Test 10 nejlepších polaroidů 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších polaroidů

Aktualizováno:
Prosinec 2021
Autor:
Jakub Gulec

Vzpomínáte se slzou v oku na starodávné analogové fotoaparáty, které vám fotku vytvořily krátce po stisknutí spouště? Americká společnost Polaroid je uvedla do prodeje již roku 1947 a od té doby si získaly srdce milionů lidí po celém světě. Až je začátkem 21. století začala postupně vytlačovat moderní digitální fotografie.

O necelé desetiletí později se ale zjistilo, že klasika má své pevné místo na pultech obchodů i v domácnostech. Za oživením polaroidové technologie stojí jednak neústupná snaha skupiny nadšenců Impossible Project o její záchranu, jednak vznik nové značky Instax z dílny firmy Fujifilm. Ta vlila do žil klasické fotografie doslova novou krev a upevnila její postavení na trhu.

Jestliže jste dospěli k rozhodnutí zakoupit klasický polaroid, přečtěte si náš článek Jak vybrat polaroid. Pokusíme se vám v něm poradit, které parametry se vyplatí při nákupu sledovat a se kterými si nemusíte vůbec lámat hlavu. Pokud se zajímáte o fotografování v širším měřítku, jistě využijete také náš rádce Jak vybrat fotoaparát.


Nejlepší polaroidy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Fujifilm Instax Mini 9
Fujifilm Instax Mini 9 90 %
Počet recenzí: 70
4 400 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Fujifilm Instax Mini 11
Fujifilm Instax Mini 11 86 %
Počet recenzí: 8
3 400 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze FujiFilm Instax LiPlay
FujiFilm Instax LiPlay 100 %
Počet recenzí: 9
5 500 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Polaroid Now
Polaroid Now 100 %
Počet recenzí: 3
5 200 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Fujifilm Instax Square SQ6
Fujifilm Instax Square SQ6 93 %
Počet recenzí: 14
3 300 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze FujiFilm Instax Wide 300
FujiFilm Instax Wide 300 93 %
Počet recenzí: 24
3 400 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Fujifilm Instax Square SQ1
Fujifilm Instax Square SQ1 10 %
Počet recenzí: 1
4 500 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze KODAK Fun Saver 400/27
KODAK Fun Saver 400/27 100 %
Počet recenzí: 1
500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze FujiFilm Instax Square SQ20
FujiFilm Instax Square SQ20 98 %
Počet recenzí: 4
5 600 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Fujifilm Instax Mini 90
Fujifilm Instax Mini 90 93 %
Počet recenzí: 16
4 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat polaroid

Proč vlastně volit letitou analogovou technologii, když ve vedlejším pultu naleznete stovky moderních digitálů? Dostat fotografii do ruky, hned na místě, hned v onen důležitý moment, to má své kouzlo. Dnes polaroidy nacházejí své využití nejvíce na společenských událostech. Například ze svatby si tak můžou hosté odnést fotografii tištěnou hned, na místě a třeba i s podpisem. A to je přeci krásný upomínkový předmět.

Během výběru instantního fotoaparátu berte ohled na požadovaný rozměr vzniklé fotografie a provedení displeje. Od něj se odvíjí způsob ovládání. Jistě toužíte po přístroji, jenž by ideálně vyjádřil vaši osobnost, proto volte z rozsáhlé nabídky motivů a barev. Pozornost věnujte též velikosti a charakteru vnitřní paměti, neboť ne vždy se vyplatí nákup polaroidu, který snímky jen vytiskne, ale neuloží pro další uplatnění. Svůj význam hrají i různé doplňky a příslušenství, jež výrobci ke svým modelům dodávají.

Závěrečnou kapitolu každého článku věnujeme cenovému okénku. Ani tento nebude výjimkou. Všechny dostupné aparáty jsme prošli a na základě cenové analýzy stanovili několik intervalů, v nichž se nacházejí modely podobných vlastností. Jen letmý pohled tak bude dostačovat, abyste věděli, jakou částku si máte pro pořízení svého nového miláčka připravit. Podstatným parametrem v případě instantních fotoaparátů je také představa o ceně fotografií (náplní). Ty jsou poměrně drahé, před koupí s tím tedy počítejte.

Zajímavost: Věděli jste, že se dá pomocí instantních fotografií tvořit i umělecká díla? Zkuste se podívat na YouTube a zadat do vyhledávání „Polaroid Art“ či „Creative Polaroid“.

Proč právě polaroid?

  • Okamžitý tisk – Ihned po stisknutí spoušti začne tisk bez jakýchkoliv úprav a příkras (i ty však některé polaroidy dnes umožňují).
  • Tisk z paměti – Fotka se uloží na interní paměť, kde ji lze upravit a následně vytisknout případně smazat.
  • Zajímavá atrakce – Zejména na svatbách a jiných důležitých událostech umožníte hostům odnést si tištěnou památku.

Také marně hledáte důvod, proč byste měli kupovat zařízení fungující na bázi stařičké analogové technologie, když jsou obchody přeplněné moderními digitály? K tomu všemu ve zhruba stejné cenové hladině? Inu, stačí si získané fotografie porovnat a zjistíte, že klasika dovede vykouzlit úplně jinou atmosféru a styl než jejich moderní protějšky.

Další významné pozitivum spočívá v možnosti okamžitého vyvolávání fotek. Podařilo se vám „cvaknout“ unikátní momentku, která pobavila všechny kolem? Proč ji rovnou nevytisknout a nepobavit se, dokud přesně znáte kontext, v němž byla pořízena? Důležité je však vnímat rozdíl mezi typy fotoaparátů. Polaroidy z pravidla poskytují spíše základní kvalitu fotek. Ty také nemají neomezenou životnost a již po několika letech začínají blednout a ztrácet kontrast.

Polaroid nebo Instax?

Již výše jsme uvedli, že trhu s analogovými přístroji zcela dominují dva velcí hráči – značka Polaroid od skupiny Impossible Project a Instax od Fujifilmu. Vzhledem k tomu, že se od sebe liší poměrně výrazně, každý z nich si úspěšně nachází a udržuje své publikum. Ať tak či tak, považujeme za důležité pronést o obou značkách alespoň pár vět.

Polaroid

Americká společnost Polaroid stojí za konceptem instantního tisku fotek a do roku 2008 prakticky dominovala trhu s instantními fotoaparáty. V posledních letech ale zažívala útlum, a tak se rozhodla podnikání na tomto poli ukončit. To ale nenechalo chladnou skupinu nadšenců, kteří si začali říkat Impossible Project a svým nadšením a pílí přispěli k oživení značky. I díky tomu se firmě postupně daří získat zpět část ztracené popularity a zákazníků.

Modely z její dílny se mohou pyšnit klasickým vintage designem připomínajícím zlaté časy. Ono starodávné kouzlo na vás dýchne i ze samotných fotografií, neboť zařízení používají filmy založené na podobných technologiích jako dříve. I díky tomu se můžete těšit na jemné nedokonalosti, mírně vybledlé barvy, ale také perfektní jemnost kresby.

Filmy mají tendenci reagovat i na mírné proměny teploty, vzduchu a světla. Nedivte se proto, když občas bude záběr zcela nečitelný nebo plný roztodivných kontur a odstínů. Jedná se zkrátka o daň, s níž musíte během užívání takřka 70 let staré technologie počítat. Berte na vědomí i vyšší pořizovací cenu náplní a obtížnější ovládání, které se od 40. let minulého století příliš nezměnilo. Nepotěší ani o něco málo pomalejší vyvolávání fotografií.

Instax

Když byly prodeje Polaroidu roku 2008 ukončeny, vycítil Fujifilm díru na trhu a uvedl svou vlastní sérii instantních fotoaparátů Instax. Jelikož jde o kombinaci moderních a klasických technologií, nelze se divit, že po technické stránce jsou její modely mnohem vyladěnější a nabízí často i pokročilou konektivitu a funkce.

Výhodou je solidní rychlost ostření, focení i tisku, takže vám nikdy neuniknou ty nejlepší záběry. Ovládání zvládnou bez větších problémů i jedinci, kteří foťák nikdy předtím v rukou nedrželi. Díky praktickým rozměrům navíc můžete svůj Instax vzít prakticky kamkoliv, aniž by vás nějak zatěžoval. Cena náplní pro Instax je také shruba o polovinu nižší, v závislosti na pořizovaném množství, než u filmů pro Polaroid. Životnost fotografií je ale naopak o něco kratší.

Rozměr fotografie

Plánujete vytvořit nástěnku čtvercových fotografií z absolvovaných cest? Podle svých preferencí volte odpovídající velikost filmu, díky níž získáte i optimální rozměr výsledného produktu. Zatímco u klasického Polaroidu se uplatňuje jediná standardní velikosti (46 × 62 mm; 86 × 54 mm s rámečkem), Instaxy dnes dovolují realizovat až tři možné rozměry.

Formát fotoaparátu Velikost filmu (s okraji) Velikost obrázku
Instax Mini 54 mm × 86 mm 46 mm × 62 mm
Instax Square 72 mm × 85.6 mm 62 mm × 62 mm
Instax Wide 108 mm × 86 mm 99 mm × 62 mm

Výše uvedená čísla dávají tušit, že výsledná fotografie nebude větší než kreditní karta nebo vizitka. V porovnání s digitálem nebo filmy vyvolávanými v laboratořích očekávejte daleko menší míru detailů. Jestliže tedy vyžadujete rozměrné záběry s perfektním obrazem, sáhněte po digitálním fotoaparátu.

Displej

Jedním z mála moderních výstřelků, které se dostaly i na klasické Polaroidy, je displej. Obvykle se uplatňuje 3,5“ velká obrazovka, díky níž máte v rukou možnost nastavení všeho potřebného. Displej umožňuje také náhled před tiskem, takže ihned vidíte, co vlastně z tiskárny vyjede a zda se tisk vyplatí.

Barva a design

Fotoaparát rozhodně není jen prostředek pro zvěčnění důležitých okamžiků jinak všedního života. U mnohých vystihuje i samotnou podstatu jejich bytí, zájmy a koníčky. Proto není divu, že nabídka obchodů čítá širokou škálu barev, vzorů nebo motivů. Jestliže chcete naučit fotit i svou ratolest, producenti myslí i na ně. Jistě si vyberou v bohaté nabídce halloweenských tykví, Hello Kitty nebo Spongebobů.

Výše uvedené bohužel platí pouze pro Instax. Polaroidy bývají barevně provedeny v jednoduchých barvách bez prapodivných potisků. Na nějaké roztodivné kreace, nebo dokonce pohádkové motivy, zkrátka musíte zapomenout a to je možná dobře. Společnost si tak drží svůj původní rád produktu a jistou „vážnost“ jejich provedení.

Vnitřní paměť

Chcete si získaný záběr ještě před tiskem náležitě prohlédnout a upravit? Běžně se do fotoaparátu vejdou fotografie v řádech desítek kusů, pravděpodobně tedy budete potřebovat SD kartu. Připravte se ovšem na to, že uložiště v podobě SD karet nebývá součástí balení a budete je muset dokoupit.

Jestliže jste si vybrali přístroj bez jakékoliv interní kapacity, nezbude vám nic jiného než vzít zavděk tisk ihned po zmáčknutí spouště. Druhou zajímavou variantu představují cloudová uložiště umožňující fotku zaslat na internet a vytisknout, případně upravit přes počítač. K tomu nicméně z pravidla potřebujete být v dosahu WiFi.

Dodatečné příslušenství

Nebyli bychom ve 21. století, aby se firmy nepředháněly v různorodých dodatečných pomocnících a příslušenství. I klasické Polaroidy dnes udržují kontakt s moderní dobou a bývají vybaveny mnoha praktickými doplňky. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • Bluetooth – Bezdrátové propojení polaroidu s mobilem.
  • Samospoušť – Možnost nastavení odpočtu před sepnutím snímače.
  • Mobilní aplikace – Mohou umožňovat úpravu fotografií v propojeném mobilu a jejich následný tisk.

Cena

Velkou výhodou polaroidů je jejich rozumná cena, která ani zdaleka nedosahuje nákladů na pořízení zrcadlovek. Na své si tedy přijdou i příležitostí fotografové, kteří si chtějí ozvláštnit posezení s přáteli či rodinou. Provedením pečlivé cenové analýzy se nám podařilo odhalit tři cenová pásma. Je však důležité upozornit, že digitální fotoaparát ve stejné cenové hladině bude fotit stejně kvalitně, nebo lépe. Pouze nebude fotografie rovnou tisknout.

Cena do 2 000 Kč

Za cenovku do 2 000 korun je k mání základní skupina polaroidů. Určena je dětem a začátečníkům, kteří se rozhodli proniknout to tajů analogové technologie. Standardně podporuje pouze základní velikost rámečkové fotografie 86 × 54 mm. Zapomeňte též na jakákoliv uložiště nebo snad pokročilejší podporu cloudových technologií. Co zachytíte, to vám vyjede. A to je přeci to krásné.

Cena od 2 000 do 4 000 Kč

Střední třída se již může pyšnit daleko širší nabídkou rámečků. Modely Instax podporují tři různé velikosti, takže záleží jen na vás a vašich potřebách. Samozřejmostí je rozměrnější displej umožňující nastavit parametry fotografie. Těla jsou vyrobena z odolnějších materiálů a celkově působí luxusnějším dojmem. Těšit se můžete i na velkou nabídku dětských foťáků. Miluje vaše ratolest Mimoně, Hello Kitty či zvířátka Looney Tunes? Jistě si vybere takový aparát, který mu přiroste k srdci a upevní vztah k fotografování.

Cena nad 4 000 Kč

Pomalu se dostáváme až k samotnému vrcholu, na němž až na několik výjimek kraluje společnost Polaroid. Těšit se můžete na širokou škálu vybavení čítající prakticky všechny myslitelné doplňky včetně Bluetooth technologie.

Požadovaný finanční obnos se nejvýrazněji projevuje na designovém provedení. Volit můžete z řad stylizovaných do retro nebo dokonce vintage zpracování. Fajnšmekři pak mají možnost zakoupit speciální edice, jejich cena přesahuje hranici 30 000 Kč. Odměnou jim však bude klenot v podobě zlatého nebo průhledného polaroidu.

Často kladené otázky k polaroidům

Jak a jaký vybrat polaroid?

Analogové fotoaparáty se téměř přestaly vyrábět, tedy kromě kategorie těch instantních. Jedná se o fotoaparáty, které hned po vyfocení fotografii vytisknou a vytvoří tak jedinečnou památku. Při výběru dbejte kromě funkcí také na cenu náplní (fotografií), protože provoz tohoto typu fotoaparátu se může výrazně prodražit. Nejlepší polaroidy najdete v našem srovnání.

Jaké jsou instantní fotoaparáty?

Základní charakteristikou je okamžitý tisk fotografie. Máte tak u sebe vzpomínku okamžitě, ve fyzické podobě a nemusíte se starat o dodatečné úpravy v počítači a vyvolání. Zachycujete kouzlo momentu. Na druhou stranu nejsou výsledné fotografie nijak zvlášť kvalitní a jejich životnost je výrazně kratší, než je tomu u fotografií klasických. Fotografie z Instaxu začínají blednout již po pár letech, Polaroidové vydrží déle, ale podléhají zkáze také. Na rodinné fotografie pro další generace se tato forma tedy nehodí.

Fotí Polaroidy a Instaxy okamžitě?

Pokud si přejete okamžitý tisk, mohou tisknout i okamžitě. Celá řada zařízení však umožňuje na fotografiích provést základní úpravy, vložit do nich smajlíky a spoustu dalších zábavných věcí před samotným tiskem. Tisk pak trvá pouze krátkou chvíli, poté se fotografie postupně vyjasňuje. V závislosti na konkrétním filmu a fotoaparátu toto může trvat mezi 5 a 15 minutami.

Co stojí náplně do Instaxu?

Filmy do Instaxu i Polaroidu jsou drahá záležitost. To je z ekonomického hlediska velmi nevýhodné, dodává to však fotografii její kouzlo. Nebudete fotit stovky snímků, vždy si rozmyslíte, co vyfotit a co ne a i díky tomu pro vás bude snímek hodnotnější. Běžná cena Instaxových náplní je okolo 25 korun za kus. Polaroidové filmy jsou kvalitnější, ale také zhruba 2x dražší. Je potřeba mít také na paměti, že jakmile balení otevřete, je potřeba snímky spotřebovat všechny. Mimo absolutně černý obal totiž po krátkém čase ztratí svou funkci.

Použité a další zajímavé zdroje

VINICKÁ, Lucie. Srovnání motivace uživatelů Instagramu a Polaroidu. Praha, 2016. Diplomová práce. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Prof. Doc. Filip Láb, PhD.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Instantn%C3%AD_fotoapar%C3%A1t

https://cs.wikipedia.org/wiki/Polaroid_art


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 47 hlasů