Test 10 nejlepších bezzrcadlovek 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších bezzrcadlovek

Aktualizováno:
Září 2021
Autor:
Jakub Gulec, Michaela Černá

Základním i profesionálním zrcadlovkám začínají v posledních letech konkurovat kompakty s výměnným objektivem, jinak také bezzrcadlovky. Je tomu tak zejména díky modernějším funkcím, vyšší kvalitě nahrávání, ale často (ne vždy) také kompaktnějším rozměrům. Dříve byly pokládány za jakýsi módní výstřelek, protože nedosahovaly kvalit zrcadlovek a pokud ano, převyšovaly je cenou. V současnosti se však stále více nejen profesionálů přiklání ke koupi právě bezzrcadlové varianty.

Bezzrcadlovku můžete také najít pod označením mirrorless, kompakt s výměnným objektivem nebo pod zkratkou CSC (systémový kompakt). Ve všech třech případech je řeč o tomtéž. Pokud se vám na první pohled tento výrobek líbí, pokračujte ve čtení v našem článku Jak vybrat bezzrcadlovku. Nejen že se tam o něm dozvíte více, ale poslouží vám také jako nákupní poradce – krok po kroku vás navede k pro vás ideální bezzrcadlovce. Pro čtenáře, kteří si ještě volbou kategorie nejsou jisti jsme připravili článek Jak vybrat fotoaparát, kde podrobně definujeme všechny podstatné parametry.


Nejlepší bezzrcadlovky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Rozlišení (Mpx) Formát snímače Určení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Canon EOS RP
Canon EOS RP 26,2 Full-frame (FX) Poloprofesionální 26 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Panasonic Lumix DMC-GX80
Panasonic Lumix DMC-GX80 16 4/3 Základní 12 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Sony Alpha A6000
Sony Alpha A6000 24,3 APS-C Základní 13 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Olympus OM-D E-M10 Mark III
Olympus OM-D E-M10 Mark III 16,1 4/3 Základní 15 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Sigma fp
Sigma fp 24,6 Full-frame (FX) Profesionální 47 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Sony Alpha A7R II
Sony Alpha A7R II 42,2 Full-frame (FX) Profesionální 53 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Canon EOS M50
Canon EOS M50 24,2 APS-C Pokročilý 14 500 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze FUJIFILM X-T30
FUJIFILM X-T30 26,1 APS-C Pokročilý 24 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Panasonic Lumix DMC-G7
Panasonic Lumix DMC-G7 16 4/3 Základní 15 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Olympus PEN E-PL9
Olympus PEN E-PL9 17,1 4/3 Základní 14 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat bezzrcadlovku

Ač byla původní idea taková, že budou bezzrcadlovky stejně mobilní, jako kompakty, není to dnes již pravidlo. Do rozměrů totiž zasahuje také velikost gripu (úchopu), který je pro pevné a stabilní držení fotoaparátu zcela zásadní. Profesionální bezzrcadlovky pak většinou nejsou ani co do hmotnosti nijak zvlášť lehké. Jediný zásadní rozdíl mezi těmito dvěma provedeními je tak to, že bezzrcadlovky nemají optický hledáček, který je poměrně těžký.

Proč byste tedy měli volit právě bezzrcadlovku? Jelikož to je otázka komplikovaná, představíme vám v následujících kapitolách jednotlivé parametry, kterými bezzrcadlovky disponují, abyste se mezi nimi dokázali zorientovat a vybrat si tu ideální právě pro vás. V prvé řadě nastíníme největší rozdíly oproti ostatním foťákům, zhodnotíme snímače a objektivy, podíváme se podrobně na displeje a ostatní technické vymoženosti a stručně rozdělíme tyto produkty do cenových kategorií.

Porovnání s ostatními fotoaparáty

Zrcadlovky i jejich bezzrcadlové varianty mají své silné a slabé stránky. Abyste se dokázali rozhodnout, jestli právě bezzrcadlovka je ta správná volba, ve dvou jednoduchých tabulkách vám představíme její srovnání – nejprve se zrcadlovkami, poté s kompakty. Kromě toho, že jsou systémové kompakty většinou menší a levnější, díky elektronické závěrce si poradí s rychlejším sériovým snímáním a dokážou fotit zcela tiše.

Na druhou stranu elektronický hledáček sice dokáže zobrazit více informací, ale narozdíl od optického spotřebovává energii, což hraje ve prospěch zrcadlovek. U těch je také snímač neustále chráněn zrcátkem, takže k jeho znečištění nedochází tak snadno a riziko poškození snímače ve špatných klimatických podmínkách při výměně objektivu je nižší. Ve prospěch zrcadlovek také často hovoří rozsáhlejší dostupné příslušenství, protože jsou na trhu pevně ukotveny už dlouhou dobu.

Bezzrcadlovky Zrcadlovky
+ levnější – dražší
+ lehčí – těžší
+ závěrka nevibruje – závěrka vytváří vibrace
+ rychlé sériové snímání – pomalejší sérové snímání
+ videozáznam vyšší kvality – méně kvalitní videozáznam
+ elektronická závěrka (tiché fotografování) – mechanická závěrka (cvakání při focení)
+ možnost přesného zaostření při zoomu v hledáčku – zaostření hledáčkem omezeno tím, co vidí oko
– elektronický hledáček (náročný na baterii) + optický hledáček (nenáročný na baterii)
– kratší výdrž baterie + dlouhá výdrž baterie
– odkrytý snímač (snadné znečištění, poškození) + krytý snímač
– menší grip (není ale pravidlem) + ergonomický grip
– nemusí být kompatibilní s objektivy pro zrcadlovky (nutná redukce) + široké spektrum výběru objektivů

V poměru ceny a výkonu jsou pak nejdražší variantou kompakty. Mirrorless foťáky dokážou rychleji zaostřovat, takže si poradí lépe i s akčními fotografiemi, a mají rozšířenější možnosti nastavení a použití, což zaručuje už jen samotná výměna objektivu. Jejich ovládání bude umožňovat velké spektrum možností, většinou však neschází také velmi kvalitní automatický režim.

Bezzrcadlovky Kompakty
+ rychlejší zaostřování – pomalejší zaostřování
+ rychlejší obrazový procesor – pomalejší obrazový procesor
+ rozšířené možnosti nastavení – omezené nastavení
+ výměna objektivu – objektiv nelze měnit
+ kvalitnější fotografie – menší kvalita fotografií
+ lepší ergonomie (není pravidlem) – horší ergonomie
– je potřeba měnit objektiv + velký rozsah ohniskových vzdáleností
– větší + menší rozměry
– vyšší hmotnost + nižší hmotnost
dražší + levnější

Snímač

Nyní už se přesuneme k jednotlivým vlastnostem bezzrcadlovky. Nejvýraznější vliv na kvalitu fotografie má velikost snímače. Větší snímač umožňuje, aby byly jednotlivé fotosenzory (pixely) větší. Na větší plochu pak dopadne více světla za stejný čas a výsledek je méně zkreslený (netrpí tolik na rušení). Z toho důvodu také velké snímače mají často stejné rozlišení, jako snímače menší. Nejčastější formáty snímačů si rozebereme v tabulce níže.

Typ snímače Parametry Cenové zařazení (bez objektivu)
Full Frame Senzor o velikosti 35 mm (kinofilm), největší běžně dostupný formát Od 30 000 Kč
APS-C Zhruba 2,5x menší plocha než Full-frame Od 15 000 Kč
4/3“ Zhruba 4x menší plocha než Full-frame Od 10 000 Kč

Typ snímače

Mimo samotného formátu se setkáte také s typem snímače, nebo také jeho techologií. V minulosti osazovaný CCD senzor dnes ve fotoaparátu nenaleznete a pokud ano, vyhněte se mu. Technologie pokročila a za standard je považován snímač typu CMOS. Zajímavého vývoje se dočkala i tato technologie a její vylepšenou odvozeninou je pak BSI-CMOS. Pokud tedy vybíráte mezi dvěma modely a jeden z nich má BSI-CMOS, vyberte ten. Nové technologické provedení dovolilo totiž zvětšit pixely i při stejné ploše snímače.

Rozlišení

Plocha snímače sice hraje důležitou roli v kvalitě focení, neméně důležité je však i jeho rozlišení. V současné době můžete běžně volit produkty s rozlišením od 16 do 50 MPx (megapixelů). Důležitým poznatkem však zůstává, že rozlišení je pouze dílčím parametrem, rozhodně však není pro kvalitu fotografie určující. Pokud neplánujete výstupy tisknout na velkoformátové obrazy formátu A1 a větších, bohatě vystačíte se 24 MPx a větší rozlišení vám nedá žádný přínos.

Objektiv

Známou pravdou je, že právě objektiv dělá fotoaparát to, čím je, nebo čím bychom chtěli, aby byl. V ideálním případě by měl být vyroben z odolných materiálů, měl by nabízet automatické i manuální ostření a dostatečnou světelnost. Právě poslední zmiňovaný parametr je klíčový. Je zapisovaný za písmenem f/xx (např. f/1,8) a udává, jak dobře se bude s objektivem pracovat v nedobrých světelných podmínkách – čím menší číslo, tím lépe, ale také jak budeme moci operovat s hloubkou ostrosti (rozmazání pozadí).

Abyste mohli objektiv na fotoaparát nasadit, musí být tyto součásti vzájemně kompatibilní. To ověříte podle označení bajonetu, které musí být u fotoaparátu i objektivu shodné. Není tedy pravdou, že by bylo nutné využívat pouze objektivy stejného výrobce, od kterého máte váš foťák.

Při výběru je potřeba dbát také uživatelských recenzí a podívat se na příklady fotografií vyfocených z daného „skla“. Sledovat byste měli ostrost od středu do rohů fotografie, stejně jako chromatickou aberaci, vinětaci či nekvalitní bokeh. Široké objektivy mohou obraz také nepřirozeně deformovat. Více informací o výběru objektivu uvádí samostatný článek, který si můžete přečíst zde, objektivy se však podrobněji zabýváme také v článku Jak vybrat fotoaparát.

Displej

Displej představuje klíčovou součást každé bezzrcadlovky. Zatímco zrcadlové modely umožňují klasické focení přes optický hledáček, při nákupu zařízení bez zrcátka jste odkázaní pouze na obrazovku a elektronický hledáček. Velikost úhlopříčky displeje se obvykle pohybuje kolem 3 palců a displej bývá v ideálním případě vertikálně i horizontálně výklopný. Pokud chcete být ještě pohotovější, poohlédněte se po dotykovém ovládání, se kterým nepřijdete o žádnou momentku.

Funkce

Asi největší výhodou bezzrcadlovek oproti jejich prestižnějším kolegyním je velmi častá a kvalitní optická stabilizace na snímači, díky níž nedělají problém ani třesoucí se ruce a je tak možné fotit na delší expoziční časy bez rozmazání. Milovníci detailů jistě ocení i GPS, které opatří fotografii detailními souřadnicemi. I po desítkách let si můžete zpětně dohledat, kde jste vlastně onen záběr zachytili.

Dnes již neoddiskutovatelnou nutnost představuje možnost připojit foťák k dalším zařízením prostřednictvím Bluetooth nebo WiFi. Můžete si jej propojit se svým smartphonem a okamžitě snímky sdílet se svými přáteli na sociálních sítích. Rozhodně je to rychlejší než manuální kopírování do počítače a následné zaslání na místo určení. Propojení s telefonem umožňuje foťák ovládat na dálku, což je ideální, když máte zálusk na nějaký rizikový záběr.

Na tomto místě si však neodpustíme jedno malé varování. Elektronický hledáček funguje na principu zobrazování scény zaznamenané snímačem na displej. V celém procesu je určitá velmi malá prodleva v řádech milisekund, kterou však optický hledáček netrpí. V případě optického hledáčku totiž putuje obraz rychlostí světla k vašemu oku. Bezzrcadlovky mají ze své charakteristiky tedy určitou malou latenci (prodlevu) mezi tím, co vidíte, a tím, co fotíte.

Výdrž baterie

Vzhledem k tomu, že bezzrcadlovky jako takové na tom s výdrží baterie nejsou zrovna dobře, vyplatí se tomuto parametru věnovat pozornost a vybírat i na základě něj. Výdrž se v současné době pohybuje v rozmezí 200–750 fotek na jedno nabití. To je v závislosti na konkrétním modelu 2-3x nižší množství, než jaké nabízejí zrcadlovky. Tento výkyv způsobuje právě elektronický hledáček, který spotřebovává energii.

Jestliže se vydáváte na daleké cesty, při nichž nebudete mít k dispozici zásuvku pro dobití baterie, můžete zvolit i model připojitelný k powerbance. Ne všechny je však možné přes tento konektor napájet, proto je dobré se o této možnosti informovat při nákupu. Pro bezpečné a pohodlné focení rozhodně doporučujeme zakoupit minimálně jednu záložní baterii, kterou s sebou budete na focení nosit (všeobecně jsou malé a lehké).

Rozměry a hmotnost

Na závěr uvedeme parametr, podle kterého se rozhoduje většina lidí, ale který by rozhodně neměl při samotném výběru upozaďovat další faktory – jde o zpracování. Zaměřte se na kvalitu provedení, tělo fotoaparátu vyhoví nejlépe v provedení v kovu.

Důležité jsou hmotnost a rozměry. Vzhledem k tomu, že bezzrcadlovky se pohybují někde mezi zrcadlovými foťáky a kompakty, neměly by být ani velké, ani malé, zkrátka tak akorát. Nevyplatí se však hledat to nejmenší a nejlehčí, co na trhu je. Takové fotoaparáty se totiž špatně drží a jsou poněkud nestabilní. Navíc čím těžší objektiv na fotoaparát nasadíte, tím menší bude jeho hmotnost hrát roli. Pokud totiž objektiv váží 1,3 kilogramu, je už vcelku jedno, jestli má fotoaparát 600 nebo 650 gramů.

Cena

Kompakty s vyměnitelným objektivem, jak se někdy bezzrcadlovky nazývají, jsme rozdělili do tří cenových kategorií. Ne vždy platí pravidlo, že čím dražší foťák koupíte, tím kvalitnější bude výsledná fotografie. Mnohdy hraje roli značka nebo přítomnost nějaké více či méně podstatné technologie či stabilizátoru. V neposlední řadě má významný vliv i použitý objektiv.

Před nákupem si tedy dobře rozmyslete, co je pro vás to nejdůležitější, a podle těchto kritérií vybírejte. Nezapomínejte na to, že dobrý fotoaparát budete využívat dlouhá léta.

Do 10 000 Kč

Nejlevnější fotoaparáty se blíží spíše svým kompaktním protějškům, ale to neznamená, že nemohou překvapit. Obvykle nabízí snímač velikosti 4/3“, malou ohniskovou vzdálenost a rozlišení menší než 16,3 megapixelů. Velkým benefitem je samozřejmě možnost volby nasazeného objektivu, protože ten má na kvalitu fotografie společně se snímačem vliv největší. Produkty spadající do této cenové relace jsou ideální pro rodinné focení, případně pro dokumentaci okolní krajiny.

Od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Zlatá střední cesta – i tak by se daly charakterizovat přístroje v tomto rozmezí. Použitý formát snímače již bývá spíše APS-C, standardně se objevuje větší rozlišení. Často jsou dostupné také vychytávky typu WiFi, lepší stabilizace snímače, vyklápěcího displeje a kvalitnějšího videa.

Výrobky v této kategorii jsou vhodné prakticky pro jakoukoliv příležitost k amatérskému, ale i pokročilejšímu focení. Kvalita výstupu bude směle konkurovat zrcadlovkám.

Nad 20 000 Kč

V této oblasti byste se měli pohybovat v případě, že se chcete vydat na cestu profesionálního fotografa. To však neznamená, že se musíte focením živit. Pouze vybavenost a kvalita výstupů toto umožní. Přístroje za danou cenu jsou vybaveny celou řadou funkcí, jež při běžném využití rozhodně nepoužijete. Běžně jsou dostupné APS-C a Full-frame formáty snímačů. Pro profesionální focení se zaměřte právě na Full-frame.

Často kladené otázky ke kompaktům s výměnným objektivem

Jak a jakou vybrat bezzrcadlovku?

Bezzrcadlovky se v posledních letech začaly technologicky hrnout kupředu a dnes se již zrcadlovkám svými parametry minimálně vyrovnají. Výhodou jsou často menší rozměry a hmotnost, či lepší schopnost natáčet videa. Ani jedno však není pevným pravidlem. Při výběru se zaměřte na velikost snímače. Větší snímač znamená z pravidla vyšší kvalitu fotografií. Stejně tak je důležité ověřit bajonet fotoaparátu, aby byl kompatibilní s objektivy, které již vlastníte. Nepodceňte výdrž baterie, která je u bezzrcadlovek z pravidla výrazně nižší. Nejlepší bezzrcadlovky najdete v našem srovnání.

Jaký je rozdíl mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou?

Princip zrcadlovky je takový, že před snímačem je umístěno zrcátko, které umožňuje optickému hledáčku zobrazit scénu skrze použitý objektiv. Toto zrcátko se při focení sklopí a při ukončení expozice opět vzpříčí, čímž uzavře také přístup světla ke snímači. Výhodou tohoto řešení je ochrana snímače před poškrábáním a nečistotami. Nevýhodou pak zvuk cvakání při focení a opotřebování mechaniky zrcátka.

Bezzrcadlovky žádné zrcátko nemají a hledáček je elektronický. Vzhledem k tomu, že nemají optickou soustavu pro hledáček, mohou být lehčí a kompaktnější. Žádné další rozdíly v charakteristice těchto typů zařízení nenajdete a není pravda, že by zrcadlovky poskytovaly oproti bezzrcadlovkám jiné výhody, než optický hledáček.

Jaké jsou výhody kompaktů s výměnným objektivem?

Narozdíl od zrcadlovek nevydávají tyto fotoaparáty při focení žádný zvuk. Jsou také většinou o něco kompaktnější a lehčí, protože postrádají soustavu optického hledáčku. Často poskytují lepší kvalitu videa, ani jedno z výše uvedeného však není pravidlem. Ve všech ostatních parametrech jsou se zrcadlovkami shodné – k focení potřebují objektiv, jsou rozměrné, nabízí perfektní výkon a kvalitní výstupy a jsou dražší než kompaktní fotoaparáty.

Budou zrcadlovky v budoucnu nahrazeny kompakty s výměnným objektivem?

Tato budoucnost se předpokládá a pravděpodobně je nevyhnutelná. Jediné dvě zásadní výhody, které zrcadlovky poskytují (optický hledáček, lepší poměr ceny a výkonu) se pomalu stírají. S rozvojem kvalitnějších technologií displejů se stává elektronický hledáček kvalitnější a časem ten optický zcela nahradí. Stejně tak tomu je u ceny, která se postupně srovnává. Zásadní nevýhodou bezzrcadlovek je však kratší výdrž baterie. Ta se většinou pohybuje okolo 500 snímků, zatímco profesionální zrcadlovky zvládnou snímků téměř 2 000.

Jakub Gulec se v naší redakci věnuje primárně technologiím. Mezi jeho témata, která převzal od předchozích redaktorů, patří také bezzrcadlovky. Protože mu v průběhu nabírání zkušeností coby fotografovi prošla rukama celá řada fotoaparátů, dovede vám dobře přiblížit přednosti, ale také negativa bezzrcadlovek ve srovnání se zrcadlovkami. Kromě fotoaparátů se při své práci zaměřuje také na elektroniku a zahradní náčiní.
Technický redaktor

Použité a další zajímavé zdroje

NYKLOVÁ, Markéta. Digitální fotografie. Olomouc, 2014. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Doc. PhDr. Miroslav Chráska, Ph.D.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bezzrcadlovka

https://helpx.adobe.com/cz/photoshop/using/bit-depth.html

https://www.dxomark.com/Cameras/ – profesionální hodnocení fotoaparátů webu DXOMARK


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 42 hlasů