Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších objektivů

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Anna Jílková

Ukázka produktu ve srovnání objektivů

Pokud už máte doma fotoaparát, je potřeba k němu vybrat ještě objektiv. (Pokud ho nemáte, přečtěte si nejprve náš článek Jak vybrat fotoaparát). Samozřejmě se to netýká kompaktů, které mají pevný nevyměnitelný objektiv. Ale pokud vlastníte zrcadlovku, přijde vám jistě pár rad k výběru objektivů vhod.

Když vyberete ten správný kousek, dokážete s ním zachytit speciální moment přesně podle vašich představ. Na trhu je mnoho typů objektivů a každý slouží k trochu něčemu jinému. Pokud už se ve fotografování nějakou dobu pohybujete, pravděpodobně už víte, na co se chcete zaměřit, nebo co fotíte nejčastěji, a budete moci podle toho zvolit specifický objektiv. Na druhou stranu pokud s focením teprve začínáte, sáhnete spíše po nějakém univerzálnějším modelu.

Pravdou je, že objektivy jsou poměrně nákladná investice, a proto se vyplatí je vybírat pečlivě. S tím, co je dobré před jejich nákupem zvážit, vám pomůže náš článek Jak vybrat objektiv. Věříme, že po jeho přečtení se budete v této problematice orientovat natolik, že vám váš vlastní výběr zabere už jen pár chvil.


Nejlepší objektivy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Ohnisko Typ Světelnost Orientační cena Aktuální cena
Recenze Canon EF 50mm f/1,8 STM
Canon EF 50mm f/1,8 STM pevné základní f/1,8 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX
Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX pevné širokoúhlý f/1,8 4 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM
Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM proměnlivé teleobjektiv f/4,0 8 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Nikon AF-S 50mm f/1,8G
Nikon AF-S 50mm f/1,8G pevné základní f/1,8 6 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro Nikon
Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro Nikon proměnlivé teleobjektiv f/4,0 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Canon 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM
Canon 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM proměnlivé ultraširokoúhlý f/4,5 6 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM Nikon
Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM Nikon proměnlivé základní f/2,8 11 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Canon EF-S 24mm f/2,8 STM
Canon EF-S 24mm f/2,8 STM pevné širokoúhlý f/2,8 4 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro Canon
Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro Canon proměnlivé teleobjektiv f/4,0 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Sony FE 85mm f/1,8 (SEL85F18.SYX)
Sony FE 85mm f/1,8 (SEL85F18.SYX) pevné teleobjektiv f/1,8 17 000 Kč Zobrazit nabídky

 Jak vybrat objektiv

Plánujete fotit portréty, nebo spíše krajiny? Chystáte se také natáčet videa? Na každou činnost bude vhodný jiný objektiv. Jiný výrobek bude vyhovovat sportovnímu reportérovi, jiný fotografovi v ateliéru a ještě jiný zase začátečníkovi, který si zatím žádnou specializaci nevybral a hledá foťák takzvaně na všechno.

Bohužel neexistuje univerzální objektiv, který by vyhovoval vám všem, co právě čtete tento článek. Proto raději, než abychom vám doporučili nějaký konkrétní kousek, představíme jednotlivé parametry, ve kterých se objektivy liší, a vy si na základě těchto informací budete moci vybrat již sami.

Než se do výběru pustíte, je dobré odpovědět si na otázky:

  • Co budu nejčastěji fotit?
  • Kolik chci do objektivu investovat?

S těmito odpověďmi budete mít hned jasnější představu a stanovíte si hranice, za kterými víte, že nemá smysl se ani rozhlížet, čímž celý svůj výběr výrazně urychlíte.

Typy objektivů

Základ je vybrat správný typ objektivu. Jiný budete potřebovat na fotografování portrétů a jiný na krajiny nebo na makro. Jsme tedy u naší první otázky – co budu nejčastěji fotit? Objektivy se dají samozřejmě měnit, ale protože je to finančně náročná záležitost, je zbytečné si kupovat všechny, když je potom nevyužijete a budou ležet někde v šuplíku.

Níže popsaný rozsah objektivů je spíše orientační, protože každá firma má své rozsahy posunuté o trochu jinak. Pomůže vám to ale udělat si obrázek a zjistit, jaké objektivy se na trhu nacházejí.

Rybí oko

Rybí oko je extrémně širokoúhlý objektiv. Úmyslně deformuje perspektivu, u fotografie tak dochází ke zkreslení. Rozsah ohniskových vzdáleností bývá mezi 8 a 16 milimetry. Tento objektiv je vhodný spíš na nějaké zábavné a umělecké focení, protože normální snímek s ním nevyfotíte.

Velmi širokoúhlý

I tento objektiv deformuje fotografie, ale už méně než ten předchozí. Je s ním možné zachytit, jak už název napovídá, velice široký úhel. Je vhodný na fotografování interiérů, architektury, krajiny nebo třeba skupiny více osob. Rozsah ohniskové vzdálenosti bývá 14 až 24 milimetrů.

Širokoúhlý

Šířka u tohohle objektivu je jen o malinko nižší než u předchozího. Výhodou je, že fotografie už nebývá deformována, zachytíte s ním v podstatě vše jako s velmi širokoúhlým objektivem. Je tedy vhodný opět na fotografování krajin, interiérů, architektury, skupiny lidí, ale třeba také na reportážní fotografie. Rozsah ohniska je 24 až 35 milimetrů.

Základní

Základní objektiv, někdy se mu také říká pevná padesátka, protože ohnisko má 50 milimetrů. Tento objektiv odpovídá tomu, jak vidí naše oko a je tím nejuniverzálnějším a nejběžněji používaným objektivem vůbec. Díky tomuhle objektivu lehce docílíte rozmazaného pozadí, ale můžete s ním fotografovat i krajiny a různé akce. Patří mezi levnější objektivy a pokud začínáte s fotografováním a chcete fotit tak nějak všechno, pak sáhněte po tomto typu.

Úzkoúhlejší

Tento objektiv je dobrý především na focení portrétů, nebo pokud chcete přiblížit nějaké detaily na scéně. I zde se dá dosáhnout rozmazaného pozadí. Pokud chcete ale fotit krajiny, raději sáhněte po jiném objektivu. Rozsah ohniska je od 50 do 100 milimetrů.

Teleobjektiv

Tento druh objektivu je vhodný například na focení různých reportáží, portrétů nebo nějakých detailů. Je tu velká možnost přiblížení a díky nízké ostrosti můžete opět dosáhnout rozmazaného pozadí a ostrého objektu, který budete chtít na fotografii vypíchnout. Rozsah ohniskové vzdálenosti je 100 až 200 milimetrů. Tento objektiv je vhodnější spíš pro profesionální fotografy, na běžné focení si vystačíte s předchozími objektivy. Zároveň je veliký (právě kvůli možnosti velkého přiblížení) a cenově nákladný.

Silné teleobjektivy

Hodnota 200 mm rozhodně není hranice, kde by se fotoaparáty zastavily. Nicméně přístroje s ohniskem nad 200 mm si pořizují téměř výhradně profesionálové – kvůli velkým rozměrům i ceně. Používá se označení superteleobjektivy, jejichž ohnisková vzdálenost je 400 – 1000 mm, nebo také dalekohledy – u nich ohnisková vzdálenost přesahuje i tisíc milimetrů. Jsou vhodné pro focení sportu nebo zvířat.

Makroobjektiv

Pokud chcete fotografovat makro, tedy nějaký malý detail, jako je například květina, hmyz, pavučina a podobně, budete na to potřebovat speciální objektiv na makro, který má velmi krátkou zaostřovací vzdálenost. Digitální fotoaparáty tuto funkci sice nabízí, pokud zmáčknete tlačítko se symbolem makra, se zrcadlovkou tyto detaily s každým objektivem ale nevyfotíte. Tyto objektivy se obvykle prodávají s pevnou ohniskovou vzdáleností. Nic jiného než makro na ně ale nevyfotíte a jsou finančně poměrně nákladné.

Ohnisková vzdálenost a zoom

Někdo možná pokládá zoom za samozřejmost, ale v případě zrcadlovek to tak není. Jestli fotoaparát zoom bude mít nebo ne, závisí na objektivu. Ty, které mají pevnou ohniskovou vzdálenost ho nemají, objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností ho mají.

Nedá se říci, že by jeden typ objektivu byl lepší než ten druhý, každý má své výhody a nevýhody, takže záleží na vás, co je pro vás při pořizování snímků důležitější. Je pro vás nejdůležitější kvalita obrazu a chystáte se fotografovat jen jeden typ fotografií, například portréty? Pak si pořiďte objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností. Pokud ale chcete fotit různorodější snímky a víte, že využijete také zoom, s takovýmto objektivem si nevystačíte. Sáhněte raději po takovém, který má proměnnou ohniskovou vzdálenost.

Pevná ohnisková vzdálenost

U pevných ohnisek je rozhodně hlavní výhodou kvalita snímku, a to s ohledem na ostrost i přesnost barev. Kromě toho mají také velmi dobrou světelnost, což se opět odráží na kvalitě fotografie. Právě proto jsou stále velmi oblíbené. Jejich konstrukce je výrazně menší a jednodušší. Nejsou však tak pohotové a univerzální jako objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností. Na každý typ fotografií budete potřebovat jiný objektiv, což se může výrazně prodražit.

Proměnná ohnisková vzdálenost

Začínajícím fotografům a těm z vás, kteří chcete fotografovat různorodé věci a nechcete s sebou nosit více objektivů, doporučujeme spíše objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností, kterým se někdy říká také zoomy. Díky své univerzálnosti je možné je použít pro více druhů fotografií, na rozdíl od pevných tedy například i pro sport nebo jiné akční záběry. Na trhu je celá řada produktů – od levnějších až po opravdu drahé. Ty dražší bývají kvalitnější, s lepší světelností a ty nejlepší z nich se kvalitou téměř vyrovnají pevným objektivům.

Čím větší je rozsah ohniskové vzdálenosti, tím je větší i zoom. Standardní zoom zvětšuje objekt jednou až třikrát, setkáte se s ním u většiny základních objektivů a pro běžné fotografování by vám měl postačit. Pokud se ale chcete věnovat fotografování více, pak si pořiďte fotoaparát i s větším zoomem.

Typ ohniska

Výhody

Nevýhody

Proměnné + zoom

+ univerzálnost

– nižší kvalita
Pevné + vyšší světelnost

+ kvalita

– méně univerzální

Světelnost

Světelnost, která se značí malým písmenem f, popisuje schopnost objektivu propouštět světlo. Čím světelnější objektiv (čím menší hodnota f), tím lépe si fotoaparát povede za horších světelných podmínek – umožní vám fotografovat na nižší ISO, což v praxi znamená, že vaše fotografie nebude tolik zrnitá.

U objektivů s proměnlivou ohniskovou vzdáleností obvykle začíná spodní hranice světelnosti na f/2,8. Oproti tomu modely s pevným ohniskem se dokážou dostat i na hodnotu f/1 a menší, z čehož vzniknou již skutečně krásné snímky.

Ostření

Ostření může být buďto automatické, nebo ruční. Většina objektivů disponuje tím prvním řešením, které vám fotografování hodně ulehčí a docílíte tak kvalitního zaostření na každém snímku. Některé objektivy ale mají i manuální ostření. Takovéto produkty jsou dražší a pro amatérské fotografy nejsou zcela nejvhodnější – je vždy dobré hledat alespoň kombinaci obou variant, výlučně manuální fotoaparáty jsou určeny spíše profesionálům.

Kromě toho se ještě objektivy liší tím, jak u nich ostření probíhá. Nejběžnější způsob je, že se pohybuje celá soustava jako celek dopředu a dozadu – což logicky není příliš rychlý způsob, a navíc se při něm neustále mění těžiště. Lepší variantou je vnitřní (neboli zadní) ostření, při kterém se pohybují pouze čočky uvnitř, a ne celý objektiv jako v předchozím případě. Objektiv tím pádem nemění své rozměry a celý proces probíhá hladce a rychleji. Značí se zkratkami IR a RF.

Ostření je poháněno buďto malým ultrazvukovým motorkem – tzv. supersonické systémy – tento způsob je jednoznačně nejrychlejší, nejtišší a nejhladší. Označuje se USM, AF-S, HSM nebo SWM. Druhou variantou je, že objektiv ostří motorek fotoaparátu. Pokud plánujete koupi takového objektivu, dejte si pozor, protože ne všechny fotoaparáty v sobě tento motorek mají.

Stabilizace objektivu

Stabilizace má za úkol eliminovat chvění fotoaparátu. Co to tedy znamená v praxi? Můžete v ruce držet fotoaparát a fotit na delší expoziční čas, aniž by byl snímek rozmazaný.

Na trhu se prodávají jak stabilizované objektivy, tak zrcadlovky. Za obojí si trochu připlatíte, ale s výsledkem pak můžete být daleko spokojenější. Obecně je lepší koupit si zrcadlovku se stabilizovaným snímačem, protože ta vám bude stabilizovat snímání s kterýmkoli objektivem. Pokud ale zrcadlovku již máte a víte, že by se vám tato funkce hodila, pak je koupě stabilizovaného objektivu vhodné řešení. Bez stabilizace se prodávají například objektivy určené pro portrétové fotografie, které předpokládají, že s nimi budete fotit pouze ze stativu.

Minimální zaostřitelná vzdálenost od objektu

Jak už název napovídá, tato hodnota udává, na jakou nejkratší vzdálenost je objektiv schopný zaostřit. Pokud nechcete fotit zblízka nějaké detaily, je pro vás tato hodnota prakticky nepotřebná, protože rozdíly nebývají až tak veliké. Ale pokud chcete fotografovat detaily, je tato vlastnost naopak klíčová. Její hodnotu najdete pod zkratkou MFD.

Konstrukce objektivu

Obyčejné levnější objektivy jsou méně odolné proti nárazu než ty dražší. Kvalitu fotografie to samozřejmě neovlivní, ale kolikrát vám to může zachránit přístroj, na který snímky zachycujete. Kromě použitého materiálu, jehož typy vám níže postupně představujeme, je důležité zkontrolovat také to, jak je fotoaparát utěsněný (proti prachu a vodě), a zda nedochází k samovolnému posunu zoomu.

Umělá hmota

Tento objektiv je určen především amatérům. Jeho hlavní výhoda je nižší pořizovací cena. Je to ale na úkor toho, že objektiv není odolný proti nárazům, vodě nebo prachu. Mívá také nižší světelnost. Produkty jsou většinou menší a lehčí, takže pokud patříte mezi méně náročné fotografy, pak pro vás bude tato konstrukce ideální volba.

Kov

Kvalitnější objektivy jsou obvykle vyrobeny z kovových materiálů. Jsou tím pádem finančně nákladnější, ale jejich výhodou je daleko vyšší odolnost proti vnějším vlivům. Bývají také světelnější a najdete u nich často vnitřní ostření.

Drahé materiály

Profesionální objektivy jsou vyrobeny z těch nejkvalitnějších optických skel. Jsou daleko těžší a dražší, zároveň jsou ale odolné proti všem vnějším vlivům a můžete tak fotit i za velmi drsných podmínek. Také světelnost je tu velice kvalitní. Tyto objektivy jsou však určené hlavně profesionálům a pro amatéry jsou zbytečně drahé.

Čočky objektivu

Alespoň okrajově byste se měli zajímat také o typ použité čočky. Šikovné jsou takzvané asférické čočky, které jsou oproti klasickým sférickým lehčí a menší. Jsou na okrajích zploštělé, díky čemuž paprsky dopadají přímo do jejich ohniska. Označují se písmeny ASL (Aspherical Lens).

Na čočku si můžete nasadit také různé filtry – například s antireflexivní úpravou nebo UV filtrem. Takové vychytávky minimalizují světelné odlesky a nedochází tak ke ztrátě kontrastu. Až půjdete dokupovat toto dodatečné vybavení, pohlídejte si průměr předních závitů. Platí, že čím menší průměr, tím nižší světelnost objektivu a tím pádem i levnější vybavení.

Značka

Od značky se v případě objektivů odvíjí nejen cena. Nelze totiž jít a cíleně si koupit levnější značku, abyste ušetřili. Objektivy totiž nejsou univerzální – ne každý objektiv pasuje na každé tělo, a většinou je tedy potřeba koupit oba díly od stejné značky. Existují sice různé adaptéry, ale v nějakém ohledu vždy omezují funkce fotoaparátu. Proto je lepší zvolit produkt od odpovídající, i když třeba dražší, značky. Část fotoaparátu, která slouží k uchycení objektivu a v otázce kompatibility hraje zásadní roli, se nazývá bajonet.

Nejprodávanější značky v Česku

Objektivy vyrábí spousta výrobců. Všichni se specializují na něco trochu jiného. Fotografové si obvykle oblíbí jednu značku, které se drží celý život, protože jsou na ni zvyklí a mají s ní dobré zkušenosti. Každý výrobce vyrábí trochu jiné objektivy, ale ve výsledku v nich nejsou až zas tak velké rozdíly a povětšinou se dají najít alternativy u různých značek. V České republice se dostali do popředí hlavně tři značky a to Olympus, Canon a Nikon. Všechny pochází z Japonska, ale jejich produkty se prodávají téměř po celém světě. Vůbec nejpopulárnější je Nikon a Canon, které spolu soupeří již několik let. Zajímavostí je, že firma Canon dříve neměla svojí vlastní firmu na výrobu objektivů, a tak na těla svých zrcadlovek dávali objektivy od firmy Nikon. Dnes už ale fungují odděleně a objektivy na těla druhých značek už nepasují.

Cena

U objektivů se obecně dá říci, že čím je produkt dražší, tím je i kvalitnější. Pokud chcete mít kvalitní fotografie a přemýšlíte, kde ušetřit, raději si kupte kvalitnější objektiv a o něco méně kvalitní tělo fotoaparátu. Nicméně i levnějšími variantami dokážete dosáhnout dobrého výsledku a je tedy zbytečné se hned na začátku vrhnout do příliš drahého objektivu, který stejně při fotografování plně nevyužijete. Důležité je zhodnotit vlastní schopnosti a možnosti využití tohoto produktu.

Do 8 000 Kč

V této cenové kategorii naleznete v podstatě jen základní objektivy. Obvykle buď pevný s ohniskem 50 milimetrů nebo zoomový v základním rozsahu. Jsou z méně kvalitních materiálů a výsledná fotografie je o něco méně kvalitní, ale pokud patříte spíše mezi amatéry, nenáročné fotografy nebo začátečníky, určitě nejprve sáhněte po výrobku v této cenové kategorii.

Od 8 000 do 30 000 Kč

S rostoucí cenou se rozšiřuje i výběr objektivů. Pořídíte tu jak objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, tak i tou proměnlivou, a najdete zde již první teleobjektivy. Produkty jsou vyrobeny z odolnějšího materiálu a mívají věší světelnost. Pokud chcete velmi dobré a kvalitní snímky a rádi zkoušíte při fotografování nové věci a střídáte různé styly, pak si vyberte objektiv z této cenové kategorie.

Od 30 000 Kč

Třicet tisíc až několik stovek tisíc. I tolik může stát opravdu kvalitní a vysoce odolný objektiv. Pro běžné fotografování je tato cenová kategorie zbytečná, ale profesionální fotografové se bez ní neobejdou. Najdete tu objektivy vyrobené z těch nejkvalitnějších optických skel, které mají výbornou světelnost a jsou odolné nejen vůči prachu, ale i otřesům a vodě, takže se nemusíte bát s tímto objektivem vyrazit do terénu.