Recenze Temu dle analytiků: „Nejnebezpečnější široce stahovaná aplikace roku 2024.“
V posledním roce se po světě s extrémním důrazem na reklamu šíří aplikace online tržnice Temu, která se nijak zvlášť neliší od dříve oblíbených tržnic Aliexpress, Wish, Shein, Alibaba a dalších. Přesto se Temu s dobře známým oranžovým logem od těchto již tradičních aplikací v lecčem liší a na první pohled to není vidět.
Souhrn článku
- Kde se vzalo, tu se vzalo Temu – Tržnice byla založena v létě 2022, sídlo má na Kajmanských ostrovech.
- Temu bere svět útokem – Intenzivní marketing je Temu vlastní, velký důraz klade provozovatel na spolupráci s influencery.
- Hodnotíme Temu – je to další zdroj „všeho“ – Nabídka je široká a aplikace přehledná, platí ale stejná rizika s dodáním zboží jako u jiných online tržnic z Číny.
- Bezpečnostní analytici bijí na poplach – Mezi odborníky a úřady panují velké obavy o soukromí spojené s možným sběrem citlivých dat, které uživatel sbírat společnosti nepovolil.
- Problémy, na které mnozí profesoři nemyslí – Existuje potenciální šance zneužití shromážděných dat prostřednictvím AI za účelem krádeže identity. Toto riziko panuje i u jiných aplikací.
Kde se vzalo, tu se vzalo Temu
Aplikace online tržiště s názvem Temu byla založena v létě roku 2022. Své sídlo má na Kajmanských ostrovech a stojí za ní investiční společnost PPD Holdings jednoho z nejbohatších číňanů Colina Huanga. Sama o sobě nepřináší tato aplikace prakticky nic, co bychom ještě neznali. Jedná se prakticky o alternativu k tržnicím Aliexpress, Shein či Wish v trochu jiném kabátku.
Temu bere svět útokem
Během posledních měsíců se Temu zaměřilo na výrazné investice do marketingu, vyjma klasických reklam na YouTube a sociálních sítích se ale ve velké míře zaměřila také na influencery. Těm vyplácí finanční odměnu v závislosti na hodnotě profilu a způsobu propagace, ale odměňuje je také produkty zdarma. Tento typ marketingu je sám o sobě v pořádku, ze strany holdingu s obratem 500 miliard je ale rizikový.
V čem spočívají rizika intenzivní reklamy prostřednictvím influencerů:
- Celá řada influencerů na spolupráci kývne a neřeší kvalitu služby či její kontroverze.
- Reklama se dostává od influencerů k lidem, kteří jim důvěřují a nemají tak tendence hledat další informace.
Hodnotíme Temu – je to další zdroj „všeho“
Samotná podstata aplikace samozřejmě není nikterak špatná – internetové tržnice z Číny si získaly srdce lidí napříč věkovými hladinami po celém světě. Na Temu tak koupíte trika s potisky, které jinde neseženete, líbivé ponožky, elektroniku i pečící papír. Navíc je aplikace líbivě a přehledně koncipovaná, pokud tak nejste odpůrci konzumu, v základu nemáte provozovateli co vyčíst.
S širokou nabídkou se pak pojí celá řada standardních rizik, která v tomto článku rozebírat nechceme, protože platí pro všechny prakticky neregulované online tržnice (zpravidla z Číny).
Výhody Temu
- Dodání 8–16 dnů s garancí (Temu připíše v případě nesplnění uživateli 5 dolarů v kreditech.
- Přehlednost a jednoduchost
- Široký sortiment
Nevýhody Temu
- Nejistá kvalita zboží
- Častá absence certifikátů zdravotní nezávadnosti platných v EU
- Nejisté dodání
- Často může dorazit odlišné zboží
- Dlouhá doba dodání
Bezpečnostní analytici bijí na poplach
Finanční analytik Siegfried Eggert, šéf americké společnosti Grizzly Research, označil Temu za „nejnebezpečnější aplikaci široce dostupnou v oběhu“. Hlavním bodem těchto obvinění je, že Temu, provozovaná čínským gigantem PDD, má údajně na pozadí spuštěny „agresivní“ programy sběru dat bez explicitního souhlasu nebo vědomí uživatelů.
Podle zpráv se Temu zaměřuje na sběr široké škály osobních informací, včetně jmen, adres, telefonních čísel, data narození, fotografií z galerie fotoaparátu a odkazů na profily na sociálních sítích. Kromě toho aplikace shromažďuje technická data, jako jsou informace o operačním systému zařízení, IP adrese a GPS lokace. Navíc by ale podle zjištění Grizzly Research měly tyto procesy běžet bez vědomí a povolení uživatele.
Tento rozsáhlý sběr dat vyvolává obavy o soukromí a bezpečnost uživatelů, kteří se obávají, že jejich osobní informace mohou být zneužity (krádež osobnosti) nebo sdíleny bez jejich souhlasu s třetími stranami. Situaci komplikuje skutečnost, že Temu je vlastněna čínskou společností, což vyvolává obavy z možného předání shromážděných dat čínskému komunistickému režimu nebo jiným neautorizovaným subjektům.
V současné době probíhá šetření rizik aplikace a společnost PPD Holding byla požádána o vyjádření.
Odborníci se shodnout na rizicích, ale ne na dopadech
Někteří experti bijí na poplach, například profesor univerzity v Delaware, Šeng Lu, potvrdil rizika aplikace Temu: „Obdobně jako v případě aplikace TikTok vede rychlá expanze aplikací Temu a Shein v USA ke shromažďování velkého množství osobních dat spotřebitelů v USA.“.
Profesor Milton L. Mueller z univerzity v Georgii oponuje s tím, že shromážděná data mohou být špionážního charakteru pouze v případě, že aplikaci využívají státní činitelé pracující v národní bezpečnosti. Pro běžné uživatele podle něj riziko prakticky neexistuje.
Problémy, na které mnozí profesoři nemyslí
Poslední dva roky se pohybujeme ve světě, ve kterém se rychle šíří AI, tedy umělá inteligence. S tou je to ale podobné jako s ohněm – je dobrým služebníkem, ale zlým pánem. Celá řada odborníků přitom nemyslí na zcela zásadní riziko. Jestliže aplikace sbírá uživatelská data, jako jsou fotky, hlas či způsob psaní na mobilu (údery za minutu, přesnost a styl vyjadřování), subjekt který tato data obdrží s nimi dovede prostřednictvím AI nakládat skutečně rizikovými způsoby.
Dnes již není žádné sci-fi představit si, že zkušený „záporák“ dovede na základě těchto dat zdrojového uživatele prostřednictvím AI prakticky zkopírovat. Výsledkem se tak může stát video dotčené osoby s jí vlastním hlasem i způsobem vyjadřování. Nehledě na Temu bychom tedy rádi na čtenáře apelovali, aby na svá data dávali dobrý pozor. V budoucnu z neopatrnosti může vyvstat problém.
Rubriky
To jest otazka, zda-li toto co je zde psano, neni jen konkurecni rozruch, nebo pravda. Co si budem povidat,ale veskera data a informace maji vsechny weby,kde maj lidi registraci. Takze nejlepsi by bylo nebyt vubec online,nemit telefon,zadnou elektroniku a bydlet v nejakym baraku v lese,kde neni zadnej signal a chodit do prace pesky tamtudy,kde nechodi zadny lidi,aby nebyl spatren a nejlepe mit oddelenou pracovni pozici od ostatnich a pochopitelne bez zaznamoho bezpecnostniho systemu 😀