Menu

Recenze a test Sony Alpha A7 IV

95,3 % Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Bezzrcadlovky

Klady

  • Full-frame snímač
  • Vysoký rozsah citlivostí ISO
  • Vysoký dynamický rozsah
  • Velice výkonný AF systém
  • Zpracuje velký objem dat

Zápory

  • 10 sn/s za vybraných podmínek
  • Vysoká cena
60 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Sony Alpha A7 IV je jednou z nejzajímavějších bezzrcadlovek v poměru ceny a vybavenosti, kterou na trhu najdete. Fotoaparát pracuje s velkým a moderním BSI-CMOS FullFrame snímačem o rozlišení 33 MPx. O zpracování obrazových dat se stará procesor BIONZ XR, s ohledem na moderní technologie se můžete spolehnout na nízkou úroveň šumu i při vyšších hodnotách ISO.

Model cílí zejména na poloprofesionální a profesionální fotografy, ale i tvůrce videí. Těm nabídne až 120 snímků za sekundu ve 4K rozlišení, výborně fungující automatické ostření i vysoký datový tok. Výhodou je též 5osá stabilizace umístěná přímo na snímači, takže nezáleží na tom, jestli používáte moderní nebo 30 let starý objektiv (např. Zeiss Sonnar či třeba Takumar).

Konstrukce samotná je vyvedená ve vysoké kvalitě. Tělo tvoří z velké části hořečnatá slitina, zařízení je přitom izolováno proti prachu a vlhkosti. Po stránce konektivity prakticky nic neschází – kromě možností bezdrátového propojení je k dispozici také klasické HDMI, dvojice USB konektorů, sluchátkový výstup a konektor pro mikrofon. Vynikající je také kvalita digitálního hledáčku a výklopného displeje.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sony

Formát snímače

Full frame

Velikost snímače (mm)

24 × 36

Rozlišení snímače (Mpx)

33

Typ snímače

BSI-CMOS

Typ obrazového procesoru

BIONZ XR

Hledáček

Elektronický

Pokrytí hledáčku (%)

100

Zvětšení hledáčku (x)

1

Velikost displeje (")

3

Výklopný displej

Ano

Dotykový displej

Ano

Rychlost sériového snímání (sn/s)

10

Rozlišení videa (max)

3840 x 2160

Počet bodů automatického ostření

759

Optická stabilizace

V těle

Nejkratší čas závěrky (s)

1/8000

Maximální délka expozice (s)

30

Optický zoom (x)

Nerelevantní

Makro od (cm)

Nerelevantní

ISO min

100

ISO max

51 200

FPS videa (max)

120

Wi-Fi

Ano

USB

Ano

HDMI

Ano

Výstup mikrofonu

Ano

Typ paměťové karty

SD / SDHC / SDXC / CF

Počet paměťových karet

2

Bajonet objektivu

Sony E, Sony FE

Výdrž baterie (počet snímků)

580

Stavový displej

Ne

Utěsnění (prach/vlhkost)

Ne

Materiál těla

Hořčík

Hmotnost (g)

573

Rozměry (mm)

131,3 x 96,4 x 79,8

Názory uživatelů

Uživatelé se v případě modelu Sony Alpha A7 IV shodují na vysoké kvalitě provedení a snímače, ale mimo to chválí i výborně fungující automatické ostření při sledování objektu v reálném čase. Mezi nevýhodami se objevují spíše jen zmínky o kratší výdrži baterie či chybějící nabíječce v balení. Protože ale lze tento model nabíjet přes USB-C, nabíječku už pravděpodobně máte stejně doma.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Sony Alpha A7 IV je pokračovatelem vysoce úspěšné řady. Z našeho pohledu spočívají největší přednosti modelu v jeho vysoce kvalitním snímači a obrazovém procesoru. Zařízení zvládá velmi dobře automatické ostření, a to i při natáčení videí. Pochválit můžeme vysoký dynamický rozsah, tedy i nízkou úroveň šumu při vyšších hodnotách ISO.

Mezi nevýhodami toho až tak moc nenajdete. Primárně se samozřejmě jedná o vyšší pořizovací cenu, dále vám ale může chybět například pro focení sportů nezbytná rychlá závěrka. Tento fotoaparát zvládne 10 snímků za sekundu, čímž se řadí spíše k průměru.

Naše hodnocení a závěr

Sony Alpha A7 IV patří mezi výborně vybavené komplexní bezzrcadlovky, které potěší nejen při focení, ale zejména při natáčení videí. Zařízení je vhodné i pro náročnější uživatele, kteří potřebují natáčet videa profesionální kvality, ale na plně profesionální zařízení nemají rozpočet.

Foťák si dobře poradí s focením ve tmě i proti světlu (v závislosti na použitém objektivu samozřejmě). Jako alternativu pro natáčení videí můžeme doporučit Sony Alpha A6700 s ještě lepším ostřícím systémem.

60 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sony Alpha A7 IV | Hodnocení: 95,3 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sony Alpha A7 IV

Sony Alpha A7 IV

60 000 Kč Orientační cena