Menu

Příšerný „podvrh“ z Temu! Falešné Apple Watch 9 vypadají na dálku věrohodně (Recenze)

Příšerný „podvrh“ z Temu! Falešné Apple Watch 9 vypadají na dálku věrohodně (Recenze)

Temu aktuálně patří k nejvyhledávanějším čínským e-shopům. Populární asijský marketplace jsem pro vás vyzkoušela a otestovala kvalitu tamního zboží. Do hledáčku mi padly chytré hodinky za pouhé tři stovky, které svým designem nápadně připomínají Apple Watch Series 9. Mohou být tak levné hodinky z Číny kvalitní?

Nepřehlédněte:

První dojmy a kvalita provedení

Chytré hodinky s modelovým označením S9 jsem objednala z Temu dne 18. února. Stály 299 Kč. K mému překvapení je odeslali už druhý den a 8. den byly k vyzvednutí na nejbližší pobočce Zásilkovny (více o zkušenostech s nákupem na Temu najdete zde). Zásilka byla zabalená jen v neprůhledném igelitovém pytlíku, což je ale pro drobnější zboží z Číny typické. Uvnitř byla papírová krabička s chytrými hodinkami.

Krabička vypadala na první pohled velmi lacině. Obrázek Apple Watch Ultra na její přední straně mě opravdu pobavil. Uvnitř se nacházely chytré hodinky, silikonový pásek, USB nabíječka a manuál, vše uložené ve velmi tenké a křehké plastové vaničce. Modelové označení S9 a vzhled naznačují, že se jedná o napodobeninu Apple Watch Series 9. Není ale příliš povedená a je zaměnitelná jen z větší dálky (chybí např. charakteristické kovové zapínání na pásku)

Kvalita provedení je na první pohled nízká. Na pouzdru je dobře vidět, že je plastové. To je ale vzhledem k ceně pochopitelné. Silikonový pásek se k hodinkám připevňuje pouhým zasunutím do drážek (podobně jako u Apple Watch), ve kterých ale dobře nedrží a občas trochu povyjede. Pásek je docela tenký, ale svou funkci plní. Poměrně snadno se zapíná a neuvolňuje se. Jako velké plus vnímám nízkou hmotnost hodinek (30 g).

Parametry chytrých hodinek

Parametry S9 Smartwatch, které jsem byla schopná zjistit, jsem uvedla do tabulky. Pro zajímavost jsem je porovnala s originálními Apple Watch Series 9:

Parametr S9 Smartwatch z Temu Apple Watch Series 9 45mm
Design  
Orientační cena 300 Kč 11 000 Kč
Určení Unisex
Typ displeje HD dotykový

(nepecifikováno)

LTPO OLED Retina,

dotykový

Rozlišení displeje Nezjištěno 396 × 484 px
Materiál pouzdra Plast Hliník
Velikost pouzdra 46 mm 45 mm
Úhlopříčka displeje 1,81″ 1,9″
Hmotnost 30 g 38,7 g
Materiál pásku Silikon Silikon / Nylon
Obvod zápěstí  18 – 23,5 cm 16 – 21 cm
Voděodolnost a prachuvzdornost Uvedena pouze

„voděodolnost“ (nespecifikováno)

Ano (50 m / 5 ATM)
Vestavěný mikrofon Ano
Zabudovaný reproduktor Ano
Snímač okolního osvětlení Ne Ano
Bluetooth Ano
Dosah Bluetooth v otevřeném prostoru Max. 10 m
Wi-Fi Ne Ano
NFC Ne Ano
Slot pro SIM Ne
eSIM Ne Ano
Velikost úložiště Nezjištěno 64 GB
Napájení Nabíjecí akumulátor Nabíjecí Li-Ion

akumulátor

Výdrž baterie Nevyzpytatelná (2 – 36 h) 18 h
Způsob nabíjení USB Bezdrátové
Rychlost nabíjení (z 0 na 100 %) Cca 1 h 2 h
Kompatibilita Android, iOS iOS
Menu v češtině Ano, ale

nedokonalý překlad

Ano
Budík Ano
Stopky Ano
Volání Ano
Příjem notifikací Ano
Počasí Ano
Počet sportovních režimů 7 (Chůze, Běh, Cyklistika,

Skákání na švihadle,

Basketbal, Badminton,

Stolní tenis)

5 (Běh, Cyklistika,

Fitness, Chůze,

Jóga, Plavání)

Monitoring spánku Ano
Krokoměr (gyroskop) Ano
Vzdálenost Ano
Kalorie Ano
Tepová frekvence Ano
EKG Ne Ano
Pulzní oxymetr Ano
Tlakoměr Ano Ne
Akcelerometr Ne Ano
Výškoměr Ne Ano
Barometr Ne Ano
GPS Ne Ano
GLONASS Ne Ano
Detekce pádu Ne Ano
Sledování menstruačního cyklu Ne Ano
Vyhledání telefonu v dostahu Ano
Vzdálené ovládání spouště fotoaparátu Ano

Mobilní aplikace

Hodiny dorazily zcela vybité a tak prvním krokem v testování bylo nabití přes USB nabíječku. To probíhá poměrně rychle a trvá z 0 na 100 % cca 1 hodinu. Hodinky je potřeba do nabíječky dobře nasadit, jinak nemají kontakt. Následovalo nainstalování mobilní aplikaci Lefun Health, kterou jsem vyhledala pomocí QR kódu v přiloženém manuálu.

Aplikace je dostupná ve strojové češtině a umožňuje detailnější nastavení hodinek (např. automatické rozsvícení displeje, budík, správa notifikací). Bluetooth spárování s hodinkami probíhalo bez problému. Aplikace ale není příliš intuitivní a je plná reklam přes celý displej, které velice znepříjemňují její užívání.

Ovládání a displej

Ovládání chytrých hodinek se realizuje přes dotykový displej a dvě tlačítka (na otáčení kolečkem displej nereaguje). Displej je velmi zastaralý, má nízký jas a není příliš citlivý. Ani tlačítka nefungují vždy stoprocentně (viz video níže). V exteriéru byl displej hůře čitelný, i pokud bylo polojasno. Vzhledem k ceně se nízká kvalita displeje dala očekávat. Menu lze přepnout do strojové češtiny, je jednoduché a rychle jsem se v něm zorientovala.

Velkým mínusem je rozsvěcování displeje po zdvihnutí ruky. To je v základu deaktivováno a musí se nastavit v aplikaci. Rozsvěcování nefunguje spolehlivě. Někdy je nutné displej aktivovat tlačítkem a naopak při spaní se rozsvicuje i při drobném pohybu, což je v noci velmi nepříjemné. Hodinky mají z výroby přednastaveno 8 ciferníků (včetně hlavy koně a nedokonalé imitace Apple Watch Ultra). Další lze získat/zakoupit v aplikaci.

Displej je venku špatně čitelný, i když nesvítí sluníčko.

Přesnost měření

Většina funkcí nabízených v menu hodinek funguje, jejich přesnost je ale spekulativní. Jako velmi podezřelou hodnotím funkci měření tlaku, kterou většina chytrých hodinek postrádá. Nezdá se mi proto pravděpodobné, že by takto levné hodinky mohly ukazovat spolehlivé hodnoty. Přesnost naměřeného tlaku a srdečního tepu v klidu a po aktivitě (20 dřepů) jsem ověřila běžným domácím tlakoměrem a zanesla do tabulky:

Zařízení Krevní tlak v klidu Krevní tlak po námaze Srdeční tep v klidu Srdeční tep po námaze
Měření hodinkami 118 / 76 125 / 89 71 85
Ověření tlakoměrem 114 / 52 123 / 60 72 80

 

Zdá se, že tep a systolický tlak poměrně odpovídá. Ze zdravotního hlediska je ale více vypovídající diastola, která byla úplně mimo. Hodinky mi opakovaně “měřily” hodnoty okolo ideálu 120/80, přitom i u lékaře mívám nízký tlak. Saturaci kyslíkem jsem neměla možnost ověřit. Vždy mi ale vycházela ve zdravém rozmezí 95 – 98 %. Hodinky nabízejí 7 sportovních režimů včetně chůze a běhání, které jsem měla možnost otestovat. Hodnoty z jednoho kontrolního měření najdete v tabulce:

Zařízení Doba měření

(hodiny)

Vzdálenost (km) Počet kroků
Měření hodinkami 1:20 2,7 4 715
Ověření telefonem 1:20 4,78  6 330

 

Zjištěné kroky a vzdálenost neodpovídají hodnotám z mého telefonu. Zdá se, že hodinky nezaznamenají zhruba každý třetí krok. Délku trasy jsem ověřila také na Google mapách a odpovídala měření z telefonu. Čítač kroků a vzdálenosti se v hodinkách ne vždy automaticky nevynuluje a nové hodnoty se přičítají k těm včerejším.

Aplikace Lefun Health mi překvapivě ukazovala jiné hodnoty, než samotné hodinky. To je dáno tím, že získává data z hodinek i telefonu zároveň a inteligentně je kombinuje. Pro měření konkrétní sportovní aktivity ale využívá výhradně polohu z telefonu. Nepřesvědčil mě ani monitoring spánku a pokaždé mi přidal 1 – 2 hodiny oproti dat z telefonu.

Další funkce

U takto levných hodinek mě příjemně překvapilo funkční vytáčení a příjem hovorů, stejně tak jako příjem notifikací a přehrávání hudby. Volání je ale nutné realizovat přímo vytočením čísla (seznam kontaktů se nezobrazí). Integrovaný reproduktor i mikrofon je slabý. Hodinky nabízí stejně jako Apple Watch vyhledání telefonu v dosahu, ovládání focení z telefonu a předpověď počasí.

Výdrž baterie

Výdrž chytrých hodinek S9 je velmi nevyzpytatelná. Pokud jsem hodinky používala jen pro zjišťování času a občasné měření zdravotních funkcí, vydržely až 3 dny. Při častějším používání to byl ani ne jeden den. Po měření 1,5 hodinové aktivity se vybily ze 100 % do prázdna. Otázkou ale je, zda dobře funguje ukazatel stavu baterie. Občas se hodinky sami nepřipojí, když se dostanou do dosahu Bluetooth.

Hodinky jsem nabíjela častěji než svůj telefon.

Závěr

Od tak levného zařízení jsem od začátku příliš neočekávala, a považovala jsem za úspěch, že hodinky dorazily funkční. Při mém testování se ukázalo, že jejich kvalita, a funkčnost odpovídá nízké ceně. Uvedené funkce sice fungují, ale špatně (myšleno nepřesně či nekomfortně).

V praxi se mi osvědčily jen při nejzákladnějších funkcích a upozornění na notifikace z telefonu. Nicméně, jejich používání na denní bázi si neumím představit a celkově je hodnotím 30 %. Místo modelu S9 z Temu bych vám doporučila si připlatit za spolehlivější a funkčnější kousek, který najdete například v našem srovnání a testu chytrých hodinek.

Klady

 • Velmi nízká cena
 • Příjem hovorů a jejich vytáčení zadáním čísla
 • Příjem notifikací
 • 7 sportovních režimů
 • Základní zdravotní funkce
 • Nízká hmotnost
 • Kompatibilita s Android i iOS

Zápory

 • Mizerný displej (nízký jas, malé rozlišení)
 • Nepřesvědčivé měření u většiny funkcí
 • Aplikace plná reklam
 • Laciné zpracování
 • Malá výdrž baterie
 • Nespolehlivé rozsvicování displeje
300 Kč Orientační cena

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.