Test a recenze nejlepších
elektrických jednokolek
a jak je vybrat

Ukázka produktu ve srovnání jednokolek

Elektrická jednokolka je obdobou populárních hoverboardů, jen s tím rozdílem, že toto přepravní vozítko má pouze jediné kolo. To je obaleno tělem se stupačkami, na kterých při jízdě stojíte. V uzavřeném obalu se nachází elektromotor a gyroskop sloužící k vyvažování.

Jednokolky jsou na rozdíl od dvoukolých variant daleko hbitější a obratnější. Pohyb na nich však vyžaduje trochu více píle a trpělivosti. V jejich prospěch hovoří možnost dosažení vyšší rychlosti nebo aplikované odpružení pro pohodlnější jízdu.

Při nákupu elektrické jednokolky se můžete setkat také s anglickými výrazy FreeWheel, SoloWheel a AirWheel. Tato označení vozítek s jedním kolem vzešla z názvů konkrétních výrobců. Výjimkou není ani pojem jednokolý Segway. A právě s výběrem této gyroskopické jednokolky vám pomůžeme v našem článku.


Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze INMOTION V8 INMOTION V8 Inmotion 29 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze INMOTION V3C INMOTION V3C Inmotion 16 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Jednokolka Eljet Jednokolka Eljet Eljet 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze INMOTION V5F INMOTION V5F Inmotion 22 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ninebot One S2 by Segway Ninebot One S2 by Segway Ninebot 20 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze INMOTION V3 PRO INMOTION V3 PRO Inmotion 20 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Inmotion V5 Inmotion V5 Inmotion 15 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat elektrickou jednokolku

 1. Jak funguje jednokolka?
 2. Průměr kola, hmotnost a nosnost
 3. Výkon a rychlost
 4. Baterie a doba nabíjení
 5. Dojezd
 6. Maximální úhel stoupání
 7. Příslušenství a doplňky
 8. Cena

Nákup elektrické jednokolky není ničím složitým. Je to do jisté míry způsobeno tím, že trh je poměrně omezený. I přesto musíte vědět, co od takové jednokolky očekáváte a kde ji budete pravidelně či nepravidelně využívat.

Prostřednictvím následujících kapitol vám sdělíme informace týkající se základních parametrů gyroskopické jednokolky. Je to například průměr kola a celková hmotnost produktu. Zjistíte, jaké se používají baterie, jak rychle se nabíjí a jaký zaručují dojezd při ideálních podmínkách.

O jednokolkách vám toho povíme co možná nejvíce, abychom usnadnili vaši finální volbu. Zmíníme se o praktickém příslušenství, doplňcích a nezapomeneme ani na cenové náklady spojené s tímto typem osobního vozítka.

1. Jak funguje jednokolka?

Návod jak vybrat elektrickou jednokolku začneme tím nejzákladnějším. Vysvětlíme vám, jak je možné pohybovat se na zařízení pouze s jedním kolem, aniž byste spadli. Důvod je poměrně jednoduchý. Součástí jednokolky je totiž speciální gyroskop, který udržuje balanc a vyrovnává vozítko.

Samotné ovládání je pak otázkou velice rychlého cviku. V okamžiku, kdy zatlačíte špičkou nohy, jedete dopředu. Když vyvinete tlak patou chodidla, jednokolka zpomalí a začne jízda dozadu. Celé ovládání je tak závislé na tlaku nohou a náklonu lidského těla.

Udržení rovnováhy a koordinace těla se pro vás během několika jízd stane něčím velice přirozeným.

2. Průměr kola, hmotnost a nosnost

Vzhledem k tomu, že elektrická jednokolka je vybavena pouze jedním kolem, je větší, než u hoverboardu se dvěma malými kolečky. Průměrná velikost kola se udává v palcích. V závislosti na volbě konkrétního modelu můžete volit mezi 14“ – 18“ palcovými vozítky.

Při výběru velikosti jednokolky vám mohou být nápomocny následující rady.

 • Menší kolo – Hůře si poradí s nerovnostmi terénu. To můžete pocítit při vibracích v nohách. Je lehčí a levnější.
 • Větší kolo – Rychlejší jízda a lepší zvládání nerovností. Na druhou stranu počítejte s vyšší hmotností.

Právě hmotnost je jedním z důležitých parametrů gyroskopické jednokolky. Primárně jde o mobilní zařízení, takže váha hraje podstatnou roli. Optimální je hmotnost kolem 10 kilogramů. Takovou jednokolku vezmete pohodlně do ruky a zbytek cesty se budete přepravovat například městskou hromadnou dopravou. Nižší hmotnost se týká hlavně jednokolek s menším průměrem kola.

Větší kolo je pak zárukou vyšší hmotnosti dosahující až 15 kilogramů. A to už je znatelný rozdíl při každodenním nošení.

Nosnost elektrické jednokolky

Celkové konstrukční zpracování a hmotnost jednokolky musíte volit i s přihlédnutím k vaší osobní váze. Těžší člověk potřebuje daleko robustnější vozítko. Nosnost moderních jednokolek se pohybuje v rozmezí od 100 do 130 kilogramů.

3. Výkon a rychlost

Výkon elektromotoru prezentuje jeho samotnou sílu. Při určování tohoto parametry myslete na to, kolik vážíte, jak rychle chcete jezdit nebo jaké stoupání budete zdolávat. Vhodně zvolený výkon se úměrné promítá do celkového komfortu a pohodlí při jízdě.

Výkon motoru je udáván ve Wattech pod zkratkou „W“. Ta levnější zařízení disponují výkonem kolem 350 – 450 W. Za zlatý střed lze považovat kategorie produktů s výkonem 500 – 700 W. Výkon nad 800 W už je nadstandardní a bude vyhovovat především náročnějším zákazníkům.

S výkonným elektromotorem můžete uhánět reálnou rychlostí 10 – 25 kilometrů za hodinu.

4. Baterie a doba nabíjení

Jestliže výkon rozhoduje o tom, jak rychle pojedete, pak to bude baterie, které má vliv na to, jak daleko. Ve všech případech pořídíte baterie Lithium-Ion. Ty se prezentují vysokou odolností a dlouhou životností. Jejich kapacita je udávána ve watthodinách označovaných zkratkou Wh.

Kapacity baterií se úměrně promítají do celkové hmotnosti elektrických jednokolek. Vybírat můžete obvykle z hodnot od 150 Wh do 500 Wh.

Při využívání gyroskopické jednokolky myslete také na to, že baterii je zapotřebí pravidelně dobíjet. K tomu slouží speciální nabíječka dodávaná výrobcem. Doba nabíjení se pohybuje od 1 do 3 hodin.

5. Dojezd

Vzhledem k tomu, že je jednokolka elektrickým vozítkem, je dojezd jedním z důležitých parametrů, kterému se při výběru produktu věnujte. Dojezdová vzdálenost se každopádně různí. I v tomto případě to ovlivňují faktory, jakými jsou terén, hmotnost jezdce a výkon baterie, včetně jejího nabití.

Průměrný dojezd u gyroskopických jednokolek se pohybuje kolem 10 – 45 kilometrů. A to už je přijatelná vzdálenost například při cestě do práce, školy nebo jen tak za zábavou.

6. Maximální úhel stoupání

Elektrická jednokolka, to není jen nekonečná jízda po rovině. Tyto moderní produkty dokáží bez problému zvládnout také stoupání pod patřičným úhlem. Tato přednost se samozřejmě týká vybraných modelů. Proto si pohlídejte i technický údaj v podobě maximálního úhlu stoupání.

Ten se mění v závislosti na výkonu elektromotoru, hmotnosti jezdce, stylu jízdy a ostatních faktorech. Obvykle je to kolem 15°. S takovou hodnotou si už bez problému vystačíte v jakémkoliv městě.

7. Příslušenství a doplňky

Tuto kapitolu by šlo rozdělit na dvě části. V první polovině vás seznámíme s praktickými prvky, které jsou nedílnou součástí jednokolek a přináší lepší jízdní vlastnosti, komfort, ovládání atd. Druhou část bude tvořit příslušenství pro bezpečnou jízdu.

 • Zvuková signalizace – Jednokolka vás upozorní na překročení maximální rychlosti prostřednictvím zvuku.
 • Indikátory – Některá vozítka jsou vybavena ochranou nízkého napětí. O tomto údaji jste informováni s pomocí světelných indikátorů stejně, jako o stavu nabití baterie. Světelná signalizace může zobrazovat i další informace spojené s provozem jednokolky.
 • Váhový alarm – Systém zabraňující přetížení. Ten ochrání vámi pořízený model před zbytečným poškozením.
 • Komunikace s mobilním telefonem – Součástí moderní jednokolky může být i speciální aplikace pro chytrý telefon. Ta vám bude zobrazovat průběh vaší jízdy a zaznamenávat řadu přínosných údajů. Většina modelů je kompatibilních s telefony Android a iOS.
 • Protiskluzové pedály – Praktická povrchová úprava pedálů, díky které vám při jízdě nesklouzne noha na zem.
 • Pomocná kolečka – Doplněk využitelný v okamžiku, kdy ještě dokonale nezvládáte jízdu na jednokolce svépomocí. Princip fungování je stejný, jako u postranních koleček u jízdního kola.
 • Popruh – Ten je součástí většiny gyroskopických jednokolek. Umožňuje snazší přenášení jednokolky.
 • Dálkové ovládání – Jednokolky lze prostřednictvím chytrého telefonu a aplikace ovládat na dálku. Využívána je technologie Bluetooth.
 • Asistent zatáčení – Speciální systém nápomocný při zatáčení na jednokolce.
 • Voděodolné zpracování – Většina přístrojů má voděodolný vypínač, takže je lze využívat také za zhoršených podmínek. Voděodolné jednotky jsou označovány parametrem IP54.
 • Osvětlení – Díky světlu lze s jednokolkou jezdit i v noci.
 • Bluetooth reproduktor – Možnost přehrát si za jízdy vlastní hudbu přenášenou z mobilního telefonu.
 • Ochranné systémy – Vedle přebití baterie je to například ochrana proti pádu nebo proti bočnímu naklánění.

Ať už se budete na jednokolce vydávat kamkoliv a po libovolných cestách, vždy myslete také na svoji bezpečnost. Tu zvyšují dva základní prvky.

 • Chrániče – Využít lze chrániče loktů a kolen.
 • Helma – Ideální volbou je helma na skateboard.

8. Cena

Nákup elektrické jednokolky je spojen s relativně snadným výběrem. Na trhu se totiž nachází poměrně omezený počet modelů. Narazit můžete na výrobky značky Inmotion, Ninebot, AirWheel a SoloWheel. Cenové rozpětí vypadá takto.

Cena do 15 000 Kč

Při investici do 15 000 Kč narazíte jen na několik základních jednokolek. Ty se vyznačují především nižším výkonem motoru, menším kolem o velikosti 14“ a tím pádem i hmotností kolem 10 kilogramů. Pro nenáročného zákazníka naprosto dostačující.

Cena od 15 000 Kč do 20 000 Kč

Mnohem větší výběr elektrických jednokolek. Motory mají výkon lehce přes 450 W. Nosnost zařízení je až 120 kilogramů. Při ideálních podmínkách může být dojezd 25 kilometrů. Co se týče rychlosti, ta maximální se pohybuje kolem 20 km/h.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Motory s výkonem nad 550 W, přední a zadní světlo, dálkové ovládání za pomoci technologie Bluetooth a rychlost přes 25 km/h. To jsou gyroskopické jednokolky v této cenové kategorii. V jejich případě oceníte například hlasové instrukce, dojezd až 35 kilometrů nebo pohodlnou integrovanou rukojeť.

Cena nad 40 000 Kč

Jestliže do jednokolky investujete více, jak 40 000 Kč, můžete získat velice výkonné zařízení s 1000 W. Dlouhý dojezd, precizní zpracování, krytí IP54 odolávající nepříznivému počasí a maximální komfort při jízdě. Ten je zajištěn prostřednictvím sedátka a držadla.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Elektrické jednokolky
Průměrné hodnocení 4.5 z 25 hlasů