Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších polaroidů

Ukázka produktu ve srovnání polaroidů

Vzpomínáte se slzou v oku na starodávné analogové fotoaparáty, které vám fotku vytvořily krátce po stisknutí spouště? Americká společnost Polaroid je uvedla do prodeje již roku 1947 a od té doby si získaly srdce milionů lidí po celém světě. Až je začátkem 21. století začala postupně vytlačovat moderní digitální fotografie…

Aby se jen o necelé desetiletí později zjistilo, že klasika má své pevné místo na pultech obchodů i v domácnostech. Za oživením polaroidové technologie stojí jednak neústupná snaha skupiny nadšenců Impossible Project o její záchranu, jednak vznik nové značky Instax z dílny firmy FujiFilm. Ta vlila do žil klasické fotografie doslova novou krev a upevnila její postavení na trhu.

Jestliže jste dospěli k rozhodnutí zakoupit klasický polaroid, přečtěte si náš článek Jak vybrat polaroid. Pokusíme se vám v něm poradit, které parametry se vyplatí při nákupu sledovat a se kterými si nemusíte vůbec lámat hlavu. Pokud se zajímáte o fotografování v širším měřítku, jistě využijete také náš rádce Jak vybrat fotoaparát.


Nejlepší polaroidy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Fujifilm Instax Mini 9
Fujifilm Instax Mini 9 Fujifilm 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze FujiFilm Instax Mini 70
FujiFilm Instax Mini 70 Fujifilm 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fujifilm Instax Mini 90
Fujifilm Instax Mini 90 Fujifilm 3 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fujifilm Instax LiPlay
Fujifilm Instax LiPlay Fujifilm 4 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze FujiFilm Instax Wide 300
FujiFilm Instax Wide 300 Fujifilm 2 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fujifilm Instax Square SQ6
Fujifilm Instax Square SQ6 Fujifilm 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fujifilm Instax Square SQ10
Fujifilm Instax Square SQ10 Fujifilm 6 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Polaroid One Step 2 VF
Polaroid One Step 2 VF Polaroid 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Polaroid Now
Polaroid Now Polaroid 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kodak Printomatic Instant
Kodak Printomatic Instant Kodak 1 800 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat polaroid

Proč vlastně volit letitou analogovou technologii, když ve vedlejším pultu naleznete stovky moderních digitálů? O tom pojednává první kapitola tohoto průvodce. Jestliže přeci jen trváte na pořízení polaroidu, měli byste si pečlivě zvolit mezi výrobkem z dílny Impossible Project a FujiFilm. Rozdíly mezi nimi jsou více než znatelné.

Během výběru berte ohled na požadovaný rozměr vzniklé fotografie a provedení displeje. Od něj se odvíjí způsob ovládání. Jistě toužíte po přístroji, jenž by ideálně vyjádřil vaši osobnost, proto volte z rozsáhlé nabídky motivů a barev. Pozornost věnujte též velikosti a charakteru vnitřní paměti, neboť ne vždy se vyplatí nákup polaroidu, který snímky jen vytiskne, ale neuloží pro další uplatnění. Svůj význam hrají i různé doplňky a příslušenství, jež výrobci ke svým modelům dodávají.

Závěrečnou kapitolu každého článku věnujeme cenovému okénku. Ani tento nebude výjimkou. Všechny dostupné aparáty jsme prošli a na základě cenové analýzy stanovili několik intervalů, v nichž se nacházejí modely podobných vlastností. Jen letmý pohled tak bude dostačovat, abyste věděli, jakou částku si máte pro pořízení svého nového miláčka připravit.

Na dalších stránkách jsme se navíc věnovali i dalším druhům fotoaparátů. Mezi nejčastější a uživatelsky oblíbené patří zrcadlovky a kompaktní fotoaparáty. Své místo na trhu mají také bezzrcadlovky.

Proč právě polaroid?

Také marně hledáte důvod, proč byste měli kupovat zařízení fungující na bázi stařičké analogové technologie, když jsou obchody přeplněné moderními digitály? K tomu všemu ve zhruba stejné cenové hladině? Inu, stačí si získané fotografie porovnat a zjistíte, že klasika dovede vykouzlit úplně jinou atmosféru a styl než jejich moderní protějšky.

Další významné pozitivum spočívá v možnosti okamžitého vyvolávání fotek. Podařilo se vám „cvaknout“ unikátní momentku, která pobavila všechny kolem? Proč ji rovnou nevytisknout a nepobavit se, dokud přesně znáte kontext, v němž byla pořízena? V současné době se setkáte hned se třemi systémy okamžitého vyvolání fotografií:

 • Okamžitý tisk – ihned po stisknutí spoušti začne tisk bez jakýchkoliv úprav a příkras
 • Tisk z paměti – fotka se uloží na interní paměť, kde ji lze upravit a následně vytisknout případně smazat
 • Spojení s kapesní tiskárnou – přenos dat přes Wi-Fi a tisk z připojeného zařízení

Specifickou vlastnost polaroidů představují různobarevné rámečky. Kromě toho, že působí zajímavě a zvyšují atraktivitu fotografií, na ně můžete podle potřeby vpisovat data, upomínky nebo vzkazy svým přátelům.

Polaroid nebo Instax?

Již výše jsme uvedli, že trhu s analogovými přístroji zcela dominují dva velcí hráči – značka Polaroid od skupiny Impossible Project a Instax od Fujifilmu. Vzhledem k tomu, že se od sebe liší poměrně výrazně, každý z nich si úspěšně nachází a udržuje své publikum. Ať tak či tak, považujeme za důležité pronést o obou hegemonech alespoň pár vět.

Polaroid

Americká společnost Polaroid stojí za konceptem instantního tisku fotek a do roku 2008 prakticky dominovala trhu s fotoaparáty. V posledních letech ale zažívala útlum, a tak se rozhodla podnikání na tomto poli ukončit. To ale nenechalo chladnou skupinu nadšenců, kteří si začali říkat Impossible Project a svým nadšením a pílí přispěli k oživení značky. I díky tomu se firmě postupně daří získat zpět část ztracené popularity a zákazníků.

Modely z její dílny se mohou pyšnit klasickým vintage designem připomínajícím zlaté časy. Ono starodávné kouzlo na vás dýchne i ze samotných fotografií, neboť zařízení používají filmy založené na podobných technologiích jako dříve. I díky tomu se můžete těšit na jemné nedokonalosti, mírně vybledlé barvy, ale také perfektní jemnost kresby.

Filmy mají tendenci reagovat i na mírné proměny teploty, vzduchu a světla. Nedivte se proto, když občas bude záběr zcela nečitelný nebo plný roztodivných kontur a odstínů. Jedná se zkrátka o daň, s níž musíte během užívání takřka 70 let staré technologie počítat.

Berte na vědomí i vyšší pořizovací cenu filmů a obtížnější ovládání, které se od 40. let minulého století příliš nezměnilo. Nepotěší ani o něco málo pomalejší vyvolávání fotografií.

Instax

Když byly prodeje Polaroidu roku 2008 ukončeny, vycítil FujiFilm díru na trhu a promptně uvedl svou vlastní sérii Instax. Jelikož jde o kombinaci moderních a klasických technologií, nelze se divit, že po technické stránce jsou její modely mnohem vyladěnější.

Výhodou je obrovská rychlost ostření, focení i tisku, takže vám nikdy neuniknou ty nejlepší záběry. Ovládání zvládnou bez větších problémů i jedinci, kteří foťák nikdy předtím v rukou nedrželi. Díky praktickým rozměrům navíc můžete svůj Instax vzít prakticky kamkoliv, aniž by vás nějak zatěžoval. Nízká cena filmů, za něž zaplatíte zhruba třetinu oproti konkurenci, je potom jakousi třešničkou na dortu.

S úrovní použité technologie samozřejmě úzce souvisí i kvalita vyvolaných fotografií. Realističnost barev, tvarů i stínů připomíná zhruba stejně drahé digitály. Ta tam je syrovost a neopakovatelný styl klasických Polaroidů.

Rozměr fotografie

Chcete si udělat fotku svých dětí do peněženky? Plánujete vytvořit nástěnku čtvercových fotografií z absolvovaných cest? Podle svých preferencí volte odpovídající velikost filmu, díky níž získáte i optimální rozměr výsledného produktu. Zatímco u klasického Polaroidu se uplatňuje jediná standardní velikosti (46 × 62 mm; 86 × 54 mm s rámečkem), Instaxy dnes dovolují realizovat až tři možné rozměry:

 • 46 × 62 mm; 86 × 54 mm s rámečkem – klasická velikost odpovídající asi kreditní kartě
 • 62 × 99 mm; 86 × 108 mm s rámečkem – dvojnásobné rozměry
 • 62 × 62 mm; 86 × 72 mm s rámečkem – čtvercová fotografie

Výše uvedená čísla dávají tušit, že výsledná fotografie nebude větší než kreditní karta nebo vizitka. V porovnání s digitálem nebo filmy vyvolávanými v laboratořích očekávejte daleko menší míru detailů. Jestliže tedy vyžadujete rozměrné záběry s perfektním obrazem, sáhněte po modernějších technologiích.

Displej

Jedním z mála moderních výstřelků, které se dostaly i na klasické Polaroidy, je displej. Obvykle se uplatňuje 3,5“ LCD zobrazovací zařízení, díky němuž máte v rukou plné nastavení všeho potřebného. Displej také přenáší informace z hledáčku, takže ihned vidíte, co vlastně z tiskárny vyjede. Standardně se uplatňuje i optická stabilizace, díky níž si přijdou na své i majitelé roztřesených rukou.

Barva a design

Fotoaparát rozhodně není jen prostředek pro zvěčnění důležitých okamžiků jinak všedního života. U mnohých vystihuje i samotnou podstatu jejich bytí, zájmy a koníčky. Proto není divu, že nabídka obchodů čítá širokou škálu barev, vzorů nebo motivů. Jestliže chcete naučit fotit i svou ratolest, producenti myslí i na ně. Jistě si vyberou v bohaté nabídce halloweenských tykví, Hello Kitty nebo Spongebobů.

Výše uvedené bohužel platí pouze pro Instax. Polaroidy bývají vyvedeny v klasických vintage designech – v černých, šedých, případně bílých barvách. Na nějaké roztodivné kreace, nebo dokonce pohádkové motivy, zkrátka musíte zapomenout.

Vnitřní paměť

Chcete si získaný záběr ještě před tiskem náležitě prohlédnout a upravit? Zvolte model vybavený vnitřní pamětí, jejíž velikost standardně dosahuje 128 GB. Připravte se ovšem na to, že uložiště v podobě SD karet nebývají součástí balení a za jejich pořízení zaplatíte dodatečně.

Jestliže jste si vybrali přístroj bez jakékoliv interní kapacity, nezbude vám nic jiného než vzít zavděk tisk ihned po zmáčknutí spouště. Druhou zajímavou variantu představují cloudová uložiště umožňující fotku zaslat na internet a vytisknout, případně upravit přes počítač.

Dodatečné příslušenství

Nebyli bychom ve 21. století, aby se firmy nepředháněly v různorodých dodatečných pomocnících a příslušenství. I klasické Polaroidy dnes udržují kontakt s moderní dobou a bývají vybaveny mnoha praktickými doplňky. Mezi ty nejdůležitější patří:

 • Podpora Bluetooth – bezdrátové propojení s mobilními aparáty
 • Samospoušť – možnost nastavení fotografie ve stanoveném čase
 • Zabudovaný mikrofon a reproduktor – pro nahrání a přehrání zvukového záznamu
 • Mobilní aplikace – stahovatelné do mobilu pro úpravu fotek a tisku
 • Technologie proti rozmazání inkoustu – zvýšení kvality tisku
 • Bleskový tisk – vybarvení fotografie během několika desítek sekund

Cena

Co by to byl za přehled, kdyby chyběla závěrečná kapitola věnována cenám? Velkou výhodou polaroidů je jejich rozumná cena, která ani zdaleka nedosahuje nákladů na pořízení mohutných zrcadlovek. Na své si tedy přijdou i příležitostí fotografové, kteří si chtějí ozvláštnit posezení s přáteli či rodinou. Provedením pečlivé cenové analýzy se nám podařilo odhalit tři cenová pásma.

Cena do 2 000 Kč

Za cenovku do 2 000 korun je k mání základní skupina polaroidů. Určena je dětem a začátečníkům, kteří se rozhodli proniknout to tajů analogové technologie. Standardně podporuje pouze základní velikost rámečkové fotografie 86 × 54 mm. Zapomeňte též na jakákoliv uložiště nebo snad pokročilejší podporu cloudových technologií. Co zachytíte, to vám vyjede. Plastové tělo chraňte před silnějšími nárazy a pozor dávejte i na vodu. I v této kategorii ovšem narazíte na voděodolné modely, takže vybírejte dobře.

Cena od 2 000 do 4 000 Kč

Střední třída se již může pyšnit daleko širší nabídkou rámečků. Modely Instax podporují tři různé velikosti, takže záleží jen na vás a vašich potřebách. Samozřejmostí je rozměrnější LED displej umožňující nastavit parametry fotografie. Těla jsou vyrobena z odolnějších materiálů a celkově působí luxusnějším dojmem.

Těšit se můžete i na velkou nabídku dětských foťáků. Miluje vaše ratolest Mimoně, Hello Kitty či zvířátka Looney Tunes? Jistě si vybere takový aparát, který mu přiroste k srdci a upevní vztah k fotografování.

Cena nad 4 000 Kč

Pomalu se dostáváme až k samotnému vrcholu, na němž až na několik výjimek kraluje společnost Polaroid. Těšit se můžete na širokou škálu vybavení čítající prakticky všechny myslitelné doplňky včetně Bluetooth technologie.

Požadovaný finanční obnos se nejvýrazněji projevuje na designovém provedení. Volit můžete z řad stylizovaných do retro nebo dokonce vintage zpracování. Fajnšmekři pak mají možnost zakoupit speciální edice, jejich cena přesahuje hranici 30 000 Kč. Odměnou jim však bude klenot v podobě zlatého nebo průhledného polaroidu.