Menu

Velká recenze Temu (březen 2024): Nakoupili jsme a tohle nám přišlo

Velká recenze Temu (březen 2024): Nakoupili jsme a tohle nám přišlo

Klady

+ Široká nabídka zboží

+ Produkty lze koupit i za pár korun

+ Obvykle bezproblémové dodání

+ Slevy za zpoždění zásilky

+ Až 90 dní na vrácení zboží

Zápory

Tisíce stejných produktů za různé ceny

Delší doba dodání

U některého zboží nízká kvalita

Nejasný původ zboží

Možné zneužití osobních údajů

Čínský marketplace Temu vzal internet útokem, čímž potrápil nejen marketéry a konkurenční e-shopy, ale i samotné zákazníky. Ať zadáte do prohlížeče cokoliv, pokaždé na vás vyskočí hned několik nabídek z Temu. Recenze ohledně e-shopu jsou různorodé, někteří ho milují, jiní mu nedůvěřují. Vyplatí se na Temu nakoupit a na co byste si měli dát pozor?

Shrnutí:

 • Osobní zkušenost s Temu – Osobně mám s Temu pozitivní zkušenost. Zboží bylo lehce dohledatelné a nákup proběhl hladce. Vše dorazilo v pořádku do 12 dnů od zakoupení.
 • Recenze zboží z Temu – Zakoupené solární osvětlení fungovalo dobře a na první pohled vypadá kvalitně. Nelze ale říci, zda si dlouhodobě poradí se zdejšími podmínkami.
 • Slevy a kupóny – Na Temu jsou slevy dostupné téměř 24/7, využít lze i cashback portály.
 • Základní charakteristiky – Temu funguje od roku 2022 a působí v 49 zemích, přičemž ve své nabídce má miliony produktů od různých čínských prodejců.
 • Sortiment e-shopu – Nabídka na Temu je široká, najdete zde prakticky vše. Vzhledem k ceně, která se často pohybuje i pod 1 euro, nelze očekávat vysokou kvalitu zboží.
 • Platební metody a doprava – Na Temu lze platit kartou, PayPalem, Apple Pay nebo Google Pay. Doprava je často zdarma, přičemž dodání trvá 5–15 dní.
 • Uživatelská podpora – Podpora s vámi komunikuje v českém jazyce přes chat na webu nebo v aplikaci.
 • Vrácení a reklamace – Na vrácení zboží máte až 90 dní. Celý proces probíhá přes uživatelský účet.
 • Hodnocení e-shopu zákazníky – Recenze se liší, někteří jej chválí, jiní si stěžují na kvalitu, nedoručené zboží nebo zneužití údajů.
 • Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným e-shopům – Výhodou je široká nabídka a nízké ceny, nevýhodou je naopak nízká kvalita a možné riziko zneužití dat.
 • Kontroverze okolo Temu – Temu čelí nařčení ze zneužívání dat zákazníků. Někteří hlásí odcizení hesel, jiní stržení peněz z účtu.
 • Porovnání s alternativami – Temu konkuruje marketplacům jako je AliExpress, Shein nebo Wish. Kvalitnější zboží lze zakoupit na Amazonu nebo Allegro.
 • Závěrečné shrnutí – Temu se hodí pro nákup levného zboží nízké kvality. Během nákupu je ale třeba být obezřetný a chránit nejen svá data, ale i bankovní účet.

O Temu jsme také psali:

Osobní zkušenost s Temu

Marketplace je už pár let starý fenomén, který budete znát především díky AliExpressu, Wish nebo novějšímu Allegro. V posledních měsících vzal trh útokem další marketplace Temu, o kterém mluví snad každý, kdo preferuje nakupování na internetu. Společnost se rozhodla skoupit veškerou reklamu a heknout algoritmy, díky čemuž se lusknutím prstu stala jedním z nejlepších marketplace na trhu.

Osobně marketplacům zrovna neholduji, jelikož mi u nich nevyhovuje jejich kvalita a nejasný původ – ostatně, co můžeme čekat od zboží, které tu pořídíte i za 5 Kč. Nákup oblečení, nádobí nebo drahé elektroniky bych tu tedy nejspíš nedoporučila. Pokud ale hledáte levné gadgety, drobnou elektroniku nebo věci, u kterých vám nezáleží na kvalitě či zdravotní nezávadnosti, jste tu správně.

Nákup zboží na Temu

Všichni asi chápeme, že drtivá většina marketplaců tu není proto, abychom na nich nakoupili kvalitní zboží. Jejich hlavním cílem je nabízet zákazníkům levné zboží různé kvality – čím levnější je, tím lépe. Jednoduše řečenu tu nakoupíte nekvalitní až průměrné zboží, které vám ale nějaký ten čas poslouží.

Já jsem se tu rozhodla koupit venkovní solární osvětlení. Jedno vyšlo na v přepočtu zhruba na 225 Kč a druhé menší na 101 Kč. Pro porovnání stejné kousky jsem v minulosti koupila od značky Viking za cenu 585 Kč za kus, přičemž ani za tuto cenu nefungovaly.

Aby bylo možné zásilku odeslat, musela jsem nakoupit za 13 euro (zhruba 330 Kč). Pro dosažení požadované částky, jsem zakoupila první produkt, na který jsem narazila, a to na zlaté prsteny za 20 Kč. Poté mě systém konečně pustil k dokončení objednávky. Na rozdíl od jiných e-shopů stačil pouze jeden klik, vyplnění adresy, volba dopravní služby a zadání údajů o platební kartě – pro vlastní klid jsem zvolila raději jednorázovou kartu.

Doprava zboží od Temu

Temu mi ihned po dokončení objednávky zaslalo potvrzení, ve kterém uvedlo, že by zboží mělo být dodáno do 13 dnů. Pokud by se tak nestalo, měl by se mi na uživatelský účet připsat kredit v hodnotě 3,93 euro (zhruba 100 Kč).

Zvolila jsem si dodání balíčku přes Packetu na svoji adresu. Zboží dorazilo do 12 dnů od vytvoření objednávky. Vše bylo zabaleno do jednoho plastového sáčku, přičemž všechno zboží dorazilo bez poškození. Jediným minusem byla pomačkaná krabička u jednoho z osvětlení.

Recenze zboží z Temu

Samotná kvalita zboží mě překvapila. Prsteny vypadají na první pohled dobře, pokud ale trpíte alergií, raději bych investovala do šperků z ověřených materiálů. Mě osobně nejvíce zajímala kvalita solárního osvětlení.

Oba kousky dorazily už nabité a po zapnutí fungovaly na jedničku, síla světla se nejspíš nerovná žádnému produktu na trhu. Osvětlení přitom reagovalo i na zakrytí panelu a jeho opětovné odkrytí. V porovnání je tedy levné osvětlení z Temu spolehlivější než drahé modely od zavedené prémiové značky.

Na druhou stranu jsem ale neměla čas osvětlení nainstalovat a vyzkoušet, zda panely opravdu fungují. Zároveň není jisté, jak si takový výrobek poradí například s mrazy. Osobně ale mohu říct, že mi koupě takového osvětlení přijde výhodná a pokud bude opravdu fungovat, nejspíš obchod znovu navštívím.

Slevy a kupóny

Na Temu jsou slevy dostupné prakticky 24/7. Často jen velmi těžko poznáte, zda se jedná o opravdovou slevu. Pro šetřílky jsou určené sekce „Bleskové nabídky“ a „Exkluzivní nabídky“, kde je umístěno pouze zboží s cenou pod 1 euro. Využít lze i cashback portály, jejichž přehled si můžete prohlédnout níže v tabulce.

Portál Cashback
Tipli.cz Až 11 %
Hamty.cz Až 20 %
PlnáPeněženka.cz 3 až 13,2 %
Refundo.cz 11,5 až 2,5 %
Získejte.cz 10,5 %
VratnéPeníze.cz 2 až 10 %
Picodi 0

Základní charakteristiky

Temu je nový marketplace, který byl založen v červenci 2022. Vlastněný je čínskou společností PDD Holdings. V současnosti spolupracuje s miliony obchodních prodejců, kteří na jeho platformě inzerují své produkty. Temu působí celkem ve 49 zemích, včetně Austrálie, Belgie, Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Mexika, Nizozemska, Nového Zélandu, Španělska, Velké Británie a Spojených států.

Obchodní model Temu je jednoduchý. V něm Temu působí pouze jako prostředník, který vám zajistí dodání či vrácení zboží. I když společnost funguje pouze pár let, má za sebou hned několik kontroverzí. Jednou z nich je také právní spor s jiným známým marketplacem Shein, který ji žaloval za klamavou reklamu, porušování autorských práv a nekalé soutěžní praktiky – je třeba zmínit, že s podobnými nařčeními měl problémy i samotný Shein.

Základní informace
Počet poboček 0
Rok založení 2022
Sídlo First Floor, 25 St Stephens Green, Dublin 2, Irsko
Počet produktů Miliony
Cena dopravy (Kč) Neuvedeno
Cena dobírky (Kč) Nelze
Doprava zdarma (Kč) U většiny zboží
Minimální výše objednávky 13 euro (cca 329 Kč)
Telefonní linka Ne
Komunikace přes e-mail Ne
Online chat Ano
Věrnostní program Ne
V češtině Ano

Sortiment e-shopu

Nabídka e-shopu je opravdu široká. Najdete tu vše od věcí do domácnosti přes oblečení až po elektroniku. Záleží jen na vás, jakou kvalitu od produktů očekáváte a jak moc vám záleží na materiálech, ze kterých jsou vyrobené. Pokud se řadíte mezi méně náročné zákazníky, budete se tu cítit doslova jako v ráji.

Dohledat tu lze prakticky cokoliv, na co si vzpomenete. Plusem je nepochybně také cena produktů, kdy tu můžete koupit produkty od 5 Kč – většinou se jedná o drobné zboží. Extrémně levné produkty najdete vždy v části „Exluzivní nabídky“. Právě cena je však jednou z věcí, která je zde problematická. V podstatě lze říci, že tu vyhrávají zákazníci, kterým nevadí hledání a porovnávaní zboží.

Jak tomu na marketplace bývá, své produkty tu inzerují různí prodejci, přičemž velká část z nich prodává stejné zboží. Mnou vybrané solární osvětlení tu jde najít hned několikrát s různou cenou. Já ho pořídila za 8,88 euro. Lze tu ale najít i nabídky za 7,02 či 11 euro. Pokud chcete ušetřit, raději věnujte trochu času hledání.

INFO: U objednávek nad 150 euro je třeba uhradit clo. V některých případech vás může Celní správa ČR kontaktovat, i když eviduje více drobných zásilek na vaše jméno, jejichž hodnota po sečtení přesáhne danou hranici.

Platební metody a doprava

U Temu máte k dispozici hned několik způsobů platby. Standardem je platba platební kartou, a to nejen Visa a Mastercard, ale i třeba skrze American Express. Použít můžete i oblíbené Apple Pay nebo Google Pay. Pro bezpečné platby je možný PayPal.

Pokud se chcete vyhnout zbytečným problémům, určitě je lepší zde platit jednorázovou kartou nebo přes účet, kde nemáte uložené veškeré své úspory. Jednou z možností je také platba pomocí kreditů Temu, které získáte jako odměnu nebo vám skrze ně prodejce vrátí částku při vrácení či reklamaci zboží.

Platební metoda
Dobírka Ne
Platební karta Ano
Bankovní převod Ne
Google Pay Ano
Apple Pay Ano
PayPal Ano
Kryptoměny Ne
Twisto Ne
American Express Ano

 

U Temu je téměř vždy doprava zdarma, čímž se hodně podobá například Wish. To ale neznamená, že nemůžete narazit na produkty, u nichž bude doprava účtována. Doba dodání činí 5 až 15 dní, pokud se nepodaří zboží dodat ve stanoveném čase, připíše vám aplikace na účet 100 Kč. Využit lze pouze PPL, GLS nebo Packetu.

Doprava
UPS Ne
DHL Ne
Geis Ne
GLS Ano
PPL Ano
PPL PARCELSHOP Ne
DPD Ne
WEDO Ne
Uloženka by WEDO Ne
Packeta (výdejní místo Z-box) Ano
Packeta (doručení na adresu) Ano
Česká pošta Ne
Balíkovna Ne
Osobní odběr na pobočce e-shopu Ne

Uživatelská podpora

Temu můžete kontaktovat pouze skrze chat přímo na webu nebo v aplikaci. Nejprve s vámi komunikuje chatbot, který vás může v případě potřeby přepnout na reálného operátora. Ten s vámi bude komunikovat v českém jazyce. Mně se podařilo s operátorem spojit hned poté, co jsem o to chatbota požádala.

Vrácení a reklamace

Na vrácení zboží máte až 90 dní, a to u většiny zboží. Narazit tu můžete ale i na kousky, u nichž je lhůta na vrácení zkrácená na 30 dnů či méně. Vrácení zvládnete jednoduše skrze uživatelský účet. V sekci objednávky si vyberete možnost „Vrácení/Refundace“. Ihned se před vámi objeví obsah zásilky, ze kterého můžete vybírat zboží, jež chcete vrátit.

Podle obchodních podmínek máte nárok na jedno bezplatné vrácení jedné nebo více položek u každé objednávky. Před vrácením musíte vybrat důvod vrácení, na výběr tu máte z různých možností od poškození až po nedodání produktu. Následně můžete přidat fotografie produktu a připsat komentář s podrobnějším odůvodněním, proč chcete zboží vrátit. Posledním krokem je vyplnění žádosti, kde zvolíte způsob vrácení peněz, a to:

 • připsání ceny v podobě kreditu (proběhne ihned),
 • připsání ceny na účet (může trvat i déle než 10 dnů).

Já jsem zkusila vrátit prstýnek za 0,75 euro. Vzhledem k jeho ceně mi Temu nabídlo, že mi peníze vrátí a zároveň mi ponechají i zaslané zboží. To samé mi nabídlo i u osvětlení za cenu 8,88 euro. Pokud zvolíte důvod vrácení lepší cenu u konkurence, můžete požádat o vrácení rozdílu v ceně – to lze uplatit pouze, když zjistíte, že daný produkt prodává levněji konkurenční marketplace.

Hodnocení e-shopu zákazníky

Hodnocení zákazníků si u zboží můžete pročíst přímo na marketplace. Během chvilky si tak můžete udělat obrázek o tom, jestli je kvalitní, nebo naopak. Společnost naštěstí recenze nemaže, takže například zjistíte, že zboží dorazilo poškozené nebo nekompletní. Recenze tu jsou automaticky překládány, kvůli čemuž nemusí vždy dávat smysl.

Obecně se recenze ohledně Temu liší. Někteří mají dobré zkušenosti, jiní se musejí potýkat s nedoručenými zásilkami, nevrácenou platbou či komplikovaným vrácením zboží. Objevují se i zprávy o tom, že po nákupu došlo k napadení emailů a dalších účtů zákazníků. Někteří zákazníci nejsou spokojení ani s kvalitou zboží, ale to je subjektivní. Narazit můžete i na příběhy, kdy Temu strhlo zákazníkům platbu, aniž by si cokoliv objednali.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným e-shopům

Temu má největší výhodu v široké nabídce zboží a jeho ceně, která se často pohybuje pod hranicí 1 eura. Každopádně je třeba počítat s tím, že kvalita často odpovídá ceně. Jelikož se jedná o čínský marketplace, nemusí se prodejci řídit tak přísnými pravidly jako prodejci v EU.

Zboží může být vyrobené ze závadných materiálů a někdy může být u nás i zakázané – to vás potrápí především v případě, že si na balíček posvítí celníci. Oproti jiným čínským marketplacům nabízí Temu rychlejší dodání i kompenzaci za pozdní doručení.

Na druhou stranu je třeba věnovat dostatečnou pozornost bezpečnosti. Pokud používáte aplikaci je možné, že získá přístup k vašim heslům. Navíc není výjimkou, že si Temu pár dní po platbě zboží strhne další peníze. Pokud však budete nakupovat přes webový prohlížeč a zaplatíte jednorázovou kartou, měli byste se problémům vyhnout.

Kontroverze okolo Temu

Temu má podobně jako každá společnost své problémy. Nejvýraznější je nařknutí z toho, že zneužívá data svých zákazníků, a to především uživatelů, kteří využívají její mobilní aplikaci. Podle zjištění vyžaduje přístup k údajům, které nepotřebuje.

Pokud máte zkušenost s jinými aplikacemi a jejich fungováním, už víte, že data pro většinu z nich představují digitální zlato. Některé je využívají k marketingovým účelům, jiné je však mohou přeprodávat i třetím stranám – to byl například i případ společnosti Meta.

Temu však vyžaduje přístup například k Bluetooth či informacím o Wi-Fi sítích, což z hlediska kybernetické bezpečnosti opravdu není ideální. Pokud se rozhodnete na Temu či u jiných marketplaců nakupovat, měli byste se mít vždy na pozoru a popřemýšlet nad tím, zda se tím nevystavíte zbytečnému riziku. Pokud budete aplikaci používat doma, nejspíše se nic nestane. Jestli ji umožníte přístup například k datům ve firmě, je možné, že se dříve nebo později dostanete do problémů.

Porovnání s alternativami

Temu se snaží konkurovat široké škále již existujících marketplaců. Mezi ty kvalitnější se řadí například americký Amazon nebo polské Allegro. Najdete tu řadu zboží od známých značek i produkty vysoké kvality. Obvykle tu ale narazíte na prodejce, kteří pouze předprodávají zboží z Číny.

V takovém případě se vyplatí přejít rovnou ke zdroji a hledat buď na zmíněném Temu, ale i třeba AliExpressu, Shein nebo Wish. Na všech zakoupíte extrémně levné zboží různé kvality od tisíců čínských prodejců. Z hlediska doby dodání je na tom nejlépe Temu a Shein. Námi recenzovaný marketplace má výhodu i v až 90denní lhůtě pro vrácení zboží.

Z tohoto pohledu je jedno, jaký marketplace zvolíte. Všechny fungují na podobném principu a na většině z nich působí i stejní prodejci. Často tu najdete zboží, které se v mnohém podobá produktům nabízeným na českém trhu. Při prohlížení mi například velká část zboží připomínala produkty, které můžete zakoupit například na Lidl.cz. To se týká především produktů z kategorií, jako je osvětlení nebo zahradní vybavení.

Závěrečné shrnutí

Temu je relativně nový čínský marketplace, který se snaží konkurovat zaběhnutým hráčům na trhu, jako jsou AliExpress, Shein nebo Wish. Ve své nabídce má opravdu širokou nabídku produktů, u kterých ale často nemůžete čekat vysokou kvalitu. Často tu narazíte na stejné zboží s různou cenou, při troše hledání tak můžete ušetřit i stovky korun.

Osobně mám s marketplace dobrou zkušenost a zakoupené zboží mi vzhledem k ceně přijde poměrně kvalitní. Můj nákup však proběhl pouze skrze web, bez povolení přístupu a pomocí jednorázové platební karty. Zároveň jsem společnosti nesvěřila ani vlastní e-mail. Pokud chcete na Temu nakupovat bezpečně, vyplatí se postupovat podobně, vyhnete se tak zbytečným problémům či ztrátě finančních prostředků.

O Temu jsme také psali:

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.