Menu

Jak vybrat mobil v roce 2024: Zaměřte se na výkon, nezapomeňte na operační systém

Jak vybrat mobil v roce 2024: Zaměřte se na výkon, nezapomeňte na operační systém
Ilustrace: Arecenze

Výběr mobilních telefonů je do značné míry ovlivněn neustálým technologickým pokrokem, ke kterému v elektronickém průmyslu všeobecně dochází. Následující článek nabízí aktuální specifikace jednotlivých kategorií, na které je vhodné se v současnosti při výběru nového telefonu zaměřit.

Hned na úvod je ještě třeba uvést, že klíčovou informací pro váš výběr je identifikace toho, k čemu mobil vlastně budete využívat. Musíte si rozmyslet, zda od smartphonu očekáváte maximální výkon například i při hraní her či pracovním nasazení, nebo chcete telefon využívat spíše jako komunikační prostředek. Pokud máte jasno, můžeme se vrhnout na rozbor jednotlivých specifikací.

Jak vybrat smartphone stručně:

 • Rozhodněte se, pro jaký účel chcete smartphone využívat.
 • Rozmyslete si, na který operační systém se zaměříte.
 • Určete si cenovou relaci, ve které se chcete pohybovat.
 • Zhodnoťte své předchozí zkušenosti a vyberte podle nich z různých dostupných platforem.
 • Vyhledejte u vybraného mobilu uživatelské recenze a potvrďte si tak správnost výběru.

Operační systém

Operační systémy dělí odborníky i laické uživatele smartphonů do dvou táborů. Zastánci jednotlivých systému často až slepě propagují své preference a nejsou si ochotni připustit výhody těch ostatních. Pravda je taková, že každý ze v současnosti používaných operačních systému nabízí své výhody i nevýhody. Pro detailní popis každého ze systémů by byl potřeba obrovský rozsah, který by pro běžného uživatele pravděpodobně ani neměl žádný přínos. Následující rozbor tak alespoň stručně zmíní výhody a nevýhody každého ze systémů, aby vám usnadnil jejich výběr.

Huawei

Zvláštností, které se samostatně věnovat nebudeme, je nově vzniklý systém Huawei mobile services. Společnost je pod sankcemi americké vlády a nemohou ji tak být poskytovány služby amerických firem, tedy ani Google. Výrobce byl nucen vyvinout vlastní operační systém, který sám o sobě špatný není, nativně však neumožňuje přístup ke Google službám a aplikacím. Z dosahu jsou aplikace jako Google Docs, YouTube, ale také Facebook a Instagram. Některé z aplikací lze nainstalovat manuálně po stažení instalačního souboru, nicméně toto je pro většinu uživatelů neschůdná varianta.

Operační systémy a jejich loga

Google Android

V současnosti se jedná o nejvyužívanější operační systém pro mobilní telefony. Tento operační systém je freeware, což znamená, že výrobce si za jeho používání neúčtuje žádné poplatky. Na jednu stranu to z Androidu vytváří nejsilnějšího hráče na trhu s mobilními telefony, na stranu druhou to přináší i spoustu strastí.

S tím, jak se operační systémy vyvíjí, nemusí jít totiž ruku v ruce jejich dosazování do nových modelů mobilních telefonů. Laicky řečeno, Google jako výrobce nemá kompetence nutit jednotlivé značky mobilních telefonů, aby do svých modelů dosazovali nejnovější verzi Androidu, což v konečném důsledku vede k tomu, že na trhu se vyskytují mobily s několik let starým operačním systémem. Dalším problémem, spojeným s volností výrobců telefonů, je kompatibilita jednotlivých modelů s daným typem Androidu, často se stává, že telefony nejsou sladěné s operačním systémem, což je podstatně zpomaluje.

Dostupnost aplikací

Android jako operační systém ale přináší samozřejmě také nespočet výhod, za tu hlavní se všeobecně považuje dostupnost aplikací. Android jako nejrozšířenější systém totiž logicky nabízí největší kompatibilitu s mobilními aplikacemi, ty můžete stahovat přímo z oficiální Google Play, ale velká výhoda je i možnost stahování z různých alternativních zdrojů. Nesporným plusem je také možnost přímého připojení telefonu k počítači a bezproblémová úprava a prohlížení uložených dat. Android také nabízí nespočet možností různých úprav a modifikací, čímž si můžete zařízení vyladit přesně podle vašich představ.

Díky své otevřenosti umožňuje vývojářům jednotlivých výrobců také tvořit nadstavby nad původní systém. Vznikají tak systémy, jako je např. MIUI od Xiaomi. Ty často nabízejí vylepšené, nebo zcela nové funkce, které původní systém neobsahuje. Takzvaný „čistý“ Android bude však vždy o něco rychlejší (využívá méně výkonu).

Celkově se Android díky těmto charakteristikám považuje za otevřenější, dostupnější a praktičtější operační systém než jeho konkurenti. Pokud tedy preferujete volnost, chcete instalovat a hojně využívat aplikace a nevadí vám občasné možné problémy s kompatibilitou systému, je pro vás Android ideální volbou.

 + Výhody Androidu – Nevýhody Androidu
Dostupnost aplikací Systém nemusí být dobře sladěný s hardwarem
Snadné připojení k PC Často se i v nových levných modelech objevují starší verze systému
Možnost vyladění systému podle vašich představ Otevřenost systému přináší riziko nákazy telefonu viry

Apple iOS

Je využíván pro mobilní zařízení vyráběné firmou Apple. Jeho hlavní charakteristikou a odlišností oproti Androidu je uzavřenost. iOS nedovoluje instalaci aplikací z jiných než vlastních zdrojů a všeobecně díky nižší rozšířenosti nabízí menší podporu aplikací. Zatímco konektivita mezi Apple zařízeními je zvládnutá lépe, než u jiných systémů, přenos souborů z iPhone do zařízení s OS Windows může být poměrně nesnadný.

Na jednu stranu tento fakt vede k tomu, že se spotřebiteli nedostává takový výběr aplikací, na stranu druhou to téměř znemožňuje pirátství, což znamená, že aplikace vyvinuté na tento operační systém jsou bohatě dotovány a často nabízí nesrovnatelně vyšší kvalitu, než aplikace jiných operačních systémů. Za všeobecně největší výhodu Apple iOS je pak považováno naprosté sladění operačního systému s telefonem jako takovým. iOS je, jak již bylo řečeno, vyvíjen přímo na míru pro Apple zařízení, což zaručuje špičkový výkon a velkou výdrž baterie.

Zařízení s tímto operačním systémem jsou však obvykle nabízeny za poměrně vyšší ceny. Pokud pro vás cena nehraje klíčovou roli a chcete si připlatit za perfektní souhru hardwaru a softwaru, telefon s iOS vám přinese přesně to, co hledáte. Výkon telefonů od Apple je skutečně perfektní, a ačkoliv i tento systém má své úskalí, vyšší cena přináší v tomto případě velkou kvalitu.

 + Výhody Apple iOS – Nevýhody Apple iOS
Výborná kompatibilita systému s hardwarem Vysoká cena
Kvalitní aplikace a vysoký výkon Dostupnost pouze na modelech od Apple
Výborná kvalita videa a fotografií Menší výběr aplikací a složité připojování k PC

Displej

Problematika výběru displeje je díky rozsáhlým možnostem velice složitá. Výběr správného displeje totiž zdaleka nespočívá jen v jeho velikosti. Displeje v současnosti nabízí různé technologie a rozlišení, což byste při výběru toho ideálního neměli opomenout. Postupně si tedy rozebereme jednotlivé specifikace, které je potřeba mít na paměti.

Úhlopříčka displeje v palcích

Pro spoustu kupujících je úhlopříčka displeje naprosto základním faktorem výběru nového telefonu. Vždyť právě velikost úhlopříčky se zásadním způsobem promítá do celkové velikosti a hmotnosti mobilního telefonu. Úhlopříčka displeje je diagonální vzdálenost mezi dvěma krajními body (rohy) udávaná v palcích.

Větší displej telefonu nabízí logicky více možnosti pro různé úkony (ať už se jedná o sledování filmů, pohodlné hraní her či pracovní využití). Na druhou stranu jsou mobily s obrovskými úhlopříčkami poměrně nepraktické na manipulaci a díky svým rozměrům bývají také podstatně těžší (Ze zdroje: Recenzetesty.cz). Správnou velikost úhlopříčky tedy určují především účely, ke kterým chcete mobil využívat.

Rozlišení displeje

Rozlišení se udává v pixelech a vyjadřuje jejich maximální počet, který může být zobrazen na displeji. Poměr mezi počtem pixelů a úhlopříčkou displeje tak udává jemnost obrazu vašeho displeje.

Ukazka rozdilu v rozliseni displejů

Velmi vysokým standardem a zárukou té nejvyšší kvality zobrazení jsou displeje s rozlišením 1920 x 1080 pixelů a více, které jsou označovány za takzvané Full HD displeje. K dispozici jsou také displeje označované jako QHD s ještě větším rozlišením, nicméně vzhledem k rozměrům displeje nepřináší tyto hodnoty téměř žádný reálný přínos. Na konec zmínky o rozlišení je ještě potřeba uvést, že vyšší rozlišení zpravidla přináší vyšší spotřebu baterie, takže je potřeba si opět ujasnit vaše preference.

Jemnost displeje

Nejlépe charakterizuje kvalitu zobrazení z pohledu viditelnosti jednotlivých pixelů jemnost displeje. Jedná se o poměr počtu pixelů (rozlišení) vůči ploše displeje a uvádí se v jednotkách PPI (Points Per Inch, tedy počet bodů na palec). Vyšší číslo znamená jemnější displej, tedy hůře viditelné jednotlivé body. Za je dobrou hodnotu lze považovat 350 PPI a více, v době psaní tohoto článku (červen 2024) byla nejvyšší hodnota dostupná na trhu kolem 650 PPI.

Technologie displeje

Na trhu jsou k dispozici zařízení s displeji nejrůznějších technologií, přičemž každá přináší své výhody a nevýhody. Níže se krátce zaměříme na výběr vhodné technologie displeje.

 • IPS – Pomalu ustupující starší provedení displejů mobilních zařízení. Jedná se o odnož LCD displejů, která nabízí solidní kvalitu zobrazení, vyšší životnost a nižší investiční náklady. Disponují jimi zejména telefony v nižší až střední třídě. Existuje také celá řada mírně vylepšených variací, jako jsou například LTPS, PLS.
 • OLED – existuje ve více provedeních, jako je AMOLED, P-OLED, SAMOLED a Super-AMOLED. Narozdíl od IPS a TN displejů nesvítí celý displej, ale pouze ty části, které mají svítit, černá barva tedy bude skutečně černá. Díky tomu je zajištěn lepší kontrastní poměr a úspora baterie. Bohužel jsou tyto displeje devizou spíše dražších smartphonů.

Ohebné displeje

V roce 2018 spatřil světlo světa první mobil s ohebným displejem. Tato technologie dovoluje umístit na mobil dvojnásobně větší obrazovku, přičemž je možné smartphone složit napůl a zachovat tak kompaktní rozměry. Alternativní přístup využívá běžný rozměr obrazovky a pomocí ohybu telefon výrazně zmenší.

Operační paměť (RAM)

Paměť RAM spolu s procesorem zajišťuje chod aplikací ve vašem mobilním zařízení, stará se ale také o prostý provoz operačního systému. Velmi důležité je odlišit operační paměť od paměti uživatelské, která je zmiňovaná v textu dále.

Velikost RAM Využití
4 GB a více Používám zařízení zejména pro komunikaci a brouzdání po internetu.
6 GB a více Hraju nenáročné hry a používám více aplikací.
8 GB a více Vyšší nároky na využití, na pozadí mám spuštěno deset i více aplikací.
12 GB a více Používám smartphone profesionálně, spouštím desítky aplikací, hraju náročné hry.

Uživatelská paměť vytváří v telefonu prostor k ukládání souborů a operační paměť vyjadřuje kapacitu, s jakou je telefon s těmito soubory schopen operovat. Zjednodušeně lze říct, že v případě RAM se jedná o paměť s vysokou rychlostí, do které si zařízení ukládá aktuálně potřebné aplikace. Má k nim tak výrazně rychlejší přístup, než kdyby musel využívat úložný prostor mobilu. V případě výběru správné RAM kapacity platí pravidlo, že čím větší operační paměť, tím více aplikací bude mít telefon rychle přístupných. Konkrétní potřeba operační paměti se liší podle toho, jak mobil využíváte.

Velikost operační paměti

Pokud porovnáte dva telefony se stejnou kapacitou RAM, každý z nich vám může v konečném důsledku podávat úplně jiný výkon. Neřiďte se proto jen kapacitou, ale zohledněte i ostatní faktory. Důrazně nedoporučujeme kupovat zařízení, které má hodnotu menší než 4 GB.

Telefony s nižší kapacitou než 4 GB RAM by vám nepřinášely plynulý provoz, ale spíš plynulé trápení a ani tato kapacita není žádné terno. Dnešní střední třída smartphonů disponuje operační pamětí mezi 8 až 12 GB RAM, což je kapacita, která by měla většině uživatelům bez problému vystačit.

Procesor

Procesor telefonu je naprosto základní složkou jeho výkonu. Ovlivňuje jeho běžný chod, stará se o bezproblémový provoz aplikací a jeho frekvence determinuje rychlost reakcí telefonu. Frekvence procesoru je udávána v gigahertzích (GHz), v překladu miliardách operací za sekundu. Všeobecně platí, že čím vyšší frekvence a větší počet jader, tím výkonnější procesor.

Velice laicky lze říct, že pokud telefon zpracovává nějaký podnět, rozdělí úkon zpracování mezi jednotlivá jádra a tím urychlí jeho provedení. Narozdíl od počítačů toto platí u naprosté většiny aplikací. Vyšší počet jader procesoru však nemusí nutně znamenat bleskový výkon vašeho mobilního zařízení, je potřeba zohlednit výrobce procesoru a jeho přesný typ. V době psaní tohoto článku (červen 2024) byly nejrychlejšími procesory na světě Snapdragon 8 Gen 3 a Dimensity 9300 s frekvencí procesoru přes 3 GHz. Pro porovnání výkonu procesorů můžete využít například web Versus.com.

Při výběru procesoru velmi záleží na ostatních specifikacích telefonu, protože různé telefony potřebují pro svůj základní chod různou kapacitu procesoru. Je tedy velmi obtížné formulovat ideální poměr správného výkonu a počtu jader, vždy je nutné ověřovat přímo daný model a zjistit jakým způsobem je v něm procesor schopný reagovat na různé situace. Obecně lze pro jednoduché porovnání výkonu využít web AnTuTu.

Fotoaparát

Dříve byl kvalitní fotoaparát výsadou jen těch nejdražších telefonů a byl považován za jakousi nadstandardní výbavu. V dnešní době je naopak dobrý foťák považován za základní součást smartphonů. Rozlišení fotoaparátu je vyjádřeno v megapixelech. Kvalita fotek je zajištěna zejména precizní optikou a výkonným senzorem, který nemusí mít nutně vysoký počet megapixelů.

Validní porovnání schopnosti fotit nabízí web DXOMARK a recenze s porovnáním fotek z různých zařízení. Neměli byste se tak zajímat jen o počet megapixelů, ale také o velikost objektivu, kvalitu senzoru a pozornost byste měli věnovat také kvalitě blesku. Dražší zařízení mají také optickou stabilizaci a pohyblivou clonu. Tyto funkce jsou pro focení a natáčení velmi důležité.

Ukazka rozdilu v megapixelech

Objektiv

Většina zařízení disponuje více fotoaparáty, z pravidla minimálně 2, nejčastěji 4. Každý z těchto fotoaparátů zastupuje díky rozdílné ohniskové vzdálenosti jinou funkci. Většinou je k dispozici základní fotoaparát s vysokým rozlišením, teleobjektiv s dlouhou ohniskovou vzdáleností pro focení vzdálených objektů nebo makro fotografií, širokoúhlý objektiv pro focení architektury, přírody a sportu a speciální 4. senzor, který zajišťuje hloubku ostrosti (snímá rozdíly vzdálenosti mezi pozadím a foceným objektem a dovoluje tak rozostření pozadí).

Senzory

Jejich velikost bohužel často není výrobcem uváděna, ale je důležité alespoň uvést, že větší rozměry senzoru znamenají vyšší kvalitu pořízených fotek. Opravdu kvalitní senzory začínají na velikosti okolo 1/1,50″, v říjnu 2024 měl největší senzor ve smartphonu rozměr 1/0,98″. Od fotomobilu tedy rozhodně nečekejte kvalitnější fotky, než z foťáku.

Blesk

Současné smartphony nabízí svým uživatelům blesk v podobě LED diody, který nenabízí tak silné osvětlení, jako blesk fotoaparátu, ale lze ho díky jeho vlastnostem využívat i pro svícení jako baterku. Dokoupit je také možné externí blesky, které se dají s mobilem propojit.

Všeobecně se dá říct, že průměrné mobilní fotoaparáty, se kterými se již dají pořizovat fotky v základní kvalitě se v dnešní době pohybují okolo 12 Mpx, pod touto hranicí jsou většinou foťáky jen ve velmi nízké kvalitě. Pokud se poohlížíte po opravdu kvalitních fotkách, měli byste tedy zvolit fotoaparát s kvalitou 24 Mpx a výš. Výjimkou z pravidla jsou telefony iPhone, které díky kvalitní optice a čipu docílí výjimečné kvality fotek i s 12 MPx. Nezapomeňte také na přední fotoaparát, který vám umožní pořizovat dnes velice populární selfie snímky, nebo realizovat videohovory.

Uživatelská paměť

Méně než 32 GB 64 GB a více 128 GB a více
Je k nalezení pouze u nejlevnějších smartphonů, mohou nastat komplikace při instalaci již několika málo aplikací. Je minimální hranicí k využívání telefonu pro účely multimediální zábavy. Toto úložiště lze považovat za spodní hranici, na které byste měli trvat. Nabízí slušnou základnu pro ukládání pořízených fotek, hudby a aplikací.

Uživatelská paměť, jak již bylo popsáno výše, vyjadřuje vlastně kapacitu úložiště vašeho mobilního telefonu. Do této paměti se tedy ukládají nainstalované aplikace, stažené soubory, pořízené fotky nebo hudba, ale také operační systém. Kapacita paměti je vyjadřována v gigabajtech (GB) a více GB přináší větší úložnou kapacitu (Ze zdroje: Spotřebitelov.cz).

Mobily s kapacitou úložiště pod 32 GB jsou na dnešním trhu již poměrně raritou a obecně doporučujeme držet se při výběru spodní hranice alespoň 32 GB. Je potřeba mít na paměti, že výrobci telefonů do něj už od startu často přidávají své aplikace, takže ještě před prvním startem telefonu, můžete mít v případě malého úložiště jeho podstatnou část zabranou. Pokud hodláte telefon využívat jako multimediální zařízení zvolte velikost úložiště alespoň 64 GB, lépe však 128 GB a více. Nejlepší mobilní telefony nabízejí pro běžného uživatele i téměř nevyčerpatelnou kapacitu 512 GB.

Na tomto místě je ještě potřeba zmínit, že některé telefony (například produkty značky Apple) nenabízejí možnost rozšíření interní paměti paměťovou kartou. Pokud tedy vámi vybraný telefon nenabízí velkou kapacitu úložiště, a navíc není možné ji rozšířit některou z paměťových karet, dobře zvažte, zda se investice do něj skutečně vyplatí.

Tlačítkové telefony

Trochu jiná je situace v případě tlačítkových telefonů s žádným, nebo málo výkonným fotoaparátem. Zde není potřeba dávat velikosti uživatelské paměti téměř žádnou váhu a bohatě si vystačíte se 4 GB paměti.

Baterie

Kapacita baterie je definována počtem miliampérhodin (mAh). Více mAh obecně znamená delší výdrž vaší baterie, ale dvě zařízení se stejnou kapacitou baterie a ostatním vybavením rozdílným mohou mít zcela odlišnou výdrž. Záleží totiž především na energii, kterou váš telefon spotřebovává. Ta je ovlivněna například velikostí a typem displeje nebo úsporností jednotlivých softwarových i hardwarových komponent (především procesoru).

Volba kapacity baterie

Správnou kapacitu baterie v podstatě není možné určit, většina modelů dnešní doby nabízí kapacitu okolo 4 000 mAh, ale u telefonů s vysokou spotřebou se můžete setkat i s bateriemi s kapacitou přes 6 000 mAh. Baterie s kapacitou pod 2 500 mAh už by měly být nabízeny jen v modelech s minimální spotřebou a jejich volbu byste měli dobře zvážit. Výjimkou jsou tlačítkové telefony, které mají díky nízkému výkonu a malému displeji o řád nižší odběr. Tlačítkový telefon s 1 500 mAh bude mít výrazně větší výdrž než smartphone se 4 000 mAh.

Problém některých smartphonů spočívá v tom, že baterie nevydrží moc dlouho v provozu. Což může být problém v případě, že jste nějakou delší dobu mimo místo s elektrickou zásuvkou. Pro tyto případy se hodí mít u sebe powerbanku nebo solární nabíječku, díky kterým nabijete telefon i bez připojení k elektřině. Většina zařízení však disponuje režimem úspory baterie a omezením výkonu jste schopni se rázem dostat na pětinásobnou výdrž baterie.

Rychlé nabíjení

Život může výrazně usnadnit také funkce QuickCharge / Rychlé nabíjení. Některé smartphony tak lze dobít i během hodiny. Rychlost nabíjení je definována ve wattech (W), vyšší číslo znamená větší rychlost nabíjení. Běžná hodnota rychlonabíjení je 15 W, výjimečně dosahuje až 65 W (v říjnu 2020). Pro rok 2021 jsou plánovány k uvedení na trh první telefony podporující nabíječky s výkonem přes 100 W. To bude v praxi znamenat možnost dobití baterie za méně než 15 minut.

Konstrukce

Poměrně často dochází v souvislosti se smartphony k mylnému předpokladu, že plastová konstrukce je nekvalitní a je spojována pouze s telefony nejnižší cenové kategorie. Toto tvrzení však zdaleka není obecně platné a pravdivé. Je sice fakt, že plast je podstatně levnější materiál než ostatní používané, ale nabízí pohodlné držení telefonu a odolnost proti poškrábání a pádům.

Podobně je na tom i kov, který je také odolný proti pádům, ale odolnost proti škrábancům a viditelným otiskům prstů jdou už poněkud stranou. Posledním často využívaným materiálem je sklo, které je výsadou spíše dražších modelů. Působí elegantně, ale jeho praktičnost je poměrně nízká. Snadno se poškodí při pádu a drží se na něm otisky prstů, což je také nežádoucí. Kovové a skleněné telefony také více kloužou v ruce.

V zásadě se nedá konstatovat, který z materiálů je spojený s vyšší nebo nižší cenovou kategorií, každému uživateli totiž vyhovuje jiný materiál a podle toho jednají i výrobci, kteří klidně i na telefon ve vyšší cenové kategorii aplikují plastovou konstrukci pro vyšší praktičnost.

Zajímavé řešení

Z estetického hlediska je novinkou a spíše designově zajímavou variantou provedení s průhlednými zády. U takových telefonů lze ze zadní strany vidět vnitřní komponenty, které jsou jinak skryté.

Typ konstrukce Výhody Nevýhody
Plastové konstrukce Odolnost, dobré držení Nepříliš elegantní vzhled
Skleněné konstrukce Elegantní provedení, možnost bezdrátového nabíjení Viditelné otisky prstů, riziko poničení při pádu
Kovové konstrukce Pevný materiál, elegantní provedení Nižší komfort při držení telefonu

Odolné konstrukce

V základu se dělí na odolné telefony a voděodolné telefony. Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco odolné telefony jsou definovány na první pohled masivnější konstrukcí, která přežije i nějaký ten pád či náraz, ty voděodolné nelze od pohledu rozeznat od běžných smartphonů. Odolnost konstrukcí je vyjadřována normou IP, která měří schopnost odolávat vniknutí prachu a vody do telefonu za přesně daných podmínek (Zdroj: Strojírenský zkušební ústav).

Naproti tomu ochrana proti pádu a dalším parametrům se řídí armádními standardy MIL-STD-810. Ani telefony splňující tyto normy nejsou spojené jen s nejvyšší cenovou třídou, jak se někdy laická veřejnost mylně domnívá. Často jsou slušně fungující odolné telefony dostupné již ve střední cenové kategorii. Pokud máte například strach o provozování svého telefonu v těžkých pracovních podmínkách, může pro vás být odolná konstrukce ideálním řešením. Voděodolnost zase zajistí možnost bezpečného využití v dešti, či dokonce focení pod vodou.

Uživatelské recenze

Velkou výhodou při výběru nového smartphonu je možnost ověřit si jeho kvality na základě dostupných uživatelských recenzí, které se zaměřují na jeho silné a slabé stránky. Jak bylo řečeno již v předchozích kapitolách, není problém nalézt na internetu například snímky pořízené z fotoaparátu vybraného telefonu a velmi snadno tak získat představu o reálných kvalitách tohoto zařízení.

U mobilů bohužel platí stejně jako u většiny multimediálních zařízení, že líbivé parametry nemusí vždy znamenat špičkový výkon například z důvodu špatné kompatibility jednotlivých komponent. Vřele tedy doporučujeme před výběrem zohlednit zkušenosti zákazníků, kteří již smartphone zakoupili a mohou vám tak dát velmi dobrou zpětnou vazbu.

Ostatní

Tato kapitola rozebírá některé vedlejší, ale přesto velmi důležité koncepty, které mohou výběr vašeho nového mobilu podstatně ovlivnit.

Signál

Při výběru telefonu byste určitě měli zohlednit také jeho možnosti připojení k mobilním sítím. V současnosti máte na výběr ze 4 druhů mobilních sítí.

 • 4G: Tato síť vám nabídne možnost rychlého datového připojení. Sítě 4G jsou někdy chybně zaměňovány s pojmem LTE.
 • 5G: V roce 2020 začalo postupné spouštění 5G sítě v České republice. Koncem roku byla tato síť v omezené míře dostupná zejména ve velkých městech. Oproti 4G síti nabízí násobné zvýšení přenosové rychlosti.
 • LTE: Nedosahuje rychlostí 4G, a proto se jedná ve skutečnosti jen o jakýsi mezistupeň někdy označovaný také jako 3,5 G. Nenechte se proto ošálit marketingovými tahy, které obě tyto technologie dávají na stejnou úroveň. Někdy se však může jednat i při označení LTE o 4G síť.

SIM

Zajímavost: Věděli jste, že SIM karta není narozdíl od SD karty úložným zařízením, ale mikropočítačem s vlastním procesorem?

Klasická velikost SIM karty, na kterou jste pravděpodobně zvyklí ze starších modelů telefonů, se v nových smartphonech již nepoužívá. V současnosti jsou vyráběny telefony, které podporují micro-SIM nebo nano-SIM. Oba dva formáty jsou zmenšeniny původních klasických SIM karet. Pokud jsou vám tyto koncepty cizí, nezoufejte. Většina českých mobilních operátorů nabízí buď bezplatné oříznutí SIM karty do požadovaného formátu, nebo její úplnou výměnu za novou ve správné velikosti.

V souvislosti s problematikou SIM karet je vhodné zmínit také to, že spousta dnešních modelů disponuje funkcí dual SIM, která umožňuje připojení více SIM karet do jednoho telefonu najednou. Této možnosti využijete například v případě, že máte jednu kartu pro účely datového přenosu a druhou pro klasické hlasové služby, nebo pokud z pracovních důvodů potřebujete využívat služeb více operátorů najednou.

eSIM

Postupně se začíná zavádět možnost využití takzvané eSIM karty. V případě, že vaše zařízení tento standard podporuje, máte možnost využívat SIM kartu i bez potřeby jejího fyzické vložení do zařízení. eSIM karta je pouze virtuální záležitostí a postupně se začíná prosazovat i v ČR. Výhoda tohoto provedení je možnost umístění i do velmi malých přístrojů, jako jsou například chytré hodinky.

Senzory

Senzory telefonu jsou čidla, která umožňují doplňkové funkce telefonu. Při výběru nových smartphonů jsou často opomíjeny, ale jejich role může být klíčová.

 • Gravitační senzor: Tento senzor je naprostým základem u všech smartphonů a zajišťuje jejich schopnost otáčení obrazovky podle pohybu a zpracovávání externích pohybů.
 • Gyroskop: Poskytuje přesnější měření pohybu, než gravitační senzor a je nezbytností pro ovládání telefonu pomocí pohybových gest (zatřepání) a hraní her.
 • Senzor přiblížení (proximity): Umožňuje automatické uzamčení displeje při přiblížení k objektu. Je využíván především pro účely uzamčení obrazovky při přiblížení k uchu, aby nedošlo k ukončení hovoru uchem.
 • Time of Flight senzor: Měří pomoc IR signálu vzdálenost od překážek. Zařízením, které jím disponují, poskytuje schopnost lépe odhadovat hloubku ostrosti při focení.
 • Světelný senzor: Umožňuje automaticky snižovat a zvyšovat jas displeje podle okolního prostředí. Pokud se tedy nacházíte v tmavém prostředí jas displeje se automaticky snižuje a naopak.
 • Snímač otisků prstů: Tyto snímače jsou doménou smartphonů vyšších cenových tříd a slouží především k jejich zabezpečení. Nachází se většinou buď na přední straně smartphonu a jeho domovském tlačítku „Home Button“ nebo na zadním krytu a po nastavení je možné telefon uzamknout místo bezpečnostního kódu právě čtením otisku prstů.
 • Ostatní senzory: Další senzory jsou také hojně využívané a nabízí nové možnosti a služby. Mezi tyto senzory patří například vlhkoměr, barometr (senzor atmosférického tlaku), krokoměr, digitální kompas (magnetický senzor).

GPS

Navigace GPS a jiné jsou součástí většiny mobilních zařízení. Téměř všechny mobily disponují schopností provozu navigace, pokud je telefon připojený k internetu. Tento způsob navigace však není zdaleka tak přesný a spolehlivý jako opravdová GPS. Proto byste se měli při výběru poohlédnout po telefonu, který má zabudovaný přímo GPS modul a pro případnou navigaci tak nebudete potřebovat připojení v datovém režimu.

Díky velikosti displejů, kvalitním reproduktorům a pohodlnému ovládání lze navigace obsažené v mobilních telefonech současnosti považovat za plnohodnotnou náhradu těch samostatných a pokud tedy toužíte po GPS určitě trvejte na tom, aby byla součástí vašeho mobilního telefonu, protože tím ušetříte podstatnou investici za další zařízení. Proč ale výrobci umožňují připojení k několika navigačním systémům současně? Důvodem je schopnost přesnějšího určení polohy na základě zisku dat z více zdrojů.

V roce 2020 byly k dispozici již 4 navigační systémy, přičemž každý spadá pod jiný národ či zřízení. Níže můžete najít jejich seznam.

 • GPS – Je nejdéle dostupnou veřejně dostupnou variantou navigace pro běžné uživatele. Výhodou je jeho dostupnost na téměř všech zařízeních, nevýhodou nižší přesnost a rychlost určení polohy. Systém je ve správě americké armády, není tedy garantován.
 • GLONASS – Ruský navigační systém je dostupný rovněž celosvětově, oproti ostatním systémům poskytuje nejnižší přesnost.
 • Galileo – Je Evropský navigační systém, který je jako jediný kompletně pod civilní správou. Administrativní sídlo velení je v České Republice. Nabízí největší přesnost ze všech stávajících navigačních systémů (v říjnu 2020).
 • Ostatní systémy – Některé velké a ekonomicky silné země budují své vlastní navigační systémy, které jsou však zpravidla pouze lokální. Jedná se například o BeiDou (Čína), NavIC (Indie) a QZSS (Japonsko)
Navigační systém Přesnost v civilním sektoru
GPS cca 3,6 metrů
GLONASS cca 4,5 – 7,4 metrů
Galileo cca 1 metr

Wi-Fi

Připojení k Wi-Fi síti vám dnes nabídne již téměř každý smartphone na trhu. Rozdíly lze nalézt mezi jednotlivými verzemi Wi-Fi. Aktuálně je běžná verze Wi-Fi 6 (802.11ax), která nabízí vysokou přenosovou rychlost. Pokud potřebujete přenášet velké objemy dat, volte tedy lépe standard 802.11ax.

Bluetooth

Stejně jako výše zmiňovaná technologie Wi-Fi, je i Bluetooth součástí každého chytrého telefonu. Prostřednictvím této technologie můžete zdarma přenášet data mezi zařízeními, nebo připojovat telefon k externím přístrojům. Nejnovější a nejrychlejší technologií Bluetooth je v5.4, ale pro běžné účely vám velmi dobře poslouží i starší verze (například 5.0).

NFC

Jde o technologii, která funguje na podobné bázi jako výše zmiňovaný Bluetooth. Jedná se také o bezdrátový systém přenosu dat z jednoho zařízení do druhého. NFC je však podstatně šetrnější, co se týče vybíjení baterie, a má vysokou rychlost přenosu dat. NFC umožňuje také využití mobilního telefonu či chytrých hodinek jako náhrady za platební kartu. Rovněž je možné některá zařízení, jako například bezdrátová sluchátka, pomocí NFC rychle propojit se smartphonem pouhým přiložením. Pokud tedy budete kupovat smartphone ve vyšší cenové kategorii, NFC technologie by vám měla být dostupná.

Infraport

Také slouží k přenosu dat mezi dvěma zařízeními, nicméně v poslední době je poněkud na ústupu právě díky pohodlnosti výše zmíněných technologií, které nabízejí větší komfort. Přenos pomocí infračerveného záření, který infraport využívá, je podstatně pomalejší, navíc vyžaduje, aby na sebe obě zařízení vzájemně mířila a funguje jen na velmi krátkou vzdálenost. Výhodou je možnost jeho využití jako náhrady za dálkové ovládání některých spotřebičů, především televizorů.

Značky mobilů

V posledních letech se stal segment mobilních telefonů dost turbulentní, zatímco desítky let zavedení výrobci skončili, celá řada nových na trh přichází se zajímavými kousky a technologiemi. Po dlouhých letech například ukončilo výrobu tradiční LG, kvůli sankcím reflektujícím možná bezpečnostní rizika přestal být Huawei v Evropě zajímavým a Nokia opustila trh prémiových telefonů. Podrobněji si nejzajímavější značky rozebereme níže.

Samsung

Jihokorejská značka Samsung je největším dodavatelem chytrých telefonů na světě. Byť o své místo tradičně bojuje se společností Apple a Xiaomi, většinu času je v prodejích o pár procent výše. Za své prvenství vděčí jak celé řadě inovací, tak vlastní výrobě procesorů a snímačů fotoaparátů.

Samsung se specializuje spíše na střední třídu a produkty pro nejnáročnější, v nízkých cenových hladinách moc dobrý poměr ceny a výkonu nenabízí. Vybírat můžete mezi řadami Galaxy M, A, XCover a S. Každá má svá specifika, těm se podrobněji věnujeme v článku Jaké jsou mobily Samsung.

Telefony Samsung pracují s operačním systémem Android, navrch mu je však přidána poměrně masivní, ale dobře odladěná nadstavba OneUI. Stejně jako Apple sází vývojáři na širší spolupráci v rámci stejného ekosystému. Naplno proto využijete například chytrých hodinek Samsung pouze s mobilem stejné společnosti.

Apple

Tradiční Americký výrobce byl prvním, komu se podařilo světu přinést a masově rozšířit chytrý telefon, jak jej dnes známe. Operační systém Android tehdy ještě neexistoval, o telefony se proto stará systém iOS. Apple vydává nové iPhone, jak svých mobilům říká, každý rok. Specializuje se pouze na drahá, ale také perfektně odladěná a kvalitně vyrobená zařízení.

Očekávat můžete perfektně fungující systém bez záseků, širokou kompatibilitu v rámci ekosystému rozdílných zařízení Apple, krásné fotky a video. Čeho se ale nedočkáte jsou větší inovace. Výrobce s výměnou komponent moc nespěchá, s novými technologiemi přichází spíše konkurence.

Také kompatibilita s jinými systémy je až tragická. Koupě iPhonu uživatelům pracujícím s Windowsem či Linuxem se proto moc nedoporučuje. Telefony společnosti jsme srovnali na samostatné stránce.

Xiaomi

Společnost se sídlem v Pekingu (Čína) představila svůj první chytrý telefon Mi1 až v roce 2011. Z velké trojky, která dohromady drží většinu trhu (Samsung, Apple, Xiaomi), je zdaleka nejmladší. Své místo si značka vydobyla extrémním tempem inovací, velmi výhodnou cenou a výborným marketingem.

Z čínské značky se tak stal do jisté míry “lovebrand”. Výrobce se zaměřuje na všechny cenové hladiny, od nejlevnějších až po prémiová zařízení za desítky tisíc korun. Pod stejného výrobce patří i značka Poco. Podrobněji jsme se značce věnovali v článku Jaké jsou telefony Xiaomi.

Cena

Jak bylo řečeno hned v úvodu cena je velmi důležitým faktorem, který přímo ovlivní vaše rozhodování. Pokud máte pouze omezené cenové možnosti, neočekávejte všestranně vysoce výkonné zařízení. V následujícím shrnutí provedeme porovnání telefonů a jejich parametrů podle jednotlivých cenových kategorií.

Mobily do 3 000 Kč

V této cenové kategorii nejlevnějších telefonů je potřeba být při nákupu extrémně obezřetný. Expanze čínských značek na trh s mobilními telefony znamená příliv levných smartphonů, které na první pohled disponují slušným vybavením, ale samozřejmě to má své háčky. Velmi často se u nich můžete setkat se slabou výdrží baterie, nízkou uživatelskou pamětí, špatně fungujícím operačním systémem, či nízkou kvalitou zpracování, ať už displeje či konstrukce. Kombinace těchto nedostatků může způsobovat zasekávání telefonu, pomalé nabíjení, zpomalené reakce či krátkou životnost.

Všeobecně doporučujeme se v této nízké cenové kategorii držet raději méně výkonných modelů od ověřených značek. Nicméně každý, kdo pořizuje mobil za nejnižší možnou cenu, se musí připravit na možné budoucí problémy. Investice do smartphonu alespoň střední třídy bývá většinou paradoxně finančně výhodnější, protože ušetří další náklady za provoz, zejména díky delší životnosti. Stejně jako v nejvyšší cenové kategorii je vhodné tato zařízení vidět naživo a vyzkoušet si jej. K dispozici budou v každé specializované prodejně.

Mobily od 3 000 do 10 000 Kč

Levné telefony v této cenové třídě již disponují i velmi dobrým vybavením a jejich uživatele se na ně mohou plně spolehnout. U těchto telefonů bývá standardem velký displej, který je ale odpovídajícím způsobem napájen silnou baterií. Operační paměť se obvykle pohybuje od 4 až 8 GB. Měli byste také již trvat na fotoaparátu s minimálně 12 Mpx s více objektivy. Smartphony v této kategorii zabírají největší část trhu a jejich koupě bývá pro běžné zákazníky považována za nejvýhodnější. Z tohoto důvodu patří mobily v podobné ceně k nejprodávanějším.

Mobily od 10 000 do 15 000 kč

Tato kategorie telefonu již přináší všechny dostupné nové technologie, od nejvyšší cenové třídy se liší v podstatě jen tím, že se většinou nejedná o úplné novinky na trhu, popřípadě jsou to telefony vyrobené některou ze všeobecně méně prestižních značek, ale s výbornými parametry. Za pořizovací cenu tak dostanete exkluzivní zboží, ale pro mnoho zákazníků je důležitější právě to, že když už připlácí za smartphone ve vysoké cenové kategorii, chtějí dostat úplnou novinku od nějaké z nejuznávanějších značek, proto raději volí nejvyšší cenovou kategorii.

Pokud se rozhodnete pro mobil v této cenové relaci, požadujte operační paměť minimálně 6 GB. Standardem jsou 4 fotoaparáty, přičemž ten hlavní by měl disponovat 12 a více MPx. Důležitá je také minimální velikost úložiště 64 GB. Výkon podle webu AnTuTu by měl být větší než 500 000 bodů.

Mobily nad 15 000 kč

V této cenové kategorii můžete naleznout ty nejnovější kousky z továren jednotlivých výrobců, často bývají nazývány vlajkovými loděmi produkčních značek. Pokud přemýšlíte nad koupí drahého smartphonu, trvejte na operační paměti alespoň 8 GB. Základem je osazení 4 a více fotoaparátů. Kvalitu fotoaparátu můžete ověřit na webu DXOMARK. Výkon podle webu AnTuTu by měl být nad 900 000 bodů, pokud se však jedná o cenovou relaci nad 25 000 Kč, výkon ověřovat nemusíte, bude vždy velmi vysoký (výjimkou mohou být ohebné telefony).

U telefonů v této cenové kategorii je také obzvláště důležité dávat pozor na velikost interního úložiště a možnosti jeho rozšíření, protože aplikace a hry, které budete pravděpodobně využívat, jsou již poměrně sofistikované a zabírají velký objem dat. Telefony v této kategorii by měly být také vybaveny technologiemi pro přijímání 5G sítí. V nejvyšší cenové kategorii také můžete očekávat odolnost proti vodě, funkci bezdrátového nabíjení a řadu dalších výhod, jejichž dostupnost je však vhodné vždy ověřit. Mezi těmi nejdražšími zařízeními pak najdete také telefony se skládacím displejem.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.