Nejlepší dárky pro ženy - 20 tipů a nápadů jaký dárek 2023 | Arecenze
Menu

Nejlepší dárky pro ženy - tipy a nápady co koupit

Aktualizováno:
Autor:
Kamila Lorenzová

V kategorii dárků pro přítelkyni doporučujeme

Luxusní hodinky

6 000 Kč

Orientační cena

Jaký dárek pro ženu vybrat dle srovnání

Pro náročnou ženu

Pro přítelkyni

Doporučujeme
Orientační cena 6 000 Kč
Pomocník do domácnosti

Pro maminku

Doporučujeme
Orientační cena 2 000 Kč
Pomocník do domácnosti

Pro manželku

Doporučujeme
Orientační cena 10 000 Kč
Pro cestovatelku

Pro sestru

Doporučujeme
Orientační cena 600 Kč
Oblíbená elektronika

Pro dceru

Doporučujeme
Orientační cena 3 500 Kč
Pomocník do domácnosti

Pro babičku

Doporučujeme
Orientační cena 8 000 Kč

Ženy doslova milují dárky a překvapení. Není tedy důležité pouze vybrat ten správný, ale také ho pečlivě schovat a utajit. Ten správný moment a atmosféra totiž udělá často mnohem větší dojem než dárek samotný. Aby však tajemství vydrželo do poslední chvíle, nemůžete se jí samozřejmě zeptat narovinu, co by si přála. Většina žen vám to navíc ani neřekne a budou očekávat vaši iniciativu. Ne každý má však nepřeberné množství nápadů a někdy je opravdu těžký úkol vymyslet něco originálního. Proto vám na této stránce přinášíme hned několik tipů na dárky pro ženy všech věkových kategorií.

Níže naleznete doporučené dárky nejen pro přítelkyni nebo manželku, ale také pro maminku, babičku, sestru či dceru. Neomezovali jsme se na určité cenové kategorie, takže zůstane už jen na vás, zda chcete za dárek utratit pár stovek, nebo se chystáte investovat několik tisíc. V každém případě myslete na to, že konečná cena vlastně není ani tolik důležitá, mnohem více se cení nápad, originalita a zda dokážete ukázat, že danou osobu dobře znáte a nasloucháte jejím přáním.

Pokud si nebudete s výběrem stoprocentně jisti, pak si přečtěte také náš článek o tom, jak vybrat dárek pro ženu. V něm najdete další tipy a rady, které vás nakonec navedou.


Recenze Luxusní hodinky
Luxusní hodinky
Recenze IPL epilátory
IPL epilátory
Recenze Víkendový pobyt v zahraničí
Víkendový pobyt v zahraničí
Recenze Výrobník sody
Výrobník sody
Recenze Fitness náramky
Fitness náramky
Recenze Knihy
Knihy
Recenze Robotický vysavač
Robotický vysavač
Recenze Mobilní vířivky
Mobilní vířivky
Recenze Parfémy
Parfémy
Recenze Kufry
Kufry
Recenze Bezdrátová sluchátka
Bezdrátová sluchátka
Recenze Powerbanky
Powerbanky
Recenze Polaroidy
Polaroidy
Recenze Elektrické koloběžky
Elektrické koloběžky
Recenze Kosmetické kufříky
Kosmetické kufříky
Recenze Kuchyňské roboty
Kuchyňské roboty
Recenze Oxymetry
Oxymetry
Recenze Mobilní telefony pro seniory
Mobilní telefony pro seniory
Ocenění Pro náročnou ženu Letošní hit Pro cestovatelku Pomocník do domácnosti Pro sportovkyni Osvědčená klasika Pomocník do domácnosti Pro náročnou ženu Osvědčená klasika Pro cestovatelku Letošní hit Praktický dárek Oblíbená elektronika Letošní hit Praktický dárek Pomocník do domácnosti Praktický dárek Oblíbená elektronika
Kategorie

Pro přítelkyni

Pro přítelkyni

Pro přítelkyni

Pro maminku

Pro maminku

Pro maminku

Pro manželku

Pro manželku

Pro manželku

Pro sestru

Pro sestru

Pro sestru

Pro dceru

Pro dceru

Pro dceru

Pro babičku

Pro babičku

Pro babičku

Orientační cena 6 000 Kč 7 000 Kč 10 000 Kč 2 000 Kč 1 000 Kč 300 Kč 10 000 Kč 20 000 Kč 2 000 Kč 600 Kč 2 000 Kč 500 Kč 3 500 Kč 8 000 Kč 500 Kč 8 000 Kč 1 000 Kč 1 500 Kč
Potřeba přesné velikosti Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Obtížnost zabalení Lehké Lehké Střední Lehké Lehké Lehké Střední Náročné Lehké Střední Lehké Lehké Lehké Střední Střední Střední Lehké Lehké
Cenová kategorie $$ $$$ $$$ $ $ $ $$ $$$ $ $ $$ $ $$ $$ $ $$ $ $
Online nákup Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Na poslední chvíli Ano Ano Ne Ano Ano Ano Ano Ne Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Pro přítelkyni

Luxusní hodinky

Top 1
Pro náročnou ženu

Je jasné, že snad každou ženu ohromíte krásným šperkem, některé však ještě více ocení, když jim darujete luxusní hodinky. Ty jsou nestárnoucím oblíbeným módním doplňkem a když dokážete vybrat ty správné, úspěch máte zaručen. Musíte se ale alespoň částečně trefit do vkusu obdarované. Zkuste vypozorovat, jak se obléká a jaký styl šperků nosí. Pro základní orientaci vám bude stačit, když se rozhodnete mezi zlatem, stříbrem nebo třeba růžovým zlatem. Už to vám napoví, v jakých vodách zhruba hledat.

Projevte také vlastní iniciativu a zkuste vybrat takové, jaké se líbí vám. V krajním případě můžete samozřejmě požádat o pomoc kamarádku nebo nějakou jinou ženu s podobným vkusem. S balením si většinou nemusíte dělat starost, většina luxusních produktů má sama o sobě krásná balení. Pokud však plánujete koupit opravdu kvalitní hodinky třeba i od známých značek, připravte se na investici v řádu tisíců i desetitisíců.

6 000 Kč Orientační cena

Pro přítelkyni

IPL epilátory

Top 2
Letošní hit

Snad každá žena hledá způsob, jak si zjednodušit neustálé a otravné holení chloupků. V posledních letech se na trhu staly naprostým hitem IPL epilátory. Pokud ho vaše partnerka stále ještě nevlastní, protože se jí do něj nechtělo investovat nebo o něm ani neví, pak to může být skvělá možnost, jak ji potěšit. Doporučujeme zainvestovat do nějakého z osvědčených zařízení od známých značek, ty levné totiž nemusí fungovat nebo nakonec napáchají více škody než užitku. Většinou je koupíte ve středně velké krabici, balení tak bude poměrně jednoduché a zvládnou ho i méně zruční jedinci.

7 000 Kč Orientační cena

Top 3
Pro cestovatelku

Ne každou ženu ohromíte materiálními dárky, některé naopak dávají přednost zážitkům a drahé hodinky nebo šperky zase tolik neocení. Pokud se k nim řadí i vaše přítelkyně, partnerka nebo manželka, pak zbytečně neutrácejte tisíce za různé předměty a raději jí kupte dovolenou. Doporučujeme jako dárek dávat spíše víkendové pobyty, u delší dovolené byste se totiž nemuseli trefit do vhodného data.

Určitě vám vaše drahá polovička někdy vykládala, kam by se ráda podívala nebo kde se ji líbí. Výběr destinace by tak neměl být příliš těžkým úkolem. Zkuste se podívat, kam jsou zrovna akční letenky, kde je aktuálně hezké počasí a podobně. Nakonec stačí jen vytvořit nějaký hezký poukaz, který buď vložíte do obálky, nebo vymyslíte nějaký originálnější způsob balení.

10 000 Kč Orientační cena

Pro maminku

Výrobník sody

Top 1
Pomocník do domácnosti

Domácí výrobníky sody se staly velmi oblíbenými. Pokud vaší mamince doma stále chybí, pak je to skvělý nápad na velmi praktický dárek. Ty nejlevnější koupíte už okolo tisícovky, můžete však samozřejmě sáhnout i po kvalitnějších přístrojích. A kdyby vám to bylo stále málo, klidně přidejte k dárku i pár náplní nebo sirupů. Výběr bude jednoduchý, ve výrobnících sody bývají poměrně malé rozdíly a nemusíte se vyznat v mnoha složitých parametrech, jak tomu bývá u jiné elektroniky do domácnosti. Inspirovat se můžete třeba i naším srovnáním, kde jsme vybrali ty nejlepší na trhu. Balení bude snadné, přístroj pořídíte ve středně velké krabici, tu by měli zvládnout obalit papírem i ti méně zruční.

2 000 Kč Orientační cena

Pro maminku

Fitness náramky

Top 2
Pro sportovkyni

Chytré hodinky můžou být skvělým informátorem o pohybové aktivitě. Ocení je každá žena i dívka, která má ráda jakýkoliv sport, nebo si chce třeba držet štíhlou linii a mít přehled. U tohoto dárku můžete také projevit svou kreativitu a nápad a vybrat k nim nějaký hezký barevný náramek. Jednoduše z nich tak uděláte dárek přímo na míru. Nemusíte znát ani přesnou velikost, pásky od hodinek se dají jednoduše nastavit podle velikosti zápěstí. Dejte si však pozor, aby šly hodinky pohodlně spárovat s telefonem, některé totiž vyžadují například novější verzi operačních systémů a podobně.

1 000 Kč Orientační cena

Pro maminku

Knihy

Top 3
Osvědčená klasika

Kniha se hodí ke každé příležitosti a potěšíte s ní nejen maminku. Na první pohled se může zdát jako naprosto jednoduchý a univerzální dárek, musíte si dát ale záležet s jejím výběrem. Každému se totiž líbí něco jiného a i když třeba někomu může udělat radost kuchařka, jiná osoba ji naopak nevyužije a nikdy ji neotevře. Řiďte se podle zájmů obdarované. Skvěle vám napoví aktuální složení knihovny, pokud k ní máte přístup. Z ní poznáte, zda vaše maminka čte například romány, krimi příběhy nebo ji zajímají knížky o osobním rozvoji a podobně. Výhodou je také skvělá dostupnost, knihy koupíte buď jednoduše online nebo pro ně můžete zajít do nejbližšího knihkupectví. Tam bývá před Vánoci ale docela narváno, doporučujeme proto objednávat raději z pohodlí domova.

300 Kč Orientační cena

Pro manželku

Robotický vysavač

Top 1
Pomocník do domácnosti

Většina žen sice nemá moc ráda, když dostanou jako dárek nějaký spotřebič nebo produkt na uklízení, z robotického vysavače však budou naprosto nadšené. Vlastně to totiž není ani pomocník, ale doslova sluha, nepotřebuje totiž téměř žádnou asistenci. Stačí ho pouze nastavit nebo spustit a on se už o vše postará sám. Pokud chcete pořídit opravdu kvalitní přístroj, počítejte s vyšší investicí. Výběru věnujte dostatek času, ať nekoupíte nefunkční krám, který bude doma akorát zavazet. Doporučujeme řídit se naším srovnávacím testem, kde najdete robotické vysavače hned v několika cenových kategoriích.

10 000 Kč Orientační cena

Pro manželku

Mobilní vířivky

Top 2
Pro náročnou ženu

Chcete-li udělat opravdový dojem na svou partnerku nebo manželku, pak jí kupte nafukovací vířivku. Připravte se ale na to, že vás může stát poměrně dost peněz. Menší model pro dvě osoby však pořídíte už za zhruba deset tisíc korun. Menší útěchou pro vás může být fakt, že tím vlastně odměníte i sebe a relaxační koupel si užijete společně. Pokud ji chcete opravdu překvapit a máte tu možnost, pak v tajnosti vířivku rovnou rozbalte, nainstalujte a napusťte. Při předání pak ženu pouze přivedete na místo a garantujeme vám, že bude nadšená. Navíc se tímto krokem vyhnete poněkud náročnému balení, krabice s vířivkou bývá totiž velká a těžká.

20 000 Kč Orientační cena

Pro manželku

Parfémy

Top 3
Osvědčená klasika

Darováním parfému zkrátka nikdy neuděláte chybu. Ocení ho každá žena, někdy však může být náročné trefit se s vůní do vkusu. Pokud má však vaše partnerka, manželka nebo přítelkyně nějakou oblíbenou značku, pak se jí určitě držte. Zjistíte to jednoduše, pravděpodobně se lahvička nachází v koupelně, na chodbě nebo v kabelce. Navíc snadno vysledujete, kdy oblíbený parfém začne docházet a hodil by se nový. Ať se z toho však nestane nekonečná tradice na několik let, občas se podívejte po něčem trochu originálnějším a zkuste překvapit. Balení parfému bývá snadné, většinou ho navíc seženete v krásných dárkových baleních, to pak odpadá veškerá práce.

2 000 Kč Orientační cena

Pro sestru

Kufry

Top 1
Pro cestovatelku

Vášnivou cestovatelku rozhodně potěšíte kvalitním a hezkým kufrem. Pokud ráda vyráží spíše na výlety po Evropě a prodloužené víkendy, pak se podívejte po nějakém menším kufříku. Ideálně kupte takový, který splňuje kritéria leteckých společností pro příruční zavazadlo. Na delší dovolené se bude zase hodit větší kufr. Počítejte s tím, že s jeho velikostí však zpravidla roste také cena. Při výběru nezapomínejte ani na vzhled. I když vám to může připadat zvláštní, pro většinu žen může být vzhled důležitější než počet přihrádek nebo zipů. Balení vás trochu potrápí, zejména u větších kufrů bude náročnější. Zručnější jedinci si s tím však jistě poradí.

600 Kč Orientační cena

Top 2
Letošní hit

Bezdrátových sluchátek se objevuje na trhu hned celá řada, můžete tak vybírat nejen z různých typů ale i z mnoha cenových kategorií. Záleží jen na vás, zda chcete pořídit dárek za pár stovek, nebo investovat několik tisíc. Vyberte je dotyčné přímo na míru, milovnice hudby ocení větší model s dobrým zvukem, existují však třeba i voděodolné varianty pro plavkyně nebo sluchátka přizpůsobená k běhání. Bezdrátová sluchátka jsou zkrátka velmi praktickým zařízením s mnoha způsoby využití. Ve většině případů se vám budou i jednoduše balit, jejich vybírání navíc není nijak složité. Inspirovat se můžete na samostatné stránce našeho srovnání těch nejlepších modelů.

2 000 Kč Orientační cena

Pro sestru

Powerbanky

Top 3
Praktický dárek

Při dnešní intenzitě využívání všech možných elektronických přístrojů potřebuje powerbanku občas každý. Skvěle se hodí na cestování a pro případy, kdy zrovna nemáte k dispozici jiný zdroj energie. Powerbanka tak představuje velmi užitečný a praktický dárek a seženete ji hned v několika různých cenových kategoriích. Na trhu se jich objevuje obrovské množství a liší se provedením, kapacitou i designem. Vyberte ji obdarované osobě přesně na míru, zkuste se zamyslet, v jakých situacích ji bude nejvíce využívat a jak velkou kapacitu by potřebovala. Seženete ji v mnoha různých e-shopech i v kamenných prodejnách s elektro zbožím. Vyrábí se i powerbanky s vlastním potiskem nebo personalizovaným nápisem a podobně.

500 Kč Orientační cena

Pro dceru

Polaroidy

Top 1
Oblíbená elektronika

Možná si tyto fotoaparáty pamatujete ještě z dřívějších dob, než je vystřídaly klasické digitály. V posledních letech se však vrací na scénu a jsou čím dál víc oblíbené. Ihned vyvolané fotografie z polaroidu slouží jako památka, navíc focení s ním je zkrátka zábava. Milují ho hlavně mladší ženy, které si užívají fotografování, ať už na cestách nebo na akcích s přáteli. Polaroidy se vyrábí v několika velikostech podle toho, jak velké snímky umí vytvořit. Vybírat můžete často také z několika barevných provedení, zkrátka se z nich stal mimo jiné i stylový doplněk. K samotnému fotoaparátu nezapomeňte přibalit pár balíčků náplní, ať ho může dotyčná po rozbalení ihned vyzkoušet.

3 500 Kč Orientační cena

Top 2
Letošní hit

Jak už jste si v posledním roce mohli ve městech všimnout, elektrické koloběžky se staly jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků, a to nejen u mladých lidí. Různé služby nabízí jejich pronájem, který však není vůbec levný. Málokdo už ale ví, že není zase tak nákladné pořídit si jednu takovou elektrokoloběžku domů. Zejména mladší slečny ji přijmout s obrovským nadšení a garantujeme vám, že s takovým dárkem uděláte rozhodně dojem. Myslete však na to, že se hodí spíše do měst, na vesnici nebo v místech s horšími cestami nebude jízda na elektrokoloběžce úplně příjemná. Při koupi si dejte pozor hlavně na výdrž baterie a výkon. Úplně přesnou velikost znát nemusíte, alespoň částečně by však měla být odpovídající výšce a váze dané osoby.

8 000 Kč Orientační cena

Top 3
Praktický dárek

Ženy milují kosmetiku a většina z nich jí má doma opravdu velké množství. Někdy tak bývá docela problém se skladováním a udržováním pořádku v jednotlivých produktech. Vyřešit to může kosmetický kufřík, ten poslouží nejen pro uložení kosmetiky, ale pomůže i s jejím převážením. Vybírat můžete z velké škály barev, velikostí i provedení. Zkuste se co nejvíce trefit do konkrétních potřeb a vkusu obdarované. Kosmetický kufřík pořídíte za pár stovek, pokud by to pro vás bylo málo, můžete ho například naplnit i nějakými kosmetickými produkty.

500 Kč Orientační cena

Top 1
Pomocník do domácnosti

Vaše přítelkyně nebo manželka by si darování pomocníka do kuchyně mohla sice špatně vyložit, naopak maminky nebo babičky za něj budou stoprocentně vděčné. Při přípravě různých pokrmů jim ušetří čas i práci. Kuchyňský robot by zkrátka neměl chybět žádné ženě, která alespoň občas peče nebo ráda vaří. Pro jistotu však před zakoupením zkuste zjistit, zda se jeden podobný přístroj doma už nenachází, dva v jedné kuchyni už by byly zbytečné. Vybírat můžete hned v několika cenových kategoriích, kuchyňského robota pořídíte za pár tisíc, jeho cena se však může vyšplhat na docela vysokou částku. Záleží tedy jen na vás, kolik budete chtít do dárku investovat.

8 000 Kč Orientační cena

Pro babičku

Oxymetry

Top 2
Praktický dárek

V tomto roce se otázka zdraví řeší ještě mnohem více než kdy dříve, u starších lidí a seniorů to platí dvojnásobně. Věnujte proto své babičce něco, co jí může pomoci zdraví uchránit. Oxymetr si v současné době pořizuje domů čím dál více lidí. Jelikož hlídá hladinu kyslíku v krvi, může pomoci při onemocnění koronavirem a sledování jejího průběhu. Více se dozvíte v našem článku Jak vybrat oxymetr. Přístroj pořídíte už za pár stovek a v domácnosti se určitě neztratí. Tímto dárkem dáte osobě najevo, že vám záleží na jejím zdraví, a zároveň věnujete něco užitečného.

1 000 Kč Orientační cena

Top 3
Oblíbená elektronika

Pokud vaší babičce už dosluhuje mobilní telefon, nebo si třeba často stěžuje, že nevidí na jeho obrazovku, pak jí pořiďte jako dárek úplně nový. Vyrábí se speciální modely přímo pro seniory, ty mají větší tlačítka, velký přehledný displej a jsou jednoduché na ovládání. Některé seniorky jsou však v těchto ohledech pokročilejší a zvládnou ovládat i klasický smartphone. Před jeho koupí se však ujistěte, zda o něj babička vlastně stojí, ať se s ním nakonec netrápí, protože přes něj nebude zvládat ani zavolat. Kromě věnování samotného dárku jí věnujte i čas, pochopení a trpělivost a ohledně telefonu jí vše vysvětlete a seznamte ji s ním do posledních detailů. Věci, které se vám mohou zdát jako samozřejmé, občas dělají starším lidem zbytečné starosti.

1 500 Kč Orientační cena

Jak vybrat dárek pro ženu

Vybrat a koupit dárek pro ženu se může zdát na první pohled jako naprosto jednoduchá věc. Uznáváme, že trh nabízí násobně více možností, než v případě dárků pro muže. Ženy jsou ale v tomto ohledu oproti mužům zase mnohem náročnější. Chtějí být překvapovány, potěšeny i ohromeny. S výběrem si proto musíte dát opravdu práci a trefit se do dokonalého dárku, což už může být někdy problém. 

To ale neznamená, že musíte začít hned panikařit. Stačí, když se budete držet následujících rad a tipů. V tomto článku vám prozradíme jak k výběru přistupovat, na co se zaměřit a čemu se naopak vyhnout. Mimo to se dozvíte, v jaké cenové kategorii hledat nebo jak nakonec dárek zabalit. 

Jak vybrat dárek pro ženu stručně: 

 • Naslouchejte jí. Většina žen vám sice přímo neřekne, co chce, za to se snaží nenápadně naznačovat a navést vás.
 • Buďte originální. Žena vždy ocení, když si s výběrem dáte práci a vymyslíte třeba i něco nečekaného.
 • Překvapte ji. Neprozrazujte nic dopředu a snažte se udržet tajemství do poslední chvíle. Dámy milují překvapení, samotný moment předání pak ještě více umocní hodnotu daru. 
 • Dejte pozor na nevhodné dárky. Permanentku do fitka nebo potřeby na úklid by si některé ženy mohly špatně vyložit. 
 • Nenechávejte to na poslední chvíli. Štěstí přeje připraveným, proto čím dřív s výběrem začnete, tím lépe. 

Pro koho

Samozřejmě je jasné, že vaši přítelkyni asi potěší trochu jiný dárek, než jaký byste koupili tchýni. Dejte si také pozor, ženy si totiž často domýšlí a hledají skryté významy, takže si mohou myslet, že se jim snažíte dárkem něco naznačit, i když to zrovna není vaším cílem. K výběru proto přistupujte mimo jiné také podle toho, komu dárek dáváte. 

Pro přítelkyni

Svou přítelkyni nebo manželku určitě dobře znáte. Buďte si však jisti, že právě ona od vás bude očekávat jen to nejlepší a vkládá do vás velké naděje. Je zde tedy největší riziko toho, že bude ze špatně vybraného dárku zklamaná. 

Během roku jí naslouchejte, zajímejte se a snažte se vypozorovat, co se jí líbí, po čem touží nebo co by se jí mohlo hodit. Zapomeňte na praktické dárky. Je sice fajn zabít dvě mouchy jednou ranou, když se rozbije pračka a vaše žena má zrovna narozeniny, místo radosti ji však spíše naštvete. 

Pro maminku

Všechny maminky jsou ty nejvděčnější osoby, ať už jim vyberete téměř cokoliv. V tomto případě úplně neplatí předchozí pravidlo jako u přítelkyně, že praktické dárky a věci do domácnosti se nehodí. Naopak vaše maminka bude určitě ráda, když ji potěšíte něčím praktickým. Zkuste se zamyslet třeba nad tím, co by potřebovala, ale sama si to nekoupí nebo ještě nestihla koupit. 

Starší rodiče mají rádi také relax a odpočinek, určitě tedy ocení například dárkový poukaz na masáž, vstup do wellness nebo relaxační pobyt v nějakém hezkém prostředí. Možná se vám to zdá jako zbytečná poznámka, ale určitě vždy darujte poukaz pro dva. Maminka pak může vzít manžela, přítele, kamarádku nebo třeba rovnou vás. Není vhodné, aby pobyt trávil kdokoliv pouze sám, nebo ho musel doplácet druhé polovičce. 

Pro kolegyni

Občas se dostanete do situace, kdy máte za úkol vybrat dárek pro kolegyni, šéfovou nebo kohokoliv jiného z pracovního prostředí. Bývá problém, že ne vždy takového člověka dobře znáte, proto nevíte, co by ho mohlo potěšit. V takových případech doporučujeme volit nějaký univerzální dárek, například květina potěší vždy každou ženu, ať už s ní máte jakýkoliv vztah.

Pro tchyni

O dárku pro tchyni se poraďte ideálně s manželkou, ta by vám s ním měla poradit. Pokud vás v tom nechá, vsaďte na osvědčenou klasiku a nevymýšlejte nic přehnaně originálního. Samozřejmě záleží na tom, jaký máte s tchyní vztah, to vy musíte vědět, co si můžete nebo nemůžete dovolit. Chybu určitě neuděláte s dobrým jídlem, čokoládou nebo kosmetickým balíčkem. 

Pro babičku

Pro babičky platí téměř to stejné jako pro maminky, že jsou to jedny z nejvděčnějších obdarovaných osob. Určitě tak nemusíte vymýšlet nějaké složitosti nebo si dlouze lámat hlavu, abyste je potěšili. Stačí darovat nějakou drobnost na památku. 

Prarodiče obecně mají rádi vzpomínkové předměty a fotografie. Dobrým tipem tak může být například kalendář s fotkami vnoučat, dětí, fotokniha, kvalitní fotoobraz a podobně. Darovat můžete třeba i nějakou technologickou vychytávku do kuchyně, kterou babička ještě nemá nebo o ní třeba ještě ani neslyšela. 

Pro sestru

Sourozenci se znají celý život, proto by pro ně vzájemně nemělo být úplně těžké vymyslet něco, čím toho druhého potěší. Pokud vás nenapadne nic, co by se sestře mohlo hodit, zajděte se podívat do koupelny nebo k ní do pokoje, určitě narazíte třeba na kosmetiku, která postupně dochází nebo na to, že jí v oblíbené knižní sérií chybí nějaký kousek.

Na co se zaměřit

Naslouchání je základ. Doporučujeme ženy poslouchat nejen pár dní před významnou událostí, ale v průběhu celého roku. Nikdy vám to neřeknou napřímo a vlastně ani nechtějí říkat, protože pak by se připravily o tolik žádané překvapení. Ženy neříkají, ale naznačují, a to každou větou. Buďte proto ostražití. Pokud vám pár týdnů před výročím bude ukazovat že se jí něco líbí, znamená to, že by to vlastně chtěla. 

Nápověda číhá doslova na každém rohu. Úplně stačí porozhlédnout se kolem sebe, respektive kolem ženy, kterou plánujete obdarovat. Podívejte se do koupelny, jaký je její oblíbený parfém, mrkněte do šatníku, jaký styl nosí nebo do šperkovnice, co by se do ní třeba ještě hodilo. 

Zeptejte se blízkých

Pokud vás opravdu nic nenapadá nebo obdarovanou neznáte příliš dobře, není nic jednoduššího, než se zeptat někoho blízkého. Ideální je v tomto případě kamarádka, která bude mít určitě přehled o tom, čím můžete dotyčnou potěšit nebo co potřebuje. Nemusí vám hned poradit přesný produkt, úplně stačí, když vás alespoň navede. 

I když vás napadne něco samotného, doporučujeme vybraný dárek stejně nejprve s někým konzultovat a vyslechnout si i jiný názor. Vyberte si ale někoho, kdo informaci hned nepoběží vyzradit a budete si jisti, že vám nepřekazí plánované překvapení.

Nevhodné dárky pro ženu

Jak už jsme naznačili v úvodu tohoto článku, některé ženy jsou poměrně náročné, především pak na dárky od svých partnerů. Samozřejmě vám nedáme jednu univerzální radu, každá žena je totiž jiná a má ráda odlišné věci. V této kapitole vám však dáme par rad, jakým předmětům a darům se raději vyhnout, pravděpodobně s nimi totiž mnoho parády neuděláte. 

 • Spotřebiče – Pračku, sušičku, troubu či další spotřebiče můžete dát své mamince, ale určitě ne přítelkyni nebo manželce. Tyto věci by totiž měly být vaším společným majetkem a nehodí se využívat významné dny k vybavování bytu. 
 • Potřeby na úklid – Takové praktické dárky se sice mohou hodit, ale naznačujete jimi ženě, že její místo je v kuchyni a je dobrá tak akorát na to, aby se starala o domácnost. Podívejte se proto raději po něčem více osobním. 
 • Peníze – Obálka s bankovkami nebo dárkový poukaz do obchodu ženy opravdu neocení, s takovým dárkem si totiž nedáte vůbec žádnou práci. Většinou mnohem více záleží na snaze než na hodnotě daru.
 • Permanentka do fitka – Pokud si to žena vyloženě nepřeje, určitě jí nedávejte vstupenku do fitka ani žádné náčiní na cvičení, můžete ji tím totiž lehce urazit. 
 • Nepravé šperky – Než kupovat falešné zlaté šperky, to raději kupte kvalitní pravou chirurgickou ocel. Nikdy se hlavně nesnažte dárek vydávat za něco, co není. Téměř vždy se na to totiž stejně přijde a je to možná ještě horší, než nedat nic. 
 • Spodní prádlo – Není nic trapnějšího než darovat ženě špatnou velikost spodního prádla. Ať už koupíte menší nebo větší, vždy by si to mohla vyložit špatně. Pokud si tedy nejste stoprocentně jisti přesnou velikostí, raději se tomu vyhněte obloukem. 
 • Zásnubní prsten – I když se to může jevit jako skvělý nápad, zásnubní prsten pod stromečkem nebo k narozeninám většina žen vidět nechce. Zásnuby by měly být společným zážitkem, ne odměna pro partnerku v její významný den. 

Osvědčená klasika

Ne vždy je žádoucí být ve vybírání dárků nutně originální. Platí to hlavně v případech, kdy danou osobu moc dobře neznáte nebo s ní nemáte příliš blízký vztah. Mnohdy se také stane, že opravdu nemáte žádné nápady a nechcete nic vymýšlet. Pak můžete sáhnout po klasických osvědčených dárcích, které zkrátka nikdy nic nepokazí a miluje je každá žena. 

 • Šperky – Hodí se pro partnerku nebo maminku, své kolegyni nebo tchyni je raději nedávejte, nemusíte se trefit do vkusu a celkově by si takový dárek mohla nejedna žena špatně vyložit.
 • Kosmetika – Doporučujeme volit dárkové kazety a připravené balíčky, ulehčí vám to práci s vybíráním a zkoumáním jednotlivých produktů. 
 • Svíčka – Tuhle vášeň nejspíš muži nikdy nepochopí, ale ženy zkrátka milují voňavé svíčky do bytu. 
 • Parfém – Mnoho žen má svou oblíbenou vůni, pokud máte možnost ji zjistit, bude to plus pro vás. 

Květiny a jejich význam

Jedním z nejuniverzálnějších a také nejčastěji dávaných dárků pro ženy jsou samozřejmě květiny. I když se některým mužům zdají zbytečné, ženy je milují. Skrývá se v nich také určitá symbolika a darování květin se řídí zaběhlou etiketou, proto se držte několika základních pravidel. 

Dejte si pozor na počet květů, ten by měl být vždy lichý, sudý se dává na pohřeb nebo na hrob. Pokud má ale žena zrovna sudé narozeniny, tohle pravidlo neplatí. Kytici před darováním nezapomeňte vybalit z papíru a podávejte ji květy nahoru, ať si ji může obdarovaná osoba hezky prohlédnout. 

Zaměřte se také na druh květin, například červené růže si nechte primárně pro partnerku, jsou totiž symbolem romantiky a lásky. Lilie, narcisy a pivoňky jsou naopak květinami přátelství. Trochu problematická je chryzantéma, ta bývá v Česku občas považována za květinu zesnulých. Příliš neoslníte ani s karafiátem, někteří lidé si ho u nás spojují se smůlou a negativními emocemi. 

Významné události

Ženy si na významné dny zkrátka potrpí. Určitě od nich také nečekejte, že vám je budou připomínat, naopak chtějí často zjistit, zda si je pomatujete a v daný den s něčím přijdete.

Pokud o sobě víte, že na data a události nemáte paměť, raději si je poznačte do kalendáře. Skvěle poslouží klasický kalendář v mobilu, protože ho budete mít alespoň všude u sebe a včas vás upozorní, pokud si ho dobře nastavíte. 

Samozřejmě nemusíte vždy kupovat drahé dary, často bude bohatě stačit, když přinesete domů alespoň čokoládu, květinu nebo jen uvaříte dobrou večeři. Kromě klasických Vánoc, narozenin nebo svátku byste neměli zapomenout na následující dny v roce:

 • Den svatého Valentýna – svátek zamilovaných se slaví 14. února. Většina žen si na něj potrpí, dobrým dárkem je v tomto případě květina nebo pozvánka na večeři či do kina.
 • Výročí svatby – malou nápovědou vám může být datum vyryté na snubním prstýnku. Pozor si dejte hlavně na významná kulatá jubilea. Na výročí se nabízí darovat hlavně šperky a jiné předměty, které budou konkrétní výročí ženě připomínat. 
 • Mezinárodní den žen – 8. března patří každoročně všem ženám. Kyticí můžete potěšit nejen přítelkyni nebo manželku, ale i kolegyni, kamarádku, babičku a další. 
 • Den matek – v Česku se slaví vždy druhou květnovou neděli. Jelikož je datum proměnlivé, špatně se pamatuje. Nemusíte se však obávat, obchodní řetězce a květinářství vám ho rády včas připomenou. Kromě své vlastní maminky se sluší obdarovat také matku svých dětí. 
 • Svátek práce (Máj) – 1. května nemusíte nutně nosit žádné velké dary. Stačí, když si vzpomenete a políbíte svou milou pod rozkvetlou třešní (Zdroj: Wikipedia.cz).

Jak poznat správnou velikost

Oblečení a bot nemá žena zkrátka nikdy dost, nabízejí se proto jako velmi vhodný dárek. Dejte si ale pozor, ať se zvládnete trefit do vkusu, pozorujte jaké značky nosí a jakým stylem se obléká. Ve společné domácnosti je to docela jednoduché, pro zjištění správné velikost stačí prošmejdit skříň a podívat se na cedulky od triček či šatů. To stejné platí i pro boty. 

Nejsložitější je to u spodního prádla. Prozradíme vám, že i samotné ženy mají mnohdy problém vychytat správnou velikost dobře padnoucí podprsenky, pro muže je pak tento úkol opravdovou výzvou. Jedná se však o velmi citlivé téma, takže pokud si nejste velikostí opravdu jisti a prádlo chcete věnovat za každou cenu, raději se buď narovinu zeptejte nebo se poraďte s kamarádkou vaší partnerky. V nejhorším případě to alespoň budete mít na koho svést. 

Velikost prstenu

Pokud plánujete ženu obdarovat prstenem, ať už zásnubním či třeba jen tak na památku, je také potřeba znát přesnou velikost. Zjistit ji může být v mnoha případech docela náročné. Dobrým způsobem je najít nebo si vypůjčit nějaký prsten, který už dotyčná nosí, a přeměřit ho. Ne vždy je však k dispozici, pak musíte být mnohem kreativnější. 

Chcete-li opravdu utajit dárek do poslední chvíle, pak určitě není vhodné ptát se na velikost prstenu napřímo nebo se ji snažit nějak nenápadně vyloudit. Ženy jsou totiž velmi vnímavé a při jakémkoliv náznaku vás odhalí. Buďte odvážní a změřte prst ve spánku, postačí vám k tomu obyčejný provázek nebo stužka. V klenotnictvích seženete pro tyto účely také speciální měřáky. 

Po přeměření se můžete podívat do této orientační tabulky, kde zjistíte potřebnou velikost. 

Vnitřní průměr prstenu (mm) Obvod prstu (mm)  Velikost prstenu 
16,4 – 17,3 52 – 53,9 52 – 53
17,4 – 18,0 54 – 55,9 54 – 55
18,1 – 18,5 56 – 57,9 56 – 57
18,6 – 19,0 58 – 59,9 58 – 59
19,1 – 19,8 60 – 61,9 60 – 61
19,9 – 20,4 62 – 63,9 62 – 63
20,5 – 21,2 64 – 65,9 64 – 65

Kolik za dárek utratit

Prvním a základním pravidlem je utratit opravdu jen tolik, kolik si můžete dovolit. Na dárky si nikdy nepůjčujte. Hodnotu daru navíc ani zdaleka neurčuje jeho cena, u žen to platí dvojnásob. Mnohem více ocení vaši práci a snahu než vynaloženou částku. 

Konečná částka však nezávisí pouze na finančních možnostech, ale také na vztahu s danou ženou i typu události. Samozřejmě čím blíže si se ženou jste, tím více můžete za dárek utratit. Určitě to ale nepřehánějte a uvědomte si, že vždy nastavujete určitou laťku, kterou příští rok na další narozeniny nebo Vánoce může být těžké překonat.

 

Často kladené otázky k dárkům pro ženy

Jak a jaký dárek pro ženu vybrat?

Ženy nerady říkají napřímo, co si přejí. Umí však skvěle dávat různé nápovědy, což může být pro muže někdy matoucí. Pokud však budete dostatečně pozorní a budete si všímat toho, co má daná osoba ráda, o čem často mluví, co používá nebo na co si naopak stěžuje, že jí chybí, pak zajisté na něco přijdete. Snažte se nechytat stereotypů a vymyslet něco originálního. Když si ale opravdu nebudete vědět rady, vždy dobře poslouží všeobecně oblíbené dárky jako šperky, parfém nebo krásná kytice růží. Čím se při výběru dárku pro ženu řídit více rozebíráme v tomto článku.

Jak poznat velikost prstenu?

Pokud plánujete koupit ženě prstýnek, ať už jen tak na památku, nebo třeba dokonce zásnubní, bude potřeba znát přesnou velikost. Nejjednodušší cesta, jak ji nenápadně zjistit, je půjčit si nějaký odložený prstýnek, který daná osoba nosí, a změřit ho. Ne vždy je to však možné. V takových případech musíte být trochu nápaditější a pokusit se partnerce změřit prst třeba ve spánku. Existují na to i speciální měřicí proužky, které seženete na internetu nebo v některých obchodech se šperky. Naměřenou velikost si pak můžete porovnat s tabulkou v této kapitole.

Jak vybrat parfém pro ženu?

Ideální situace nastává, když najdete v koupelně téměř prázdnou lahvičku s oblíbeným parfémem. Pouze si zapíšete značku nebo typ a jednoduše objednáte nový. Pokud však žena žádnou oblíbenou vůni nemá nebo ji neznáte, výběr toho správného parfému může být někdy poměrně těžký úkol. Věřte však své intuici a snažte se vybrat takový, který voní nejlépe vám. Pokud budete kupovat parfém přes internet, napoví vám popisky se složením vůní. Můžete se řídit také žebříčkem nejoblíbenějších parfémů, u prvních příček bude poměrně velká pravděpodobnost, že s danou vůní neuděláte chybu.

Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila je v součástí našeho redaktorského týmu už více než rok. Jako žena moc dobře ví, jaký dárek dokáže potěšit a čím naopak příliš velký dojem neuděláte. K výběru těch nejlepších dárků přistupuje s vědomím, že každému se může líbit něco jiného, proto neexistuje žádná univerzální rada ani produkt. Doporučuje proto hned několik tipů, ze kterých si určitě vyberete. V dárcích se vyzná, kromě tohoto tématu pro vás totiž sepsala i články o dárcích pro muže, tipy na balení dárků a mnoho dalšího.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 20 hlasů