Test a recenze nejlepších kolečkových bruslí
& jak je vybrat

Kolečkové brusle

Kolečkové brusle se dají využít jak ke zlepšení fyzické kondice, tak jako relaxace po náročném dnu. Tento sport je v dnešní době velice oblíbeným a na trhu najdete širokou škálu nejrůznějších produktů. Než si tedy zajdete koupit své kolečkové brusle, je dobré si rozmyslet, na jakém terénu budete jezdit, jak často a co od bruslí vlastně očekáváte.

Pokud zvolíte špatné brusle, může vás hned první jízda odradit, proto je dobré jejich koupi nepodcenit, vyzkoušet více modelů, vybrat ty, které vám jsou pohodlné a odpovídají vaším požadavkům a zkušenostem.

V tomto návodu se dozvíte, jak vybrat kolečkové brusle na míru a podle vašich představ, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy, výhody a nevýhody jejich součástek a poradíme vám, na co si máte dát při výběru pozor.

Přečtení tohoto článku vám dá ucelený náhled na věc a pomůže s výběrem pro vás a vaše blízké. Jak je obecně známo, sport prospívá našemu zdraví a aby nás pohyb bavil, je dobré mít to správné vybavení.


Nejlepších 10 kolečkových bruslí dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název kolečkových bruslí

Pohlaví

Šířka koleček (mm)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled bruslí Tempish Zoner Women

Tempish Zoner Women

dámské

90

2 800 Kč

Malý náhled bruslí Worker Adriane

Worker Adriane

dámské

64

1 100 Kč

Malý náhled bruslí Fila Primo XTA Women

Fila Primo XTA Women

dámské

84

3 500 Kč

Malý náhled bruslí Tempish XT3

Tempish XT3

dámské

80

1 500 Kč

Malý náhled bruslí K2 Alexis Boa

K2 Alexis Boa

dámské

84

4 500 Kč

Malý náhled bruslí Tempish Zoner

Tempish Zoner

pánské

90

2 700 Kč

Malý náhled bruslí Worker K4

Worker K4

pánské

76

700 Kč

Malý náhled bruslí Tempish VERSO triple

Tempish VERSO triple

chlapecké

70

1 000 Kč

Malý náhled bruslí Botas Vulcano 80

Botas Vulcano 80

pánské

80

1 100 Kč

Malý náhled bruslí Fila Mizar 84 Women

Fila Mizar 84 Women

dámské

84

2 100 Kč

Testování a recenze kolečkových bruslí pro letošní rok

Na podrobném testu nejlepších kolečkových bruslí zatím pracujeme a předpokládané vydání pro tento rok je během jeho druhé poloviny. Součástí testu budou také detailní recenze nejlepších modelů, které se v testu získaly nejlepší hodnocení. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlepších kolečkových bruslí dle názoru uživatelů. Vždy se jedná o kolečkové brusle, které jsou již prověřeny množstvím uživatelů, vždy ale doporučujeme přečíst recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké konkrétní kolečkové brusle, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat kolečkové brusle

1. Typy kolečkových bruslí

2. Zkušenosti s bruslením

3. Kolečka

4. Bota

5. Rám

6. Ložiska

7. Cena

Pokud se bruslení chcete věnovat, ať už sportovně nebo rekreačně, je dobré investovat do vlastních bruslí. Bota se vytvaruje podle nohy toho, kdo v ní jezdí a zapůjčené brusle vám tedy nebudou sedět, můžou se vám snadno udělat odřeniny nebo puchýře.

Důležité je, aby byla bota pohodlná. Nesmí nikde tlačit a dřít. Kolečkové brusle by měli být o půl čísla až číslo větší, aby se do nich vešly tlustší ponožky.

Důležité je dopředu si rozhodnout, k jakému účelu budete brusle používat. Pro každý styl jízdy se totiž hodí trochu jiný typ.

Brusle je lepší kupovat v kamenné prodejně, nebo si je tam alespoň vyzkoušet a zjistit, jestli vám bota na noze sedí. Dobré je nechat brusle na noze alespoň čtvrt hodiny a zkusit se s nimi v uličce projet. Vázání se vám po nějaké době trochu uvolní a je tedy potřeba vyzkoušet, jestli se dá bota ještě více utáhnout, nebo byla už dříve utažena na doraz. V takovém případě je lepší sáhnout po menším čísle nebo jiném modelu.

Do bruslí si vždy berte vyšší a pevnější ponožky, které se nesrolují. Zabráníte tak nepříjemným otlakům a puchýřům.

Zkušenosti

Kategorie

Kolečka

Bota

Styl jízdy

Základní až pokročilé

Fitness kolečkové brusle

76-90 mm

měkká

rekreační až sportovní

Pokročilé

Street, brusle do města

76-80 mm

pevnější

rekreační až sportovní

Pokročilé

Závodní brusle

100 mm +

pevná

výkonnostní až profesionální

Základní až pokročilé

Brusle na agresivní ježdění

50-60 mm

celoplastová

agresivní

Pokročilé

Nordic Skating, brusle do přírody

150-165 mm

měkká

rekreační až výkonnostní

Pokročilé

Hokejové kolečkové brusle

do 80 mm

hokejová

sportovní až výkonnostní

Obecná pravidla pro výběr správných kolečkových bruslí

 • Ideální typ: Podle našich požadavků
 • Nejuniverzálnější typ: Fitness kolečkové brusle
 • Ideální kolečka: Podle zkušenosti a typu jízdy
 • Ideální bota: Taková, která je pohodlná a drží pevně nohu i kotník
 • Ideální rám: Upevněný šrouby

1. Typy kolečkových bruslí

Než se rozhodnete brusle pořídit, je potřeba si odpovědět na několik základních otázek, abyste měli jasno, co od bruslí očekáváte. Dobré je také rozmyslet si, s kým budete chodit bruslit a do jakého terénu, můžete se tak přizpůsobit okolnostem a jízdu si maximálně užít.

 • Chci na kolečkových bruslích jezdit rekreačně nebo na výkon?
 • Na jakém terénu budu bruslit nejčastěji?
 • Jak často budu chodit bruslit?
 • S kým budu chodit bruslit? Jaký má ten člověk typ bruslí?
 • Dávám přednost pomalejším a stabilnějším bruslím nebo je pro mě důležitější rychlost?
 • Chci s bruslemi chodit do skate parku nebo do přírody?

Fitness kolečkové brusle

Nejčastější typ bruslí jsou takzvané fitness brusle. V této kategorii je zároveň nejširší nabídka produktů. Hodí se jak pro začátečníky, tak pro náročnější sportovce. Jsou ideální pro zlepšení fyzické kondice, tvarování a formování postavy nebo relaxace. Pro všechny, kdo dává přednost bruslení na stezkách a hladkým povrchem je tento typ ideální volbou.

Bota fitness bruslí je měkká a pohodlná, kolečka mají obvykle průměr od 80 do 84 milimetrů, dají se sehnat také s průměrem 90, brusle je potom trochu rychlejší, avšak méně stabilnější. Jsou vhodné i na delší cesty a mají zadní brzdu.

Brusle je lehká, v ideálním poměru rychlosti a ovladatelnosti. Tento typ bruslí je tím nejuniverzálnějším a většina s tímto sportem začíná právě na něm. Pokud si nejste jisti, jakému stylu bruslení se chcete věnovat, pak pro vás budou nejvhodnější právě fitness brusle.

Street, brusle do města

Street nebo také Urban brusle jsou vhodné do městského provozu. Oproti fitness bruslím mají kratší rám a menší kolečka v průměru 76 až 80 milimetrů, takže umožňují větší manévrovatelnost a zároveň vysokou stabilitu.

Tyto brusle jsou vhodné pro mírně pokročilé až pokročilé a zkušené jezdce. Skelet boty je pevný, díky této vlastnosti je možné přejíždět větší překážky, aniž by se vám a bruslím něco stalo.

Bota je pevná, ale pohodlná. Hodí se pro každodenní ježdění. Jsou trochu pomalejší, kvůli menším kolečkám, na druhou stranu jsou ale perfektně ovladatelné a můžete s nimi vyrazit i do města. Tyto brusle nemají zadní brzdu.

Speed, závodní brusle

Brusle určené pro rychlou jízdu se od těch ostatních liší na první pohled. Mají pět koleček, které jsou větší, a to v průměru 100 a více milimetrů. Jsou určené pro pokročilé jezdce i závodníky.

Tyto brusle jsou poměrně lehké, velice rychlé a stabilní. Díky větším kolečkům se hůře ovládají a těžko zvládají nerovnosti terénu. Spíše, než na relaxaci jsou vhodné na závodění a výkonnostní jízdu.

Bota je nízká a pevná, takže vás pustí do mnohem nižšího postoje. Žádnou velkou pohodlnost tu ale nečekejte. Je zcela běžné, že ze začátku z nich vznikají otlaky. S tímto typem dokážete nejlépe vypilovat techniku jízdy.

Závodní brusle se běžně prodávají po částech. Můžete si tedy vybrat přesně o, co vám sedí nejlépe a budete mít brusle na míru.

Aggressive, brusle do skateparku

Triky a skoky. Kdo chce s bruslemi vyrazit do skateparku, jsou pro něho ideální právě Aggressive brusle. Mají malá kolečka, od 50 do 60 milimetrů, díky kterým se s nimi dobře manévruje. Jsou tak vhodné na rampy, lávky i zábradlí.

Tento typ bruslí je navržen pro drsnější zaházení, je těžší a také daleko odolnější. Bota je celoplastová a pevně fixuje nohu. Pastový rám je velice odolný.

Tyto brusle nemají zadní brzdu. Dá se s nimi vyrazit i na rekreační jízdu, ale díky malým kolečkům bude jízda velmi pomalá. Nejsou vhodné na delší trasy. Jsou určené především mladým lidem, kteří mají rádi adrenalin.

Nordic, brusle do přírody

Komu nestačí stezky pro bruslaře a cyklisty a radši vyrazí do přírody, pro toho jsou nejlepší Nordic brusle. Mají pouze dvě kolečka, jedno před a druhé za bruslí, která jsou obvykle nafukovací.

Na tomto typu bruslí se jezdí, podobně jako na běžkách, s holemi. Spíše, než o klasické bruslení jde tedy o letní běžkování. Díky holím se rovnoměrněji zatíží celé tělo a je tak posíleno více svalů naráz. Nordic brusle jsou na asfaltu pomalejší kvůli nafukovacím kolečkům.

Díky dvou větším kolečkám obvykle v průměru od 150 do 165 milimetrů jsou hůře ovladatelné. Bota je měkká. Tyto brusle vhodné na dlouhé tratě jsou určeny spíše pokročilým bruslařům, běžkařům, nadšeným sportovcům, kteří se nespokojí s hladkými stezkami a těm, kteří se rádi pohybují v přírodě a běžné sporty, jako je běh nebo cyklistika jim nestačí.

Hokejové kolečkové brusle

I v létě se dá hrát hokej. Na tento sport se v obchodech prodávají speciální hokejové kolečkové brusle. Bota je velice podobná jako ta u ledních. Kolečka jsou menší a měkčí.

Na těchto bruslích se dobře manévruje, jsou ideální pro rychle starty a prudké zatáčky. Kolečka je dobré vybrat podle toho, zda se chystáte hrát hokej venku nebo v hale.

Brusle jsou vhodné pro pokročilé bruslaře a sportovce. Na běžné bruslení po stezkách se tento typ příliš nehodí.


2. Zkušenosti s bruslením

Na trhu se prodává celá řady bruslí různé kvality, typu a cenových kategorií. Pro začátečníky jsou vhodné jiné brusle než pro závodníky. Nejprve je dobré vyzkoušet si základy a zjistit, jestli vás tento sport vůbec baví, pak můžete zkoušet další možnosti, jako je jízda v přírodě nebo na rampě ve skate parku.

Začátečník

Pro začínající bruslaře je nejvhodnější zvolit fitness brusle, které jsou nejuniverzálnější a dá se na nich dobře naučit základní dovednosti. Navíc se hodí do parku i na silnice.

Pro děti je možné koupit brusle s nastavitelnou velikostí. Bota se dá obvykle roztáhnout o tři až čtyři čísla. Děti tak brusle využijí více než jen jednu sezonu a naučí se na nich jezdit stejně dobře jako na normálních bruslích.

Pro začátečníky jsou vhodná měkčí kolečka, která jsou přilnou k povrchu a absorbují nerovnosti. Zároveň je také vhodnější začínat na menších kolečkách, které jsou pomalejší a stabilnější.

Mírně pokročilý

Kdo už na bruslích něco umí a chce si zdokonalit techniku, může vyzkoušet Street brusle v městském terénu. Který je náročnější než stezky v parku.

Pokud vás láká jízda v přírodě, pak budou Nordic brusle to pravé. Jízda v terénu je náročnější jak na fyzickou kondici, tak na manipulaci.

Pro ty, kteří ocení adrenalin a nevadí jim pár modřin nebo odřená kolena, jsou vhodné také aggressive brusle. Můžete s nimi vyrazit do skate parku, kde se naučíte různé triky, skoky a manévry.

Pokročilý

Pro ty, kteří si jsou na bruslích jistí a chtějí se zdokonalit v technice a naplno si užívat rychlou jízdu, doporučujeme sáhnout po Speed bruslích. Díky větším kolečkům lze dosáhnout vysoké rychlosti. Hůře se ovládají, a právě proto jsou vhodnější až pro pokročilé jezdce. Tento typ je vhodný i na závody.

Pro sportovce jsou ideální také hokejové kolečkové brusle. Vyžadují větší obratnost a zručnost a jsou vhodné na rychlé starty a prudké pohyby.

Pro zkušenější jezdce jsou vhodnější tvrdší kolečka, které sice tolik neabsorbují vibrace, a tudíž jsou méně pohodlná, zato ale vydrží déle a lze na nich dosáhnout vyšší rychlosti. Pokročilý bruslaři spíše ocení rychlejší jízdu, a proto jsou ideální větší kolečka.


3. Kolečka

Kolečka mají nejen různou velikost, ale také tvrdost. Každé má své výhody i nevýhody. Záleží na pokročilosti bruslaře a jeho preferencí. Je dobré se před koupí bruslí zamyslet nad tím, jak velká kolečka chcete. Dají se sice vyměnit, ale každá brusle má maximální rozměr koleček, které se na ně dají nasadit a pokud se rozhodnete, že chcete kolečka větší, než je maximální možná velikost, budete muset kupovat nové brusle.

Naopak tvrdost tolik důležitá není, do každé brusle se dají dát kolečka různě tvrdá a můžete se tedy rozhodnout, že je kdykoliv vyměníte za jiná. Různě tvrdá kolečka se dají dokonce kombinovat. Výrobci často rozlišují tvrdost podle barvy, je tedy důležitější vybrat kolečka podle jejich tvrdosti, ne barevnosti.

Tvrdost koleček

Kolečka se dělí na tvrdší a měkčí. Tvrdší (minimálně 80A) jsou vhodnější pro pokročilé bruslaře. Jejich hlavní výhodou je, že na nich lze dosáhnout vyšší rychlosti a vydrží delší dobu. Nevýhodou pak to, že přenáší větší otřesy a hůře se vyrovnávají s nedokonalostmi terénu. Jsou tedy méně pohodlné.

Měkčí (okolo 75A) lépe přilnou k povrchu. Hlavní výhodou je vyšší schopnost absorbovat vibrace a jízda s nimi je tedy daleko pohodlnější. Měkčí kolečka jsou však pomalejší a daleko rychleji se opotřebují. Jsou vhodné hlavně pro začátečníky nebo mírně pokročilé.

Velikost koleček

Velikost kolečka rozhoduje o rychlosti bruslí. S malými nedosáhnete takové rychlosti jako s většími, a to ani při častém tréninku. Průměr je měřený v milimetrech a najdete ho na boční straně. Větší kolečka jsou rychlejší a lépe se chodí na nekvalitní povrch. Nevýhodou je menší pocit stability a složitější ovládání. Větší kolečka jsou lepší pro pokročilejší jezdce.

Čím menší kolečko, tím jsou brusle pomalejší ale zato stabilnější a lépe se ovládají. Na začátek je lepší pořídit se menší kolečka a až získáte jistotu, můžete je snadno vyměnit za větší.


4. Bota

Každý typ bruslí má jinou botu. Některé mají pevný, plastový skelet, jiné měkký. Vždy by však měla zajišťovat stabilitu noze i kotníku. Důležité je, aby bota byla pohodlná a na noze seděla. Pokud pozorujete, že vás bota někde dře, je lepší sáhnout po jiném modelu, který lépe. Vždycky je dobré vyzkoušet si více variant a pak se rozhodnout, která vám sedí nejlépe.

Brusle se obvykle zavazují na tkaničky nebo přezky. Přezky jsou sice rychlejší na utahování, tkaničkou ale stáhnete nohu lépe a taky déle vydrží. V případě zničení se dají snadno dokoupit. Shánět nové přezky je daleko obtížnější. Nejideálnější je koupit brusle, které se zavazují na tkaničky a mají na vrchní části přezku.

Materiály, ze kterých je bota vyrobena jsou různé. Kvalitnější zaručují větší pohodlnost a odvádějí pot. Zejména u celoplastových skeletů je důležité, aby byl materiál kvalitní, bota měla odvětrávání a noha se v ní tolik nepotila. Některé brusle mají vyjímatelnou vložku, která může být vyztužena na místech, kde se noha nejčastěji otlačí. Na toto není až tak důležité hledět, vložky je možné kdykoliv dokoupit.

Velikost

Velikost bruslí se udává v US, UK nebo EU číslování. Vždy je dobré koupit o trochu větší číslo než u klasických bot, a to asi o půl až jedno číslo. Při pohybu může noha trochu napuchnout. Zároveň je dobré, když se do bruslí vejdu tlustší ponožka.

Když si jdete brusle do obchodu vyzkoušet, vezměte si s sebou tlustší a sportovní ponožky, abyste věděli, jak vám s nimi brusle sedí.

Každá bota je jinak široká. Při výběru dbejte na to, že když botu utáhnete, nebude dopnutá úplně na doraz. V průběhu jízdy se totiž může trochu povolit a je tedy důležité, aby se v případě potřeby dala ještě dotáhnout. Obecně platí, že dámské modely jsou o něco užší než pánské, nemusí to tak být ale pravidlem.


5. Rám

Rám bruslí drží kolečka pohromadě. Každý typ má jiný rám. Jsou buďto plastové nebo hliníkové. Plastové bývají levnější a jsou tu velké rozdíly v kvalitě a životnosti. Hliníkové bývají dražší a nutně neznamená, že jsou vždy lepší. Obecně se dá říci, že čím dražší brusle jsou, tím je kvalitnější i rám.

Delší je vhodnější pro vytrvalostní jízdu. Kratší umožňuje lepší ovladatelnost. Při vybírání bruslí věnujte pozornost tomu, jak je rám k botě připevněn. Nekvalitnější upevnění je pomocí šroubků, méně kvalitní je připevnění nýty. Levné varianty mohou mít rám přilepený nebo rovnou vylisovaný jako součást boty.


6. Ložiska

Ložiska ovlivňují rychlost jízdy a celkový pocit z ní. U jejich parametrů však téměř nejde vysledovat kvalitu. Každý výrobce udává parametry jinak. Pokud se tedy rozhodnete brusle koupit, na kvalitu ložisek není potřeba klást velkou pozornost. Tyto součástky se za nějakou dobu opotřebují a bude potřeba koupit nové, kdy už můžete zvolit takové, které budou přesně splňovat vaše požadavky.

Kvalitní ložiska by se měli lehce otáčet a být dobře utěsněná. Jejich opotřebení záleží na mnoha faktorech, jako je vaše váha, časté používání, terén, místo, na kterém jezdíte. Opotřebovávají se nerovnoměrně a je dobré měnit je častěji. Zaručí vám to tak delší životnost brusle.


7. Cena

Než se brusle rozhodnete koupit, je dobré si promyslet, jak často na nich chcete jezdit. Pokud se chystáte bruslit pravidelně, je lepší investovat do dražších a kvalitnějších bruslí, které vám dlouho vydrží a nebudete muset brzy pořizovat nové. Pokud víte, že na ně vyrazíte jen zřídka, pak si můžete pořídit levnější variantu.

Dětem roste rychle noha, je tedy výhodnější pořídit roztahovací, aby jim vydrželi více sezon, popřípadě sáhnout po levnějších bruslích a s koupí kvalitnějších počkat, až mu noha růst přestane.

Ceny se liší podle modelů. Obecně platí, že čím dražší brusle jsou, tím je vyšší jejich kvalita. Na internetu obvykle bývají levnější. Je dobré si je nejprve zajít vyzkoušet do kamenného obchodu, potom se podívat na internet, kde se vybraný model dá pořídit za nejlepší cenu.

Tip! Pokud chcete koupit kvalitnější brusle a zároveň trochu ušetřit, podívejte na loňské modely, které bývají zlevněné, což na kvalitě neubere a vy tak za méně peněz pořídíte kvalitnější zboží.

Brusle do 2 000 Kč

Těm, kteří neplánují na brusle vyrazit častěji, stačí fitness kolečkové brusle, které stojí do dvou tisíc korun. Zboží v této cenové kategorii není tolik kvalitní, jako dražší kousky, ale pokud se vyhnete těm nejlevnější ze supermarketům, poslouží vám dobře. Zvláště pak pro děti jsou vhodnější levnější brusle, dokud jim roste noha, vydrží jen pár sezon a za tu dobu se obvykle nezničí, proto je zbytečné investovat do nich příliš mnoho peněz.

Brusle od 2 000 do 5 000 Kč

Kdo se chce věnovat bruslení častěji, a to třeba dvakrát týdně nebo více, měl by investovat do dražších bruslí. Kvalitní fitness brusle seženete od dvou tisíc, ostatní typy bývají o něco dražší. Sice si na začátku připlatíte, ale nebudete muset tak často měnit kolečka, ložiska a podobně a peníze se vám časem vrátí.

Brusle od 5 000 Kč

Pokud se chcete věnovat bruslení sportovně a víte, že na nich budete trávit více hodin týdně, pak se vyplatí investovat do opravdu kvalitních bruslí, které vydrží časté používání a vy tak nebudete po půl roce muset měnit kompletně celé součástky. Jsou vyrobené z kvalitnějších materiálů, které se samozřejmě podepíšou i na ceně. Zvláště pak Speed nebo Nordic brusle budou poněkud dražší investicí, které ale rozhodně nebudete litovat.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Kolečkové brusle
Průměrné hodnocení 4.6 z 24 hlasů