat očekávejte nabídku všech myslitelných i nemyslitelných stvoření.

Malí milovníci Hvězdných válek jistě ocení možnost zakoupit si své oblíbené charaktery. Vždyť kdo by nechtěl doma fungující zmenšeninu AT-AT nebo R2D2?

Měřítko a velikost

Zásadním parametrem je měřítko, určující poměr zmenšení modelu vzhledem k originálu. Udává se vždy ve tvaru 1:X, kdy X značí poměr zmenšení. Jestliže je tedy skutečný stroj dlouhý zhruba sedm metrů, při měřítku 1:12 bude dosahovat délky zhruba 58 cm. Jeden centimetr délky modelu se rovná 12 cm délky skutečného stroje.

Počítejte s tím, že čím blíže skutečné předloze měřítko je, tím realističtější je i celkové provedení modelu. Produkty v měřítku 1:6 se svým provedením přibližují strojům z reálného světa, čemuž odpovídá i nabídka funkcí a charakteristického vybavení. Čím větší model je, tím vyšší můžete očekávat cenovku.

Velikost modelu úzce souvisí s měřítkem. Reálně se tedy může pohybovat od několika centimetrů až po více než půl metru. Délky 100 cm potom dosahují modely vybavené spalovacím motorem, jejichž provedení plně odpovídá realitě.

Motor

Již při představování jednotlivých typů vozítek jsme se zmínili o existenci dvou základních druhů pohonných jednotek:

 • Elektromotory
 • Spalovací motory

Ačkoliv rozdíl na první pohled poznáte pouze ve velikosti RC stroje, má druh motoru zásadní vliv na jízdní vlastnosti modelu. Velmi výrazně též ovlivňuje cenové zařazení výrobku.

Elektromotory

Hledáte levný, jednoduše ovladatelný model s nízkou hlučností? V tom případě se rozhodně poohlédněte po produktech vybavených elektromotorem. Jejich velkou výhodou je fakt, že není potřeba doplňovat palivo. Energii dodávají baterie, takže se vždycky hodí mít s sebou náhradní článek. Některé přístroje bývají vybaveny dobíjecím akumulátorem s možností zapojení do zásuvky.

Elektrické pohonné jednotky se dále dělí na stejnosměrné a střídavé. Stejnosměrné pohony jsou hlavně pro začátečníky a mohou vyvinout rychlost mezi 10 a 50 km/h. Výkonnější střídavé motory jsou schopny vytáhnout tachometr až na 50 km/h. Jejich cenové zařazení se sice pohybuje výše než v případě stejnosměrných jednotek, vyznačují se však delší výdrží a nižší spotřebou elektrické energie.

Spalovací motory

Patříte-li mezi zkušené jezdce, kteří svůj model zcela ovládli a chtějí se posunout na další úroveň, rozhodně zvažte nákup vozítek vybavených motorem spalovacím. Ta jsou schopna vyvinout rychlost přesahující 100 kilometrů za hodinu. Počítat však musíte se všemi nevýhodami spalovacích motorů. Nevyhnete se neustálému dolévání paliva, hluku a zápachu benzínu.

Stejně jako každý skutečný stroj, je zapotřebí nový model nejprve důkladně zaběhnout. Proto s ním zprvu jezděte pomaleji, aby se pohonná jednotka dostala do odpovídajícího zatížení.

Maximální rychlost

Otázku maximální možné rychlosti jsme nakousli již v předcházející podkapitole. V současnosti se RC modely pohybuji na škále od 10 do 120 km/h. Vždy platí, že čím je zařízení rychlejší, tím více prostoru pro svůj provoz potřebuje. U menších dětí se vyplatí ostražitost a před nákupem výkonnějších strojů byste si měli ověřit, že skvěle zvládají ovládání pomalejších produktů.

Obecně přístroje dělíme dle maximální možné rychlosti do tří základních skupin podle určení:

 • Do 15 km/h – základní modely pro menší děti, snadno ovladatelné, mohou být využity i při hře v bytě
 • 15–30 km/h – pro starší děti, jež zvládají řízení a dospělé začátečníky, vhodné pro venkovní použití
 • 50 a více km/h – pro přeborníky z řad dětí a dospělé, ideální pro závodní a soutěžní účely, velmi náročné na ovládání

Ovládání

Co by byl sebelepší a realističtější RC model bez citlivého a komfortního ovládání? Patrně jen zbytečným doplňkem domácích vitrín. Vzhledem k tomu, že dálkový přenos může být neustále rušen, je zapotřebí vybírat takové stroje, jejich signál je dostatečně silný. Pro potřeby modelářů je v současné době vyhrazeno několik speciálních kanálů:

 • 27 MHz – nutno si manuálně zajistit kanál, aby nedocházelo k rušení
 • 35 MHz – výhradně pro letadla, nutno zajistit kanál
 • 40 MHz – pro jakékoliv modely, nutno zajistit kanál
 • 2,4 GHz – univerzální, automatická volba kanálů

Vzhledem k náročnosti nastavení tří vyhrazených kanálů, začínají se ve stále větší míře prosazovat výrobky fungující na standardu 2,4 GHz. Tato frekvence je univerzální a díky automatické volbě volných kanálů umožňuje bez vzájemného rušení provozovat hned několik modelů na jednom místě.

Pokud jde o komfort ovládání, zvažte nákup modelu vybaveného tzv. proporcionálním ovládání. Tento systém totiž umožňuje plynulou volbu rychlosti a způsobu vybírání zatáček. Díky tomu získáte mnohem realističtější pocit z řízení než při užití klasických systémů. Ty dovolují zatáčet pouze v určitém úhlu bez schopnosti plynule zrychlovat nebo naopak ubírat plyn.

Dosah

Vadilo vám u starších RC vozítek, že po několika desítkách metrů ztrácejí signál? Modernější technologie jsou v tomto mnohem dále a můžete se těšit na mnohem výraznější vzdálenosti. Běžně jsou modely vybaveny dvěma základními technologiemi signálu:

 • Infračervený – dosah několik desítek metrů, u vozítek pro děti
 • Rádiový – dosah až několik stovek metrů, využíván zejména u létajících modelů

Váha

Hmotnost modelu se odvíjí od několika faktorů – typu výrobku, použité pohonné jednotky a materiálu použitého pro výrobu konstrukce. V zásadě byste měli při nákupu létajících zařízení hledat co nejnižší váhu, protože každý gram navíc má negativní vliv na ovladatelnost. Naopak crawlery budou těžké, jelikož pro překonání náročného terénu je zapotřebí pevné konstrukce a obrovských kol. Optimální váha modelu neexistuje a vybírat byste měli vždy podle druhu výrobku, který kupujete.

Použitý materiál

Stejně široká jako nabídka různorodých strojů je i paleta použitých materiálů. Základem bývá pevný plast, nabízející rozumný kompromis mezi nízkou cenou, dostačující odolností a snadnou manipulovatelností. V případě letadel se též využívá již zmíněné pěny, kterou je při rozbití snadné slepit.

Nejdražší produkty obvykle využívají kombinaci hned několika různých provedení. Setkat se můžete s kovem, dřevem, laminátem, případně již zmíněným plastem.

Cena

Jako vždy nesmí chybět ani důkladná analýza cen a stanovení jednotlivých cenových pásem. Při posuzování RC modelů jsme identifikovali tři základní rozmezí, do nichž můžeme výrobky zařadit.

Cena do 1 000 Kč

Za finanční obnos nepřesahující 1 000 korun získáte nejlevnější vozítka. Měřítko bývá ve valné většině případů vyšší než 1:16. Nejpočetnější skupinou jsou auta, především pak terénní buggy. V této kategorii se nesetkáte s jiným druhem pohonné jednotky, než je elektromotor.

Provedení bývá výhradně plastové s minimem ostatních materiálů. Za daný finanční obnos se obvykle jedná o modely pro začátečníky, kteří se s jejich pomocí mohou naučit přístroje ovládat.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Zlatá střední třída obsahuje produkty osázené výhradně elektromotory. Škála typů je mnohem různorodější a setkáte se zde i s mnoha letadly, vrtulníky nebo tanky. Použité měřítko bývá menší, takže se přístroje svými vlastnostmi mnohem více blíží reálným strojům.

Naprostá většina modelů využívá frekvenci 2,4 GHz zajišťující pohodlné připojení ke kanálům. Nemusíte se tedy bát, že byste při hře byli rušeni nedostatečným signálem.

Cena nad 5 000 Kč

Za finanční obnos nad 5 000 korun už získáte věrnou kopii předlohy. Zakoupit můžete modely osázené jak elektrickými, tak i spalovacími pohonnými jednotkami. Připojení je realizováno výhradně přes 2,4 GHz. Ovládání je ve všech případě proporcionální.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 29 hlasů