Test a recenze nejlepších objektivů
a jak je vybrat

Recenze

Některé okamžiky si chcete prostě pamatovat navždy. Ale jak si je uchovat? Nejjednodušším řešením jsou fotografie. Chcete, aby byly opravdu kvalitní a vy jste si je pak mohli zarámovat nebo se chlubit svým blízkým? Potom neváhejte a pořiďte si kvalitní fotoaparát – zrcadlovku.

Samotné tělo není až zas tolik důležité, hlavní roli ve fotografování kvalitních fotografií hraje objektiv. Pokud vyberete ten správný, dokážete zachytit speciální moment přesně podle vašich představ. Na trhu je mnoho typů objektivů a každý slouží k trochu něčemu jinému. My vám poradíme, jak vybrat takový, který bude odpovídat vaším požadavkům.

Objektivy se dají měnit podle toho, jaký zrovna budete fotit snímek. Je to ale poměrně nákladná investice, a proto je zbytečné kupovat si objektivů několik, když byste si dokázali vystačit s jedním, který by odpovídal vašim požadavkům. Než si ten svůj pořídíte, pořádně si rozmyslete, co od něho očekáváte a jakým fotografiím dáváte přednost.

Přečtení tohoto článku vám dá ucelený náhled na věc a pomůže s výběrem pro vás a vaše blízké. Pak už vám nic nebude bránit tomu, abyste mohli vyfotografovat důležité momenty ve vašem živote.


Vzhled Název Ohnisko Typ Světelnost Orientační cena Aktuální cena
Recenze Canon EF 50mm f/1,8 STM Canon EF 50mm f/1,8 STM pevné základní f/1,8 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX pevné širokoúhlý f/1,8 5 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM proměnlivé teleobjektiv f/4,0 8 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Nikon AF-S 50mm f/1,8G Nikon AF-S 50mm f/1,8G pevné základní f/1,8 6 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro Nikon Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro Nikon proměnlivé teleobjektiv f/4,0 3 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Canon 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM Canon 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM proměnlivé ultraširokoúhlý f/4,5 6 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Nikon 18-105mm f/3,5-5,6G ED VR AF-S DX Nikon 18-105mm f/3,5-5,6G ED VR AF-S DX proměnlivé základní f/3,5 6 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Canon EF-S 24mm f/2,8 STM Canon EF-S 24mm f/2,8 STM pevné širokoúhlý f/2,8 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro Canon Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro Canon proměnlivé teleobjektiv f/4,0 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM Nikon Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM Nikon proměnlivé základní f/2,8 11 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat objektiv

 1. Ohniska
 2. Typy objektivů
 3. Zoom
 4. Světelnost
 5. Ostření
 6. Stabilizace objektivu
 7. Konstrukce objektivu
 8. Minimální zaostřitelná vzdálenost od objektu
 9. Ceny
 10. Značky objektivů

Máte už doma tělo fotoaparátu a chcete si k němu koupit objektiv? Tak myslete na to, že je potřeba si koupit objektiv stejné značky, jako je tělo vaší zrcadlovky. Objektivy totiž nejsou univerzální a nepasují tedy všechny objektivy na každé tělo.

Rozhodněte se, co upřednostňujete. Je pro vás nejdůležitější kvalita obrazu a chystáte se fotografovat jen jeden typ fotografií, například portréty? Pak si pořiďte objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností. Pokud ale chcete fotit různorodější snímky a víte, že využijete také zoom, s takovýmto objektivem si nevystačíte. Sáhněte raději po takovém, které má proměnnou ohniskovou vzdálenost.

Světelnější objektivy dokáží vyfotit daleko kvalitnější snímky a můžete s nimi fotografovat i za horších světelných podmínek, aby se značně nesnížila výsledná kvalita. Snažte se tedy vybrat nějaký světelnější objektiv. Tato hodnota se značím malým f a čím je číslo nižší, tím objektiv propustí více světla.

Pokud si fotoaparát pořizujete na fotografování makra, pořiďte si objektiv, který je na to přímo určen. S jinými objektivy totiž nedosáhnete optimálního výsledku.

Objektiv je finančně náročnější záležitost, proto vybírejte pečlivě a dopředu se nejprve rozhodněte, který pro vás bude ten nejvhodnější.

V kamenných obchodech není tak velký výběr, ale když se podíváte na internetu, najdete veliké množství všech typů objektivů a častokrát pořídíte také za nižší cenu.

Obecná pravidla pro výběr správného objektivu

 • Nejuniverzálnější objektiv: S přibližným rozsahem ohniskové vzdálenosti 30 – 50 mm
 • Ideální světelnost: Čím nižší číslo, tím lepší
 • Ideální zoom: Minimálně 1-3x zvětšení
 • Ideální konstrukce: Kvalitnější, z kovových materiálů
 • Ideální typ: Podle účelu focení
 • Ideální ostření: Automatické

1. Ohniska

Ohniskům už jsme se věnovali také v článku o fotoaparátech a článku o zrcadlovkách. Rozdělit bychom je mohli do dvou skupin, a to na ohniska pevná a proměnná. Jak už bylo dříve zmíněno, od tohoto parametru se odvíjí také, jestli je objektiv schopný zoomovat. Nedá se říci, že by jeden typ objektivu byl lepší, než ten druhý, každý má své výhody a nevýhody, takže záleží na vás, co je pro vás při pořizování snímků důležitější.

Pevná

U pevných ohnisek je rozhodně hlavní výhodou kvalita snímku. A to, pokud jde o ostrost, tak i o přesnost barev a podobně. Další výhodou je i to, že mají velmi dobrou světelnost, což se taky odráží na kvalitě fotografie. Právě proto jsou stále velmi oblíbené. Jejich hlavní nevýhodou je ale to, že nejsou univerzální, nehodí se pro fotografování reportáží, krajiny či portrétů zároveň. Je jenom na vás, zda vám bude vyhovovat.

Proměnná

Objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností jsou oblíbenější, a to především pro univerzálnost a možnost použití pro více druhů fotografií. Pokud s sebou nechcete nosit několik druhů objektivů a víte, že chcete fotografovat různé věci, pak rozhodně sáhněte po tomto objektivu. Na trhu je celá řada produktů, od levnějších až po opravdu drahé. Ty dražší bývají kvalitnější, s lepší světelností a ty nejlepší z nich se kvalitou téměř vyrovnají pevným objektivům.

Typ ohniska

Výhody

Nevýhody

Proměnné + zoom

+ univerzálnost

– nižší kvalita
Pevné + vyšší světelnost

+ kvalita

– méně univerzální

2. Typy objektivů

Základ je vybrat správný typ objektivu. Jiný budete potřebovat na fotografování portrétů a jiný na krajiny nebo na makro. Proto je důležité rozhodnout se, co vlastně fotografovat chcete. S objektivem na makro těžko vyfotíte krajinu nebo lidi v pohybu a naopak. Objektivy se dají samozřejmě měnit, ale protože je to finančně náročná záležitost, je zbytečné si kupovat všechny, když je potom nevyužijete a budou ležet někde v šuplíku.

Níže popsaný rozsah objektivů je spíše orientační, protože každá firma má své rozsahy posunuté o trochu jinak. Pomůže vám to ale udělat obrázek a zjistit, jaké objektivy se na trhu nacházejí.

Rybí oko

Rybí oko je extrémně širokoúhlý objektiv. Úmyslně deformuje perspektivu, a tak u fotografie dochází ke zkreslení. Rozsah ohniskových vzdáleností bývá mezi 8 a 16 milimetry. Tento objektiv je vhodný spíš na nějaké zábavné a umělecké focení, protože normální snímek s ním nevyfotíte.

Velmi širokoúhlý

I tento objektiv deformuje fotografie, ale už méně než ten předchozí. Je s ním možné zachytit, jak už název napovídá, velice široký úhel. Je vhodný na fotografování interiérů, krajiny nebo třeba skupiny více osob. Prostě to, co by se vám do normálního objektivu nevešlo. Rozsah ohniskové vzdálenosti bývá 14 až 24 milimetrů.

Širokoúhlý

Šírka u tohohle objektivu je jen o malinko nižší než o předchozího. Výhodou je, že fotografie už nebývá deformována a zachytíte s ním v podstatě vše, jako s velmi širokoúhlým objektivem. Je tedy vhodný opět na fotografování krajin, interiérů, architektury, supiny lidí a podobně. Rozsah ohniska je 24 až 35 milimetrů.

Širokoúhlejší základní

Tento druh objektivu v podstatě téměř odpovídá tomu, co vidí naše oko. Je jen o malinko širší, takže je vhodný téměř pro každodenní fotografování, ale vyfotíte s ním opět i krajiny nebo interiéry. Rozsah ohniska je 35 až 50 milimetrů.

Zakládní

Základní objektiv, někdy se mu také říká pevná padesátka, protože ohnisko má 50 milimetrů. Tento objektiv odpovídá tomu, jak vidí naše oko a je tím nejuniverzálnějším a nejběžněji používaným objektivem vůbec. Díky tomuhle objektivu lehce docílíte rozmazaného pozadí, ale můžete s ním fotografovat i krajiny a různé akce. Patří mezi levnější objektivy a pokud začínáte s fotografováním a chcete fotit tak nějak všechno, bez nějaké větší specializace, pak sáhněte po tomto.

Úzkoúhlejší

Tento objektiv je dobrý především na focení portrétů, nebo pokud chcete přiblížit nějaké detaily na scéně. I zde se dá dosáhnout rozmazaného pozadí. Pokud chcete ale fotit krajiny, raději sáhněte po jiném objektivu. Rozsah ohniska je od 50 do 100 milimetrů.

Teleobjektiv

Tento druh objektivu je vhodný například na focení různých reportáží, portrétů nebo nějakých detailů. Je tu velká možnost přiblížení a díky nízké ostrosti můžete opět dosáhnout rozmazaného pozadí a ostrého objektu, která budete chtít na fotografii vypíchnout. Rozsah ohniskové vzdálenosti je 100 až 200 milimetrů. Tento objektiv je vhodnější spíš pro profesionální fotografy, na běžné focení si vystačíte s předchozími objektivy. Zároveň je veliký právě kvůli možnosti velkého přiblížení.

Silný teleobjektiv

Tento objektiv upotřebíte například při focení nějaké sportovní události, protože se dá velmi dobře přiblížit fotografovaný objekt. Opět je to objektiv spíš pro profesionály a cenově je velmi nákladný. Ohnisková vzdálenost je od 200 do 400 milimetrů.

Superteleobjektiv

Superteleobjektiv už se používá málokdy. Díky velkému rozsahu se dá přiblížit na opravdu velkou vzdálenost oproti tomu, co vidí naše lidské oko. Je vhodný pro focení sportů nebo třeba pro lovecké fotografie. Stejně jako předchozí dva objektivy je velice rozměrný a zároveň finančně velmi nákladný, takže ho využívají téměř jen profesionálové. Ohnisková vzdálenost je od 400 do 1000 milimetrů.

Dalekohled

Objektivům s ohniskovou vzdáleností 1000 milimetrů a více se říká dalekohledy. Jsou vhodné především na focení loveckých a podobných událostí, kde opravdu velmi dobře potřebujete přiblížit fotografovaný objekt. Jsou veliké, těžké a také drahé.

Makroobjektiv

Pokud chcete fotografovat makro, tedy nějaký malý detail, jako je například květina, nějaký brouk, pavučina a podobně, budete na to potřebovat speciální objektiv na makro, který má velmi krátkou zaostřovací vzdálenost. Digitální fotoaparáty tuto funkci sice nabízí, pokud zmáčknete tlačítko se symbolem makra, se zrcadlovkou tyto detaily s každým objektivem ale nevyfotíte.

Tyto objektivy se obvykle prodávají s pevnou ohniskovou vzdáleností. Na tento objektiv nic jiného, než makro nevyfotíte a jsou finančně poměrně nákladné.

3. Zoom

Někdo možná pokládá zoom za samozřejmost, ale v případě zrcadlovek to tak není. Jestli fotoaparát zoom bude mít nebo ne závisí na objektivu. Ty, které mají pevnou ohniskovou vzdálenost ho nemají, objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností ho mají.

Výhodou objektivů se zoomem je určitě jejich univerzálnost a rychlost, protože můžete okamžitě vyfotit fotografii z blízka, aniž byste museli k objektu přistoupit blíže. Objektivy, které zoom nemají jsou ale naopak menší a skladnější. Záleží tedy jen na vás, co je pro vás důležitější.

Čím větší je rozsah ohniskové vzdálenosti, tím je i větší zoom, tedy můžete si několikanásobně vícekrát objekt přiblížit.

Standardní zoom zvětšuje objekt jednou až třikrát, setkáte se s ním u většiny základních objektivů a pro běžné fotografování by vám měl postačit. Pokud se ale chcete věnovat fotografování více, pak si pořiďte fotoaparát i s větším zoomem.

4. Světelnost

Čím světelnější objektiv, tím lepší dokáže zachytit snímek i za horšího světla. Světelnost je tedy poměrně důležitý parametr při výběru správného objektivu. Umožní vám fotografovat na nižší ISO za horších světelných podmínek, což v praxi znamená, že vaše fotografie nebude tolik zrnitá i v případě, že zrovna nebude ideální světlo.

Další funkcí je pak i to, že můžete díky tomu dosáhnout nižší hloubky ostrosti, tedy toho, že dosáhnete lépe rozmazaného pozadí. Tento údaj se odráží od velikosti clony. Značí se malým f. V praxi to znamená, že čím nižší uváděné číslo, tím více světla objektiv propustí a tím je tedy zapotřebí kratší čas pro zachycování fotografie. Pokud budete mít světelnější objektiv, vaše výsledné fotografie pak budou méně rozmazané, případně zrnité.

5. Ostření

Většina objektivů má automatické ostření, které vám fotografování hodně ulehčí a docílíte tak kvalitního zaostření na každém snímku. Některé objektivy ale mají i manuální ostření k automatickému a někteří prodejci se specializují pouze na manuálně ostřené objektivy. Takovéto produkty jsou dražší a pro amatérské fotografy nejsou zcela nejvhodnější.

6. Stabilizace objektivu

Stabilizace má za úkol eliminovat chvění fotoaparátu. Co to tedy znamená v praxi? Můžete v ruce držet fotoaparát a fotit na delší expoziční čas, aniž by byl snímek rozmazaný. Je to dobré řešení, pokud nechcete fotit s objektivem.

Na trhnu se prodávají jak stabilizované objektivy, tak i zrcadlovky. Za obojí si trochu připlatíte, ale s výsledkem pak můžete být daleko spokojenější, a tak se vám investice vyplatí. Obecně je lepší koupit si zrcadlovku, se stabilizovaných snímačem, protože ta vám bude stabilizovat snímání s kterýmkoli objektivem. Pokud ale zrcadlovku již máte a víte, že by se vám tato funkce hodila, pak je koupě stabilizovaného objektivu vhodné řešení.

7. Konstrukce objektivu

Tady by se dalo říci, že čím kvalitnější konstrukce, tím bude objektiv dražší. Obyčejné objektivy jsou levnější, ale daleko méně odolné proti nárazu než ty dražší. Kvalitu fotografie to samozřejmě neovlivní, ale kolikrát vám to může zachránit přístroj, na který snímky zachycujete.

Z umělých hmot

Tento objektiv je určen především amatérům. Jeho hlavní výhoda je nižší pořizovací cena. Je to ale na úkor toho, že objektiv není odolný proti nárazů, vodě nebo prachu. Mívá také nižší světelnost. Tyto objektivy jsou většinou menší a lehčí, takže pokud patříte mezi méně náročné fotografy, pak pro vás bude tato konstrukce ideální volba.

Z kovových bajonetů

Kvalitnější objektivy jsou obvykle vyrobeny z kovových bajonetů. Jsou finančně nákladnější, ale jejich výhodou je daleko vyšší odolnost proti vnějším vlivům. Tyto objektivy bývají světelnější a je u nich také často i vnitřní ostření.

Profesionální

Profesionální objektivy jsou vyrobeny z těch nejkvalitnějších optických skel. Jsou daleko těžší a dražší, oproti tomu jsou ale odolné proti všem vnějším vlivům a můžete tak fotit i za velmi drsných podmínek. Také světelnost je tu velice kvalitní, a tak vám je umožněno fotografovat i za horších světelných podmínek velmi kvalitně. Tyto objektivy jsou však určené hlavně profesionálům a pro amatéry jsou zbytečně drahé

8. Minimální zaostřitelná vzdálenost od objektu

Jak už název napovídá, tato hodnota udává, na jakou nejkratší vzdálenost je objektiv schopný zaostřit. Pokud nechcete fotit zblízka nějaké detaily, je pro vás tato hodnota prakticky nepotřebná, protože na rozdíly nebývají až tak veliké. A pokud chcete fotografovat detaily, je lepší pořídit si objektiv na focení makra, který je těmto účelům uzpůsobený a poslouží vám tak daleko lépe.

9. Ceny

U objektivů se obecně dá říci, že čím je produkt dražší, tím je i kvalitnější a odráží se to na výsledné fotografii. Pokud chcete mít kvalitní fotografie a přemýšlíte, kde ušetřit, raději si kupte kvalitnější objektiv a o něco méně kvalitní tělo fotoaparátu, protože je to právě objektiv, který je úplně tím nejdůležitější. Ale i levnějšími variantami dokážete dosáhnout kvalitního výsledku a je tedy zbytečné se hned na začátku vrhnout do příliš drahého objektivu, který stejně při fotografování plně nevyužijete.

Cena se taky odvíjí od značky. Některé mají objektivy levnější a jiné dražší, přestože mají stejnou funkci. Tady se bohužel nevyhnete tomu, že si vyberete levnější značku, protože každý objektiv nepasuje na každé tělo, a tak je potřeba koupit stejnou značku obou dílů.

Do 8 000 Kč

V této cenové kategorii naleznete v podstatě jen základní objektivy. Obvykle buď pevný s ohniskem 50 milimetrů nebo zoomový v základním rozsahu. Budete-li chtít teleobjektiv nebo třeba makroobjektiv, pak budete muset počítat s vyšší cenou.

Výhoda objektivů v této cenové kategorii je cena. Jsou z méně kvalitních materiálů a výsledná fotografie je o něco méně kvalitní, ale pokud patříte spíše mezi amatéry, nenáročné fotografy nebo začátečníky, určitě nejprve sáhněte po výrobku v této cenové kategorii.

Od 8 000 Kč do 30 000 Kč

V této cenové kategorii už naleznete širší výběr objektů. Pořídíte tu jak objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, tak i proměnnou a dají se tu pořídit i například teleobjektivy.

Tyto produkty bývají samozřejmě o něco kvalitnější. Jsou vyrobeny z odolnějšího materiálu a mívají věší světelnost. Pokud chcete velmi dobré a kvalitní snímky a rádi zkoušíte při fotografování nové věci a střídáte různé styly, pak si vyberte objektiv z této cenové kategorie.

Od 30 000 Kč

Třicet tisíc až několik stovek tisíc. I tolik může stát opravdu kvalitní a vysoce odolný objektiv. Pro běžné fotografování je tato cenová kategorie zbytečná, ale profesionální fotografové se bez ní neobejdou. Najdete tu objektivy vyrobené z těch nejkvalitnějších optických skel, které mají výbornou světelnost a jsou odolné nejen vůči prachu, ale i otřesům a vodě, takže se nemusíte bát s tímto objektivem vyrazit do terénu.

10. Značky objektivů

Objektivy vyrábí spoustu výrobců. Každé se specializují na něco trochu jiného. Fotografové si obvykle oblíbí jednu značku, které se drží celý život, protože jsou na ni zvyklý a mají s ní dobré zkušenosti. Každý výrobce vyrábí trochu jiné objektivy, ale ve výsledku v nich nejsou až zas tak velké rozdíly a povětšinou se dají najít alternativy u různých značek

V České republice se dostali do popředí hlavně tři značky a to Olympus, Canon a Nikon. Všechny pochází z Japonska, ale jejich produkty se prodávají téměř po celém světě. Vůbec nejpopulárnější je Nikon a Canon, které spolu soupeří již několik let. Zajímavostí je, že firma Canon dříve neměla svojí vlastní firmu na výrobu objektivů, a tak na těla svých zrcadlovek dávali objektivy od firmy Nikon. Dnes už ale fungují odděleně a objektivy na těla druhých značek už nepasují.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Objektivy
Průměrné hodnocení 3.9 z 32 hlasů