Menu

Nokia 105 2G 2023 – Recenze, testy a srovnání

Dobré Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Nejlepší tlačítkové telefony

Jednotlivá hodnocení

 • 6,6/10
  Telefonování a hlasitost
 • 4,4/10
  Funkce a příslušenství
 • 8,3/10
  Kapacita baterie
 • 6,1/10
  Uživatelská přívětivost

Klady

 • Lehký a malý
 • 500 uložitelných SMS
 • Vydrží dlouho nabitý

Zápory

 • Nemá SOS tlačítko
 • Nepřehledná tlačítka
 • Nemá Bluetooth
 • Horší zvuk při telefonování
600 Kč Orientační cena

Dobré Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Nejlepší tlačítkové telefony

Jednotlivá hodnocení

 • 6,6/10
  Telefonování a hlasitost
 • 4,4/10
  Funkce a příslušenství
 • 8,3/10
  Kapacita baterie
 • 6,1/10
  Uživatelská přívětivost

Klady

 • Lehký a malý
 • 500 uložitelných SMS
 • Vydrží dlouho nabitý

Zápory

 • Nemá SOS tlačítko
 • Nepřehledná tlačítka
 • Nemá Bluetooth
 • Horší zvuk při telefonování
600 Kč Orientační cena

První dojmy a obsah balení

V listopadu jsme měli možnost otestovat Nokii 105 2G 2023, která se řadí k nejlevnějším tlačítkovým telefonům. Má velmi malé rozměry, takže přišla i v malém balení. V něm kromě samotného telefonu najdete nabíječku s adaptérem a micro USB kabelem a návod. Návod je poměrně stručný, obsahuje popis funkcí a tlačítek, nastavení telefonu a výměnu SIM karty.

Základní parametry

Nokia 105 2G 2023 je jednoduchý, ale funkční telefon, který je vhodný pro všechny, kdo nechtějí mít smartphone nebo hledají náhradní zařízení pro případ nouze. Jelikož není vybaven SOS tlačítkem ani nemá velká tlačítka, není příliš vhodný pro seniory.

Za jeho velkou výhodu považujeme nízkou cenu, telefon je proto dostupný i pro ty, kteří do něj nechtějí investovat moc peněz.

Parametr Tento produkt
Ovládání

Tlačítkové

Slot pro SD kartu

Ne

Úhlopříčka hlavního displeje (v palcích ")

1,77

Technologie displeje

TFT

Rozlišení hlavního displeje (px)

160 x 120

Kapacita akumulátoru (mAh)

1 000

Krytí proti vodě a prachu

Ne

DUAL SIM

Ano

Technologie připojení k internetu

Bez připojení

Navigační systémy

Ne

Jack 3,5 mm

Ano

Telefonování a hlasitost

S mobilem jsme zkoušeli telefonovat, abychom zjistili, jak dobře je hovor slyšet. Vlastně nás ani nepřekvapilo, že zvuk byl špatný, tichý a osoba na druhé straně byla hůře slyšet. Zároveň jsme při telefonování slyšeli šum. Co se týče hlasitosti samotného telefonu, například při psaní SMS, je poměrně hlučný. Hlasitost si samozřejmě můžete nastavit i pomocí zvukových profilů podle toho, kde se zrovna nacházíte.

Během telefonování můžete začít nový hovor, přidržet jej, ztišit, zapnout reproduktor a svítilnu, přejít do kontaktů a menu. Jediné, co mu chybí, je nastavení hlasitosti při hovoru.

Uživatelská přívětivost

Telefon je s hmotností 78,6 gramů opravdu velmi lehký. Zároveň má i malé rozměry, na šířku měří 5 cm, na výšku pak 11,5 cm. Spolu s malými rozměry má ovšem i menší tlačítka, která jsou méně přehledná, jelikož čísla a písmena na nich nejsou moc vidět. Mobil se příliš dobře neovládal a stalo se nám, že jsme se mnohokrát překlikli, například při psaní SMS. Uživatelé s většími prsty mohou mít ještě větší problém.

Jako výhodu ale musíme zmínit velký počet uložitelných SMS, Nokia totiž umožňuje uložit jich až 500 a 2 000 kontaktů. Navíc má také dual SIM, takže budete moct využívat dvě různá čísla. Chybí jí ale slot pro SD kartu, úložiště telefonu si tak nemůžete rozšířit.

Zadní kryt se otevírá poněkud hůře. Je na něm prostor pro nehet, který si však spíše zlomíte, než abyste kryt otevřeli. Proto doporučujeme použít nějaký neostrý předmět, kterým jej sundáte.

Parametr Tento produkt
Šířka (mm)

50

Výška (mm)

115

Tloušťka (mm)

15

Hmotnost (g)

78,6

Počet uložitelných SMS

500

Počet kontaktů

2 000

Funkce

Jak jsme již zmínili, telefon nedisponuje fotoaparátem, který můžete najít u konkurenčních modelů. Kvalita těchto foťáků sice nebývá kdovíjak velká, ale pro vyfocení pár věcí se vždy hodí. Nechybí mu ovšem základní funkce, jako je svítilna, kalkulačka, kalendář, budík, který lze nastavit až na 5 časů, a hry.

Překvapilo nás, že nabízí až 7 her, i když pouze jejich zkušební verze, které si poté musíte dokoupit. Místo her by telefon mohl mít poznámky, které mu značně chybí. Nenajdete u něj ani Bluetooth, připojení k internetu a SOS tlačítko. I kvůli tomu není vhodný pro seniory ani do náročných podmínek.

Je vybaven rádiem, které se samo naladilo na několik stanic. Některé stanice hrály čistě, některé ovšem šuměly. Na občasný poslech budou dostačující. Rádio hrálo i bez sluchátek, ale pokud byste jej chtěli poslouchat s nimi, má konektor pro 3,5mm Jack.

Parametr Tento produkt
Technologie připojení k internetu

Bez připojení

Počet zadních fotoaparátů

0

Budík

Ano (5)

Svítilna

Ano

Kalkulačka

Ano

Kalendář

Ano

Natáčení videí

Ne

Rádio

Ano

Poznámky

Ne

SOS tlačítko

Ne

Bluetooth

Ne

Hry

Ano (7)

Baterie

Nokia má kapacitu baterie 1 000 mAh, přičemž výrobce slibuje, že v pohotovostním režimu vydrží až 22 dní a při telefonování 12 hodin. Nabít do plna by se měl za jednu hodinu.

Telefon je vybaven micro USB, v balení najdete kabel i s adaptérem. V dnešní době bychom ale ocenili spíše USB-C.

Názory uživatelů

Uživatelé si u tohoto telefonu pochvalují výdrž baterie, jednoduché ovládání, hlasitost kláves, cenu, lehkou hmotnost či skvělý poměr cena/výkon. Jako nevýhody naopak zmiňují méně čitelný displej na slunci, nemožnost vypnout klávesové zkratky, malá tlačítka, horší zvuk reproduktoru a plastový kryt.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Jako hlavní klad Nokie 105 2G 2023 bereme její nízkou cenu, malé rozměry a hmotnost. Plusem je také vysoký počet uložitelných SMS a kontaktů nebo klasické hry. Nevýhodou je horší kvalita zvuku při telefonování, absence SOS tlačítka, slotu pro paměťovou kartu, Bluetooth či menší tlačítka, která se hůře ovládají.

Porovnání s alternativami

Jestliže hledáte podobný, cenově dostupný telefon, který má ovšem více funkcí, jako například SOS tlačítko, Bluetooth, fotoaparát či připojení k internetu, zkuste sáhnout po Evolveo EasyPhone XD, který navíc disponuje nabíjecím stojánkem. Naopak mu ale chybí dual SIM.

Závěr

Nokia 105 2G 2023 je model pro nenáročné uživatele, kteří mobil potřebují k telefonování a psaní SMS. Není ovšem vhodný pro seniory, jelikož nenabízí SOS tlačítko a má poměrně malou a nepřehlednou klávesnici. Je však vybaven základními funkcemi, mezi které patří kalkulačka, kalendář nebo svítilna. Internet nebo Bluetooth u něj ale nehledejte.

Jestliže hledáte přehledný telefon s více funkcemi, foťákem a internetem, zkuste se podívat po Evolveo EasyPhone XD.

600 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Nokia 105 2G 2023 | Hodnocení: Dobré
Tereza Peterková
Redaktorka
Tereza se již pár let věnuje psaní a zjišťování informací o domácnosti a elektronice. Díky tomu nasbírala zkušenosti v mnoha oblastech, nejblíže však má k tématům, jako je fitness, outdoor či zdraví a krása, které jsou zároveň jejím koníčkem. Kromě toho ráda cestuje a fotky z cest pak sdílí na svých sociálních sítích.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Nokia 105 2G 2023

Nokia 105 2G 2023

600 Kč Orientační cena