Menu

FujiFilm Instax Wide 300 – Recenze, testy a srovnání

Velmi dobré Celkové hodnocení

Nejlepší Instax s poměrem výkon/cena v kategorii Polaroidy a instaxy

Klady

  • 2× širší fotografie
  • Hledáček na levé straně
  • Automatické zaostřování
  • Malý informační displej

Zápory

  • Ne na paměťové karty
  • Větší rozměry a hmotnost
2 800 Kč Orientační cena

FujiFilm Instax Wide 300 je instantní fotoaparát z řady Instax, který je jako dělaný pro tvorbu fotografií širšího formátu. S tím se však pojí i větší rozměry a vyšší hmotnost.

Základní charakteristiky

Instantní fotoaparát FujiFilm Instax Wide 300 vyniká v řadě Instax svými rozměry. Jedná se totiž o variantu Wide, která je jako dělaná pro pořizování širokoúhlých snímků. Ty se tak vyznačují širším formátem, než byste očekávali od běžného instantního fotoaparátu. Ve vybavení mu nechybí konverzní close-up čočka na makro záběry, kterou využijete při focení nejrůznějších detailů. Focení zblízka je přitom obecně slabší stránkou těchto typů fotoaparátů, takže od nás tento model díky tomu získává plusové body.

Jistě oceníte také integrované zrcátko u objektivu, které najde využití při tvorbě selfie fotografií. Přestože je světelnost f/14 dosti nízká, můžete docílit kvalitních a prosvětlených fotografií i za zhoršených světelných podmínek, a to díky vestavěnému blesku s dosahem do 3 m. Kladně hodnotíme i vybavení maličkým LCD displejem, který zobrazuje počet zbývajících snímků, kompenzaci expozice a režim blesku. K dispozici je totiž možnost úpravy expozice, pomocí které můžete fotky zesvětlit nebo ztmavit.

Na první pohled poznáte, že je však fotoaparát o něco větší, než jsou jeho kolegové z řady Instax. Větší rozměry s sebou přinášení o něco horší mobilitu a také vyšší hmotnost. Tento model váží více než 600 g, což už může být při delším používání znát. Jedná se zároveň o nejtěžší přístroj v našem srovnání. Napájení zde přitom zajišťují čtyři AA baterie, což rovněž nemusí každému vyhovovat. A v rámci negativ ještě uvedeme, že Instax nepodporuje ani paměťové karty, což umožňuje například FujiFilm Instax LiPlay.

Parametr Tento produkt
Výrobce

FujiFilm

Velikost snímku (mm)

108 × 86

Hledáček

Ano

Displej

Ano

Velikost displeje (v palcích ")

Pouze stavový displej

Ohnisková vzdálenost objektivu (mm)

40

Rychlost závěrky

1/200 s

Vestavěný blesk

Ano

Samospoušť

Ne

Paměťová karta

Bez paměťové karty

Akumulátor

4 × AA

Rozměry (mm)

117,5 × 178,5 × 94,5

Hmotnost (g)

612

Hodnocení dalších odborníků a uživatelů

Instantní fotoaparát FujiFilm Instax Wide 300 patří v době psaní této recenze (duben 2024) k velmi dobře hodnoceným produktům. O velké míře spokojenosti vypovídá například průměr všech uživatelských hodnocení na portále heureka.cz, který dosahuje 93 %. Většina uživatelů si přitom pochvaluje velké snímky, atraktivní design a celkovou funkčnost. S foťákem se údajně pohodlně manipuluje, což zvládnou i menší děti.

Zatímco některým uživatelům připadá kvalita výsledných snímků adekvátní, jiní ji hodnotí negativně. Vybrané snímky jsou příliš tmavé, jindy zase místy extrémně světlé. Na druhou stranu může jít o individuálně nevydařenou kompozici vlivem focení v protisvětle a podobně. Nevýhodu někteří spatřují také ve vyšší hmotnosti a velkých rozměrech, které se údajně přibližují k rozměrům zrcadlovky.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Jak je patrné z provedení fotoaparátu, největší předností je zde tvorbě širokoúhlých snímků, které se velikostně přibližují ke snímkům z instantních fotoaparátů Polaroid. Výhodou je také LCD displej, byť v menším provedení, který zobrazuje zbývající počet snímků na filmu a aktuální nastavení blesku a expozice.

Nevýhodu spatřujeme ve vysoké hmotnosti, skrze kterou se může fotoaparát při delším používání pronést, a také v absenci slotu na paměťovou kartu. Navíc fotoaparátu chybí i samospoušť a kvůli větší velikost zároveň není tolik kompaktní.

Porovnání s alternativami

V rámci instantních fotoaparátů Instax jen těžko najdete model pořizující tak širokoúhlé záběry jako FujiFilm Instax Wide 300. Jestliže na velikosti snímků netrváte, pak doporučujeme prohlédnout si dobře vybavený Fujifilm Instax Mini Evo. Jedná se o jeden z nejpokročilejších Instaxů na trhu, který nabízí až 100 způsobů, jak se vyjádřit. Jako jeden z mála má velký displej, který slouží namísto hledáčku. Navíc k němu výrobce dodává i doplňkovou výbavu v podobě blesku a elegantního pouzdra.

Naopak pokud trváte na větší velikosti výsledných snímků a hledáte alternativu, pak doporučujeme prohlédnout si například Polaroid Now Gen 2. Tvoří téměř identicky velké snímky, navíc mu nechybí samospoušť. Na druhou stranu u něj ale nenaleznete displej a bude potřeba myslet na jeho pravidelné dobíjení, protože je vybavený integrovaným akumulátorem.

Závěrečné shrnutí

FujiFilm Instax Wide 300 není přímo klasický Instax, liší se totiž svými většími rozměry. Díky tomu je však ideální pro tvorbu větších snímků, jejichž rozměry jsou téměř identické jako rozměry snímků z instantních fotoaparátů Polaroid. Navíc je i kvalita výsledných fotografií na velmi dobré úrovni. Přestože má fotoaparát nízkou světelnost, disponuje vestavěným bleskem s dosahem do 3 m, takže jsou fotografie hezky prosvětlené i při focení ve zhoršených světelných podmínkách.

Kladně hodnotíme také integrované zrcátko u objektivu, maličký LCD displej a možnost úpravy expozice. Negativum je zde ale vyšší hmotnost přesahující 600 g, absence samospouště a slotu na paměťovou SD kartu.

2 800 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: FujiFilm Instax Wide 300 | Hodnocení: Velmi dobré
Iva Koňaříková
Redaktorka

Iva se už bezmála 5 let pohybuje v prostředí online marketingu, kde nasbírala celou řadu zkušeností, a to jak z oblasti copywritingu, který je její srdeční záležitostí, tak i ze světa SEO. Nejraději se věnuje tématům okolo domácích spotřebičů, protože je i sama testuje, a sportu, kterým se snaží vyvažovat hodiny strávené u počítače.


Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze FujiFilm Instax Wide 300

FujiFilm Instax Wide 300

2 800 Kč Orientační cena