Test a recenze nejlepších
bezzrcadlovek a jak je vybrat

Obrázek bezzrcadlovky

Fotografie se již od svého vzniku těší velké oblibě. Dříve umožňovaly rodinám zachytit okamžiky štěstí, ale i smutku a obecně pomáhaly zvyšovat sounáležitost. S nástupem internetu pak získalo fotografování úplně nový rozměr.

Lidé mohou se svými blízkými sdílet prakticky cokoliv – od zážitků na dovolených, přes fotky svých potomků, až po snímek toho, co dobrého měli na oběd. Aby však byl zajištěn odpovídající zážitek pro adresáta, je zapotřebí mít po ruce odpovídající vybavení. Kdysi byla etalonem kvality rozměrná zrcadlovka, která zabrala celý batoh. Dneska se postupně do hry dostávají menší, kompaktnější, ale neméně zdatní společníci na cesty – bezzrcadlovky.

Pokud si chcete nějakou pořídit a nejste si jisti, jak při jejím nákupu postupovat, pak se začtěte do následujícího článku. Vysvětlí vám všechny důležité parametry a navede krok po kroku v výběru ideálního produktu přesně podle vašich představ.


Nejlepších 10 bezzrcadlovek dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Rozlišení (Mpx)

Typ snímače

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled bezzrcadlovky Sony Alpha A6000

Sony Alpha A6000

24,3

CMOS

13 500 Kč

Náhled bezzrcadlovky Olympus E-M10 III

Olympus E-M10 III

16,1

CMOS

16 000 Kč

Náhled bezzrcadlovky Sony Alpha A7 ILCE-7

Sony Alpha A7 ILCE-7

24,3

CMOS

22 000 Kč

Náhled bezzrcadlovky Panasonic Lumix DMC-GX80

Panasonic Lumix DMC-GX80

16

CMOS

13 000 Kč

Náhled bezzrcadlovky Sony Alpha A7 III ILCE-7M3

Sony Alpha A7 III ILCE-7M3

24,2

CMOS

60 000 Kč

Náhled bezzrcadlovky Olympus E-M10 II

Olympus E-M10 II

16,1

CMOS

14 000 Kč

Náhled bezzrcadlovky Canon EOS M50

Canon EOS M50

24

CMOS

15 200 Kč

Náhled bezzrcadlovky FUJIFILM X-T20

FUJIFILM X-T20

24,3

CMOS

23 000 Kč

Náhled bezzrcadlovky Olympus PEN E-PL7

Olympus PEN E-PL7

17

CMOS

12 000 Kč

Náhled bezzrcadlovky Panasonic Lumix DMC-G7

Panasonic Lumix DMC-G7

16

Live MOS

14 000 Kč

Testování a recenze bezzrcadlovek pro letošní rok

Podrobný test bezzrcadlovek zpracováváme a jeho vydání máme naplánované v průběhu roku. V testu budou detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných výrobků. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených bezzrcadlovek na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o produkty, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké bezzrcadlovky, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat bezzrcadlovku

1. Druhy fotoaparátů

2. Snímače

3. Rozlišení a počet pixelů

4. Objektivy

5. Displej

6. Technické vychytávky

7. Výdrž baterie

8. Rozměry a design

9. Ceny

Určitě vás zajímá, čím se vlastně budeme zabývat? Bezzrcadlovky nabízejí zajímavý poměr mezi cenou a kvalitou, a právě na ně se v následujících řádcích zaměříme.

V prvé řadě nastíníme největší rozdíly oproti ostatním foťákům na trhu a zhodnotíme to nejdůležitější – snímače a objektivy. V neposlední řadě se koukneme na zoubek displejům a nejrůznějším technickým vymoženostem, s nimiž se v poslední době doslova roztrhl pytel.

A úplně na závěr se koukneme na zběžné cenové rozdělení, abyste si udělali obrázek o tom, jak cena ovlivňuje kvalitu.


1. Druhy fotoaparátů

Jestliže jste nikdy předtím fotoaparát nevybírali, může se stát, že budete návalem nejrůznějších termínů a technologií zaskočeni. V zásadě můžete volit mezi třemi základními skupinami foťáků podle toho, jakým způsobem fungují.

Na trhu se hojně vyskytují kompakty, které dělají čest svému označení. Vynikají skutečně malými rozměry, jednoduchým ovládáním a nízkou cenou. Daní za to všechno je nepříliš vysoká kvalita výsledných snímků. Ty nejlevnější bývají hravě překonány i lepšími smartphony. V poslední době se však i v této kategorii objevují modely, které umožní pořídit zajímavé snímky.

Na úplně opačné straně spektra se nacházejí tzv. zrcadlovky. Ty jsou vybaveny zrcadlem, zajišťujícím vysokou kvalitu výsledných snímků. Právě z této kategorie se rekrutuje vybavení profesionálních fotografů za stovky tisíc korun, ale nalézt zde můžete i amatérské náčiní za 10 000 Kč. Každopádně se jedná o vrcholovou skupinu fotoaparátů pro nadšence.

Jak už asi tušíte, bezzrcadlovky se nacházejí někde mezi a snaží se zkombinovat výhody obou výše uvedených. Obvykle jsou k mání za rozumnou cenu, jsou lehké a při troše snahy z nich vymáčknete krásné fotografie. Profesionál by si je asi nevybral, ale jestliže potřebujete zvěčnit zážitky z dovolených pro svou rodinu a známé, svou práci odvede bez větších problémů.

Ve zkratce mají bezzrcadlovky oproti zrcadlovým foťákům tyto výhody:

  • Nižší váha a rozměry
  • Automatické přepínání displeje a hledáčku
  • Snadnější ostření
  • Možnost použití neoriginálního příslušenství
  • Optická stabilizace

Ale zvažte i tyto nevýhody:

  • Méně objektivů na výběr
  • Slabší výdrž baterií
  • Pomalejší ostření
  • Ne vždy nižší cena než u zrcadlovek
  • Menší věrnost barev

2. Snímače

Asi nejvýraznější vliv na kvalitu fotografie má velikost snímače. Ta udává, kolik zachytí světla. Jeho význam roste s ubývajícím svitem a čím je větší, tím lepší je i úroveň snímků. V současné době se rozlišují tři základní druhy snímačů, kterými jsou tzv. Full Frame, APS-C a 4/3“:

Typ snímače

Parametry

Cenové zařazení

Full Frame

Senzor o velikosti 35 mm, největší rozměr snímače, jakého je možné dosáhnout

Nejdražší fotoaparáty dané kategorie

APS-C

Zhruba tříčtvrtinová velikost oproti Full Frame

Střední třída

4/3“

Poloviční velikost oproti Full Frame

Většina produkce

Obecně platí, že zatímco Full Frame snímače jsou využity pro poloprofesionální kamery, APS-C představují jakousi zlatou střední cestu. Nejdéle fungujícím formátem jsou potom 4/3“, proto není divu, že se u tohoto druhu foťáků vyskytuje nejčastěji.

Crop faktor

Pro určení kvality fotky je určující i tzv. Crop faktor, udávající, kolikrát je plocha snímače menší než plocha Full Frame. Ten má hodnotu 1 a nabízí největší zorný úhel. Čím větší zorný úhel, tím více je toho na výsledné fotografii vidět.

APS-C snímače mají crop faktor 1,6 a 4/3“ se pyšní crop faktorem 2, takže v jejich případě je vidět dvakrát méně než v případě Full Frame.


3. Rozlišení a počet pixelů

Plocha snímače sice hraje důležitou roli v kvalitě focení, neméně důležité je však i jeho rozlišení. V současné době můžete volit produkty s rozlišením od 12 do 36 megapixelů. Zatímco nižší hodnoty mají kvalitu srovnatelnou se smartphonem vyšší třídy, produkty blížící se horní hranici mohou směle konkurovat drahým zrcadlovkám.

No a pixely jsou neméně důležité i v případě, že fotoaparát využíváte k natáčení videa. V tomto případě se uplatňuje klasika známá z televizorů či počítačových monitorů. Standardem je rozlišení Full HD (1920 × 1080 bodů), postupně se rozšiřuje Ultra HD (3840 × 2160 bodů) nebo 4K (4096 × 2190).


4. Objektivy

Známou pravdou je, že právě objektiv dělá fotoaparát tím, čím je nebo čím bychom chtěli, aby byl. V ideálním případě by měl být vyroben z odolných materiálů. Měl by nabízet manuální ostření, jež bývá ve většině případů přesnější než automatika. Zásadní vlastností je tzv. světelnost. Toto číslo je uváděné za ohniskovou vzdáleností (f) a udává, jak dobře se bude s objektivem pracovat v nedobrých světelných podmínkách.

Taktéž se nevyplatí volit tzv. ultrazoomy, univerzálnost se při focení nenosí, protože musíte reagovat na proměnlivé podmínky. Proto raději sáhněte po dvojici různých objektivů pro různé příležitosti.

Uchycení objektivu

Objektiv se standardně uchycuje k tělu foťáku speciálním bajonetem. Každý producent jej řeší po svém, takže jednotlivé výrobky jsou jen zřídka zaměnitelné. Jestliže někde najdete nebo zakoupíte nekompatibilní objektiv, a přesto byste jej chtěli uplatnit, nezbyde vám než si pořídit speciální redukci. Jejím použitím se však ochudíte o některé funkce jako je autofocus.

Nabídka objektivů je mnohem užší než v případě zrcadlovek, jelikož vyžadují jiné konstrukční řešení. Absence zrcadla zapříčiňuje menší délku samotného objektivu, což má samozřejmě za následek i menší rozměr samotného fotoaparátu.


5. Displej

Displej představuje klíčovou součást každé bezzrcadlovky. Zatímco zrcadlové modely umožňují klasické focení přes manuální hledáček, při nákupu zařízení bez zrcadla jste na „screen“ odkázáni. Jeho úhlopříčka obvykle činí 3 palce a je sklopný nahoru či dolů. Doporučujeme však vybírat takový, se kterým je možné pohybovat i do dalších pozic, protože jedině tak si zajistíte stoprocentní komfort za všech okolností.

Skvělé momenty nečekají na to, až je zachytíte. Z toho důvodu je vhodné se poohlédnout také po dotykovém ovládání. Nic nenaštve více, než když kvůli špatně zmáčknutému tlačítku přijdete o dokonalou momentku.


6. Technické vychytávky

Asi největší výhodou bezzrcadlovek oproti jejich prestižnějším kolegyním je přítomnost interního procesoru s nejrůznějšími funkcemi a pomocníky. Základem je optická stabilizace, díky níž nedělají problém ani třesoucí se ruce. Zajímavou výbavou je i antiprachový filtr, jež pomůže automaticky odstranit drobné prachové částečky, které se na fotkách chtě nechtě objevují. Samozřejmě, že můžete využít různých počítačových programů pro ruční úpravu snímků, ale proč byste to dělali?

Některé modely mají k dispozici i zabudovaný automatický hledáček, který přesně snímá scénu, kterou promítá na displej. Již před stisknutím tlačítka víte, jak přesně bude snímek vypadat. Milovníci detailů jistě ocení i GPS, které opatří fotografii detailními souřadnicemi. I po desítkách let si můžete zpětně dohledat, kde jste vlastně onen záběr zachytili.

Dnes již neoddiskutovatelnou nutnost představuje možnost připojit foťák k dalším zařízením prostřednictvím Bluetooth nebo WiFi. Můžete si jej propojit se svým smartphonem a okamžitě snímky sdílet se svými přáteli na sociálních sítích. Rozhodně je to rychlejší než manuální kopírování do počítače a následné zaslání na místo určení. Propojení s telefonem umožňuje foťák ovládat na dálku, což je ideální, když máte zálusk na nějaké rizikový záběr.

Na tomto místě si však neodpustíme ani jedno malé varování. Systém zaostřování uplatňuje jiný způsob (detekce kontrastu) než zrcadlovky (fázové zaostření), proto je pomalejší. Pokud k tomu přičteme neoddiskutovatelné zpomalení při zobrazení na displeji, je jasné, že některé dynamické momenty zkrátka vyblejsknout nestihnete.


7. Výdrž baterie

K čemu je fotoaparát, který nemá „šťávu“? Odpovíme si sami – k ničemu. Určitě se tedy vyplatí poohlédnout se po výrobcích s většími bateriemi, jejichž kapacita se v současné době pohybuje v rozmezí od 650 do zhruba 2 000 mAh. Po přepočtení na snímky se pohybujeme v rozmezí 200–750 fotek.

Jestliže se vydáváte na daleké cesty, při nichž nebudete mít k dispozici zásuvku pro dobití baterie, můžete zvolit i model připojitelný k powerbance. USB adaptér je dnes již standardem. Ne všechny je však možné přes tento konektor napájet, proto je dobré se o této možnosti informovat při nákupu.


8. Rozměry a design

Na závěr uvedeme parametr, podle kterého se rozhoduje většina lidí, ale který by rozhodně neměl při samotném výběru upozaďovat další faktory – zpracování.

Důležité jsou hmotnost a rozměry. Vzhledem k tomu, že bezzrcadlovky se pohybují někde mezi zrcadlovými foťáky a kompakty, neměly by být příliš těžké ani velké, prostě akorát. Nevyplatí se však hledat to nejmenší a nejlehčí, co na trhu je. Takové fotoaparáty se totiž špatně drží a jsou poněkud nestabilní.

Barva může být důležitější, než si myslíte. Pokud chcete být nenápadní, rozhodně zvolte černo-stříbrnou kombinaci. Té se držte i v případě focení odrazů, v nichž bude váš aparát vidět. Nic totiž nedovede pokazit dobrý záběr více než odraz, v němž je vidět sytě tyrkysová barva vašeho pomocníka.


9. Cena

Kompakty s vyměnitelným objektivem, jak se někdy bezzrcadlovky nazývají, dělíme do zhruba tří kategorií podle ceny. Ne vždy platí pravidlo, že čím dražší foťák koupíte, tím kvalitnější bude výsledná fotografie. Mnohdy hraje roli značka nebo přítomnost nějaké více či méně podstatné technologie či stabilizátoru. V neposlední řadě má významný vliv i použitý objektiv.

Před nákupem si tedy dobře rozmyslete, co je pro vás to nejdůležitější a podle těchto kritérií vybírejte. Nezapomínejte ale na to, že dobrý fotoaparát budete využívat dlouhá léta.

Do 10 000 Kč

Nejlevnější fotoaparáty se blíží spíše svým kompaktním protějškům, ale to neznamená, že nemohou překvapit. Obvykle nabízí snímač velikosti 4/3“, malou ohniskovou vzdálenost a rozlišení menší než 16,3 Megapixelů.

Produkty spadající do této cenové relace jsou ideální pro rodinné focení, případně pro dokumentaci okolní krajiny. Nepočítejte však, že je využijete pro umělecké focení.

Od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Zlatá střední cesta. I tak by se daly charakterizovat přístroje v tomto rozmezí. Použitý formát snímače již bývá spíše APS-C, standardně se objevuje větší rozlišení a delší ohnisková vzdálenost. Samozřejmostí je i množství vychytávek jako autofocus, filtry, případně možnost připojení k WiFi.

Výrobky v této kategorii jsou vhodné pro prakticky jakoukoliv příležitost k amatérskému focení. Jejich kvalita totiž směle překonává i některé zrcadlovky.

Nad 20 000 Kč

V této oblasti už byste se měli pohybovat spíše v případě, že se chcete vydat na cestu profesionálního fotografa. Přístroje za danou cenu jsou vybaveny celou řadou funkcí, jež při běžném využití rozhodně nepoužijete a jednak se budete o foťák bát mnohem více než je záhodno. Skuteční profesionálové se navíc stále ještě drží spíše zrcadlových foťáků.

Rozhodně se vyplatí nejprve zvážit, zda vlastně takto drahý fotoaparát budete potřebovat. Kvalita snímku se totiž stejně odvíjí od práce se světelnými podmínkami a využitím správného objektivu.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Bezzrcadlovky
Průměrné hodnocení 4.8 z 17 hlasů