Srovnávací test a recenze
nejlepších elektrických jednokolek

Aktualizováno:
Červenec 2019
Autor:
Anna Jílková

Ukázka produktu ve srovnání jednokolek

Po segwayích a hoverbordech přichází další městské elektrické vozítko. Elektrická jednokolka, gyroskop, unicycle, AirWheel a SoloWheel jsou všechno názvy, pod kterými můžete tento prostředek najít. Jak její název napovídá, má na rozdíl od svých předchůdců pouze jediné kolo. To je obaleno konstrukcí se sklápěcími stupačkami, na kterých při jízdě stojíte.

Jednokolky jsou na rozdíl od dvoukolých variant daleko hbitější a obratnější. Pohyb na nich však vyžaduje trochu více píle a trpělivosti. V jejich prospěch hovoří možnost dosažení vyšší rychlosti nebo aplikované odpružení pro pohodlnější jízdu.

Od roku 2014, kdy byly elektrické jednokolky uvedeny na trh, výrazně přibylo značek i jednotlivých produktů. Abyste se mezi nimi orientovali a uměli si vybrat jednokolku tak, aby vyhovovala právě vám, připravili jsme pro vás článek Jak vybrat elektrickou jednokolku. Po pár minutách, které věnujete jeho přečtení, už budete moci vyrazit ven trénovat rovnováhu.


Nejlepší elektrické jednokolky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze INMOTION V8 INMOTION V8 Inmotion 29 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Jednokolka Eljet Jednokolka Eljet Eljet 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze INMOTION V5F INMOTION V5F Inmotion 22 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ninebot One S2 by Segway Ninebot One S2 by Segway Ninebot 20 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Elektrická jednokolka Eljet Elektrická jednokolka Eljet Eljet 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze INMOTION V10F INMOTION V10F Inmotion 43 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze INMOTION V10 INMOTION V10 Inmotion 35 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat elektrickou jednokolku

Od klasických jednokolek technologie opět pokročila. Šlapací kliky byly vyměněny za elektrický motor, chybí sedlo a kolo je menší. Pro pohyb na elektrické verzi jednokolky nemusíte vynaložit téměř žádnou sílu. Stačí se jen na začátku vybavit trochou trpělivosti, než se na prostředku naučíte jezdit, a můžete začít kličkovat městskými uličkami.

Prostřednictvím následujících kapitol vám sdělíme informace týkající se základních parametrů gyroskopické jednokolky. Budeme se bavit o průměru kola, celkové hmotnosti produktu, nabíjení, výdrži, doplňkovém příslušenství a cenovém rozdělení. Všechny tyto informace by vám měly pomoci s vlastním výběrem tohoto vozidla.

Jak funguje jednokolka?

Jak je možné pohybovat se na zařízení pouze s jedním kolem, aniž byste spadli? Kromě pár minut cviku za tím stojí ještě jednoduchá technická pomůcka. Součástí jednokolky je totiž speciální gyroskop, který udržuje balanc a vyrovnává vozítko. Je ovládaný vnitřním počítačovým procesorem.

Samotné ovládání funguje podobně jako známý segway. Na stranách vozidla se vysouvají stupátka. V okamžiku, kdy do nich zatlačíte špičkou nohy, jedete dopředu. Když vyvinete tlak patou chodidla, jednokolka zpomalí a začne jízda dozadu. Pojedete tak rychle, jak silně do stupaček zatlačíte. Do zatáček je potřeba naklonit celé tělo. Celé ovládání je tak závislé na tlaku nohou a náklonu lidského těla.

Naučit se na tomhle zdánlivě nestabilním vozidle jezdit chvíli trvá, je potřeba potrénovat rovnováhu. I tak byste to ale měli zvládnout v řádu desítek minut a čím častěji to budete zkoušet, tím rychleji si na pohyb zvyknete. Nejkomplikovanější obvykle bývá rozjezd a zastavení, samotná jízda pak jde již velmi lehce.

Průměr kola

Zatímco hooverboard má dvě malá kolečka, AirWheel má jedno velké. Jeho velikost se udává v palcích a hodnoty se pohybují mezi 12 až 18 palci. Čím větší kolo, tím lépe si poradí s nerovnostmi a tím vyšší rychlostí na něm budete moci jet. Nevýhodou zvětšujícího se průměru je ale stoupající celková hmotnost produktu.

Hmotnost a nosnost

Často se dostanete do situace, kdy budete muset jednokolku kousek přenést – ať už je to při jízdě dopravním prostředkem, kvůli špatnému terénu nebo při vyndávání a uklízení vozítka. Proto jistě je dobré váhu prostředku nezanedbat. Optimální je hmotnost kolem 10 kilogramů. S takovou se setkáte hlavně u jednokolek s menším průměrem kola. Naopak ty s většími koly se mohou se svou hmotností vyšplhat až k 15 kilogramům, což už je znatelný rozdíl.

Celkové konstrukční zpracování a hmotnost jednokolky musíte volit i s přihlédnutím k vaší osobní váze. Těžší člověk potřebuje daleko robustnější vozítko. Obecně se nosnost jednokolek pohybuje v rozmezí od 100 do 130 kilogramů.

Výkon

Výkon elektromotoru prezentuje jeho samotnou sílu. Při určování tohoto parametru myslete na to, kolik vážíte, jak rychle chcete jezdit, nebo jaké stoupání budete zdolávat. Vhodně zvolený výkon se úměrně promítá nejen do celkového komfortu a pohodlí při jízdě, ale také do finančních nákladů.

Výkon motoru je udáván ve wattech pod zkratkou W. Levnější zařízení disponují výkonem kolem 350 až 450 W. Za zlatý střed lze považovat kategorie produktů s výkonem 500 až 700 W. Výkon nad 800 W už je nadstandardní a bude vyhovovat především náročnějším zákazníkům. Existují i produkty, které se dostanou nad 1000 W. Obvykle ale na úkor výdrže.

Rychlost

Zatímco začátečníci možná docení, když s nimi jednokolka nejprve pojede pomaleji, zkušení jezdci občas tempo rádi trochu přiostří. Maximální rychlost AirWheelů začíná na 10km/h u levnějších výrobků a dostává se až k 50 km/h u těch nejpokročilejších.

Pokud vaše vozidlo nabízí možnost propojení s telefonem, můžete přes aplikaci sledovat rychlost na jeho displeji. Pokud tuto možnost vaše vozítko nenabízí, budete alespoň upozorňováni zvukovou signalizací, když se budete k maximální možné rychlosti blížit.

Výrazně doporučujeme tuto hodnotu nepřekračovat. Výrobce ví, proč ji u jednokolky uvádí. Gyroskop uvnitř jednokolky je uzpůsobený pouze určitému tempu a jestliže se dostanete nad povolenou hranici, může se stát, že přestane správně fungovat, tím pádem přestane vyrovnávat rovnováhu a vy s největší pravděpodobností z jednokolky spadnete. Některé výrobky začnou se zvedající se rychlostí sklápět stupačky dozadu, aby této situaci předešly a rychlou jízdu znesnadnily.

Baterie a doba nabíjení

Jestliže výkon rozhoduje o tom, jak rychle pojedete, tak výdrž baterie zase určí, jak daleko se na jeden zátah dostanete. Ve všech případech pořídíte baterie Lithium-ion. Ty se prezentují vysokou odolností a dlouhou životností. Jejich kapacita je udávána ve watthodinách označovaných zkratkou Wh. Kapacity baterií se úměrně promítají do celkové hmotnosti elektrických jednokolek. Vybírat můžete obvykle z hodnot od 150 Wh do 500 Wh.

Při využívání gyroskopické jednokolky myslete také na to, že baterii je zapotřebí pravidelně dobíjet. K tomu slouží speciální nabíječka dodávaná výrobcem. Doba nabíjení se obvykle pohybuje kolem 2 hodin. Těm komplexnějším výrobkům to ale trvá klidně i hodin sedm nebo osm. V takovém případě je nutné si jakýkoli výjezd naplánovat dostatečně předem.

Dojezd

Kromě výdrže baterie, která má na dojezd jednokolky pravděpodobně největší vliv, se na jeho vzdálenosti podílejí ještě další faktory, jakými jsou terén a hmotnost jezdce. Těžší jezdec jedoucí do kopce je varianta, která baterii vyčerpává nejrychleji.

Průměrný dojezd u gyroskopických jednokolek se pohybuje v rozmezí 10 až 45 kilometrů. Pro cestu do práce, do školy nebo jen tak na vyjížďku je to přijatelná vzdálenost.

Maximální úhel stoupání

Pokud víte, že vás po cestách sem tam nějaký ten kopec potká, je dobré zohlednit při výběru elektrické jednokolky i parametr maximální úrovně stoupání. Obvyklá hodnota je kolem 15°, s čímž byste si minimálně v každém českém městě měli bez problémů vystačit.

Funkce

Kromě toho, že vás elektrická jednokolka sveze, zvládne ještě spoustu dalšího, a to si nastíníme v následující kapitole.

 • Indikátory – Buďto zvukem nebo prostřednictvím světelných indikátorů vás jednokolka upozorní na překročení maximální rychlosti, vybití baterie nebo nevhodné elektrické napětí.
 • Váhový alarm – Kromě toho umí vozítko samo pohlídat také své zatížení. Při překročení maximální nosnosti se buďto opět ozve alarm, nebo se přístroj vůbec nerozjede. Sám se tak chrání před poškozením.
 • Asistent ovládání – Speciální systém nápomocný při zatáčení na jednokolce. Není zapotřebí tak výrazného náklonu a průběh zatáčky by měl být hladší. Existují také varianty s ochranou proti pádu, které dělají jednokolku o něco stabilnější.
 • Komunikace s mobilním telefonem – Součástí moderní jednokolky může být i speciální aplikace pro chytrý telefon. Ta vám bude zobrazovat průběh vaší jízdy a zaznamenávat řadu přínosných údajů – například aktuální rychlost. Většina modelů je kompatibilních s telefony Android a iOS.
 • Dálkové ovládání – Jednokolky lze prostřednictvím chytrého telefonu a aplikace ovládat na dálku. Využívána je k tomu technologie Bluetooth.
 • Bluetooth reproduktor – Možnost přehrát si za jízdy vlastní hudbu přenášenou z mobilního telefonu.

Doplňky

Kromě funkčních vychytávek, kterým jsme se věnovali v předchozí kapitole, se budeme zabývat také fyzickými doplňky, které odliší vzhled a provoz jednokolky.

 • Protiskluzové pedály – Praktická povrchová úprava pedálů, díky které vám při jízdě nesklouzne noha na zem.
 • Pomocná kolečka – Doplněk využitelný v okamžiku, kdy ještě dokonale nezvládáte jízdu na jednokolce svépomocí. Princip fungování je stejný jako u postranních koleček u jízdního kola.
 • Popruh – Ten je součástí většiny gyroskopických jednokolek. Umožňuje snazší přenášení jednokolky.
 • Voděodolné zpracování – Většina přístrojů má voděodolný vypínač, takže je lze využívat také za zhoršených venkovních podmínek. Voděodolné jednotky jsou označovány parametrem IP54.
 • Osvětlení – Díky světlu lze s jednokolkou jezdit i v noci. Obvykle se nachází červené světýlko vzadu a bílé vepředu.

Ať už se budete na jednokolce vydávat kamkoliv a po jakýchkoli cestách, vždy myslete také na svoji bezpečnost. Doporučujeme minimálně vždy ze začátku nosit chrániče loktů a kolen a helmu – vhodnou variantou je helma na skateboard.

Jednokolka nebo hooverboard?

Po všech těch parametrech a vysvětleních… Co je teda lepší? Klasický dvoukolečkový hooverboard, nebo moderní elektrická jednokolka? Srovnání těch nejdůležitějších vlastností jsme pro vás připravili v následující tabulce:

Elektrická jednokolka Hooverboard
+ Zabírá méně prostoru, lépe manévruje – Široký, na chodníku zabere hodně místa
+ Snadnější překonání nerovností – Problémy v členitém terénu
+ Vyšší rychlost – Pomalejší
+ Lepší odpružení – Horší odpružení
– Těžší + Nižší hmotnost
– Obtížnější, menší stabilita + Snazší na naučení, stabilnější
– Méně pohodlná jízda + Pohodlnější

Cena

Nákup elektrické jednokolky je spojen s relativně vysokou cenovou investicí. Hlavní myšlenkou této kapitoly by mělo být varování před příliš levnými a neznačkovými výrobky. Často se totiž stává, že jejich vnitřní procesor a gyroskop nefungují tak přesně a mohou se vypnout klidně uprostřed jízdy, po čemž následuje s největší pravděpodobností pád. Proto doporučujeme koukat spíš po kvalitních značkách, jako jsou Inmotion, Ninebot, AirWheel a SoloWheel. Cenové rozpětí vypadá takto.

Cena do 15 000 Kč

Při investici do 15 000 Kč narazíte jen na několik základních jednokolek. Ty se vyznačují především nižším výkonem motoru, menším kolem o velikosti 14“ a tím pádem i nižší hmotností kolem 10 kilogramů. Pro nenáročného zákazníka naprosto dostačující, avšak pozor na nekvalitní vnitřní procesor naznačený v úvodu kapitoly.

Cena od 15 000 Kč do 30 000 Kč

Mnohem větší výběr elektrických jednokolek najdete v této střední cenové kategorii. Motory mají výkon kolem 500 W, nosnost zařízení je až 120 kilogramů. Při ideálních podmínkách může být dojezd 25 kilometrů. Co se týče rychlosti, ta maximální se pohybuje kolem do 30 km/h. Při horní hranici této kategorie najdete již mnohé pokročilé funkce.

Cena nad 30 000 Kč

Jestliže do jednokolky investujete více než 30 tisíc korun, můžete získat velice silné zařízení s výkonem 1000 W, dlouhým dojezdem, precizním zpracováním, krytím IP54 odolávajícím nepříznivému počasí a maximálním komfortem při jízdě. Ten je zajištěn prostřednictvím sedátka a držadla.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Elektrické jednokolky
Průměrné hodnocení 4.4 z 31 hlasů