Jak vybrat zimní brusle
Vybrat zimní brusle může být na první pohled docela oříšek. Zatímco dříve byly dostupné pouze dva modely, bílé krasobruslařské pro dámy a černé hokejové pro pány, v dnešní době je jich na trhu opravdu hodně.
Výběr je hodně individuální. Jiné nároky jsou na brusle pro rostoucí děti, který z nich pravděpodobně příští zimu odrostou a jiné pro dospělé, kterým vydrží jedny klidně i celý život. Investice několika tisíců je pro rekreační jezdce zbytečná. Nekupujte ale první pár, který uvidíte ve slevě.
Před nákupem botu ozkoušejte a ujistěte se, že vás nikde netlačí. Měla by být pohodlná, nikde netlačit a měl by v ní být trochu prostor navíc. Zbytek už záleží na vašich požadavcích.
Typ
Nejsou brusle jako brusle. Tento článek se věnuje těm zimním. O kolečkových bruslích jsme sepsali samostatný článek, který najdete zde. Zimní brusle se dělí na několik typů. Záleží, na jaký způsob jízdy je chcete používat. Některé se hodí na rybník, jiné zase na krasobruslařský stadion. Proto si před nákupem rozmyslete, k jakému účelu chcete brusle využívat.
Rekreační
Pokud si chcete koupit brusle pouze na rekreační ježdění na kluzišti nebo třeba rybníku, budou vám stačit amatérské brusle. Jejich pořizovací cena je poměrně přijatelná a pokud na led vyrazíte párkrát do roka, vydrží vám několik let. Tyto brusle se prodávají jak v pánské, tak i dámské a dětské variantě.
Od profesionálních bruslí se liší kvalitou, materiálem, hmotností a samozřejmě i cenou. Brusle na rekreaci nejsou tak kvalitní, ale na občasné bruslení úplně stačí všem rekreačním bruslařům.
Tento článek se bude věnovat především tomuto typu bruslí, ale pro úplnost zmíníme i další dva typy.
Krasobruslařské
Brusle na krasobruslení jsou méně robustní než ty hokejové. Důraz je kladen na ladnost a rychlost. Na nožích mají zoubky na odrážení a tančení. U těchto bruslí je důležité, aby byli pohodlné a dobře seděli na noze. Jsou lehké a prodávají se obvykle v bílé, tělové a černé variantě. Většina z nich je vyrobena z kůže.
Designově velmi podobné se prodávají i dámské amatérské brusle. Liší se ovšem kvalitou, provedení, a především pořizovací cenou.
Hokejové
Hokejové brusle využívají profesionální i amatérští hokejisti. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Protože na nich hokejisti tráví velkou spoustu času, je potřeba vybrat opravdu kvalitní, z dobrého materiálu, které bruslaře nikde netlačí a dlouho vydrží.
Hokejové brusle jsou navrženy tak, aby vydržely fyzický nátlak tohoto kontaktního sportu. Nůž bývá na začátku a konci zakulacený. Důraz je také kladen na nižší hmotnost. Jejich pořizovací cena je o dost vyšší než u amatérských bruslí.
K hokejovým bruslím můžete pořídit i hokejku. O tomto produktu jsme napsali samostatný článek s názvem Jak vybrat hokejku.
Určení
Brusle se prodávají v různých provedení. Záleží na tom, kdo je bude využívat. Pánské brusle jsou o něco univerzálnější.
Pánské
Pánské brusle jsou často známé jako kanady. Vypadají velice podobně jako hokejové brusle. Mají za úkol nohu držet pevně. Nože jsou mírně zakulacené a bez zoubků. Dražší modely jsou vyrobeny z termoregulačního materiálu, díky kterému nebude v brusli taková zima. Obvykle jsou na tkaničky, ale seženete i modely na přezky anebo kombinované.
Pánské brusle jsou pevné a mají trochu vyvýšenou patu. Při nákupu dbejte na to, aby brusle dobře seděla na noze a příliš chodidlo nesvírala.
Dámské
Dámské brusle se naopak podobají těm krasobruslařským. Můžete ale zakoupit i neutrálnější variantu bez zoubků a s pevnějším vázáním. Klasické brusle bývají vyrobené z kůže nebo koženky. Mají podpatek, díky kterému je pata výše položená a nůž je se zoubky.
Dámské brusle nejsou tak pevné a pohodlné jako pánské brusle. Obvykle bývají na tkaničky, ale seženete i brusle na přezky nebo s kombinovaným vázáním.
Dětské
Dětské brusle se kromě klasických chlapeckých, které jsou v podstatě menší pánské, a dívčích, tedy menších dámských, vyrábí i jako univerzální zvětšovací. Když dítě začne tlačit, stačí brusli o velikost zvětšit a může se bruslit dál.
Většina takovýchto bruslí je z plastu na přezky. U dětí je důraz kladen především na stabilitu nohy, odolnost a nerozbitnost. Protože děti rychle rostou a brusle kolikrát vydrží pouze jednu sezonu, je zbytečné do nich velkou sumu peněz.
Vázání
Na výběr máte v podstatě ze dvou druhů vázání. Častá je ale i kombinovaná varianta.
Na tkaničky
Klasické vázání je na tkaničky. A to jak u pánských, tak dámských modelů. Zavázání trvá déle a vyžaduje větší zručnost. Ale pokud kličku pořádně utáhnete, máte největší jistotu, že se brusle při pohybu nerozváže.
Na přezky
Dětské brusle jsou většinou řešeny přezkami. Největší výhodu je jednoduchost a rychlost zapínání. Takovéto brusle si sami zvládnou upevnit i menší děti.
Materiál
Materiál bruslí závisí hodně na typu. Dámské brusle na styl těch krasobruslařských bývají z pravé kůže nebo její napodobeniny. Pánské brusle na styl hokejových zas kombinace plastu a tkaniny, někdy i kůže. Dětské brusle jsou z velké části plastové, protože mají pevný skelet. Obzvlášť ty zvětšovací, ty bývají plastu celé.
Kvalita materiálu jde v ruce s cenou. Za kvalitnější si samozřejmě připlatíte. Ty lepší bývají z termoregulačního materiálu, který odvádí pot z boty a zároveň v ní udržuje teplotu, takže vám při bruslení není zima. Pokud koupíte zboží z obyčejnějšího materiálu, možná ho budete muset nahradit kvalitníma teplýma ponožkama.
Velikost
Výběr velikosti je při nákupu nových bruslí naprosto zásadní. Je potřeba, aby byla bota pohodlná a nikde by neměla tlačit. Dobrá není ale ani příliš velká velikost. Hokejové brusle by měly na noze sedět přesně, amatérské brusle je lepší koupit o něco větší. Můžete se řídit obecným doporučením. Kupte brusle o číslo až o číslo a půl větší než velikost bot, které běžně nosíte. Vždy je lepší je nejprve vyzkoušet a zjistit, zda vám sedí.
Pokud půjdete do kamenného obchodu, vezmete si s tebou tlustou ponožku a případně i vložku, kterou budete v bruslích nosit. Brusle si na sobě nechte alespoň pět minut, protože za krátkou dobu většinou drobné nepohodlnosti přehlídnete.
Nože
Pokud vybíráte brusle na běžné ježdění, budou vhodnější ty bez zoubků. Zoubky se vám budou hodit v případě, že brusle budete využívat i na krasobruslení, či různé triky na ledu, jako jsou piruety.
Méně kvalitní nože jsou vyrobené z materiálu, který brzo zrezaví. Proto volte nereznoucí ocel. Po každém bruslení nože osušte a nasaďte chrániče, aby se nože netupily. Před prvním bruslení byste je měli nechat nabrousit a ten samý krok opakovat před započetím každé bruslařské sezony.
Péče o brusle
Aby brusle vydržely co nejdéle, je potřeba o ně správně pečovat.
- Nenechávejte je ve vlhkém prostředí.
- Nechejte si je jednou za čas nabrousit od odborníků. Není dobré si brusle brousit doma.
- Po skončení bruslení otřete nejen nože, ale i botu chudým hadrem.
- Na nože nasaďte chrániče, aby se netupily.
Cena
Pořizovací cena je jistě jeden z důležitých parametrů, který si při nákupu stanovíte. Od ní se odráží kvalita bruslí. Dětské jsou obvykle využívány pár sezon, proto není potřeba do nich investovat velkou sumu peněz, dospěle brusle už ale vydrží spoustu let, takže není na škodu vybrat nějaké kvalitnější. Následující cenové relace vám přiblíží finance, které můžete do produktu investovat.
Cena do 600 Kč
Nejlevnější brusle pořídíte již kolem pětistovky. Obvykle se jedná o obyčejné plastové brusle pro děti. Pokud vašemu dítku brusle sedí a nikde netlačí, tak by to neměl být problém, protože jde jen o jednu či dvě sezony, kdy mu budou pasovat. Pokud mu ale takto levná brusle nesedí, raději za investujte do lepších bruslí.
Cena od 600 do 2 000 Kč
V této cenové kategorii se pohybují dostačující amatérské brusle. A to jak dětské, tak i dámské a pánské. Pokud hledáte dostačující kvalitu za rozumnou cenu, hledejte zboží v této kategorii. Profesionálnější brusle tu ale nenajdete.
Cena Od 2 000 Kč do 4 000 Kč
Trávíte na ledu hodně času a hledáte pohodlné a kvalitní brusle? Pro tyto případy je tu tato cenová kategorie. Najdete v ní zboží z kvalitnějšího materiálu, které by mělo vydržet dlouho. Pořád se ale ještě nejedná o profesionální vybavení.
Nad 4 000 Kč
Tady v této cenové kategorii už najdou své brusle i profesionální hokejisté a krasobruslaři. Cena se může vyšplhat až na 30 000 Kč, což je pro rekreační bruslaře samozřejmě zbytečné.