Test nejlepších kolečkových bruslí 2022 | Recenze & Jak vybrat brusle
Menu

Srovnávací test & recenze
nejlepších kolečkových bruslí

Aktualizováno:
Říjen 2021
Autor:
Eliška Srncová

V kategorii doporučujeme

FILA Legacy Pro 84 Women

4 000 Kč

Orientační cena

Jaké kolečkové brusle vybrat dle srovnání

Dámské

Fitness

Hodnocení 92,6 %
FILA Legacy Pro 84 Women
Orientační cena 4 000 Kč
Pánské

Fitness

Hodnocení 90,0 %
Tempish Ezza 90
Orientační cena 3 900 Kč
Dámské

Speed

Hodnocení 92,1 %
Tempish GT 500/110
Orientační cena 8 000 Kč
Pánské

Speed

Hodnocení 90,2 %
Powerslide R2 Trinity
Orientační cena 5 500 Kč

Jízda na kolečkových bruslích je velmi populární venkovní aktivitou dětí i dospělých. Jako rekreační sport ji zvládnou i méně obratní jedinci, dá se ale provozovat i na profesionální úrovni. Nevhodně zvolené brusle vás ale mohou od této zábavy odradit, nebo dokonce způsobit zranění. Správný výběr tak není radno podceňovat. Proto jsme pro vás vytvořili srovnání kolečkových bruslí.

O jejich nákupu jsme shromáždili důležité informace a do našeho výběru jsme zařadili dvě uživatelsky nejoblíbenější kategorie, tedy fitness a speed brusle. Fitness brusle ocení nejen začátečníci a rekreační bruslaři, speed brusle jsou potom vhodné pro jezdce, kteří si potrpí na rychlost. Zároveň zde najdete doporučení na pánské, dámské i dětské brusle.

Brusle jsme vybírali z pozice informovaného uživatele. Při výběru jsme se zaměřili zejména na kvalitu provedení, tedy materiál, ze kterého se skládá bota a rám brusle a také jak jsou jednotlivé komponenty spojené. Dozvíte se navíc informace o tvrdosti a rozměrech koleček a jaké s sebou tyto parametry nesou výhody i nevýhody. Pokud nejsou fitness ani speed brusle pro vás to pravé, doporučujeme vám k přečtení alespoň náš článek Jak vybrat kolečkové brusle, ve které jsme se podrobně věnovali i dalším typům kolečkových bruslí, se kterými se můžete na trhu setkat.


Nejlepší kolečkové brusle dle srovnání

Fitness

Varianta výběru Hodnocení Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Dámské

92,6 %
Recenze FILA Legacy Pro 84 Women
FILA Legacy Pro 84 Women

Utahovací systém

Hliníkový rám

Technologie SoftWear

Ventilace

Vyšší cena

4 000 Kč Zobrazit nabídky

Pánské

90,0 %
Recenze Tempish Ezza 90
Tempish Ezza 90

Anatomické tvarování

Možnost vychýlení podvozku

Spíše pro pokročilejší jezdce

Vyšší cena

3 900 Kč Zobrazit nabídky

Dětské

91,0 %
Recenze FILA X-One
FILA X-One

Rostoucí model

Nosnost 60 kg

Výběr z menších velikostí koleček

Tvrdší kolečka

2 700 Kč Zobrazit nabídky

Speed

Varianta výběru Hodnocení Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Dámské

92,1 %
Recenze Tempish GT 500/110
Tempish GT 500/110

Velmi lehký skelet

Bota s karbonovými vlákny

Připevnění rámu šrouby

Určené pro hladké povrchy

Vyšší cena

8 000 Kč Zobrazit nabídky

Pánské

90,2 %
Recenze Powerslide R2 Trinity
Powerslide R2 Trinity

Unikátní podvozek

Kombinované zapínání

Hliníkový rám

Hrozí rychlejší opotřebování koleček

Klouzání koleček na mokrém povrchu

5 500 Kč Zobrazit nabídky

Jak chápat redakční hodnocení?

Doporučujeme jen produkty, které mají dle posouzení redaktora hodnocení nad 70 %. Podívejte se, co jednotlivé procentní hladiny znamenají.

Recenze FILA Legacy Pro 84 Women
FILA Legacy Pro 84 Women
Recenze Tempish Ezza 90
Tempish Ezza 90
Recenze FILA X-One
FILA X-One
Recenze Tempish GT 500/110
Tempish GT 500/110
Recenze Powerslide R2 Trinity
Powerslide R2 Trinity
Ocenění

Dámské

Pánské

Dětské

Dámské

Pánské

Kategorie

Fitness

Fitness

Fitness

Speed

Speed

Hodnocení 92,6 % 90,0 % 91,0 % 92,1 % 90,2 %
Orientační cena 4 000 Kč 3 900 Kč 2 700 Kč 8 000 Kč 5 500 Kč
Skelet Kompozit Polyethylen, nylon Plast Skelná vlákna, karbonová vlákna Kompozit
Rám Hliník Hliník Plast Hliník Hliník
Připevnění rámu Šrouby Šrouby Šrouby Šrouby Šrouby
Zapínání Přezka, suchý zip, tkaničky Tkaničky, přezka, pásek s mikropřezkou Tkaničky, přezka, suchý zip Tkaničky, přezka, suchý zip Tkaničky, přezka, suchý zip
Brzda Ano Ano Ano Ne Ne
Ložiska Neuvedeno Ocel Ocel Chrom Ocel
Tvrdost koleček 83A 85A 82A 88A 85A
Velikost koleček 84 90 70 110 110

Recenze FILA Legacy Pro 84 Women

Recenze FILA Legacy Pro 84 Women
 • Dámské
Dámské Fitness
92,6 % Celkové hodnocení
 • Utahovací systém
 • Hliníkový rám
 • Technologie SoftWear
 • Ventilace
 • Vyšší cena

Dámské fitness brusle FILA Legacy jsou vhodné pro začínající i pokročilejší bruslařky. Jejich výhodou je především bota vybavená speciální technologií SoftWear, která zabraňuje otlačeninám na nártu. Vnitřek boty je také speciálně tvarován na ženské chodidlo a nechybí ani ventilace. Kompozitový skelet a hliníkový rám dodávají bruslím dostatečnou pevnost a odolnost, jejich nosnost je až 100 kg. Systém upínání je třífázový, skládá se ze šněrování, suchého zipu a rychloupínací přezky, bota tak bude na noze sedět jako přilepená. Velká tvrdší kolečka s průměrem 84 mm a tuhostí 83A zaručí snadnou ovladatelnost bruslí, nechybí ani zadní brzda pro rychlé zastavení.

Hlavní výhody a nevýhody

Jedinou větší nevýhodou těchto kolečkových bruslí je snad jen vyšší cena, kvůli které nejsou ideální jako první testovací model, pokud to s bruslením zatím nemyslíte příliš vážně. Pozitivně potom brusle Legacy vynikají především provedením boty, která má speciální úpravu proti otlakům.

Závěr

Brusle FILA Legacy budou ideální pro bruslařky, které se tomuto sportu již věnují aktivněji, na úplné začátky jde o zbytečně drahý model. Vyšší cena je pravděpodobně zapříčiněná hlavně speciální technologií SoftWear, která zabraňuje vzniku otlaků. Třífázové zapínání je u bruslí osvědčenou variantou a provedení koleček zajistí snadnou ovladatelnost.

4 000 Kč Orientační cena

Recenze Tempish Ezza 90

Recenze Tempish Ezza 90
 • Pánské
Pánské Fitness
90,0 % Celkové hodnocení
 • Anatomické tvarování
 • Možnost vychýlení podvozku
 • Spíše pro pokročilejší jezdce
 • Vyšší cena

Pánské brusle Tempish Ezza 90 jsou určené jak pro pokročilé bruslaře, tak i pro začátečníky. Kolečka s průměrem 90 mm ale patří k větším, a mohou tak být o něco hůře ovladatelná, proto bychom je přece jen doporučili spíše sportovcům, kteří už alespoň základní zkušenost s bruslením mají. Také vyšší tvrdost 85A bude vhodnější pro zkušenější bruslaře, kterým umožní dosáhnout vyšší rychlosti. Použitým materiálům nemáme co vytknout, skelet je z klasické kombinace PE/NYLON, podvozek je hliníkový, připevněný šrouby, a ložiska z oceli. Brusle zaujmou mimo jiné anatomickým tvarováním okolo kotníku pro vyšší komfort, mají také možnost vychýlení podvozku podle stavby chodidla a stylu jízdy.

Hlavní výhody a nevýhody

Určitou nevýhodou by pro úplné začátečníky mohla být větší a tužší kolečka bruslí Tempish. Zároveň nejde o zrovna levný produkt. V ostatních ohledech ale můžeme brusle jen chválit, mezi hlavní výhody patří možnost vychýlení podvozku a anatomické tvarování boty.

Závěr

Ačkoliv jsou brusle Ezza určené pokročilým i začínajícím bruslařům, pro úplné začátečníky by nemusely být ideální, vzhledem k rozměrům a tuhosti koleček. Začátečník také pravděpodobně plně neocení vychytávky, jako je možnost vychýlení podvozku. Pokud to ale myslíte s in-line bruslením alespoň trochu vážně, tento model vám má rozhodně co nabídnout.

3 900 Kč Orientační cena

Recenze FILA X-One

Recenze FILA X-One
 • Dětské
Dětské Fitness
91,0 % Celkové hodnocení
 • Rostoucí model
 • Nosnost 60 kg
 • Výběr z menších velikostí koleček
 • Tvrdší kolečka

Dětské kolečkové brusle FILA X-One patří k rostoucím modelům, pomocí tlačítka na patě můžete nastavit čtyři různé velikosti. Díky nastavitelným velikostem a nosnosti 60 kg se nemusíte bát, že by dítě z bruslí rychle vyrostlo. Skelet i rám je vyrobený z plastu, to je ale u dětských bruslí běžné, oproti dospěláckým modelům nemají takovou zátěž a plastové provedení má výhodu v nižší hmotnosti. Podle výrobce jsou tyto brusle vhodné i pro začátečníky. Tvrdost koleček 82 A je zhruba na pomezí mezi měkčími a tvrdšími variantami, úplným začátečníkům se většinou doporučují spíše měkčí kolečka, která jsou lépe ovladatelná. Díky menšímu průměru 72-76 mm by ale měla být dostatečně stabilní. Zapínání bruslí sestává z kombinace, kterou najdete u drtivé většiny modelů, tedy z tkaniček, přezky a suchého zipu.

Hlavní výhody a nevýhody

Výhodou bruslí FILA je rozhodně rozmezí velikostí, tedy že brusle rostou s dítětem. Pozitivní je také vysoká nosnost do 60 kg. Nevýhodou mohou být poněkud tvrdší kolečka, zejména pokud se dítě na bruslích teprve učí. S podobnou tvrdostí se ale setkáte u řady dětských modelů. Díky menším rozměrům by navíc kolečka měla poskytovat dobrou stabilitu i začínajícím bruslařům.

Závěr

Brusle FILA X-One nabídnou uživatelům vše, co můžete od dětských bruslí vyžadovat. Nespornou výhodou je možnost posouvání velikostí, doplněná vysokou nosností do 60 kg, nejde tak o brusle jen na jednu sezónu. Celoplastové provedení v tomto případě nevnímáme jako nedostatek, u dětských modelů je totiž obvyklé. Co se týče koleček, tvrdost 82A je u dětských bruslí častá, ačkoliv pro úplné začátečníky by mohla být ještě o něco nižší. Menší průměr koleček potom poskytuje vyšší stabilitu.

2 700 Kč Orientační cena

Recenze Tempish GT 500/110

Recenze Tempish GT 500/110
 • Dámské
Dámské Speed
92,1 % Celkové hodnocení
 • Velmi lehký skelet
 • Bota s karbonovými vlákny
 • Připevnění rámu šrouby
 • Určené pro hladké povrchy
 • Vyšší cena

Výrobce doporučuje brusle Tempish GT 500/110 zejména pro začínající speed bruslařky, vzhledem k tvrdosti koleček 88A a jejich průměru 110 mm bychom je ale přece jen doporučili spíše jezdkyním, které už mají nějaké zkušenosti (minimálně na jiném typu bruslí), vyšší tvrdost a větší průměr totiž hůře snáší nerovnosti terénu. Na druhou stranu vám zajistí rychlejší jízdu, po které pravděpodobně touží každý majitel speed bruslí, jak už název napovídá. Noha bude dostatečně fixovaná v pevné botě, která je zároveň díky obsahu skelných a karbonových vláken velmi odolná a lehká. Zapínání je klasické, tedy tkaničky, přezka a suchý zip, s touto variantou se setkáte u většiny modelů.

Hlavní výhody a nevýhody

Silnou stránkou bruslí Tempish je lehký a odolný skelet z karbonu a skelného vlákna. Nezaostávají ani v ostatních ohledech, větší a tvrdší kolečka poskytují vyšší rychlost, zapínání je standardní. Nevýhodou v tomto případě může být vyšší cena, zejména proto, že jde o produkt cílený na začínající speed bruslařky.

Závěr

Bruslím Tempish GT 500/110 v podstatě nemáme co vytknout, snad jen vyšší cenu, která by nemusela být pro cílovou skupinu, tedy začínající speed bruslařky, ideální. Jinak se ale tyto brusle drží velmi dobrých parametrů. Kolečka větších rozměrů s vyšší tuhostí jsou pro rychlou jízdu ideální, pevná bota z karbonu a skelných vláken navíc poskytne dostatečnou oporu.

8 000 Kč Orientační cena

Recenze Powerslide R2 Trinity

Recenze Powerslide R2 Trinity
 • Pánské
Pánské Speed
90,2 % Celkové hodnocení
 • Unikátní podvozek
 • Kombinované zapínání
 • Hliníkový rám
 • Hrozí rychlejší opotřebování koleček
 • Klouzání koleček na mokrém povrchu

Pánské speed brusle Powerslide R2 Trinity vynikají neobvyklým designem podvozku, na kterém najdete pouze tři kolečka. Častěji se u speed modelů setkáte se čtyřmi až pěti kolečky. Výhodou tří koleček je lepší kontrola i při jízdě ve vyšší rychlosti, na druhou stranu se mohou rychleji opotřebovat. Tvrdost 85A je poměrně tuhá, setkáme se s ní ale například i u fitness bruslí a ve speed kategorii nejde o nejvyšší hodnotu. Průměr 110 mm je potom pro speed brusle vcelku běžný. Hliníkovému podvozku připevněnému šrouby nemáme co vytknout, stejně tak pevné odvětrávané botě z kompozitu se zapínáním pomocí kombinace tkaniček, suchého zipu a přezky.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Z uživatelských recenzí vyplývá, že jde o dobrou variantu pro rychlobruslařské začátečníky, kteří zatím nechtějí do závodních bruslí investovat mnoho peněz. Podle některých uživatelů kolečka poněkud klouzají na mokrém povrchu, ne každý ale bruslí za deště.

Hlavní výhody a nevýhody

Výhodou bruslí R2 je dobře odvětrávaná bota, kombinované zapínání a neobvyklé provedení podvozku. Podle uživatelských recenzí ale kolečka klouzají na mokrém povrchu, vzhledem k nižšímu počtu koleček také hrozí jejich rychlejší opotřebování.

Závěr

Speed brusle Powerslide R2 Trinity pravděpodobně nepokryjí potřeby profesionálních bruslařů, pro rychlobruslařské začátečníky jde ale o dobrý model, který jim poslouží k prvnímu seznámení s tímto sportem. Provedení je dostatečně pevné a kolečka by měla být dobře ovladatelná, pouze ve vlhku mohou podkluzovat.

5 500 Kč Orientační cena


Jak vybrat kolečkové brusle

Trekové, fitness, street či hokejové, výběr kolečkových bruslí je opravdu široký. Náš článek vám pomůže s orientací mezi jednotlivými typy a poradí vám, jak vybrat ideální kolečkové brusle pro každého.

Volba bruslí by měla odpovídat vašim zkušenostem s jízdou, poradíme vám také, jaká zvolit kolečka či jak zajistit, aby vám bota správně padla. V článku najdete informace o konstrukci bruslí, populárních materiálech a systému upevnění. Nechybí ani informace o cenových kategoriích, ve kterých se kolečkové brusle prodávají.

Jak vybrat kolečkové brusle stručně:

 • Ideální typ: Podle vašich požadavků
 • Nejuniverzálnější typ: Fitness kolečkové brusle
 • Ideální kolečka: Podle zkušeností a typu jízdy
 • Ideální bota: Taková, která je pohodlná a drží pevně nohu i kotník
 • Ideální rám: Upevněný šrouby.

Typy kolečkových bruslí

Než se rozhodnete brusle pořídit, je potřeba si odpovědět na několik základních otázek, abyste měli jasno, co od bruslí očekáváte. Dobré je také rozmyslet si, s kým budete chodit bruslit a do jakého terénu, můžete se tak přizpůsobit okolnostem a jízdu si maximálně užít.

 • Chci na kolečkových bruslích jezdit rekreačně nebo na výkon?
 • Na jakém terénu budu bruslit nejčastěji?
 • Jak často budu chodit bruslit?
 • S kým budu chodit bruslit? Jaký má ten člověk typ bruslí?
 • Dávám přednost pomalejším a stabilnějším bruslím, nebo je pro mě důležitější rychlost?
 • Chci s bruslemi chodit do skate parku nebo do přírody?
Kategorie Kolečka Bota Zkušenosti Styl jízdy
Fitness kolečkové brusle 76-90 mm měkká základní až pokročilé rekreační až sportovní
Street, brusle do města 76-80 mm pevnější pokročilé rekreační až sportovní
Závodní brusle 100 mm a více pevná pokročilé výkonnostní až profesionální
Brusle na agresivní ježdění 50-60 mm celoplastová základní až pokročilé agresivní
Nordic Skating, brusle do přírody 150-165 mm měkká pokročilé rekreační až výkonnostní
Hokejové kolečkové brusle do 80 mm hokejová pokročilé sportovní až výkonnostní
Trekové brusle do 80 mm sportovní, klasická, retro základní až pokročilé rekreační až sportovní, tanec, derby

Fitness kolečkové brusle

Nejčastější typ bruslí jsou takzvané fitness brusle. V této kategorii je zároveň nejširší nabídka produktů. Hodí se jak pro začátečníky, tak pro náročnější sportovce. Jsou ideální pro zlepšení fyzické kondice, tvarování a formování postavy nebo relaxaci. Pro všechny, kteří dávají přednost bruslení na stezkách a hladkém povrchu, je tento typ ideální volbou.

Bota fitness bruslí je měkká a pohodlná, kolečka mají obvykle průměr od 80 do 84 milimetrů, dají se sehnat také s průměrem 90 mm, brusle je potom trochu rychlejší, avšak méně stabilnější. Jsou vhodné i na delší cesty a mají zadní brzdu.

Brusle je lehká, v ideálním poměru rychlosti a ovladatelnosti. Tento typ bruslí je tím nejuniverzálnějším a většina lidí s tímto sportem začíná právě na něm. Pokud si nejste jisti, jakému stylu bruslení se chcete věnovat, pak pro vás budou nejvhodnější právě fitness brusle.

Street, brusle do města

Street nebo také Urban brusle jsou vhodné do městského provozu. Oproti fitness bruslím mají kratší rám a menší kolečka v průměru 76 až 80 milimetrů, takže umožňují lepší manévrovatelnost a zároveň vysokou stabilitu.

Tyto brusle jsou vhodné pro mírně pokročilé až pokročilé a zkušené jezdce. Skelet boty je pevný, díky této vlastnosti je možné přejíždět větší překážky, aniž by se vám a bruslím něco stalo.

Bota je pevná, ale pohodlná. Hodí se pro každodenní ježdění. Jsou trochu pomalejší kvůli menším kolečkům, na druhou stranu jsou ale perfektně ovladatelné a můžete s nimi vyrazit i do města. Tyto brusle nemají zadní brzdu.

Speed, závodní brusle

Brusle určené pro rychlou jízdu se od těch ostatních liší na první pohled. Mají tři až pět koleček, která jsou větší, měří v průměru 100 a více milimetrů. Jsou určené pro pokročilé jezdce i závodníky.

Tyto brusle jsou poměrně lehké, velice rychlé a stabilní. Díky větším kolečkům se hůře ovládají a těžko zvládají nerovnosti terénu. Spíše než na relaxaci jsou vhodné na závodění a výkonnostní jízdu. Bota je nízká a pevná, takže vás pustí do mnohem nižšího postoje. Žádnou velkou pohodlnost tu ale nečekejte. Je zcela běžné, že z ní ze začátku vznikají otlaky. S tímto typem dokážete nejlépe vypilovat techniku jízdy.

Závodní brusle se běžně prodávají po částech. Můžete si tedy vybrat přesně to, co vám sedí nejlépe, a budete mít brusle na míru.

Aggressive, brusle do skateparku

Triky a skoky. Pro toho, kdo chce s bruslemi vyrazit do skateparku, jsou ideální právě brusle s označením Aggressive. Mají malá kolečka, od 50 do 60 milimetrů, díky kterým se s nimi dobře manévruje. Jsou tak vhodné na rampy, lávky i zábradlí.

Tento typ bruslí je navržen pro drsnější zacházení, jsou těžší a také daleko odolnější. Bota je celoplastová a pevně fixuje nohu. Plastový rám je velice odolný.

Tyto brusle nemají zadní brzdu. Dá se s nimi vyrazit i na rekreační jízdu, ale kvůli malým kolečkům bude jízda velmi pomalá. Nejsou vhodné na delší trasy. Jsou určené především mladým lidem, kteří mají rádi adrenalin.

Nordic, brusle do přírody

Komu nestačí stezky pro bruslaře a cyklisty a radši vyrazí do přírody, pro toho jsou nejlepší Nordic brusle. Mají pouze dvě kolečka, jedno před a druhé za bruslí, která jsou obvykle nafukovací.

Na tomto typu bruslí se jezdí podobně jako na běžkách, s holemi. Spíše než o klasické bruslení jde tedy o letní běžkování. Díky holím se rovnoměrněji zatíží celé tělo a je tak posíleno více svalů naráz. Nordic brusle jsou kvůli nafukovacím kolečkům na asfaltu pomalejší.

Kvůli dvěma větším kolečkům, obvykle s průměrem od 150 do 165 milimetrů, jsou hůře ovladatelné. Bota je měkká. Tyto brusle, vhodné na dlouhé tratě, jsou určeny spíše pokročilým bruslařům, běžkařům, nadšeným sportovcům, kteří se nespokojí s hladkými stezkami, a těm, kteří se rádi pohybují v přírodě a běžné sporty, jako je běh nebo cyklistika, jim nestačí.

Hokejové kolečkové brusle

I v létě se dá hrát hokej. Na tento sport se v obchodech prodávají speciální hokejové kolečkové brusle. Bota je velice podobná jako ta u ledních bruslí. Kolečka jsou menší a měkčí.

Na těchto bruslích se dobře manévruje, jsou ideální pro rychle starty a prudké zatáčky. Kolečka je dobré vybrat podle toho, zda se chystáte hrát hokej venku nebo v hale. Kromě nich jsme připravili i samostatný článek pro výběr zimních bruslí.

Brusle jsou vhodné pro pokročilé bruslaře a sportovce. Na běžné bruslení po stezkách se tento typ příliš nehodí.

Trekové brusle

Nejen milovníky retra jistě zaujmou trekové brusle, tedy brusle se čtyřmi kolečky ve dvou řadách a přední brzdou. Trekové brusle jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pokročilé bruslaře, záleží na volbě bruslařské boty a dalších komponentů. Bota může být sportovní, klasická nebo retro style. Sportovní boty mívají nízký kotník a používají se například na roller derby.

Klasické boty se podobají botám na krasobruslení, poskytují lepší oporu kotníku a dají se použít i na tančení. Retro boty potom mohou mít nízký i vysoký kotník, spojuje je stylizace do 70. let a při správném výběru budou vyhovovat i začátečníkům.

Zkušenosti s bruslením

Na trhu se prodává celá řady bruslí různé kvality, typu a cenových kategorií. Pro začátečníky jsou vhodné jiné brusle než pro závodníky. Nejprve je dobré vyzkoušet si základy a zjistit, jestli vás tento sport vůbec baví, pak můžete zkoušet další možnosti, jako je jízda v přírodě nebo na rampě ve skate parku.

Začátečník

Pro začínající bruslaře je nejvhodnější zvolit fitness brusle, které jsou nejuniverzálnější a dají se na nich dobře naučit základní dovednosti. Navíc se hodí do parku i na silnice.

Pro děti je možné koupit brusle s nastavitelnou velikostí. Bota se dá obvykle roztáhnout o tři až čtyři čísla. Děti tak brusle využijí více než jen jednu sezonu a naučí se na nich jezdit stejně dobře, jako na normálních bruslích.

Pro začátečníky jsou vhodná měkčí kolečka, která lépe přilnou k povrchu a absorbují nerovnosti. Zároveň je vhodnější začínat na menších kolečkách, které jsou pomalejší a stabilnější.

Mírně pokročilý

Kdo už na bruslích něco umí a chce si zdokonalit techniku, může vyzkoušet Street brusle v městském terénu, který je náročnější než stezky v parku.

Pokud vás láká jízda v přírodě, pak budou Nordic brusle to pravé. Jízda v terénu je náročnější jak na fyzickou kondici, tak na manipulaci.

Pro milovníky adrenalinu, kterým nevadí pár modřin nebo odřená kolena, jsou vhodné také Aggressive brusle. Můžete s nimi vyrazit do skate parku, kde se naučíte různé triky, skoky a manévry.

Pokročilý

Pro ty, kteří si jsou na bruslích jistí, chtějí se zdokonalit v technice a naplno si užívat rychlou jízdu, doporučujeme sáhnout po Speed bruslích. Díky větším kolečkům lze dosáhnout vysoké rychlosti. Hůře se ovládají, a právě proto jsou vhodnější až pro pokročilé jezdce. Tento typ je vhodný i na závody.

Pro sportovce jsou ideální také hokejové kolečkové brusle. Vyžadují větší obratnost a zručnost a jsou vhodné na rychlé starty a prudké pohyby.

Pro zkušenější jezdce jsou vhodnější tvrdší kolečka, které sice tolik neabsorbují vibrace, a tudíž jsou méně pohodlná, zato ale vydrží déle a lze na nich dosáhnout vyšší rychlosti. Pokročilí bruslaři spíše ocení rychlejší jízdu, proto jsou ideální větší kolečka.

Kolečka

Kolečka mají nejen různou velikost, ale také tvrdost. Každý typ má své výhody i nevýhody. Záleží na pokročilosti bruslaře a jeho preferencích. Je dobré se před koupí bruslí zamyslet nad tím, jak velká kolečka chcete. Dají se sice vyměnit, ale každá brusle má maximální rozměr koleček, která se na ni dají nasadit, a pokud se rozhodnete, že chcete kolečka větší, než je maximální možná velikost, budete muset kupovat nové brusle.

Naopak tvrdost tolik důležitá není, do každé brusle se dají dát kolečka různě tvrdá a můžete je tedy kdykoliv vyměnit za jiná. Různě tvrdá kolečka se dají dokonce kombinovat. Výrobci často rozlišují tvrdost podle barvy, je tedy důležitější vybírat kolečka podle jejich tvrdosti, ne barevnosti.

Tvrdost koleček

Kolečka se dělí na tvrdší a měkčí. Tvrdší (minimálně 80A) jsou vhodnější pro pokročilé bruslaře. Jejich hlavní výhodou je, že na nich lze dosáhnout vyšší rychlosti a vydrží delší dobu. Nevýhoda spočívá v tom, že přenáší větší otřesy a hůře se vyrovnávají s nedokonalostmi terénu. Jsou tedy méně pohodlné.

Měkčí kolečka (okolo 75A) lépe přilnou k povrchu. Hlavní výhodou je vyšší schopnost absorbovat vibrace a jízda s nimi je tedy daleko pohodlnější. Měkčí kolečka jsou však pomalejší a daleko rychleji se opotřebují. Jsou vhodné hlavně pro začátečníky nebo mírně pokročilé.

Velikost koleček

Velikost kolečka rozhoduje o rychlosti bruslí. S malými nedosáhnete takové rychlosti jako s většími, a to ani při častém tréninku. Průměr je měřený v milimetrech a najdete ho na boční straně. Větší kolečka jsou rychlejší a lépe se hodí na nekvalitní povrch. Nevýhodou je menší pocit stability a složitější ovládání. Větší kolečka jsou lepší pro pokročilejší jezdce.

Čím menší kolečko, tím jsou brusle pomalejší, ale zato stabilnější a lépe se ovládají. Na začátek je lepší pořídit se menší kolečka a až získáte jistotu, můžete je snadno vyměnit za větší.

Rám

Rám bruslí drží kolečka pohromadě. Podle materiálu lze rámy rozdělit do tří skupin:

 • Plastové – bývají levnější a jsou mezi nimi velké rozdíly v kvalitě a životnosti.
 • Kovové – hliníkové nebo hořčíkové. Bývají dražší, což nutně neznamená, že jsou vždy lepší. Obecně se ale dá říci, že čím dražší brusle jsou, tím je kvalitnější i rám.
 • Karbonové – tyto rámy najdete hlavně u závodních bruslí, jejich výhodou je především lehkost, jsou ale poměrně drahé a nejsou vždy odolnější než například kovové rámy.

Důležitá je také délka rámu. Delší rám je vhodný na delší tratě a pro zlepšení fyzické kondice. Kratší rám je lépe ovladatelný a využijete ho při různých tricích a kreativnější jízdě. Délka rámu je přímo úměrná velikosti koleček, velká kolečka mají rám delší, menší kolečka kratší.

Upevnění rámu

Při vybírání bruslí věnujte pozornost tomu, jak je rám k botě připevněn. Nejkvalitnější upevnění je pomocí šroubků, méně kvalitní je připevnění nýty. Levné varianty mohou mít rám přilepený nebo rovnou vylisovaný jako součást boty.

Tuhost rámu

Tuhost rámu závisí především na použitém materiálu a konstrukčním zpracování. Od tuhosti rámu se potom odvíjí jeho stabilita, odolnost nebo přenos energie při odrážení. Vyšší tuhost najdete u rámů, které jsou vyrobené v jednom kuse, nižší tuhost mívají rámy, které se skládají ze dvou kusů.

Ložiska

Ložiska ovlivňují rychlost jízdy a celkový pocit z ní. Při výběru však téměř nejde vysledovat jejich kvalitu, každý výrobce udává parametry jinak. Pokud se tedy rozhodnete brusle koupit, na kvalitu ložisek není potřeba klást velký důraz. Tyto součástky se za nějakou dobu opotřebují a bude potřeba koupit nové, kdy už můžete zvolit takové, které budou přesně splňovat vaše požadavky.

Kvalitní ložiska by se měla lehce otáčet a být dobře utěsněná. Jejich životnost závisí na mnoha faktorech, jako je vaše váha, četnost používání, terén a místo, na kterém jezdíte. Opotřebovávají se nerovnoměrně a je dobré měnit je častěji. Zaručí vám tak delší životnost bruslí.

Bota

Každý typ bruslí má jinou botu. Některé mají pevný, plastový skelet, jiné měkký. Vždy by však měla zajišťovat stabilitu noze i kotníku. Důležité je, aby bota byla pohodlná a na noze seděla. Pokud pozorujete, že vás bota někde dře, je lepší sáhnout po jiném modelu, který lépe sedí. Vždycky je dobré vyzkoušet si více variant a pak se rozhodnout, která vám vyhovuje nejvíce.

Brusle se obvykle zavazují na tkaničky nebo přezky. Přezky jsou sice rychlejší na utahování, tkaničkou ale stáhnete nohu lépe a taky déle vydrží. V případě zničení se dají snadno dokoupit. Shánět nové přezky je daleko obtížnější. Nejideálnější je koupit brusle, které se zavazují na tkaničky a mají na vrchní části přezku.

Materiály, ze kterých je bota vyrobena, jsou různé. Kvalitnější zaručují větší pohodlnost a odvádějí pot. Zejména u celoplastových skeletů je důležité, aby byl materiál kvalitní, bota měla odvětrávání a noha se v ní tolik nepotila. Některé brusle mají vyjímatelnou vložku, která může být vyztužena na místech, kde se noha nejčastěji otlačí. Na toto není až tak důležité hledět, vložky je možné kdykoliv dokoupit.

Velikost

Velikost bruslí se udává v US, UK nebo EU číslování. Vždy je dobré koupit o trochu větší číslo než u klasických bot, a to asi o půl až jedno číslo. Při pohybu může noha trochu napuchnout. Zároveň je dobré, když se do bruslí vejde tlustší ponožka.

Když si jdete brusle do obchodu vyzkoušet, vezměte si s sebou tlustší a sportovní ponožky, abyste věděli, jak vám s nimi brusle sedí.

Každá bota je jinak široká. Při výběru dbejte na to, že když botu utáhnete, nebude dopnutá úplně na doraz. V průběhu jízdy se totiž může trochu povolit a je tedy důležité, aby se v případě potřeby dala ještě dotáhnout. Obecně platí, že dámské modely jsou o něco užší než pánské, ale nemusí to být pravidlem.

Cena

Než se brusle rozhodnete koupit, je dobré si promyslet, jak často na nich chcete jezdit. Pokud se chystáte bruslit pravidelně, je lepší investovat do dražších a kvalitnějších bruslí, které vám dlouho vydrží a nebudete muset brzy pořizovat nové. Pokud víte, že na ně vyrazíte jen zřídka, pak si můžete pořídit levnější variantu.

Ceny se liší podle modelů. Obecně platí, že čím dražší brusle jsou, tím je vyšší jejich kvalita. Na internetu obvykle bývají levnější. Je dobré si je nejprve zajít vyzkoušet do kamenného obchodu, potom se podívat na internet, kde se vybraný model dá pořídit za nejlepší cenu. Dětem roste rychle noha, je tedy výhodnější pořídit brusle roztahovací, aby jim vydržely více sezon, popřípadě sáhnout po levnějších bruslích a s koupí kvalitnějších počkat, až noha růst přestane.

Tip! Pokud chcete koupit kvalitnější brusle a zároveň trochu ušetřit, podívejte na loňské modely, které bývají zlevněné, což na kvalitě neubere, a vy tak za méně peněz pořídíte kvalitnější zboží.

Cena do 2000 Kč

Těm, kteří neplánují na brusle vyrazit častěji, stačí fitness kolečkové brusle, které stojí do dvou tisíc korun. Zboží v této cenové kategorii není tolik kvalitní, jako dražší kousky, ale pokud se vyhnete těm nejlevnějším ze supermarketů, poslouží vám dobře. Zvláště pak pro děti jsou vhodnější levnější brusle, dokud jim roste noha, vydrží jen pár sezon a za tu dobu se ani levnější brusle obvykle nezničí, proto je zbytečné investovat do nich velký obnos peněz.

Cena od 2000 do 5000 Kč

Kdo se chce věnovat bruslení častěji, třeba dva a vícekrát týdně, měl by investovat do dražších bruslí. Kvalitní fitness brusle seženete od dvou tisíc, ostatní typy bývají o něco dražší. Sice si na začátku připlatíte, ale nebudete muset tak často měnit kolečka, ložiska a další součásti a investice se vám časem vrátí.

Cena od 5000 Kč

Pokud se chcete věnovat bruslení sportovně a víte, že na bruslích budete trávit více hodin týdně, pak se vyplatí investovat do opravdu kvalitních bruslí, které vydrží časté používání, a vy tak nebudete po půl roce muset měnit kompletně všechny součástky. Jsou vyrobené z kvalitnějších materiálů, které se samozřejmě odrazí i na ceně. Zvláště pak Speed nebo Nordic brusle budou poněkud vyšší investicí, které ale rozhodně nebudete litovat.

Údržba bruslí

Brusle dostávají při výjezdech pořádně zabrat a je tak potřeba se o ně nejen vhodně starat, ale čas od času třeba i některé části vyměnit. Pojďme si tedy říct, jak o brusle správně pečovat (Zdroj: LiveAbout).

Ložiska

U levnějších ložisek často starost o ně odpadá, protože je mnohdy není možné rozebrat, popřípadě se časová investice do jejich údržby nevyplatí a je výhodnější je při opotřebení zkrátka vyměnit. Pokud jste ovšem investovali do dražších ložisek, můžete jejich životnost prodloužit vhodnou péčí. Ta se sestává z rozebrání, vyčištění a namazání ložisek.

K promazávání můžete využít olej nebo vazelínu, ložiska by před aplikací měla být čistá a suchá. Vazelína ložiska trochu brzdí, ale déle vydrží, s olejem je jízda rychlejší, ale je potřeba jej častěji obnovovat, tedy častěji absolvovat celý rituál čištění.

Kolečka

Kolečka se u bruslí neopotřebovávají rovnoměrně, nejvíce trpí z vnitřní strany, tedy z té, ze které se odrážíme. Proto je vhodné kolečka pravidelně prohazovat, aby bylo opotřebení rovnoměrnější. Optimálně je vyměňujte mezi pravou a levou bruslí, zpravidla totiž při jízdě dochází k většímu zatížení jedné nohy.

Pokud bruslíte pravidelně, pravděpodobně budete muset kolečka také čas od času vyměnit. Prohazování a vyměňování koleček je zároveň ideální příležitost k vyčištění ložisek.

Brzda

Také brzda je velmi náchylná k opotřebení. Ve spodní části najdete gumový špalíček, většinou přichycený šroubem. Na něm bývá ryska, když se opotřebení brzdy blíží této rysce, je nutné špalík vyměnit. Výměna je jednoduchá a rychlá a nejde ani o nic drahého.

Jak začít s in-line bruslením

Ideální brusle už jste si vybrali, co teď s nimi? Stejně jako každý sport, i in-line bruslení má svá pravidla a doporučení, která vám mohou bruslení nejen usnadnit, ale zajistí i vaši bezpečnost. Před vaším prvním výjezdem jsme pro vás proto připravili několik tipů, které vám mohou pomoci s rychlým osvojením základů tohoto populárního sportu.

Co s sebou

Ačkoliv je in-line bruslení poměrně bezpečný sport, neznamená to, že se při něm nemůžete zranit. Nejčastější hrozbou jsou různé oděrky a naraženiny z pádů. Pro začátečníky je tak nezbytná správná výbava, která se skládá z helmy (klidně cyklistické), chráničů na kolena, lokty a zápěstí. Důležitá je i volba oblečení, někteří lidé bruslí velmi spoře odění, opět je zde ale větší riziko odřenin.

Kde začít

Pořídili jste si první brusle a chystáte se vyrazit na cyklostezku? Ještě chvíli počkejte. Nejistý bruslař může být nebezpečný sobě i okolí, zejména pokud je cyklostezka velmi rušná. Pro první krůčky na bruslích je tak vhodnější zvolit nějaké bezpečnější místo, jako je hřiště s hladkým povrchem, slepá ulice či parkoviště. Odborníci dokonce doporučují poprvé se postavit na brusle na trávě, ta vám umožní natrénovat si stabilitu a první klouzavé pohyby.

Správný postoj

V základním postoji je třeba mít jednu nohu vždy mírně dopředu. To vám zajistí větší míru stability a pokud například při jízdě z kopce najedete na kámen nebo větvičku, neztratíte jistotu v obou nohách, což by rychle vedlo k pádu. Tělo jezdce má být mírně dopředu, kolena pokrčená, to jsou opět principy pro zvýšení stability. V žádném případě se nenaklánějte do stran. K udržení rovnováhy si můžete pomoci pohybem rukou, pokročilejší jezdci dávají ruce za záda.

Odrážení

Každý jezdec má tak trochu svůj styl odrážení, důležité je si tento pohyb natrénovat a získat ten svůj. Při pohybu vpřed se nohy dělí na odrazovou a dopadovou. Odraz by měl být prováděný celou hranou brusle, ne jen špičkou, a po brusli je třeba se mírně svézt. Dopadová noha je kolmo k povrchu a míří vpřed, pozor na prolamování v kotnících.

Jízda z kopce

Při jízdě z kopce se zpravidla neodrážíme, o to důležitější je v tomto případě zachování stability a správného postoje, tedy jednu nohu posunout mírně dopředu. Pokud máte obavy z rychlosti, můžete při jízdě z kopce využít techniku plužení, tedy roztáhnout nohy od sebe a špičky namířit k sobě. Popřípadě je možné kopec bokem sejít, tuto strategii je vhodné provádět spíše pokud je lemovaný travnatou plochou, která je v tomto ohledu bezpečnější.

Brzdění

Pod kopcem, ale i při jízdě na rovném povrchu, nás čas od času čeká nutnost zabrzdění. Většina začátečníků brzdí vběhnutím na trávu nebo zastavením třeba o sloup a vlastně ani neví, k čemu brzda na bruslích je (pokud brusle s brzdou máte).

Pokud brusle s brzdou máte, stačí před brzděním posunout nohu s brzdou dopředu, váhu rozložit mezi přední a zadní nohu, a poté zvednout špičku, aby se brzda dostala do kontaktu se zemí. Je samozřejmě důležité udržet vhodný postoj, klidně se ještě více skrčte v kolenou, abyste neztratili rovnováhu.

I na bruslích bez brzdičky se dá zastavit elegantněji, než zachycením o lavičku. Jednou z možností je například již zmíněné plužení, dále můžete zastavit otočením do protisměru nebo tzv. téčkem, kdy jednu nohu necháte rovně a druhou položíte kolmo hranou k zemi, tedy do tvaru písmena T. Někdy se tato varianta nazývá také jednostranný pluh, zkrátka jedna noha jede normálně a druhou zaplužíte.

Padání

Padání k bruslení patří a právě strach z pádu je pravděpodobně největším nepřítelem začínajícího bruslaře. Proto je dobré svému strachu hned ze začátku čelit a pády natrénovat. To se opět ideálně provádí na trávě, která tlumí dopad. Pád byste si měli vyzkoušet i na samotném asfaltu, samozřejmě s chrániči.

Základem je padat dopředu, při pádu se přikrčte, abyste snížili těžiště a následně rozložte váhu dopadem nejdříve na kolena, následně na lokty a na ruce. Pokud padáte dozadu, vždy předkloňte hlavu, abyste si ji nenarazili, a ruce nikdy nedávejte za tělo.

 

Často kladené otázky ke kolečkovým bruslím

Jak vybírat kolečkové brusle?

Při výběru kolečkových bruslí je rozhodující především pokročilost a styl jízdy. Podle toho můžete volit typ bruslí (nejčastěji fitness nebo speed) a větší či menší, popřípadě měkčí či tvrdší kolečka. Dále se můžete zaměřit na zpracování bruslí, například použité materiály a způsob připevnění rámu. Důležitým kritériem, které později ovlivňuje pohodlnost jízdy, je také kvalita ložisek a správně padnoucí bota. Tipy na nejlepší kolečkové brusle najdete v našem srovnání.

Jaké brusle jsou vhodné pro začátečníky?

Začátečníkům budou pravděpodobně vyhovovat fitness brusle, které jsou poměrně univerzální a hodí se na různé typy povrchů. Vhodná jsou menší a měkčí kolečka, která se lépe ovládají. Doporučení pro pokročilejší jezdce najdete v kapitole Zkušenosti s bruslením.

Je velikost bruslí stejná jako velikost bot?

Číslování bruslí je shodné s číslováním běžné obuvi, u bruslí je vhodnější zvolit model o půl až jednu velikost větší, aby se do něj vešla i tlustší ponožka. S výběrem velikosti vám poradí tato kapitola.

Kdy je potřeba vyměnit brzdu?

Brzda kolečkových bruslí se může opotřebovat poměrně rychle. Na brzdě najdete rysku, kterou je nutné sledovat, výměna je na čase, když se brzda zbrousí blízko této rysce. Informace o výměně a péči o další komponenty bruslí najdete v kapitole Údržba bruslí.

Jaká kolečka zvolit?

Kolečka by měla odpovídat vašemu stylu jízdy, zkušenostem a zvolenému povrchu. Pro začátečníky jsou lepší kolečka měkčí a menší, zkušený jezdec zase ocení tužší a větší kolečka, která dosahují větší rychlosti. Podrobněji se této problematice věnujeme v samostatné kapitole.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 25 hlasů