Menu

Recenze a test Polaroid Now Gen 2

Velmi dobré Celkové hodnocení

Nejlepší Polaroid s poměrem výkon/cena v kategorii Polaroidy a instaxy

Klady

  • Stylový fotoaparát
  • Přesnější blesk
  • Z recyklovaných materiálů
  • Dvojitá expozice
  • Různé barvy

Zápory

  • Nemá displej
  • Těžší než předchozí řada
3 200 Kč Orientační cena

Instantní fotoaparát Polaroid Now Gen 2 je typickým představitelem ikonických analogových fotoaparátů. Jde o vylepšenou druhou generaci oblíbeného modelu Polaroid Now, který se dočkal mnoha kladných ohlasů.

Základní charakteristiky

Polaroid Now Gen 2 je instantní fotoaparát druhé generace, který snoubí intuitivní ovládání s ikonickou konstrukcí analogového fotoaparátu. Je tak ideální pro ty, kteří dávají přednost stylu před moderními funkcemi. Oproti technicky pokročilejším instaxům se liší tím, že postrádá displej, což je u fotoaparátů analogového typu běžné. Má to však tu nevýhodu, že fotografie tiskne okamžitě, a to včetně těch, které se vám třeba nepovedou. Skrze absenci displeje tak nemáte možnost si fotografie dopředu prohlédnout a vybrat jen ty, které chcete.

Vylepšení oproti první generaci

Jak jsme již avizovali výše, druhá generace se dočkala několika vylepšení. Tím nejvýznamnějším z nich je pravděpodobně unikátní systém automatického zaostřování (autofocus), který je nyní vybaven hned dvěma objektivy. Tímto se odlišuje nejen od první generace, ale také od ostatních modelů na trhu. Autofocus vám proto společně s přesným vestavěným bleskem pomůže zachytit život tak, jak ho opravdu žijete a snímky budou více realistické.

Konstrukce fotoaparátu obsahuje jasný optický hledáček, což je výhodou oproti moderním instaxům, které hledáček postrádají. Nechybí zde ani samospoušť s praktickým 9vteřinovým časovačem, díky kterému vytvoříte ještě lepší skupinové fotky či selfie.

Funkce a kreativita

I v tomto případě se dočkáte kreativní funkce dvojité expozice, která dává možnost tvořit skutečně zajímavé kompozice. Umožňuje totiž zachytit dva okamžiky na jednom ikonickém snímku, takže vám vznikne originální dílo do vašeho alba. K dispozici jsou zde také fixní zóny pro zaostření, a to v rozmezích 0,5–1,3 m a 0,6 m až nekonečno. U předchozí generace bylo přitom k dispozici ostření pouze až od 0,6 m. Pro zkušenější fotografy se poté nabízí režim kompenzace expozice, díky kterému lze tvořit světlejší nebo tmavší záběry dle vašich preferencí.

Stylový design

Další z předností této generace je samotná konstrukce, která potěší nadšence do eco friendly materiálů a udržitelnosti. Nyní je totiž fotoaparát vyrobený ze 40 % z recyklovaných materiálů, za což si výrobce od nás vysloužil další plusové body. Milovníky možností přizpůsobení pak jistě potěší také fakt, že je fotoaparát k dispozici hned ve 4 různých barevných provedeních, a to černá, černobílá, červená a modrá. Vzhled fotoaparátu si tak můžete vybrat přesně podle vašich preferencí.

Kompatibilní filmy a výdrž

Tento instantní fotoaparát je kompatibilní s oblíbenými filmy Polaroid i-Type, které jsou k dispozici v klasickém barevném, nebo alternativním černobílém provedení, které vašim fotografiím dodá ten pravý retro nádech. Použít lze také filmy Polaroid 600, kdy je součástí klasický ikonický bílý rámeček kolem fotografie. Tento styl fotografií je dnes známý například z Instagramu, kde je velmi populární.

Na jedno nabití fotoaparát vydrží v provozu až na 15 balíčků těchto filmů. Filmy jsou obvykle baleny po 8 kusech, to znamená, že na jedno nabití nafotíte až 120 snímků. Oproti většině instaxů je to až o 20 kusů více, a tak lze tuto hodnotu považovat za nadstandardní.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Polaroid

Velikost snímku (mm)

107 × 88

Hledáček

Ano

Displej

Ne

Velikost displeje (v palcích ")

Nerelevantní

Ohnisková vzdálenost objektivu (mm)

35–40

Rychlost závěrky

1 – 1/125 s

Vestavěný blesk

Ano

Samospoušť

Ano

Paměťová karta

Bez paměťové karty

Akumulátor

Vestavěný Li-Ion

Výdrž akumulátoru

120 snímků

Rozměry (mm)

150 × 112 × 94

Hmotnost (g)

455,8

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

V době psaní této recenze (listopad 2023) u nás zatím fotoaparát příliš moc uživatelských ohlasů nesklízí. Na některých e-shopech je sice hodnocený 5 hvězdičkami z 5, avšak nutno podotknout, že se vyjádřilo jen minimum uživatelů. Z tak malého vzorku ohlasů proto nelze poskytnout relevantní shrnutí.

Podíváme-li se na zahraniční recenze, tam si fotoaparát co do množství hodnocení již vede o něco lépe a můžeme tvrdit, že jsou s ním uživatelé velmi spokojeni. Mnozí jej dokonce srovnávají s první generací fotoaparátu a tvrdí, že jde v případě 2. generace o opravdu vydařené vylepšení. Na internetových diskusních fórech jsou k dohledání také porovnávací snímky, ze kterých je jasně vidět, že například při použití blesku si 2. generace vede o něco lépe.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Největší předností druhé generace tohoto fotoaparátu je vylepšené automatické ostření, které nyní zajišťují hned dva objektivy. Tím Polaroid zastiňuje své konkurenty i první generaci fotoaparátu a v kombinaci s vestavěným přesnějším bleskem tak přináší ještě věrohodnější snímky. Kladně hodnotíme také samotnou konstrukci, která je nyní vyrobena ze 40 % z recyklovaných materiálů, čímž jde výrobce naproti udržitelnosti svých produktů a cílí také na příznivce eco friendly materiálů.

Pro někoho by mohlo být nevýhodou to, že fotoaparát postrádá displej, tudíž si nelze snímky před vytisknutím ručně vybrat. Na druhou stranu ale musíme podotknout, že je absence displeje pro fotoaparáty analogového typu typická. Negativně tak hodnotíme pouze fakt, že je tento model o pár desítek gramů těžší než je první generace.

Porovnání s alternativami

Jestliže se poohlížíte po podobné alternativě fotoaprátu Polaroid Now Gen 2 a toužíte přitom po menších fotografiích do alba, pak zvažte designový levnější model Polaroid GO. Jde o model v kapesní velikosti, tudíž jej můžete brát všude s sebou a zachytit tak výjimečné okamžiky kdykoliv se vám zachce. Tento menší model je vhodný také pro ty uživatele, kterým se klasický Polaroid špatně drží v ruce. Navzdory své kompaktní velikosti má fotoaparát Polaroid GO vše, co si můžete od klasického instantního fotoaparátu přát.

Pokud ale naopak toužíte po fotoaparátu s okamžitým tiskem fotografií a zároveň očekáváte moderní funkce či displej, pak bude vhodnou volbou například Fujifilm Instax Mini Evo. Tento fotoaparát je sice dražší, avšak kombinuje v sobě možnost okamžité tisku fotografií a moderní funkce. Díky svému velkému barevnému displej umožňuje výběr fotografií ještě před tiskem, což ušetří spotřebu filmu – vyhnete se tak totiž tisku fotografií, které se úplně nepovedly.

Závěrečné shrnutí

Polaroid Now Gen 2 je druhá generace oblíbeného instantního fotoaparátu. Disponuje vestavěnou lithium-iontovou baterií, což má tu výhodu, že lze nabíjet přes USB-C port. Konstrukce fotoaparátu je tvořená optickým hledáčkem, který u modernějších variant mnohdy nenajdete. Nechybí zde samozřejmě vestavěný blesk a samospoušť s intervalem 9 s pro skupinové či selfie fotografie. Tento model se dočkal také vylepšeného automatického ostření, které netradičně zajišťují rovnou objektivy.

I u této varianty si můžete pohrát s funkcí dvojité expozice. Předností také je, že je model dostupný ve 4 různých barevných variantách, jimiž jsou černá, černobílá, červená a modrá. Můžete si tak fotoaparát lépe přizpůsobit svému stylu. Za nevýhodu lze považovat absenci displeje, k dispozici je pouze ukazatel zbývajícího počtu snímků na filmu. Absence displeje je však pro fotoaparáty analogového typu běžná.

3 200 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Polaroid Now Gen 2 | Hodnocení: Velmi dobré
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva se ve svém volném čase věnuje digitální fotografii, a tak se jako spoluautorka ujala také tématu polaroidů. V článku vám díky pečlivé rešerši a udržování aktuálního přehledu v tomto segmentu představí některé z parametrů nebo přiblíží přednosti dominujících značek na trhu. Iva autorsky stojí za tématem bezzrcadlovek a mnoha kuchyňských spotřebičů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Polaroid Now Gen 2

Polaroid Now Gen 2

3 200 Kč Orientační cena