Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších bezzrcadlovek

Aktualizováno:
Srpen 2020
Autor:
Michaela Černá

Ukázka produktu ve srovnání bezzrcadlovek

Rozměrným, ale výkonným zrcadlovkám začínají postupně konkurovat výkonné, ale kompaktní bezzrcadlovky. V některých ohledech se stále tradičním DSLR fotoaparátům nevyrovnají, ale jsou šikovným kompromisem, pokud jste ochotni z výkonu lehce slevit, a přitom hledáte přístroj, který vám nezabere tolik místa.

Bezzrcadlovku můžete také najít pod označením mirrorless nebo kompakt s výměnným objektivem. Ve všech třech případech je řeč o tomtéž. Pokud se vám na první pohled tento výrobek líbí, pokračujte ve čtení v našem článku Jak vybrat bezzrcadlovku. Nejen že se tam o něm dozvíte více, ale poslouží vám také jako nákupní poradce – krok po kroku vás navede k pro vás ideální bezzrcadlovce.


Nejlepší bezzrcadlovky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Rozlišení (Mpx) Typ snímače Orientační cena Aktuální cena
Recenze Sony Alpha A6000
Sony Alpha A6000 24,3 CMOS 12 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Olympus E-M10 III
Olympus E-M10 III 16,1 CMOS 13 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony Alpha A7 ILCE-7
Sony Alpha A7 ILCE-7 24,3 CMOS 22 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Panasonic Lumix DMC-GX80
Panasonic Lumix DMC-GX80 16 CMOS 13 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony Alpha A7 III ILCE-7M3
Sony Alpha A7 III ILCE-7M3 24,2 CMOS 54 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Olympus E-M10 II
Olympus E-M10 II 16,1 CMOS 11 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Canon EOS M50
Canon EOS M50 24 CMOS 14 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze FUJIFILM X-T20
FUJIFILM X-T20 24,3 CMOS 20 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Panasonic Lumix DMC-G7
Panasonic Lumix DMC-G7 16 Live MOS 15 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Olympus PEN E-PL9
Olympus PEN E-PL9 16 CMOS 13 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat bezzrcadlovku

Bezzrcadlovky nabízejí zajímavý poměr mezi cenou a kvalitou. Při správném používání z nich můžete dostat stejně kvalitní fotografii jako z výrazně složitější zrcadlovky a zároveň dokážou fungovat velmi rychle a jsou lehké a malé – podobně jako kompakty.

Jelikož to zní velmi zajímavě, představíme vám v následujících kapitolách jednotlivé parametry, kterými bezzrcadlovky disponují, abyste se mezi nimi dokázali zorientovat a vybrat si tu ideální právě pro vás. V prvé řadě nastíníme největší rozdíly oproti ostatním foťákům, zhodnotíme snímače a objektivy, podíváme se podrobně na displeje a ostatní technické vymoženosti a stručně rozdělíme tyto produkty do cenových kategoriích.

Porovnání s ostatními fotoaparáty

Abyste se dokázali rozhodnout, jestli právě bezzrcadlovka je ta správná volba, ve svou jednoduchých tabulkách vám představíme její srovnání – nejprve se zrcadlovkami, poté s kompakty.

Zrcadlovky jsou kvalitou stále na první místě. Avšak existují již parametry, ve kterých dokázaly být bezzrcadlovky nejen stejně dobré, ale mnohdy i lepší – minimálně z pohledu uživatelského komfortu. Kromě toho, že jsou menší a levnější, si díky elektronice poradí rychleji se sériovým snímáním a dokážou fotit velmi diskrétně. Na druhou stranu elektronický hledáček sice dokáže zobrazit více informací, ale je výrazně náročnější na spotřebu baterie, což zase hraje ve prospěch zrcadlovek. U těch je také snímač neustále schovaný za zrcátkem, takže k jeho znečištění nedochází tak snadno. Kromě toho padnou lépe do ruky a jelikož se na trhu vyskytují výrazně déle, je nejen mezi foťáky i doplňkovým příslušenstvím výrazně větší výběr.

Bezzrcadlovky

Zrcadlovky

+ levnější

– dražší

+ malé rozměry

– větší

+ rychlé sériové snímání

– omezená rychlost snímání

+ elektronická závěrka (tiché fotografování)

– cvakání při focení (méně diskrétní)

+ snazší manuální zaostřování

– komplikovanější obsluha

+ menší vibrace

– větší vibrace

– elektronický hledáček

+ optický hledáček (nenáročný na baterii)

– kratší výdrž baterie

+ dlouhá výdrž baterie

– pomalejší zaostřování

+ fungují rychleji

– odkrytý snímač (snadné znečištění)

+ krytý snímač

– menší trh

+ větší výběr příslušenství

– menší grip (méně pohodlné)

+ ergonomický grip

Oproti kompaktům jsou naopak bezzrcadlovky ty větší, těžší a dražší. Ale opět – výměnou za lepší kvalitu fotografií. Mirrorless foťáky dokážou rychleji zaostřovat, takže si poradí lépe i s akčními fotografiemi, a mají rozšířenější možnosti nastavení a použití, což zaručuje už jen samotná výměna objektivu. Jejich ovládání bude o něco složitější, protože nemají tolik automatiky jako právě kompakty.

Bezzrcadlovky

Kompakty

+ rychlejší zaostřování

– pomalejší zaostřování

+ rychlejší obrazový procesor

– pomalejší obrazový procesor

+ rozšířené možnosti nastavení

– omezené nastavení

+ výměna objektivu

– objektiv nelze měnit

+ kvalitnější fotografie

– menší kvalita fotografií

+ akční fotografie

– horší při focení rychlých objektů

větší a těžší

+ menší rozměry

dražší

+ levnější

méně automatiky

+ automatické režimy

složitější

+ jednodušší ovládání

Snímač

Nyní už se přesuneme k jednotlivým vlastnostem bezzrcadlovky. Asi nejvýraznější vliv na kvalitu fotografie má velikost snímače. Ta udává, kolik přístroj zachytí světla. V současné době se rozlišují tři základní druhy snímačů, kterými jsou tzv. Full Frame, CMOS a 4/3“. Každá značka pojmenovala své snímače trochu jinak, proto může být v  názvech trochu zmatek. Obecně platí, že zatímco Full Frame snímače jsou využity pro poloprofesionální kamery, CMOS představují jakousi zlatou střední cestu. Nejdéle fungujícím formátem jsou potom 4/3“, proto není divu, že se u tohoto druhu foťáků vyskytuje nejčastěji.

Typ snímače

Parametry

Cenové zařazení

Full Frame

Senzor o velikosti 35 mm, největší rozměr snímače, jakého je možné dosáhnout

Nejdražší fotoaparáty dané kategorie

CMOS Zhruba tříčtvrtinová velikost oproti Full Frame

Střední třída

4/3“

Poloviční velikost oproti Full Frame

Většina produkce

Crop faktor

Pro určení kvality fotky je určující i tzv. crop faktor – udává, kolikrát je plocha snímače menší než plocha Full Frame. Snímač Full Frame má tím pádem hodnotu 1 a nabízí největší zorný úhel. Čím větší zorný úhel, tím více je toho na výsledné fotografii vidět. CMOS snímače mají crop faktor 1,6 a 4/3“ jsou vybaveny dvojkou, takže v jejich případě je vidět dvakrát méně než v případě Full Frame.

Rozlišení

Plocha snímače sice hraje důležitou roli v kvalitě focení, neméně důležité je však i jeho rozlišení. V současné době můžete volit produkty s rozlišením od 12 do 36 megapixelů. Zatímco nižší hodnoty mají kvalitu srovnatelnou se smartphonem vyšší třídy, produkty blížící se horní hranici mohou směle konkurovat drahým zrcadlovkám.

A podobně je rozlišení důležité v tom případě, když fotoaparát využíváte k natáčení videa. Standardem je rozlišení Full HD (1920 × 1080 bodů), postupně se rozšiřuje Ultra HD nebo 4K (3840 × 2160 bodů).

Objektiv

Známou pravdou je, že právě objektiv dělá fotoaparát tím, čím je, nebo čím bychom chtěli, aby byl. V ideálním případě by měl být vyroben z odolných materiálů, měl by nabízet automatické i manuální ostření a dostatečnou světelnost. Právě poslední zmiňovaný parametr je klíčový. Je zapisovaný za písmenem f a udává, jak dobře se bude s objektivem pracovat v nedobrých světelných podmínkách – čím menší číslo, tím lépe.

Podobně jako u zrcadlovek zde platí, že objektivy nejsou univerzální, a tudíž je potřeba koupit stejnou značku, od které máte fotoaparát. Pokud se tak nestane a dostane se vám do ruky nekompatibilní objektiv, je možné nastalou situaci vyřešit speciální redukcí. Jejím použitím se však často ochudíte o některé funkce, jako je například autofocus. Počítejte také s tím, že nabídka objektivů je výrazně menší než v případě zrcadlovek.

Více zde k výběru objektivu zmiňovat nebudeme, protože jsme o tom sepsali samostatný článek, který si můžete přečíst zde.

Displej

Displej představuje klíčovou součást každé bezzrcadlovky. Zatímco zrcadlové modely umožňují klasické focení přes optický hledáček, při nákupu zařízení bez zrcadla jste odkázaní pouze na obrazovku. Velikost úhlopříčky se obvykle pohybuje kolem 3 palců a displej bývá v ideálním případě vertikálně i horizontálně sklopitelný. Pokud chcete být ještě pohotovější, poohlédněte se po dotykovém ovládání, se kterým nepřijdete o žádnou momentku.

Funkce

Asi největší výhodou bezzrcadlovek oproti jejich prestižnějším kolegyním je přítomnost interního procesoru s nejrůznějšími funkcemi a pomocníky. Základem je optická stabilizace, díky níž nedělají problém ani třesoucí se ruce. Zajímavou výbavou je i antiprachový filtr, jež pomůže automaticky odstranit drobné prachové částečky, které se na fotkách chtě nechtě objevují.

Některé modely mají k dispozici i zabudovaný automatický hledáček, který přesně snímá scénu, kterou promítá na displej. Již před stisknutím tlačítka víte, jak přesně bude snímek vypadat. Milovníci detailů jistě ocení i GPS, které opatří fotografii detailními souřadnicemi. I po desítkách let si můžete zpětně dohledat, kde jste vlastně onen záběr zachytili.

Dnes již neoddiskutovatelnou nutnost představuje možnost připojit foťák k dalším zařízením prostřednictvím Bluetooth nebo WiFi. Můžete si jej propojit se svým smartphonem a okamžitě snímky sdílet se svými přáteli na sociálních sítích. Rozhodně je to rychlejší než manuální kopírování do počítače a následné zaslání na místo určení. Propojení s telefonem umožňuje foťák ovládat na dálku, což je ideální, když máte zálusk na nějaký rizikový záběr

Na tomto místě si však neodpustíme jedno malé varování. Systém zaostřování uplatňuje jiný způsob (detekce kontrastu) než zrcadlovky (fázové zaostření), proto je pomalejší. Pokud k tomu přičteme neoddiskutovatelné zpomalení při zobrazení na displeji, je jasné, že některé dynamické momenty zkrátka vyfotit nestihnete.

Výdrž baterie

Vzhledem k tomu, že bezzrcadlovky jako takové na tom s výdrží baterie nejsou zrovna dobře, vyplatí se tomuto parametru věnovat pozornost a vybrat si výrobek s větší kapacitou baterie. Ta se v současné době pohybuje v rozmezí od 650 do zhruba 2 000 mAh. Po přepočtení na snímky se dostane do rozmezí 200–750 fotek.

Jestliže se vydáváte na daleké cesty, při nichž nebudete mít k dispozici zásuvku pro dobití baterie, můžete zvolit i model připojitelný k powerbance. Ne všechny je však možné přes tento konektor napájet, proto je dobré se o této možnosti informovat při nákupu.

Rozměry a design

Na závěr uvedeme parametr, podle kterého se rozhoduje většina lidí, ale který by rozhodně neměl při samotném výběru upozaďovat další faktory – jde o zpracování.

Důležité jsou hmotnost a rozměry. Vzhledem k tomu, že bezzrcadlovky se pohybují někde mezi zrcadlovými foťáky a kompakty, neměly by být ani velké, ani malé, zkrátka tak akorát. Nevyplatí se však hledat to nejmenší a nejlehčí, co na trhu je. Takové fotoaparáty se totiž špatně drží a jsou poněkud nestabilní.

Cena

Kompakty s vyměnitelným objektivem, jak se někdy bezzrcadlovky nazývají, jsme rozdělili do tří cenových kategorií. Ne vždy platí pravidlo, že čím dražší foťák koupíte, tím kvalitnější bude výsledná fotografie. Mnohdy hraje roli značka nebo přítomnost nějaké více či méně podstatné technologie či stabilizátoru. V neposlední řadě má významný vliv i použitý objektiv.

Před nákupem si tedy dobře rozmyslete, co je pro vás to nejdůležitější, a podle těchto kritérií vybírejte. Nezapomínejte na to, že dobrý fotoaparát budete využívat dlouhá léta.

Do 10 000 Kč

Nejlevnější fotoaparáty se blíží spíše svým kompaktním protějškům, ale to neznamená, že nemohou překvapit. Obvykle nabízí snímač velikosti 4/3“, malou ohniskovou vzdálenost a rozlišení menší než 16,3 megapixelů.

Produkty spadající do této cenové relace jsou ideální pro rodinné focení, případně pro dokumentaci okolní krajiny. Nepočítejte však, že je využijete pro umělecké focení.

Od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Zlatá střední cesta – i tak by se daly charakterizovat přístroje v tomto rozmezí. Použitý formát snímače již bývá spíše APS-C, standardně se objevuje větší rozlišení a delší ohnisková vzdálenost. Samozřejmostí je i množství vychytávek jako autofocus, filtry, případně možnost připojení k WiFi.

Výrobky v této kategorii jsou vhodné prakticky pro jakoukoliv příležitost k amatérskému focení. Jejich kvalita totiž směle překonává i některé zrcadlovky.

Nad 20 000 Kč

V této oblasti už byste se měli pohybovat v případě, že se chcete vydat na cestu profesionálního fotografa. Přístroje za danou cenu jsou vybaveny celou řadou funkcí, jež při běžném využití rozhodně nepoužijete. Rozhodně se vyplatí nejprve zvážit, zda vlastně takto drahý fotoaparát budete potřebovat. Kvalita snímku se totiž stejně odvíjí od práce se světelnými podmínkami a využitím správného objektivu.