Menu

Recenze a test Canon EOS RP

87,2 % Celkové hodnocení

Nejlepší poměr cena/výkon v kategorii Bezzrcadlovky

Klady

  • Full-frame snímač
  • Kvalitní slitinové tělo
  • Rychlý autofocus

Zápory

  • Sériové snímání jen 5 sn/s
  • Cena vhodných RF objektivů
  • Nízká výdrž baterie
22 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Canon EOS RP je zajímavou vstupenkou do světa kvalitní digitální fotografie. Zařízení samo o sobě nelze označit za vhodné pro profesionály, přesto svou vybaveností mile překvapí. V základu se můžete spolehnout na velký FullFrame snímač, který byste v této cenové hladině ještě pár let zpět nedokázali sehnat. Standardní rozlišení 26,2 MPx dává prostor i pro nějakou tu postprodukci.

Recenzovaný model není vybaven optickou stabilizací na snímači, při koupi tedy počítejte s tím, že budete potřebovat objektivy, které mají vlastní optickou stabilizaci. Těch je na trhu hodně, zmiňujeme to spíše kvůli milovníkům dekády starých „skel“. Bajonet je typu Canon RF, potřebovat budete kompatibilní objektivy nebo konvertor na klasickou sadu Canon EF.

Snímač dovede pracovat v tempu 5 snímků za sekundu, tento model proto není vhodný pro focení sportu či jiné rychlé akce. Maximální rychlost závěrky dosahuje zcela standardní a dostatečné 1/4000 sekundy. Tělo má příjemně tvarovaný (a bohužel méně hluboký) grip, dobře dostupná tlačítka a nechybí kompletní škála konektorů, bezdrátová konektivita ani kovové tělo.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Canon

Formát snímače

Full frame

Velikost snímače (mm)

24 × 35,9

Rozlišení snímače (Mpx)

26,2

Typ snímače

CMOS

Typ obrazového procesoru

DIGIC 8

Hledáček

Elektronický

Pokrytí hledáčku (%)

100

Zvětšení hledáčku (x)

1

Velikost displeje (")

3

Výklopný displej

Ano

Dotykový displej

Ano

Rychlost sériového snímání (sn/s)

5

Rozlišení videa (max)

3840 x 2160

Počet bodů automatického ostření

4 779

Optická stabilizace

V objektivu

Nejkratší čas závěrky (s)

1/4000

Maximální délka expozice (s)

30

Optický zoom (x)

Nerelevantní

Makro od (cm)

Nerelevantní

ISO min

100

ISO max

40 000

FPS videa (max)

25

Wi-Fi

Ano

USB

Ano

HDMI

Ano

Výstup mikrofonu

Ano

Typ paměťové karty

SD / SDHC / SDXC

Počet paměťových karet

1

Bajonet objektivu

Canon RF

Výdrž baterie (počet snímků)

250

Stavový displej

Ne

Utěsnění (prach/vlhkost)

Ano

Materiál těla

Hořčík

Hmotnost (g)

440

Rozměry (mm)

132,5 x 85 x 70

Názory uživatelů

Canon EOS RP nabyl u uživatelů velké obliby. Pochvalují si zejména vynikající kvalitu fotek na cenovou hladinu, ve které se zařízení pohybuje. Ostatně tento model patří mezi ty vůbec nejlevnější FullFrame fotoaparáty na trhu. Mezi pozitivy se často opakuje také vysoce kvalitní ostření na oko či příjemná hmotnost.

Negativně hodnotí uživatelé snad jen poněkud nejisté automatické ostření při natáčení videa a vysokou cenu objektivů s bajonetem RF. To lze samozřejmě řešit vhodným konvertorem na klasický systém Canon EF. Velmi nízká je také výdrž baterie.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Z našeho pohledu Canon EOS RP dosahuje velmi vysokého obrazového výkonu na úkor jinak zcela standardních parametrů. Pochválit můžeme výrobce pro osazení velkého FullFrame snímače. Předností je také solidní kvalita provedení s kompletní výbavou po stránce konektorů, dobrou obslužností tlačítky a perfektním automatickým ostřením při focení.

Mezi největší negativa řadíme opravdu malou výdrž baterie – zařízení zvládne jen okolo 250 fotek na jedno nabití. Doporučujeme proto zakoupit baterií více. Objektivy s bajonetem RF nepatří mezi nejlevnější, zvažte proto koupi konvertoru na Canon EF. Sériové snímání zvládá přinejlepším průměrných 5 snímků za sekundu.

Naše hodnocení a závěr

Canon EOS RP je vynikající fotoaparát pro každého, kdo chce co nejlepší vybavení čistě pro focení, ale pohybuje se v užším rozpočtu. Přesto, že je tento model vybaven velkým FullFrame snímačem, na jeho ceně se to nikterak negativně neodráží. Potěší také velmi rychlé a přesné ostření s téměř 5 000 ostřícími body.

Jestliže ale hledáte zařízení pro natáčení či focení akce (sport či zvěř), zaměřte se spíše na model Sony Alpha A6700 s nejpokročilejším systémem kontinuálního ostření při natáčení (únor 2024).

22 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Canon EOS RP | Hodnocení: 87,2 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Canon EOS RP

Canon EOS RP

22 000 Kč Orientační cena