První dojmy
Samsung Neo QLED 8K s podporou AI se mi do rukou dostal jen pár měsíců po tom, co jsem tuto prémiovou televizi měl možnost vidět na prezentaci Samsungu ve Frankfurtu. Už tam se mi zdála televize nadmíru zajímavá, osobní zkušenosti z dlouhodobého užívání jsou ovšem nenahraditelné. Zařízení jsem proto získal v 65″ úhlopříčce k dispozici na testy na nějaké 3 týdny (a to do konce přes MS v hokeji) a jakožto „filmový fanatik“ ji opravdu dobře prozkoušel.
Televizi mi přijel nainstalovat profesionál a jsem tomu rád. I když jsem měl na testy nejmenší 65″ úhlopříčku, měl jsem z televize pořádný respekt. Pořizovací cena je ostatně okolo 140 000 Kč (červenec 2024), obrazovce nechybí vůbec nic na hmotnosti a ještě k tomu je opravdu tenká. Právě tloušťka konstrukce byla první záležitostí, která mě velice mile překvapila. I když jsem si pro svoje účely testu nechal zařízení osadit na stojan, musím říct, že kdybych si ji měl pořídit, jednoznačně skončí na stěně.
Díky extrémně tenkým rámečkům by se stěnou totiž prakticky splynula v jedno. Tomu napomáhá i fakt, že televize má veškerou výpočetní techniku a konektivitu zajištěnou prostřednictvím One Connect boxu. Do obrazovky z této chytré kravičky pak vede jediný kabel (včetně napájení) s průsvitným provedením.
Po technické stránce perfektní
Zařízení v základu kombinuje nejkvalitnější dostupný QLED panel s 8K rozlišením a podsvícením typu Mini LED. To v praxi znamená, že jsou LED diody 5x menší, než v případě klasické televize. To umožňuje vytvořit více „ztmavovacích zón“ a přiblížit tak obraz z QLED televize kontrastem dražší OLED variantě. Samsung Neo QLED 8K v 65″ úhlopříčce má takových zón 1 344, což je už opravdu hodně.
Kromě toho obdržel televizor v tomto roce vylepšený procesor, který je sám o sobě asi tím největším krokem vpřed. Neurální sítě jsou 12x větší, grafický procesor až 1,6x rychlejší a výpočetní čip zrychlil o 17 %. Možná se ptáte k čemu to vlastně je a odpověď je podstatně snadnější, než výše uvedená čísla. Televize zkrátka pozná, co se na scéně odehrává, a chytře zvýší kvalitu obrazu na 8K rozlišení.
Na rozdíl od klasického upscalingu totiž televize opravdu chápe, co se na dané scéně odehrává. Typickým příkladem může být sledování sportu. Rychle pohybující se míč totiž nedokáže zachytit správně ani samotná kamera, která jej natáčí. Při sledování zápasu se proto míč či jiný objekt trochu seká a není jej tak pořádně vidět. AI dokáže míč na scéně poznat a dopočítat snímky, které v obrazu úplně chybí.
Zdroj: Samsung
- Jak fungují ztmavovací zóny – představte si, že si televizi rozdělíte na 1 344 malých čtverečků. Jas každého z těchto čtverečků lze přitom ovládat samostatně, nebo jej samostatně vypnout. Díky tomu lze i bez OLED panelu reproduktovat poměrně přesně černou barvu.
Kvalita obrazu vyrazila dech
Samozřejmě platí, že se na prezentacích všichni výrobci chlubí. Narativ značky se pak ne vždy potká se skutečností. V tomto případě ale musím potvrdit, že je obraz televize záležitostí opravdu nádhernou. Na obrazovce jsem si přehrával vše možné, od sportovních utkání, přes legendární filmy a seriály až po specificky vytvořená 8K videa na YouTube.
V naprosté většině případů dokázal model Samsung Neo QLED 8K 900D perfektně reprodukovat černou barvu, navíc díky velmi vysokému jasu ale hravě přebil i světlo jdoucí do místnosti z venku. Film jsem si proto byl schopen užít i v polovině dne. To je něco, co konkurenční OLED televize zkrátka nenabídnou, protože je jejich jas o kus nižší. Při testu jsem se nesetkal s žádným rušivým bloomingem, barvy se do černého pozadí moc nerozpíjely.
8K obraz je nádherný Obrazovka je lesklá
Obrazovka se prodává s lesklou povrchovou úpravou, v tomto směru je tedy potřeba počítat s klady i zápory. Na jednu stranu se můžete spolehnout na opravdu vynikající reprodukci barev a vysokou ostrost obrazu, na stranu druhou je potřeba počítat s odlesky od okolních zdrojů světla. Osobně mě takové vlivy při sledování rozptylují, ale fakticky jde o věc vkusu.
Bez zvukové techniky je zážitek poloviční
Samsung Neo QLED 8K 900D je vybaven po stránce zvuku velice dobře. Na zadní straně je osazeno rovnou 8 reproduktorů, přesto je ale potřeba počítat se dvěma fakty. Pokud si televizi dáte přímo na stěnu, zvuk bude držákem a stěnou značně ovlivněn. No a druhé specifikum spočívá v malé tloušťce obrazovky. Zvuk je fyzikální záležitost a pokud nemá prostor, kde by se mohl rozvinout, pak to technologie zkrátka nedoženou.
Televize sama o sobě zněla opravdu solidně, ale hovoříme tady o zařízení s cenovkou přes 100 000 Kč. Tady už se žádné kompromisy nedělají a pokud chcete dorovnat kvalitu nádherného obrazu, pak se určitě nevyhnete koupi domácího kina nebo alespoň pořádného soundbaru. Opravdovou atmosféru kina totiž jen dokonalý obraz nevytvoří, potřeba je i dokonalý zvuk.
Po této stránce může pomoci oblíbená funkce Q-Symphony. Samsung totiž v operačním systému umožnil spárovat s televizí externí soundbar a zvuk obou zařízení chytře kombinovat. Díky tomu získáte relativně levně výrazně lepší zvukový prožitek. Pokud se ale řadíte mezi opravdové fajnšmekry, domácí kino je jediná správná cesta.
Reproduktory na zádech televize Připojení jediným kabelem
One Connect box s perfektní konektivitou
Jak už jsem uvedl výše, Samsung Neo QLED 8K je televize vybavená One Connect boxem. Zatímco klasická televize musí mít veškerou výpočetní techniku i konektory na svých zádech, modely vybavené touto „chytrou krabičkou“ si vystačí s jediným kabelem, kterým se propojuje obrazovka s boxem.
Napájení pak připojíte přímo k boxu, stejně jako herní konzoli, anténu, počítač či třeba externí disk. One Connect box přitom nemusí ležet nikterak blízko televizi, díky 5m kabelu jej umístíte na skříň nebo schováte třeba do šuplíku v komodě pod televizí.
Bez kompromisů pro hráče
Sám jsem náruživým hráčem, není proto asi divu, že jsem si hraní na Samsungu Neo QLED 8K náramně užil. Je potřeba říci, že nevlastním tu nejvýkonnější grafickou kartu na trhu, takže plnohodnotný 8K prožitek v nějakém tom AAA titulu jsem nedokázal získat. Při hraní ve 4K rozlišení mě ale opravdu mile překvapila velmi vysoká kvalita obrazu, které se můj IPS monitor jednoznačně nevyrovná.
Stejně tak je ale zajímavá velmi vysoká obnovovací frekvence a samozřejmě i minimální prodleva. Algoritmy umělé inteligence dovedou při hraní detekovat typ hry a automaticky zvolit vhodné podání barev. Já jsem příznivcem vlastního odladění, takže jsem tuto funkci moc nevyužíval, ale věřím, že spoustu „konzolistů“ funkcionalita potěší.
Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům
Největší předností modelu Samsung Neo QLED 8K je jednoznačně kombinace vynikající kvality obrazu, dobře fungujícího AI upscalingu a perfektního operačního systému. Televize ale zaujme také tenkým designem, v základu solidní kvalitou zvuku a samozřejmě One Connect boxem.
Při testování jsem ovšem narazil na situace, kdy si zařízení nebylo úplně jisté, kde na scéně má být černá barva a kde spíše podsvícená šedá. To je něco, co by se na televizi typu OLED samozřejmě stát nemohlo. Jinak mi ale dává zabrat vymyslet nějaká negativa, pokud tedy nebudu zmiňovat velmi vysokou pořizovací cenu.
Klady
- Dechberoucí AI upscaling
- Velmi vysoký jas obrazovky
- 8K rozlišení dává díky AI smysl
- Perfektně odladěný systém
- Široká podpora pro hráče
- TOP pro sledování sportů
- Jeden kabel sdružuje všechny
Zápory
- Velmi vysoká pořizovací cena
- Kontrast není jako u OLEDu
Naše hodnocení a závěr
Samsung Neo QLED 8K 900D je prakticky tím nejlepším, co v QLED segmentu na trhu aktuálně najdete. Televize pracuje s 8K rozlišením, které umí doručit díky pokročilému upscalingu umělou inteligencí. Nechybí solidní reproduktory, které ovšem doporučuji pro maximální prožitek nahradit pořádnou zvukovou sestavou.
Pokud bych měl doporučit alternativu, pak už bych musel zajít kousek dál k OLED obrazovkám o rozlišení 4K. Jestliže hledáte levnější alternativu, ale chcete vynikající kvalitu obrazu, doporučuji zvážit také model Samsung S95D. Ten disponuje QD-OLED technologií, takže se jasem blíží QLEDům, zachovává přitom ale i dokonalý kontrastní poměr OLEDů.
Zdravím a děkuju autorovi za podrobnou recenzi… vylepšuje daná TV normální satelitní programy v HD? Přemýšlím o koupi 75palcové a nevím jestli se na to půjde dívat, nebo to bude moc „kostičkové“. Díky za názor. Česlav