Menu

Jaký mobil pro seniory vybrat dle srovnání

Telefony pro seniory jsou díky své specializaci velmi specifickou a menšinovou skupinou na trhu mobilních zařízení. Své uplatnění však dozajista stále mají a těší se oblibě nejen u starších lidí, ale i u některých méně náročných uživatelů, kteří nehledají na trhu smartphony, ale klasické telefony za nižší cenu.

V našem výběru jsme rozřadili produkty do tří kategorií a vybrali jsme tak TOP produkt, nejlepší poměr cena/výkon a nejlepší dostupný produkt. Díky těmto kategoriím si každý zákazník může vybrat produkt, který nejvíce vyhovuje jeho požadavkům. Hlavními parametry, které rozhodovaly pro zařazení telefonu do těchto skupin byla výdrž baterie telefonu, velikost tlačítek, kvalita displeje nebo například vybavení funkcemi. Každému z vybraných telefonů je věnována také krátká recenze, která rozebírá jeho silné a slabé stránky. Tyto recenze je možné zobrazit kliknutím na odkaz v tabulce nebo obrázek vybraného mobilu. Pokud si z námi vybraných telefonů nevyberete, zkuste také srovnání nejlepších mobilů pro seniory na Vybero.cz, kde je výběr z více modelů.

Pokud se nechcete řídit naším výběrem, doporučujeme vám navštívit také nákupního poradce „Jak vybrat telefon pro seniory“, kde se podrobněji věnujeme popisu nejdůležitějších parametrů, na které byste se měli při výběru zaměřit.

Pokud chcete vybírat mezi chytrými mobilními telefony a podrobně seznámit s obecnou problematikou, pomůže vám náš článek Jak vybrat smartphone.


Nejlepší telefony pro seniory dle srovnání

Mobily pro seniory

Varianta výběru
Název produktu
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Mobily pro seniory

 • Velká tlačítka
 • Silná baterie
 • Pro někoho složité ovládání

1 000 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Top cena/výkon

Mobily pro seniory

 • Velká tlačítka a dostatečné rozestupy mezi nimi
 • Vybavenost funkcemi
 • Horší výdrž baterie

900 Kč

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
2.

Dostupná varianta

Mobily pro seniory

 • Dual SIM
 • Jednoduchá obsluha
 • Menší displej
 • Absence fotoaparátu a SOS tlačítka

500 Kč

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
3.

Dříve jsme doporučovali

Mobily pro seniory

 • Velká tlačítka
 • Nabíjecí stojánek
 • Nepříliš podrobný návod
 • Slabší hlasitost

1 000 Kč

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz

Srovnání základních parametrů telefonů pro seniory

Recenze Alcatel OT-2008G Alcatel OT-2008G Recenze CPA Halo 11 CPA Halo 11 Recenze Nokia 105 Nokia 105 Recenze Evolveo EasyPhone XD Evolveo EasyPhone XD

Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Dříve jsme doporučovali

Kategorie

Mobily pro seniory

Mobily pro seniory

Mobily pro seniory

Mobily pro seniory

Orientační cena

1 000 Kč

900 Kč

500 Kč

1 000 Kč

Hmotnost (g)

90

85

70

90

Kapacita akumulátoru

1 400

900

800

1 000

Úhlopříčka (v palcích ")

2,4

2,4

1,4

2,3

Rozlišení displeje

320x240

220x176

128x128

320x240

Fotoaparát

Ano

Ano

Ne

Ano

SOS tlačítko

Ano

Ano

Ne

Ano


Jak vybrat mobil pro seniory

Pokud jste již někdy telefon pro seniory vybírali, zcela jistě víte, že to není vůbec jednoduchý úkol, jak se může na první pohled zdát. Starší lidé mívají často problémy s ovládáním složitějších zařízení a vy se proto musíte při výběru vžít do jejich role a nepostupovat pouze podle svých pocitů a preferencí. Zde samozřejmě půjde stranou vybavenost funkcemi a vše bude podřízeno jednoduchosti a snadnému ovládání. Zaměřit se však pouze na velikost tlačítek nebo očekávat od telefonu pouze funkci volání, by v konečném důsledku také nemuselo být dobrým řešením. Následující průvodce tak shrne nejpoužívanější funkce, kterými telefony pro seniory disponují a bude pak na vašem zvážení, zda je vaši dědečkové či babičky využijí.

Obecná pravidla pro výběr 

 • Telefon pravděpodobně nevybíráte pro sebe, a proto se snažte konzultovat jeho výběr s budoucím majitelem a ideálně ho i poprosit, aby si jeho ovládání v obchodě vyzkoušel.
 • Zaměřte se buď na zkušenosti známých s vybraným modelem, nebo si jeho praktičnost ověřte v dostupných internetových recenzích.
 • Neřiďte se jen podle ceny, některé funkce mohou zachránit seniorům i život.
 • Věnujte pozornost celkové konstrukci, a nejen velikosti tlačítek, majitelé jistě ocení kvalitní a dobře viditelný displej a zcela jistě i nižší celkovou váhu telefonu.

Klávesnice

Pravděpodobně každému se pod pojmem mobil pro seniory vybaví telefon s obrovskými tlačítky. To je sice správná představa, ale zaměřit se pouze na velikost klávesnice by nemuselo být úplně šťastné řešení. Velikost je totiž pouze jakýsi základ a pozor si musíte dávat také na rozestupy mezi jednotlivými tlačítky, a především jejich tvary a materiál. Pokud jsou mezi tlačítky malé mezery může si při stisku stávat, že jich stlačíte více na jednou, podobně pokud jsou klávesnice z gumového materiálu, může nastávat problém s nutnou větší silou stisku. Problém je, že řešení, které někomu maximálně vyhovuje, se pro někoho může stát doslova noční můrou. Proto je nejlepším řešením vše prvně ozkoušet.

Displej

Možná vás to trochu překvapí, ale stejně jako u moderních smartphonů, tak i u mobilů pro seniory hraje displej naprosto klíčovou roli. Zde se však tolik nehledí na pozorovací úhly a rozlišení, ale především na dostatečný jas, velikost, a hlavně by měl nabízet dobrou čitelnost textu. I zde ovšem bohužel platí, že tyto vlastnosti nejsou moc dobře zjistitelné na základě papírových parametrů. Pokud tedy nemáte možnost ověřit tyto specifikace osobně, zaměřte se minimálně na zmiňovanou velikost displeje a zobrazovaných písmen.

Hlasitost

Nezapomeňte se zaměřit také na hlasitost vydávaných zvuků. Korekce hlasitosti by měla být u všech dnes vyráběných mobilů samozřejmostí, ale nezapomeňte ověřit i to, jaký je rozsah těchto hlasitostí. Senioři ocení pravděpodobně nejen hlasitý zvuk vyzvánění a hovoru, ale také zvuky tlačítek. Zde také není zrovna snadné ověřit, zda vybraný model disponuje dostatečnou hlasitostí, proto nahlédněte do recenzí nebo si zajistěte zpětnou vazbu od zákazníků, kteří již telefon vlastní a dokáží nejlépe ohodnotit skutečné kvality. Ty jsou běžně dostupné na internetu, a proto nebude náročné je nalézt.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je důležitá u jakéhokoliv telefonu. Nikdo nechce po krátkých intervalech zapojovat neustále mobil do sítě a čekat dlouhé hodiny, než bude opět k dispozici. U seniorů to platí dvojnásob. Výdrž baterie je definována její kapacitou, která je udávána v mAh. Čím více mAh, tím déle by měl mobil vydržet na jedno nabití, nicméně v úvahu je třeba brát náročnost komponent, které baterii vybíjí. Obecně však doporučujeme volit telefony s kapacitou minimálně 600 mAh, menší hodnoty už jsou na zváženou i u telefonu s minimálními nároky. Seniorské telefony nejsou všeobecně díky málo funkcím a slabšímu vybavení příliš hardwarově náročné, a tak se výdrž baterie pohybuje v pohotovostní režimu v rámci několika dnů. Průměrem je výdrž zhruba 200 hodin, ale modely s větší kapacitou baterie se mohou dostat až k hranici 800 hodin.

Hmotnost

Hmotnost telefonu je u seniorských telefonů také extrémně důležitým parametrem. Dlouhé držení v rukách se může slabším jedincům výrazně pronést. Ideální kombinací tak je, když je telefon dostatečně velký, ale zároveň lehký. To je samozřejmě těžko skloubitelné, a proto je vhodné hledat určitý kompromis. Většina modelů se pohybuje v hmotnosti do 100 gramů, což jsou hodnoty, které by neměly nikomu nadělat příliš problému. Mobily přes 100 gramů jsou pak už o něco těžší a jejich držení bychom doporučovali nejdřív ozkoušet.

SOS Tlačítko

Speciální tlačítko umístěné na lepších seniorských telefonech, které po stisknutí odešle SMS zprávu vybraným telefonním kontaktům nebo dokáže přímo přivolat záchranou službu pomocí lokace telefonu. Pokud pořizujete dědečkovi či babičce telefon, určitě neberte přítomnost této funkce na lehkou váhu, může i zachránit život.

Funkce

U telefonu pro seniory samozřejmě nejsou funkce to nejdůležitější, nicméně i tak jejich přítomnost nelze brát na lehkou váhu. Proč si totiž upírat například poslech oblíbeného rádia nebo pohodlné odesílání souborů pomocí technologie bluetooth, když i telefony pro seniory tyto funkce zvládají.

Budík

Naprosto základní funkce a typický příklad toho, že i senioři mohou využívat některé z možností, kterými telefon disponuje. Budík by vybranému telefonu neměl chybět, pokud však telefon aplikací s budíkem disponuje, ověřte také, jak snadné případně komplikované je jeho nastavení.

Rádio

Funkce, kterou ocení snad každý. Většina telefonů přijímá radiový signál pomocí zapojených sluchátek, takže pokud telefon disponuje touto funkcí, doporučujeme ověřit také to, zda má v základní výbavě obsažená i sluchátka.

Bluetooth

Možná si říkáte, že senioči podobnou funkci nemohou využít. Představte si však situaci, kdy si babička bude chtít na tapetu svého nového telefonu přidat obrázek z rodinné sešlosti a vy nebudete mít možnost fotku ji nijak odeslat. Technologie bluetooth vám umožní bezplatně odesílat data z jednoho zařízení do druhého, což může být i pro seniory vítané zpestření.

Fotoaparát

Samozřejmě u zařízení v této kategorii nemůžete očekávat od fotoaparátu žádné zázraky, ale samotná přítomnost foťáku dává uživatelům telefonů pro seniory nové možnosti. Jistě každý starší ocení, když si bude moct pořídit snímek z narozenin svého vnoučete nebo z rodinné dovolené. Pokud telefon disponuje fotoaparátem, zaměřte se také na to, zda jde jeho interní paměť rozšířit pomocí paměťové karty, protože interní úložiště pravděpodobně nebude uzpůsobené pro ukládání většího množství fotek.

MP3 Přehrávač

Je u modelů tohoto charakteru spíše nadstandardní funkcí, která umožní poslech MP3. Vaši prarodiče si pravděpodobně nebudou pouštět přímo hudbu, ale například mluvené slovo může leckdy příjemně zkrátit čas. V souvislosti s touto funkcí je také důležité sledovat kapacitu úložiště a zaměřit se na to, zda telefon disponuje sluchátky v základní výbavě.

Cena

Ačkoliv rozestupy mezi jednotlivými cenovými kategoriemi nejsou samozřejmě u telefonů pro seniory zdaleka tak veliké jako u běžných, i zde se můžeme s určitou variabilitou cen setkat. Proto, abyste věděli, co můžete od telefonů v jednotlivých cenovkách zhruba očekávat, věnovali jsme cenám zvláštní kapitolu.

Do 500 Kč

Základní modely, které většinou nedisponují téměř žádnými funkcemi a slouží pouze k volání a odesílání SMS. Pozor si u těchto modelů dejte na rozmístění kláves, u kterých byste měli požadovat dostatečnou velikost a rozestupy. Zajímejte se i o velikost a rozlišení displeje, protože levné modely mohou mít problém s dobrou čitelností a zaměřte se také na hmotnost mobilu, protože při váze přes 100 gramů může u slabých jedinců docházet k bolestem rukou.

Do 800 Kč

Za tuto cenu už pořídíte pokročilejší modely s více funkcemi. Umožňují již poměrně slušné možnosti a nabízejí více aplikací. Standardem je budík, rádio a u některých modelů se můžeme setkat i s fotoaparátem nižšího rozlišení nebo SOS tlačítkem. V této cenové kategorii se již objevují telefony se zaměřením přímo na seniory, a jsou tak postavené na jednoduchých platformách, které jsou snadno ovladatelné, a i vy byste měli na těchto rozhraních při koupi telefonu v této cenovce trvat.

Nad 800 Kč

Seniorské telefony v této kategorii by již měly nabízet všechny uvedené funkce jako rádio, MP3 přehrávač, fotoaparát, bluetooth, či SOS tlačítko. Standardem by měla být také klávesnice s velkými tlačítky a rozestupy mezi nimi. Od modelů v nejvyšší cenové kategorie požadujte také výborné rozlišení a čitelnost displeje, která nebude seniorům dělat problémy a zaměřte se na dostatečnou hlasitost přístroje.

Obecné tipy k výběru telefonu najdete také na stránce samotného porovnání mobilů.

Diskuze a poradna

Zeptejte se nás, co vás zajímá, nebo poraďte ostatním zákazníkům v diskuzi. Naši redaktroři diskuzi moderují a hledají předné odpovědi, aby zůstala přehledná.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.